spotzui KRONIEK van den DAG. Gevaarlijk spel. in Ós ouós ZEELAND, BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 5 OCTOBER 1937. No. 234. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. Ver- TRA, De Fransche regeering schrijft de Voiksfrontpolitiek af. Toen het kabinet-Chautemps de teu gels van het bewind in Frankrijk van het kabinet-Blum overnam, luidde een der voornaamste vragen, of de nieuwe heeren er in zouden slagen, meer ver trouwen van de bezittende klassen te krijgen dan hun voorgangers was ten deel gevallen. Men weet, hoezeer de fi- nancieele moeilijkheden, welke het gou vernement van Blum te voorschijn riep, verhaast werden doordat de „kapitalis ten" een groot deel van hun bezit in het buitenland belegden en zoodoende aan het Fransche bedrijfsleven en de staats huishouding onttrokken. Zij vreesden, dat de volksfront-politiek hun geld in een bodemlooze put terecht zou bren gen; vandaar de vlucht over de gren zen. Het kabinet-Chautemps kondigde zich aan als een gekuischte editie van Blum's combinatie, bezield met het voornemen de tering naar de nering te zetten. Een betrekkelijk conservatief en zeer deskundig man als Georges Bonnet werd minister van financiën. Het beleid tot dusver door de nieuwe regeering gevoerd, is inderdaad heel wat voorzichtiger geweest dan dat van Blum. Maar desondanks keerde het ver trouwen der bezittende klasse nog niet terug. Weliswaar vloeide een klein deel van het gevluchte kapitaal weer naar Frankrijk, doch van veel beteekenis voor de schatkist was dat niet. En daar Chautemps c.s. van hun voorgangers een zeer berooide erfenis kregen te aanvaarden, kan het dan ook niet ver bazen, dat ze voortdurend met financi- eele moeilijkheden bleven kampen. De vorige week manifesteerden de ze zich opnieuw in een snelle waarde vermindering van den frank. Zaterdag zakte de koers van het Fransche betaal middel zelfs beneden dien van den Bel gischen frank. In verband hiermede doken in het midden der vorige week geruchten te Parijs op over een regeeringscrisis. Het kabinet zou den strijd niet langer meer kunnen volhouden, zoo vernam men ;en een aantal burgerlijke (radicale) minis ters zouden een nieuw ministerie ver langd hebben, steunende op de partijen van gematigd links tot gematigd rechts Zaterdag kwam de ministerraad bij een, om den toestand onder oogen te zien. Urenlang heeft men beraadslaagd; tenslotte werd besloten, om in tegen stelling met veler verwachting aan te blijven. Het Volksfront wordt dus (voor zoo lang als 't duurt) gehandhaafd. Het kabinet-Chautemps zal nogmaals een poging doen de moeilijkheden de baas te worden. Hoe, dat heeft het uiteengezet in een aantal resoluties, welke na de zitting van den ministerraad plechtig werden afgekondigd. Deze (resoluties zijn er kennelijk op berekend dat deel van het Fransche volk, dat er nog maar niet toe komen kon, veel vertrouwen in Chau temps c.s. te stellen, in het gevlij te ko men. Ze beloven: handhaving van de openbare orde, bestrijding van de soci ale troebelen en bescherming van de in dustrie. Verder zal de regeering ter saneering van de financiën niet haar toevlucht nemen tot abnormale maat regelen als een wisselcontröle, doch een politiek van aanpassing trachten te ver wezenlijken. Naar haar letter komt deze belofte dus neer op een vrijwel totale afschrij ving van de voiksfrontpolitiek. „Aan passen", luidt nu het parool. Het is een woord, dat voorheen slechts verachting van uiterst linksche zijde ten deel viel. De socialistische ministers hebben er ook hun fiat aan gegeven. De vraag zal nu maar zijn, of ze hun partij en of ze Uit het Engelsch van PAUL TRENT. Er was een bewonderenden blik in Furber's oogen als hij naar Stella keek en Guy was zich bewust van een gevoel van lalouzic Hij r-ielde al spoedig voor om het schip te gaan bezien. Eerst be zocht men zijn afceeling en hij ging hun V"or, verdieping ,;a verdieping afdalen de, Hij legde uit, hoe deze wapens werden geladen en welke middelen men gebruikte om ze oj het doel te richten. Va'da scheen er zich buitengewoon voor te inte'esseeren en viel hem nu en dan in de reden met een vraag, waar van de intelligentie hem verbaasde. Een lift bracht hen naar boven en nu bezochten zij de groote dynamo's, die de electrische kracht verschaften. Hier was de Marconikamer, waarmee Hallam be last was. „Mogen we er in gaan?" vroeg Valda snel. Maar Hallam schudde het hoofd. „Tegen de orders", zei hij lakoniek, „Kunt u ons niet eens één signaal la ten hooren?" drong ze aan. „Neen, die kamer is vol zorgvuldig bewaarde geheimen, Furber zal u even gezelschap houden, terwijl ik me ga ver- kleeden Ik zal op u wachten in de hut van den commandant". Hij verliet hen en ging haastig naar de communisten (die niet in het kabi net vertegenwoordigd zijn, doch de re geering plegen te steunen, op hun wijs dan) mee kunnen krijgen. Want een aanpassing, zal ze vruchten afwerpen, kan niet alleen beteekenen, dat het smijten met geld zal ophouden, doch moet vermoedelijk tevens een zekere afbraak van het te dure maatregelen stelsel door Blum in praktijk gebracht, inhouden. Van de socialisten en commu nisten zou dit wel eens teveel gevraagd kunnen blijken; zoodat van deze zijde in de naaste toekomst een actie mogelijk geacht moet worden, welke het volks front opnieuw aan het wankelen zou kunnen brengen. Aan den anderen kant is het overi gens nog geenszins zeker, dat de „kapi talisten" nu eindelijk hun zoo fel be geerden steun aan de politiek van het kabinet zullen verleenen. Men moet er rekening mee houden, dat hun de lust kan bekruipen, nu gebleken is, hoezeer de regeering eigenlijk van hun taktiek afhangt, haar nog maar een poosje aan haar lot over te laten, waardoor zeer waarschijnlijk een kabinetscrisis zou ontstaan; een crisis dan, waarvan de oplossing moeilijk anders dan in meer rechtsche richting gezocht kon worden. Enorme vischaanvoer te IJmuiden, De aanvoer van visch in IJmuiden, welke de laatste weken bijzonder groot is, bereikte Maandag een recordhoogte. In den geheelen crisistijd is geen dag met zulk een aanvoer voorgekomen Er waren 16 trawlers en ongeveer 20 loggers aan de markt en de totale aan voer bedroeg 11000 a 12000 kisten, waarvan 7000 kisten haring' en ca. 2000 kisten makreel. De vangsten van de 15 treilers, die het eerst hadden gelost, en die de totale afslagruimte, een lengte van 450 meter in beslag namen, was in ruim twee uur afgeslagen. De opbrengst van de Maandag verkochte visch was ongeveer f 55.000. Bij Kon besluit is met ingang van 1 Maart 1938, aan prof. dr. E. van Ever- dingen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteorologisch instituut, met dank. betuiging voor de vele belangrijke in die betrekking bewezen diensten, NIEUWE GEZANT IN ZUID-AFRIKA. De regeeringspersdienst meldtt dat binnenkort de benoeming is te verwach ten van jhr. W. F. van Lennep, tot dus ver gezantschapsraad -te Brussel tot H. M.'s gezant in de Unie van Zuid- Afrika. De heer Van Lennep is in 1894 te Am sterdam geboren. Na het eindigen van zijn gymnasiale studiën te Haarlem en 's Gravenhage legde hij met goed gevolg examina voor gezantschapsattaché en gezantschapssecretaris af. Na een jaar te Boekarest als gezantschapsattaché te hebben doorgebracht, aanvaardde hij in 1920 een functie in het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken. In 1922 ging hij als attaché naar Berlijn en werd in 1924 bevorderd tot gezant schapssecretaris tweede klasse te Bern, In 1927 bekleedde hij dezen post te Constantinopel. Als gezantschapssecre taris eerste klasse g'ing hij in 1928 naar Boekarest, en in 1931 naar Pretoria, waar hij in 1934 gezantschapsraad werd. Nieuw lid van de Eerste Kamer benoemd. Het centraal stembureau heeft giste ren in de vacature-Pont (N.S.B.) tot lid van de Eerste Kamer benoemd ver klaard jhr. mr. E, J. B. M. von Bönning- hausen te Tubbergen. F ai llissementen. Het faillissement van J. Taelman, aan nemer te Philippine, curator mr. G. Tichelman te Terneuzen, is geëindigd door homologatie van het accoord. Het faillissement van C. de Mees ter, winkelier te Bresken s, curator mr. J. Erasmus te Oostburg, is in hooger beroep door het Gerechtshof te 's Gra venhage vernietigd CREDIET VOOR BOUW TRANSFORMATORHUISJE ca, BIJ VEERSCHE BRUG, Bij uitvoering van "het bouwplan voor het gemeente-terre'n aan den Veer- schen Singel, zou een hoogspan ningskabel in het terrein komen te lig gen en ook de nu aanwezige zuil een ongeschikte plaats in nemen. Om die reden werd reeds een crediet toege staan voor kabelomlegg ng, slooping der zuil en vervoer naar de Gasfabriek tot een bedrag van f 870. Een en ander zal nadere maatrege len voor de stroomvoorziening noodza kelijk maken. Waar bij B. en W, het streven voorzit de transformatorzuilen geleidelijk door steenen huisjes te ver vangen, in verband met de technische bezwaren van de zuilconstruct'é, en bovendien van de tegenwoordige zuil uit .sedert korten tijd ook de hoog spanningsvoorziening naar de gemeente terreinen aan den Kleverskerkschen weg plaats vindt, doch, als gevolg van de beperkte ruimte, op een wijze, d e tech nisch niet langdurig kan worden voort RINSO EN DE WASMACHINE ZIJN GEZWOREN KAMERADEN! Waar Rinso en de wasmachine samenwerken, worden beslistschitterende wasresultaten bereikt. Beide zijn typische vertegenwoordigers van onze technische eeuw. De grote voordelen, die de wasmachine biedt, komen met Rinso pas goed tot hun recht. Want Rinso behoeft niet te worden aangemaakt en geeft in een oogwenk zelfs in lauw water een„overvet"sop van zo grote reinigende kracht, dat het lastige voor- weken van de was niet meer nodig is. Voorts is een Rinso-sop zo werkzaam, dat het meerdere malen ach tereen kan worden gebruikt. Door de samenwerking van de wasmachine en Rinso wordt in anderhalf uur een volledige gezinswas voor 5 personen helderwit. Na het eerste samenzijn voelt de wasmachine zich zonder Rinso volkomen hulpeloos. nSO. S"CIAAL VOOR DE WASMACHINE/ - 7 (Ingez. Med.) zijn hut. Zijn oppasser wachtte hem reeds en spoedig was hij in avondcos- tuum. Vóór hij, zijn hut verliet herlas hij een brief van zijn vader, die hem vertel de, dat hij dien avond in Weyport zou komen en hem verzocht in het Royal Hotel te komen dineeren. „Het is tijd genoeg als ik daar om tien uur ben. Ik ben benieuwd waarom de oude heer hier komt", dacht hij een weinig ongerust. Sinds hij Portsmouth verlaten had, was Guy veel buienslands geweest en was daardoor weinig thuis. Als een vader zijn zoon afstaat aan de marine, weet hij, dat hij de banden van het huiselijk leven daarmede doorsnijdt en in het ver volg tevreden moet zijn met korte ont moetingen, dikwijls met lange tusschen- poozen. Guy Hallam had het getroffen met zijn vader; zijn moeder kon hij zich niet meer herinneren. Daar hij een eenig zoon was, hadden beiden zich zeer aan elkander gehecht en ofschoon zij elkaar de laatste jaren slechts zelden ontmoet hadden, waren er toch steeds lange vertrouwe lijke brieven g'ewisseld. De oude heer Hallam was advocaat van beroep, maar practisfeerde jsinds eenigen vtijd niet meer. Met een blik op zijn horlege haastte Guy zich naar de hut van den comman dant. In den gang ontmoette hij Furber, die zeide dat hij zich ook even ging ver- kleeden. Een kwartier later zaten allen in de piketboot op weg naar Weyport. Daar namen zij een taxi en Hallam beval den chauffeur te stoppen bij het Royal Hotel „Ik wil den portier even een bood schap afgeven voor mijn vader", legde hij uit. Mevrouw Cameron bewoonde een groot huis even buiten de stad en Guy en Furber gingen in de rookkamer, ter wijl de dames zich kleedden voor het diner. „Juffrouw Glyn scheen in alles aan boord erg veel belang te stellen", merk te Guy terloops op. „Ja, maar ik houd wel van al die vra gen van zulk een aardig meisje", ant woordde Furber met een lach. „Ze schijnt me buitengewoon intelli gent". „Het is me niet opgevallen. Een mooie vrouw hoeft geen hersens te hebben". „Haden jelui elkaar vroeger als eens ontmoet?" vroeg Hallam opeens. „Neen, waarom vraag je dat?" zei Furber. „O, ik kreeg alleen maar den indruk, dat jelui elkaar al kenden, dat is alles". „Dan vergis je je toch. Maar als het aan mij ligt, zullen we elkaar in het ver volg dikwijls genoeg zien", was het luchtige antwoord. Valda kwam het eerst binnen en Guy had graad gezien, dat Furber haa- ge- heele aandacht in beslag had genomen, maa: zij zelf scheen van een andere vneening te zijn, want zi; ging naast Guy zitten en begon geanimeerd te praten. gezet, meenen B. en W., dat een stee nen hu,isjel, geliijk vorenbedoeld, zal behooren te verrijzen en zulks midden in het bouwplan, waarbij dan voor de kabels een uitweg naar dat huisje kan worden vrijgehouden. Uitvoering v,an een en ander zal f 5400 kosten, waar onder dan begrepen de bovengenoemde f 870 en vragen B. en W. daarom een cred et van f 4530, welk bedrag niet eerder zal worden besteed dan wanneer de bebouwing ter plaatse zulks ver- eischt. VERPLICHTE ARBITRAGE IN DEN LANDBOUW. De uitspraak in het geschil te Domburg. DOMBURG. Reeds is bij de betrok ken partijen ontvangen de scheidsrech terlijke uitspraak van mr. C. A, Prinsen arbiter in het arbeidsgeschil in den land bouw alhier. In zijn beslissing omschrijft hij hoe of van de één en twintig door hem aangeschreven landbouwers, vor mende de partij eenerzijds, er slechts één op de zitting te Middelburg was verschenen. De partij anderzijds was vertegenwoordigd door een vrijgestelde voor den Ned. Christ. Landarbeiders- bond en een vrijgestelde voor den Ned. Bond voor arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Verder overweegt hij: dat schriftelijk door een werkgever en den in zijn dienst zijnde werknemer is te kennen gegeven, dat in het betrokken bedrijf een loon wordt betaald dat zelfs een weinig hooger is dan het contract loon, dat door den aanwezigen landbouwer enkel bezwaar werd gemaakt tegen 'de emolumenten, dat uit het feit, dat een viertal land bouwers vrijwillig een contract hebben aangegaan en niemand tot uiting ge bracht heeft, dat de loonen te hoog zijn, mag worden aangenomen, dat ook van werkgeverszijde de loonregeling als bil lijk wordt beschouwd; dat de bezwaren van werkgeverszijde hun oorzaak vinden in den afkeer van het zich binden aan een contract, doch dat deze bezw.aren niet zwaar mogen gelden nu all.erwege naar ordening wordt gestreefd. De volgende uitspraak wordt dan ge daan: Dat de arbeidsvoorwaarden, opgeno men in het collectief arbeidscontract, gesloten tusschen eenige werkgevers te Domburg eenerzijds en den Ned. Christ. Landarbeidersbond en den Ned, Bond van Arbeiders in Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf anderzijds, ook zullen gelden voor de bij deze arbitrage betrokken werkgevers, welke niet be reid bleken dit contract vrijwillig aan te gaan. Deze uitspraak zal gelden van da tum der uitspraak af tot 28 Februari 1938. Dit collectief arbeidscontract Inudt in dat het minimumloon voor een voxwaar- digen vasten arbeider zal bedragen 1.75 per dag indien een zoodanigen ar beider minder dan zes maanden achter een bij denzelfden werkgever is 2 per dag. Erkende Chr. feestdagen met inbegrip van den derden dag, bid- en dankc'ag, Hemelvaartsdag en Nieuwjaarsdag wor den doorbetaald. Vaste arbeiders zullen iedere week 1 pond boter ontvangen voor 50 cent be nevens jaarlijks 50 roeden aardappel land. De arbeidsdag zal blijven naar plaat selijk gebruik. Zaterdags om 6 uur ein digen met behoud van loon. Voor arbeid buiten den gewonen werktijd zal 30 cent per uur worden be taald. Indien niet twee maanden voor het beëind gen der overeenkomst een loen Stella kwam, kon bij het gespt c-k niet in eens afbreken en aan tafel zat hij ook naast Va'da. Hij troostte zich met de gedachte, dat zijn kans later zou komen. In ieder geval kon hij de- vrouw, die hij lief had, aanstaren en af en toe ving hij een vlugge verlegen blik op, die zijn onrust verdreef en hem met hoop vervulde. HOOFDSTUK II. Guy nam de gelegenheid waar, toen zij in het salon waren en mevrouw Ca meron Stella vroeg om iets voor haar te halen uit de andere kamer. Eenige oog'enblikken later volgde hij haar en wachtte haar op onder aan de trap, „Ik moet u spreken. Ik moet om tien uur naar mijn vader", begon hij dringend. „Moeder wacht op me", antwoordde ze, „Ga even mee in de rookkamer", Na een oogenblik aarzelen volgde ze hem en de deur sluitende, naderde Guy haar met verlangen in 'zijn oogen, „Stella je moet weten, wat ik je wil vragen. Vanaf het eerste oogenblik moet je gezien hebben, dat ik van je hield. Geef eens antwoord, liefste". Maar zij hield het hoofd afgewend en hij werd bang. „Zal ik je zeggen, wat jouw liefde voor mij beteekent? Ik heb me nooit veel met vrouwen bemoeid. Ik ging altijd te veel op in mijn werk. Tot ik jou ontmoette heb ik altijd gedacht, dat de vrouw van een zeeman zijn schip was. Maar toen kwam jij in mijn leven en veranderde Met zorg gemêleerde, milde tabak, zuiver blad, mooi lang van sneê. Die Oud-Holland- sche Pijptabak kunt U ook genieten Vraag eens „Schout" of Coopvaert" van Douwe Egberts! ANNO 1753 SCHOUT 15ct. CQOPVAERT 10ct. P.ons (Ingez. Med.) der partijen opzegt, zal het contract on gewijzigd voor een jaar worden ver lengd. DOMBURG. Voorheen stond aan het eind van de Stationstraat op het em placement der stoomtram „Walcheren" een watermolen. Nadat de waterwin ning electrisch geschiedde, werd de watermolen geheel ommetseld, zoodat een uit architectonisch oogpunt minder mooi bouwwerk w'erd verkregen. We vernemen nu dat één en ander voor den sloop is verkocht. Hierdoor zal men weer van de Stationstraat uit het vrije zicht verkrijgen over de wijde vlakten en op het van hieruit zoo mooi gelegen torentje van Aagtekerke. MOND- EN KLAUWZEER. VROUWENPOLDER. Onder het vee van den landbouwer J. L. te Gapinge is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd, SLUIS. Gedurende de bietencampag ne, welke deze week een aanvang heeft genomen, is het eenrichtingsver keer in deze gemeente opgeheven. Of deze verhndermg gedurende den ge heelen winter van kracht zal Blijven, moet worden afgewacht. Alhier is een Chr. Jongel edenver- - eeniging opgericht, welke in de plaats is gekomen van de Chr. Knapenvereeni- ging „Obadja". Laatstgenoemde ver- eeniging 's ontbonden bij gebrek aan een leider. Tot de nieuwe vereniging welke nog naamloos is, traden aanvan kelijk 12 leden toe. Uit hun midden werd staande de oprichtingsvergader ng een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. Ketele, voorzitter; P. Ver- hage, secretaris; I, de Kramer, penning meester. alles. De aanraking van je hand deed me trillen. Je stem te hooren, je lieve gezicht te zien was een onuitsprekelijk geluk voor me. De tweede keer dat ik je ontmoette, verlangde ik al je te vragen of je mijn vrouw wilde worden. Stella, laat me je oogen zien. Zeg me dat je me lief hebt", pleitte hij hartstochtelijk, Plotseling scheen alle zenuwachtigheid haar te verlaten en haar oogen ontmoet ten de zijne, Nu verlangde zij, dat hij het geheim, dat ze zoo zorgvuldig bewaard had, zou lezen. „Guy", fluisterde ze bevend. Dadelijk waren zijn armen om haar heen zijn lippen zochten de hare en ze gaf hem kus op kus. Ze waren beide jong en vol van levensvreugde, voor geen van beiden werd dit oogenblik vergald door vroegere luchtige en gedachteioöze flirtations. Teeder nam hij haar hand en raakte die met de lippen aan. Toen bracht zij haar naar de canapé en ging naast haar zitten, „Eigenlijk schaam ik me een beetje, lieveling, ik kan je zoo wenig aanbieden. Mijn vader zal me geen groote toelage kunnen geven, en je weet. dat mijn trac- tement maar klein is. We zullen mis schien moeten wachten en „Het kan me niets schelen. Wat hin dert dat als wij elkaar liefhebben? Bo vendien heeft moeder geld genoeg en ik ben maar alleen". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5