Een nieuwe Koers GOISCHE COUPANTM wiridi d 1 ij k tof hoogï T-dTmKL'tïct ~nSS£ 182 9 BINNENLAND. WEERBERICHT. ZEEL», NUMMER 245. TWEE BLADEN. MAANDAG 18 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Indrukken van het Utrechtsche congres van den Vrijheidsbond. OND. BRANDWAARBORGMIJ. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND ra 's-HEER ARENDSKERKE. De jaarlijksche oefening van het Ned. Roode Kruis. ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VKssingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon IT. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsohe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adrertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- rant" 10 et. extra Bewijsnommers 5 cent. zich geacht achtende Vrijheids.bondsche zijde aldus deed. Enhet is ook heelemaal niet belangrijk. Strijd om het hoofdbestuur en om de nieuwe richting in de politiek. Een ferme com missie onder een vertrouwen- hehbenden en vertrouwenwek- kenden leider, Men pleegt in Vrijheidsbond- scfaen kring de illusie gaande te houden, dat een besloten vergadering of huis houdelijk congres niet „voor de pers" is. Somwijlen wordt dit aan 't begin der vergadering nog eens nadrukkelijk ge zegd, soms ook niet. Maar in elk geval houdt de pers zich er niet aan. Wij hebben dat reeds meer dan eens on dervonden. Natuurlijk hebben wij ons steeds wel n,aar dit voorschrift ge richt, zoolang anderen zich er ótó'k aan hielden welteverstaan. Gaf een a n- d e r blad echter toch een verslag of overz'cht der ver.gadering, dan schreven wij er daarn.a natuurlijk ook over. Dezen keer behoeven we dit echter niet eerst af te wachten: onder het klinkende ons wat al te klinkende opschrift „Crisis in den Vrijheidsbond bezworen", bevatte een hoofdstedelijk Zondagochtendblad reeds een uitvoerig verslag van de Zaterdagavondvergade ring, waarin diezelver huishoudelijke be slotenheid door het doorzichtige truukje van een, enkele malen herhaald „Naar wij vernemen" en „naar verluidt", op niet bepaald overtuigende wijze tot uit drukking werd gebracht! In elk geval: wanneer elders in bree- den lezerskring reeds een verslag ver schenen is, dran achten ook wij ons ook ditmaal niet meer gebonden. Dat ware dwaasheid. Het is trouwens in meer algemeenen zin de vraag, of het wel juist is een zoo bij uitstek het gansche pol'tieke publiek rakende zaak als de huidige crisis in den Vrijheidsbond onder uit- sluit-ng der openbaarheid te behande len. Erg liberaal-in-den-slechten-zin is het misschien wel, maar een ietwat ge- kuischt verslag of overzichtelijk-sub- ject'eve beschouwing men moet op een huishoudelijke vergadering ronduit kunnen zeggen wat men op het hart heeft lijkt ons eerder nuttig en noo- dig. Het ging, met terzijdestelling van al wat bijkomstig is, in Utrecht kort en goed om het hoofdbestuur en om de toekomst ge Vrijheidsbondsche politiek. Er w,as een niet onbelangrijke stroo ming, die het hoofdbestuur weg wilde hebben behalve de verdediger van de desbetreffende motie-Bussum heeft ook de voorzitter van den Centralen Liberalen Kring dit, met anderen, vier kant gezegd er was een grootere strooming, die dit toch wel wat al te krras vond. Deze laatste strooming werd echter niet weinig versterkt, dunkt ons, door het, naar onze meen'ng, niet cor recte rammelen met de portefeuilles van hoofdbestuurszijde. Niet, dat wij dit rammelen op zich zelf onwelluidend of ongeoorloofd vin den integendeel, men kent ons standpunt ter zake. Maar het dreige ment: als gij een ons onwelgevallige motie aanneemt dan zetten wij onzen hoed op en we gaan naar huis, n u, tie, het oproepen van 't voor vreesach tige lieden ijsselijke schrikbeeld eener bestuurlooze partij zoo iets als een chauffeurlooze autobus. Nu: we zouden heusch wel een nieuwe chauffeur ge vonden hebben, maar zoover kwam het toch niet, Behalve enkele flinke kerels, wier van de onze min of meer afwijkende meeningen wij met belangstelling en waardeering aanhoorden, trad er ook nog een liberale mijnheer uit den vol tooid verleden tijd voor jonkvrouwe Wendelaar en tegen ons blad in het krijt; dat de vergaderingsleider daarbij tolereerde dat deze aftandsche libera le toernooiridder omtrent den gezond heidstoestand van den particulieren persoon des hoofdredacteurs van ons blad enkele onbehoorlijkheden ten bes te gaf, siert dien spreker noch den voorzitter, schoon het ons koud kan laten, 't Was immers niet voor 't eerst dat men in de afgeloopen maanden van Het belangrijke is: wat er nu wer kelijk gebeurd is. Dat is dan dit. De motie-Bussum, verlangende dat het H.B. zijn mandaat ter beschikking van de vergadering zou stellen, is na een abele verdediging op het juiste momfent ingetrokken ten behoeve van de twee moties-Rotterdam en Utrecht, waarvan de eerste door het H.B. óók volstrekt onaannemelijk was verklaard. Maar het gezamenlijk en in gemeen schap rammelen met de portefeuilles der zetelvasten maakte toch lang niet dien diepen indruk op de vergadering welke men van achter de groene tafel klaarblijkelijk ervan verwachtte: de' geest dezer moties een scherp op- positioneele doch ook constructieve geest was tezeer naar den zin der vergadering! Dat was, zelfs voor het hoofdbestuur merkbaar! En de opmer kelijke ovaties die onze -oud-minister van waterstaat jhr. ir. Van Lidth de Jeude meer dan eens kreeg, waren evenzoovele ongeformuleerde maar niettemin duidelijk-sprekende moties! Arnhem heeft toen goed werk gedaan door een tusschenvorm te zoeken van de moties Rotterdam en Utrecht, en daar is het tenslotte heengegaan. Ze ker, het H.B. heeft nog een aantal o.i. overigens volstrekt onbelangrijke con cessies aan zijn prestige verlangd en verkregen, maar dat is van secundair belang. Hoofdzaak is dat de vergadering het H.B. zoo duidelijk als in verband met de bekende omstandigheden in re delijkheid verwacht kon worden, te kennen heeft gegeven, niet alleen dat het anders moet, maar ook dat d e p a r t ij wil zeggen hoe het an ders moet, en dat de part ij d leiding in dezen uit haar midden zal geven, vrijwel ongeacht wat gezegd H.B, daar van nu eigenlijk wel vond of vinden zal. Daar komt het feitelijk op neer, A Wat is er nu dus besloten? Zonder stemming is, nadat zij door het Hoofdbestuur was „overgenomen", de volgende resultante-motie tot stand gekomen uit de vier krachten: Rotter dam, Utrecht, Arnhem, Hoofdbestuur. Te weten: door de Algemeene Verga dering wordt een Commissie van Voor bereiding benoemd, waaraan wordt op gedragen: ,a. een onderzoek in te stel len naar de maatregelen, welke naar hare meening getroffen moeten wor den, zoowel ten aanzien van de staat kundige positie der Partij ((beginselver klaring, partij-progr,amma etc.) als ten aanzien van hare externe en interne organisatie; b, de resultaten van haar onderzoek/, vergezeld van voorstellen, eventueele reglementswijzigingen etc. neer te leggen in een zoo spoedig mo gelijk, uiterlijk op 1 Januari 1938 in gereedheid te brengen Rapport; c. dit Rapport terstond ter kennis te brengen van het Hoofdbestuur, de Centrales en Afdeelingen en tenslotte uiterlijk een maand na verzending van het Rapport wordt dan een Algemeene Vergadering gehouden, waarin voormeld Rapport met de begeleidende voorstellen behan deld zullen worden, tezamen met even tuele door de Centrales of Afdeelingen uiterlijk één week vóór de Vergadering in te dienen amendementen of gewij zigde voorstellen. A Dit wat de motie betreft. Maar daar was meer bij. Oud-min'ster Van Lidt de Jeude heeft namelijk onlangs een vier- sfe'hngen geformuleerd ten aanzien van het liberalisme. Deze stellingen zul len feitelijk ten grondslag gelegd wor den aan de zelfherziening der nart;; Zij luiden als volgt: P 1, Onze Partij is een staatkun dige partij, die zich ten doel stelt, het levenspeil van de be volking geestelijk en stoffelijk te verhoogen, door bevordering van sociale rechtvaardigheid in een rechtsstaat op den christe- lijken grondslag, evenwel zon der dat de overheid zich richt naar bepaalde kerkelijke ge zindheden, 2. Zij tracht dit doel te berei ken door instandhouding van Het leven is niet zoo kort, of er is nog altijd tijd om anderen te helpen. Emerson. het liberalisme in den ruimsten zin in tegenstelling met fas cistische en marxistische stroo- mingen met herziening van zijn staatkundige taak, in ver band met de zich steeds wijzi gende maatschappelijke vor men, 3, Zij stelt de nationale een heid, belichaamd in de consti- tutioneele monarchie van het Huis van Oranje, boven alle godsdienstige, staatkundige en maatschappelijke tegenstellin gen, Zij bevordert de eendracht van de verschillende bevol kingsgroepen door het aan- kweeken van saamhoorigheid en verdraagzaamheid met ver werping van rassen- en klas senstrijd 4, Zij beschouwt persoonlijke vrijheid met eigen verantwoor delijkheid als een onmisbaar element voor een gezonde sa menleving, met erkenning van groepsvorming als een natuur lijk gegroeid maatschappelijk element. Zij aanvaardt als overheidstaak, de groepsvor ming te regelen, voor zooverre het gemeenschapsbelang zulks vordert ,zoo noodig door beper king van het individualisme, A A A Vervolgens 's de commissie benoemd. Dat dreigde óók weer verkeerd te gaan. M,aar de vergadering deed zich gelden! De vijf voorgestelden zijn niet met een hoeraatje verkozen verklaard, maar men heeft er negen van gemaakt en van de vier, die er bij kwamen, zal zeker een belangrijke invloed ten goe de uit gaan. Als eerste dezer vier noe men wij den voorzitter van Landbouw en Maatschappij, den grijzen vechters baas voor den boerenstand, den heet J, Sm d; verder den bekenden midden stander den heer L. de Groot, als ar beider den heer Wessels en als vrouw mevrouw FortanierDe Wit. Voorzitter der commsisie werd met overweldigende meerderheid van stem men jhr. ir. Van Lidt de Jeude; verde re leden werden de HH. Ebels u t Gro ningen, ir. Stoffel uit Delft, Korthals en De Witt Wijnen. A A A Dit is eigenlijk het eenige belangrij ke wat er in Utrecht gebeurd is. Daar na is men genoeglijk soms ook on genoeglijk gaan praten over van al les en nog wat, doch d,at was, naar veler gevoelen, eigenlijk maar wat voor de vaak. De vraag rest: Kan men voldaan zijn Kan men nu weer eenige hoop voor de toekomst hebben? Ons antwoord luidt: voldaan zeker nog lang niet. Men mag hoop koesteren zwakke hoop, doch ook meer niet. Wij weten het immers uit de onder vinding der laatste jaren: een commis s:e meer of minder, en er gebeurt, iia- dat het rapport is uitgebracht, tóch niets. Met deze mogelijkheid dienen wij thans andermaal in nuchterheid reke ning te houden. Gaat het zoo dan kan een dreigend bankroet niet meer voorkomen worden. Maar er s, schoon geen zeker heid nog, toch een kans dat het anders gaat. De partij heeft aan het hoofd harer vernieuwingsbeweging 'n man gezet, die zonder twijfel door al len hoog gewaardeerd wordt, een man waarin men geloof heeft. Wij krijgen den indruk, dat de heer Van Lidt de Jeude er naar streven zal dit in hem gestelde groote vertrouwen niet te beschamen; dat hij zal voelen wat er in de diepte gaande is en zal beseffen wat er op het spel staat, en dat hij desnoods heilige huisjes en per soonlijke gevoeligheden om het groote doel niet zal ontzien. Is dat zoo, dan is er, dunkt ons, eeni ge reden om met een welwillend gema- tigd-optimisme den loop der dingen even aan te zien. Dat de crisis in den Vrijjieidsbopd bezworen zou zijn zooals 't opschrift in gezegd ochtendblad luidde komt ons wel wat al te optimistisch voor, ten zij men het zou zien van den bestuurs- kant en in den allerbeperktsten zin, dat de vergadering de leiding niet de woes tijn in gestuurd heeft. Dat crisisje is dan inderdaad bezworen. Maar dat is bij lange na niet deeigenlijke crisis! Die woedt nog onverminderd voort', en' het is de taak der commissie Van Lidt de Jeude om die wezenlijke crisis te bezweren, zoo dat men weer vertrouwen in z'n eigen po litieke partij krijgt! Wij wenschen haar daartoe den moed en de kracht, de wijsheid en het jfoede inzicht. Dat dit reorganisatie en her-oriëntee- ringsscheepje onder dezen bekwamen enNgeachten gezagvoerder wél en snel vare op haar moeizame onderzoekings tocht, opdat het spoedig een goed vaar water moge verkennen waardoor het later 't partijschip van de klippen af weer in de veil ge volle zee kunne brengen. Schout-bij-nacht Van Lidt de Jeude: goede reis op uw verkenningstocht! J VAN TE MIDDELBURG (Ingez, Med.) HET INCIDENT MET DE JAPANSCHE VISSCHERS IN NED.-INDIë, De Japansche consul-generaal te Ba tavia heeft aan het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken te Tokio medegedeeld, dat hij zijn leedwezen heeft betuigd .tegenover de Ned.-Indi- sche regeering met betrekking tot het incident van 30 September, toen een Nederlandsch flottielje-vaartuig gescho ten heeft op de Japansche trawler „To kei Maru", waarbij twee leden der be manning werden gedood en twee ge wond. De consul-generaal vroeg waarborgen tegen dergelijke voorvallen in de toe komst. De Ned.-Indische regeer ng wei gerde hierop een definitief antwoord te geven. Naar vernomen wordt, zou de Japansche regeering rechtstreeks n|?t de Nederlandsche regeering in onder handeling trêüén om een oplossing voor deze zaak te vinden. A A Bij d t telegram kan worden aange- teekend, dat het bedoelde incident zich heeft voorgedaan tijdens de rechtmatige uitoefening van het politietoezicht in de terr toriale wateren van Nederlandsch- Indië. Zulke incidenten zullen zich in de toekomst dus uiteraard niet meer be hoeven voor te doen indien de Japan sche visschers zelve h ertoe geen aan leiding geven. DE BEGRAFENIS VAN DE SLACHT OFFERS DER T-l, Zaterdagavond heeft onder groote belangstelling te Banda de begrafenis plaats gehad van vier der slachtoffers van het verongelukte marinevliegtuig T-l Het stoffelijk overschot van reserve-lui tenant ter zee Van Haften was nog niet gevonden. De begrafenis geschiedde van het vlaggeschip „Sumatra", dat met de „De Ruyter'V een divisie itorpedojagers, het kabe'lschip „Zuiderkruis" en twee- groepen vliegtuigen aanwezig was. Van alle schepen en huizen woei de viag halfstok. Met sloepen werden de kisten, die waren gedekt met de Neder landsche vlag en de onderscheidings teekenen der overledenen, naar den wal gebracht, waar ze door den commandant der zeemacht, den eskader-commandant den civiel-geza,ghebber van Banda en tal (van zee-officieren, onderofficieren en manschappen werden opgewacht. Een schat van bloemen dekte de kisten. Aan de groeve sprak de commandant der zeemacht woorden van deelneming tot de nabestaanden, terwijl hij dankte voor de plichtsbetrachting, door de ge storven kameraden betoond. Daarna sprak de vlootpredikant ds. Vaandrager en tenslotte de luitenant ter zee Van Olm als groepscommandant van de omgekomenen. Te 2 uur 's nachts verliet het eskader de reede van Banda, om den oefentocht in de richting van Soerabaja voort te zetten. Het departement van marine ontving betuigingen van deelneming van H. M. de Koningin, den Gouverneur-Generaal, de ministers van Koloniën en Defensie, van den legercommandant en van de marine-commandant in Nederland. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. VAN DER PLASSCHE. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige veran derlijke wind, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig ver andering in temperatuur. UKKEL; Zwakke wind uit Z.O. rich tingen, vrij schoon weer, maar nevelig, zachte temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 5 gr, plaatselijk mist op het laatst van den nacht. Het betrekkelijk schoon en zacht weer zal nog wel eenigen tijd aanhouden. Ma, 18 Oct. Zon op: 6 h 31; onder: 16 h 59. Licht op: 17 h 29. Maan op: 16 h 00; onder: 4 h 34. V.M. 19 Oct, Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Ma. 18 12.01 6.08 18.33 Di. 19 0.28 12.35 6.43 19.12 Wo. 20 1.01 13.12 7.20 19.53 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwater. Ma. 18 1.35 13.53 7.17 19.29 Di. 19 2.20 14.33 7.49 20.07 Wo. 20 3.00 15.16 8.24 20.44 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). De jaarlijksche oefening van het Ned. Roode Kruis is ditmaal (Zaterdag) in de provincies Noord-Brabant en Zee land gehouden. Zij bestond uit de ver zorging en het vervoer van oorlogsge-. wonden, die slachtoffers waren van een strijd, welke ten Oosten van Breda verondersteld werd. In oorlogstijd worden de geworicTen eerst naar hulpposten vervoerd, van daar naar hulpverbandplaatsen en dan naar hoofdverbandplaatsen. Van de hoofdverbandplaatsen gaan zij naar een afvoerstation. Het Brabantsche Etten- Leur was het afvoerstation, gelegen buiten het bereik van het verdragende geschut. De gewonden zouden in wer-, kelijkheid verbonden en wel aan het afvoerstat on zijn aangekomen. Dit was thans niet het geval. De eerste behan deling behandeling had hier thans ook plaats. Om 9 uur Zaterdagachtend wa ren er 50 aspirant-gewonden ,aanwezig, nog onverbonden. Het waren werkloo- zen uit Breda die door bemiddeling van den burgemeester verlof hadden van den m'nister van sociale zaken om aan deze oefening deel te nemen. De gewonden werden gesorteerd en elk hunner kreeg een label aan zijn ias geknoopt, waarop naam en aard der verwonding was opgeteekend. Beenen en armen werden gespalkt en buiken omzwachteld. Zusters brachten lafenis in waterketeltjes rond. Op de banken van de treincoupees werden vervolgens brancards geschroefd en in een aantal auto's werden deze tusschen houten latten opgehangen. De auto's vertrok ken omstreeks kwart over 11, de trein om 12,10. Tegen twaalf uur kw.amen de auto's met gewonden in Bergen op Zoom aan om vandaar per schip naar Wemel- d'nge te worden overgezet. Bij de haven van Bergen op Zoom had dr. Blom van Assendelft de medi sche leiding. De hoofdbestuursleden en militaire officials, die ook te Etten-Leur aanwezig waren, stonden aan den wal toe te kijken. Ónder hen bevond z ch dr. Winckel, de leider van de ambulan ce, door het Ned. Roode Kruis naar Abessynië gezonden. Van den walkanj naar het leege ruim van den motor- lichter, door het vrijwillige korps vaar- tuigendi.enst ter besch'kking gesteld, gleden de brancards over twee balken. De gewonden werden voorzichtig op hun brancards in het ruim gelegd het waren er in totaal 12. Van_Wemel-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1