kürtgene. GEMENGD NIEUWS. SPORT. LANDBOUW. BELGIE. FRANKRIJK. p DUITSCHLAND. Familiedrama te Maastricht. De Londensche Suikerconventie, de Nederlandsche suikerbieten teelt en de Nederlandsche Suikerindustrie. je Spaansche burgeroorlog. EEN FRANSCH VOORSTEL INZAKE 1 DE TERUGTREKKING DER VRIJWILLIGERS. Zaterdagmiddag zijn dan te Londen in de niet-inmengingscommissie de nieuwe besprekingen over de vrijwilligerskwes- tie aangevangen. Achtereenvolgens voer den o.m. het woord: Corbin, de Fransche afgevaardigde, lord Plymouth, de Engel- sche Grandi, de ItaliaanscheVon Rib- bentrop, de Duitsche, en Maisky, de Russische afgevaardigde. Het spreekt vanzelf, dat er van een vermoedelijk-1 resultaat nog niets te zeggen valt. Eerst in den loop van deze week zal blijken, of er kans op eenig succes bestaat. Uiteraard zijn de verwachtingen dien aangaande klein. Wat de verschillende sprekers naar voren brachten was dan ook aderminst bemoedigend. De be kende verschillen van inzichten doen zich nog steeds gelden. Het langst heeft Corbin gesproken. Zijn rede kwam h erop neer, dat er nu eindelijk eens wat moet gebeuren, om dat anders de kans op groote ongeluk ken steeds grooter wordt. En hij stelde voor, om in afwachting van een algeheele evacuatie, zoo spoedig mogelijk een be perkt aantal „vrijwilligers" uit Spanje terug te trekken. Als er maar eerst een begin is, dan kan men hopen, dat de zaak verder ook zal slagen. Lord Plymouth viel Corbin bij. Grandi en Von Ribbentrop, hielden zich natuur lijk op de vlakte. Zij wezen het denk beeld niet pertinent van de-hand, maar toonden zich er evenmin bijster mede ingenomen. Men zal nu het verdere beloop moeten afwachten. J. De strijd in Asturië. Gisteren hebben de opstandelingen hun actie aan het front van Asturië ten Westen van Ariondas voortgezet. Ver schillende dorpen werden veroverd. La tere berichten, van regeeringszijde ont vangen. melden echter, dat de regee- ringstroepen in den sector Ariondas te genaanvallen hebben ondernomen, waar bij vier dorpen heroverd werden. De j strijd in Asturië duurt thans reeds 45 dagen. Portbou gebombardeerd. Vijf vliegtuigen van de luchtmacht van Franco hebben Zondagnacht de tunnel, het station en de spoorwegen van Port- j bou, aan de Fransch-Spaansche grens j bombardeerd. De schade is aanzienlijk. De strijd in het Verre Oosten, j DE CHINEEZEN ZOUDEN AAN HET! OMSINGELEN ZIJN. j De Japanners rukken op vele plaat- sen in het Noorden nog steeds snel op. j Maar het schijnt, dat de Chineesche le- j gers thans toch iets meer tegenstand bieden. En op een plaats, in het grens gebied van de provincies Tsjahar en Sjensi, strijden ze al eenige dagen met succes. Volgens een bericht uit Nanking, zou in dit gebied thans zelfs een Japan- sche troepenmacht van ongeveer 30.000 man zijn omsingeld. Een beetje fan tastisch lijkt dat bericht wel. Van het front bij Sjanghai is geen nieuws van beteekenis. HET MOND- EN KLAUWZEER BREIDT ZICH WEER UIT. In de afgeloopen week hebben zich in België bijna duizend nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan, en i in verband hiermede is het vervoer van vee tot nader order verboden. Een uit zondering is gemaakt voor het vervoer naar de slachthuizen in bepaalde steden, KANTONALE VERKIEZINGEN. Links blijft favoriet bij het Fran sche volk. Gisteren en Zondag voor een week hebben kantonale verkiezingen in geheel Frankrijk plaats gehad (Deze verkiezin gen komen eenigszins overeen met onze Prov. Staten-verkiezingeu). Evenals bij de jongste Kamerverkiezingen zijn de uiterst^ linksche partijen (communisten en socialisten met de grootste buit gaan strijken. De voorloopigs uitslag luidt als volgt: (tusschen haakjes het aantal ge wonnen of verloren zef.e's): communisten 41 (plus 31), socialisten fi^P S0C- rep- Ullie 46 'Hf onafh socialisten 15 (-5), radicalen 526 42), onafh, radicalen 19 (- 25), volks- t emocraten 20 (plus 2), links republikei nen 207 4), rep. der u.r.d. 240 (plus 91. conservatieven 59 6) Fransche sociale partij 14 (plus 10), Fransche volks partij 2 (plus 1), Elzassische autonomis- ten 0 (—2). Deze uitslag beteekent, dat het Fran sche volk in zijn meerderheid nog steeds de tegenwoordige politieke koers voor ae meest wenschelijke schijnt te houden. Predikanten der Belijdenisbeweging in vrijheid gesteld, Eenige predikanten der Belijdenisbe- weging zijn in de afgeloopen week in vrijheid gesteld. Er bevinden zich nu nog 64 predikanten in arrest. di'blaTwoerndten en Advert*ntiën voor ai. blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS. Vader schiet zijn elfjarig doch tertje dood en slaat daarna de hand aan zichzelf. Zondagmorgen heeft zich in een wo ning aan den Aert van Trichtweg 69 te Maastricht een familiedrama afge speeld, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. In het genoemde perceel woont de vroegere schoonmoeder van den dader. Deze laatste is de 33-jarige huisschilder L. H. J., die reeds eenigen tijd wettelijk is gescheiden van zijn vrouw, welke laat ste momenteel in Amsterdam vertoeft. Zondagmorgen vertoonde J. zich plot seling in den achtertuin van het huis, waartoe hij langs een der brandgangen in deze woningcomplexen toegang moet hebben gekregen. Toen zijn vroegere schoonmoeder bui ten kwam loste hij een schot op haar, doch hij trof haar slechts licht in den rechterarm. Toen de vrouw de straat op vluchtte, drong J. verder de woning binnen, waar hij zijn elfjarig dochtertje, dat daar in huis was aan zijn vroegere schoonzuster ontrukte. De schoonzuster vluchtte naar boven. Even later werd er een knal ge hoord. Na nog eenigen tijd getierd en gedreigd te hebben in het benedenhuis waar toen niemand meer aanwezig was, hoorde men weer een schot. Daarna waren de inmiddels gealar meerde politie en geneeskundige dienst ter plaatse gearriveerd. Toen zij de wo ning waren binnengegaan, vonden zij J. en zijn elfjarig dochtertje levenloos in de benedenvoorkamer. Beiden waren door een schot in het voorhoofd gedood. Zaterdagavond was J. reeds met twee andere Maastrichtenaren naar Kerkrade geweest. Zij bezochten daar een café waarboven de vrouw van een der ande ren woont. In het café is ruzie ontstaan welke zoo hoog liep, dat J. met zijn re volver op de caféhoudster Wetzels een schot heeft gelost en haar ernstig in den buik raakte. Deze vrouw is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Kerk rade overgebracht. De twee metgezellen van J. zijn toen met hun auto naar Maastricht gevlucht, waar zij Zaterdagnacht zijn aangehou den. Het is niet bekend hoe J. vóór Zon dagmorgen in Maastricht is gekomen. ZEVENJARIG MEISJE VERMIST. Men vreest, dat ze is ontvoerd. Vrijdagmiddag, omstreeks half vijf, heeft de 7-jari^ge Lijntje Huiser, wonende aan de Brielsche Laan 300 te Rotterdam, haar woning verlaten om wat op straat te gaan spelen. Toen het kind niet in de woning terugkeerde, werden de ouders ongerust. Aanvankelijk meende men nog dat het kind misschien te laat was ge weest en niet naar huis durfde komen. Uit verschillende verklaringen is echter vast komen te staan, dat er groote kans is, dat de 7-jarig'e Lijntje is ontvoerd. Om kwart over vijf is het kind name lijk nog gezien bij het knikkeren in de Hertoghstraat. De speelkameraadjes ver telden dat het kind was meegegaan met een man, die haar achter op zijn fiets had gezet. Laat in den avond is men nog met politiehonden in de weer geweest, zij raakten echter aan de rand van het trottoir het spoor bijster, zoodat de ver klaring van het meenemen op de fiets wel juist schijnt te zijn. Bovendien moet er den laatslen tijd telkens een man in de buurt zijn ge weest die kinderen snoepcenten had ge geven. Het signalement van dezen man is bekend. Naar zijn verblijfplaats wordt een onderzoek ingesteld. Reeds is het eila'nd IJsselmonde geheejl afgezocht, doch tot op heden is geen spoor gevon den, Het onderzoek wordt voortgezet- Oude man verdronken. Zaterdagmiddag is te Wijnbergen ge meente Bergh, uit de Yssel het lijk op gehaald van den 68-jarigen G. J. R, uit Oosselt, die sinds dien morgen werd vermist. De man leed sinds eenigen tijd aan vlagen van verstandsverbijstering, waarvan hij thans vermoedelijk het slachtoffer is geworden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Hattemerbroek: 1 doode. Gistermiddag reed op den grooten verkeersweg onder Hattemerbroek een a^°' bestuurd door den heer G. V. ui Nunspeet. Van een zijweg naderde T?°,rrVder v- d- G' uJt Zwolle. Ver moe eij heeft de motorrijder zich pas op het laatste oogenblik gerealiseerd, dat de rijksweg een voorrangsweg is. Hi, kon niet tijdig remmen en de 20-ja- nge wielrijder V. uit het Loo (gem. 01- debroek), die voor de naderende auto reed, in den flank werd aangereden. Vervolgens kwam de motor in botsing met de auto, waarna het voertuig tegen een boom tot stilstand kwam. De wiel rijder overleed korten tijd na het onge luk. De motorrijder liep ernstige ver wondingen op. Hengelo: 1 doode Zaterdagavond is de 62-jarige wielrij der O. K. in de Oldenzaalschestraat te Hengelo door een autobus aangereden en ernstig gewond. Zondag is het slacht offer aan de gevolgen van de opgeloo- pen verwondingen overleden. i VOETBAL. Wedstrijduitslagen Z.V.B. Zaterdag: VlissingenRCV. 1 43; ArnemuidenS.M.Z. 60; R.C.S. Oostkapelle 1 33; R.C.V. 2Seroos- kerke 2 81; Serooskerke 1—V.V.V.V. V. 122; Souburg 1Veere 1 34. Adspiranten. ZeelandiaSerooskerke 32. Zondag 17 October 1937. Adspiranten: MiddelburgEiland Boys 0--1; R.C.S. B.Vlissingen 16; De Zeeuwen R.C.S. A. 2—0; le kl. A: Domburg 1 R.C.S. 2 61; Ierseke 1Hansw. Boys 1 63; Kruinin- gen 1Goes 3 11; Vlissingen 3Mid- deilburg 3 12. le kl. B.: Hulst 2—B.K.V.V. 1 1—9; Terneuzen 3Hontenisse 1 54; Corn. Boys 2Tern. Boys 1 24;. le kl. C.: Hoofdplaat 2Schoondijke 1 33; Oostburg 2IJzendijke 2 3—0; Groede 2Biervliet 2 11; S.C.D. 1 Breskens 3 15; Schoondijke 2—Bres- kens 2 23. Overgangski.: Walcheren 1Eiland Boys 2 64; De Zeeuwen 3Middel burg 4 21; Zeelandia 3Vlissingen 4 3—1; 2e kl. A.: Cortgene 1De Zeeuwen 4 25; E.M.M, 2Zeelandia 4 63 Goes 4De Zeeuwen 5 4:7; R.C.S. 3Elle- woutsdijk 1 61; 2e kl. B.: Hulst 3B.K.V.V. 2 50; Terneuzen 4Hontenisse 2 51; Tem. Boys 2—Axel 3 113; Philippine 2— Corn. Boys 3 103. 3e kl. A.: De Noormannen 2R.C.S. 4 83; Vlissingen 5Middelburg 5 64; Walcheren 2—E.M.M. 3 5—1; De Zeeuwen 6Domburg 2 29. ZeeuwenDe Baronie 13. De Zeeuwen starten in snel tempo, waardoor de gasten eenigszins moeten verdedigen. D'Jong en Smit zijn zeer actief en Kools ziet een'ge harde ko gels rakelings langs zijn doel suizen. Na een kwartier komen de bezoekers in den aanval, waarbij blijkt, dat de geheele voorlinie een fraai combinatie spel vertoont. Keer op keer vallen zij aan en na 25 min. schiet Quaars in (01). De Zeeuwen achterhoede is verrast en tot aan de rust is zij geheel uit vorm. Eerst sch'et de Voogd in ei gen doel en iets later twijfelt hij, waar van de linksbinnen van Baronie profi teert (03). 2 min, voor rust schiel linksbuiten Donze via den paal langs Kools (13). Na de rust beginnen de Zeeuwen be moedigend, doch haar mi.dvoor pin gelt te veel, waardoor kansen verloren gaan. De bezoekers, verplaatsen het spel en Zietse grabbelt tal van lastige ballen uit zijn doel. De achterhoeden beheerschen het spel. volkomen en doel punten blijven uit. De thuisclub speel de beneden haar vorm. RBCHero 15, Aanvankelijk wogen beide ploegen goed tegen elkaar op, doch al spoedig bleek, dat Hero veel gevaarlijker voor doel ^ras. Reeds na 12 min. schoot Van Bavel een corner onhoudbaar langs den RBC-keeper. Kort daarop wordt de voorsprong nog vergroot als de RBC- backs een fout maken. Toch wist even later RBC door een der gebroeders Dekkers een tegenpunt te schoren Maar toen hadden de Roosendalers blijkbaar alle kruit verschoten. Van nu af aan was het Hero dat den toon aan gaf. De Roosendalers kregen geen kans oneer. Geleidelijk voerden de Breda- naars de score op. Met de rust was de stand reeds 14. Hoewel ook de twee de helft een Hero-overwicht te zien gaf konden de Bredan.aars toch slechts één doelpunt aan de score toevoegen. Het einde kwam met een fl'nke, ver diende 51 overwinnig voor Hero. BreskensSluiskil 51. Na enkele aanvallen over en weer krijgt de rechtsbuiten der gasten kans een vrije voorzet te plaatsen, daar linkshalf Erasmus ten val komt. Ver- duijn grijpt naast de bal en via de pa;l rolt de bal in het doel (01). Als Breskens aftrapt, gaat de linksbinnen er van door, geefte op het ju ste- mo ment aan Fenijn; deze kogelt hard in maar de keeper stopt meesterlijk. Even later weet H, Vermeulen een bal juist op de outlijn te pakken te krijgen en hard vliegt de gelijkmaker in de touwen (11). Na de rust is Breskens dadelijk veel sterker en als J. de Visser er al leen doorglipt en met een schitterend schot Breskens de leid ng geeft is Sluis kil een geslagen ploeg. Uit een corner weet De Baare er 31 van te maken. Neuféglise gaat nu op de midvoorplaats spelen en als hij een prachtige p,ass van J. de Visser te pakekn krijgt is het 4-1, Neuféglise maakt er tenslotte 51 van en als scheidsrechter Leduc het einde blaast heeft Breskens verdiend gewon nen. BiervlietHulst 14. Eerst is het van weerszijden wat ver kennen, Doch na enkele minuten drin gen de gastheeren hun g,asten in de verdediging. Na 10 m'nuten spelen on derneemt Hulst een aanval, de bal be land bij rec.htsbuiten Pleunis en deze geeft keeper v. d. Linde met een goed schot het nakijken (0-1). Weer neemt Biervliet hets pel in handen, maar weer is het na 20 m n. spelen bij een aanval van Hulst Pleunis die den voorsprong vergroot (02). De middenlinie der gastheeren zet de voorhoede aan het werk, doch deze kan het doel maar niet vinden. Bij een doelworsteling voor het B ervliet doel, had rechtsback De Decker het ongeluk de bal in eigen doel te werken (0-3), Eerst 3 m n. voor de rust ziet Biervliet zijn werken be loond door een fraai schot van links binnen Faas (13). Na de thee schijnt B ervliet zijn gas ten te overmeesteren. Hulst komt maar zeer weinig meer aan bod. De produc tiviteit der voorhoede is echter zoek. 35 min. lang wordt de Hulster-veste bestookt, maar daarna geeft Biervliet den moed op, zoodat de gasten wat los komen Even voor het e nde wordt door een der gastheeren hands ge maakt. De strafschop wordt omgezet in een doelpunt (1-4). Gezien de ver houding in het veld had Biervliet een gelijk spel zeker verdiénd. IJzendijkeOostburg 40. IJzendijke heeft een invaller voor G. de Smet. Oostburg moet het zonder Toussaint doen en treft het bovendien heel slecht dat haar prima back A. Brakman slechts in het doel kan mee spelen Na eenige heen en weer getrop wor den de IJJzendijke-aanvallen die over de vleugels gaan, gevaarlijker en na plm. 10 min. kan de rechtsbuiten het eerste doelpunt aanteekenen. Aanvarkelijk vlot het bij IJzendijke nog uitstekend, doch voordat langzamerhand het aan- vaisspel te kort wordt en het binnentrio in hoofdzaak het werk doet, kan Oost burg zich herstellen, waarna er zich tot de rust 'n gelijk op en neergaande strijd ontwikkelt, waarbij de verdedigingen de voorspelers de baas zijn. Toch ont staat er voor Oostburg kans de gelijk maker te maken, doch de IJzendijke linksachter kan op de lijn met twee Oostburgers op z'n hielen den bal nog wegwerken. Na rust aanvankelijk een meerderheid van Oostburg. Daarna komt IJzendijke er beter in. Bij 'n doelworsteling weet de linksbinnen te scoren door een bal juist over het hoofd van den uitgeloopen doelverdediger. Hiermede is het pleit beslecht.Oostburg gaat met alleman naar voren en wil 'n doelpunt forceeren. De IJzendijke verdediging' is paraat. Voor al Wijffels heeft er vandaag het oog in. Inmiddels is aanvoerder Van Looi van IJ endijke naar voren gekomen en weet nog tweemaal te doelen, na aan vallen over den snellen rechtsbuiten. IJzendijke won verdiend. Oostburg haH een of twee tegen goals verdiend. Scheidsrechter Gillisse leidde uitste kend, Corn BoysHoofdplaat 23. De wedstrijd is nauwelijks één minuut aan den gang als de rechtsbuiten van Hoofdplaat den bal opvangt op den vleu gel en deze prachtig voor het doel plaatst, waarna de linksbinnen hem on houdbaar tusschen de touwen jaagt 01. Hoofdplaat houdt het spel in handen. Na 10 minuten weet Corn Boys een cor ner te forceeren, welke echter niets op levert. Toen er een kwartier gespeeld was kreeg de linksbinnen der gasten den balweer toegespeeld en met een prach tig schot déponeerde hij no. 2 in de tou wen (02). Na een half uur spelen spelen maakte Corn Boys haar eerste doelpunt (12). Voor de rust komt er geen verandering meer in de stand. Na de rust pakt Corn Boys flink aan en wete na ongeveer ee kwartier spelens den gelijkmaaker te forceeren (22). Hoofdplaat pakt dan flink aan en met succes. Even later krijgt de rechtsbinnen het leder in zijn bezit en brengt met een goed gericht schot den stand op 23. Hoofdplaat neemt het verder kalm op en hoe de Corn Boys ook zwoegen er komt geen verandering meer in den stand. (Ongecorrigeerd) Vlissingen IIZeelandia II 42. In een in prettige verstandhouding gespeelde wedstrijd is het Vlissingen li gelukt beslag te leggen op de beide pun ten. De eerste 25 min. verstreken met wisselende kansen. De Vlissingen links binnen kopte eenmaal fraai in, maar de bal ging juist over. Een fout van den Zeelandia-rechtshalf werd even later door den linksbinnen van Vlissingen af gestraft (10). Na de rust is aanvankelijk Zeelandia in de meerderheid, doch de voorhoede weet van de kansen geen gebruik te maken. Bij een doorbraak van Vlissin gen kopte Peeman een voorzet van rechts fraai in (20). Bij een doorbraak van Zeelandia wordt F. Huvers wat hardhandig opzij gezet. De scheidsrechter geeft straf schop en A. de Bruin benut dezen (21).. Bij een daarop volgenden aan val schiet. F. Huvers hard in (22). Vlissingen zit ook niet stil en het ;s spoedig 32 door een goed doelpunt van Peeman. Na nog wat heen en weer getrap zien wij nog een goeden aanval van Vlissingen. Uit een voorzet van rechtsch maakt Wilemaker aan alle on zekerheid een einde en scoort via de paal (42). HOCKEY. W edst ri jduitslagen. le klasse: BredaTilburg '21, Ven- loConcordia 30, CadettenZwart Wit 1—1. H.T.C.C.—E.M.H.C. 3—1. 2e klasse B: Tilburg 2Breda 2 62, Middelbur gCadetten 15, Push- Tempo 00, Forward IForward II 4-1 VOORLOOPIG NEDERLANDSCH ELFTAL. Het voorloopige Nederlandsche elftal, dat, Woensdag 20 October a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam, zal spe len tegen Bournemouth is als voigt sa mengesteld: doel: Halle (Go Ahead); achter: We ber (AGOVV), Caldenhove (DWt>); mid den: Paauwe^ (Feijenoord), Anderiessen (Ajax), Van Es ft Gooi); ln de tweede helft zal Van Es ver vangen worden door Van Gooi (Haar lem); voor: W'els (Unit is); De Bock i(Bloe- mendaal), Smit (Haarlem), Van Heel (Feijenoord), Bergman (Blauw Wit). De heer J. M. van Bommel van Vlo ten, secretaris van de Coöp. Suikerfa briek en Raffinaderij „Dinteloord", heeft over bovenstaand onderwerp heden een inleiding gehouden op de vergadering van het hoofdbestuur van de Z. "L. M. te Goes. De inleider begon met te wijzen op het verschil tusschen de Brusselsche Su'kerconventie van 1902 en de Lon densche Conventie van dit jaar. De eerste streefde naar beperking der be scherming en het scheppen van een rui me vrije wereldmarkt. De Londensche Conventie daarentegen baseert zich op een zeer beperkté wereldmarkt en aan- vaardt het feit der bescherming. Van de totale wereldsuikerproductie van 28 millioen ton wordt het grootste gedeel te geproduceerd onder beschermende bepalingen. De zg. vrije markt bedraagt niet meer dan 3,5 millioen ton. Het doel van de Londensche Conventie is nu geweest om een regeling te vinden, dat deze vrije markt niet kleiner wordt en deze hoeveelheid te verdeelen onder de producenten, die een export-over schot van suiker hebben. Hiertoe was de medewerking noodig van de import- landen, exportlanden en zelfgenoegza me landen. Het is te begrijpen, dat deze 3 soorten landen eigenlijk allemaal te genstrijdige belangen hadden en het niet gemakkelijk was tot een accoord te ge raken. Ook de exportlanden onderling hadden niet dezelfde belangen daar bv. de rietsuikerproduceerende landen een andere meen ng hadden over «Te voor ziening van de vrije wereldmarkt dan de beetwortelsuikerproduceerende lan den gezien het feit, dat de Jem, kost prijs van de bietsuiker hooger is dan die van rietsuiker. Ondanks de bezwa ren, welke ongetwijfeld aan de Londen sche Suikerconferentie ook vodr Nederland zijn verbonden, zou de in leider toch niet gaarne de ratificatie ontraden. De spreker ging vervolgens na wel ke berekeningen er gemaakt zijn betref fende de behoefte der vrije wereld markt en de toegestane exporthoeveel- heden aan de uitvoerlanden, welke de eerste overschreden. De Internationale Suikerraad, samengesteld uit vertegen woordigers der deelnemende landen, heeft toch de quota niet verlaagd, om dat de consumptie schijnt mee te val len en er exportlanden zi)n, die dit jaar waarschijnlijk het hun toegestane kwantum n:et zullen benutten. De Sui kerraad zal elk jaar nagaan of de quota moeten worden vermeerderd of ver minderd. Een van de voornaamste bepalingen van de conventie is wel art. 2, waar bij gezegd wordt dat het streven is om de overeenkomst zoo uit te voeren, dat de verbruikers steeds verzekerd zul len zijn van voldoend aanbod van sui ker op de wereldmarkt tegen een re delijken prijs, de productiekosten _incl. een redelijke w'nst voor doelmatig wer kende producenten niet te boven gaan de. Van groot belang zal zijn de inter pretatie van dit artikel door den Sui kerraad. Immers de prijs zal niet mo gen stijgen boven den kostprijs van de zg. „efficient producers" incl. een re delijke winst. Het gaat er nu om, wie zijn efficient producers. Er is hierbij een controverse tusschen de producen ten van goedkoope rietsuiker (dfe in den Suikerraad den grootsten invloed hebben) en de duurdere beetwortelsui- kerproducenten. Verwacht wordt dan ook dat de suikerprijs geenszins zal stijgen boven of tot het niveau van den kostprijs van de Europeesche beet wortelsuiker. Dit zal dus tot gevolg hebben, dat in vele landen ook in Nederland de kostprijs van de op eigen bodem te produceeren suiker niet zal worden bere:kt. Ware er over de geheele wereld geen bescherming en kon er in vrije concurrentie wqrden geproduceerd, dan zou de suikerprijs zeker boven den genoemden kostprijs stijgen. De Nederlandsche producenten hebben steeds de stelling verdedigd dat bij vrije concurrentie de suikerprijs niet bepaald wordt door den kostprijs van de goedkoopste producenten maar dat om in de geheele wereld suikerbehoef ten te kunnen voorzien ook de produc tie van beetwortelsuiker noodig is, dat dus de suikerprijs bij vrije concurren tie in ieder geval zal stijgen tot onzen kostprijs of daarboven. Deze stelling leidt tot de onweerlegbare consequen tie dat wanneer de suikerprijs tenge volge van de nieuwe conventie bene den onzen kostprijs mocht blijven, de bietensteun in welken vorm dan ook bestendigd zal moeten worden. Uit de toegestane quota blijkt, dat het blijkbaar niet in de bedoeling ligt van

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3