sa* GOESCHE COUEANT£U£ Artistieke Foto's KEES HELDER Lange Delft 30 Middelburg, VERKOOPKUIS „AMERIKAAN" Om de dracht. BINNENLAND. Onze enorme prijsverlaging brengt goed fotowerk weer binnen ieders bereik WEERBERICHT. NUMMER 238. DRK BLADEN. ZATERDAG 9 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. (briefkaartformaat) in elke gewenschte uitvoering 1 c; Tfar thans slechts EEN VLOTTE HOEDT ZUL* MIDDELBUR6. aoES= i MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naaxnlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging do Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Elders in dit blad vindt men een door 'n veertiental personen onderteekend manifest, waarin Zeeland een „te wa pen" wordt toegeroepen ter bescherming van een zijner kostelijkste bezittingen: de schoone en nobele Zeeuwsche klee derdracht. Deze oproep is in dubbelen zin een teeken der tijden: aan den eenen kant namelijk, dat het noodig is op te treden tegen de vervanging van het mooie en karakteristieke door het vaak leelijke en banale; aan den anderen kant ook, dat eindelijk het inzicht baan- en door breekt, dat het hier een zaak van waar de geldt, die de moeite waard is zich, er vóór, en er voor in, te spannen. Gelijk in dat manifest ook reeds op zijne wijze tot uitdrukking is gebracht, heeft het vraagstuk van de nationale Zeeuwsche dracht velerlei aanzichten. Men zou er zelfs wel een dikke verhan deling over kunnen schrijven, beginnen de met een historisch overzicht en daar na hoofdstukken aan den economischen, den hygienischen, den aesthetisch-arti- stieken, den socialen en misschien zelfs den psychologischen kant der zaak kun nen wijden. Want dit alles, en meer, zit er inderdaad aan vast, al is men zich er misschien niet zoo dagelijks van bewust. Historisch zou men de ontwikkeling van de nationaal-Zeeuwsche dracht van de oudste tijden af tot op heden in zijn bonte verscheidenheid en onderschei denheid dit laatste geografisch en re ligieus kunnen nagaan en beschrij ven. Economisch zou men den invloed van de goedkoope massaproductie der con- fectie-magazijnen van burgerkleeding kunnen trachten op te sporen, nagaande hoe de geldelijke omstandigheden van deze of gene, feitelijk wel aan de boer sche kleedij willende vasthouden, niet temin haar of hem dwongen het zooveel goedkoopere burgerconfectiespul aan te trekken. Ën: de quaestie van de dege iijkheid der boersche dracht, die aan zienlijk langer mee zal kunnen dan de gewone confecfiekleedij, zou daarbij ook nog onder het oog te zien wezen. Dat het geval vervolgens een hygien- sche aanzicht heeft, is buiten kijf: tegen de regelen der tegenwoordige opvattin gen op gezondheidsgebied schijnt in „de dracht" wel eens gezondigd te zijn ge worden. Maar naar ons van deskundige zijde verzekerd werd, zit het een. aller minst aan het ander vast, m.a.w.: men kan in de dracht schoon en zindelijk en op z'n burgers een vuilpoets wezen, en omgekeerd. Andere vraagstukken van meer technisch-kleedingkundigen aard liggen, voorzoover het der vrouwen kleedij betreft, heelemaal buiten onzen mannelijken gezichtskring, ,maar we kunnen ons toch niet voorstellen, dat elk dezer problemen niet met goeden wil en inzicht oplosbaar zou wezen, Op het aesthetisch-artistieke aanzicht legt het manifest den vollen nadruk, Wij onderschrijven het daar gestelde ten vol le. En herhalen hierom te dezer plaatse enkel in het kort: slechts zelden zal het voorkomen, dat een man of vrouw bij overgang op de burgerdracht er voor- deeliger komt uit te zien. In negenenne gentig van de honderd gevallen is 't net andersom: een stoere boerenknaap, in zijn karakteristieke eigen dracht een gave figuur wordt in z'n burgerpakje vaak een slechte namaak-meneer. Om van de vrouwen nu m,aar heele maal te zwijgen: elk op z'n boersch gaande vrouw die een burgerpakje aantrekt verliest daarmede de helft of meer van de schoonhe'd harer uiterlij ke verschijning. Wat in de dracht een prinsesje gelijk kan wezen, is op z'n burgersch vaak een slonzige meid! Een breed sociaal aanzicht heeft de zaak zonder den minsten twijfel even eens. Deze zou tezamen met de psycho logie van 't geval onderzocht kunnen en moeten worden. De verhoud'ng van den boer tegen- over den burger, van de waardeering beiden in de maatschappij in ver schillende tijdperken ten deel v.alt; minderwaardigheidscomplexen en der- ver te£enovergestelde, dit alles en meer zou een ernst'g onderzoeker te genkomen en hij zou er deugdelijk mee moeten afrekenen ook. Maar tenslotte is het toch een zaak van de praktijk. Van een praktijk, die zich echter, dat heeft men wèl te be denken, niet volgens onafwend bare wetten afwikkelt, maar waarop bijvoorbeeld als door een optreden gelijk thans met het manifest beoogd wordt wel degelijk invloed uitgeoefend kan worden. Zij, die, gelijk de onderteekenaars van het manifest, gevoelen voor de schoonheid van het verleden, dienen daarbij te allen tijde wèl te beseffen, dat dit verleden.... verleden tijd is, en nooit weerom komt. Alles vloeit, zeide een oud Grieksch wijsgeer, alles is aan voortdurende verandering onder hevig en niets ,'s in staat, het wente lende wiel des tijds tegen te houden. Dat moet ook niet in dit geval. Maar wat wel mag, en kan, en moet is dit: de Zeeuwsche kleederdracht, een van de schoonste drachten van ons land, moet niet aan den waan van den dag, of de g r i 1- 1 e n van een tijdvak, ten offer vallen! Tot het bestrijden van waandenkbeel den op dit punt, verleenen wij van har te gaarne onze medewerking. Wanneer wij er toe kunnen bijdragen den dra gers, en voornameTijk de draagsters, van de schoone dracht een hart onder den riem te steken, door ze te doen besef fen dat de Zeeuwsche kleedij heel mooi is, meestal veel mooier dan de burgerdracht; dat een jong meisje of een vrouw op z'n boersch in geen enkel opzicht „minder" is dan een juffrouw op z'n burgersch; dat personen in hoerendracht overal en door ieder een met dezelfde beleefdheid en on derscheiding behandeld dienen te wor den als anderen (voor den welopgevoe- den mensch spreekt d't toch vanzelf?) en tenslotte dat het toch feitelijk een eer is de schoone traditie van een nobel verleden in het heden te mogen blijven voortdragendan zijn we al een heel e"'nd verder! DE WIJZIGING VAN DE DIENSTPLICHTWET, Bij de a.s. keuring zal reeds rekening worden gehouden met de voorgestelde verhooging van het contingent. Weer 33 keuringsraden. De minister van defensie heeft aan de burgemeesters bericht, dat in af wachting van de beslissing omtrent de bij de Staten-Generaal aanhangig ge maakte wijziging van de Dientsplicht- wet, waarbij o.m, verhooging van het jaarlijksche contingent gewone dienst plichtigen wordt voorgesteld, het in de bedoeling ligt, het getal ingeschrevenen, dat zich aan de keuring moet onderwer pen, belangrijk te verhoogen. In verband hiermede is het noodza kelijk gebleken, het ,aantal keurings,- raden te verhoogen van 18 tot het vroegere aantal: 33, Behoudens uitzonderingen bestrijkt elk der nieuwe raden het gebied van een van de vroegere 33 raden. Echter zijn den nieuwe raden niet meer, als vroeger, genummerd, doch is er de voorkeur aan gegeven, ,aan eiken raad den naam van een gemeente te geven, waardoor men in den naam tevens een aanduid ng zal vinden van het gebied van den Raad. De minister doet de aanschrijving vergezeld gaan van een vernieuwde districtsbeschikking, waarin de noodige wijzigingen betreffende de verandering in de keuringsraden zijn opgenomen. De minister hoopt spoedig nadere me- dedeel'ngen te doen omtrent de a.s. keuringen, die vermoedelijk reeds in de tweede helft van November zullen aanvangen. Het ligt. in de bedoeling dat deze keuringen, voor zoover zij nog in 1937 zullen plaats hebben, zul len dienen voor de nog niet gekeurde ngeschrevenen van de lichting 1938 en dat m Januari 1938 en volgende maan den de keuringen worden voortgezet voor de lichting 1939. AANSCHAFFING VAN MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Er zou een belangrijke order hiji de Nederlandsche vliegtuigen- fabriek (Fokker) te Amsterdam zijn geplaatst. Het Utrechtsch Dagblad vermeldde gisteravond, dat de Nederlandsche re geering een zeer belangrijke order heeft geplaatst bij de Nederlandsche Vlegtui- genfabriek (Fokker) te Amsterdam, de N.R.C. mede, dat van een bestelling over vele tientallen vliegtuigen in vier. Bij al de zonde, die een hart kan vervullen, is er toch ook de begeerte om die zonde te overwinnen. Is dat niet een bewijs van onze grootheid, dat wij kunnen strijden tegen onze klein heid? verschillende typen, nml. jachtvliegtui gen, gevechtsvl egtuigen van het type G I en twee typen luchtkruisers. Van bevoegde zijde deelt men aan de N. R. C. mede, dat van een bstelling ,als zoodanig nog niet kan worden ge sproken. Wel worden onderhandelin gen gevoerd over de aanschaffing van militaire vliegtuigen, hetgeen blijkens de Millioenen nota tot het programma van het nieuwe kabinet behoort, Wlat de nieuwe typen betreft zou den v,an de mil taire Fokker-vliegtui gen inaanmerking komen het jacht vliegtuig D 21 en het nieuwe type ge vechtsvliegtuig G I, waarvoor nog niet het aangewezen motortype is gevonden, aangezien het huidige type (Hispano Suiza) niet blijkt te voldoen. Wat de twee typen luchtkruisers' be treft zal op de order van zestien twee- motorige luchtkruisers van het type T 5 waarschijnlijk een tweede serie vol gen. Het andere type luchtkruiser be treft de T 8, welke op het oogenblik in teeken'ng gereed is en bestemd is om als watervliegtuig op drijvers te worden geconstrueerd. De T 8 is, naar men ons mededeelde, uit de T 5 ont wikkeld en bestemd om ais zeeverken ner voor lange afstanden te worden ge bruikt. Als zoodanig zou de T 8 in aan merking kunnen komen voor de u-t- breiding van het materieel van den Marine-vliegdienst, ONDERZOEK NAAR DE MOGELIJKHEID VAN VERDERE VERMINDERING DER WERKLOOSHEID. De regeeringspersdienst meldt: De minister van sociale zaken heeft een commissie ngesteld, welke tot taak heeft: a. Een bedrijfsgewijs in te stellen on derzoek voor te bereiden naar de mo gelijkheden van bestrijding van de hui dige werkloosheid binnen het kader van het Nederlandsche bedrijfsleven door regelingen op het gebied van "den arbeid. b. Op grond van de resultaten van bedoeld onderzoek en van eigen in zicht aan hem voorstellen te doen, welke tot daadwerkelijke vermindering van de werkloosheid in de eerstkomen de tijden zullen strekken. Tot lid en voorzitter dezer commis sie is benoemd ir. R. A. Verwey, direc teur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeids'oemidde ling; tot lid en secretaris de heer Meyer de Vries, referendaris bij het de partement van sociale zaken, hoofdin specteur voor de werkverschaffing. Voorts hebben in de commissie zitting ambtenaren van de departementen van sociale en economische zaken en van de arbeidsinspectie, alsmede vertegen woordigers van de voornaamste werk gevers- en middenstandsorganisaties en arbeidersvakcentrales,. DE EXPLOITATIE VAN WONINGWETWONINGEN. Nieuwe regeling. Ten einde aan bezwaren, geopperd tegen de regeling, vervat in de circu laire van den vorigen minister van so ciale zaken, eenigszins tegemoet te ko men, heeft de minister van binnenland- sche z.aken aan de gemeentebesturen medegedeeld dat die circulaire thans als volgt moet worden gelezen: Voor de woningwetwoningen werd tot heden als regel, ongeacht het aan tal won'ngen, dat een gemeente of een woningbouwcorporatie exploiteert, voor algemeene onkosten toegestaan een be drag van ten hoogste f 7,50 per woning en per jaar. Dit bedrag wordt voor gemeenten of woningbouwcorporaties, welke van 100 meer woningen exploiteeren met in gang van 1 Januari 1938 teruggebracht tot f 7 en met ingang van 1 Januari 1939 tot f 6,50. En voor gemeenten of woningbouwcorporaties, welke 500 of meer woningen exploite.eren met in gang van 1 Januari 1938 tot f 6,75 en met ingang van 1 Januari 1939 tot f 6. Met d en verstande, dat deze schaal niet tot gevolg behoeft te hebben dat, een absoluut lager bedrag wordt be schikbaar gesteld bij het bereiken der Aanbevelend, (lngez. Med.) klassen van resp. 100 tot 500 en 500 en meer woningen. Onder het woningbezit, dat grondslag voor de bepaling van het bedrag voor algemeen onkosten moet vormen, moe ten ook worden gerangschikt de op grond van de woningwet gebouwde of geëxploiteerd wordende won'ngcom plexen, waarvoor voorschotten en/of bijdragen uit 's rijks kas niet zijn toe gekend. NAAR AFSCHAFFING VAN DEN CRISISACCIJNS OP RUNDVLEESCH. Naar wij vernemen, meldt het „Hdbl." zal eerlang waarschijnlijk omstreeks de jaarwisseling ook de laatste 5 pet. "crisisheffiug op het rund- en kalfs- vleesch worden afgeschaft, zoodat dit vleesch dan niet langer de „kapstok voor de financieele nooden van het Landbouwcrisisfonds zal zijn. Het blad herinnert er aan, dat deze crisisaccijns in 1933 op het rundvee is gelegd, om uit de opbrengst daarvan de kosten te betalen van het ter beperking van de melkproductie slachten, inblik ken en aan ondersteunden distribueeren van een kwart millioen, meest drachti ge koeien. Minister Verschuur bestempelde dit slachten van drachtig vee als „het twee voor-één-systeem", aangezien niet al leen 250.000 koeien, doch ook de 250.000 toekomstige koeien werden vernietigd. ■Hij vergat echter dat van de 250.000 kalfies die anders geboren zouden zijn, de helft.stiertjes zouden zijn ge weest, die uit den aard van de zaak nimmer één druppel melk zouden heb ben gegeven. Tevens vergat hij, dat een deel der vrouwelijke kalveren, als gevolg van ge breken en sterfte het nimmer tot vol wassen melkkoe zou hebben gebracht. Het resultaat van dezen maatregel is dan ook nihil geweest, want de melk productie heeft haar stijging ononder broken voortgezet tot heden, nu het mond- en klauwzeer er een stokje voor steekt, Wèl is er een tekort aan slacht vee ontstaan, zoodat thans rundvleesch uit Denemarken moet worden inge voerd. Een ander gevolg is geweest, dat deze maatregel in totaal 24.896.000 heeft gekost! Er werd dan ook niet minder dan 20 pet. der waarde van het slachtdier als accijns geheven. Later is dit verlaagd op 10 pet. en op 20 Aug. jl, op 5 pet. Ech ter was het bedrag van 25 millioen reeds lang afbetaald, zoodat de rundvee-ac cijns niet langer noodig was voor het doel, waarvoor hij in het leven was ge roepen. Hij diende nog slechts even als de 23 centen op het brood om de kas van het Landbouwcrisisfonds te stijven, Ministejr Steenberghe wenscht hu aan dezen toestand, wat het vleesch betreft, een einde te maken over eenige maanden. LEGER EN VLOOT, i Ter vervanging van den le luite nant W. K. de Feijter, die een cursus aan de Gasschool te Utrecht volgt, wordt met ingang van 1 Nov. a.s. tijdelijk bij de S.D.O.A. te Middelburg gedetacheerd de eerste luitenant F. C, L. Raadsveld van het 3e R. I. Voorts wordt met ingang van dienzelf den datum voor onbepaalden tijd bij de school gedetacheerd-de tweede luitenant der Militaire Administratie J. G, P. de Gilde van het 8e Regt. Veld. Art. De sergeanten J. A. Simons of Si- monse en G. Swiers, beiden van de S.D.O.A. worden met ingang van 18 Oct. a.s. voor plm. 7 maanden gedetacheerd te Amersfoort tot het volgen van den 2den cursus aan de opleiding voor ser geant-majoor-administrateur aldaar. In verband met het vorenstaande zal de sergeant P. Tilroe van het 14 R. I. tijdelijk bij de school worden gede tacheerd. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder. UKKEL: Lichte tot matige wind, voor al uit N.O. tot O. richting, vrij schoon weer, tijdelijk bewolkt, plaatselijk een weinig regen, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 5 graden. Za. 9 Oct, Zon op: 6 h 16; onder: 17 h 19. Licht op: 17 h 49. Maan op: 11 h 36; onder: 19 h 34, Zo, 10 Oct. Zon op: 6 h 17; onder: 17 h 16. Licht op: 17 h 46. Maan op: 12 h 25; onder: 20 h 26. E.K. 12 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Za. 9 3.47 16.05 10.07 22.28 Zo. 10 4.22 16.44 10.44 22.58 Ma. 11 5.00 17.23 11.22 23.40 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwater. Za. 9 5.43 17.55 11.13 23.34 Zo. 10 6.14 18.29 11.49 Ma. 11 6.48 19.04 0.07 12.26 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Zie dan onze Etalage Lange Noordstraat Middelburg. (lngez, Med.) Diefstal. Bij de firma M. Polak Zoon zijn een aantal dierenhuiden uit een pakhuis aan het Kerspel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Rechts inhalen. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den bestuurder van een auto, die op de Markt een anderen auto rechts achterop reed en daarbij het rechter achter spatbord van dien twee den auto eenigszins indeukte. Maten en gewichten verbeurd. Door rijksveldwacht en politie worden in Goes en omgeving de maten en ge wichten gecontroleerd. Tegen een ne gental zakenmenschen werd reeds pro- cs-verbaal opgemaakt terwijl de maten en gewichten, die niet aan de ijkwet voldeden, in beslag werden genomen. Rechts houden! P, M. P. alhier, die over den West singel fietste en daarbij zonder nood zaak aan de linkerzijde van den weg reed, kreeg deswege een bekeur'ng. Zekere C. D., wonende te Amster dam, werd "door de politie alhier aan gehouden en naar Middelburg vervoerd ter vereffening van een viertal vonnis sen. De leurder J. G. kreeg een pro ces-verbaal wegens het venten zónder vergunning.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1