Nederlandsche zwendelaars slaan hun slag in Amerika. BEMENfiO NIEUWS. BIOSCOPEN. Voor kleine tuinen. ^niaTiX^g- 350 bloembollen/„gegarandeerd a.s. lente te zullen bloeien", voor I dollar ZIJN VROUW DE HAREN AFGESNEDEN. Merkwaardig drama te Rot terdam. SPORT. ATHLETIEK. Nederlandsche records erkend. SCHAKEN Botwinnik verliest van Loewenfisch. WIELRENNEN. Nieuwe wereldrecords tandemrijden. MIDDELBURG. Sherlock Holmes. ELECTRO. PYGMALION VERLENGD. GOES. GRAND THEATER. Gelukskinderen. Golddiggers van 1937. Bloembollen op grint en water. In 't hartje van den winter en in t vroege voorjaar zien we tegenwoord g huis aan huis een overvloed van bloei ende bolgewassen, die juist als we zooveel behoefte aan fleurigheid heb ben, hun lentegeuren in onze huiska mers brengen. A. C, MullerIdzerda. MARKTBERICHTEN. Verknopingen - Verpachtingen in Zeeland. AGENDA. MIDDELBURG. ZA 9 Oct ZO 10 Oct MA 11 Oct, Alg. Verg. Ver. Voorb. Klas se Rijksleersch., Schoolgeb, 20.15 h. MA 11 Oct. Lezing Natuurk. Gezelsch., spr. R. Swierstra, Amsterdam, St. Joris 20.15 h. GOES. ZA 9 Oct ZO 10 Oct MA 11 Oct BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd VR 8—DO 14 Oct.: CITY, Midd, VR 8—DO 14 Oct.: GRAND THEATER, Goes VR 8-DI 12 Oct.: „Gelukskinderen", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. ',r' (Van onzen Ne w-Y orkschen correspondent. Elk najaar bevat het weekblad Flo rists Exchange and Horticultural Trade World een bijzondere advertentie, ge plaatst door den Nederlandschen Bond van Bloembollenhandelaren te Haarlem, Met exta dikke letters, luidt het op schrift: Waarschuwing! En vervolgens staat er: ,,In verband met advertenties, die op ongeregelde tijden in tijdschriften van den tuinbouw verschijnen, raden wij Amerikaansche koopers van bloembol len nadrukkelijk aan geen geld vooruit te zenden aan Hollandsche firma's, die hun onbekend zijn, alvorens informatie omtrent de betrouwbaarheid van die firma's ingewonnen te hebben bij de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New York, Chryster Building, New York City". Op deze wijze worden de lezers ge waarschuwd voor het frauduleuze op treden van een klein groepje beunhazen woonachtig tusschen Haarlem en Leiden en die bezig blijven onzen toch al niet zoo schitterenden bollenhandel in Ame rika een slechten naam te geven. De truc is nl, om advertenties in bla den en tijdschriften geplaatst te krij gen, waarin aangeboden wordt een hoe veelheid bollen toe te zenden na ont vangst van een postwissel of dollarbil jetten. En aangezien het voor vele dui zenden niet zoo makkelijk is bollen in hun plaats van inwoning te koopen, wordt grif door de goegemeente op zulk een aanbod ngegaan. Te meer daar het in dit land zelf iets heel ge woons is om op die manier iets te be stellen en men daar nooit bedrogen mee uit komt daar zorgt het gouver nement te Washington wel voor als vallend onder het hoofd: misbruik ma ken van de posterijen. Maar de brave lieden, die hun dollars naar Lisse of Sassenheim zenden, hooren er nooit meer iets op Een dezer vlotte lieden, die telkens onder een anderen naam en met een nieuw adres of telefoonnummer op duiken maar toch herkenbaar blijven, heeft er dit jaar iets nieuws op bedacht. Hij zou het op zijn Amerikaansch aan pakken, dat wil zeggen grootscheepsch, geen halve maatregelen. Er moest gead verteerd worden in alle bladen en tijd- schr.iften over geheel Amerika en wie weet, waar nog meer. Wij in New York hebben in elk geval kunnen constatee- ren, dat de advertenties tot aan de kust van den Stillen Ociaan aangeboden helaas geplaatst zijn, terwijl tijd schriften van de meest uiteenloopende soort voor dezelfde eer in de termen vielen. Tijdschriften voor opvoedkunde, mu ziek, postzegelverzamelaars, ja zelfs van autohandelaars waren er uitstekend geschikt voor volgens dezen handigen jongen, die, wanneer hij zijn campagne consequent heeft doorgevoerd, aan ruim 20.000 advertentiechefs van kranten en tijdschriften heeft moeten schrijven. Of liever liet schrijven door een Amster- damsch advertentiekantoor, dat een niet bstaande bank in Haarlem als referen tie opgaf. Bovendien was hij slim ge noeg den brief persoonlijk te adressee- ren aan den advertentiemanager zelf, wiens naam hij bijv. uit de Standard Kates and Data kan hebben gehaald. De advertentie zelf is ae moeite van het beschouwen waard en zou nooit eenig succes kunnen hebben gehad, in dien het Amerikaansche publiek niet zoo weinig op de hoogte van onze bol len zelf en hun prijzen waren. In het dagblad The Portland Oregonian ver- scheen ze met het dik gedrukte op- schrift: Gratis Bloembollen. En verder: "ten einde de faam van onze bloembol- en verder te verspreiden zullen wij u gratis een mooie sorteermg hyacinten, P61!' aarcjssen, bissen, crocussen enz. enz., 350 bollen in totaal en allen gega randeerd a.s. lente en zomer te zullen bloeien, zenden. Een biljet van 1 in ter !Tngeteekenden brief is voldoende ken vracht Van on^osten v°or inpak- adres ?nChdrUtfekteerWiil UW °aam worden. moeten postzegels en geef den nïamv V blad op". Waarop een beroemde11 Ho? landsche naam als onderteekenmg vou"t een zeeheld nogal en als plaats van herkomst die waar de Jamboree <Je- houden is. Deze listige knaap is zoover gegaan door naam en dorp in andere bladen te veranderen en het o.a. te laten voor- .^enJ fat hij deze drie honderd en 7 'g bollen, cadeau gaf voor een dollar ten einde de namen en adressen van piantenhefhebbens te verzamelen aan wie later een prachttig geïllustreerde catalogus zou worden toegestuurd, waaruit dan nieuwe bestellingen kon den worden gedaan! hv?cinth°nderd en vi,ftig bolIen< tulPen, byacinthen enz. van Vogelenzang naar Cahfonnë voor den prijs van etn dol lar (een gulden en 80 cents dus) zeR_ n is een tooverkunstje, dat onbestaan- «t *T moet heeten. Een der groot ste New Yorksche bloemisten, die deze zijn de zijn advertentie in het blad van zijn voor stadje had gelezen, verzekerde mij, dat de vracht alleen al ettelijke dollars zou kosten, maar van zooiets geeft het groot publiek zich geen rekenschap. Het groote publiek houdt van bloemen, heeft een apart zwak voor Hollandsche tulpen en hyacinthen, leest zulk een advertentie en stuurt een dollar naar Vogelenzang. Dat heeft onze zwendelaar keurig uitgerekend en ik heb zoo'n ver moeden, dat hij van Amerikaansche toe standen op de hoogte is, getuige o.a. de opstelling van zijn advertenties. Boven dien verzocht het Amsterdamsche „ad vertentiekantoor" afrekening na de plaatsing. Dit was een zwak punt in de geheele opzet, want direct rook de ver- eeniging van de Amerikaansche dag bladpers onraaden kwam om informa tie ter bevoegde plaatse. Met het ge volg, dat de dagbladen tenminste be dankten voor de eer. Maar, zooals ik straks zei, er 20631 verschillende publicaties in V. S. en een groot deel daarvan week- en maandbladen, die de waar schuwing niet ontvingen en de adver tentie niet één, maar zelfs twee keer en meer plaatsten. Met begrijpelijke ge volgen! Een blad in een deftig voor stadje van New York, zooiets als ons Baarn of Wassenaar, had de adverten tie al twee maal geplaatst en moest toen een waarschuwing publiceeren, dat de heele geschiedenis fraude was. Denkt men ten onzent dat zooiets bevor derlijk is voor onzen nationalen naam of die van den bloembollenhandel, ter wijl bona fide aanbiedingen nooit ge adverteerd worden, aangezien de bond van bloembollenhandelaren uitgaat van het standpunt, dat betrouwbare expor teurs dan over één kam geschoren zou den worden met de zwendelaars. Het lijkt mij anders een klein kunstje toe er iets op te vinden door bijv. de Amerikaansche koopers te verzoeken hun geld naar een bank in New York te zenden, die pas voor overmaking naar Holland zou zorgen, wanneer de bestelde bollen in bezit van de koopers zijn gekomen. In den bollenexport is men immers gewend zes maanden en langer crediet te geven? Zulke adver tenties zouden het geschokte vertrou- '•ven der Amerikanen niet alleen her stellen, maar het optreden van zwen delaars voor een groot deel neutrali seeren en tevens den export bevorde ren. De hoofdzaak is echter, dat er op de een of andere manier zoo spoedig mo gelijk een eind aan zulke oplichterijen wordt gemaakt om de eenvoudige reden, dat wij ons de luxe van een slechten naam allerminst kunnen permitteeren ten opzichte van een product, dat vrij wel identiek is met onze natie: Hol land, het land van molens, klompen en tulpen! In de Rotterdamsche binnenstad heeft zich onlangs een merkwaardig drama afgespeeld. Een zeeman, had bij een van zijn thuiskomsten geconstateerd, dat tijdens zijn afwezigheid, zijn echtgenoote hem niet trouw was gebleven. De man was hierover zeer verbolgen en bedacht een vrij barbaarsch middel om zijn vrouw weer op den rechten weg te brengen. Hij greep een mes en wilde haar daar mede in het voorhoofd steken. De vrouw verzette zich hiertegen, waar door het mes uitschoot en in haar arm terecht kwam. Inmiddels was in het brein van den zeeman een ander plan gerijpt: hij zou zijn vrouw de haren afsnijden, opdat zij zich niet buiten de deur zou kunnen vertoonen. In haar angst liet de vrouw dit toe. Na aldus zijn woede gekoeld te heb ben, ging de zeeman terug naar zijn schip en voer uit voor een nieuwe reis. Bij zijn tuiskomst was alles eerst pais en vree, totdat een van de zes kinde ren van het echtpaar, namelijk de 12-ja- rigen zoon zijn vader onthullingen deed over hetgeen er gedurende zijn laatste afwezigheid was voorgevallen. Over het feit, dat er weer een man in het spel was, was de zeeman zeer ge belgd. Zijn vrouw, die dacht aan de vo rige tafereelen, vluchtte met haar kin deren naar de buren op de eerste ver dieping. De eerste gedachten van den zeeman waren, dat het dus de buurman was die thans een kink in den kabel had gemaakt en hij zette zijn familie na. De bovenburen hadden ecbter de deur op slot gedaan zoodat hij niet binnen kon. Na de deur gerammeid te hebben en onder het uiten van piet al te vriende lijke uitlatingen aan het adres van den buurman, heeft de zeeman zich even verwijderd om een wapen te halen. Van die gelegenheid heeft de buur man gebruik gemaakt om zich naar een in de nabijheid gelegen politiebureau te spoeden, waar hij van de beleediging, hem aangedaan, aangifte deed, aange zien hij met de zaak niets uitstaande had. De vrouw van den buurman, de vrouw van den zeeman en ongeveer tien kinderen bevonden zich evenwel nog op de eerste verdieping van het pand en toen de zeeman kort daarna Natuurlijk trekken Amerikaansche bollenimporteurs, waaronder vele land- genooten, zich deze geregeld têrugkee- rende olichterijen op kleine en groote schaal sterk aan, aangezien het hun be drijf ernstig benadeelt. Zelf kunnen zij daar weinig tegen doen, maar zij zien verlangend uit naar het oogenblik waarop men in ons land de noodige maatregelen zal treffen om aan zulke practijken een eind te maken. met een dolkmes terugkeerde en ander maal de gesloten deur begon te bewer ken, waarbij hij enkele bedreigingen u i te, begaven de beide vrouwen zich naai de achterzijde van het huis en sprongei uit het raam. Zij kwamen gelukkig cj. een platje terecht, zoodat ze slecht. eenige schaafwonden opliepen. Inmid dels was de buurt al gealarmeerd ei ook de politie arriveerde weldra. Deze nam den zeeman mee naar het bureau waar hij in bewaring is gesteld. Voor de zekerheid heeft de politie hem vastge houden tot zijn schip weer uitvoer, zoo dat hij thans zonder zijn familie nog le hebben gezien, is vertrokken. De recordcommissie van de K.N.A.U. heeft de volgende prestaties als Neder- landsch record erkend: Discuswerpen dames 40.40 meter door mej. A, Niesink. 1500 meter hardloopen heeren 4 min. 0.4 sec. door F. de Ruyter. Het record op de 4 X 400 meter van de Trekvogels, met een tijd van 3 min. 22,2 sec, kon niet erkend worden in ver band met het feit, dat Karl Baumgarten in de Haagsche ploeg meeliep. Naar be kend zal het bestuur der K.N.A.U. op de eerstvolgende algemeene vergadering een voorstel indienen, waarbij bepaald .wordt, dat zij, die door het K.N.A.U.- bestuur als Nederlanders worden be schouwd, officieele records kunnen ves tigen of deel uit mogen maken van esta fetteploegen, welke officieele records willen vestigen, een en ander met terug werkende kracht. De tweede partij om het schaakkam pioenschap van Rusland tusschen den titelhouder Loewenfisch en den uitdager Botwinnik is door Botwinnik zonder verder spelen gewonnen gegeven. Deze tweede partij was Donderdag afgebroken maar bij analyse bleek het, dat Botwin nik verloren stond. Beide spelers hebben nu dus een partij gewonnen. De Fransche renners Richard en Pecqueux zijn er gisteren op de Vigorel- libaan te Millaan in geslaagd en aantal nieuwe wereldrecords te vestigen op de tandem. In de eerste plaats verbeterden zij het met 1 min. 2.2 sec. op naam van Gerar- din en Flanck Hansen staande record over 1 km met vliegenden start, door dit te brengen p 1 min. 1 sec., hetgeen een gemiddelde uursnelheid beteekende van 59.160 km. Korten tijd later ondernamen beide renners een aanval op het in het bezit van Richard en Dayen zijnde werelduur record, dat er eveneens aan moest geloo- ven en gebracht werd op 49.360 km. Over de 50 km boekten zij ten slotte den nieuwen recordtijd van 1 uur 1 min 15 sec. Ook dit record was in het bezit van het duo RichardDayen. CITY Conan Doyle's schepping v,an den be roemden speurder Sherlock Holmes heeft een zekere groep van de roman literatuur met vele deeltjes en even- zoovele spannende verhalen verrijkt. Zijn de detectiveverhalen niet verslon den en worden zij nog heden ten dage niet :'n één ruk uitgelezen? Met de scherpzinnigheid en de begaafdheid van den detective die er altijd de hoofdrol in vervult, k,an men zich uren verma ken. Zoo'n detective is toch een merk waardig wezen. Dingen die men zelf van ondergeschikt belang meent te moeten achten, vormen voor hem de hoofdzaak. Op verwaarloosde kleinig heden ontknoopt hij de geheimzinnig ste moorden en diefstallen. Wat een prachtig onderwerp is een detectiveverhaal voor de film. En welk een genot kan een goed detectivefilm verhaal verschaffen. Deze -Ufa-film geeft daarvan een voorbeeld: vlot, pit tig, amusant en verrassend. Vooral op dit laatste komt het in niet geringe mate aan. Van deze film kan getuigd worden, d,at het aan interessante, on verwachte wendingen in den loop van v®r^aal niet ontbreekt. Van de j <-eheimzinnige affa're raakt men wittldnka'„C M?' T z7 $?'- lock Holmes Combineeren niets dan combineeren zegt dr. Watson, zijn helper. Nu komt het in een detective-film ook veel aan op de bezetting der rol len. Hans Albers :s geknipt voor speur der. Gelukkig hoedde men zich er voor, dat niet de vuist, maar het ver stand bij dezen detective den door slag geeft. Het brayournummertje aan het slot k.an men dan ook wel voor lief nemen. En welk een kostelijk type is zijn helper dr. Watson: Heinz' Rüh- mann. Natuurlijk komt het amusante gedeelte voornamelijk op zijn rekening. Van het verhaal vertellen wij niets, want dan zou de aard'gheid er ,af zijn. Wereldsche vrouwen. Dr. Simmons is een bekwame chirur- ge. Haar voornaamste taak is vermink te vrouwen haar schoonheid terug te geven, omdat deze wereldsche vrou wen niet zonder liefde kunnen leven. De chirurge verlangt er ook naar vrouw te zijn, te d.ansen, te zingen en l et te hebben. Zij, de eenzame vrouw, zoekt de liefdé, vindt haar, is geluk kig, maar ook teleurgesteld. Zij had het zich zoo anders gedacht. A»m Harding en Robert Young spelen ver dienstelijk. Het gebeurt in onze stede met zijn, naar 't aantal, uiteraard beperkt bios coopbezoekend en bioscoopbeminnend publiek slechts zelden dat de vertoo- ningstijd van een rolprent verlengd wordt (geprolongeerd op z'n Nederlandsch). Nu zit er in dit laatste woord een ele ment van gok of speculatie en dat heeft ook de film-prolongatie: zal-ie het de tweede week óók nog doen? „Pygmalion" is er de film wel naar. Het is van wat er tot dusverre in ons land voortgebracht is voor zoover ons bekend wel het beste; het is, meer dan menig ander product, heusch film (dat er hier en daar nog wel aanmerkin gen te maken zijn, schreven we verleden week reeds, maar een kniesoor die daar veel zout op legt!); het verhaal is boei end, er is humor in, Nederlandsche, hier en daar bijzonderlijk Amsterdamsche hu mor en dat is een goed soort en Lily Bouwmeester is een schat op het doek. Daar gaat niets van af: die kent het, die kan het en die doet het. Op haar volgt Verkade in waardeerbaarheid. Maar de star is het meiske. In over eenstemming trouwens met het zwaar tepunt van 't verhaaltje. De theevisite van het om-opgevoede bloemenmeisje bij de moeder van den professor veroorlooft niemand zonder lachen te blijven: dat is waarlijk potsier- lijk-grappig, Van t voorprogramma zij slechts de re portage van de Hanzestad Bremen loffe lijk vermeld. De inhoud van deze Ufa-film is nogal ingewikkeld. Een journalist van de af- deeling letterkunde wordt met het ver slag van een rechtszitting belast, omdat een zijner collega's dronken is. Op die rechtszitting komt een aardig jong meis je voor, verdacht van landlooperij. De journalist werpt zich als haar bescher mer op, en trouwt met haar nog op de zelfde rechtszitting. Door de consternatie vergeet hij echter aan zijn eigen blad een verslag te zenden van deze eigen aardige rechtszitting, terwijl de concu- reerende bladen er de voorpagina aan wijden. En dies staat hij den eigen dag van zijn huwelijk ook „op straat", Dienzelf den dag wordt het nichtje van een mil- lionair vermist en de jonge echtgenoot ontdekt, dat zijn knappe vrouw precies beantwoord aan het signalement van 't millioenennichtje. Hoe de geschiedenis zich verder ontwikkeld, kan de lezer be ter zelf ontdekken, doch men komt tel kenmale weer voor een verrassing te staan. Dit houdt de aandacht gevangen, terwijl ook het frische spel van de hoofdpersonen, Lillian Harvey en Willy Fritsch, een aantrekkelijkheid van deze vroolijke film is. Er is van deze nieuwe Warner-revue- film, wat het verhaal betreft, weinig te vertellen. Het gaat eigenlijk om een menager van revue's, wiens geld door zijn medewerkers vergokt is, doch wiens nieuwe revue des ondanks toch opge voerd moet worden. Tenslotte is er zelfs het leven van den armen rijkaard mede gemoeid. Een en ander dient als entourage voor een paar liefdesgeschiedenissen, een se rie grappige scènes, wat „songs", en een aantal revue-tafreelen, waarvan er bij zijn van een geweldigen omweg en die van een fijnen smaak getuigen. Joan Blondell en Dick Powell vervul len de hoofdrollen, geflankeerd door 'n flink aantal artisten die met deze wel op een lijn te stellen zijfi. Een aardige rol prent. Van het journaal dienen de schitteren de opnamen van de overname van de „Piet Hein" door Prinses Juliana en Prins Bernhard extra genoemd te wor den. Een van de nieuwste kweekwijzen is die van bloembollen op grint en wa ter, die meer en meer toegepast wordt, en d,an ook zeer gemakkelijk en suc cesvol is. De allereenvoudigste cultuur is die van de Narcissus Paperwhite en de Narcissus Grand Sole 1 d'Or, beide vroegbloeiende trosnarcisjes, de eer ste met stervormige witte bloempjes en de laatste met gele bloempjes. Het voordeel en tevens de gezellig heid van deze bolgewassen is, dat we den groei heelem,aal van nabij kunnen gadeslaan omdat zij in tegenstell'ng met alle andere bloembollen meteen in het volle licht geplaatst kunnen worden. We nemen een schaal of kom, d e we ongeveer half vol grint vullen, daarop worden de bollen gezet en de tusschenruimten met grint aangevuld opdat ze niet kunnen omv,allne. Daar na voegen we water toe, tot de hoogte v,an het grint, als de neuzen maar niet 'n het water staan komt alles van zelf terecht. Het spreekt wel van zelf dat het water op peil gehouden moet wor den opdat de wortels voldoende voed sel zullen vinden, Hoe lichter de kom dan gezet wordt hoe beter voor den vorm van de plan ten, want zetten we ze te veel in een hoek van de kamer dan groeien ze te veel uit de kracht. De Romeinsche hyacint, met haar fij ne witte bloemtrosjes, leent zich ook u tstekend voor de grint- en watercul tuur. Hierbij voegen we echter niet zooveel wateir toe, de wortelkransen mogen het water juist raken, anders loopen de bollen de kans te gaan rot ten. Daarna gaan ze eenige weken naar een koele kast, waar het volkomen donker moet zijn, en daar moeten ze blijven tot de bloemknop geheel uit den bol te voorschijn is gekomen, het geen gemakkelijk te constateeren is tusschen duim en wijsvinger, we zullen dan boven den bol een holte voelen. Zoowel de hyacintjes als de paper- wh'tes kunnen met Kerstmis en zelfs al eerder in vollen bloei staan, dit hangt er van af wanneer we ze opzet ten. Middelburg, 8 Oct. Groentenvei- ling. Snijboonen 430 c,f Roem van Hol land 1317 c., Perfect 1419 c., Spina zie 211 c., Postelein 711 c,, Suiker- boonen 617 e., Rentegevers, Waspeen 4 c., Dubb. Princessen 1017 c„ Uien 1,5—4 c„ Savoye kool 1,54 e., Roode kool 23 c. Prei 24 c., alles per kg, Peën 2,53,5 c., Rapen 14 c., Kroten 24 c., Selderie 14 c., Rammenas 1 1,5 c., alles per bos, Bloemkool 213 c., Andijvie 0.61,5 c., Kropsla 0.62 c Komkommers 1,53 c„ alles per stuk. 'esPMWfcWEF'SS Oct. 13 Domburg, Inspan, Terpstra. 13 Middelburg, Inboedel, Batten. 13 Souburg, land, Paap. 13 Ellewoutsdijk, Huis en Inb. Kram. 20 Middelburg, Inspan, Terpstra. 20 Wemeldinge, Huis, land en Inb, Kram. 20 Nieuwdorp, Huis en Inb., Jonkers. 20 Souburg, Huizen, Batten. 21 Middelburg, Huizen, Batten. 22 Kapelle, land, Jonkers. 27 Heinkenszand, Huis en land, Kram. 27 N. en St. Joosland, Hofstede, Van Hoogstraten en Blaupot ten Cate. 27 Middelburg, Sleepschip, Arr, Rechtb. 28 's Heerenho'ek, land, Hameiynck. Wolphaartsdijk, woonhuis, v. Dissel. Wolphaartsdijk, Inboedel, v. Dissel. „Pygmalion", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. „Sherlock Holmes" en „The Right tot Romance" (Wereldsche Vrouwen), 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7