PUROL Toch Iets te Veel Gevergd BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. - WEERBERICHT. NUMMER 243. TWEE BLADEN. VRIJDAG 15 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. KERK EN SCHOOL ÜIDDELBUR6. VLISSINGEN. ZUID-8EVELAND* Mussolini zou nog steeds troepen zenden. Een vuurhel bij Sjanghai. Bieten p rooien Modern Wêüfarjasssn en Ulsters Jongens Winterjassen naar lOOFTÜAfi R. DUITSCHLAND. «wtitetate ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes n agent- sekap Vlissingen 2.30, elder* 2.50 per kwartaal W eek-abonn. in Middelburg en Goe* 18 ct. p. w. Advertentiën 30 et. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij oontr. voor beide veel lager; tar. op aan-vr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj hét Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I1 regel* 2.10, elko r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. ,,'t Is met de z.g. „neutrale" of wil men „algemeene" organisaties altijd weer het oude liedje." zoo verzucht „De Zeeuw". En zij vervolgt; „Met de beginselen van hen, die Gods Woord als regel en richtsnoer voor heel het leven erkennen, wordt weinig of geen rekening gehouden. Daar is nu de Kon. Nederl. Toeristen bond A. N. W. B. Een pracht organisatie, die veel en goed werk verricht en wier optreden algemeene waardeering verdient. Indien ergens, dan moest hier toch wel samenwerking van alle Nederlanders mogelijk zijn. Maar wat zien wij nu?" En wat haalt „De Zeeuw" dan aan om haren lezers duidelijk te maken, dat het ook bij den A.N.W.B. al weer „het oude liedje" is? Dit: dat van een aantal bin nenkort te houden afdeelingsvergaderin- gen er ergens eentje op Zondag gehou den wordt. Niet die voor Zeeland die is Zaterdag 6 Nov. maar die voor Noordholland. „De Zeeuw" argumenteert aldus: „Onder de belanghebbenden en be langstellenden zijn, naar kan worden aangenomen, ook velen van positief Christelijke belijdenis. En toch worden zij, althans voor een deel, van deelname uitgesloten".... Op die Zondagvergadering „worden dus de betrokken patroons en chauffeurs en verdere belangstellenden voor de keus geplaatst om hun beginsel geweld aan te doen of zich van deelname te onthou den. Kan dat nu niet anders? Het betreft hier toch een algemee ne organisatie? Als te eeniger tijd een afzonderlijke organisatie wordt opgericht dan schreeuwt men moord en brand over versplintering en onnoodige splitsing. Wij erkennen gaarne de vele verdien sten van den A.N.W.B. Maar het is toch niet te veel gevergd, als gevraagd wordt, dat met de begin selen van het Christelijk volksdeel ten volle rekening wordt gehouden." Hoewel dit altijd een moeilijk punt zal blijven, willen wij toch eens trachten duidelijk te maken, waarom „De Zeeuw" hier inderdaad iets te veel vergt. Te veel namelijk, omdat het blad door de opvattingen van een numerieke minder heid een veel grootere meerderheid be perkingen wil opleggen, welke geen steun vinden in de zedelijk-godsdienstige opvattingen van die meerderheid. Het is, en blijft, natuurlijk altijd de moeilijkheid hier: dat godsdienstige, dus geestelijk-zedelijke waarden, in botsing komen met getalswaarden. Maar, dunkt ons, in de praktijk des levens kan dat nu eenmaal niet anders! De menschheid en ook dat deel der menschheid het welk 't Nederlandsche volk vormt is nu eenmaal van een groote verscheiden heid op dit punt. En het gaat niet aan te verlangen, dat iedere organisatie, welke algemeen is, daarbij tot het uiterste alle „gevoeligheden" van ieder der leden zoo streng in rekening zou brengen, dat hetgeen een minderheid van haar standpunt volkomen terecht overigens zou eischen, dan voor allen dwingend zou moeten gelden. Dat kan niet, want dat zou dan toch j op dwang uitloopen. Indirecte dwang dan. Maar niettemin: dwang. Verbod, waar geen verbodsnood- zaak gevoeld wordt. Laat ons de werkelijkheid toch niet uit het oog verliezen. Die is in Nederland ten aanzien van de volstrekte Zondags rust, zooals „De Z," die voorstaat, im mers aldus, dat bepaald de meerder heid van het Nederlandsche volk (ondanks de nu zoo'n pietsie herrezen regeeringscoalitie) g e e n aanhanger van t denkbeeld van den streng-calvinisti- schen Zondag is. Wij spreken daarbij natuurlijk geenerlei principieel oordeel over dezen vorm van Zondagsopvatting zelf uit; wij eerbiedigen dengene, die zijn bepaalde opvatting hieromtrent oprecht en nauwgezet tot gelding brengt, maar wel ontkennen wij diens recht te eischen dat overal, waar hij „mee doet" deze opvatting enkel om zijnentwille tot de eenig geldende dwingend voorgeschre ven zal worden. M.a.w.: een ieders persoonlijke recht op deze opvatting zij volledig er kend; ook ieders persoonlijke plicht, zoo hij deze opvatting is toegedaan, er aan te gehoorzamen voorzoo-1 ver de wet of de plicht der menschelijk- heid hem niet anders gebiedt dan - maar wij erkennen niet zijn recht te eischen, dat in algemeene vereenigingen in zoodanige mate rekening ook met een minderheidsbeginsel wordt gehouden, dat het dwingend voor de meerderheid zal dienen te gelden. Dat is o.i. te veel gevergd. Als 'om op-hqtigeval in kwestie terug te komen de A.N.W.B. voor de overwegend rechtzinnige provincie Zee land deze vergadering op een 'Zondag zou houden, dan zouden wij dat niet ju st achten. Maar men heeft daarmee blijkbaar rekening gehouden, door hier op Zaterdag te vergaderen. Maar wan neer van een .afdeeling elders het mee- rendeel der betrokkenen misschien be ter op een Zondag kan, en wanneer dat meerendeel er in gemoede niet het min ste bezwaar tegen heeft om op dien dag te vergaderen men is n Nederland nog vrij ook deze meening toegedaan te zijn! dan vinden wij dat niet zoo erg ,als „De Zeeuw", Te meer niet en dat neemt het bezwaar tegen den A.N.W.B. als geheel o.i. nog meer weg omdat deze vergaderingen niet door den bond, maar door de gewes telijke afdeelingen worden voor bereid, en deze afdeel ngsbesturen, die „de kaart van t land wel kennen" zul len hiermede toch zeker zooveel moge lijk rekening houden? Wij zijn v,an oordeel dat een enkele in gemoede bezwaarde chauffeur niet over deze gemoedsbezwaren moet henen stappen, o neen, dat allerminst, maar dat hij dan, in geval er op een Zondag vergaderd wordt, zijn Zondag viere op de wijze die zijn geweten hem voorschrijften het ins gne voor 25-jarigen trouwen dienst moet hem dan maar den volgenden dag ter hand gesteld worden. Een oprecht godsdienstig man zal deze overigens erg ,aard ge m e n- s c h e 1 ij k e onderscheiding gaarne bij zijn eeuwige zieleheil ten achter stellen, dunkt ons! Het stoffelijk overschot van de „Spechf-slachtoffers. De „Van Geen" van de K. P. M. bracht hedenmorgen te Tandjong Priok het stoffelijk overschot ,aan van de drie leden van de bemanning, die bij de ramp van de „Specht" omkwamen. De kisten waren gedekt met de Nederland sche vlag, waarop de geredde tweede piloot een tu ltje bloemen had neerge legd. De kisten waren geplaatst in een .af geschoten gedeelte van het ach'terdek. Gedurende den overtocht was hier steeds bij gewaakt. De „Van Geen" zal heden opstoomen naar de kade van de maatschappij „Ne derland", waar de kisten aan den wal zullen worden gezet. Op 16 October zal het stoffelijk overschot per vrachtschip naar Europa worden vervoerd. Nederlandsche oorlogsbodems op reis. Hr. Ms, „Hertog Hendrik", is, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, op 14 October te Funchal aangekomen. Dienzelfden dag zijn de mijnenvegers „Hydra" en „Dou- we Aukes", onder bevel van de luite nants ter zee le klasse E. E, B, Lacom- blé en A, N. Schrakamp, te Antwerpen binnengeloop en. Op Woensdag 10 November a.s. hoopt ds. J. Fraanje, pred, bij de Geref, Gemeente te Barneveld, zijn 25-jarige ambtsbediening te herdenken, Ds. Fraanje was eerst van 1908 tot 1912 te Goes als voorganger werk zaam. Vandaar vertrok hij in 1912 als voorganger naar Terneuzen, waar hij eenige maanden later in het ambt werd bevest gd. Daarna diende hij de gemeenten te Rotterdam, Goes (19161918) en Barneveld. Woensdagavond werden door het kiescollege der Ned, Herv, Gemeente te Middelburg herkozen tot ouderling de heeren A. Rovers en J. P. van Aartsen en werd gekozen de heer P. I. Roth. Tot diaken werden •herkozen de heeren F. de Bruin, A, van den Ende, C. Joziasse en J. de Nood, Voor het diploma Schoolraad met de aanteekeningen voor G.S. en C#N, S. slaagden te Utrecht de heeren J, van Belle en B, van Wouwe, beiden te V 1 i s s n e n. Wil men de wereld werkelijk voor uit helpen, dan beginne men met aan de verbetering van het eigen ik te ar beiden. O Te Utrecht slaagde voor het politie- diploma de heer H. v. Leeuwen, mare chaussee van de brigade te Hans- weert. EEN EERLIJKE VINDSTER. Mr. J. Moolenburgh, kantonrechter te Middelburg vervoegde zich gisteren op het politiecommissariaat op de Parijsche tentoonstelling, aldus melt de Paris Soir van Zaterdagavond j.l., waar hij ver- verklaarde dat hij zijn portefeuille met een zeer belangrijk bedrag aan vreemd geld, n.l. 10.000 lires, 800 Rijksmark en 35 gulden had verloren. Hij werd buitengewoon verrast door dat hij dadelijk weer in het bezit van zijn goed gesteld kon worden. Mmme, Marguerite Genest, bediende bij de P. T. T. te Montmédy (Meuse) had nl. de kostbare portefeuille gevonden in de tuinen van het Trocadéro en hiervan aangifte gedaan aan het speciale com missariaat, waar zij hartelijk werd be dankt voor het bewijs van eerlijkheid. (V. C.) De gladheid in de Langedelft. Gisteren heeft het paard van een groentenwagen een val gemaakt in de Langedelft door het uitglijden op de gladde steenen, waardoor het dier met de vier pooten in de lucht kwam te lig gen en de wagen beschadigd werd. Het gebeurde even voor het proefgedeelte, waarvan de bedoeling is, dat men tot afdoende verbetering zal komen Het was wel een demonstratie hoe noodig die verbetering is, en geeft ons gelegenheid te melden, dat het proefstuk tc.t nu toe goed bevalt. Niet alleen bedoeld paard, doch bijna dagelijks ook andere rossi nanten slieren uit en het kost dan de beshuurders heel wat moeite de dieren op de pooten te houden, HET ONTSLAG AAN DEN DIRECTEUR DER ARBEIDSBEURS. Het beroep van het gemeente bestuur niet ontvankelijk ver klaard. Zooals wij indertijd hebben medege deeld, heeft de gemeenteraad den di recteur van het bureau voor Sociale Zaken ongevraagd eervol ontslag ver leend in verband met de gebeurtenissen bij Maatschappelijk Hulpbetoon en het Plaatselijk Cris's-Comité in 1936. Het Plaatselijk Scheidsgerecht voor ambtenaarszaken heeft dit raadsbesluit echter vernietigd, waarop het gemeen tebestuur bij den Centralen Raad van Beroep in beroep is gegaan. Donder dag 23 September is deze aangelegen heid te Utrecht behandeld en gister morgen heeft de Centrale Raad van' Beroep uitspraak gedaan. Het beroep van het gemeentebestuur van Vlissin- gen is niet ontvankelijk verklaard. Dit beteekent dus, zoo meldt de VI. Crt., dat de uitspraak van het Plaatse lijk Scheidsgerecht voor ambtenaarsza ken van kracht blijft, waarbij: het dooi den gemeenteraad gegeven ontslag werd vernietigd, doch waarbij de heei De Wolf in rang wordt teruggesteld met opdracht hem n dienst der gemeen te een functie te geven in rang niet beneden dien van adjunct-commies. Rectificatie, In het bericht in het 2e blad inzake het gemaal te Yerseke is een fout geslo pen. Men leze den laatsten zin aldus Verwacht mag worden, dat met den bouw van het gemaal enz. (en niet: kanaal). SCHORE. Voorloopig vrijgesteld van den dienstplicht lichting 1939, wegens broederdienst, A. C. Kil, P. Rottier en J. Meijer. STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden). 3.000 premie: 6392 100 8486 9791 14613 16884 (Onder voorbehoud.) De Spaansche burgeroorlog. Uit Cadiz en Sevilla te Gibraltar aan gekomen reizigers beweren, dak nog bij na dagelijks groote groepen Italianen te Cadiz aankomen, In officieele kringen te Gibraltar is geen bevestiging van de ze mededeel ngen te verkrijgen.. Voorts verklaart de correspondent van de „Daily Herald" Ue Gibraltar uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat een contingent van zes tot zevendui zend Italiaansche soldaten in uniformen van het geregelde leger in den loop van he't weekeinde te Cadiz is aangekomen De soldaten werden onmiddellijk naar Sevilla gezonden ter versterking van de legers van generaal Franco, Rechtsch offensief in Aragon verwacht. Nog steeds worden aan de Spaansch- Fransche grens berichten ontvangen die er op wijzen, dak elk oogenblik een grock offensief van de rechtsche troepen aan het front van Aragon verwacht kan worden. Daarop wijst o.a. dat het groote hoofdkwaikier van generaal Franco, naar uit Burgos gemeld wordt, naar het front in Aragon is verplaatst. Intusschen zijn, naar van de zijde der opstandelingen verluidt, de regeerings- troepen aan dit front zeer actief. Gis teren deden zij op groote schaal een aanval in den sector Saragossa Na een artilleriegevecht van twee uur zonden de regeeringstroepen tanks in den strijd. De vechtwagens passeerden de eerske versperringen en stopten voor de eerste loopgravenlinie van de recht- schen. Hier vuurden zij met alle kracht om de infanterie, welke een kilometer achter was gebleven, gelegenheid te ge ven op te rukken. De manschappen van het vreemdelingenlegioen en Mooren slopen naar de 'tanks en slaagden erin met handgranaten en flesschen benzine tien vechtwagens buiten gevecht te stel les. De overige tanks trokken zich 'terug doch op den terugweg werden nog zes wagens buiten gevecht gesteld. Tot den avond ratelden de mitrailleurs van de rechtschen om de regeeringsinfankerie te beletten den aanval te hervatten Bombardementen. Tijdens het bombardement van Woens dag op Barcelona door vlieg'tuigen der opstandelingen zijn zeven personen ge dood en 50 gewond. Gisteren hebben vijf bommenwerpers Carthagena met bommen bestookt. Tien burgers werden gedood en 20 gewond. Een der bombardementsvliegtuigen is omlaagg'eschoten en in zee gestort. De strijd tegen de anarchisten in Catalonie, De vroegere advocaat van de Iberische anarchistische federatie Eduardo Barrio- bero, die in Catalonie een soort dicta tuur op het gebied van de rechtspraak uitoefende, is met al zijn medewerkers te Barcelona gevangen genomen. De anarchisten hebben volledig hun vroegere overwicht in Catalonie verlo ren. Verscheidene honderden van hen zikten in de gevangenis en een groot aantal heeft de grens overschreden om voor het meerendeel naar Zwitserland te gaan. De strijd in het Verre Oosten. Gisteren hebben de Japanners een helsch spektakel om Sjanghai op touw gezet. Aan alle kanten werd hun artil lerie in werk'ng gezet. Een regen van bommen en granaten viel om de stad heen. Maar niet .allemaal om de stad. Een paar kwamen in de in'ternationale nederzetting terecht, waar ongeveer 60 menschen, allen Chineezen, den dood vonden. Het schijnt, dat het bombarde ment geen verandering In de Trontlijnen heeft gebracht. Chineesch offensief in Sjansi, Volgens berichten u't het Noorden is een nieuw groot offensief van de Chi- neesche troepen in het Noorden van Sjansi ingezet. Naar verluidt rukken de Chineesche legers op in dr e kolonnes en jagen de Japansche troepen voor zich uit, terwijl het vroegere .achtste Chineesche com munistische leger het Japansche léger in den rug lastig valt met een guerilla- taktiek. Japan wil zijin optreden in Chi na „rechtvaardigen.^ Uit Tookio wordt gemeld: Vier „Volks- ambassadeurs" die zich naar Almerika en Europa zullen begeven, teneinde het buitenland op de hoogte te brengen tegen kloven'in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige N.W, tot W, wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, mogelijk nog enkele regen buien, weinig verandering ïn tempera tuur. UKKEL: matige wind uit N.W. rich tingen, bewolkt tot betrokken, 's avonds en 's nachts opklaringen, plaatselijk re gen, lichte stijging der temperatuur, met een nachtelijk minimum van ongeveer 8 ér' Vr. 15 Oct. Zon op: 6 h 26; onder: 17 h 05: Licht op: 17 h 35, Maan op: 14 h 56; onder: 12 h 44, V.M. 19 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingenr October. Hoogwater. Laagwater. Vr. 15 9.30 22.15 3,19 16.04 Za. 16 10.35 23.09 4.31 17.05 Zo. 17 11.25 23.51 5,23 17.53 Hoog- en Laagwater te Wenieldinge; October. Hoogwater. Laagwater. Vr. 15 11.02 23.42 4.20 16.55 Za. 16 12.19 5.38 18.00 Zo. 17 0.49 13.-13 6.33 18.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). jwnaiwav, - - - - - - i Voor Vlasmarkt, Middelburg. (Ingez. Med.) van het standpunt van Japan ten op zichte van het confl'ct met China, heb ben zich gistermiddag te Yokohama in gescheept, Een hunner, de oud-minister van handel en nijverheid Takoeo Go- doh, die zich naar Du tschland zal be geven. verklaarde voor zijn vertrek, dat Japan tot het bittere einde zal vechten, ten einde China er toe te brengen zijn anti-Japanscne houding te herzien, en de samenwerking met de Kom ntern op te geven. Godoh sprak waardeerende woorden over het sym pathieke begrip, dat Italië en Duitsch- ïand voor Japan's standpunt hebben ge toond en hij hoopte, dat Italië en Duitschland niet Japan zouden blijven samenwerken in het streven naar het gemeenschappelijke doel: „de vestiging van den waren vrede!" EEN CONFLICT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN TSJECHO-SLOVAKIJE. In verband met de opening van een tentoonstelling te Praag, waar karika turen van persoonlijkheden uit het Der de Rijk te zien waren, heeft de Duitsche pers een campagne tegen Tsjecho-Slo- vakije ontketend. Deze karikaturen zijn thans uit de tentoonstelling terug trokken, doch de Duitsche pers is hier mede niet tevreden. In haar oogen wa ren de karikaturen een beleediging voor Hitier. De „Lokal Anzeiger" schrijft dat Duitschland op ernstige wijze is aange vallen, Tsjecho-Slovakije kan de zaak niet regelen door eenvoudig de karika turen weg te nemen. De regeering te Praag moet een officieele verklaring af leggen en algeheele voldoening geven. De Duitsche natie zal in geen geval de houding, welke de Tsjechische regee ring tot nu toe heeft aangenomen aan vaarden. Autobus met S.A,-lieden verongelukt. Tengevolge van een defect aan de remmen is een autobus, waarop een groep S.A.-lieden van Berlijn op weg was naar West-Duitschland en Baden, bij Bühl (Baden) verongelukt. Er zijn twee dooden, vier zwaar, en acht licht gewonden. DE „STRIJDKREET" VERBODEN. Op het hoofdkwartier van het Leger des Heils is vernomen, dat het orgaan van deze beweging „de Strijdkreet" door de Duitsche autoriteiten is verbo den. Dit jaar mag het blad in Duitsch land niet meer verschijnen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1