Gevaarlijk spel. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHEMIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 13 OCTOBER 1937. N». 241. J. M. POLDERMAN, Erkende Goes. Philips' Service NIEUW- EN ST. J00SLAND. Nationaal-socialistische zelfverheerlijking. Typisch voor het hedendaagsche Duitschland is, dat er eigenlijk onafge broken iets aan de hand pleegt te zijn. Het nationaal-socialistisch régime kent geen rust, geen stilstand, geen verpoo- zen. ,,Verweile doch, es ist so schön schreef eens een dichter, die intusschen geen Duitsche pas meer in den binnen zak heeft. De regeerenae Duitschers van tegenwoordig hebben geen tijd voor nabeschouwingen. Ze storten zich van de eene manifestatie in de andere, ze vlaggen en zingen en jubelen met een nerveuse rusteloosheid zonder voor been in de geschiedenis. Men mag zonder overdrijving zeggen, dat er geen dag voorbijgaat zonder dat hier of daar in Duitschland iets te doen is, met muziek en marcheerende colon nes, met vaandeloptochten, vuurwerk, redevoeringen en massale betoogingen. Het ligt er dik boven op dat men met dit gedoe de stemming er in wil houden en activiteit wil toonen. Het behoort bij het algemeene programma, vooral alles anders te doen dan alle voorgangers, op te vallen bij de massa s, te imponeeren, progaganda te maken, zieltjes te winnen en den reeds gewon nen aanhang gelegenheid te geven, bin nen- en buitenland met trots op al die geweldige staatsdemonstraties te wijzen en er kracht en uithoudingsvermogen uit te putten. Maar lang niet al onze oostelijke bu ren vinden die pret, die zelfverheer lijking en dat eeuwige feesten en her denken een oprecht genoegen. Nieuwsgierige menschen, die altijd te hoop loopen als er iets te zien en te hooren is, zullen wel nooit uitsterven. Ze vormen voor elke parade, eiken op tocht, elke demonstratie een stampu- bliek. De staatspropaganda kan echter niet alleen met deze toevallige massa's rekenen. En daarom zien we in het Derde Rijk altijd weer een georga niseerd leger van toeschouwers, mannen in de zwarte, bruine of andere uniform, weermachtafdeelingen, geüni formeerde jeugd, ter feestelijkheid ge commandeerde en in het gelid daarheen marcheerende beambten, bureauperso neel en arbeiders, tezamen altijd weer tienduizenden, ja honderdduizenden menschen. Volgens dit systeem kan men altijd gerust zijn en naar binnen en buiten altijd weer met honderdduizen den en millioenen werken. Het zicht baar resultaat is dan geweldig imponee rend, maar er ontbreekt voor ons ge voel toch iets aan ook al ziet men, dat deze menschen niet alleen aanwezig zijn, maar dat ze het met hun gejubel ook wel echt meenen. Wat er voor ons aan ontbreekt is het spontane, het een malige, het „ongeorganiseerde". Men weet bij voorbaat: vandaag zullen op dit plein 50.000 menschen staan, morgen langs dien weg 500.000, overmorgen op dat veld een millioen. Niets is in het Derde Rijk meer aan het toeval overgelaten. Alles lukt, alles is een volgende keer weer geweldiger dan den vorigen. Collectes voor Winter hulp op zichzelf een prachtige actie brengen honderden millioenen op, in vier winters liefst 1 milliard Mark. Ieder geeft, een concern van groote fa brieken of kolenmijnen maar direct eeni- ge tientallen millioenen. Maar men weet dat op die bedragen gelet wordt en als ze te klein zijn, een zachte wenk vol doende is. Men weet, dat de burgerij weliswaar vrijwillig bijdraagt, maar in een vorm, en op grond van gedrukte for mulieren, die het niet raadzaam maken zich meer of minder aan deze „vrijwil lige belasting" te onttrekken. Daarom is het met deze inderdaad grootsche volks weldadigheid (waarvan we de enorme Uit het Engelsch van PAUL TRENT. 9). ,JHoe laat gaat de boot?" „Er gaat een extra om vijf uur rlie kan je nog net halen". „Dan moet ik me haasten". „Ik geloof dat ik ook maar mee ga, er is niets te doen in dat vervloekte nest". Ze liepen snel voort en Furber grinnik te, toen hij de treurige uitdrukking op Guy's gezicht zag. „Ik vermoedt dat je bij de Cameron's bent geweest. Wat ben je toch een bof- fert. Ik voel me nogal aangetrokken tot de sohoone Valda, dus je znlt waarschijn lijk voortaan vaak mijn gezelschap ge nieten. Ik hoop, dat je daar geen bezwaar tegen hebt?" „In het geheel niet", antwoordde Guy met koele beleefdheid, „Kijk eens wat vroolijker, Hallam. Je ziet er uit als drie dagen storm. „Je bent toch niet nu al begonnen te kibbelen? Is mevrouw Cameron soms niet erg vriendelijk geweest?" „Furber, bemoei jij als je blieft met je eigen zaken", zei Guy kortaf. Ze waren bij de piketboot aangeko men en wisselden geen woord meer tot dat ze de Drietand bereikt hadden. Hal lam haastte zich naar zijn hut en ging moreele beteekenins ten bate van het nationale saamhoorigheidsbewustzijn daarom niet willen wegpraten) al net zoo als met de honderdduizenden toe schouwers: men weet bij voorbaat, dat de opbrengst een volgend jaar weer grooter zal zijn dan het vorige. Mocht dit er niet naar uitzien, dan is er stellig een mogelijkheid tot snelle correctie. Zeer vermogende particulieren, onderne mingen, die groote winsten plegen te maken, en andere hulpbronnen zullen daar zeker wel van overtuigd zijn. De vorm moge dan moreel hooger staan dan een eenvoudige weldadig heidsbelasting, practisch komt het dan toch weer op hetzelfde neer: men be reikt ongeveer die sommen, welke men bereiken wil, en weet te verhinderen, dat een achteruitgang komt, die als verminderde belangstelling in het régi me uitgelegd zou kunnen worden. Er zit een ontstemmend systeem in dit alles. Systeem is, dat men als regeerders naar buiten een onverminderde onde-- linge vriendschap en hoogachting de monstratief den volke bekend maakt. Daartoe behoort, dat vrijwel dagelijks het hoofd van Staat, ministers, ambte naren, partijonderaanvclerders met op zichzelf volkomen onverschillige ver jaardagen (31, 42, 26, 38 jaar oud. ge worden....) gelukwenscht en die te legrammen met stereotiepen tekst in alle dagbladen laat afdrukken. En dat ministers en partijleiders dit voorbee d onderling navolgen. Het meer ingewijde deel van het volk lacht vaak genoeg om- zulke gelukwenschen, vooral als ze uit gewisseld worden tusschen hooggeplaat ste regeerders, van wie men drommels goed weet, dat ze elkaar permanent in de haren vliegen. Natuurlijk zal geer. enkele regeering in welken staat dan ook er aar. denken, zulke antipathieën in eigen boezem wereldkundig te gaan m,aken. Maar een demonstratie var. niet-bestaande sympathie is toch weer het andere uiterste. Waarlijk, de regeerende klasse in het Derde Rijk is de volmaakte bevestiging van de van ouds bekende Duitsche wijs heid: „Bescheidenheit ist eine Zier' „Doch weiter kommt man ohne ihr". Bescheiden zijn de heeren niet. Ze la ten zich fotografeeren in alle houdingen en in de eerste jaren wisten zelfs de kleinste provinciale gezaghebbertjes de verschuchterde krantenredacties te dwingen, die kiekjes regelmatig op te nemen- met de bijbehoorende vleiende toelichtingen. Totdat de hooge regee- ringsinstanties in Berlijn er een stokje voor staken. (Maar alleen wat de kleine goden aangaat. Alles wat tot de grootheden, tot de partij, tot de beweging behoort is heilip" en onaantastbaar. Men verklaart wel op geregelde tijden van boven af en n de kranten: „Wat wij doen is menschen- werk, ook wij maken fouten", maar dat riekt een beetje naar fishing for compli ments" of naar „reculer pour mieux sau- ter". Onmiddellijk daarop kan dan een campagne ten gunste van de onfeilbaar heid beginnen. De Duitscher heeft gelijk als hij ver klaart, dat het systeem, waarmee hij zich heden in zijn vaderland vereenigen kan of dat zelfs zijn heele liefde heeft, den buitenlander, zoover het hem met rust laat, niets aangaat. Voelen zich de Duitschers onder de tegenwoordige om standigheden gelukkiger dan vroeger, dan wenschen we hun daarmee „heil Maar we behouden ons toch het recht voor deze dingen met Nederlandsche oogen te zien en ons af te vragen, wat ze voor óns waard zijn. Het antwoord kan niet moeilijk te ge ven zijn: deze ijdelheid der regeerenden, aan tafel zitten. Hij haalde papieren uit zijn bureau en toen Furber eenige minu ten later voorbij kwam, was hij bezig het rapport voor den admiraal over te schrijven. Hun hutten grensden aan el kaar en de laatste wachtte geduldig tot Hallam naar buiten kwam met een en veloppe in zijn hand. Furber keek de gang door, zag dat die leeg was en ging naar Hallam's hut. Het geluk diende hem, want de papieren lagen nog op tafel. Hij doorliep ze snel en nam den inhoud in zich op. Zijn ken nis van de draadlooze telegrafie deed em mzien hoe belangrijk deze ontdek king was. E,nkele v^uëëe potloodaanteekeningen en het zoo zorgvuldige bewaarde geheim was het zijne. Toen keek hij rond om te zien of alles was als te voren en stapte brutaal de gang op. Een zucht van ver lichting toen hij het terrein veilig zag en hij keerde terug naar de longroom De kapelaan, gewoonlijk de „padre" ge noemd, zat daar over politiek te praten met den commandant. Een paar luite nants van de wacht speelden poker, ter wijl de scheepsdokter een boek las< Deze laatste keek op, knikte en legde zijn boek neer, „Een koele dronk, Furber?" Hij was een Ier, Mahony geheeten, met een gezicht dat straalde van goed gehumeurdheid. „Best Paddy, ik verveel me dood. Weyport is taai. Het schip lijkt wel een DE UITBREIDING VAN DE WEERMACHT. Behoefte aan onderofficiers kader. Wanneer de plannen nopens de uit breiding van de weermacht tot uitvoe ring geraken, zal zich een sterke be hoefte aan onderoffic'erskader doen gevoelen. Met het oog daarop worden reeds nu maatregelen getroffen om in die behoefte te voorzien. Hiertoe zal worden nagegaan wie der dienstplichtige onderoffic'eren v,an de verschillende regimenten of korpsen, behoorende tot een der lichtingen 1934, 1935 of 1936 en geboren op of na 1 Ja nuari 1914, alsnog genegen zijn om voor den tijd van zes maanden op den voor capitulanten geldenden voet, vrij- V/ llig in werkelijken dienst te komen (c.q. te blijven). Degenen onder hen, die zich tijdens hun diensttijd goed hebben gedragen en 'n nauwgezette plichtsbetrachting heb ben getoond, kunnen voor het beko- nr:n v.an de vergunning tot dat ver- blij in werkelijken diénst in aanmer king worden gebracht. Zoodra belanghebbenden dr'e maan den zullen hebben gediend, zal nader op hun aanvrage worden beslist. Het laat zich aanzien, dat alle voor onderofficier-capitulant geschikt be oordeelden mogen blijven. Zij, die de functie van cap tulant niet begeeren, zullen er op hebben te re kenen. dat zij na ommekomst van de zes maanden weder inj het genot vpn groot verlof rullen treden. Voor bedoeld vrijwillig verblijf m werkelijken dienst komen ook in aan merking de dienstpl'cbtige onderoffi cieren die bi; de school voor dienst plichtige onderofficieren der admin - stratie tot administrateur of fourier zijn "p"?eleid, alsmede "dj, de anders dan uit hoofde van een minder gunstige be- oordeeling in eerste instantie niet als capitulant geplaatst konden worden r,E INZAMELING TEN BEHOEVE VAN HET KLEEDING-, SCHOEISEL- EN DEKKINGFONDS. .De iermijn. met 14 dagen ver lengd. Bij de circulaire van 1 October aan de gemeentebesturen heeft de minister van sociale zaken als termijn voor de inzamel ng van pelden ten behoeve van het kleeding-, schoeisel-, en dekking- fonds voor werkloo'en de maand Oc tober besteld Mmj.-tër Ronme ver zoekt thans, te willen mededeelen, dat hij heeft besloten dezen termijn te ver lengen met twee weken en wel op gronc Uit de bijdragen, die naar aanleiding van de door den minister gehouden ra diorede binnenkomen, mag reeds thans met dankbaarheid worden vastgesteld, dat de begonnen actie zal slagen. Van Nederlanders, in het binnen- en bu ten- land, worden giften ontvangen, terwijl onderscheidene landgenooten zelfs een zeer belangrijke bijdrage hebben ge stort. Vermits blijkt, dat het Nederland sche volk in al zijn geledingen met lief de bereid is een gave uit dankbaarheid tfHMKaHaHHHBKOBBaRr»9iKe(KHHMBS9MHiSHaSSase23)** deze bewierooking, deze koortsachtige feeststemming, deze „Mehrwertigkeits- komplexe" maken het ons met den dag moeilijker de vele grootsche prestaties, altijd weer met dezelfde bewondering te zien, die ze ten slotte toch verdienen. Men zou er een lief ding voor over hebben deze zelfgenoegzame patriotten nu eens op-een luide bekentenis te be trappen, dat ze het noodige volkomen verkeerd hebben aangepakt. Bij voor beeld de rassentheorie, bijvoorbeeld de internationale samenwerking, bijvoor beeld de verhouding tot de kerken. begraafplaats. Ik ga 14 dagen verlof vra gen". „Ik hoop voor je, dat je ze krijgt". ..Is de oude in zijn humeur?" „Ga 't zelf maar uitvinden. Waar ga je naar toe? Stad?" „Ja. Als ik verlof kan krijgen. Ik ga het dadelijk probeeren". „Veel succes. Ik wou dat ik mee kon. 'Maar ik ben blut", De commandant was goed geluimd en stond het verlof toe. De officieren heb ben weinig te doen als het schip in een haven ligt, maar des te meer op zee en bij de manoeuvres, Furber kwam terug, dronk zijn glas leeg en beval zijn oppasser zijn valies te pakken. Tegen elf uur 's avonds was hij in Londen en nadat hij zijn valies in een hotel had achter g'elaten, ging hij naar een restaurant in Soho, waar hij een avondmaal bestelde. Even later kwam een kleine man bij hem zitten en ize praatten eenigen tijd samen. Daarna keerde hij naar zijn hotel terug, trok zijn avondcostuum aan en ging er op uit om zich te amuseeren. Het tegenwoordige Londen heeft pracchtige nachtclubs, die kort na twaal ven open gaan en waar luchthartige vrouwen en mannen gaan dansen en soupeeren. Hij koos het Elysian en ging aan een tafeltje in een rastigen hoek zitten. Alle soorten en standen waren aanwe- ten behoeve van het fonds te offeren, meent de minister de gemeentebesturen over iets ruimeren tijd voor de inzame ling de beschikking te moeten geven, gelet ook op de van enkele gemeente besturen ontvangen verzoeken om goed te keuren, dat de actie in het begin van November wordt gevoerd. Tevens wordt aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat in over weging is een andere methode voor de b ejc e- kening van de verdee ling van de gelden'van het f o n ds, dan aangegeven is in de circulaire v,an 1 October, aangezien van een'ge zijden als bezwaar naar vo ren is gebracht, dat bij bere kening van het aantal spaarders op 1 Novem ber, vele landarbeiders en andere seizoenarbei ders buiten de bereke ning zouden vallen. Tenslotte zij er nog de aandacht op gevestigd, dat het gironummer van het K.S.D.-fonds: 14 14 00 is. ER IS EEN TEKORT AAN SLACHTVEE, Volgens de Ned. Ver. van Veeweiders en Mesters, liet bestuur van de Ned. Vereeniging van Veeweiders en Mesters heeft zich met een schrijven tot den minister van economische zaken gewend, waarin dit bestuur zijn standpunt handhaaft, dat er in Nederland een tekort aan slacht vee bestaat, terwijl onvoldoende „reke- n ng gehouden is met de binnenlandsche distributie. Dat de prijzen laag waren in 1933 en 1934 is het gevolg van de wereld-depressie. Een opheffing der kalverbeperking is aldus het genoem de bestuur het belang van een ge zonden Nederlandschen veestapel, in het belang van de gezondhe d van het Nederlandsche volk en in het belang van de melkbeperking. Mede door de kalverbeperking is de Nederlandsche rundveestapel in ernsti ge mate achteruit gegaan en het bui tenland weigert zelfs thans reeds Ne derlandsche koeien, aangez en men deze met het oog op tuberculosa niet geschikt acht. Door ligging en klimaat heeft het Nederlandsche volk vetten en vleeseh noodig, die goedkoop ter beschik* iet- moeten zijn. Het 's niet moeilijk hierii te voorzien. Onze oppervlakte grasland biedt de beste gelegenheid voor een grooten gezonden veestapel. 'Dit is de oplossing om ons volk te verschaffen wat het noodig heeft. De baco-n-affaire heeft Nederland een voldoende les geleerd. Groote hoeveel heden buitenlandsch graan (m,ais) wer den h er met schade verwerkt, terwijl men het eigen rundvee ging afslachten en ging beperken (kalverbeperking) en de binnenlandsche consumptie van' vleesch met zware heffingen ging be lasten, De bedragen, die op cte be grooting voor de bacon-industrie zijn uitgetrokken, dienen in het algemeen belang ten behoeve van den rundvee stapel te worden besteed. De veeweiders en mesters-bedrijven nemen het overtollige vee uit de markt, zoodat er van een te groote quantiteit melk geen sprake behoeft te zijn. Tevens kan het van tuberculos verdacht vee gemerkt worden en uit de melk-product'e genomen worden om verder via de veeweidersbedrijven als slachtrijp vee onder controle geslacht te worden. Op deze wijze behoudt Ne derland: le een gezonden rundveesta pel; 2e een melkproductie, die men in de hand heeft en die, hetgeen men immers wenscht, eerder zal verminde ren dan, zooals thans het geval is, ver meerderen; 3e een bevolking, d e vol doende vetten krijgt, rijk aan vitaminen, want niets kan boter en melk vervan gen. zig. Mannen en vrouwen, wel bekend in de gezelschapskringen, actrices, wier gezichten steeds voorkwamen in de ge ïllustreerde bladen. Een beroemd poli ticus danste met een van hen en scheen zich kostelijk te vermaken. Furber bestelde een whisky soda. Er was iets afwachtends in zijn houding en hij keek voortdurend naar den ingang, maar het was niet voor na eenen, toen de vroolijkheid op zijn hoogst was, dat zijn geduld beloond werd. Een lange man, onberispelijk gekleed, met een witte snor en puntbaard, die hem iets voornaams gaven, kwam binnen en keek langzaam rond. Zijn blik bleef even rusten op Furber, maar hij gaf geen teeken van herkenning. Integendeel, hij liep de tegenovergestelde richting uit, nu en dan een woord wisselend met een bekende. Een vrouw klampte hem aan. Hij ging aan haar tafeltje zitten en bestelde een flesch champagne, waarvan hij alleen maar proefde en eenige minuten later stak hij naar Furber over. „Mag ik hier gaan zitten", vroeg' hij beleefd. „De andere tafels schijnen over vol te zijn". „Zeker, het is hier vanavond verba zend druk." „Dat is het hier bijna altijd. Deze ge legenheid is erg in trek", Er was een eenigszins vreemd accent in zijn spraak, maar het was moeilijk uit te maken tot welk land hij behoorde. electro-technicus (Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID IN DE WEEK VAN 20 TOT EN MET 25 SEPTEMBER. In het tweede September-persbericht van den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling deelt de directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling mede, dat in de week 20 t/m 25 September 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloosheidskas wa ren aangesloten 466.565 personen (land arbeiders met 73,750 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 466.565 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 22,5 (in de vorige verslagweek, 6 t/m 11 September 1937, was dit per centage 22,0). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos wa ren, was in de tweede verslagweek van de maand September in de laatste jaren als volgt: 1934: 23,7; 1935: 27,9; 1936: 28,8 en 1937: 22,5. Hieruit blijkt de tegenstelling van de werkloosheid in den afgeloopen zomer tot de zomerwerkloosheid in het vorige jaar. Wat dit in 1936 hooger dan in de jaren 1932 t/m 1935, in 1937 was zij lager dan in alle vijf afgeloopen jaren, AUTOBUS '1 IENST A'M«ÏT A ANTWERPEN -GEWEIGERD. Bij Kon. besluit is een beschikking gegeven op het bereep van J. B. Pool Jr. te Amsterdam, tegen de besch li king van de commissie voor het auto vervoer van personen, waarbij is afge wezen het verzoek vail J. B. Pool Jr., voornoemd, om vergunning voor de uit oefening van een dagelijkschen auto busdienst tur.-c'hen Amsterdam en Ant werpen Dit Kon. besluit overweegt, dat, ge- zen het dat door dc spoorwegen op voldoende wijze in hel vervoer tus~' schen - Am-.te?dam en Antwerpen wordt voorzien, het in werking brengen vair den ondc v/cipeUjken autobusdienst met een rationeels regeling- van de vervoersgeiegenheid niet vereenigbaar s te .ach!en. dat toch het nut, hetwelk deze auto busdienst mogelijkerwijze on kunnen opleveren, niet zou opwegen tegen het nadeel, hetwelk hij, door het onttrek ken van een aantal reizigers aan den spoorwegdienst, zou toebrengen aan het algemeen vervoersbelang. Op grond hiervan zegt hel K. B. is de gevraagde vergunning terecht geweigerd. BEVORDERING DER VRIJWILLIG l VACCINATIE, Entstof wordt voortaan koste loos beschikbaar gesteld. Tot nu toe moesten de geneesheeren die entstof (pokstof) van 't rijk betrok ken, daarvoor betalen f 0,25 voor een hoeveelheid, benoodigd voor één inen ting. Naar wij vernemen heeft de minister van sociale zaken thans bepaald, dat deze entstof kosteloos beschikbaar zal worden gesteld. IHW.IILI.—Ml wil m I' H II H"— Hl Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aoor den Agent I. JOOSSE „Heeft u juffrouw Glyn gezien?" „Ja, baron. Ik heb de inlichtingen, die u verlangt", antwoordde Furber. „Prachtig, jonge vriend, je hebt goed werk verricht en we zullen ons niet on dankbaar toonen. Het was van belang om onze inlichtingen spoedig ie krijgen. Eenige weken later zou het te laat zijn geweest". „Waarom zegt u dat?" „U heeft bewezen dat we u kunnen vertrouwen. U heeft jarenlang'goed werk gedaan. Reeds als adelborst heeft u ons al goede diensten bewezen. Ik durf u het groote geheim wel vertellen. De dag is nabij". „Oorlog?" „Sst."" De baron keek snel ra id. Er was niemand in de huurt en hij ging ge rustgesteld voort: „Niemand kan precies zeggen wanneer de dag daar zal zijn, We weten alleen dat het zeer spoedig zal wezen. Verdenkt iemand u? Denk goed na vóór u antwoord". „Niemand. U moet bedenken, dat ik al jaren bij de marine ben. Ik ken hon derden officieren. Misschien ben ik niet populair, maar ik heb getracht geen vij anden te maken. Tenzij ik een groote stommiteit uithaal, zal niemand mij ver denken". „Goed. Ik zal u nu instructies geven. Is het zeker, dat u op de Drietand zult blijven als de dag'komt?" (Wordt vervolédl

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5