De nieuwe ramp in Indië. 1. GOEOBLOED ZONEN SCHULTE THIEME BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. aOÏERTENTIIN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Wassenaar: 1 doode. SPORT. Middelburgsen Ziekenfonds. BODE. NAM 27 POND AF. DIKTE A. C. VAN DER REST TRESFARIN, M. PETERSE. v o o r z mede, dat B. en W. den Raad voorstelden dit te bepalen op 400, doch dat hij persoonlijk aan ciü voorstel zijn stem niet heeft kunnen ge ven, omdat volgens een onpartijdig des kundige dit bepaald dient te worden op 450. Hij vcind, evenals de heeren 3 a k- keren Goetheer 400 te 'aa5, gelet op den f 1000 die Pikkaart in de ge meentekas heeft doen vioeien. Wethouder Van de Velde en de heer Meulenberg vonden 400, hetgeen neerkomt op ongeveer 5 der kosten, voldoende en normaal, waarbij de v o o r z, opmerkte, dat dit percentage alleen geldt voor werken welke zijn aanbesteed, doch niet voor werken waarbij de opzichter tevens met de uitvoering is belast, zooals in dit ge val. Het voorstel van B. en W. f 400 ten slotte in stemming gebracht, werd ver worpen met 4 tegen 2 stemmen. Vóór stemden wethouder Van de Velde en de heer Meulenberg. De heer Van der H a g e verklaarde veel voor den mid denweg te gevoelen, zijnde f 425. Omtrent een voorstel van den voor zitter om het bedrag op f 450 te bepalen staakten de stemmen, zoodat de zaak in de vo'gende vergadering zal wor den afgewikkeld. Tenslotte zeide de v o o r z. alvorens "an d't nunt af te stappen, dat hii van deze nlaats af gaarne dank bracht aan den Provinciën waterstaat, met name aan den hoofdingenieur, den ingenieur en dén opzichter te Goes, voor de op rechte medewerking welke de gemeente daarvan heeft mogen ontvangen. Alle leden sloten zich daarbij aan. Aan den raad werd overgelegd de ge- meentebegrooting voor 1938. De voor zitter deelde mede. dat deze be- grootipg een tekort aanwiist van f 3700. Tot dekk-'ng van dit tekort is een post van 1700 op de berfrooting geplaatst wegens belastingbijdrage, benevens 2000 als riiksonderstand in de kosten van gemeentehuishouding. Hierdoor is de gemeente thans gekomen tot den ergsten graad van noodlijdendheid, ter wijl er geen vooruitzichten zijn. dat bin nen enkele jaren daarin verandering zal komen. De begrooting werd daarna in handen eener commissie van onderzoek gesteld bestaande tut de heeren Goetheer, Van der Hage, Meulenberg en Bakker. Een verzoek van den Alg. Ned. Politiebond tot verhooging der veldwachtersjaar- wedde werd ter zijde gelegd in afwach ting van de maatregelen der regeering op gelijke verzoeken voor wat de rijks ambtenaren betreft. HOEDEKENSKERKE. Naar wij ver nemen zal ook het laatste kustlicht in deze gemeente, staande aan den zee dijk bij den zoogenaamden ,,val" wor den geëlectrificeerd. Voorheen geschiedde hier de kustver- lichting door petroleum-lampen, daar na werd een en ander in een gas-ver- lichting omgezet. Voor de scheepvaart moet de elec- trificatie, waartoe thans besloten is, een zéér groote verbetering zijn. KAPELLE. Vrijdagm'ddag werd het stoffelijk overschot van den hr. S. Kor- stanje in leven Zondagschoolonderwijzer en leider der Knapenvereeniging ter aarde besteld op de algemeene begraaf plaats alhier. Reeds voor dat de droeve stoet op den doodenakker aanwezig was had zich bij het begin van het kerkhof een eere- wacht gevormd van knapen, en jonge lieden. Achter de lijkbaar liepen behal ve de besturen van de Jeugdvereenigin- gen, de oudste kinderen der Zondag school. Het was een groote menigte, die zich om het gïaf verzamelde. Eerst werd het woord gevoerd door den heer P. Vermaire voorz'. van de Zondagschoolvereeniging, nadat gezon gen was het l:evelings1ied van den over ledene Gez, 43: 3. Zacht ruischte met bewogen stemmen 't Eeuwig leven, eind loos heerlijk enz. De heer Vermaire had enkele oogenblikken voor den dood van de lippen van den stervende opgevan gen, dat het lijden niet lang zou duren. Hij erkende: Ik ben klaar voor de groo te reis om die te aanvaarden. Hij, de beste vriend in nood, vergezelt ons over graf en dood. Op verzoek van den heer Vermaire werd hierop door de Zondagschool kinderen gezongen het lied: Veilig in Jezus armen enz. Vervolgens trad de heer S. P. Groen- leer voorz. van de Jóngel'edenvereeni- ging naar voren. Spr. wilde spreken aan d«ze groeve in den geest van den over ledene. Het is als hoorde hij hem nog getuigen en roemen in de Pelde en grootheid van Zijn God. Zoo menigmaal vertelde hij het dat niets z'ekcrder is dan de dood en staande ook aan deze groe ve^ gevoelen wij meer dan ooit de waar heid van dit woord. Hij vertelde ons van het kerkhof waarop geschreven stond: U wacht, ik ook. En dan spoorde hij aan tot de wetenschap: God wacht ook mij. Spr. gaf de verzekering dat de overle dene nog lang zal voortleven in dank- bare herinnering. j De heer De Jager, godsdienstonderwij- j zer, zeide: Nu is hij de eeuwige rust in- gegaan, dat weten wij; dat gelooven wij niet, dat hopen wij niet. maar dat weten wij. Wij mogen ons daarin verheugen. We zullen veel aan dezen trouwen broeder missen, het is een ledige plaats, maar zijn heengaan geeft rijken troost. Dr. J. D. Schmidt zeide jaloersch te zijn op een leven, als hier heenging, op zoo'n sterven. De ontslapene leefde als een kind. met zoo'n kinderlijk vertrou wen u't de hand van Zijnen God en God heeft zoo trouw voor hem gezorgd,. Nu wordt hij die het geloof zoo kinderójk aanvaardde, begraven als een konings kind van Zijnen koning' Jezus Christus. Spr. was ten zeerste getroffen door het meeleven, getoond aan deze groeve. Een zoon van den overledene, de hr, S. Korstanje, dankte voor de laatste eer aan den geliefde bewezen. Nadat was gezongen: „Nooit TTan het geloof te veel verwachten", eindigde dr. J. D. Schmidt met het uitspreken van het Onze Vader. Geroerd verliet de talrijke menigte den doodenakker, KRUININGEN. Vrijdagavond bracht het muziekgezelschap EMM een sere nade bij haar voorzitter, den heer H. C. Baarends ter eere van diens 60sten verjaardag. De heer De Groof feliciteer de dsn jub laris namens het muziekge zelschap en bood een stoel aan. De burgemeester sprak namens de ver schillende buurtvereenigingen en de bevolking van Kruiningen en bood een gouden vulpen met inscr ptie aan. De heer Baarends sprak zijn dank uit voor het gesprokene en noodigde het gezelschap uit binnen te komen. WOLPHAARTSDIJK. Bij een viertal landbouwers in deze gemeente doet zich onder het vee mond- en klauwzeer voor. BRESKENS. Dr. J. G. Ramaker, ge meente-secretaris alhier sinds 1926 is benoemd tot econoom bij den techni- schen dienst der gemeente Rotterdam. De Spaansche burgeroorlog. VORDERINGEN DER OPSTANDELINGEN. Uit het wein'ge nieuws, dat van de verschillende fronten binnenkomt, valt op te maken, dat de rechtsche troepen de laatste dagen kleine vorderingen hebben gemaakt. In Asturië werden de oper.aties door het slechte weer zeer bemoeilijkt, maar desondanks hebben de opstandelingen eenige dorpen kun nen veroveren. Van regeeringszijde wordt voorts toe gegeven, dat aan het Zuidelijk front de rechtschen na verbitterden strijd Penalaca en Pen.amira bezet hebben. In Aragon schijnt het offensief der re geeringstroepen tot staan te zijn ge bracht. Aan het Oostelijk front deden recht schen vier verwoede aanvallen op Pico Azun. De regeer'ngstroepen waren ge dwongen terug te trekken. Barcelona weer gebombardeerd. Rechtsche vliegtuigen hebben gister avond e.en vlucht gemaakt boven Bar celona. Zij wierpen bommen neer, waardoor acht dooden en twee gewon den vielen. Regeeringsluchtmacht vernielt rechtsche vliegtuigen. Ruim dert'g vliegtuigen der opstan delingen zijn gistermorgen vroeg, vol gens een mededeeling van het ministe rie van defensie te Valencia op het vliegveld Garrapinillos nabij Saragossa vernield door een honderdtal vliegtui gen der regeering, die een raid hadden ondernomen. ENGELAND MIJNRAMP EISCHT DERTIG DOODEN. Vanmorgen heeft zich in de steenkool mijn Mulga bij Birmingham een ontplof fing voorgedaan, tengevolge waarvan dertig arbeiders om het leven zijn geko men. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Gistermiddag is op den rijksstraatweg te Wassenaar de 58-jarige wielrijder B., gepensionneerd hoqfd eener school, die zonder voldoende uit te kijken den weg overstak, aangereden door een uit de richting Leiden komende auto. De man sloeg tegen den grond en liep een ern stige wonde aan het achterhoofd op. Na eenige oogenblikken trad de dood in. De automobilist had nog gepoogd een aanrijding' te voorkomen door krachtig te remmen. Hierdoor slipte de wagen even- j e.~ kwam op het linker gedeelte van en rijksweg in botsing met een motor- re s. e auto vloog in brand. De heer A Sk 71 uV n,°^ de cabine te werken doch Hi, bleek vrij ernstige verwondin gen aan hoofd en handen te hebben op gelopen De motorfietsrijder kwam er met lichte kwetsuren af. De auto is vrii- wel geheel uitgebrand. AFLOOP VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris Corthals werden te Hoofdplaat verkocht. Perc. I, Woon- en winkelhuis met aanhoorig- heden ter grootte van plm. 16.70 a en Perc. II, Schuur, erf en weiland ter grootte van p'm. 55.10 a, beide percee- len deel uitmakende van een perceel in de gem. Hoofdplaat. Koopers Ch. Sturm te IJzendijke en zuster voor f 4820. VOETBAL. „Kapelle" en het voetballen op Zondag. Omtrent de toetreding van hei eerste elftal van de Vereeniging „Kapelle" tot de Zondagcompetitie van den Z.V.B., ver nemen we, dat dit elftal zijn wedstrij den niet zal spelen in de gemeente Ka pelle, doch op het terrein van de ver eeniging „Kattendijke" te Kattendijke. Deze laatste vereeniging heeft zich uit de competitie teruggetrokken op grond van een tekort aan spelers. Het voet ballen in de gemeente Kapelle is op Zondag niet toegestaan en om moeilijk heden te voorkomen is bovenstaand be sluit genomen. Nader vernemen wij dat het in het voornemen ligt een ander terrein binnen de gemeente Kapelle te zoeken en dan een beslissing omtrent het voetballen op Zondag uit te lokken. Men wil dit niet doen op het thans in gebruik zijnde veld, omdat het tegen of binnen de kom van de gemeente ligt en dus de moge lijkheid bestaat, dat de kerkdiensten er door gestoord zouden kunnen worden. Bovendien is het nog zeer de vraag of het bestuur van den Z.V.B. gezien deze omstandigheden, toestemming zou ver- leenen om op Zondag op dit veld te spe len. S.V.O. te Sas van Gent. De Vereeniging „Oranje" te Sas van Gent, door den K.N.V.Bè thans gere gistreerd onder den naam S.V.O., heeft toelating van een tweede elftal tot de competitie van den Z.V.B. gevraagd. Dit verzoek zal alsnog worden ingewilligd. SCHAKEN. DE MATCH EUWEALJECHIN. De heer S. Landau schrijft ons: De eerste etappe van de match is nu afgelegd en dr. Euwe staat met 32 voor. Deze eerste vijf partijen kan men ver gelijken met manoeuvreerende bewegin gen van twee vijandelijke legers, die ge tracht hebben voéling met elkaar te ne men ten einde te verkennen waar de zwakte en waar de kracht van de tegen partij schuilt om dan vervolgens door eenige beslissende stooten te trachten het vijandelijke kamp te demoraliseeren. Zoo was het ook in 1935. Met dit ver schil, dat toen Aljechin met de score 3KIK de leiding had. Een étappe van vijf partijen betee- kent, dat het wederzijdsch verkennen afgeloopen moet zijn. Hier is het keer punt gelegen. Tot zoover kan men zijn tegenstander laten gaan zonder al te groot gevaar. De vraag die zich velen zullen stellen is: of Euwe zijn voorsprong van één punt verdiend heeft? Het antwoord hierop is gemakkejijk te formuleeren. Wanneer men de drie gewonnen partijen onder de loupe neemt, dan moet toege geven worden, dat alle drie winstpunten ten volle verdiend zijn. Blijft dus over de beoordeeling der twee remisepar tijen. Hiervan kan men zeggen, dat in de derde partij Aljechin het geluk toe lachte, doordat Euwe den winst kort voor het afbreken der partij (de be roemde 37e zet) uit handen gaf. In de vierde partij was na het goede werk door beiden verricht, remise de juiste uitslag. Uit de vijf partijen valt één conclusie duidelijk op te maken en wel. deze. dat Euwe zich beter voorbereid heeft dan zijn tegenstander. Iedere opening of verdediging, die Euwe speelt is doel bewust gekozen en grondig bestudeerd, terwijl men bij Aljechin een onzekerheid, een tasten in het duister bespeuren kan. De vijfde partij was een duidelijk beeld van deze zwakte. Anderzijds moet ook toegegeven wor den, dat ook Aljechin met zwart spe lende in moeilijke stellingen verwikke lingen heeft weten te scheppen, die zijn tegenstander voor groote moeilijkheden plaatste. Hoe volmaakt de strategie van Euwe zoowel in de opening als in het midden spel mag zijn, heeft hij eenige zwakte vertoond in het eindspel, maar zeer te recht merkte de wijze dr. Tartakower op „men kan toch niet alles goed spe len". Deze zwakte uitte zich in drie par tijen, o.a. in de tweede, zooals hij zelf loyaal toegaf. Wat Aljechin betreft, hebben we reeds op zijn onvoldoende voorbereiding gewezen. Zijn openingsrepertoire was tot nog toe niet voorbeeldig, maar mis schien bewaart hij zijn nieuwtjes voor later. Het middenspel en eindspel liet niet veel te wenschen over, alleen heeft hij nog niet veel gelegenheid gekregen zijn groote combinatoire kracht te ont plooien. Blijkbaar wil de uitdager in den aanvang niet veel wagen en geeft de voorkeur aan solide partijen, totdat de noodzaak hem dwingt zijn stijl te wijzi- gen. Terwijl Euwe getoond heeft met de witte stukken uiterst gevaarlijk te zijn, is het Aljechin nog niet gelukt een goede verdediging voor zwart te vinden. Met belangstelling ziet men het ver volg van deze match tegemoet. M. LAERNOES. f Te Vlissingen is op 76 jarigen leeftijd overleden de heer M. Laernoes. Geboren aldaar op 10 Januari 1861, was de overledene oorspronkelijk werk zaam op het kantoor van de Mij. „Zee land". Later vertrok hij naar Amerika. Na repatrieering, heeft de heer Laer noes zich aan de belangen van zijn ge boorteplaats gewijd. Hij was daar mede oprichter van de N.V. Nedpan; later om gezet in de N.V. Vlismar, en van de N.V. Electrotinfabriek van welke laatste hij directeur is geweest. Van 1913 tot 1931 maakte hij deel u t van den gemeenteraad voor den Vrij heidsbond waarvan hij van 1915 tot 1931 wethouder was. Nadat hij reeds deel had uitgemaakt van de Vlissingsche Kamer van Koophan del, werd de overledene 'n 1922 bi) de oprichting v.an de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zëeuw- sche eilanden tot lid van de afdeeling groot bedrijf gekozen, waarin hij n<ï£ zitting had; van 1925 tot 1936 was hij voorzitter van de .afdeel'ng. De teraardebestelling van den over ledene, die Ridder was in de orde van Oranje Nassau, zal Dinsdag ,a.s. plaats hebben. De werkloosheid te Middelburg. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: geheel werkloos: 744 mannen en 17 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 4 mannen en 1 vrouw; niet werkloos: 6 mannen; alge meen totaal vorige week 767; bijgeko men 51; afgegaan 46; over 772. KERK EN SCHOOL, Aan de universiteit te Utrecht werd bevorderd tot semi-arts de heer A. Vrij- landt Jr. te Biervliet. Aan de universiteit te Leiden slaag de voor het doctoraal examen rechten •de heer E. G, Bisschop te Vlissin gen. Omtrent de ramp van het marine vliegtuig T 1 nabij Banda, wordt nog nader gemeld, dat de ter aardeBestel- ljng van de slachtoffers morgen, 17 October zal geschieden op een nader te bepalen uur op de Banda-eilandcn-, waar een eskader aanwezig is. Het vl'egtuig is gezonken en kan als verloren worden beschouwd, Aneta teekent hierbij aan, dat rondom de Banda-eilanden groote diepten aan wezig zijn, doch dat het nog niet be kend is waar precies, en onder welke omstandigheden het ongev,al plaats vond. Aangezien het geheele eskader van de marine thans te Banda aanwezig is (vermoedelijk in verband met de groote oefeningen), behoeft geen hulpmateriaal uit Soerabaja naar de plaats des on- heils te worden gezonden. Het marine eskader wordt op 23 October a.s. te Soerabaj.a terugverwacht. CAMPAGNE TOT BOYCOT VAN JA- PANSCHE PRODUCTEN IN AMERIKA Een congres van de commissie inzake industrieele organisatie, gehouden te At lantic City, heeft een resolutie aangeno men ten gunste van het boycot van alle in Japan vervaardigde goederen. BURGERLIJKE STAND. Ierseke. Van 916 Oct. Bevallen: M, M. Castel, geb. Rood d., J. Cornelisse, geb. Nouse, d. (I.C.) Kruiningen. Van 714 Oct, Bevallen: Ch. Harthoorn, geb. Van de Plasse z., T. Lavooij, geb. Witte d. Overleden: H, Verhaagen 71 j. echtg A. Kole. Getrouwd: J. P. Brand 24 j. m. en E. J. D. Hazewindus 20 j. jd. (I.C.) Wemeldinge. Getrouwd: A. W. Geuik 31 j. jm. en G. Geene 27 j. jd. Overleden. J, Dekker 71 j. wed. L. A. v, Overbeeke. (LC.) Kortgene. Ondertrouwd: G. M. Augustijn 35 j. jm. en H. Wolse 29 j. jd. Bevallen: A, de Lange, geb. Van der Weele z. (N.B.) MARKTBERICHTEN. Kapelle, 15 Oct. Veilingsvereeni- ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving." Groote veiling. Zure Kroetappe.s 1.50 1.60, Zoete idem 1, per 100 kg, Breek- peen 1515.20, per duizend kg'. Kleine veiling. Appels: Goudreinette 415, Sterappels 414, Bellefleur 27, Dubb. idem 48, Fransche Reinette 4 7K, Gron. Kroon 38K, Pres. van Lunteren 415, Bramley Seedling 48, Hondsmuil 35, Court Pendu 37, Bis marck 24, Jonathan 47, Baldwin 3K 4K, Alnanasreinette 3K5, Grooth, van Baden 36, Pres. van Engeland 8K Jeruzalemappels 1—3, Pomme d'Oranje 48, Zoete Ribbeling 36, Campagne Zoet IK4K. HoIT. Zoet 13K, Arm- gaard 26, Goudreinette (Val) 25K, Bellefleur idem 12K. Peren: Doyenne du Comice 1830, Conference 614, Nouveau Poiteau 4 12, Comtesse de Paris 616, Zwijndr. Wijnpeer 614, Jodenperen 3—12, Emi- le d'Heyst 816, Maagdeperen 48, Wintersuikerij 26, Le Curé 47, Win- terbergamot 25, Berg. dEsperen 23, Pondsperen 25K, Dorethea Royal 3 7, St, Remy 35K, Gieser Wildeman 38, Kleiperen 26K, Souvernir de Vacheur 35, Beurré Alex. Lucas 12 17, idem Durandeau 2K9, alles per 100 kg. Diversen: BI. Druiven 1026, Fram bozen 1850, Bramen 1421, Mispels 2K7, Dubb, Pr. boonen z. dr. 1115, Tomaten 414, Uien 12K, per 100 kg, Kroten 4, Bospeen 2K, beiden per bos, Andijvie 0.801.10, Kropsla 1.10, per 100 stuks, Bloemkool 59, per st., Noten 3955, per 100 stuks, Sav, Kool 3.604.10 per 100 kg. Woensdag 20 October a.s, hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, PIETER CORNELIS VERMEULEN en LIDIA VAN DEN BERG, hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en «Kleinkinderen, Middelburg, Segeerstraat 17. Aan dit fonds is vacant de be trekking van (Geen volle betrekking.) Zij, die hiervoor in aanmerking willen ko men, gelieven zich schriftelijk aan te melden ten kantore van het fonds Blauwedijk 35, vóór of op 23 October a.s., met vermelding van leeftijd en werkkring. Van de reeds ingekomen sollici taties is goede nota genomen. Persoonlijke bezoeken kunnen bij geen der bestuursleden wor den afgewacht. Eenige kennis van administratie en incasso-routine strekt tot aan beveling. HET BESTUUR. FIRMA LI JKKISTENF ABRIEK Middelburg Veerse Singel Telefoon 277, 475ste STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 17e lijst. Trekking van Vrijdag 15 Oct. Prijzen van: 3000 met premie: 6392 100: 8486 9791 14613 16884 Prijzen van f 70: 14313. Nieten: 5950. VERD?/EEN IN 9 WEKEN. Dank zij de nieuwe, veilige vermageringskuur in vloeibaren vorm. Dikte verdwijnt spoedig. Mevr. Wag ner was zoo verrukt over de wijze waar op zij haar dikte kwijtraakte, dat zij ons mededeelde, dat wij haar brief en fo to konden gebrui ken om het goede nieuws aan dikke lotgenooten bekend te maken. Vele zeggen dat zij BonKora namen, als zijn de de veiligste weg om te vermageren. BonKora bevat geen schadelijke be- standdeelen. Inderdaad, gebruikers be vestigen ons dat hun gezondheid ver beterde en zij er jonger uitzagen. Ook U kunt er veel jeugdiger uitzien, als U slanker wordt. Dieet is in het geheel niet noodzakelijk. Slechts wordt U aangeraden extra vet- aanzettende spijzen te vermijden, maar overigens kunt U volop van de maal tijden genieten, welke de juiste en toch heerlijke gerechten bevatten, zooals beschreven in de BonKora verpakking, u behoeft nooit hongerig te zijn. Blijf niet onnoodig dik. Koop vandaag nog een flesch BonKora f. 2.26, alom verkrijgbaar bij apothekers en erkends drogisten, of inlichtingen bij het Bon- Kora-Depot Singel 115, Amsterdam-C. Levering van alle soorten Lijkkisten. Bekend om de de gelijke en fraaie afwerking. Geen verhoging voor het thuis brengen en sluiten der kist. Billijke tarieven. Modellen te bezichtigen. Verkrijgbaar bij FIRMA F. H. J. DAMEN, Drogisterij Korte Noordstraat E 19 Middelburg. BONKORA is verkrijgbaar in de DROGISTERIJ in het Huis met de Roode Pilaren en Filiaal ,,Hatwee" Middelburg Te Goes verkrijgbaar bij Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat zonder suiker en zetmeel, gebak, bindmeel, jam, macaroni. Alleenverkoop voor Zeeland: Patissier, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3