WEERBERICHT. Alles Koek en Ei. BINNENLAND. ZEEUHD. NUMMER 237. TWEE BLADEN, VRIJDAG 8 OCTOBER 1937, EERSTE BLAD. 180e JAARGANG, Propaganda voor het Vreemdelingenverkeer. 's HEER ABTSKERKE. MIDDELBURG. WiieHERIÜ* ZUID-B EVELAM0* I tftatrwciaU MIDDELBUB6SCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes ei ageat- •chap Vlissingen 2.30, elders 2.50 pet kwartaal Week-abonn. ia Middelburg ea Goes 10 et. p. w. Adrertentiëa 30 et per regel, lngez. mededeelingen 60 et p. r. Bij contr. voor beide reel lager; tar. op aaarr. GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau roor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 et. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" IQ ct. extra Bewijsnummers 5 cent. De „Arbeiderspers", die met „Het Vaderland", de „Maasbode" en ons blad behoort tot de Nederlandsche dagbla den welke niet, gelijk een groot deel der overige pers in ons land, vrijwel kritiek loos staan tegenover de faits et gestes van de K.L.M. en haar leiding, dewelke zich langzamerhand in een positie van „we can do no wrongin onze gemeen schap gesteld meenen te hebben, had gisterochtend een eenigszins opzienba rend artikel over een conflict, hetwelk tusschen gezegde directie en een harer piloten-gezagvoerders gerezen zou zijn. De oorzaak van dit conflict zou zijn, dat deze piloot (Von Weyrother) een rap port had uitgebracht over de ontoelaat baarheid en het gevaar van de tegen woordige wijze van 't vervoer van films en andere licht-ontbrandbare stoffen in vliegtuigen; Von Weyrother zou gezegd hebben: als er geen voorzieningen ge troffen worden, dan geef ik er den brui van nog te starten, en de K.L.M.-direc- tie zou, volgens dit artikel in de ,,'A.P." dan (later door een nietszeggend de menti gevolgd,) van oordeel zijn geweest dat hetgeen in het rapport stond „eigen lijk wel juist was", maar dat er toch niet aan voldaan kon wor den omdat men de klanten immers zoo vlug en vlot mogelijk moet bedie nen. Wij zouden zeggen: daar heeft men nu eens duidelijk het eene verkeerde aan zicht van de K.L.M.-mentaliteit met haar praatjes-voor-de-vaak van safety first, maar in werkelijkheid desnoods volkomen minachting voor deze veilig heid aan den dag leggende, wanneer het om „de productie van tonkilometers" en om „het schema" gaat. En het andere hebben, helaas, de pi loten zelf geleverd met zich nadat er natuurlijk in besloten kring, wel duide lijke dingen gezegd zullen zijn op hun vergadering te haasten (door hun ju- ridischen raadsman nog wel) een pers klaar bericht aan de dagbladen te doen verstrekken, hetwelk gesteld is in een servielen toon, zoo als men deze in wer kelijkheid bij deze kerels van stavast toch niet pleegt aan te treffen. Maar het doel is duidelijk; tot eiken prijs zand in de oogen van het domme publiek strooien! Dat is het andere eveneens zoo on- pleizierige aanzicht der K.L.M.-mentali teit, en 'n weinig ook de geestesgesteld heid in het geheele Nederlandsche luchtvaartwereltje. Vejrtel-ze-maar-een- sprookje, opdat dat domme publiek en zijn pers toch vooral niet vernemen, dat er aan onze vliegtuigen, onze vlie gers, onze gronddienst alles immers menschenwerk iook w;el eens wat zou kunnen haperen! En juist deze, herhaaldelijk door ons gewraakte, onwaarachtige en den open luchtvaartkerels, den mannen van de wijde horizonten, onwaardige, valsche houding tegenover ,,de buitenwereld" maakt het noodzakelijk, dat de vrije, cri- tische pers in Nederland haar duren plicht doet. Het gaat in den tegenwoordigen tijd nu eenmaal niet meer aan, alles met den mantel der luchtvaartliefde te bedek ken, alles in den doofpot te stoppen en on^er mekaar te bedisselen. Dat zal de K.L.M. ook nog wel eens ondervinden. Misschien is de lijst van ongelukken daanoe nog niet lang genoeg. Maar: dat oogenblik komt. KERK EN SCHOOL. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagden voor het prop. examen voor werktuigkundig ingenieur de hee- ren L. J, Kakebeeke en W. Polderman; voor het prop. examen voor electro- technisch ingenieur de heer M. R. Mantz. Aan de universiteit te Leiden werd heden bevorderd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Martiaal beslag", mr. W. Hugenholtz, geb, te Axel. Ned, Herv. Kerk. Ds, W. G v. d. Lecq te Kantens is be roepen te Retranchement. f l ^wart te Nieuwe Schans (Gr.) ee het beroep naar Schoondijke aan genomen. De divisie mijnenvegers te Aden, De divisie mijnenvegers, op weg naar Nederlandsch-Indië, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. J. W. F de Jong van Beek en Donk, is op 6 de zer te Aden aangekomen. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P. T. T. De diensten der posterijen, telegraf e, telefonie en postcheque- en girodienst hebben in Augustus opgebracht totaal f 5,565,426, a.i. f 127821 meer dan de zelfde maand vorige jaar. In de eerste acht maanden bedroeg de totale opbrengst f 47,946,514, verge leken met verleden jaar f 2,575,694 meer. Beroep der A.N.V.V. op het particuliere bedrijf. De regeering heeft aan de Algemeene Nederlandsche Ver. voor Vreemdelin genverkeer een subsidie toegekend, even groot, als de bijdrage aan deze vereeni ging uit particuliere bronnen zouden be- loopen, zulks tot een maximum van 100.000. Gistermiddag kwamen aan boord van de „Statendam" bet vlaggeschip van de Holland-Amerikalijn, een select gezel schap bijeen, welks leden, naar analogie van een bekende term, met den verza melnaam van „kapiteins der vreemde lingenindustrie" konden worden aange duid. Het waren allereerst de gasthee- ren, het bestuur van de Holland-Ameri kalijn en de directeuren van verschillen de scheepvaartmaatschappijen, kopstuk ken uit de wereld van het vervoer te land en door de lucht, leiders van hotel- bedrijven, burgemeesters, directeuren van bureaux van vreemdelingenverkeer, vertegenwoordigers van kamers van koophandel en van allerlei handels- en industrieele bedrijven, de meesten met hun dames. Het doel, waartoe de A.N. V.V. dit gezelschap had bijeengeroepen, bleef niet verborgen. Het geld was ook hier de „nervus rerum". De heer Ravelli hield een causerie over hetgeen hij als vaste vertegenwoor diger van de A.N.V.V. in New-York voor het vreemdelingenverkeer doet, of lie ver, niet kan doen. Hij stelde in het licht hoe weinig hij kan uitgeven voor recla me, Indien de gelden van den vertegen woordiger van de A.N.V.V. te New-York zouden worden verdubbeld, zouden de resultaten verviervoudigd worden. Mej. Delgado vertelde van haar ervaringen als propagandiste voor Holland onder de Amerikanen. Eenzelfde thema: indien er meer geld ware Uit het rapport-Krayenhoff citeerde de hr. mr. Planten, directeur der A.N.V.V., vervolgens, dat de A.N.V.V. werken moest met een budget van 80.000, ter wijl de regeeringen van Hongarije, Bel gië en Tsjecho-Slowakije 200.000, Zwitserland 650.000, Oostenrijk 700.000 en Frankrijk en Duitschland 3.000.000 beschikbaar stelden. De in komsten waren dienovereenkomstig. Ne derland trok vorig jaar 4 millioen uit zijn vreemdelingenindustrie, België 29 milli oen, Oostenrijk 75 en Frankrijk 294. De cost gaet voor de baet uyt". Na te hebben aangekondigd, dat de A.N.V.V. noodzakelijk haar budget tot 500.000 zal moeten verhoogen, riep ook mr. Planten de medewerking in van de aanwezigën. Ter vergadering reeds werden, naar wij vernemen, groote sommen beschik baar of in het vooruitzicht gesteld. Cij fers waren in dit stadium nog niet te noemen, de A.N.V.V. zal haar actie krachtig voortzetten, GEEN ONGERUSTHEID. Piloten over brandgevaar der lading, G;SterTd zi'n' «aar mr. E. Vogels, juridisch adviseur van de Ned. Ver. van verkeersvliegers het A.N.P mededeelde de piloten der K.LM. in gewone peHo Q16K6 vergadering bijeengekomen, Op deze vergadering, (die dus zoo oordeelt men het klaarblijkelijk noodig er bij te voegen niet was uitgeschre ven naar aanleiding van de ramp met de „Specht", zijn o.a. ter sprake gekomen de veiligheidsmaatregelen, die door de directie der K.L.M, op haar Europeesche en Indische lijnen zijn genomen, speciaal wat betreft het vervoer van zeer brand bare voorwerpen, zooals bv. films, waar over eenige publicaties in de pers zijn verschenen) De vergadering was unaniem van meening, dat de maatregelen door de We komen nimmer door de moei lijkheden heen als we er rustig naast blijven staan. K.L.M. genomen, volstrekt doeltreffend zijn en beantwoorden aan de eischen, die de bemanning der vliegtuigen van haar zijde zou kunnen stellen. Van eenige ongerustheid onder de pi loten over het onderhavig onderwerp, zooals mogelijk uit bedoelde publicaties zou kunnen worden opgemaakt, is geen sprake. De heer J, J. van Balkom, voorzitter der vereeniging, bevestigde deze ver klaring volkomen, aldus eindigt het be richt DE RAMP MET DE „SPECHT." Uit het gistermiddag tusschen het hoofdbestuur der K. L. M. te Den Haag en P,alembang gevoerd telefoongesprek blijkt, dat de commiss e, welke me het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is belast, haar conclusie over de oorzaak van de ramp met de „Specht" nog niet bekend heeft gemaakt. De bei de motoren v,an het vliegtuig worden voor onderzoek naar Bandoeng gezon den. De passagiers en de tweede be stuurder maken 'het goed en zullen bin nen één of twee weken het ziekenhu s kunnen verlaten. De post en de goederen zijn door de „Valk" (gezagvoerder Smirnoff) meege nomen, Het vliegtoig is hedenmorgen van Medan vertrokken. De begrafenis der slachtoffers. Zeer groote belangstelling bestond gisteren voor de begrafenis van de viet slachtoffers te Palembang. Van alle zij den kwamen belangstellenden n,aar het kerkhof, dat vlak achter het hospitaal gelegen is. De vier kisten werden in een gemeen schappelijk graf gelegd, waarna zij over dekt werden door de vele kransen ei» bloemen. De burgemeester v,an Palembang, de heer Van de Wetering, sprak aan de groeve en riep namens de burgerij van Palembang den dooden een „rust zacht toe". Hierna werd het woord gevoerd door den heer Versteeg, van de K. L. M., die zeer ontroerd het gesprek herdacht, d,at hij nog zoo kort geleden had gehad met den eenigen passagier, die bij dit ongeval zijn leven liet, een man wiens toekomst zoo zonnig leek, wiens ver wachtingen zoo groot waren en zoo veelbelovend. Hierna memoreerde spreker hen, die gevallen waren in den dienst van de K.L. M, Namens beide luchtv,aartmaatschap pijen en namens het personeel, hun col lega's en makkers. Zijn ontroering bijna niet meer meester, nam de heer Ver steeg afscheid van deze medewerkers, die mede getracht hebben Holland's naam te verbreiden en hoog te houden. Ontroerd werden daarna door de omstanders bloemen gestrooid in de groeven. De toestand van Hubermann. De Röntgen-opnamen, die van den v'olist Hubermann zijn gemaakt, too- nen aan, dat het spaakbeen bij de lin kerband is gebroken, doch niet van d.e plaats is geschoven, hetgeen gunstig is om blijvende gevolgen te vermijden. Van de rechterhand zijn twee mid- denhandsbeentjes gebroken, waarvan de dokter eveneens geen blijvende ge volgen verwacht. Voorts vernemen wij, dat freule Smis- saert, die een tournee wilde maken door Br'tsch-Indië, vermoedelijk spoe dig naar Java zal terugkeeren. Het hulpvliegtuïg naar Ban doeng teruggekeerd. Het hulpvliegtuig van de K.N.I.L.M. keerde gisteravond terug naar Ban doeng. De heer Ellerman bleef achter te Palembang voor de demontage van de resten van de „Specht", en de heer Moes voor het nemen van verdere maatregelen, terwijl de óverige perso nen, die gisteren met dit vliegtuig wa ren aangekomen, naar Batavia zijn te ruggegaan. RATTENBESTRIJDING. Centraal geleide, georganiseer de en gecoördineerde actie te gen de ratten noodzakelijk. Men schrijft ons: In wetenschappelijke kringen wordt vrij algemeen aangenomen, dat er op de wereld ongeveer evenveel ratten als menschen leven. Dat beteekent, dat er volgens deze stelling in Nederland onge veer acht millioen ratten leven, die al len meestal op kosten van den mensch zich moeten voeden om in leven te blij-T ven. Wetenschappelijke proefnemingen hebben aangetoond, dat het voer, dat de rat zich bijeenzoekt, ongeveer een waar de heeft van een rijksdaalder per jaar. Daarbij komt, dat de rat een knaagdier is, wiens tanden dus blijven doorgroeien, zoodat het dier moet knagen om zijn ge bit in den juisten staat te houden. Bij het knagen deinzen de ratten terug voor loodkabels noch zinkbedekkingen en hechte fundeeringen weten zij te on dermijnen. Voorts is het bekend, dat ratten de overbrengers zijn van tal van gevaar lijke ziekten. In Nederland wordt hier en daar, als de rattenplaag al te erg wordt, tegen het ongedierte opgetreden. Volgens som migen gebeurt dat echter te weinig systematisch, te zeer versnipperd en vaak ook ondeskundig. Ten einde tot een centraal geleide, gecoördineerde en door deskundigen georganiseerde rattenbestrijding in het geheele land te komen, is onlangs opge richt het Nederlandsche rattenbestrij- dingscomité, onder voorzitterschap van mr. C. van den Clooster baron van Sloet tot Everlo, burgemeester van Castri- cum. Het comité wil niet als nieuwe in stantie concurreeren met bestaande in stellingen doch beoogt integendeel sa menwerking te verkrijgen met alles en ieder, die zich met het vraagstuk der rattenbestrijding bezig houden. De toe gepaste bestrijdingsmiddelen zijn vaak veel te duur omdat zij in kleine hoeveel heden gefabriceerd moeten worden we gens gebrek aan vraag. Door samenwer king en afname van groote hoeveelhe den zouden de prijzen stellig dalen. Daarnaast is van niet minder belang de z.g. passieve bestrijding, bestaande uit het opruimen van riolen en krotten, het nemen van allerlei bouwtechnische maatregelen om den ratten geen nestel gelegenheid te geven, en verder orde en reinheid opdat zij geen voedsel kunnen vinden. Ook op dit gebied is voorlich ting en samenwerking noodig. Het comité wil het initiatief voor de ze samenwerking nemen, wil deskundi ge voorlichting verstrekken, eventueel zelf het werk ter hand nemen en vooral en in de eerste plaats overal en altijd propaganda voeren voor de leuze: ver delgt de ratten. Het ligt thans in de bedoeling, dat in alle provincies van het land geweste lijke sub-comité's tot stand komen. Vooral op het platteland en in boerde rijen is de rattenplaag vaak heel erg, en daarbij vergete men niet, dat ratten zoo wel trichinose als mond- en klauwzeer- besmetting kunnen overbrengen. Het is te hopen, dat men weldra in het geheele land doordrongen zal zijn van de noodzakelijkheid, geen ratten meer in huis of erf te dulden. Moge men hier geheel doordrongen raken van de leuze „verdelgt de ratten", Bij Kon. besluit is aan dr. N. Ja- pikse te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend al^ d'recteur van het Bure,au voor 's Rijks Geschied kundige Publicatiën, met dankbetui ging voor de langdurige en belangrijke diensten, door hem als zoodanig bewe zen. handel en™nTjverhëid^ Oesterverzending. IERSEKE. De oesterverzending over de maand September beliep: Nederland 115.998 België 256.357 Duitschland 37.645 Engeland 440.450 Frankrijk 400 Andere landen 41.150 Totaal 892.000 Vorig jaar 262.644 ruim drie keer zooveel als vorig jaar September. Vorig jaar nam Engeland in de maand September slechts 2500 oes ters af, België 100.000 minder, Holland 50.000 minder dan nu. Een en ander is het gevolg van de hier uitgezaaide Fransche oesters, die van uitstekende kwaliteit zijn, waarna veel vraag is. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TlëN voor dit blad worden aangenomen door den Agent IZ. DE BLAUWE. Nisse. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige wind uit N. rich tingen, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets koeler. UKKEL: Lichte tot matige wind uit N.O. richtingen, zwaar bewolkt met en kele opklaringen, nevelig weer, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 7 gr. Vr. 8 Oct. Zon op: 6 h 14; onder: 17 h 21. Licht op: 17 h 51. Maan op: 10 h 39; onder: 18 h 51. E.K. 12 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Vr. 8 3.15 15.28 9.33 21.58 Za. 9 3.47 16.05 10.07 22.28 Zo. 10 4.22 16.44 10.44 22.58 Hoog- en Vr. Za. Zo. 8 9 10 Laagwater te October. Hoogwater. 5.11 17.20 5.43 6.14 Westkapelle is 23 min. vroeger; (S springtij). 17.55 18.29 28 min, Veere Wemeldinge: Laagwater. 10.39 22.59 11.13 23.34 11.49 en Domburg 38 min. later Besmettelijke ziekten, In de week van 26 September tot en met 2 October kwamen in onze provin cie negen gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 1 gevallen van rood vonk, waarvan 2 te Breskens en één te Goes, Hoofdplaat en Zuidzande. Voorts één paratyphusgeval (typheuze vorm) te Vogelwaarde, één diphteriegeval te Westdorpe, één geval van Meningitis ce- rebrospinalis epidemica te Middelburg en tenslotte één geval van de ziekte van Weil te Wissekerke. EEN LASUGE BEZOEKER. Een bezoeker van een café maakte het daarbinnen zoo lastig', dat hij buiten de deur werd gezet. Op straat veroorzaakte hij oploopjes en weigerde zich op last van een politieagent te verwijderen, die hij bovendien nog beleedigde ook. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt DE RIJWIELPLAATJES. Bij de politie is aangifte gedaan van twee rijwielbelastingplaatsjes. In 't eene geval van een rijwiel, dat tegen den wo ning van den eigenaar stond, in het tweede van een karretje dat tegen het gasthuis was geplaatst. In het laatste geval hing het plaate in een étui aan het stuur, Een dubbele uitnoodiging tot gap pen dus voor oneerlijke voorbijgangers. DOMBURG. Tot volontair ter secre tarie alhier is benoemd de heer P. Th. Schippers te Middelburg. IERSEKE. De Bond van Zeeuwsche mosselkweekers zal a.s. Dinsdag 12 Oct. te Goes b,aar gewone jaarvergadering houden. Deze bond, die uit 6 afdeelin- gen bestaat nl. Bruinisse, Tholen, Clin- ge, Graauw, Ierseke en Zierikzee heeft vooral den stoot gegeven tot opr'chtrng van het C. V. K. De mosselschippers te Philippine zijn daarin niet georga niseerd. SCHORE. De collecte in de Ned. Herv. kerk, gehouden ten bate van de inwen dige zending heeft opgebracht de som van ruim 12 en de speldjesdag voor het „Misdeelde kind" (stichting Hoen- derlo) 14. KRABBENDIJKE. Op initiatief van burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, werd dezer dagen in de- Ze gemeente opgericht een comité, dat zich ten doel stelt te onderzoeken of er zich in deze gemeente bij particulieren nog objecten bevinden welke voor uit voering, hetzij voor werkverruiming, hetzij voor werkverschaffing gedurende de a.s. wintermaanden in aanmerking komen: nu reeds enkele jaren lang zijn er in de gemeente Krahbendijke des winters meer dan 125 ingeschreven werkloozen, van wie er ongeveer de helft uitsluitend zijn aangewezen op de steunregeling, omdat de gemeente zelf geen werkobjecten bezit. Het is echter de stellige overtuiging van het nu opgerichte comité, dat er hij particulieren nog verschillende objecten aanwezig' zijn, welke bij uitstek geschikt zijn om met eenigen steun van overheid te worden uitgevoerd en waarbij een

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1