WEK DE GAL IN UW LEVER OP GEMENGD NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. De strijd in het Verre Oosten. WEER EEN AANVAL OP ENGELSCHE AUTO'S BIJ SJANGHAI. DUITSCHLAND. HET ANTI-SEMIETISME GAAT OVERSTAG. Thans „Roomsch-Protestant- sche contra-reformatie" aan de beurt. VER. STATEN. Zes dooden bij ontploffing op een schip. „Openbare vijand no. 1" doodgeschoten. De strijd bij Sjanghai. Duitschland en België. Een verklaring van onschend baarheid. HET BEZOEK VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Kinderzegen? ITALIË. ANTI-FASCISTEN VOOR DE RECHTBANK TE MILAAN. RUSLAND. DE ZUIVERING DUURT NOG STEEDS VOORT. EGYPTE. AUTOBUS IN EEN KANAAL GESTORT. 8 dooden. SYRIë. DE MGORD OP DEN AMERIKAANSCHEN CONSUL-GENERAAL. EXECUTEURS-TESTAMENTAIR STALEN 40.000. Een opzienbarende bekentenis. Het geld gevonden. BEURS VAN AMSTERDAM. Eerste no'.eenng is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen, BEURSTHERMOMETER WOENSDAG Tabak - Schepen Markt - kl Mh9 Amerika H.V.A. - - Koninkl. - Philips - WtMIndustrie Rubber WISSELKOERSEN. Mislukte roofoverval te Nunspeet. Uitgegleden te water geraakt en verdronken. Een duur stiertje. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. De Steeg: 1 doode. WESTKAPELLE. Abonnementen en Advertentiên vooi dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIE VENSE TELEVISIE. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de «gewanden doen vloeien. Wanneer de galat- scheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gas sen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen ztln slechts lap middelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bi) apothekers en drogisten ln flacons van 0.75. (Inge*. Mad.] entegen gemeld, dat aan het Aragonee- sche front de regeeringstroepen tever geefs in den sector van Sabinanigo en Fuentes hebben aangevallen. Volgens te St. Jean de Luz van de grens ontvangen berichten zouden aan rechtsche zijde actief voorbereidingen worden getroffen voor een offensief aan het front in Aragon, De rechtsche autoriteiten gaan voort met op belangrijke schaal troepen en materiaal te concentreeren tusschen Jaca en Teruel. Men verwacht een be slissende actie. Gisteren heeft zich een herhaling voorgedaan van het incident v,an enke le weken geleden: toen de auto van den Engelschen gezant in China werd beschoten uit Japansche vl egtuigen, waarbij die gezant zwaar werd gewond. Ditmaal zijn drie officieele auto's v.an de Engelsche ambassade het doelwit van zes Japansche vliegtuigen geweest, wederojn in de buurt van Sjanghai. De daken der auto's waren met groote Engelsche vlaggen beschilderd. De Ja panners beweren, dat zij niet verwit tigd waren van de voorgenomen reis, maar de Britsche autoriteiten zeggen, dat er wel degelijk mededeeling van was gedaan. N emand werd bij den aan val gekwetst. De vliegtuigen schoten op de auto's met machinegeweren van een hoogte van 300 voet. Tien minuten voor den aanval pas seerden de auto's den secretaris van de Sovjet-ambassade, wiens auto de fect was geraakt, en die zijn reis in de Br tsche auto's voortzette. Op het zien van zes Japansche vlieg tuigen, die de auto's achterop kwamen, steeg de Britsche assistent van den luchtvaartattaché uit om te laten zien, dat hij 'n vreemdeling was. Het eerste vliegtu g vloog daarop voorbij zonder te vuren, do.ch de andere openden het vuur. De eerste auto werd toen door een kogel geraakt, doch de inzittenden werden niet gewond. Uit een uitvoerige beschouwing in de jAngriff" van 5 Oct. jl. blijkt wederom duidelijk, dat de machthebbers van het Derde Rijk thans alles in het werk stel len, om de door hen opgewekte anti-se- mietische gevoelens in andere richting af te buigen. Het is in het bijzonder de laatste publicatie van Alfred Rosenberg „Protestantische Rompilger", die deze tendenz van officieele zijde vertegen woordigt. Op grond van genoemd werk komt de Angriff dan ook tot de con clusie: Of Duitschland overwint door het nat. socialisme, óf de Roomsch-Prote- stantsche contra-reformatie overwint. Dit moet thans worden beslist". Van het Jodendom als staatsvijand no, 1 is hier bij dus geen sprake meer, Indien thans zoo vervolgt de An griff het Belijdenisfront naar het oude dogma grijpt, indien het zich erop voor staat, het geheele Oude Testament, de gebeele Bijbel en uilsluitend de Bijbel ais openbaringsbron .te aanvaarden, in dien het voorts zijn belijdenis aldus for muleert, dat het het Germaansche zede lijkheidsgevoel en de nat. soc. wereld beschouwing zoo krachtig als maar eenigszins mogelijk is provoceert, dan is dit een teeken, dat het Protestantisme, uit angst, door de nat, soc, kracht te worden verslonden, naar den Roomschen steun grijpt, en zich van de lotsgemeen- schap met het Duitsche volk wil afzon deren. Zoowel Katholieken als Evangelischen zoo vervolgt de Angriff hebben zich echter aan Joden-afgoderij schuldig gemaakt, en uitgaande van hun Oude Testament, iedere natuurlijke samenhang van nordische waarden met de Christe lijke boodschap bestreden. Tenslotte wijst het blad erop, dat de tegenwoor dige wereld niet wil en ook niet zal gaan door „het vuile kanaal van het oude Jodendom" Bawtr.fmma richt verzoek afgewezen was, tengevol- j ge waarvan zich bij hem een geestelijke stoornis had voorgedaan. De dider is gearresteerd. Zes Venezolaansche zeelieden zijn ge dood en zes anderen ernstig gewond ten gevolge van de ontploffing van een olie reservoir aan boord van het tankschip „Paraguana" op de reede van Baytown. Er was in de keukens van het schip brand ontstaan, die zich uitbreidde naar het achterschip. Al Br,ady, sedert 1936 openbare vij and no. 1 is in een revolvergevecht met de polit e in een hoofdstraat van Ban- gos' (Mai|ie) doodgeschoten. Een lid van zijn bende werd eveneens gedood. Luchtgevecht boven Nanking. Boven Nanking is gister een luchtge vecht gevoerd, waarbij een Japansch vliegtuig ,'s neergeschoten. Drie Japan sche toestellen werden beschadigd, twee daarvan moesten dalen bij Nan king het derde bij Soetsjau. Ook een Chineesch vliegtuig verongelukte. De Japansche troepen aan het cen trum van het front bij Sjanghai hebben zich naar het Zu'dwesten gekeerd om te trachten de Chineesche troepen in Tsjapei en Kiangwan in te sluiten. Het schijnt, dat de Chineesche troepen na een hevigen strijd ongeveer drie km terug zijn gedrongen. Van Ch neesche zijde wordt verno men, dat de Chineesche troepen, na versterking te hebben ontvangen, de aanvallers tot hun oude stellingen te rug hebben geslagen. De Japansche troepen zouden hierbij zware verliezen hebben geleden, Uit Brussel wordt gemeld, dat er den laatsten tijd tusschen, de Belgische en de Duitsche regeer'ng een briefwisse ling heeft plaats gehad over de politie ke positie van België. Zooals men weet hebben enkele maanden geleden de re geeringen van Frankrijk, en Engeland een plechtige verklaring afgelegd, be helzende, dat het Belg'sche grondgebied voor haar onschendbaar is, en dat ze België te hulp zullen komen, indien het mocht worden aangevallen. Zulks in verband met de omstandigheid, dat verleden jaar Maart het Locarno-ver- drag, dat ook de Belgische grenzen ga randeerde, door Hitier om hals werd gebracht. De briefw sseling tusschen Brussel en Berlijn nu is een uitvloeisel van dit alles en heeft tot resultaat gehad, dat de Duitsche regeering tot een soort gelijke plechtige belofte ,als de Fran- sche en de Engelsche bereid gevonden werd. In den loop van vanmiddag zou de verklaring worden afgelegd: Duitsch land zal dus eveneens het Belgische grondgebied '.onschendbaar" noemen en verzekeren, dat het België nimmer zal aanvallen, zoolang het zijn .neutra liteit" weet- te bewaren. Gisteren hebben de hertog van Wind sor en zijn echtgenoote, begeleid door dr. Ley, een bezoek gebracht aan het cen traal bureau van de n.s. „Volkswohl- fahrt" en van het winterhulpwerk te Berlijn. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de sportvelden van fabrieken te Berlijn, terwijl in den middag nederzet tingen van arbeiders te Tegel en in Sie- mensstad werden bezichtigd. Het hertogelijk paar bezocht enkele gezinnen in hun woning. Aan groote, zeer groote gezinnen, is in ons land zeker geen gebrek, maar fa milies als die van den 66-jarigen A, Thiele, die te Nethen bij Celle (Duitsch land) woont, worden er toch bij ons we ten hier niet aangetroffen. Thiele, die voor de derde maal is getrouwd, heeft 38 kinderen gehad, van wie er 34 nog in leven zijn. Het oudste daarvan is thans 48 jaar. Hij is de kinderrijkste vader van Duitschland en wellicht van geheel Eu ropa. Voor een speciale rechtbank te Mi laan is 'n proces begonnen tegen veertien anti-fascisten, advocaten, bedienden en werklieden, die er van beschuldigd wor den in betrekking te hebben gestaan met buitenlandsche anti-fascistische organi saties. De advocaat-generaal heeft gevange nisstraffen geëischt van zes tot twaalf jaren. Het centraal uitvoerend comité van de Sovjet-Unie heeft den volkscommissaris van onderwijs, Boebnof, van zijn functie ontheven, omdat hij zich niet van zijn taak heeft weten te kwijten, niettegen staande de groote hulp, welke hem op zijn departement werd geboden en om dat hij zelfs plannen voor de volksopvoe ding heeft doen mislukken. Boebnof werd gevangen door Turkin, tot nu toe voorzitter van het centraal uitvoerend comité van het district Le ningrad. Nabij Damanhour in beneden-Egypte is een autobus in een kanaal gereden. Acht inzittenden verdronken, vier wet. den ernstig gekwetst. Naar verluidt zou de Amerikaansche consul-generaal te Beyroeth zijn ver moord door een genaturali'seerden Ame rikaan van Armenische geboorte. Er zouden drie schoten zijn afgevuurd. Om trent de motieven, die tot den daad ge leid hebben, verluidt, dat de moorde naar edn onuisten indruk had dat een door hem aan den consul-generaal ge- De justitie arresteerde eenige maan- den geleden twee Amsterdammers, een 47-jarigen handelaar en een 52-jarigen j timmerman, verdacht van verduistering van ruim 40.000, gepleegd als execu teurs-testamentair. I Op 22 Februari 1936 was de moeder! van den handelaar (de schoonmoeder van den timmerman) overleden. Bij de j boedelscheiding kreeg elk der kinderen zijn aandeel, de vader ontving ruim 31.000. In werkelijkheid was dit bedrag ruim 40.000 grooter, doch hij gaf niet alles op, om successierechten te ontdui- j ken. De vader woonde den laatsten tijd in bij den handelaar. In diens woning overleed hij op 4 December j.l. Bij tes- j tament had hij behalve de legitieme j portie alles vermaakt aan den zoon j en diens zwager, den timmerman. Bo- j vendien benoemde hij hen tot execu teurs-testamentair. De overige erfgenamen broeders en zusters waren met deze regeling wei nig content en bij de boedelbeschrijving kwamen zij met de mededeeling, dat er ongetwijfeld meer effecten in den boe del moesten zijn dan door de executeurs was opgegeven. Na lange onderhandelingen deden de overige erfgenamen aangifte bij de justi tie. Bij het uitvoerige onderzoek bleek, dat de beide mannen, coupons hadden in gewisseld, behoorende bij niet verant woorde effecten. Bij een huiszoeking trof de politie in de woning van den handelaar een effect van 1000 aan. Bij den tweeden ver dachte was het resultaat grooter. Hier werd 900 aan effecten gevonden en bovendien bleek, dat hij een bankreke ning van 12.000 had. Beide mannen bleven hardnekkig ontkennen. Voor de gevonden geldsbedragen konden zij geen redelijke verklaringen geven. De politie, die nog steeds zocht naar ongeveer f\ 20.000, hechtte niet veel ge loof aan de verklaringen van het twee- 1 tal. Zij werden in het huis van bewa ring opgesloten. Intusschen speelde zich in de woning van een der verdachten den timmer maneen Wild-West-drama af. Eén der gedupeerde erfgenamen verscheen op een schoonen Augustusdag voor de wo ning. Hij trok een met negen scherpe pa tronen geladen revolver en schoot door de ramen in de huiskamer. Toen waag de hij een aanval op de woning, hij sloeg het ruitje van de deur in, stak zijn arm er door en wist het slot te openen. Gil lend vluchtte de vrouw, achtervolgd door den woesteling, den tuin in. Zij wist haar kleine kinderen over de schutting te tillen en ook zelf kon zij er nog juist -op tijd over heen klimmen. Het woeden de familielid zond haar nog eenige ko gels na zonder haar te treffen. Toen hij weer buiten kwam, buiten zichzelf v,un woede, kep hij nog eenigen tijd scheldende voor het huis heen en weer. Hij bedreigde een buurvrouw, die hem tot kalmte wilde brengen. Ten slotte ging hij weg, liep naar het hoofd bureau van politie en meldde, z ch aan. Ook deze onterfde zoon zal binnenkort terechtstaan. De beide executeurs zouden heden voor de Amsterdamsche rechtbank le- recht staan. Nadat de officier de dagvaarding had voorgelezen nam mr. Kokosky het woord: Ik ben gemachtigd zoo zei- de de verdediger van den handelaar namens mijn cl'ënt te verklaren, dat hij een volledige bekentenis aflegt. Om de zaak nog eenvoudiger te maken is hij bereid de politie de plaats aan te wij zen, waar de f 20,000, die nog aan het geld ontbreekt, is verborgen. Een zelfde verklaring legde mr. Pau wels af namens den t mmerman. Lang aldus spr. hebben onze cliënten geaarzeld, doch zij zijn tot de conclu sie gekomen, dat het beter was met de waarheid voor den dag te komen. Na raadkamer schorste de president de zitting en inspecteur Posthuma en rechercheur De Boer kregen opdracht met de verdachten naar hun woningen te gaan om het geld te halen. De acht tien opgeroepen getuigen kregen verlof te vertrekken. Zij zullen een nadere op- roep'ng krijgen. In de woningen van verdachten is vervolgens opnieuw - thans voor de derde keer een huiszoeking verricht en ditmaal dank zij de aanwijzingen Denemarken Oblig. 1926-5 100% Amsterdam 1934-4 100%:100% Zeeuws, Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 4041% A Amsterd. Bank 131%145 A Pref. Jurgens A 117—126 A Ned. Gist- en Spintusf. 461464% A De Schelde N.B.*30%—39 C Am. Smelt en Ref. 41%43% A Born, Sum, H,M, 167184% A taouth. Albers 104%97 C Union Pac. Rr. 71%174 C Int. Nickel Cy. 32%—33% Ned. 1000-4 100%—100% O, Indië 34 1000-4 100% Engeland 1960-90 4 8181% A Kolon'ale Bnk. 104%117 A N.I. Hbk. 1000 115%—130 C Ned. H. M. 1000 152-155-56 A v. Berkels Pat. 58 C Calvé-Delft 77—75 A Philips Gem. B. afg, 303328%-33% C Unilever 132%140%-44 C Am. Car en Foundry 1617%-% C Anaconda Cop. 22%23%-24% C Bethlehem St. 39%—41%-42% C Kennec Copper 26%27%-28% C U. States St. C. 48%—49%-40% C North Am. Cy. 12%13% A Kon. Petr. Mpij. 340—353%-62% C Contin, Oil Cy. 23-24-% C Phillips Petr. Comp. 31%32% C Shell Union O.C. 11—12%-13% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 107%—119-25 A H.V. Amsterdam 413—432-45 A Java Cult. 5Tlj. 116134-52 A N.I. Suiker U, 102%—115%-120 A Deli Batavia 172-192-200 C Deli Mij. 1000 244%—266-84 A Senembah 245265-70 Suiker ObLMarkt Unilever Wettig. JggHy Gedeponee1 i C Baltimore en Ohio 8%9%-10% C Southern Pac. Cy. 17%—17%-18% A Southern Rlw. 9%10% A Amst. Rubb. C. 191%—209-25 A De.i-Bat. Rubb. 123—139%-37 Htssa Rubber 117%138-45 A Serbadjadi S.R. 87%—110-07 heden gister Londen 8.97 8.96% Berlijn 72.65 72.65 Parijs 6.07 6.04 Brussel 30.51 30.50 New-York 1.80% 1.80% Dagelijksch indexcijfer. (Medege deeld door het centraal bureau voor de statistiek). 12 October. Aandeelen- koersen 84,7, goederen groothandels- prijzen 83.6. van de verdachten met succes. In de woning van den handelaar is op dr'e plaatsen geld gevonden, nl. in een don kere kamer ,aan de achterzijde van de woning, in 'n kamertje in den kelder en onder een vensterbank, die opgebroken moest worden. Daar kwam niet minder dan f 16,000 in contanten voor den dag en f 3000 'n effecten. In de woning van den timmerman was 't succes niet min der groot. In een schuurtje in den tuin stond 'n groote timmermanskist. Deze bleek een dubbelen bodem te hebben, die op in- genieuse wijze 'n de gereedschapskist was verborgen en die met een enkele handgreep geopend kon worden. Daar werd f 8000 contanten aangetroffen en f 15,000 aan effecten. In totaal is dus f 42,000 gevonden. Gisteravond heeft een dief, die zijn slag trachtte te slaan, in de woning van den melkhandelaar Pelt, te Nunspeet, diens zuster met een hard voorwerp een slag op het voorhoofd gegeven, waar door de vrouw een vrij diepe wond bo ven een der oogen opliep. Mej. P., die een meisje, dat melk kwam halen, wilde bedienen, hoorde in een der kamers gestommel. Toen ze ging kijken wat er aan de hand was, sprong uit de kamer een man te voorschijn, die haar met een zaklantaarn in het volle licht zette en haar tegelijkertijd een slag toebracht. De dader nam de vlucht. Uit een geld kistje, dat in een door den dief geopen de kast stond, is naar alle waarschijn lijkheid niets ontvreemd. Maandagnacht is aan den loswal te Dongen bij het laden van huiden, de 53- jarige A. M. uit Oirschot uitgegleden, in het Wilhelminakanaal terechtgekomen en verdronken. De man was met zijn zoon aan het werk, toen hij plotseling weggleed. Hij heeft geen kans gezien zich langs den steilen kanaaldijk omhoog te werken. Door de duisternis kon men den drenke ling geen hulp bieden. Uit Overschild (Gr.) schrijft men aan het Nieuwsblad V. h. Noorden- Dat er in onze plaats uitmuntend zwartbont vee gefokt wordt, blijkt wel uit onderstaande: De heer H, Wigboldus landeigenaar alhier, verkocht dezer da gen 'n zwartbont stiertje van bijna 9 md. aan een commissie uit de provincie Zeeland voor den kapitalen prijs van f 1050. De vader is de bekende kam pioenstier „Emir". De moeder gaf in 321 dagen 5126 L. melk met 4 07 pet. vet. Te De Steeg is de motorrijder Nijland uit Westendorp, die met een duo-passa gier, een 16-jarigen bewoner uit Doetin- chem, op den rijksweg reed, bij het pas- seeren van een wagen, gevallen. Hierna zijn beiden door een uit de tegenover gestelde richting naderende vrachtbe- stelwag'en overreden. Nijland werd op slag gedood. De duo-passagier werd niet ernstig gewond. Voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg hield de heer R. Swierstra uit Amsterdam, Maandag een lezing over: Televisie. De beeldtelegrafie of telefotograLe vindt haar principe in de eigenschap van het kristallijne selenium, dat door lichtbestraling een beter electr'sch ge lei, dingsvermogen verkrijgt, zoodat de invloed van een lichtstraal door middel van een electrischen stroom kan wor den overgebracht naar een gloeilamp, welke invloed vervolgens op een foto- gr.af'sche plaat kan worden vastgelegd. Stellen wij ons voor, dat een licht gevoelige selencel zich over een licht gevend oppervlak beweegt en dat een daarmee in verbinding staand gloei lampje over een lichtgevoelige plaat gaat, synchroon met de beweg ng van de selencel, dan zal op de lichtgevoeli ge plaat een fotografische afbeelding ontstaan van de lijn, waarover zich de selencel heeft bewogen. Op die manier ontstaat een geribd- beeld in horizontale of vert'cale lijnen. Voorwaarde is: Synchronisme van de bewegingen bij zender en ontvanger. Televisie is iets anders; hierbij wordt een bij den zender gevormd beeld in den ontvanger omgezet in een lichtend beeld. Daartoe wordt gebruik gemaakt van de fluoresceerende plaat in de zooge naamde Braunsche kathodenstralen- buis. De kathode van deze buis is een gloeidraadje, dat de electronen uit zendt, welke uitzend'ng afhankelijk is v,an de sterkte van de gloeiïng. De stralen gaan door een kleine ope ning in een tusschenschot, vervolgens langs de assen van twee positiefgela- den cilinders, het zoogenaamde elec- tr'sche optiek, dat op de wijze van lenzen bij lichtstralen de kathoden- stralen in een brandpunt op den fluo- resceerenden wand samenbrengt. Door die stralen vervolgens onder den invloed van magnetische en elec- trische velden te brengen, kan men dat punt in horizontale lijnen over den wand laten bewegen; daartoe Iaat men één der velden continued veranderen, bij telkens constante, maar van de eene lijn op de andere eenigszins gevari eerde sterkte van het andere veld. Willen wij nu een continu-beeld in ons oog waarnemen, dan moeten die lijnen 400) in den tijd van l/ao se conde worden beschreven Door een frappante proef lichtte spreker dit toe. Tengevolge van de nawerking van den licht'ndruk verbindt het oog de afzon derlijke lichtpunten tot een lichtend vlak, zooals de bliksemstraal ook ge vormd is uit een reeks lichtende pun ten. Die Braunsche buis is dus de ont vanger bij de telev'sie. En nu de zender! Hierbij wordt niet van selenium gebruik gemaakt met zijn varieerenden electrischen weer stand onder den invloed van het licht, maar van de photoelectrische eigen schap van metalen, cbe onder den in vloed van ljcht negatieve electronen uitzenden, w,aarvan de hoeveelheid af hangt van de sterkte der bestraling. Het metaal Caesium bezit die eigen schap. Een luchtledige kathodenbuis heeft een gedeeltelijk verzilverden wand, waarop dit metaal is aange bracht. Valt er licht op, dan ontstaat er een negatieve ruimtelading, die nu aanleid'ng geeft tot een electrischen stroom, als de polen van de buis met

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2