(Ingez. Med.) De a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Ned, Chr.. Vrouwen Bond Storing in de electriciteitsvoorziening. LOODDIEFSTAL. EEN AANRIJDING TENGEVOLGE VAN ALCOHOLGEBRUIK. NOG EEN DRONKEMAN OP DE FIETS. EEN ONGEWENSCHTE BEZOEKER OP HET SPORTTERREIN. vernield te zijn. P. werd aangehouden, bij welke gelegenheid hij een bos sleu tels, die in het consumptie-lokaal had gelegen, liet vallen. Deze bleek aan den opzichter toe te behooren, althans wa ren het sleutels die op deuren van de kleedgebouwen passen. Na opgemaakt procesverbaal is P. heden ter beschik king van de justitie gesteld. INBRAAK. Slechts een gering bedrag ont vreemd. SOES. MET ANDERMANS AUTO OP STAP. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Nieuwe zinker voor de waterleiding door 't kanaal WemeldingeHansweert. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG. Markt - H.V.A. Unlleve? Suiker Schepen Tabak Amerika Philips Obl.Marks WISSELKOERSEN. Prettig scheren NOORD-BEVELAND. ERNSTIG ONGELUK. AFLOOP AANBESTEDINGEN. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Niet netjes en niet verstandig! KERK EN SCHOOL. Geref. Gem. dinge werden ze opnieuw per auto naar Goes gereden. 1 Te Goes. Ze kwamen later aan dan de per trein vervoerden, d e van het Goesche station op hun brancards naar het zie kenhuis, in het Weeshuis gevestigd, werden gedragen. Des ochtends waren hier houten bedden in drie zalen opge zet. Dr, Verspyck Mijnssen uit Den H,aag, bijgestaan door eenige Zeeuw- sche medici, verplegers en verpleeg sters had hier de leiding. Van het ziekenhuis was de directri ce afgestaan en zuster Ritter zag met een zorgzaam oog op het binnenbrengen van de „invaliden" toe. De lijders aan een gasvergiftiging werden in 'n w,asch- inrichting ontsmet en in een aparte zaal onder de dekens gestopt. De overige patiënten, gespalkt en omzwachteld, werden in twee andere zalen verzorgd. Voor het hulpziekenhuis en langs den weg van het station naar het Weeshuis was de publieke belangstelling vrij groot. Zoowel te Goes als te Bergen op Zoom werd een straatcollecte ten bate van het Roode Kruis gehouden. Ook de burgemeester van Goes, de heer Van Dusseldorp, de kapitein van den gener,alen staf S. van der Kloet, namens den commandant in Zeeland en de heer B, W. de Kater, administra teur van het Roode Kruis, waren hier aanwezig. Omstreeks half vier werden de laat ste gewonden het hulpziekenhuis bin nengedragen. Om half vijf hebben de deelnemers aan de oefening gedefileerd voor de autoriteiten, de militaire en die van het Roode Kruis, verzameld op het Martkplein te Goes, Het plaatselijk muziekkorps „Hosan na" opende den stoet van verplegers en verpleegsters. De ex-gewonden, van plankjes en verbanden ontdaan, sloten den optocht. Een uur later begaven kolonel Lu- cardie en kolonel Carstens met enke le hoofdbestuursleden en leiders van deze oefening, onder wie de Goesche burgemeester, die kring-commissaris van het Roode Kruis is, zich n,aar het „Schuttershof", waar zusters, colonnis- ten en ex-gewonden aan een maaltijd vereenigd waren. Kolonel Lucardie heeft dit gezelschap toegesproken. Hij zeide o.a. dat de opzet van deze oefe ning was, dat zooveel mogelijk colon- nisten en verpleegsters ervaring zou den opdoen om daarvan in eigen kring te getuigen. Voor aller medewerking bracht de leider dank. Gebleken is, dat de liefde voor het werk van het Roode Kruis bestaat en kolonel Lucardie uitte den wensch, d,at ook in oorlogstijd diezelf den ijver tot u'ting zou mogen komen. Hij eindigde met het verzoek een drie werf hoera uit te brengen op de Kon voorzitster van 't Roode Kruis, H.K.H, Prinses Juliana. et groote uitbundighe:d werd hier aan voldaan. Tenslotte vereenigde kolonel Lucar die de directeur van den étappen- en verkeersdienst en zijn staf en zijn me dewerkers van dezen dag zich aan een maaltijd in hotel „De Korenbeurs" te Gevraagd naar zijn oordeel over het verloop van de oefening, zeide kolonel Lucardie: „Over het algemeen ben ik zeer te vreden. Niet alles heeft geklopt, maar wij hebben allen wat geleerd en daar mede kunnen wij bij een volgende oefe ning ons voordeel doen." Goes. €§fï@ElgURS« Naar we vernemen heeft, op verzoek van Mevrouw Fernhout-Du Marchie van Voorthuijsen echtgenoote van den burgemeester, mevrouw Beelaerts van BloklandBesier zich bereid verklaard het initiatief te nemen tot de vorming van een dames-comité ten doel hebbend te bevorderen dat ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin aan een aantal behoeftige moe ders een baby-uitzet wordt geschonken. De samenstelling van het Comité zal binnenkort worden bekend gemaakt, Vrijdag sprak voor de afd. Middelburg van den N.C.V.B. de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam over het onder werp: „De beteekenis van lectuur voor de Christin en haar gezin". Spr. wees op de waarde van het le zen en op de beteekenis van het goede boek. Goed lezen is geen ontspanning maar inspanning. Drie voordeelen noem- i de spr. van het goed lezen. Ie Genieten van gedichten, 2e Ver heven worden boven 't alledaagsche; 3e De groei van het eigen critisch vermo gen. Wij moeten ons geestelijk bezit ver overen, daartoe als moeders boeken le zen over kinderen, vooral ook over op groeiende kinderen. Deze boeken zullen ons helpen den geest van den tijd te verstaan en met onze grooter wordende kinderen mee te leven. Een boek kan een middel zijn om de oogen te openen. Een boek kan een vriend zijn soms meer dan menschen. Ons oog moet leeren zich te openen voor de kunst van het woord. Na de pauze declameerde spr. eene nouvelle "van Top Naeff „Kerstge schenk", een declamatie, die onder ademlooze stilte werd aangehoord. Voor hen, die hedennacht electrischen stroom noodig hadden en voor hen die vroeg uit de veeren moesten, is een sto ring, die optrad in den voedingskabel tusschen het gebouw aan den Vlissing- schen Singel en dat in de Spuistraat, on aangenaam geweest. Zoodra de opzich ter kennis kreeg van deze storing, is men begonnen met door overschakelingen de stad weer overal van stroom te voorzien en daarna is men gaan zoeken, waar het euvel in den voedingskabel zat. Zaterdagmiddag heeft de politie aan gehouden zekeren V., die verdacht werd van diefstal van een partij lood in ver- eeniging met een andere genaamd O., die terzake van een diefstal van dieren- vellen was aangehouden, en voor de justitie geleid. V., die een bekentenis aflegde, wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Als verdacht van heling van het ontvreemde lood werd later aangehouden S. alhier, die eveneens in verzekering is gesteld. Zaterdagmiddag reed F. J. P. alhier op een rijwiel over het Noordplein, ter wijl hij kennelijk te veel aan Bacchus geofferd had. Het gevolg was, dat hij zijn stuur niet kon houden en tegen een geneesheer reed, die daar met zijn mo torfiets stond. De aangeredene bezeerde zich slechts licht aan een der enkels. Dé politie heeft P. gelegenheid gegeven zijn roes op het buffeau uit te slapen. Procesverbaal is tegen hem opgemaakt wegens overtreding van de motor- en rijwielwet, nml. het besturen van een rijwiel onder zoodanigen invloed van al cohol, dat men niet in staat moet wor den geacht het rijwiel naar behooren te besturen. Wegens het rijden met een rijwiel, terwijl hij zoodanig onder den invloed van sterken drank verkeerde, dat het stuur niet recht gehouden kon worden verbaliseerde de politie verder zekeren V. uit Veere, die tevens niet in het be zit van een rijwielbelastingplaatje bleek te zijn. Zaterdagavond omstreeks 11 uur con stateerde een burger, dat een rijwiel voor het hek van het gemeentelijk sportterrein aan den Nadorstweg alhier stond. De politie stelde terstond een on derzoek in en trof op het terrein bij het consumptielokaal F. J. P. aan, die juist kort te voren na zijn roes te hebben uit geslapen het politiebureau had verlaten. Een glasruit van genoemd lokaal bleek Gistermorgen ontdekte een surveil- leerend agent van politie, dat de deur van den winkel van den heer Bos in de Lange Noordstraat, op een kier stond. Bij nadere beschouwing bleek, dat het slot van de deur geforceerd was. Het door de politie met den eigenaar inge steld onderzoek wees uit, dat onbe voegde (n) zich toegang tot den winkel had (den) verschaft. Een kasregister was opengebroken, doch daaruit was slechts een gering bedrag aan geld ontvreemd Overigens wordt niets vermist. De poli tie zet het onderzoek voort. Zaterdagavond om half zes is van het Kerkplein alhier een auto ontvreemd, toebehoorende aan den heer Freeken- horst uit Souburg. Later werd de auto aangetroffen tegen een dijk onder Nieuw en St, Joosland, ernstig gehavend. Het bleek, dat de onbekende „joyriders" hem tegen een paar palen gestuurd hadden, waarvan er een omver gereden werd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zij zou gaarne médelingen ontvangen van ren, die misschien iets van de rumoerige rit hebben gezien. ARNEMUIDEN. Ook in deze gemeen te is vermoedelijk een geval van mond en klauwzeer geconstateerd en wel bij het vee van den landbouwer C. Steen- dijk. In den nacht van Zondag op M,aan dag is door het kanaal WemeldingeHans- weert ongeveer halverwege tusschen de Schorebrug en de Hansweertsche slu- zen de nieuwe zinker gelegd ten be hoeve van de Zuid-Bevelandsche wa terleiding. Deze zinker vormt de nieu we verbinding tusschen het oostelijk en het westelijk deel van het leid'ngnet, terwijl hierdoor van het pompstation te Ossendrecht al het water wordt gevoerd voor de gemeenten, gelegen ten westen van het kanaal. Wanneer men bedenkt, dat straks ook het water dat ten be- ïoeve v,an Walcheren zal worden gele verd, moet wolrden aangevoerd door deze buis, dan is het duidelijk van hoe groot belang deze zinker is. Thans doet de oude zinker bij de Schorebrug nog dienst, doch deze moet :n de naaste toekomst worden opgeruimd in verband met de kanaalverbreeding. Het scheepvaartverkeer door het ka naai was gedurende dén nacht geheel gestremd. Thans is er weer een opening voor de doorvaart, terwijl in de eerst volgende dagen de stelling, welke is aangebracht voor het leggen van den zinker, geheel zal worden weggebroken. HOEDEKENSKERKE. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente langzaam doch gestadig uit. Zaterdag is wederom aangifte van een nieuw geval gedaan onder het vee van den klein- landbouwer D. v. G. Eerste no'.eering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; - beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Obllg. 1926-5 102% Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws. Hpp. B-4 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 4141 A Amsterd. Bank 146%146% A Pref. Jurgens A 127%131% A Ned. Gist- en Spiritusf. 461 A De Schelde N.B, 39%—39% C Am. Smelt en Ref. 40%—42% A Born. Sum. H.M. 179%—182 A Houth. Alberts 9898 C Union Pac. Rr. 7069% C Int. Nickel Cy. 32% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 34 1000-4 100% Engeland 1960-90 4 81%—82% A Koloniale Bnk. 114%114% A N.I. Hbk. 1000 129%—132. C Ned. H.M. 1000 157%—157% A v. Berkels Pat, 6565 C Calvé-Delft 75—76% A Philips Gem, B. afg. 316—322%-25 C Unilever 139%142%-41 C Am, C,ar en Foundry 16%17% C Anaconda Cop. 21%23%-% C Bethlehem St, 40%42%-41% C Kennec Copper 26%28%-% J: C U. States St. C. 47%—49%-50 C North Am. Cy. 12%—12% -in A Kon. Petr. Mpij. 357-362-65 C Contin. Oil Cy. 2223 C Ph ilips Petr. Comp. 28%>28% C Shell Union O.C. 12%13%-% C Tide Water Ass. Oil 10%11%-% A Ned. Scheepv. U. 120%—125%-24 A H.V. Amsterdam 430%—435-39 A Java Cult. Mij. 137%—144-ls A N.I. Suiker U. 116%—.121-24 A Deli Batavia 184%—186%-92 C Deli Mij. 1000 264%—274-76 A Senembah 260263%-65% Wettig. Rubber Gedeponev C Baltimore en Ohio 9%9% C Southern Pac. Cy. 1616 -17 A Southern Rlw. 9%10% A Amst. Rubb. C. 209%—216-20 A Deli-Bat. Rubb. 137%—144-46 A Hessa Rubber 135%145-46 A Serbadjadi S.R. 101%—105%-10 Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Zaterdag. 8.96% 8.97% 72.64 6.10% 30.49 1.80% 72.65 6.10 30.48% 1.80% Het is zoo buitengewoon goed na het scheren Witte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. (Ingez. Med.) IERSEKE. Door de opening van de Parijsche markt is de verzending van mosselen uit Ierseke nog toegenomen Ook is de vraag uit Noord-Frankrijk beter geworden. Naar Duitschland gaan slechts een 100 ton per week. Dat is veel minder dan vroeger. In totaal is de vorige week een 7000 ton weggegaan, eerste en tweede kwaliteit, prijs van 2.25 tot 3 per 100 kg. De aanvoer van mosselzaad van de Waddenzee bedroeg ongeveer 950 ton. Prijs 2 per ton. Van de Belgische kust werd weer rond 2000 ton aangevoerd Prijs 1.75 tot 2. Zaterdagmiddag werd de bakkers gezel W. K. alhier, terwijl hij met zijn rijwiel, waarop een kist met brood, aan de zijde van den weg stond te praten, door een vrachtauto, bestuurd door den heer W. B., aangereden. Hoewel het rij wiel geheel werd vernield, kwam K. er met den schrik af. Naar we vernemen wordt de schade door verzekering ge dekt. SCHORE, Onder het vee van J. Bruijnzeel, heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan met doodelijken afloop. WEMELDINGE. Voor den alhier de zen winter te houden Moedercursus heb ben zich niet minder dan 50 dames aan gemeld. KORTGENE. Zaterdagmiddag, toen de dagtaak ten einde liep, is er op de haven alhier een ernstig ongeluk ge beurd. Op een ledigen bietenwagen stonden C. v, d. Berge en Jac. Wiskerke Pzn. resp. afkomstig uit Kortgene en Colijns- plaat. De bieten wagen stond stil op het haventerrein. Plotseling deden de paar den een paar stappen, waardoor ge noemde personen hun evenwicht ver loren J. W. kwam op één der paarden terecht. Dit was zijn geluk, want hij kwam er zonder nadeelige gevolgen af. C. v. d. B. was echter met zijn hoofd op een ijzeren pen terecht gekomen. Hij- viel tusschen den wagen en de paarden in. De ongelukkige was aan het oor en het hoofd gewond. Hij bloedde hevig uit het oor, moest braken en verloor later het bewustzijn. Dr. Gelderman uit Kort gene constateerde een zware hersen schudding. Later op den avond is ook dr. Huese uit Goes bij den patiënt ge weest. Den geheelen nacht door is er bij den man gewaakt. Des Zondagsmorgens keerde het bewustzijn terug, maar de toestand was nog zeer ernstig. KAMPERLAND. Gevonden voorwer pen: een padvindersmes. Inlichtingen bij den veldwachter. KAMPERLAND. Onder het vee van den landbouwer C. Schippers is mond en klauwzeer geconstateerd. Het bouwkundig Bureau v/h A. Ie Clercq NJz. te Kruiningen heeft Zater dag aanbesteed: het bouwen van 3 mid denstandswoningen aan de Burgemees ter Elenbaasstraat te Kruiningen. Ie perc. Inschrijvers: (metsel, en timmerwerk) C. Verheyke, Elelwoutsdijk f 7139, Jan v. Koeveringe, Schore, f 6950, J, Luteyn, Ierseke f 6910, J. N. Goedemondt, Vlis- singen f 6890, J. van Strien, Krabbendijke f 6885, Fa. J. Marteyn, Ierseke, f 6845, J. Dek, Kruiingen f 6675, A. Kosten, We- weldinge f 6775, J. de Jonge, Biezelinge f 6720, J, A. Poley, Kruiingen f 6624, Gebr.'s Allewijn, Waarde f 6450, J, Griep, Hansweert f 6437, J. Krijger, Kruiningen, f 6323, Gebr.'s Pollet, Hans weert f 6220, 2e Perc. (zinkwerk): Firma Wed. Tam- se, Goes f 259, A. Leys, Krabbendijke f 235, J. v. d. Klooster, Goes f 226.25. 3e Perc, (Electrisch): L. B, Hovestadt, Kruiningen f 198, M. v, d. Berg'e, Goes f 165, K. v. Dalen, Wemeldinge, f 143, J. Watersen, Waarde f 141, J'. Slabbekoorn Biezelinge f 126. 4e Perc. (schilderwerk): F. Penne, Kruiningen f 666, L. A. de Pauw, Hans weert f 630, G. v. Iwaarden, Oostdijk f 600, J. J- de Pauw, Hansweert f 590, J. v. IJzerloo, Kruiningen f 570, A. Leys Schore f 569, V. Th. Lagendijk, Wemel dinge f 495. De gunning heeft nog niet plaats ge had. Bevallen: C. Nauta-Hagenaars d., J. P, Dingemanse-de Troije z. Overleden: D. Davidse, 83 j., geh. met M. C. Gideonse, P. J. Kousemaker 69 j. geh. met J. Bakker. Ondertrouwd: C, Onwijn 42 j, en M', van Belzen 37 j. Getrouwd: L. Sturm 23 j. en G. C. Vermeule 22 j. [Ir. J. D.] D.[orst] wijdt in het laatst verschenen Zeeuwsch Landbouwblad n beschouwinkje aan het mond- en klauw- zeermiddel van den heer Van den Berg, waaromtrent wij in ons blad enkele me- dedeelingen hebben gedaan, Wij hebben daartegen natuurlijk geen bezwaar op zichzelf. Maar wij teekenen protest aan tegen de verdachtmaking, die de schrijver van dat stukje aan ons adres uit, n.l., dat wij het artikel omtrent dit mond- en klauw- zeermiddel, hetwelk in ons blad ver scheen, slechts uit een soort minwaar dige sensatiezucht geschreven zouden hebben, en niet, omdat wij van oordeel waren, dat deze zaak nu eens definitief opgelost moet worden. Deze verdacht making schuilt, behalve in den geheelen hooghartig-minachtenden en kwasi-grap- pig-spottenden toon van dat artikeltje erg duidelijk in het opschrift: „Er zit co- pie in, doch zit er ook iets in van waarde voor den boerenstand?" Deze rethorische vraag is duidelijk in haar stelligheid: de sensatielust moet onze drijfveer geweest zijn, en niet de vraag, of dit middel mogelijk ook van waarde zou kunnen zijn voor den boe renstand. Dat is een insinuatie welke wij het „Zeeuwsch Landbouwblad" som- meeren terug te nemen. Voor 't overige merken wij aan het adres van het „Z. L." dit op: 1. Wij hebben nog nimmer partij ge kozen vóór v. d. Bergs middel, eenvou dig omdat wij ter zake niet bevoegd zijn. 2. Wij hebben ons slechts verzet, en zullen ons blijven verzetten, tegen de methoden van bestrijding, waaraan de in elk geval volstrekte bona fide uitvin der van dit middel bloot staat van de zijde van de zgn. „officieele weten schap". 3. Wij zullen wel wijzer wezen dan ons tot den feilen tegenstander, den Vee- artsenijkundigen Dienst te wenden, wan neer wij het een publiek- en een boeren- belang achten, op deugdelijke gronden steunende, de aandacht te vragen voor v. d. Bergs middel! (Let wel: geen re clame te maken ervoor, niet te zeg gen dat het deugdelijk is, want dat kun nen wij niet weten, maar te verlangen dat men er de aandacht aan schenkt welke men er buitenslands ruimschoots aan geeft, inplaats van er verdachtma- kend-kleingeestig over te spreken en te schrijven!) Wij herhalen: men onderzoeke het middel eerlijk, zoo, dat er geen redelijke twijfel meer over blijve omtrent de deugdelijkheid of de ondeugdelijkheid. En staat dit laatste eens werkelijk vast: de heer Van den Berg krijgt geen letter meer in ons blad gedrukt. Maar momenteel staat dit voor onbe- vooroordeelden, ook deskundi gen, niet vast. Tot zoolang onthoude men zich van bestrijdingsmethoden naar den trant van het even onnette als onverstandige stuk je in het „Zeeuwsch Landbouwblad"! Op het te Utrecht gehouden exa men van den Schoolraad voor de Scho len met den Bijbel zijn o.m. geslaagd de heeren J. v. Belle, onderwijzer met hoofdakte en B, v. Wouwe, onderwijzer, beide te V 1 i s s i n g e n, en beiden met aant. C. N. S. en G. S. en L. J. C. Kooi man, onderwijzer met hoofdacte te Westkapelle, met aant. G. S. Ds. H. Ligtenberg te Lisse heeft be dankt voor het beroep naar Borssele.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2