1 IN ZEELAND MIDDELBURG SCHE LANDBOUW. BUITENLAND. HULP VOOR DEN MIDDENSTAND. Zwendelaars voor de Middelburgsche rechtbank. ENGELAND HAUL Verkoopingen - Verpachtingen Ir Zeeland. AGENDA. De vestigingswet opent nieuwe vooruitzichten, De midden stand moet zelve medekelpen, Mr. M. Visser schrijft ons: Het middenstandsbedrijf heeft met zware moeilijkheden te kampen. Talrijk zijn de faillissementen van zaken, welke he't niet hebben kunnen bolwerken. Tal rijker nog de ondernemingen, welke j voortdurend van eigenaar wisselen, zon- der dat het een hunner gelukt de zaak nieuw leven in te b.az'en. In sommige i vakken verandert volgens berekeningen! van deskundigen een tiende der zaken per jaar van eigenaar; in andere vakken j zijn na vijf jaar vrijwel alle zaken van j eigenaar veranderd. Er is een teveel aan niet-levensvatbare en slecht geleide za ken. Deze doen den goeden vaklieden de onzinnigs'te concurrentie aan en be derven de markt. Het middenstandsbe drijf is ziek. Vele zijn de doctoren en talrijk de ge neesmiddelen, welke zij tot herstel aan raden; maar éên ding' is zeker, dat geen geneesmiddel helpt, dan met krachtige medewerking van den zieke en den vas ten wil om weer gezond te worden. Zulk een middel, dat tot gezondma king van den middenstand kan dienen, mits de patient zelf medewerk't, heeft de regeering gegeven in de Vestigings wet kleinbedrijf 1937. Er heerscht over deze wet veel mis verstand. Daarom volgt h;er een korte uiteenze'tting van den hoofdinhoud dezer wet. Het is niet zoo, dat er voor eiken tak van kleinhandel, ambacht of kleine nij verheid door den minister van Econ. zaken eischen gesteld moeten worden, waaraan de ondernemer, die zich wil vestigen moe't voldoen. Integendeel; de minister kan daartoe alleen overgaan „op verzoek van een of meer rechtsper soonlijkheid bezittende vereenigingen van ondernemers aangesloten bij een al- gemeen erkende centrale organisatie". Naar aanleiding hiervan is wel beweerd dat alleen vakorganisaties aangeslo'ten bij een der drie landelijke stands-organi saties (Kon. Ned, Middenstandsbond, Ned. R.K. Middenstandsbond, Chr. Middenstandsbond) zoodanig verzpek kunen doen. Dit is geenszins het geval. Ook zuivere vakorganisaties, mits in een cen'trale, landelijke bond vereenigd, kunnen zulk een verzoek doen. Over het al of niet gevolg geven aan zulk een be sluit hieronder nadere bijzonderheden. Besluit de minister tot het stellen van vestigingseischen voor zulk een bedrijfs- stak, b.v. kruideniers of smeden, dan geschied't dat bij Koninklijk Besluit tel kens voor één bedrijfstak. Tot nog toe is nog voor geen enkel vak zulk een be sluit verschenen. Gevolg van het besluit is, dat geen nieuwe onderneming in dat vak begon- non kan worden, zonder vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Ook bestaande ondernemingen mo gen niet uitgebreid worden zonder zulk een vergunning. Verhuizing binnen de zelfde gemeen'te geldt niet als nieuwe vestiging en is dus vrij (Art. 2). Verwisselt de onderneming van eige naar, dan zal de nieuwe eigenaar wel een vergunning van de Kamer van Koop handel moeten bezitten. Wie verkrijgt nu zulk een vergunning van de Kamer van Koophandel? Alleen degene, die aan bij Koninklijk Besluit vast te stellen minimumeischen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid voldoet. Zijn er meer dan een ondernemer, dan moeten zij sa- en aan deze eischen voldoen. Bij een smederij kan b.v. de eerste compag'non credietwaardig zijn, de 2de vakman de derde handelsbekwaam. Voert een ander dan de eigenaar(s) het beheer, bv. bij een filiaal, dan moet(en) de eige- naarfs) cred etwaardip zijn, de beheer ders! vakbekwaamheid en handels kennis bezitten. R De aanvraag om een vergunning moet schriftelijk gedaan worden onder over legging van bescheiden, waaruit blijkt, dat de aanvrager aan de bovengenoem de eisrhen voldoet. Dit kunnen dus d - plom.a's van vak- en handels-cursussen zijn. Be Kamer beslist binnen zes weken: gunstig indien te haren genoege is aan getoond, dat aan de eischen is vol daan. Zij heeft dus zekere vrijhe'd om een diploma e.d. wel of niet als bewijs aan le nemen. Zekere vrijheid; want le is zij gebonden, aan het Kon. besl., waarbij de eischen nader zijn omschre ven en 2e is er van een afwijzing bin nen twee weken beroep op den Minis ter van Econ. Zaken. Stelt een Kamer dus te strenge e - schen, dan kan men het hoogerop pro beeren. Beneden de minimum-eischen van het Kon. Besl. kan de Kamer ech ter niet gaan. Wie zich binnen drie maanden na het verleenen der vergunning niet heeft gevestigd, verbeurt zijn recht tot vesti ging en moet opnieuw een aanvraag doen. Als vestiging gelden voorts: uitbrei ding van een bestaand bedrijf met een nieuwen bedrijfstak (bv. een 'bakker gaat kruidenierswaren verkcopen) of verander ng in de personen der onder nemers en beheerders (bv. een compag non treedt uit, er komt een nieuwe fi- haalchef, iemand doet zijn zaak over). Blijft echter een weduwe met minderja rige kinderen de zaak voortzetten, dai: j Ij geen vergunning nood g. Bovendien kunnen sommige gemeenten van de toe passing van het Kon. Besl. uitgezonderd worden. Daar gelden dan geen vesti gingseischen. Uverigens kunnen ook venters e.d. van de toepassing der wet utgezonderd worden. Als voorbereidende maatregel voor het stellen van vestigingseischen kan de minister op verzoek van den Mid- denstandsraad, de officieele vertegen woordig ng van den middenstand, een spertijd in het leven roepen voor 6 tot 12 maanden. Zoo is dezer dagen voor het slagersbedrijf geschied. Zonder 'is Ministers toestemming mogen nu geen nieuwe slagerijen gevestigd worden. Deze tijdelijke maatregel dient om over haaste vest gingen te voorkomen, Ter- jwijl het stellen van eischen voorbereid wordt. Komt nu zulk een verzoek, als hier boven is bedoeld tot het stellen van vestigingseischen bij den Minister van Economische Zaken, d e met de uit voering dezer wet belast is, binnen, dan kan hij daar gevolg aan geven, hij kan 't ook niet doen. In het algemeen zal deze bewindsman, wanneer de vra gers met grondige .argumenten komen, geneigd zijn daarnaar te luisteren. Echter het is geensz ns de bedoeling geweest een soort monopolie te Stich ten ten behoeve van eenige groep mid denstanders. Doel is geweest - en dit blijkt dui delijk uit de wet en de Kamerdebat ten het peil van den m ddenstand wat vak- en handelskennis alsmede crediet waardigheid betreft, te verhoogen. Ie der, die daaraan kan voldoen, zal zich vrijelijk mogen vestigen. Er moet der halve ook voldoende gelegenheid zijn om de noodige kennis te verkrijgen, op dat de opengevallen plaatsen althans ten deele weer kunnen vervuld wor den. Ten deele; want de meerdere ont wikkeling, welke gevraagd zal worden, zal eensdeels een aantal ongeschikte pretendenten doen afvallen, anderdeels zullen tengevolge van de meerdere ont wikkeling de middenstanders hoogere levenseischen kunnen en mogen stellen, Die zaken, welke geen voldoende winst opleveren en dus geen reden van be staan hebben, zullen verdwijnen. Deze saneer ng zal in sommige bedrijven vrij snel gaan, waar bv. een tiende der ondernemingen per jaar van eige naar wisselt. Het ligt derhalve voor de hand, dat een Minister, die deze wet in Boven bedoelden geest wil u'tvoeren, bij het nemen van een besluit zekere eischen ten aanzien van de gelegenheid tot opleiding zal stellen. Anders zou er spoedig gebrek komen aan vakkundige ondernemers in den betrokken be drijfstak. Hier is nu het punt waar de zieke zelf kan meewerken. Elke mid denstander persoonlijk en elke orga nisatie. Elke middenstander voor zoover hij bij geen organisat'e is aangesloten, door dit terstond te doen; de aange slotenen door hun organisatie op te wekken plaatselijke cursussen te stich ten. De organisaties door zulke cursus sen te organiseeren. Een begin hierme de 's reeds gemaakt, maar doorzetten en uitbreiden is noodzakelijk. Want de bestaande handelscursussen leiden meestal op voor kantoorbediende en de middenstander is zelfstandig onder nemer. Is hij winkelier, dan moet hij n et alleen weten roeveel winst hij had kunnen behalen. M.a.w. hij, moet zelf kunnen nagaan of er een „lek" is-en de winstmogelijkheden van zijn 2'aak kunnen beoordeelen. Is hij ambachts baas, dan moet hij een kostprijs bere kening kunnen maken. En elk midden stander moet boek kunnen houden. Aan dit laatste ontbreekt nog veel, een ver schijnsel dat niet alleen in Nederland is geconstateerd. De opleiding zal dus een andere moeten zijn en in elk op zicht: boekhouden, reclame, handels kennis etc. aangepast moeten worden aan het middenstandsbedrijf. Toch zul len de eischen bescheiden blijven en zich beperken tot het noodzakelijkste voor het kleinbedrijf, zoodat de jonge menschen met eenige enegrie er gemak kelijk aan zullen kunnen voldoen. Zoo kan deze wet met medewerking van den middenstand een middel wor den tot genezing en verheffing van den zieken middenstand. Met medewerking v.an den midden stand. Want reeds tracht men deze wet te ontduiken. Vaders nemen hun zoons als compagnon in de zaak op en meenen, dat de zoons dan aan latere vestigingse schen zullen ontkomen. Niets is minder juist. Over enkele jaren als de vader sterft, zullen de zoons toch aan de eischen moeten voldoen. De zekerste weg is dus ridddrlijk en ac tief aan de u tvoering dezer wet mede te werken. Dat is het belang van el- ken middenstander persoonlijk en van den middenstand in zijn geheel. ""1 I M De officier heeft resp. 1 X> ct 2% jaar gevangenisstraf gv. ekcht. Zooals in ons vor g nummer gemeld stonden gister voor de Middelburgsclv. rechtbank twee „inspecteurs" van eei Haagsche „bankinstelling" terecht, di in Oostelijk Z. Vlaanderen, in 't bijzcm der te St. Jansteen, een groot aania menschen wisten op te 1 chten, doo: hen voor ie spiegelen dat ze resp. .ager en inspecteur van de „Staatsloterij' waren. Het requisitoir. De officier van justitie mr. N. J'. G. S'kkel, vangt zijn requisitoir aan me te zeggen dat er in Den Haag een „mijn heer" woont, hij heet M., en hij heeft een Bank,, is daar directeur-loopjongen, typist, is alles; hij is de Bank. Hij geefl papieren uit, de menschen spelen in de loterij. Als ze winnen, dan bij kie ne prijzen geld, bij grootere prijzen „in komst-Obligaties". Het gaat hier over een zeer ernstige en zeer ergerlijke zwendelaffaire. Waarom st.aat hier niet die man u t Den Haag? Omdat men niet kan bewijzen, dat hij iets straf baars zou hebben gedaan. Mijnheer nam verdachte B. in zijn dienst omdat B. oplichter was. Hij had een oplichter noodig. Zijn diploma als zoodanig bestond uit zijn vonnis. B. keek daarop uit n.aar een agent en hij vond Van B., een man van hetzelfde gehalte als B. met radheid van tong. Men moet aannemen dat B. en Van B. wel degelijk hebben geweten wat zij deden. De menschen zijn zoowei door Van B. als door B. tot afgifte van geld bewogen. Tezamen en in vereeni ging deden zij dat. De menschen zijn door gesprekken met verdachten bewo gen tot afgifte van geld en tot het aan gaan van verplichtingen. De vraag is Hoe zijn ze bewogen? Door het aanne men van een v.alsche hoedanigheid en door samenweefsels van verdichtselen en listige kunstgrepen. Twaalf jaren spelen „gratis voor niets" in de Staats loterij; nu betalen f 375 en dan over 12 jaar niet .alleen de f 375 terug, doch zelfs f 500. Mooier kan het toch al niet, aldus de officier. Wanneer de menschen hadden geweten: Over 12 jaar geen geld retour maar papier en bij winnen van een prijs geen geld m.aar papier, dan zouden de menschen hierin niet zijn getreden. Geld terughalen bij mijnheer ML is nu eenmaal iets anders dan zulks te doen bii de Boerenleenbank of de Spaarbank. Uit alle bewijsmiddelen z,al de recht bank ongetwijfeld «tot de overtuiging komen dat verdachten zich aan 't ten- lastegelegde hebben schuldig gemaakt. De officier vraagt zich af, is het erg wat verdichten deden? Spr. meent van wel. Zij deden het niet 'n Amsterdam aan de Heerengracht, maar in Zeeuwsch Vlaanderen bij vlassertjes, boeren knechts enz. Sommigen hebben moe ten ploeteren, soms wel 10 jaar lang om de centen bij elkaar te krijgen. Boo: smerige oplichterstrucs klopten ver dachten de menschen de duiten uit hun zak. Voor ongeveer f 21000 werd con tant betaald, Practisch zijn de door de slachtof fers geteekende stukken volgens den of ficier waardeloos. Spr. noemde het een zwendelaffa re, waarbij zonder ee nig menschelijk gevoel is opgetreden. Verdachten wisten d,at het zeer proble matisch was dat de mènschen nog iets van hun geld zouden terugzien. Ze de den het bij zeer onontwikkelde lieden, menschen die bard voor hun boterham moeten werken. De offic er van justitie eischt tegen verdachte Van B, 1 j.aar en 6 maanden gevangenisstraf en tegen verdachte B. 2 jaar en 6 maanden. Pleidooi. De verdediger van verdachten, mr. Kuipers stelde zich voor alleen op de zakelijke beschouwingen van den ofli- c er van justitie in te gaan. Pleiter he kelde enkele door den officier gebruik te qualificaties, als oplichters enz. Ver volgens becritiseerde pleiter enkele punten der dagvaard ng. In het requi sitoir van den officier is eenige stem ming gem.aakt tegen de Bank, waaruit zou moeten blijken dat deze een zwen- delbank is. Pleiter ze de, met betrek king hiermede dat de Haagsche recht bank op 25 Mei 1937 den heer M. heeft vrijgesproken en ontslagen wegens overtreding der Loterijwet. De Bank betaalt steeds prijzen uit. Deed ze dat niet dan zou de H.aagsche politie de zaak spoedig genoeg sluiten. Pleiter heeft absoluut geen medelijden met de menschen die daar zg. zijn getroffen. Het is goklust. De Nederlander waagt graag eens een kans. Er vallen altijd slachtoffers. Allereerst wilden de men schen gokken, daarom diende Van B. zich aan met de vraag: Doe je wel eens wat in de Staatsloterij? Zoo ja, dan zag hij het terrein gunstig om te on derhandelen. Niet de belegging, doch de loterij stond op den voorgrond. Het s pleiter gegarandeerd, dat steeds de nummers der loten van de Staatsloterij die bij de menschen wa ren geplaatst, werden ingekocht. Juist dezer dagen is er een prijs ge vallen van f 5000 (1/10 van f 50,000). Pleiter hoopte binnen enkele dagen in de gelegenheid te zijn aan te toonen, dat die ook is u'tbet.aald!Met geen schijn van waarheid kan de officier zeggen dat 't een zwendelbank betreft. V an een wederrechtelijke beyoot deeling door de bank, is volgens plei- i ter hier geen sprake. Pleiter vroeg j •z ch af, acht de rechtbank het aanne-_ rnelijk, dat de verdachten zich maan den lang zouden hebben kunnen voor j doen als inspecteur en agent der Staatsloterij? Pleiter was er van over tuigd, dat de detuigen volkomen te feeder trouw zeiden dat de verdachten zich als zoodanig hebben aangediend, maar pleiter achtte het n et onmoge lijk dat de menschen het in hun hoofd hebben verward!! Maar aangenomen dat zij zich resp. als agent en inspec" teur der Staatsloten ij hebben aange diend, is dat dan het aannemen van een valsche hoedanigheid en is hei strafbaar? Neen, aldus pleiter. W,ant een 1 stige kunstgreep moet een handeling zijn, kan nooit met woor den geschieden. En de overeenkomsten zijn niet tot stand gekomen door onder teekening der formulieren, maar dooi een bloote mededeeling dat men een stuk wilde hebben. Nog een moeilijk heid 's er, nl. dat in de dagvaarding is ten laste gelegd: de afgifte van geld door slachtoffers aan verdachten, dat is geen oplichting, want de verbinte nis was tot stand gekomen. Volgens pleiter zijn de geëischte straf fen buiten lel.ke redelijkhé d, Weder rechtelijke bevoordeeling is er niet. De verdachten genoten provisie maar die provisie was niet wederrechtelijk. Wat 's wederrechtelijk? Een voordeel waar op men geen recht heeft. De bank gaat k,alm voort met plaatsing der stukken. Dat is dus niet wederrechtelijk. Volgens pleiter zijn er alle termen, indien er gestraft moet worden, om verdachten een voorwaardelijke straf te geven, desnoods na het inwinnen van een reclasseeringsrapport. Na re- en dupliek werd de u-tspr.aak bepaald op 27 October a.s. WIELRENNEN. Nieuwe wereldrecords. Drie Engelsche wielrenners hebben op de Vigorellibaan te Milaan geslaagde pogingen gedaan om wereldrecords te verbeteren. Het wereldrecord over 5 mijlen met vliegenden start, dat sedert 26 Maart 1936 op naam stond van den oud-wereld uurrecordhouder Maurice Richard met een tijd van 10 min, 48,1 sec. werd door den Engelschman Hill teruggebracht tot 10 min. 35 sec., een belangrijke verbete ring dus. Voorts brachten de Engelschen Paux en Mills het record over 20 km voor tandems op hun naam met een tijd van 23 min. 53 sec. het oude record stond ten name van de Franschen Richard en Pecqueux met een tijd van 24 min. 10 4/5 sec. OOSTBURG. Aan eene oproeping van Oud-leerlingen van tuinbouwcursussen tot een samenkomst te Oostburg had den slechts een zevental geen gevolg gegeven Donderdag-avond. De tuinbouw-consulent ir, Bosma zou een lezing houden, maar was op het laatste oogenblik verhinderd. De heer Van Overtveldt had nu de leiding der vergadering en deelde mede, dat hoofd doel was, het leggen van een band tus- schen oud-leerlingen van verschillende cursussen, waar elk zijne bevindingen kon te berde brengen, hetgeen voor den tuinbouw van veel belang zou zijn. De bedoeling is niet om in te gaan tegen de 'Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw, integendeel wel om als het ware eene onderafdeeling daar van te vormen. De heer Van Dijk, directeur der land bouwschool te Schoondijke sprak in zijn hoedanigheid van waarnemend voor zitter der vorengenoemde Maatschappij en bepleitte samenwerking, immers de oud-leerlingen zijn voortgekomen uit de door deze Maatschappij georganiseerde cursussen. Een tweetal heeren uit Terneuzen, de heeren Butler en de Bruijne deelden een en ander mede over de aldaar bestaande vereenig'ing. De heer Butler betoogde, dat oprichting eener vereeniging noodig en nuttig is, men tracht een bibliotheek te vormen, leest vak-tijdschriften, laat lezingen houden, houdt tentoonstellin gen enz. De heer Hollebrand pleitte voor op richting eener vereeniging, immers er zijn tal van zaken, die men onderling dient te bespreken en z.i. zal ir. Bosma ten allen tijde bereid zijn, als de ver eeniging zulks vraagt, over te komen en voorlichting Te geven. Tenslotte werd besloten tot oprichting eener vereeniging en werden tot leden van het voorloopig bestuur aangewezen de heeren: J. Hofleband, de Bruijne en Jansen van Rosendaal-Van de Plassche. LEGER EN VLOOT. Post voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik." Met bestemming voor Hr. Ms. Pant serschip „Hertog Hendrik" zullen brie venmalen worden verzonden met den trein van 11,21 h uit Rotterdam: op 29 October a.s. n,aar Le'xoes, op 1, 2, 3 en 4 November naar Tanger, op 8 Novem ber naar Gibraltar, op 13, 14, 15 en 16 November naar Casablanca en op 19 November n,aar Ponta Delgada. Boven dien wordt nog post voor de „Hertog Hendrik" meegegeven met den trein van 19,15 h uit Amsterdam op 10 No vember en 8 December naar Gibraltar. Correspondentie, die niet meer met deze laatste gelegenheid verstuurd kan worden, zal naar Den Helder worden doorgezonden. De stukken, welke met deze brieven malen verzonden worden, moeten ge frankeerd zijn volgens internationaal tarief en voorzien zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. MARKTBERICHTEN. Middelb.urg, 15 Oct. Groenten- veiing. Snijboonen 423 c., Roem van Holland 1018 c., Perfect 1710 c.. Spinazie 29 c., Postelein 69 c., Sui- kerboonen 815 c., Rentegevers 1224 c., Waspeën 1,53 c., Spruiten 416 c. Dubb. Princessenboonen 1015 c., Uien 15 c., Savoye kool 1,54 c., Roode kool 13 c., Prei 23,5 c., alles per kg. Peën 2.53,5 c,, Rapen 1'2,5 c., Kro ten 12,5 c. Selderie 13 e., Rammenas 11,5 c., alles per bos, Bloemkool 2 13 c., Andijvie 0.61 c., Kropsla 0.62 c., Komkommers 1,53 c., alles per st. GEHEIME PLANNEN UIT VLIEGTUIGFABRIEK ONTVREEMD. Gistermorgen is bekend geworden, dat Scotland Yard op het oogenblik een onderzoek instelt naar aanleiding van de verdwijning van geheime plan nen uit de bureaux van de Parnall Com pany te Tolworth 'n Surrey, welke vliegtuigonderdeelen vervaardigt. Het ministerie van luchtvaart is in kennis gesteld van de omst,andighede.n waar onder de ontvreemd'ng heeft plaats gevonden. MILITAIR ONDERRICHT OP DE SCHOLEN. Een in de Staatscourant gepubliceerd decreet stelt de programma's vast voor 't reven van militair onderricht op de lagere en hoogere scholen. Dit onder wijs moet bijdragen tot de opvoeding van de burgers tot soldaten en beo >gt niet de vorming van technici, doch de voorbereiding van den mil tairen geest der jeugd. Oct. 20 Middelburg, Inspan, Terpstra. 20 Wemeldinge, Huis, land en Inb. Kram. 20 Nieuwdorp, Huis en Inb., Jonkers. 20 Souburg, Huizen, Batten. 20 Middelburg, Afbraak,- 20 Domburg, Inboedel, Blaupot ten Cate. 20 Middelburg, Afbraak, Heijboer. '21 Middelburg, Huizen, Batten. 22 Kapelle, land, -Tonkers. 25 Kapelle, Woonhuis, Kram. 26 Goes, Schilderijen, De Kok. 27 Heinkenszand, Huis en land, Kram. 27 N. en St. Joosland, Hofstede, Van Hoogstraten en Blaupot ten Cate. 27 Middelburg, Sleepschip, Arr, Rechtb. 27 Kruiningen, land, Van Dijke 28 Ellewoutsdijk, Huis Kram 28 's Heerenhoek, land, Hameiynck. 29 Aagtekerke, Hofstede en land, Loeff. Wolphaartsdijk, woonhuis, v. Dissel. Wolphaartsdijk, Inboedel, v. Dissel. MIDDELBURG ZA 16 Oct ZO 17 Oct MA 18 Oct. Verloting Ver, Werkver- schaff. Z. Blinden, 20,00 h. OOF® ZA 16 Oct. ZO 17 Oct- MA 18 Oct BIOSCOPEN ELECTRO, Midd. VR 15—DO 21 Oct.: „De Spion" en „De Held van Sil ver City", 20 h. ZO 15 h. matinée. CITY, Midd. VR 15—DO 21 Oct-: „De vrouw van een staatsvijand" en „Penrod en Sam", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinee. GRAND THEATER, Goes VR 15—DO 21 Oct<: „Pygmalion", 20.00 h. ZO 15.00 h.; Dl 14.00 h.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7