i A I m G0EDK00PE TREIN MIDDELBURGSCH ZIEKENFONDS. BEKENDMAKING. ÏBESTRIJD Rotterdam, Den Haag, en Amsterdam WOENSDAG 20 OCTOBER Verkiezing van Leden-vertegenwoordigers. HEB JIJ OOK ZOO N LAST MET JE BOORDEN? NEEN. IK DRAAG ALTIJD NIEUWE BOORDEN-MEYS! DIE KOOP JE AD VERTEEREN DOET VERKOOPEM MËON^ STUKKEIL HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg; gezien het ingekomen verzoek d.d. 27 Augustus 1937 van W. P. JOZIASSE en A. J. MESU te Mid delburg, om vergunning ingevolge de Hinderwet, tot het plaatsen van 4 electromotoren van resp. 10, 2, 5, 3 en 1 y2 P.K., ten behoeve van een op te richten moffel-, nikkel- en verchroominstallatie in perceel no. 3 Nieuwe Haven; overwegende, dat nog niet is ontvangen het rapport van den Directeur van Gemeente werken; besluiten, hunne beslissing op genoemd verzoek te verdagen. een opkomende verkoudheid. Nf?m tijdig kOthroits Groene Kruis Hoestbonbons. 15 cent per ons. van Vlissingen, Middelburg, Goes, Kapelie-B Krabbendijke en Bergen op Zoom naar inaar Den Haag en Amsterdam 0°k van Roosendaal) op .Prijzen heen en terug 3e kl. naar llRotterdam van f 2.35 tot f 1.60, J tnaar Den Haag van f2.60 tot Iff 1.90, naar Amsterdam van f3 Btot f2.45. Zie aanplak- en strooibiljetten DE ECHTE HAAGSCHE ZOUÏfc BESCHUITJES, met roomboter bereid, zijn alleen verkrijgbaar: Bakk. ,,'T WITTEBROODSKIND", Korte Noordstraat, Middelburg. - Ad verteeren is- NIET duur Bij ons nieuwe lokaal-tarief kost deze advertentie op jaarcontract, 1 x per week, nog geen gulden Vraagt inlichtingen aan het Bureau van deze courant! Het Bestuur deelt den leden van het Middelburgsch Ziekenfonds mede dat in NOVEMBER a.s een nieuwe verkiezing moet plaats hebben van 12 vertegenwoordigers der leden ter Algemeene Ver gadering van het fonds. STEMGERECHTIGDE LEDEN, dit zijn alle leden boven 18 jaar, kunnen candidaten opgeven bij het Bestuur voor de door het Be stuur vast te stellen groslijst van minstens 24 namen. Deze candidaatstelling moet schriftelijk geschieden, voor of op 25 October a.s. ten kantore van het fonds Blauwedijk 35. Zij moet onderteekend zijn door minstens 10 stemgerechtigde leden. Verkiesbaar zijn leden van het fonds die 23 jaar oud zijn en min stens 2 jaar achtereen lid zijn. De aftredende leden zijn terstond herkiesbaar dus kunnen ook candidaat worden gesteld. Het Bestuur, Mr. A J. VAN DER WEEL, Voorzitter. L. ONDERDIJK, Secr.-Penningmeester. BIJ.-.* ■jtjm mssL^ Ofschoon men de boorden na gebruik eenvoudig door nieuwe vervangt, zijn zij zeer voordeelig, daar zij veel langer schoon blijven dan andere. Draag dus óók nog slechts nieuwe boorden. Vraag echter steeds DE ECHTE MEY'S BOORDEN, in kwaliteit en pasvorm niet te evenaren en met prima linnen overtrokken! M'BURG: H. J. M. Siti, L. Delft 62. HemeBOdauc. -De KMT. Brouwen»ar d. Kamer. A. d Wede at Zooo. HotlMn-Vcdxffct Markt 6. VLISSINGEN: Hollaera-Vetberirt A. d. lende. i. 8. Memn- aeo, Walstr. 66. GOES: P. r. Zee Sr Zonen, Sc. Adrietaecc. H. ZO- RIK ZEE: E Holrv. Verder in alle plaatsen in winkels, die aan Mey's reclame herken baar zijn. Waar niet verkrijgbaar, wende men zich tot den Gen. Vert. J. W. Raeymakers, Claes de Vrieselaan 12a, Rotterdam. Prijslijst met afbeelding veler modellen gratis. match (22), een klein overwicht voor dr. Euwe aan. Lod. Prins. „RARIGHEDEN TE GOES 7" Geachte heer Hoofdredacteur, In Uw courant van Vrijdag 8 Octo ber jl. las ik, onder bovenstaand op- j schrift, een ingezonden stuk van ,,T. T." waarin wordt melding gemaakt van j een architectonische merkwaardighe d, verrezen hoek Korte Kerkstraat en Sin gelstraat; een merkwaardigheid, waar over ook in de onlangs gehouden raads- j vergadering het woord is gevoerd, aan gezien men van oordeel is, dat het bouwsel ter plaatse weinig passend is, in de onmiddellijke omgeving van de Maria Magdalenakerk. Ik had nu het voorrecht, om Dcfnder- dag 7 October jl, weder enkele uren te mogen doorbrengen in Goes, waar ik een groot deel van mijn leven heb ge woond. Ik was er gekomen, om weer eens wat te z en, van alle veranderingen sinds December 1934 en zoo hetf ik ook een kijkje genomen van het nieuw ge bouwde pand v,an den heer Van Liere o/d hoek van de Korte Kerkstraat. „T, T." zegt o.m, in zijn schriftuur over „Rarigheden te Goes?" „Zou het ook kunnen zijn, dat elk tijdperk zijn eigenaardigheden en e'g'en narigheden heeft?" Ik geloof wel dat daarin iets waars schuilt. Mag ik nog eens een paar ge vallen uit vroeger jaren noemen? Donderdag jl, wandelde ik o.m. ook langs den Oostsingel en onwillekeurig gingen mijn gedachten terug naar het jaar, dat ik met den toenmaligen Raad v,an Goes en vergezeld van den beken den tuinarchitect, den heer Springer uit Haarlem, een wandeling maakte langs den Oostwal, ten e'nde te komen, tot een algeheele plantsoenverbetering aldaar, waarvoor ik gelukkig een meer derheid in den Raad mocht verwerven. Maar, o, beware; wat zijn er een woorden gevallen over het opruimen van tal van oude boomen en het aan brengen van ander plantsoen. En Donderdag jl. wees mijn metgezel er nog op, hoe mooi het plantsoen van den Oostwal nü is, dank zij de zoo des kundige voorlicht'ng van den heer Springer, En het bouwen van woningen op en aan den Oostwal? Het werd destijds als een misdaad aangemerkt, want nu zou er van de Maria Magdalenakerk niets meer te zien zijn. En hoe is thans het resultaat? Gezien van af den Oosts'ngel, prijkt de Maria Magdalenakerk nog in volle glorie. En het tuinterrein voor het Gasthuis aan den Oostwal? Ook daartegen rezen bergen bezwaren. En is 't niet goed ge worden en een aanwinst voor het Gast huis? Ik zegen nog het toen door den Raad van Goes genomen besluit. En het n euwe politiebureau te Goes? Wat heeft 't er gewaaid, toen daarvoor de plannen kwamen, want U moet weten dat toen de schennende hand werd ge slagen aan de historische herinnering van een in 1613 opgerichte graanbeurs waarop toen nog een verordening op den marktdag van toepassing was, van het jaar 1553. (De vroede Vaderen, be keken toen ook de verordeningen, al vorens zij ter raadsvergiader ng kwa men), In het jaar 1839 werd die oude. graanbeurs verbouwd tot politiebureau en kantoor der Rijkstelegrafie. Wie zou nu dat oude politiebureau nog terugwenschen? Tijdens de marktdagen en vóór de in voering van die marktverordening van 1553, scheen men het niet zoo nauw te nemen met de eigendomsrechten der marktbewoners, wier stoepen dan voor alles en nog wat in beslag werden ge nomen. Ik dacht aan die stokoude verordening van vroeger eeuwen, toen ik las van de verwijdering der beursbezoekers van den openbaren weg, onmiddellijk vóór het beursgebouw. In 1904 werden des Dins dags nog de kettingen gespannen, ter hoogte van de woning, destijds bewoond door Mevrouw Wachtman, alsmede voor de Zoutkeet of althans nabij dat hotel, zoodat het rijverkeer langs die zijde van de markt, dan gedurende eeni- ge uren was gestremd. Sedert eenige ja ren zijn de palen verdwenen, waaraan de kettingen werden vastgehaakt en de kettingen behooren evenzoo tot het ver leden. De beursbezoekers moeten nu wij ken voor het verkeer, dat zoo heel veel drukker is geworden dan voorheen. Nu hoop ik, dat de heer Eckhardt, die in mijne herinnering nog steeds vriende lijk wordt herdacht, niet alleen als ijve rig Raadslid, maar ook als de man, die mij gastvrij onderdak verleende, toen ik mij voor het eerst te Goes vestigde, het mij niet euvel zal duiden, wanneer ik als mijn meening te kennen geef, dat ik die door het pand Van Liere veroorzaak te ontsiering niet zoo heel erg kan vin den. (Mij is niets bekend van geruchten, die de ronde zouden doen of gedaan heb ben, ten aanzien van deze aangelegen heid.) Zooals over zooveel, loopen ook hier de meeningen uiteen. De Genestet zegt in een van zijn lee- kedichtjes: Hoe 't niet moet zeggen ons de [Heeren; Maar hoe 't moet mijn goede lien, De tijd of de eeuwigheid zal 't leeren; Misschien. Hoogachtend, Uw Dw., G. A. Hajenius, Oud-burgemeester van Goes. 's-Gravenhage, 11 October 1937. [De betoogtrant van den ex-edelacht- baren en nog-geachten inzender, is lo gisch niet volstrekt onaantastbaar. Uit het feit, dat de door hem genoemde an dere zaken op den duur niet-storend of zelfs goed of fraai zijn gebleken te zijn, volgt nog allerminst dat dus het bewuste bouwwerk dan ook eigenlijk wel goed zal zijn. Dat heeft niets met elkaar uit te staan en moet geheel op zichzelf be oordeeld worden. En dan blijven wij er bij, dat het ten zeerste te betreuren is, dat naast de vele voortreffelijke moderne gebouwen die men in Goes kan vinden, en die in het Goesche stadsbeeld volkomen pas sen, thans een gebouw verrezen is dat in de omgeving waar het staat.bepaal delijk misstaat, stoort. Dat had voorko men kunnen en moeten worden. Modern bouwen.... ons best. Maar net doen of de schoone Maria Magdalena-kathedraal er niet staatdat achten wij ontoe laatbaar. Red.] W7AK2 VAN '>EN BERGS MOND- EN KLAUWZEERMIDDEL. Mijnheer de Redacteur. Een vriend stuurt mij een uitknipsel uit een der nummers Uwer courant. Omdat mijn naam daarin voorkomt acht ik mij genoopt tegen hetgeen mij in dat vergaderingsverslag aangewre ven wordt, te prote -feeren. Wat toch is het geval? Ik heb s nds ruim vijftien jaar mijn vaderland met der woon verlaten, ge dwongen als het ware door de onwel willende lees vijandelijke houding van hen, die, naar ik in mijne domheid meende, juist de .aangewezen personen waren mij te heipen, waar ik hulp noo- dicf mocht hebben. Het bleek echter, dat ik geen reke- n ng h.ad gehouden met de spreuk „een profeet wordt in zijn vaderland nooit geëerd." Welnu, ik verdween en dacht in den vreemde dat te vinden, wat ik in mijn vaderland te vergeefs had ge zocht. Dat de dierenarts S. J. Hoogstra op eene weinig achtenden toon óver mij en mijn werkkring sprak, is duidelijk. Jammer is het, dat hij zulks deed a la papegaai', d.w,7. een ander napraten. Dat nu is erg gemakkelijk, doch de schaduwzijde er van is, dat fTij ook de verantwoording op zich dient te nemen, wanneer zijn zegsman eenvoudig heeft gelogen. Dit laatste schijnt een hard woord doch is volkomen waar. Het publ ek leze en oordeele. Volgens den heer Hoogstra zou het zelfde middel in 't jaar '20 gekomen zijn van zekeren Van den Berg, die eene fabriek in Madrid had. 1ste on waarheid, Waarheid is, dat ik pas 'n ,,'30" niet te Madrid, doch te El Golo- sa, 15 km van Madrid eene inrichting bezat. Van '20 tot '30 bezocht 'k 18 lan den in Europa om studiën van het mond- en klauwzeer te maken, 2e Onwaarheid: de fabriek is op een „oude vuile boerderij." Een armzalig zoodje dus volgens den heer Hoogstra. In werkelijkheid bevond zich mijne inrichting op een landgoed van mijn compagnon, den hertog del Infantado, "5000 morgen groot, en goed voor het doel geschikt. Die oude vuile boerderij nu was een echt Spaansch complex van gebouwen; Vooreerst een tamelijk groc- te villa, die gehuurd door den hertog van Alva slechts op den huurder wacht te om een levendiger uitzicht te too- nen. Daaraan paalde de eigenlijke boerderij als men een Spaansche „F nka" dien naam mag geven. Deze bestond uit een groot vierkant, waarom de gebouwen gelegen warea met deuren en vensters naar de bin nenplaats geplaatst, die door een groo te poort werd afgesloten. In of vlakbij dit complex leefden ongeveer honderd zielen, die alLen tot het landgoed be hoorden waar geregeld met 32 trek ossen en 20 werkpaarden werd gewerkv Dat ook 5000 schapen tot het zaakje behoorden, kan als bijzaak beschouwd worden. In dit complex had de hertog voor mij eene directeurswoning laten nbouwen terwijl ook onze goede, bra ve pastoor zeer tevreden naast ons woonde. Dit nu was volgens den heer Hoog stra „de vuile boerderij". Maar en nu komt het vreemdste nog: wat had dat met mijne inrichting te maken? Deze stond op minstens honderd meter van deze „vuile boerderij" verwijderd en daarvan gescheiden door een bosch van Eucaiyptus-boomen. Er stond daar een vrij groot gebouw met muren van een meter dikte, waarnaast een hooge fa brieksschoorsteen. Waar het gebouw tw ntig jaar ongebruikt had gestaan, waren, zooals men het van de lieve jeugd kan verwachten, alle vensterrui ten ingegooid. In minder dan geen tijd had ik het bruikbaar gemaakt, nieov/e ramen laten inzetten, de deuren ver nieuwen, een betonvloer laten inleggen en waterleiding en electrische verlich ting laten aanbrengen, zoodat het be neden zeer bruikbaar was, buitendien was het gebouw zeer mooi gelegen. De bovenverdieping daarentegen zag er een beetje dwaas uit vergeleken bi; het comfortabele onderstuk maar, waai ik het niet direct noodig had stond de reparatie daarvan ook slechts in het plan van verbouwing. Wanneer nu het middel zóó goed was enz. volgens den heer Hoogstra, dan zou ik reeds een wereldnaam moe ten hebben. In hoever dit juist is, weet ik niet, wel kan ik hem verzekeren, dat ik op dat „vuile boerderijtje" zóó heb gewerkt, dat ik in drie maanden een honderd en vijf en negentig vee artsen tot klant had met een gemid delde afname van 125 busjes med'cij- nen. Bovendien was ik in staat eene bestelling ter waarde van 90 duizend Pesetas naar het buitenland uit te voeren. De namen en woonplaatsen van alle afnemers zijn ten mijne kantore voor iederen belangstellende ter 'nza- ge. En dat met slechts eene typiste! Drommels, wat ben ik toch in die da gen een harde werker geweest. Jammer echter dat de heer Hoogstra andermaal niet de waarheid vermeldt. Op mijn kantoor werkten nl, gemid deld vijf jongelui. Gelijk heeft hij, dai mijn bureau vele kantoren heel hoog in 't gebouw in beslag nam. Ik kan den heer Hoogstra echter verzekeren, dat ze daar waren, niet om mij het leven lastig te maken, de lift werKte goed en juist daar kon rustig worden ge werkt, maar er was ecn heel goede andere reden voor. De zaak was deze. Nadat ik door den toenmaligen dic tator van Spanje, Primo de Riv era, aan den Koning van Spanje was voorge steld, verscheen een Koninklijk besiuil met opdracht aan drie heeren, waaron der een pro.essor der Veterinaire Hoo- geschool, om eenige demonstraties van mij bij te wonen en daarvan verslag uit te brengen. Deze hebben plaats gevon den en 't verslag van den uitslag werd in den ministerraad in mijne tegenwoor digheid uitgebracht. Dat ik succes had gehad bewijst het feit, dat ik in dezelf de vergadering eene eerste opdracht voor de levering van 96000 busjes mij ner medicijn in ontvangst kon nemen. Met deze opdracht meende Graaf de los Andos mij tevens eene vriendelijKheid te moeten bewijizen-. Tevens verzocht Z. E. mij, mij direct in verbind'ng te willen stellen met den hertog del In fantado, een der grandes van Spanje en bijzonder vriend des Konings. Deze hertog associeerde zich met mij en wij richtten eene maatschappij op met een nominaal kap taal van 4 millioen Pese tas (toen ongeveer 1 millioen Hol- landsche guldens), waarvan contract aanwezig. Met dit kapitaal werd een prachtgebouw aangekocht en waar dit voor ons dienstgebruik veel te groot was, werd van de groote ruimte een schouwburg 'ngericht, winkels gemaakt enz. De hertog w,as, ofschoon multi- millionair, een flinke koopman en groot industrieel, die geen peseta ,.dood" liet liggen, zooals hij het noemde. Waar ik onbeperkt over ieder bedrag kon be schikken, dat ik noodig had, zoo had ik slechts reden mij over mijn compag non te verheugen. Vergelijk daarmede nu der heeren Hoogstra's uitlating „slechts eene typiste heel hoog" en oordeel zelf. Nu s hetzelfde praeparaat weer op gekomen, zegt de heer Hoogstra. Wie praat hij nu weer na? Wie kan dat be wijzen zoolang ik het niet beweer? Een Duitsche dierenarts zou van zijn functie ontheven zijn, zegt de heer Hoogstra omdat hij het artikel aan prees. Op eene onwaarheid meer of mrider komt het niet aan. Deze bewe ring is alweer onwaar. Zoover mij be kend is nooit een veearts om die roden van zijne functie ontheven. Ik vermoed echter wien de heer Hoogstra bedoelt. Zeker, de betrokkene prees na eene ernstige proefneming mijn middel ten zeerste, eene uitlating door een dieren arts dus te mijnen gunste, maar toch spreekt de heer Hoogstra ook hier weer niet de waarheid. De waarheid is, dat de betrokkene zich niet leende tot het geknoei van het Seruminstituut, dat hem opdroeg „ook wanneer het goed is, moet het doodgezwegen wor den." De bedoelde veearts nu, be- ëedigd zaakkundige bij een paar „Ge rechten" van hooger beroep, volgde de stem van zijn geweten in plaats van den wensch zijner superieuren, met be kend gevolg. Ook de veterinair Inspecteur van den Belgischen boerenbond krijgt van den heer Hoogstra een veeg uit de pan. 't Komt op eene verdachtmaking meer of minder schijnbaar niet aan. Ik heb het diploma van den heer Si- oen niet onder de oogen gehad. Maar het is een feit, dat hij zelfs l d is van examencommissies. Bovendien te den ken, dat de groote machtige Belgische Boerenbond met zijne duizenden leden een niet-veterinair tot veterinair In specteur zou benoemen is toch te ab surd! Maar als 't geldt dien lastigen Van den Berg afmaken, dan kan men het niet zoo nauw nemen. Arme dieren, arme boeren, arme kinderen, die ge dwongen worden besmette melk te drinken, Hoe lang nog? Maldegem, October 1937, J. van den Berg. [Wij hebben reeds een en ander over d t gedeelte van het desbetreffende vergaderingsverslag gezegd, maar waar de heer Van den Berg persoonlijk om plaatsruimte tot verweer vraagt, stel len wij hem déze gaarne ter beschik king gelijk dierenarts Hoogstra, mocht deze zulks vragen, eveneens de gelegenheid tot antwoord niet onthou den zal worden. Red.] Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 8