STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" ZEELAND. MIDDELBURG. tJuweelïje" BIOSCOPEN. Langevielesingel D 197-Tel. 639 Tarief per kilo en per stuk. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Een hartig hapje MIDDELBURG. GOES. NGORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Middelburg (Ingez. Med.) TER AARDE BESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER A. H. MUNNIK. f Onder groote belangstelling is gister middag het stoffelijk overschot van wij- len den heer A. H. Munnik in leven ge- meente-ontvanger en controleur van de Plaatselijke belastingen ter aarde be steld. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op het volledige college van B. en W. het raadslid mevrouw Weijl, alle hoofd ambtenaren en bijna alle ambtenaren der gemeente; vele personen uit de pad- vinderswereld, bestuursleden en den directeur van de Vereeniging voor in- strumentale muziek en vele vrienden en kennissen van den overledene. Op het kerkhof werd de met een wit kleed bedekte kist grafwaarts gedragen door de oudste padvinders en een groot aantal kransen en bloemstukken, waar onder van de gemeente, van de hoofd ambtenaren der gemeente, van de In strumentale, van de padvinders enz., werden op een afzonderlijke baar ge dragen en rond het graf gelegd voordat de kist in de groeve werd neergelaten. De burgemeester, de heer M. Fern- hout, trad hierop naar voren, om aan hetgeen hij Dinsdagavond reeds in de raadsvergadering had gezegd, nog toe te voegen, dat men de overledene ge kend heeft als een eenvoudig, trouwhar- tig man, als iemand, die zijn eigen weg ging en daarvan niet gaarne afweek en zich niet gauw liet afleiden. Hij hield met standvastigheid zich vast aan zijn liefhebberijen en aan zijn taak. Spr. wees dan op de groote liefde van den overledene voor muziek en schilderen. Zijn groote liefde voor de schoonheid bleek wel uit zijn herhaaldelijk terug- kecren naar het schoone Brugge, waar bij zijn kunstzin nimmer verzadigd kon worden. Ook in zijn ambtelijk leven ging hij zijn eigen weg, en durfde hij zijn standpunt zoo noodig te verdedigen, doch toch was er goed met hem te pra ten en tenslotte liet hij zich vaak over tuigen. De gemeente verliest in hem een harer hoofdambtenaren. Met dankbaar heid zal men zijn werk gedenken en spr. betuigde nogmaals aan de echtgenoote en de zoons zijn verzekering van de hartelijke deelneming. Hieraan voegde de burgemeester en kele persoonlijke woorden toe om er op te wijzen, dat dit geopende graf evenals andere herinnert aan de oogenblikken, dat men verplicht is hen, die ons dier baar zijn weer af te staan. Dit alles stemt tot ernst en herinnert er ons aan, dat alles is onderworpen aan den wil van den schepper. Spr. hoopte, dat men dit bij het verlaten van het kerkhof en ook daarna zich zal herinneren. De tweede spreker was mr. M. W. G. van der Veur, gemeentesecretaris, die namens alle hoofdambtenaren er op v ees, hoe de overledene nooit moede werd zijn groote krachten in het belang der gemeente aan te wenden en die hem namens alle ambtenaren in het bij zonder van het kantoor van den ont vanger, dank bracht voor den vriend- schappelijken omgang. Met een rust zacht eindigde spreker. Namens de padvinders voerde hop man J. C. Meijboom het woord. Spr. wees er op, dat de overledene jaren te midden van de padvinders heeft ver keerd en zoo intens met hen medeleef de. Zijn groote rechtsvaardigheidsgevoel deed hem tot de beweging zich aange trokken gevoelen en spr. wist zich over tuigd te handelen in den geest van den overledene door voor te lezen het pad vindersvoorschrift. Met een laatste pad- vindersgroet aan den penningmeester van de afdeeling Middelburg besloot de heer Meijboom. De heer L. J. Bol bracht namens de vrienden van het kamermuziekensemble een laatste groet, de heer C. J. Crucq deed dit met enkele woorden van dank baarheid namens hen, die op het bureau van den ontvanger werkzaam zijn en de heer J. L. A. Baron Van Ittersum sprak tenslotte namens de Vereeniging voor Instrumentale muziek en wees er op, wat de overledene ook voor deze vereeniging is geweest. De heer G. Munnik uit Huizen bracht mede namens zijn moeder en zijn broers dank voor de groote deelneming door zoovelen betuigd tijdens de ziekte van zijn vader en dit vooral ook in de laat ste dagen. Men is dankbaar, dat de overledene zoo heeft mogen leven voor alles wat hem dierbaar was, dat hij zoo n voorbeeld is geweest voor de kin deren op hun levensweg, dat hij thans uit zijn lijden is verlost en dat hun moe der hem tot het laatst toe heeft kunnen bijstaan. Dank bracht spr. aan alle aan wezigen en inzonderheid aan hen, die hun deelnem,ng in woorden deden uit komen. Zich richtende tot het graf, waarin de kist was neergelaten en waar in bloemen gestrooid waren, bracht spr» dank voor wat de overledene voor vrouw en kinderen is geweest, wier wensch is „Vrede zij met U". Hiermede was de plechtigheid afge*- loopen. POPPENTENTOONSTELLING EN POPPENKAST. Zooals wij in het nummer van 24 Sep tember mededeelde werd in de den vo- rigen dag gehouden vergadering vafl de afdeeling Middelburg van de Vereeniging' tot bevordering van de belangen van slechthoorenden, medegedeeld, dat de poppententoonstelling gehouden zou worden op 26, 27 en 28 October. Thans kunnen wij melden, dat de inzending op die tentoonstelling zeer groot zal zijn. Tevens was toen gesproken over een poppenkastvertooning op 27 October, daarin is in zooverre verandering geko men dat die vertooning zal plaats heb ben op Zaterdag 23 October in de Bo- gardzaal en dat daaraan hunne mede werking zullen verleenen oud-leden van de Kunstclub, terwijl de heer J. A. H. Abeleven, die zijn kennis op dit gebied reeds meermalen in dienst van vereeni- gingen met een liefdadig doel stelde, de algemeene leiding heeft. Het belooft dus wel iets bijzonders te worden. Doordat het beter was de vertooning van de poppenkast niet gelijk met de tentoonstelling te doen plaats hebben, vervalt ook het plan om het toegangs bewijs voor de vertooning tevens voor een bezoek aan St, Joris te doen gel den. Naar Middelburg. Zekere Y. de V., wonende te Papen- drecht, werd te dezer stede door de politie aangehouden en naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht, daar hij nog eenige vonn.ssen te vereffenen had. II Het nieuwste moderingetje. 't Schittert als 'n briljantje van het zui verste soort. En de prijsf 0.45. Witkamis Geschenkenhuis Goes. (Ing*z. Med.j Tegen den rijwielhandelaar M, J. Ji werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. De nauwe opril.. Op den Opril Gr. Markt kwam de vrachtrijder v. d, E. met zijn vrachtwa gen in botsing met de pui van meubel magazijn Simonse en een daar staand rijw'el. Beiden werden licht bescha digd. De vrachtrijder verklaarde zich bereid om de schade te vergoeden. DOMBURG. B. en W. hebben thans benoemd tot volontair op de gemeente secretarie dezer gemeente den heer W. van den Hoek te Vlissingen. DOMBURG. Zooals algemeen bekend zal zijn is er thans door den minister van sociale zaken een nieuwe regeling ontworpen, waardoor steuntrekkers en werkeloozen in de gelegenheid worden gesteld om meer B-steun te ontvangen. Voor niet ingewijden zij medegedeeld, dat B-steun is aanvullende steun in na- tura verstrekt en wel kleeding, deksel en schoeisel. De ondersteunde spaart zelf elke week 25 cent, terwijl dan uit de publieke kas sen daaraan een gelijk bedrag wordt toegevoegd. Ook in onze gemeente is deze regeling ingevoerd en het is thans gebleken dat, waar de regeling al eenige weken gele den hier in werking is getreden, Dom burg volgens een ingewijde, een der eer ste gemeente is geweest, dewelke ge bruik heeft gemaakt van deze nieuwe bepalingen. Door alle daarvoor in aanmerking ko mende personen wordt er aan deelge nomen. ZOUTELANDE. De Gemeenteraad zal vergaderen op Dinsdag 19 October. Aan de orde o.a. voorstel van B. en W. om een steunverleening vast te stellen: Schrijven van de ministers van sociale en economische zaken inzake steunver leening aan kleine boeren. B. en W. stel len voor hieraan mede te werken. Voor stel van B. en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek van J. Meyers en anderen tot demping en rioleering van een sloot. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond voor den aanleg van een nieuwen weg tusschen den Langen- damschen weg en den Zwaanweg. RAAD VAN KRABBENDIJKE. Een verzoek der caféhouders om belastingverlaging opnieuw afgewezen. De begrooting 1938 behandeld. Een gunsti ger beeld dan vorig jaar. KRABBENDIJKE. De Raad kwam Vrijdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. W. Sandberg tot Essen- burg. De hr. Gebraat was afwezig. Ingekomen was o.a. een adres van eenige caféhouders, inhoudende een ver zoek om verlaging van den grondslag voor de personeele belasting op de bil jarten. B. en W. wezen er op, dat op een soortgelijk verzoek (van Ninebokos) reeds afwijzend beschikt werd. Aldus werd ook nu besloten. Eveneens werd z. h. st. besloten weer ontheffing te vra gen van de verplichting tot het geven van gymnastiekonderwijs op dé scholen. Nadat de pensioensgrondslag voor den secretaris opnieuw vastgesteld was, werd een kleine wijziging in de rek.-cou- rant overeenkomst met de Bank voor de Ned. gemeenten goedgekeurd. De begrooting van het B.A. voor 1937 werd Vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op 1794. Begrooting 1938. De V o o r z. merkte op, dat, hoewel er eenige verbetering te wachten schijnt, B. en W. helaas nog niet tot belasting verlaging konden overgaan. Verder zijn de financiën der gemeente niet ongun- j stig. Dank zij het voorzichtige beleid in het verleden, werd de schuldenlast niet zwaarder en zoodoende kan de periode van opleving die te wachten schijnt, be- nut worden om noodzakelijke herstellin- gen en verbeteringen, die in het verle- j den achterwege moesten blijven, zoo i spoedig dit mogelijk is, uit te voeren, j Weth. Haverhoek meende, dat de i „erfenis", die de nieuwe burgemeester j van zijn voorganger aanvaardde, in goe- de handen is en dat Krabbendijke daar j de vruchten van plukken zal. Deze be grooting geeft een heel ander beeld dan de eerste begrooting die jhr. Strick van Linschoten moest indienen en die van Ged. Staten terug ontvangen werd. Spr. stelde het ook op prijs, dat deze begroo ting eerst met de wethouders behandeld werd. Dat dit vroeger niet gebeurde, j voelde hij als een miskenning van het ambt der wethouders. Ook de financiën zijn gunstiger. De vorige begrooting sloot met een nadeelig saldo van 3000, deze dekt zich zonder belastingverhooging, en een gedeelte van het batig saldo kon zelfs gereserveerd worden voor de be grooting 1939. Spr. betreurde de slechte omstandigheden van de eigenaars der „plaatsjes", ingevolge de landarbeiders- wet, van welke verwacht moet worden, dat velen niet aan hun verplichtingen zullen kunnen voldoen. Spr. vond ook een gebrek, dat de gronden dezer eige naars bij elkaar worden getrokken. Wat het onderwijs betreft, merkte spr. op, dat men te Krabbendijke niet vertroeteld is. Voor het bijzondere onderwijs heeft men een zwaren strijd moeten voeren en spr. vertrouwde, dat de voorzitter in deze de wet en niets dan de wet, uit zal voeren. Voor de gereformeerde en de openbare school heeft men gedaan wat reëel en noodig was. Wat den werkloo- zensteun betreft, Krabbendijke heeft hier reeds vele duizenden guldens voor uitgegeven. Gelukkig zal die steun thans eer iets verbeterd dan verslechterd kun nen worden. Een groot geluk is ook, dat er weer werkobjecten zijn, dank zij B. en W. en de medewerking van enkele notabelen. Weth. De Kok kon vele woorden van den vorigen spr, onderschrijven. Het heeft hem echter nooit getroffen, dat de voorganger van den burgemeester min der openhartig was, al huldigde deze een andere wijze van behandelen. Spr. druk te de hoop uit, dat de voorzitter deze is Zwanenberg's boterhamworst met het bijzonder Aro ma. Neem ze eens aan het ontbijt of aan de koffietafel,, maar let U er op, p*^Vj^jK\dat U de echte krijgt van Sfe^^Zw'""b!2i icat smaakt! (Ingez. Med.) CITY. De vrouw van een staatsvijand. Amerika doet alles in 't groot, anders dan het oude Europa. Men spreekt er van „Captains of Industry" en bandie ten noemt men staatsvijanden, ja men gaat nog verder en geeft ze een rang nummer, al naar mate zij meer of minder moorden op hun naam hebben. Ongetwij feld werkt dit op de verbeelding der massa en de filmindustrie maakt daar van dankbaar gebruik, door telkens weer nieuwe films te wijden aan den strijd tusschen G-men zoo noemt men daar de politie en de gangsters. Ongetwijfeld is het voor een vrouw geen pretje wanneer haar man den titel „staatsvijand' voert, al is de bewuste niet een der voornaamste, gezien hei feit dat hij nog niet aan een nummer toe is. Zoodra de kans er dan ook is laat Ju dith Roberts zich van Gene Maroc, le venslang veroordeelde, scheiden. Doch als hij van haar huwelijksplannen hoort, grijpt hij een kans tot ontvluchting aan en is een bedreiging voor het leven van haar verloofde. Doch nu komen de G-men in het ge weer, met Pat O. Brien aan het hoofd. Ook dit varkentje krijgt Pat gewasschen en zijn dienst-huwelijk verkeert aan het slot met beider goedvinden in een per manente verbintenis. Naast Pat vervult Margaret Lindsey de vrouwelijke hoofdrol. Dick Foran is nu eens geen zingende cowboy, doch een millioennairs-zoontje, dat niet veel rug- gegraat blijkt te bezitten. Penrod en Sam. Is het wonder dat, wanneer zelfs vol wassenen niet genoeg van den strijd tus schen politie en gangsters te zien en te hooren krijgen, kinderen, en dan voor namelijk jongens hierdoor worden aan getrokken? Vooral tegen de G-men kij ken de jongens hoog op en hun spei is een nabootsing van het werk dezer kra nige kerels. Penrod, een leuk joch, is de chief van een „gang". Een schuur is hun bureau, waar alle „departments" gehuisvest zijn. Tijdens een gevecht tusschen politie en bankroovers wordt de moeder van een hunner vriendjes gedood en de gang be sluit wraak te nemen. Dit wordt in de hand gewerkt door het feit dat de voortvluchtige bandieten zich in hun schuur verbergen. Het lukt hun de ban dieten in handen der politie te spelen. Een bedankje uit Washington en een check is hun belooning. In het voorprogramma draait een ge slaagde reportage van de opening der Staten-Generaal. ELECTRO. De spion. De film kon beter „de spionnage-ben- de" heeten. Want het gaat niet om één exemplaar van het genus, maar om een stuk of vier. Ze probeeren, te Berlijn, achter allerhande technische geheimen te komen: van bijzondere geschutmoto- ren, van een nieuwen bommenwerper etc. Het loopt hun in den beginne nogal mee. Een ingenieur-uitvinder, dr. Brockau geheeten, die in geldnood ver keert vanwege de dure eischen, welke de met hem samenlevende vrouw, aan het leven stelt, laat zich bepraten en intimideeren. Hij speelt den spionnen het een en ander in handen. Maar de po litie en de anti-spionnage-dienst krijgen lucht van wat er voorvalt en zetten een strik uit. Brockau loopt er prompt in en komt ellendig aan zijn einde. Echter niet, of hij heeft nog kunnen stamelen, dat de spionnen den trein naar Hamburg namen. Geen een ontkomt dan aan den ondergang. Ook niet de monteur-vlie ger van de bende, die er met den nieuw- sten bommenwerper tusschen uit knijpt. Na een sensationeele achtervolging vindt hij den dood in de golven der zee. Het geval is typisch naar Duitschen trant opgezet: zakelijk en zonder veel romantiek. Maar toch geweldig span nend en film-technisch soms voortreffe lijk. De held van Silver City. Voor de pauze draait een dot van een Wild-West-product. Het geval is te zot om los te loopen, en daardoor juist zoo amusant. De held Richard Dix ziet in den beginne zelfs kans een geduchten schurk met zijn oogen tot overgave te dwingen. En voor 't overige redt hij zich natuurlijk weer uit de benardste situ aties. Het is een groot wonder, dat hij niet tienmaal den dood vindt. Maar dat zou dan ook eeuwig zonde geweest zijn, want onze held vertegenwoordigd de be schaving in de onbeschaafde Zilverstad en zijn edel doel is: een einde te maken aan het spel der rabauten, 'Wat hem met eenige Wild-west-inspanning ten slotte natuurlijk gelukt. GRAND-THEATER. Pygmalion. Velen zullen de geschiedenis van den beeldhouwer Pygmalion kennen. Deze. beitelde in wit marmer een beeld van een jonge vrouw, dat zoo schoon en menschelijk w.as, dat de beeldhouwer op zijn eigen schepping verliefd werd. Er ligt aan deze sage een d epe gedach te ten grondslag; een gedachte die Shaw in zijn gelijknamig tooneelspel o.i, wel benaderd doch niet volkomen uitgewerkt heeft. Deze film, hoewel in enkele opzichten het tooneelspel n et letterlijk volgend we denken o.a. aan de slotscène stelt het probleem, of de gedachte eigenlijk, iets eenvoudiger, en is nu zuiver geworden, de geschie denis v.an een schepper die verliefd wordt op een wezen, dat n vele op zichten zijn schepping is. Deze liefde is wederzijds en zoo is er ook het ge lukkige slot, In feite is het hier de d a- mant, die geslepen (gecultureerd), wel eenige meerdere waarde heeft, en ook schooner is, maar die zijn hoogste waarde toch ontleent aan het diamant zijn op zichzelf. Shaw heeft Pygmal'on belichaamd in een, talenprofessor, die een straatmeis je in enkele maanden tijds opvoedt, wat de uiterlijke gedragingen betreft tot een dame. Het gaat daarbij om een weddenschap en ,al komen er ook ver schillende, gevoelsscènes in voor, het hoofdkarakter van de film is toch van vroolijken aard. Zoo behooren de spraaklessen van den professor geheel tot het humoristische gedeelte en ook als de opgevoede Elisa in de groote wereld gepresenteerd wordt, komen er zeer humoristische scènes bij voor. On getwijfeld is het ook de afwisseling v,an het geestige en het dramatische, d e deze film zoo aantrekkelijk maakt, met daarbij het uitstekende spel van alle personen, met Lily Bouwmeester, als Elisa Doolitthe, vooraan. We schreven reeds eenige malen veel goeds over deze film en kunnen nog slechts opmerken, dat dit uitstekende Hollandsche product, de belangstell ng verdient van eiken bioscoopbezoeker Een afwisselend en aantrekkelijk voor programma, o.a. met journaals en een bijzondere, gekleumde teekenfilm, vult het eerste deel van den avond. begrooting in veilige haven zal weten te brengen. De v o o r z. dankte de heeren voor de hem gebrachte hulde. Wat de pachters van Eigen Erf betreft, het bestuur zal de betreffende kwesties zoo ruim mogelijk behandelen. Het trekken van akker aan akker, zal een wijziging ondergaan. Het onderwijs heeft sprekers groote zorg, doch men dient wel steeds te bedenken, dat de groote nood nog steeds dwingt tot uiterste zuinigheid. Bij de nu volgende behandeling der begrooting, antwoordde de v o o r z. den heer Van Houdt bij den post school- behoeften, dat bij levering, ook voor an dere posten, steeds aan ingezetenen de voorkeur zal worden gegeven. De hr. V o g e 1 a a r wees op een stukje slecht wegdek tegenover de Ger. Kerk, waar op de v o o r z. zoo spoedig mogelijk ver betering toezegde. Ook B. en W. wijd den er reeds hun aandacht aan. De heer Van Houdt antwoordde spr. verder, dat de nieuwe schoeiïng van de haven ge heel in orde is volgens deskundig rap port. De geconstateerde verzakking is geheel normaal en kan door den haven meester zelf in orde gemaakt worden. Verder betreurde de v o o r z. ook, dat nog niet meer gebruik van de haven gemaakt wordt. Men doet alles om het gebruik te bevorderen. Spr. zegde den hr. Nagelkerke nog toe, dat B. en W. ook inzake den B-steun diligent zul len zijn. Intusschen heeft de minister een eenigszins andere regeling toegezegd. De datum 1 Nov. is voor Krabbendijke, ter bepaling van het aantal dat aan het spaarstysteem deel neemt, zeer ongun stig. Die datum zal echter wel verscho ven worden. B. en W. zullen deze kwes tie echter zooveel mogelijk in het belang der ingezetenen behartigen. De begrooting werd daarna in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op ƒ79.180 met een post onvoorzien van 809, met aanteekening, dat de Staatkundig Gere formeerde fractie bezwaar heeft tegen de verzekeringsposten. Voorts werden in verband met de vaststelling dezer begrooting de kosten van het openbare onderwijs vastgesteld op 10.34 per leerling. Tenslotte werd de hr. A. Wabeke op nieuw aangesteld als controleur der steunverleening. KRABBENDIJKE. Woensdagmiddag heeft jhr. mr. W. Sandberg tot Essen- burg theorie gegeven aan de veldwach ters van Oostelijk Zuid-Beveland. Naar we vernemen, is de bedoeling deze the orie-middagen voorloopig om de veer tien dagen te geven. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond werden door de firma Droste uit Haar lem voor de leden en introducées van den Bond" van Boerinnen en andere plat telandsvrouwen op Noord-Beveland eenige films vertoond. Na 'n woord van welkom aan de talrijke aanwezigen door de presidente, mevr. Van Hee-Haring- man, werden eerst drie natuurfilms ver toond en daarna een rolprent over de Olympische spelen 1936 te Garmisch- Partenkirchen. Tijdens de pauze werd aan al de da mes een doosje met verschillende Dros- te-artikelen uitgereikt, wat zeer in den smaak viel. Daarna werd door den heer J. P. Schmal een beknopte maar zeer duide lijke uiteenzetting gegeven over de her komst van de cacaoplant en de versprei ding daarvan over Europa. Hierna werd de film „Altijd welkom" van de Droste fabrieken vertoond, waarin men kon zien, hoe de ruwe cacaoboon verwerkt wordt tot cacao, chocolade en fijne bon bons. SLUIS. De visscher H. van Craeijnest alhier ving in het kanaal van Sluis naar Brugge een snoek van ongeveer 20 pond. De hoofdprijs van de verloting, ge organiseerd door de zwemclub ,,'t Vrije" alhier, bestaande in een heeren- of da mesrijwiel naar keuze, viel ten deel aan den heer J. Hesseling te Middelburg. De opbrengst van de collecte van- het Roode Kruis-speldje bedroeg 21.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6