Gevaarlijk spel. uft&olianftsche Pyptabak KRONIEK van den DAB. BINNENLAND. ZEELAND. 121 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 12 OCTOBER 1937. No. 240. DE „VALK" OP SCHIPHOL MET DE POST VAN DE „SPECHT". Een onderhoud met Smirnoff. MIDDELBURG. VLISSINGEN. MET RINSO C2 ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De Palestijnsche perikelen. De Engelsche mandaatsregeering van Palestina is dezer dagen, zooals men weet doortastend geworden. Zij heeft een aantal voormannen van de extremis tische Arabische beweging laten arres teeren en hen verbannen naar een eilan dengroep in den Indischen oceaan, de Seychellen. Het begon opnieuw onrustig in Palestina te worden; in verband met het voorstel der Engelsche koninklijke commissie, om het land in tweeën te verdeelen (een onafhankelijken Jood- schen staat te stichten en de rest met Transjordanië tot één Arabischen staat te maken). De aanleiding tot de door tastendheid vormde de moord op den districtscommissaris van Galilea, den heer Andrews. Deze bekwame Engelsche bestuursambtenaar, een der bekwaamste en bemindste van geheel Palestina, werd op Zondag 26 September, toen hij zich ter kerke begaf, in een nauwe straat van Nazareth door vier gemaskerde Ara bieren overvallen en neergeschoten. Behalve de deportatie der gearresteer de extremistische hoofden, heeft de man- daatsregeering nog enkele maatregelen genomen: de militaire bewaking is over al uitgebreid en de geheele Palestijnsche pers staat onder censuur. Men hoopt, dat met dit straffe optreden nu eindelijk de rust in het land verzekerd zal wor den. Daarbij wordt gespeculeerd op de gezindheid der gematigde Arabieren. Gistermiddag om 4.20 is op Schiphol geland het Indië-vliegtuig „Valk", dat 7 October van Bandoeng was vertrokken en de post aan boord had van het ver ongelukte vliegtuig de „Specht". Dank zij de vlotte vlucht van het, on der commando van Smirnoff staande toe stel, was de post op hetzelfde uur bin nen als met de „Specht" het geval zou zijn geweest. Even nadat Smirnoff met de „Valk" was aangekomen, heeft het A.N.P. een onderhoud met hem gehad over zijn re tourvlucht, welke in verband met het ongeluk met de „Specht" vervroegd was, „Het was natuurlijk een beroerde reis, zoo zeide hij, pas zoo'n ongeluk, waarbij de besten van je kameraden omgekomen zijn en met hun post en vracht in je eigen toestel, ja, het was wel deprimeerend, en een zware reis. Maar wat gered kon worden is in orde gebracht. In Bandoeng hoorde ik het nieuws. Eerst was bericht doorgekomen dat de „Specht" normaal gestart was en pas later vernamen wij wat zich had afge speeld. 's Avonds laat kreeg ik toen op dracht mij gereed te maken om den vol genden morgen met de „Valk" naar Ne derland te vertrekken. Dat is gebeurd en in Palembang heb ik de post en de Dezen die vermoedelijk in de meer- p°ederen yan de „Specht overgenomen, derheid zijn durfden zich tot dusver e passagiers van de „Specht kon ik niet tegen de extremisten verzetten. Zej niet P^enemen, omdat de dokter van wisten, dat verzet tegen de terroristische meenlnÉ was, dat het beter was hen maatregelen der heethoofden, hun het j°^ ei?Tn paar aagenm observatie te hou- leven kon kosten. Dat is nu veranderd. n.' en ^oen de verdere reis, waar Niet alleen heeft de organisatie der ex tremisten een verlammende knauw ge kregen door de verbanning hunner voor naamste hoofden, de regeering zorgt bo vendien voor een doeltreffender bescher ming van de gematigden. De tijd zal moeten leeren, of met» - strengheid inderdaad meer te bereiken f0',7e 1 paren de beste jongens, die we valt dan met een politiek van de zachte of 1 1S 'amPer"Daar kom je in hand, gelijk die de laatste jaren werd Pale™banÊ aan en je ziet het toestel lig- toegepast. Men zou kunnen zeggen, datf 3en*de neus en net voorstuk wat inge- niet veel van te vertellen valt. De post van de „Specht" is op hetzelfde moment hier aangekomen als zonder het onge luk het geval zou zijn geweest. Nee: een bijzonder vlugge reis is het niet geweest. Wel iets vlugger dan gewoon, maar dat mag toch geen naam hebben, 't Is zonde, het er in elk geval beter op moet wor den, nademaal het vermoedelijk niet slechter kan. Het was de laatste jaren soms een hel in Palestina. Maar de zaak is van heel wat meer deukt, maar verder oogenschijnlijk niets bijzonders. Waarschijnlijk zal de oorzaak van het ongeluk ook wel nooit kunnen worden ontdekt. Maar u zult mij nu wel willen - WV '.UUXI xo V uil 1ICC1 wal JLiIfc>C.I f ,1 1 dan van louter Palestijnsch belang. De) excuseeren-pant daar verderop zit mijn extremistische Arabieren hebben kans VrOUW en dle Wl1 lk nu wel een beet'e gezien haar tot een zaak van vrijwel de geheele Arabische wereld te maken. En die omstandigheid vooral is het, welke de Engelsche regeering verontrust. En geland zou niet gaarne de Arabische we reld tegen zich in het harnas jagen, nu ze toch al zooveel zorgen aan haar hoofd heeft. Moeilijkheden in deze buurt kon- n ,y?or de Engelschen ontzaglijk ge- «=<=11 aiunjveu gezunaen, Dexreuenai vaarlijk worden. Men weet te Londen, j het verdrag NederlandBelgië ten aan dat de Italianen al geruimen tijd bezig j zien van den onderstand en de teruglei- zijn, om het Arabierendom tegen John ding van behoeftige onderdanen van bei' m °r -te zetjen- Verleden jaar heeftde landen. Aan bedoeld schrijven is het Mussolini zich in Lybië openlijk als be-j volgende ontleend. gaan plagen, HET VERDRAG MET BELGIë. Inzake onderstand en teruglei ding van behoeftige onderda nen. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de colleges van Ged. Sta ten een schrijven gezonden, betreffende schermheer van de Mohammedaansche belangen uitgeroepen. Italiaansche agen ten reizen voortdurend door de Orient, om politieke vuurtjes te stoken. En er vinden van Italië uit geregeld anti-Engel- sche radio-uitzendingen in de Arabische taal plaats. Nu zullen heel veel Arabie ren vermoedelijk wel in de gaten heb ben, dat de Duce niet bepaald een on baatzuchtig beschermheer voor hen kan zijn. Ze deden reeds eenige ervaring op met een zekeren Italiaanschen bescha vingsarbeid: in Abessynië. Maar dat neemt niet weg, dat ook in polititicis de goedgeloovigheid somtijds heele vol keren tot allerdwaaste ondernemingen verleidt. Uit dien hoofde moet men te Londen wel degelijk rekening met de boosaardige taktiek der Italianen hou den. 8) Uit het Engelsch van PAUL TRENT.' Op 12 Juni 1937 is in werking getre den het op 15 Mei 1936 tusschen Neder land en België gesloten verdrag betref fende den onderstand en de terugleiding van behoeftigen, goedgekeurd bij de wet van 21 December 1936, Stbl. no. 990. Dit verdrag strekt in hoofdzaak tot vast legging voor beide landen van de veel al reeds geldende internationale prak tijk ten aanzien van het verleenen van hulp aan behoeftigen vreemdelingen, n.l. dat aan dezen, op gelijken ^oet als aan eigen armlastigen onderdanen, de noo- dige hulp wordt verleend, behoudens het recht van de ondersteunende partij, wan neer de ondersteuning eenigen tijd heeft geduurd, tot uitleiding van den armlastige over te gaan, c.q. restitutie van de kosten van verdere ondersteu ning te verlangen. De ingevolge het ver- derfarfg en dan ben ik meer- het niet zultel? T beel veel'is zal dit jaar besteden om alf ÏT?1' te leeren; ik zal een kook^s U* en zal les nemen in het maken van eigen kleeren", Van mi'n „Mijn lieve kleine meisje. Je weet niet wat armoede beteekent. Ik heb collega's gehad, die op hun tractement zijn "ge trouwd en het is gewoonweg de hel ge weest. Met geld kan een vrouw het schip van haar man volgen, maar zonder geld zijn ze bijna altijd gescheiden. Tot zulk een soort van leven zou ik jou niet kunnen veroordeelen". „Dus ben je toch van plan me op te geven, na alles wat, ik gezegd heb? Ik heb ook mijn trotsch, maar ik heb die onderdrukt; kan jij niet hetzelfde doen?" "Het is geen trotsch. Ik denk alleen wat het beste voor jou is" zei Guv zacht. "Laten we dan wachten tot ik 21 ben. Als je dan besluit dat we moeten schei den. zal ik toegeven". „Stella, je brengt me in een vreese- hjke verzoeking". „Ga nu terug naar je schip, denk er over na en kom morgen terug. Maar je moet me beloven, dat je komen zult en het mezelf zeggen. Aarzel niet, lieverd. Je bent me iets schuldig en het minste wat je kunt doen is me dit te beloven". Guy aarzelde. Haar oogen stralend van verlangen waren op hem geves tigd. Hij kon Kaar niet uit zijn leven ban nen zonder een laatsten strijd- voor hun geluk. Maar er was geen hoop in zijn hart, slechts een knagende pijn. Als hij alleen maar geld genoeg had gehad om zijn schulden te betalen en met een schoone te beginnen. Maar alles was tegen zei hij kortaf en stond op. vertrouw o?,?'1"' f,°isterde "ik Guy had de grens van zijn uithou- dingsvermogen bereikt en snelde zonder een woord meer te zeggen weg. Toen hij de deur sloot drong een snik tot hem door. Zonder het te bemerken liep hij vlak langs Valda en ging de straat op. HOOFDSTUK V, Toen Mark Furber Valda verliet, keerde hij niet onmiddellijk naar zijn schip te rug, maar bleef een tijdje in Hotel Ro yal, waar hij een aantal zeeofficieren in de rookkamer aantraf, Hij voegde zich echter niet hij hen, maar ging in de hall zitten, waar hij aan een klein tafeltje plaats nam en thee bestelde. Hij was drag op de Nederlandsche organen van openbare armenzorg rustende plicht sluit dus uitdrukkelijk uit, dat een be hoeftige Belg reeds bij zijn eerste aan vrage om hulp naar den betrokken con sul verwezen wordt, c.q. dat aanstonds maatregelen tot uitleiding wegens arm lastigheid worden genomen. Als instantie, waartoe de betrokken gemeentebesturen en/of armbesturen zich kunnen wenden om de uitleiding van behoeftige Belgen aanhangig te ma ken, c.q. om vergoeding van de kosten van verdere ondersteuning door de Bel gische regeering te verzoeken, is het departement van binnenlandsche zaken aangewezen. De bepalingen van het verdrag' doen geen afbreuk aan de rechten en ver plichtingen, voor beide partijen voort vloeiende uit de bepalingen van het op zü Februari 1933 tusschen Nederland en België gesloten vestigings- en arbeids- verdrag (Stbl. no. 83 van 1936). Aan Ged. Staten is gevraagd een en ander ter kennis van de gemeentebestu ren te brengen. Het presentiegeld van een burgemeester raadslid. Ged. Staten hebben aan de colleges van Burgemeesters en wethouders der gemeenten in Zeeland het volgende schrijven gericht: Bij onderzoek is ons gebleken, dat in een der gemeenten in dit gewest, waar de burgemeester tevens raadslid is, het aandeel van dezen in het presentiegeld (dat de burgemeester immers overeen komstig de strekking van het bepaalde bij art. 80, tweede lid, der Gemeente wet niet mag genieten) over de andere raadsleden is verdeeld. Wij achten eene dergelijke handelwij ze niet juist, aangezien het presentie geld door Gedeputeerde Staten op een bepaald bedrag per jaar is vastgesteld, zoodat elk der raadsleden de hem toe komende fractie kan genieten, terwijl het aandeel voor den burgemeester raadslid niet over de overige raadsleden mag worden verdeeld, doch in de ge meentekas behoort te worden gestort. Waar zich in Uwe gemeente het ge val kan voordoen, dat de burgemeester zitting heeft in den Raad, meenen wij goed te doen, het in dezen door ons in genomen standpunt onder Uwe aan dacht te brengen, met verzoek, daarme de voor zooveel noodig rekening te hou den. Verpachting jacht Oranjezon. In overeenstemming met het desbe treffend verzoek van den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande te Serooskerke stellen B. en W. voor om aan hem, na het verstrijken van de loopende pacht, onder de thans geldende voorwaarden, aangevuld met de bevoegdheid van de gemeente tot tusschentijdsche opzeg ging en tot verhooging van de pachtsom, het genot het jacht op vliegend wild en op hazen in de gemeentelijke duinter reinen bij Oranjezon voor 7 jaren te ver pachten. De pachtsom bedraagt 350 per paar. Medewerking aan esperantocursussen. Onder weder-aanbieding van het om advies in hunne handen gesteld schrij ven der Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen stellen B, en W. voor hen te machtigen aan verzoekster namens den Raad te berichten dat de gemeente bereid is een school-leslokaal beschikbaar te stellen tegen betaling van 1.50 per keer als vergoeding voor ver lichting, verwarming en schoonhouden; dat één der onderwijzers bij het o. 1. on derwijs Esperanto zou kunnen onderwij zen en dat de raad niet kan beoordeelen of er voldoende mogelijkheid bestaat tot instelling van Esperanto-cursussen voor volwassenen en scholieren en zulks vooralsnog zeker niet op den weg der gemeente ligt. Intusschen heeft het bestuur van de Middelburgsche Esperantisten-vereeni- ging „Unneco per Esperanto" de be schikking over een schoollokaal ver zocht voor een in te richten Esperanto- kindercursus. B. en W. stellen voor een lokaal van school A aan de Verwerij- straat in gebruik te geven tegen 1.50 per keer. BEDRIJVIGHEID BIJ ,,DE SCHELDE". De werf der N.V. Kon, Maatsch. „de Schelde" vertoont thans weer een beeld waarnaar iedere Vlissinger jarenlang te vergeefs heeft uitgezien. Wanneer men nl, in de omgeving van de Houtkade of de schipbrug is, ziet men daar allereerst het prachtige staaltje van scheepsbouw kunst, het kortgeleden te water gelaten motorschip „Ruys", in aanbouw voor de K.P.M. Een groot aantal arbeiders is doende om de „Ruys" zoo snel mogelijk gereed te maken, zoodat er op en in het schip een groote bedrijvigheid heerscht. De hellingen getuigen, dat nog meer nieuwbouw onderhanden is, verheugend is het dat „de Schelde" thans ook het noodige reparatiewerk onder handen heeft. Achter de „Ruys" prijkt nl. het 7&&&ck J, deden onze voorouders, oor spronkelijk,,totvorderinge der gesontheit." Maar ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze al gauw 't genot van hun pijp voor geen geld wilden missen. ANNO 1753 MAAKTE U REEDS KENNIS ro. m ."CO O* WjB Rinso en zijn compagnon, de was- machine, hebben reeds in menig gezin l op wasdag een prettige verrassing ge- I bracht, in de vorm van een hagelwitte was in een minimum van tijd. Als dit tweetal samen aan de arbeid is, worden er beslist - wonderen verricht, want Rinso vult het werk van de wasmachine op zeldzaam doeltreffende wijze aan. Door een zeer bijzondere samen stelling verwijdert Rinso op de snelste manier het vuil uit het goed. Ook behoeft Rinso niette worden aangemaakt, terwijl bij gebruik van Rinso het voorweken geheel overbodig geworden is. En het toppunt van zuinigheid is wel, dat een Rinso-sop meer dere malen achtereen kan worden gebruikt. Door de ideale samenwerking van de wasmachine en Rinso bereikt men met één pakje Rinso voor slechts 12i ets. in ander half uur een prachtige, heldere was voor 5 personen. 1 [yii r^1 R12-B (Ingez. Med.) niet geheel voldaan over zijn gesprek met Valda. Zijn werk was gevaarlijk ge noeg zonder de inmenging van een vrouw die een zekere mate van autoriteit over hem uitoefende. Daarentegen kon haar aanwezigheid misschien voor hem nog zijn nut hebben. Het zou gemakkelijk genoeg zijn het te doen voorkomen of hij verliefd op haar was en daardoor een excuus te vinden om het huis van de Ca meron's voortdurend te bezoeken. Evenals de meeste gewetenlooze mnschen vreesde hij een eerlijk man niet. Niet dat hij Hallam's intelligentie onder schatte, maar zulk een man werd be lemmerd door zijn rechtschapenheid, want hij zou de laatste zijn om een com plot te vermoeden. Furber was vast besloten dat Hallam uit den weg moest worden geruimd en wel zoo gauw mogelijk. Reeds eenigen tijd had Stella hem aangetrokken, maar het was eerst sedert hij haar met Hallam gezien had, dat hij besloten had haar te winnen. Het bewfustzijn, dat hij zelf een ver rader was, maakte, dat hij iemand, die eerlijk leefde en een patriot van het beste soort was, haatte. Toevallig zat mijnheer Hallam aan een tafel dichtbij Furber en ofschoon deze zich niet kon herinneren hem te hebben ontmoet, kwam het gezicht hem toch be kend voor. De verklaring kwam even later, toen Hallam verscheen. De heer Hallam stond dadelijk op, maar Guy ging in een leunstoel zitt a met zijn rug naar Furber, die hij niet ge zien had, toegewend, „Wel, mijn jongen, is het in orde", vroeg de heer Hallam "bezorgd? „Neen, maar Stella heeft zich gewoon prxrhtig gehouden" „Daar ben ik blij om; de verloving is dus niet verbroken?" „Ik weet het niet. Stella wil er niets van hooren. Maar het is niet eerlijk te genover haar. Mevrouw Cameron wond er geen doekjes om. Ze wil niet dat ik Stella meer zie". „Het is ellendig. Als die vervloekte aandeelen maar de hoogte in gingen", zei mijnheer Hallam bedrukt. Een paar duizend gulden zou alles veranderen, maar we kunnen net zoo goed over dui zenden spreken". Furber luisterde ingespannen. Hij schaamde zich niet voor zijn luistervink spelen. Hij was aleen verlangend zoo veel mogelijk inlichtingen op te doen. „Heb je mevrouw Cameron alles ver teld? Weet ze dat ik misschien failliet ga?" vroeg de heer Hallam met moeite. „Ja, ik vond het niet meer dan eerlije, dat ze het ergste moest weten. Ik zei haar dat ik schulden had", „Wat ben je van plan te doen?" „Stella wenschte dat ik er een nacht over Zou denken, Ik zal haar morgen op zoeken. Ze wil, dat wij wachten tot ze 21 is en dan beslissen, vader. Vindt u dal ik had moeten toestemmen?" SCHOUT 15c». CQOPVAERT 10ct. p. Va ons (Ingez. Med.) groote Duitsche stoomschip „Goldstern" dat nota bene van Antwerpen naar Vlis- singen is gesleept om aan „de Schelde" te repareeren. Daarnaast treft men thans nog een reparatieschip, nl. het Engelsche stoom schip „Mydl", dat de opg'eloopen anker en machineschade alhier laat reparee ren. Deze karweien duiden er op dat „de Schelde" ook wat betreft reparatie- werk een woordje iaat meespreken. De gunstige ligging van Vlissingen-haven biedt daarvoor trouwens wel zeer gun stige perspectieven en ongetwijfeld zal „de Schelde" daarin nog veel ruimere mate van kunnen profiteeren, wanneer het thans in aanbouw zijnde nieuwe droogdok eenmaal gereed zal zijn. KWAADWILLIGHEID AARDENBURG. Zaterdagavond brand de een hoop tarwe af, welke toebe hoorde aan den heer J. Pieters alhier. Daar deze hoop op het land stond en er geen schuren of andere gebouwen :n de nabijheid stonden, rukte de brand weer" niet uit. Men vermoedt dat hier sprake van kwaadwilligheid is. De tarwe was niet verzekerd. AARDENBURG. Zondagmorgen hield de af deeling Aardenburg van de Ver. van Vrijz. Herv. in Nederland een bui tengewone vergadering, waartoe ieder vrijen toegang had. Daar ds. Van Dalf- sen uitstedig was, kon de gewone kerk dienst niet doorgaan en was genoem de vereeniging er in geslaagd van de kerkvoogdij de beschikking over het kerkgebouw te krijgen. De secretaris van de afd., de heer P. A. de Bruijne, hield een lezing over „De Christen en de Kerk" en „Het' Kerkgaan" Spr. leidde zijn lezing in met eene opwekking, lid der afdeeling te worden. De stof voor deze interes sante lezing, die blijk g,af van geloofs overtuiging en liefde ivoor de kerk, zeide spr. te putten uit een paar ar- .,ik voel me werkelijk niet in staat je raad te g'even." De heer Hallam keek op zijn horloge. .Ik moet mijn tasch pakken. Wil je mee naar boven gaan?" Furber zag hen samen weggaan en zijn gelaat drukte groote voldoening uit. De wetenschap dat Hallam in de schuld zat kon hem van groot nut zijn. Het was ook een voordeel dat mevrouw Cameron tegen de verloving was. Eenige minuten later verschenen mijn heer Hallam en Guy weer en spraken ernstig met elkaar, „Zoodra ik in de stad kom zal ik een oud vriend van me opzoeken. Misschien wil hij me een paar duizend gulden, lee- nen, maar ik ben er niet zeker van. Ik weet niet veel van geld leenen af. Als ik succes heb, zal je vanavond alles, wat ik heb gekregen zenden. Ik zou je zoo graag in ieder geval zonder schulden willen laten beginnen." Ze gingen verder en Furber hoorde niets meer, Eenige minuten later ging hij weg en liep in de richting van het sta- stion. Zooals hij had voorzien, kwam hij Guy tegen, die terug kwam. „Waar heb jij gezeten, Hallam? De commandant vroeg me je te vertellen dat de admiraal een of ander draadloos rapport verlangt. Je deed beter met naar boord terug te gaan ".merkte Fur ber op. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5