BUITENLAND. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. SCHOUWEN-DUIVELAND. 1EEUWSCH-VIAANDEREN W.D. ENGELAND. Chamberlain over den internationalen toestand. RAAD VAN HEINKENSZAND. Vergunning voor huur-autobe- bedrijt geweigerd aan een bak' ter. HEINKENSZAND. Vrijdag kwam dc Raad in voltallige vergadering' bijeen, onder leiding van den burgemeester. De v o o r z. deelde mee dat de bestu ren van het Waterschap 's Heer Arends' kerke en de Buitenpolders van Nisse in beginsel hebben besloten den Ouden kanerschendijk te verbeteren wanneer de gemeente de verbetering in werk verschaffing zal uitvoeren. De Raad be sloot op voorstel van B. en W. om aan deze verbetering eventueel medewer king te verleenen. Vastgesteld were de pensioengrondslag voor den gemeen te-ontvanger en het bedrag per leerling dat voor 1938 volgens de gemeentebe grooting 1938 beschikbaar gesteld wordt voor het gewoon lager onderwijs. De commissie belast met het nazien der ge meentebegrooting voor 1938 bracht bij monde van den heer Steketee rap port uit. Het bedrag van f 70 dat B. en W als subsidie aan het muziekgezel schap Euterpe voor 1938 beschikbaar wilden stellen wenschte de commissie te zien toegekend onder voorwaarde dat het betrokken gezelschap dan min stens één concert zal geven op de na tionale feestdagen. De v o o r z. zeide. met deze opmerking der commissie te zullen rekening houden. Op een ver zoek van de burgerwacht de subsidie van f 25 met f 5 te verhoogen werd al wijzend beschikt. Op voorstel van B. en W. is besloten een fraude-verzekering te sluiten bij de vereeniging voor' Ne- derlandsche gemeenten. Een voorstel om het gemeentehuis electrisch te verwar men werd aangenomen met 6 tegen stem (Dellebeke). De heer J. Dekker deed een beroep op den Raad inzake een beslissing van B, en W. welk col lege hem een vergunning voor een huur auto had geweigerd. Hij beriep er zich op dat hij als bakker dikwijls met klan ten rijdt en dat hij waarschijnlijk schade aan zijn bakkersbedrijf zou ondervinden wanneer hem geen vergunning voor een huurauto werd verleend. De voorz zeide dat men huurauto's moet zien in het licht van een huurautobedrijf en dat een bakker moeilijk als zoodanig is aan te merken. Verder: dat de wet de vei ligheid van te vervoeren personen eischt terwijl zij tevens het bedriif als zoodanig wenscht te beschermen. De heer Ver m u e meende dat wanneer geen ver gunning wordt verleend toch wel ge knoeid kan worden door toch met per sonen te rijden. De heer C. N ij s s e meende, dat het vervoer van personen al eenige jaren door den heer Dekker wordt uitgeoefend en dat hij van mee ning is dat wanneer Dekker aan de ver schillende' bepalingen zal moeten vol doen dat hij dan uit zich zelf wel zal ophouden. Daarom zou hij de vergunning willen verleenen. De heer Beaufort was van meening, dat de Raad en B. en W. geen vergunning mogen verleenen, omdat men den schijn zou geven, alsof het bedrijf van den heer Dekker een huurautobedrijf is, terwijl hij dan in de gelegenheid kwam, de werkelijke bedrij ven een oneerlijke concurrentie aan te doen. De heer Dellebeke was het met den heer Beaufort eens. Het huur autobedrijf heeft het al moeilijk genoeg. Het voorstel van B. en W, om geen ver gunning te verleenen werd hierop aan genomen met 6 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Beaufort, Simonse, Steketee, Dellebeke en Bos. Tegen de heeren Nijsse en Vermue, Bij de rondvraag informeerde, de hr. Dellebeke of B. en W. nog dit jaar met het teren van den Oudenkanerschen zullen laten beginnen. De voorz zeide, dat dit niet mogelijk is omdat een bedrag pas op de begrooting voor 1938 voorkomt. De heer Nijsse vroeg, of het niet mogelijk is dat een metselaar of een timmerman wordt belast met het lichten van putten in de Dorpsstraat. De heer Beaufort zeide, dat het lichten van putten in een klinkerstraat het werk is van een bekwaam straatmaker. De voorz. zeide, dat B, en W. reeds heb ben besloten door een straatmaker eenige goten te laten verbeteren en dat dan tevens enkele putten kunnen wor den gelicht. HOEDEKENSKERKE. Vrijdagmiddag is onder groote belangstelling het stof felijk overschot van wijlen S. Roelse. in leven oud-gemeenteveldwachter al hier, ter aarde besteld. De baar, welke gedragen werd door de leden van het schuttersgilde .Victo ria'' te Kw,adendamme, was gedekt met een tweetal kransen en werd o.a. ge volgd door den burgemeester en secre taris der gemeente, den heer Wierts van Coehoorn, oud-commissaris van pol'tie te Goes en een groot aantal politieman nen. Aan de groeve is achtereenvolgens gesproken door den burgemeester, den heer Joh, Borrie, agent van politie te Goes, tevens hoofdbestuurslid van der> Alg. Ned, Polit'ebond en ds. Hulsber gen van Hoedekenskerke, waarna de burgemeester, de aanwezigen namens de familie dankte vooj. de laatste eer aan den overledene bewezen. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond werd op de bovenzaal van de Chr. Bewaar school onder leiding van ds. Bons een vergadering gehouden om te trachten hier ter plaatse een geschikt vergader- lokaal te verkrijgen. Voor dezen avond waren uifgenopdigd de besturen van de I De Staaasche burgeroorlog..lf n0'f£enng, 18 vori2? koers(en); verschillende vereenigingen. daarachter officieele noteer: De voorz. zeide bij de opening, dat j ITALIë ZAL VANDAAG het plan uitgegaan was van den heer! ANTWOORDEN. Dourleijn, doch dat de circulaires ver- j Over den stap, dien de Britsche am- zonden zijn ook namens hemzelf. Meer- bassadeur en de Fransche zaakgelastig- malen is er reeds op gewezen, dat voor de te Rome hebben gedaan om te infor- massale bijeenkomsten geen lokaliteit te meeren, wanneer het Italiaansche ant- vinden is. De bedoeling van de voorstel- j woord op de Britsch-Fransche uitnoo Iers is nu om aan den Raad te verzoe- i diging tot het houden van een driemo- ken, zulk een gebouw ter beschikking te gendhedenconferentie verwacht kan stellen. De vereenigingen, die er ge- worden, is men in Italië maar weinig bruik van wenschen te maken, moeten i te spreken. Men meent dat het onge- beloven, dat zij een billijke vergoeding duld van Engeland en Frankrijk gehee' voor een vergaderavond zullen betalen, De gemeente zorgt verder voor de ex ploitatie. De afgevaardigden der verschillende vertegenwoordigde vereenigingen ver klaarden allen, dat zij met het idee sym pathiseerden. Na zeer breedvoerige besprekingen werd een commissie benoemd, die uit het oogpunt van een gemeentebelang zich met een adres tot den Raad zal wenden om te trachten het plan verwe zenlijkt te krijgen. KAMPERLAND. Vrijdagavond ver gaderde in het Ontspanningslokaal de Noord-Bevelandsche. vereeniging „Flo- ralia". Aan de orde was: bespreking van de Bloemententoonstelling in 1938. Het bestuur stelde voor deze tentoon stelling eenige weken te vervroegen, aangez'en dat, wanneer de tentoon stelling gehouden werd op denzelfden tijd als in andere jaren, de toegezegde lo kaliteit hiervoor niet beschikbaar zou zijn. Besloten werd deze tentoonstel ling dan te houden op 20 of 27 Augus tus van het volgend jaar. De inzendin gen zullen bestaan u t Cactussen, vet- planten, snijbloemen, potplanten en bloemenmanden. De prijzen hieraan ver bonden zullen dezelfde zijn als welke beschikbaar w.aren gesteld voor de ten toonstelling van dit jaar. Eveneens werd besloten, aangezien de tentoonstelling dit jaar niet kon doorgaan, nog een Chrysanten-tentoon stelling te houden te Wissenkerke. Als datum werd bepaald: 27 November. Ook kunnen dan op deze tenioonstel- l'ng nog bloeiende potplanten ingezon den worden. Vijf prijzen zullen voor de Chrysanten worden beschikbaar ge steld. Ook werd besloten de kinderen der hoogste klassen van de lagere scho len op Noord-Beveland !in April van het volgend jaar een Bethlehem-stei- ter kweeking uit te reiken, waarvan dan op nader te bepalen d.atum een tentoonstelling zal worden gehouden. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de inkomsten waren over het seizoen 19351936 f 166, de uitgaven f 87, zoodat er een batig sal do overbleef van f 79. De inkomsten over het seizoen 1936 ■1937 waren f 190; de uitgaven f 113, zoodat de penningmeester zijn boe ken sloot met een batig saldo van f 77. In de vacatures: J, M. Verhoeks en D. van de Vreugde werden tot be stuursleden gekozen C. de Regt alhier en J. de Looff te Wissenkerke, Het aftredende bestursl'd P. de Regt te Kats werd bij acclamatie herkozen. Tariefsverlaging waterleiding. De algemeene aandeelhoudersverga dering van de N.V. Waterleiding Mij. Schouwen en Duiveland wordt heden ge ïouden, waar een voorstel van den Raad van Beheer aan de orde zou komen om alle tarieven met ingang van 1 Jan. 1938 met tien procent te verlagen Verdronken. SIRJANSLAND. Vrijdag kwam bij de familie de Gr. het treurige bericht, dat ïun ruim 20-jarige zoon, welke varende was, in Gelderland in de buurt van Haaf- ten, is verdronken, RAAD VAN BIERVLIET. BIERVLIET. Vrijdagnamiddag verga derde de Raad, voltallig, onder voor- ziterschap van den burgemeester. Eerst werd het nieuw benoemde raadslid, de heer E. A. van den Hemel geïnstalleerd. De burgemeester wenschte hem geluk en hoopte op een goede samenwerking. Vervolgens was de benoeming van een nieuwen wethouder aan de orde. Geko zen werd de heer F. 'de Cuelenaere met 4 stemmen, terwijl 3 stemmen waren uit gebracht op den heer J. de Putter. De heer Cuelenaere nam de benoeming aan, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide, zich te zullen be ijveren in deze nieuwe functie de ge meentebelangen te behartigen. De Voorz. wenschte hem geluk met de benoem ng en hoopte op een goede samenwerking in het college van B, en W. Dan was aan de orde de benoeming van een afgevaardigde naar het Wa terschap Biervliet uit het college van B. en W., zulks eveneens in de vacature Je Dobhelaere, Met 4 stemmen werd de burgemeester ""gekozen, terwijl 3 stemmen waren uitgebracht op den heer P, Miich'elsen. De burgemeester aan vaardde deze benoeming en sprak zijn dank uit voor het in hem gestelde ver trouwen. In de gemeente Biervliet doen zich tot op heden 5 gevallen voor van misplaatst is. De Italiaansche regeering acht het noodig de nota kalm te bestu deeren en de regeering te Berlijn te raad plegen. Bovendien, zoo zegt men te Ro me, hadden verleden jaar Engeland en Frankrijk niet enkele dagen, doch eeni ge maanden noodig om de voorstellen van Rome inzake de vrijwilligers ie be stude'eren. De aansporing van Engeland en Frankrijk om een spoedig antwoord za echter wel voornamelijk zijn gesc'aiec onder druk van de geruchten, dat nieu we luchtvaartversterking naar Franco was gezonden en dat het mogelijk was, dat ook andere versterking in Spanje is aangekomen. In ieder geval kan even wel het Italiaansche antwoord heden worden verwacht. Verder wordt vernomen, dat de Spaansche regeering bereid zou zijn, wanneer de vrijwilligers, die aan de zijde van Franco strijden teruggetrok ken worden, ook toe te stemmen in het terugroepen van de vrijwilligers, die aan haar zijde strijden, hierbij inbegrepen de internationale brigade. Britsch schip door opstandelin gen aangehouden. Het Britsche stoomschip „Bobie", dat op weg was van Antwerpen naar Avila, is door schepen van de vloot van Fran co aangehouden en naar Ferrol ge bracht Dit is het derde Britsche schip, dat gedurende deze week door de schepen van Franco in beslag is genomen. De torpedojager „Basilisk" niet aangevallen. De Britsche admiraliteit deelde giste ren mede, dat na een volledig onder zoek is vastgesteld, dat de Britsche tor pedojager „Basilisk" Maandag niet door een duikboot is aangevallen! Fransch stoomschip opgebracht Het blad „Le Soir" verneemt uit Oran, dat het Fransche s.s. „Cassidaig- ne" Dinsdag tusschen Sète en Marseille door vliegtuigen van de luchtmacht van Franco gedwongen is, koers te zetten naar Palma de Majorca. Bij de nadering van deze haven werd de begeleiding overgenomen door een kanonneerboot en twee gewapende treilers. Te Palma werd de lading onderzocht en de identi teit der bemanning vastgesteld, waarna het schip verlof kreeg de haven te ver laten. Nieuwe troepen voor Franco? Te Gibraltar wordt beweerd, dat on geveer 5.000 soldaten van onbekende nationaliteit uit Ceuta te Algeciras zijn aangekomen. Zij zouden zijn overgezet op vier schepen, welke begeleid werden door twee torpedobooten, die de vlag van Franco voerden. De strijd in Asturie. Van de zijde der opstandelingen wordt van het front in Asturie gemeld, dat de Asturiers heftige aanvallen heb ben gedaan op de stellingen in de om geving van de Enolmeren en het meer Ercina, die Woensdag door de rechtsche troepen waren veroverd. Viermaal wer den de aanvallers evenwel teruggedre ven, zij konden niet door het gordijnvuur dringen. Van de rechtsche stellingen kon men zien, dat de vijand zware verliezen leed. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG Suiker Rubber H.V.A. Koninkl Wettig ing van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102% Amsterdam 1934-4 10014 Zeeuws, Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 44%45 A Amsterd. Bank 146%144% A Pref. Jurgens A 130%—130 A Ned. Gist- en Spiritusf, 470474% A De Schelde N.B. 36%—35 C Am. Smelt en Ref. 4144 A Born. Sum. H.M. 185183 Tabak A Houth. Alberts 104%Ajnerik* C Union Pac, Rr. 7575 C Int. Nickel Cy. 34%34% Ned. 1000-4 101—101 O. Indië 34 1000-4 100% Engeland 1960-90 4 81% A Kolon'ale Bnk. 125120 A N.I. Hbk. 1000 135 C Ned. H. M. 1000 164—160 A v. Berkels Pat. 68%66% C C.alvé-Delft 77%—77 A Philips G. B. afg. 333-331-23% C Unilever 144%143%-40 C Am. Car Foundry 19%19 C Anaconda Cop. 2524%-24 C Bethlehem St. 43%43%-42% C Kennec Copper 29%29%-% C U. States St. C. 51%—51-49% C North Am. Cy. 14%—13% A Kon. Petr. Mpij. 370%—-372-66 C Contin. Oil Cy. 25%—25%-% C Phillips Petr. Comp. 34%33% C Shell Union O.C. 13%—13%-% C Tide Water Ass. Oil. 11%—12-11% A Ned. Scheepv, U. 120%-116-21% A H.V. Amsterdam 448%449-40 A "Java Cult. Mij. 142%—135-40 A N.I. Suiker U. 125%—120-22 A Deli Batavia 215211-06 C Deli Mij. 1000 278—275%-69 Unilever - Markt - Philips - Schepen ObLMarkt Gedepon-esri A Senembeh 277%—276%-72 C Baltimore Ohio 10%10% C Southern Pac. Cy. 20% A Southern Rlw. 12%11% A Amst. Rubb. C. 220-220-13% A Deli-Bat. Rubb. 144%—136% -40 A Hessa Rubber 148%140% A Serbadjadi S.R. Ill109-06% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.96 72.66 5.,98% 30.48% 1.80% 8.96% 72.67 5.97 30.38% 1.80% Dagelijk-sche indexcijfers, mede gedeeld door het centraal bureau voor de statistiek, 8 October. Aandeelen- koersen; 93,7; goederen groothandels- prijzen: 83,8. autoriteiten dit feit van zeer groote beteekenis achten. De a.s. negen-mogendheden conferentie, Amerika en Engeland hebben giste ren voorloopige besprekingen geopend ter voorbereiding van de negen-mo- gendheden conferentie. De Engelsche zaakgelastigde te Washington heeft ge confereerd met functionarissen van het departement van staat en kort daarna heeft Roosevelt den internationalen toestand met het kabinet besproken. Na een bijeenkomst met Huil, Norman Davis en Welles is een persconferentie gehouden. De president weigerde echter zich uit te laten over de situatie en over de mogelijkheid dat men Washing ton als plaats der conferentie zou kie zen. Naar Reuter uit New York bericht zijn politieke waarnemers van oordeel, dat Roosevelt een strijd in het Congres over de buitenlandsche politiek wil aanvaarden, wanneer het congres te genstand zou bieden tegen het verlatel? van de neutraliteitspolitiek. De houding van Italië. Uit Rome komt nog het bericht, dat Italië zijn houding nopens de conferen tie nog niet bepaald heeft, maar te vens onderstreept men het feit, dat Japan zijn deelneming heeft geweigerd. De Japansche houd ng wordt door Italië geheel goedgekeurd en de negen mogendheden conferentie is d,an ook het doelwit van alle critiek. De Ga- zeta del Popoio spreekt van een waren collectieven aanval op Japan. Volgens den correspondent van de „Asahi Sjimboen" te Rome zou Italië bere'd zijn Japan militair te helpen wanneer de vijandelijkheden in China zouden worden tot een heiligen oorlog tegen het communisme!!! De strijd in het Verre Oosten. WEER HEVIGE GEVECHTEN BIJ SJANGHAI. Gistermiddag is in den sector Lioe- hangLotjen weer hevig gevochten. De Japanners trachtten ten Zuiden van Lioehang verder 'n de Chineesche stel lingen binnen te dringen. Hun pogin gen mislukten echter. De Chineesche stellingen ten Noordwesten van Lotjen werden door de Japansche artillerie onder vuur genomen. Sedert g'steravond bombardeeren de Japansche oorlogsschepen stelselma tig de Chineesche batterijen te Poe- toeng in een temoo van drie of vier schoten per minuut. In Chineesche kringen wordt ver klaard, dat de Japanners in Tsjapei voor het eerst vlammenwerpers Tn den strijd gebracht hebben. De Chineezen konden echter den aanval, waarbij van dit oorlogstuig gebruikt gemaakt wera, met machinegeweervuur afslaan. Buitenlandsche officieren bij de Chineesche operaties De Asahi publiceert berichten uit Sjanghai, volgens welke een Japansch officier tijdens de krijgsverrichtingen aan het front van Sjanghai zou hebben waargenomen, dat vier buitenlandsche officieren de beweg'ngen der Chinee sche troepen leidden. Het—blad voegt er aan toe, dat de Japansche militaire IJZENDIJKE. Als opvolger van den heer J. van der Linde is be- mond- en klauwzeer onder het rund- j noemd tot dienstgeleider der rijksambte naren de heer R. Bun alhier. vee. Roosevelt's rede: een klaroen stoot Laatste beroep op Ita lië Hoe Engeland herwapent. Gisteren heeft de Engelsche eerste minister op een massale vergadering te Scarborough een rede over de interna tionale vraagstukken gehouden. Hoewel er in geen enkel geval sprake is geweest van een oorlogsverklaring, spelen zich niettemin in feite twee oor logen af, in Spanje nl. en in China, al dus de minister. Daarbij wordt een af schuwelijk gebruik gemaakt van bom menwerpers tegen non-combattanten. Hij wees er echter op, dat de natuurlijke verontwaardiging over deze gebeurte nissen wellicht een essentieel ding zou voorbij doen zien. Wreedheid, barbaar- sche verminking en dood, uithongering van non-combattanten en ellende zijn de onvermijdelijke gevolgen van den modernen oorlog. De ware misdaad te genover de menschheid is echter gele gen in het grijpen naar geweld in strijd met plechtig aangegane verdragen zon der zelfs te pogen de geschillen door vreedzame besprekingen bij te leggen. Roosevelt's rede. Daarna ging Chamberlain over tot de bespreking van Roosevelt's opzienba rende rede, welke hij beschreef als een klaroenstoot van gene zijde van den At- lantischen Oceaan, die buitengewoon wel kom was geweest. Totnogtoe had men geloofd dat de Vereenigde Staten, het machtigste land ter wereld, zich tevre den zouden blijven stellen met een po litiek van vrijwillige isolatie. Maar Roo sevelt ziet nu dat geen enkel land voor aanvallen veilig zou zijn, indien de be smettelijke ziekte van minachting voor het recht zich zou uitbreiden. Als hij verklaart, dat het noodzakelijk is terug te keeren tot het vertrouwen in het ge geven woord en in de heiligheid der verdragen, geeft hij uiting aan een over tuiging, die zoowel in Engeland als in zijn eigen staat heerscht en bij zijn op roep tot een gemeenschappelijke inspan ning voor de zaak van den vrede steunt de Britsche regeering hem gaarne. Ten aanzien van de plannen tot het houden van een negen-mogendheden- conferentie zeide Chamberlain er vrij wel niet aan te twijfelen, dat de Ameri- kaansche regeering op een of andere af zonderlijke wijze conferentie zou doen vertegenwoordigen en met de andere mogendheden beraadslagen over een op lossing voor het conflict in het Verre Oosten. Bij dezen stand van zaken zou het in het oog loopend voorbarig zijn, wanneer de Britsche regeering op een of andere afzonderlijke wijze optrad. Ik wensch slechts te zeggen, aldus de eer ste minister, dat het hoofddoel der Brit sche regeering nog steeds het herstel en de handhaving van den vrede en sa menwerking ter bereiking van dit doel is. De Middellandsche Zee. Chamberlain zeide verder, dat de aandacht tijdelijk van de gebeurtenissen in de Middellandsche Zee is afgeleid door den toestand in het Verre Oosten. „Wij verheugen ons oprecht over het accoord met Italië ten aanzien van den patrouilledienst en voelen ons bemoe digd in de hoop, dat deze overeenkomst zou kunnen worden gevolgd door ande re besprekingen tusschen de drie mo gendheden, die ten doel hebben de poli tiek van niet-inmenging werkelijk doel treffend te maken". De minister ver klaarde oprecht te vertrouwen, dat het Italiaansche antwoord de eendracht zal kunnen vergrooten. „Indien wij voor een keer werkelijk een stap vooruit zouden kunnen komen in de kwestie van het Spaansche conflict, zou de weg vrijgemaakt zijn voor de besprekingen, die het onderwerp van mijn briefwisse ling met Mussolini geweest zijn." De Engelsche herwapening. Spr. verklaarde voorts, dat zooals de dingen lagen, er nog geen sprake kan zijn van vermindering van het tempo der hgrwapening. Het tempo van Engelands her wapening, ofschoon niet in elk op zicht volkomen volgens de oor spronkelijke plannen, is niettemin vol komen voldoende om te mogen zeg gen dat Engeland binnen 2 jaar zijn ach terstand volkomen heeft ingehaald. De samenwerking der 3 takken van defen sie laat niets te wenschen. Er is geen vraagstuk dat den ministers van oorlog of marine moeilijkheden baart en de luchtmacht gaat voort haar ongeëven aard goede en snelle machines in weke- lijksche quantiteiten te verkrijgen. De „schaduwfabrieken" rijzen allerwegen uit den grond, niet het minste in de noodlijdende gebieden en de totale sterktevande Engelsche defensie-een heden is bijna 3 maal zoo groot als 3 jaar ge leden. En dit alles is bereikt en verkregen zon der eenige plotselinge daling of achter uitgang in den handel van het land ot druk op de financiën. Integendeel is de algemeene industrieele productie 50 pro cent hooger dan in 1931. De invoer is met 40, de uitvoer met 32 procent ge stegen en het aantal werkloozen met 2 miljoenverminderd. De prijzen zijn ge-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2