60ES03E COyiMIT^ü ZEELAND. WEERBERICHT. eraum De Volkenbondsvergadering veroordeelt den Japanschen inval in China. NUMMER 236. TWEE BLADEN. DONDERDAG 7 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De ramp met de „Specht". De bij het negen-mogendheden-verdrag aange sloten landen zullen worden bijeengeroepen. Doortastende medewerking van de Ver. Staten verwacht. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten ea dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Gift van Prinses en Prins voor getroffen pluimveehouders. Het bestuur van „Avi Corni", de ver eeniging, welke gelden inzamelt ten be hoeve van de getroffen pluimveefokkers te Landsmeer, mocht gisteren belang rijke giften ontvangen van Prinses Juli ana en Prins Bernhard. Prins Bernhard eere-lid van de Witte. Naar wij vernemen is aan Prins Bern hard het eere-l|idmaatschap van de Witte Sociëteit te 's-Gravenhage aan geboden. Prins Bernhard heeft in een brjef ,uan de commissarissen van de societe't medegedeeld, dat hij dit eere lidmaatschap gaarne aanvaardt. Uit de nadere mededeelingen, welke uit Palembang omtrent het verongeluk ken van het K.L.M. Indië vliegtuig, de Douglas Dc 3 „Specht" zijn ontvangen, blijkt, dat ook heden nog geen zeker heid over de oorzaak van deze ramp bestaat. De commissie heeft gisteren geen der overlevenden een verhoor kunnen afnemen, daar dezen op advies van de geneesheeren eerst eenigen tijd rust moeten nemen. Uit het voorloopig onderzoek door den heer Versteegh van de K.N.I.L.M. inge steld, schijnt de „Specht" normaal van het vliegveld te zijn opgestegen en daar na op normale wijze in de linkerbocht gegaan te zijn. Hierna moet het toestel zijn gedaald en met den linkervleugel den grond hebben geraakt, waarbij het .150 graden omzwaaide. De stuurhut is bij de aanraking met den grond geheel vernield en de drie leden van de bemanning, welke zich hierin bevonden, zijn op slag gedood. Het verongelukte toestel leverde een droevigen aanblik op temidden van de groene velden bij het vliegveld. De lin kervleugel was ten deele versplinterd en de motorkop was geheel van het toestel afgeslagen, zoodat het interieur daarvan als een groote holte zichtbaar is. Het vliegtuig kan als geheel verloren worden beschouwd. Het is onherstel baar vernield. Een ooggetuige verklaarde, dat het toestel bij de eerste bocht zijn even wicht scheen te verliezen, geheel van richting veranderde en neersloeg. Aan genomen wordt dat het nemen van een bocht een der motoren is afgeslagen, waardoor het toestel afgleed. De zwaarte aan den kop was de oor zaak, dat het toestel zoodanig neer kwam, dat juist de bemanning in de cockpit er het ernstigst aan toe was, evenals de passagiers die vooraan ge zeten waren. Het is een gelukkige omstandigheid, dat er geen brand is uitgebroken. Slechts bij de afgerukte motoren werd een begin van brand ontdekt, hetwelk schade heeft veroorzaakt aan een post zak. Gelijk gemeld, is de passagier Vein Steen bergen in het ziekenhuis overleden. Van de zes overige passagiers hebben jkvr, Smissaert en de heer Schoch hoofdwon den bekomen. De anderen, o.a. de violist Hubermann, zijn ongedeerd, doch wel geschokt. „Ik zal nooit meer kunnen spelen", riep de violist Hubermann uit, toen de hulp arriveerde, kort nadat de „Specht" tegen den grond was geslagen, doch voorzoover het zich laat aanzien, kan deze uitlating geheel op rekening van de nervositeit van den heer Hubermann gesteld worden, aangezien de violist slechts geringe, onbeduidende schram metjes vertoonde De behandelende ge neesheer constateerde voorloopig slechts een lichte blessure aan Huber- mann's linkerhand, waarvan geen blij vend nadeel kan worden verwacht. De hand zal echter nog met röntgen-stralen doorlicht worden. De grootste zorg van Hubermann was zijn viool, die echter in goede handen was terechtgekomen en later aan zijn secretaresse, mej. Ibeken, ter hand werd gesteld. Wat van de Specht-post ver brand is. De posterijen hebben medegedeeld, dat van de met de „Specht" meegezon den poststukken een zakje uit Batavia- centrum, bestemd voor Nijmegen, we gende 1,75 kg is verbrand. Bovendien zijn enkele brieven uit de zak uit Se- marang, bestemd voor Den Haag ver brand. DE A.S. VEILIGHEIDSWEEK DER K. N. A. C. De veiligheidsweek voor .automobie len welke telkenjare door de K. N, A. C. wordt georganiseerd zal ook dezen herfst weer worden gehouden. Dit jaar zal het zijn van 22 tot en met 27 No vember a.s. Een der hoogtepunten zal worden gevormd door den zg. wegverkeersdag, waaraan reeds t,al van vooraanstaan de personen op verkeersgebied hun medewerking hebben toegezegd. Als datum voor dezen derden K. N. A. C. wegverkeersdag, welke in Den Haag wordt gehouden, is Vrijdag 26 November a.s. gekozen. JAPANSCH VISSCHERSV A ARTUIG IN INDIë AANGEHOUDEN. Uit Batavia wordt gemeld; Het Ja pansche visschersvaartuig „Hyoshi Maru 11", is de vorige week eveneens door Hr. Ms. „Flores" in de Riouw- archipel aangehouden. De papieren van dit schip, en ook die van twee volg- booten, werden in orde bevonden, doch de papieren van twee andere volgboo- ten ontbraken, waarop aan de „Hyoshi Maru 11" toegestaan werd zich naar Priok te begeven voor het afhalen van de papieren, die naar Bat.avia zijn opgezonden. Het schip zou D'nsdagavond naar Tandjong Pandan vertrekken, doch in verb.and met het breken van een on derdeel van den motor is dit vertrek twee a drie dagen uitgesteld. De eigenaar van het schip vertrok gisteren met de „Generaal Michiels" naar Tandjong Pandan. HET ONTBINDINGSPROCES DER N. S. B. Van de kopstukken der Nat. Soc. Be weging heeft thans weer het zooveelste verdienstelijke lid, de heer A. P. van Hoey Smith, te Rotterdam zijn functies neergelegd en als lid der N.S.B. bedankt. BOETEN TUCHTRECHTSPRAAK. Naar wij vernemen, komt het den laat- sten tijd wel voor, dat een boete, opge legd door den crisistuchtrechter, niet wordt betaald, aangezien de veroordeel de blijkbaar meent, dat de landbouwcri sismaatregelen binnenkort zullen wor den ingetrokken en hij dan niet meer tot betaling verplicht zal zijn. Er is echter, zooals ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, geen sprake van, dat bij eventueele afschaffing der landbouwcrisismaatregelen de nog ver schuldigde boeten niet zouden worden ingevoerd. In het belang der veroordeelden zelf verdient het dan ook aanbeveling, de opgelegde boeten tijdig te voldoen, daar, Ongeduldigeontevreden menschen kweeken hun ellende als kasplanten en wieden met eigen hand uit wat hun rust en genot kan geven. zooals reeds eenige malen met spreken de voorbeelden, werd bekend gemaakt, zij anders voor aanzienlijke kosten zul len komen te staan. DE OORLOG STAAK VAN HET ROODE KRUIS. Oefeningen op 16 October in Brabant en Zeeland. De jaarlijks door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te houden groote oefening zal dit jaar plaats hebben op 16 October a.s. De al gemeene leiding 's opgedragen aan den legercommissaris, kolonel b. d. W. J Lucardie, aan wien is toegevoegd de mi litaire commissaris luitenant-kolonel b.d. J. de Waal. Was tot nog toe de onderstelling meestal gebaseerd op natuurrampen, zeer ernstige groote ongelukken ea, zoo zal dit jaar-'n deel van de oorlogs- taak van het Roode Kruis als grondslag van de oefening worden genomen. Het doel der oefening is n.l. het oefe nen van een gedeelte van den dienst op een afvoerstation en in een afvoerhaven, alsmede het inrichten v,an een hulpzie- keninrichting tegelijk' met het verlee- nen van eerste hulp en het inrichten van spoorwagens en vrachtauto's voor het vervoer van zieken en gewonden met voorbereid en geïmproviseerd ma teriaal. Daarvoor dient de volgende onder stelling; Blauwe en roode troepen zijn n een hevig gevecht gewikkeld ten Oosten v,an Breda, Op den 16en October zijn tusschen 8 en 11 uur aan de af deeling „vervoer' van het afvoerstation Etten-Leur van een der hoofdveribandplaatsen 50 ge wonden aangekomen, die door den zorg van het Nederlandsche Roode Kruis per trein en auto-vaartuig moetén worden vervoerd naar de evacuatieplaats Zee land (Goes) en naar de afvoerhaven Bergen op Zoom. Daar de oefening te Etten-Leur be gint, moeten de gewonden, die in wer kelijkheid geheel verbonden aldaar zou den aankomen, nu nog eerst van ver banden worden voorzien, terwijl ook de spoorwagens en vrachtauto's gereed moeten worden gemaakt voor het ver voer van zieken en gewonden. Nadat dit is geschied, worden de zie ken en gewonden ingeladen en begint De achttiende Volkenbondsvergade ring heeft gisteren met algemeene stem men (alleen onthielden zich S am en Polen) de resoluties van de commissie van 23 aangenomen inzake den Japan schen inval in Chin,a. Zooals in ons vo- r;g nummer gemeld, worden in deze resoluties het Japansche optreden te gen China beslist veroordeeld en aan China de zedelijke ondersteuning van den Volkenbond verzekerd; terwijl de Volkenbondsstaten worden uitgenoo- digd niets te doen dat de weerstands kracht v,an China zou kunnen verzwak ken en de mogelijkheid van een meer a° j!ej L-te overwegen; tenslotte wordt de bijeenroeping van de staten die partij zijn in het Negen mogendhe- denverdrag van Washington bepleit. Gelijk ook reeds uiteengezet is de aanneming dezer resoluties een stap, welke de verwachtingen, d'e men om trent de bijeenkomst der Volkenbonds vergadering koesterde, verre overtreft. Niemand had durven voorspellen, dat de Assemblee zoo onomwonden haar meening zou zeggen en Japan moreel veroordeelen. Het besluit tot bijeen roeping van de landen, die aangeslo ten zijn bij het negen-mogendheden- verdrag, kan daarenboven nog tot prac- tische resultaten leiden, zeer ten na- deele van Japan. Zulks vooral, nu de president der Ver. Staten, de heer Roosevelt, eergsteren te kennen heeft gegeven, dat de Amerikaansche regee ring eigenlijk wel iets zou willen on dernemen. Hierop komen we aanstonds nog even terug. Tot goed begrip van den stand van zaken, dient eerst een beknopt overzicht van de totstandko ming en den inhoud van het negen-mo gendheden-verdrag te worden gegeven. Het negen-mogendheden-ver drag. Het is in 1922 te Washington geslo ten, De bedoeling er van was een ge- organiseerden toestand in het Verre Oosten te scheppen; zoodanig, dat de mogendheden vooral ten opzichte van Clrina zich zouden onthouden van een politiek, welke dat land en derden na deel kon berokkenen. De deelnemers waren: de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, China, N e- d e r 1 a n d, België en Portugal. La ter i(1925'1927) zijn nog vijf landen toegetreden: Noorwegen, Zweden, De nemarken, Mexico en Bolivia, zoodat men nu eigenlijk van een veertien-mo- gendheden-verdrag zou moeten spre ken. Het verdrag heeft tot 1931 goed ge werkt: aan de wederzijdsche belofte, dat men elkaar geen vl'egen af zou vangen en de souvereiniteit van Chi na zou eerbiedigen (dat arme China, dat toen ter tijd veel te zwak was, om welken aanvaller ook te weerstaan) werd tot dat jaar de hand gehouden. Nadien is Japan echter de overeen komst met voeten gaan treden. Dwars het vervoer per extra-trein en auto. De trein gaat dadelijk door naar Goes, de auto's gaan naar Bergen op Zoom, wsar intusschen een schip gereed is gemaakt om de gewonden verder te vervoeren naar Wemeldinge, vanwaar zij per auto naar Goes worden gedirigeerd. Met de leiding der werzaamheden te Etten-Leur is belast de militaire com missaris majoor b. d. J. M. van der Hey- de, met de leiding te Bergen op Zoom de militaire commissaris kolonel b. d. J. van Arkel, terwijl als chef van de hulpziekeninrichting te Goes zal optre den dr. Verspyck Mijnssen. DE A.R. GEMEENTE-BESTUURDERS BIJEEN. Te Zierikzee werd de najaarsverga dering gehouden van de Zeeuwsche Ver eeniging van A. R. gemeente-bestuur ders. Mr. J. W. Goedbloed, uit Middelburg sprak een kort woord van welkom. In zijn openingsrede memoreerde mr. Goedbloed dat het 29 October a.s. 100 jaar geleden zal zijn dat dr. A. Kuyper te Maassluis het levenslicht aanschouw de. Spr. schetste den invloed van het Cal vinisme, dat dr. Kuyper zoo enorm heeft gestimuleerd. Bij de laatste Kamerver kiezingen zijn ook daarvan weer vruch ten geplukt. Vervolgens werden twee referaten geleverd over het onderwerp: „anne xatie van gemeenten". Het „pro" werd ingeleid door mr. A. J. v. d. Hoeven, burgemeester van Tho- len en het „contra" door G. O. Veenen- daal, gemeente-secretaris van Ierseke. De heer Van der Hoeven kwam tot de navolgende conclusies. 1. Tegen annexatie en samenvoeging van gemeenten bestaat noch staatsrech telijk, noch historisch, principieel be zwaar. 2. Er is geen reden om van annexatie of samenvoeging een systeem te maken. 3. Annexatie en samenvoeging van ge meenten zijn vraagstukken van practi- schen aard, zoodat voor elk concreet geval de voor- en nadeelen tegen elkan der moeten worden afgeworpen. Het vaststellen van een algemeene gedrags lijn is niet mogelijk. 4. Annexatie en samenvoeging bieden inderdaad dikwijls belangrijke voordee- len. De heer Veenendaal werkte de navolgende stellingen uit: In het algemeen zal annexatie van ge meenten zijn: Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: matige, in het Noorden tijdelijk nog krachtige Oostelijke wind, toenemende bewolking, met kans op re gen, vooral in het Zuiden, weinig veran dering in temperatuur. UNKKEL: matige Oostenwind, vrij schoon weer, tijdelijk echter bewolkt, mist en regen in Zuid België, matige temperatuur met een nachtelijk mini mum van ongeveer 7 gr. Do 7 Oct.: Zon op: 6 h 12; onder 17 h 23. Licht op: 17 h 53. Maan op: 9 h 37; onder: 18 h 16. E.K.: 12 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Do. 7 2.40 14.53 8.58 21.27 Vr. 8 3.15 15.28 9.33 21.58 Za. 9 3.47 16.05 10.07 22.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwater. Do. 7 4.38 16.50 10.03 22.24 Vr. 8 5.11 17.20 10.39 22.59 Za. 9 5.43 17.55 11.13 23.34 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). II 'i J—>0 VHtCv> 1. Aantasting van het historisch ge groeide en strijdig met de materieele rechtsnormen en de Christelijke levens- en wereldbeschouwing. 2. Vernietiging van gemeentelijke autonomie, één der grondzuilen van ons gedecentraliseerd bestuur. 3. Opheffing van plaatsjelijk zelfbe stuur, waarborg voor de uitvoering van hoogere regelingen in den geest der in gezetenen. 4. Miskenning van het feit, dat door gemeenschappelijke samenwerking, het zij vrijwillig, hetzij gedwongen, de mo tieven tot annexatie doorgaans geheel of gedeeltelijk kunnen vervallen. 5. Ontneming, tegen hun zin, van de gemeentelijke zelfstandigheid aan de betrokken ingezetenen. 6. Bevordering van te ver doorgevoer de overheidsbemoeiing en socialisatie over steeds grooter gebied, terwijl thans op den voorgrond moet staan beperking van overheidsbemoeiing en bevordering van vrijheid en particulier initiatief. 7. Verzwaring van financieele lasten voor de betrokkenen, terwijl juist een sober gemeentelijk beheer en, zoo mo gelijk, verlaging van lasten primair zijn. Aan de discussie werd deelgenomen door de heeren den Hollander (Middel burg), Van Eeten (Nieuwerkerk), Van tegen alle mooie beloften 'n, zag het er zelfs niet tegen op, om een groot deel van het Chineesché rijk (Mants- joerije) binnen te rukken en tot een „onafhankelijken" staat te maken. De eerbiediging van andermans belangen lapten de Japanners aan hun laars; ze zijn 't tenslotte openlijk gaan toegeven: dat ze de opperheerschappij in het Ver re Oosten verlangen en de Europee- sche en Amerikaansche mogendheden zich maar moeten terugtrekken. We beleven thans een n'euwe f,ase van dit Japansche streven naar de op perheerschappij. De bedoeling van To kio is vermoedelijk China geheel aan zijn wil te onderwerpen en dan de bui- tenlandsche belangen aldaar eenvoudig te liquideeren. De rede van Roosevelt, De resoluties, welke de Volken bondsvergadering nu gist,eren heeft aangenomen zouden practisch weinig kunnen uitwerken, indien de Ver. Sta ten zich als tot dusverre onzijdig h'el- den. Een actie tegen Japan zonder Amerikaansche deelneming is vrijwel uitgesloten. De groote Amerikaansche republiek is de mogendhe:d, die een dergelijke actie kracht kan bij zetten: omdat het het dichtst bij 't vuur zit en verweg de meeste middelen (vloot en luchtmacht) kan vrijmaken voor opera ties in de Japansche en Chineesche buurt. Tot voor kort leek het onmogelijk, dat de Vér. Staten in afzienbaren tijd voor eenigerlei onderneming te vinden zouden zijn. Het Amerikaansche volk was volkomen wars niet alleen van een oorlog, maar v,an elke actie met- oorlogsrisico. Het schijnt echter, dat daar.'n verandering komt: zulks als een gevolg van de gruwelijke bombarde menten der Japanners op open steden. Deze gruwelen hebben zooveel ver ontwaardiging bij de openbare meening in Amerika gewekt, dat ze haar paci fisme er door vergeet. In dit licht moet men de rede van Roosevelt bezien. De president heeft een steekproef genomen. Wat hij\zeide te Chicago was geenszins een aankon diging van frontverandering. Zijn woor den lieten alleen de mogelijkheid open van zulk een frontverandering. Roose velt nu wenschte te weten, hoe de openbare meening daarop zou reagee- ren. Deze openbare meening wordt dooi de pers vertolkt: en de Amerikaan sche pers is den president ,als een man bijgevallen. Uit haar commentaar op de rede valt af te leiden, dat er inderdaad een omslag plaats grijpt; e n dat de Amerikaansche regeering, zou zij aan een actie tegen Japan (voorloopig n.atuurlijk nog geen mi litaire ac tie) willen deelnemen, naar alle waarschnlijk- heidnietmet een beweging uit het volk daartegen te kampen krijgt. Dat is heel belangrijk. De regeering te Was hington hoeft zich nu niet langer de handen volstrekt gebonden te achten. Ze heeft eenige vrijheid van beweging gekregen. Hiermee is uiteraard heelemaal niet gezegd, dat er nu werkelijk binnen kort iets ondernomen zal worden. Het een ge, wat vrijwel vast staat is, dat de mogendheden^ die deelnemen ,aan het verdrag van Washington waar schijnlijk zoo spoedig mogelijk bijeen zullen komen; onder hen ook de Ver. Staten. De tijd moet leeren, of die conferentie practische resultaten zal afwerpen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1