W^Wwm BUITENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. GEMENGD NIEUWS. Britsche torpedojager door onbekende duikboot aangevallen. DUITSCHLAND ENGELAND POLEN. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS BEURS VAN AMSTERDAM. WISSELKOERSEN. 's GRAVENPOLDER. IZ. DE BLAUWE. Nissc, m L* „Ja, mijn kind, je hebt goed opgelet I Dit is het echte Aspirin. Met den Oranjeband." „Is dat dan zoo belangrijk?" „Jazeker. Kijk eens hier: voor je gezondheid moet je altijd het beste nemen, dat er is. En dan neem ik natuurlijk altijd Aspirin. Je kunt het direct aan den Oran jeband om de verpakking en aan het kruis herkennen." is reeds sedert een ge neratie het. .voortreffelijke middel tegen verkoudheden, !jr>,V rheumafiek, hoofdpijn enz. (Ingez. Med.) De Spaansche burgeroorlog. De Britsche torpedojager „Basilisk", die in het Westelijk gedeelte der Middel- landsche Zee patrouilleert, is gistermor gen op 25 mijl ten Oosten van Kaap San Antonio door een onbekende duikboot aangevallen. De duikboot vuurde een torpedo af, welke echter geen doel trof. Het Britsche oorlogsschip beantwoord de den aanval met het werpen van dieptebommen, waarvan de uitwerking niet bekend is. Uit Londen wordt gemeld, dat de „Basilisk" de aanwezigheid van een onderzeeër door middel van zijn luister toestel had bemerkt, voor de torpedo werd afgevuurd. Na den aanval van de duikboot, kwa men spoedig verschillende Britsche tor pedojagers nabij Kaap San Antonio aan om te trachten den onbekenden onder zeeër op te sporen. Ook eenige water vliegtuigen namen hieraan deel. Tot nu !toe is het echter niet gelukt een spoor van de duikboot te vinden. Een protest van 150 Amerikaan - sche predikanten. Ter beantwoording van het door de Spaansche bisschoppen ten gunste van generaal Franco uitgesproken pleidooi hebben 150 Amerikaansche protestant- sche predikanten een open brief uitge geven, waarin .zij de houding der kerk vorsten veroordeelen. In dezen open brief verklaren zij: „De poging, die door de Spaansche prelaten ondernomen is om den militairen opstand tegen de wet- tig gevormde regeering te rechtvaardi gen. is verontrustend en verraadt ge voelens van vijandschap jegens de volks- regeering, jegens de vrijheid van gewe ten en de beginselen, die wij, Ameri kanen, diep aanhangen". Voorts merken zij in den brief op, dat de Spaansche bisschoppen ophef maken van den steun der Sovjets aan de wettige regeering, maar geenerlei melding maken van de deelneming van Italië, Duitschland en de Mooren aan den kant van Franco, De strijd in het Verre Oosten. JAPANSCHE VORDERINGEN BIJ SJANGHAI. De woordvoerder van het Japansche leger bij Sjanghai heeft verklaard, dat de Japansche troepen aldaar vorderin gen gemaakt hebben met een gemiddel de van 500 meter over een front van 14 km ten Noorden van Lotien, ondanks den verbeten tegenstand der Chinee- sche troepen. Chineesche successen in het Noorden. Het Chineesche telegraafagentschap Central News deelt mede, dat een af- deeling van het achtste Chineesche le ger, da| opereert aarr het Noordelijk front van Sjansi, de steden Sjoesien en Tsingping op 1 en 2 October heeft her nomen. In het Noordoosten van Sjan si bestookt een colonne van hetzelfde leger thans de Japansche troepen in een bergacht:g gebied, in het bijzonder in de omgeving van den pas Pingsing Poolsche gravin te Berlijn gearresteerd. Gravin Borigia Wielopolska, lid van een zeer bekende Poolsche familie, is te Berlijn in hechtenis genomen, Öe gravin, die uit Frankrijk kwam, zou er van beschuldigd worden bij een spion nage-affaire betrokken te zijn, Zoowe in Poolsche als 'n Duitsche kringen be waart men het diepste stilzwijgen over de arrestatie. Werkloozenaantal gestegen. Het aantal werkloozen bedroeg op 13 September 1,339,204, hetgeen 13,586 meer is dan 23 Augustus van dit jaar Hierbij zijn niet inbegrepen de perso nen die ngeschreven staan op de werkloozenlijsten, doch die werkten op den dag dat de statistiek werd opge steld, anders zou het .aantal werkloo zen met 29,979 zijn toegenomen. ONDERWUZERSSTAKÏNG. Het onderwijzend personeel van 147 agere scholen te Warschau is tn staking' gegaan voor den tijd van 24 uur uit solidariteit met het personeel van den bond van Poolsche onderwijzers, dat sedert vijf dagen de bureaux van den bond bezet houdt uit protest tegen het benoemen van een commissaris, welke toezicht op hen moest uitoefenen. Deze bezetting is gisteren geeïndigd doordat de politie de bureaux heeft ont ruimd. Een delegatie van de stakende onder wijzers heeft zich naar de Belvedere be geven, waar wijlen maarschalk Pilsoed- ski heeft gewoond en legde hier bloe men neer. Zaterdagavond heeft minister president generaal Skladkowski een communiqué gepubliceerd, waarin den bond van onderwijzers wordt verweten communistische actie te voeren. Alle bladen, die de laatste dagen berichten over deze staking' hebben gepubliceerd, zijn in beslag genomen. SUIKEJ? RUBBER KOFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. KOfflE. CACAO. KMOQ4. CRAKSN »4X. VAU lOMOfiH IHMfOOL NSW TOM. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. OM* Sa taWooa No. 3001331012 AMSTEKDAM-C ■MlhtW 30012 Tilmiia.il in CA8LOSAMSIWDAM ERGERLIJK GEVAL VAN CHANTAGE. 20,000 afgeperst. Een bekend Amsterdammer heeft, zoo meldt de Tel., geruimen tijd aan zienlijke bedragen betaalt aan een chan teuse, die hem herhaaldelijk dreigde be paalde feiten openbaar te zullen maken. Ten slotte heeft hij aangifte bij de poli tie gedaan, die, de vrouw onmiddellijk heeft gearresteerd. Zij is, na door de zedenpolitie te zijn gehoord in het huis van bewaring opgesloten. Het schijnt, dat zij den man niet minder dan 20.000 heeft afgeperst. De politie is ervan overtuigd, dat de dame nog meer slachtoffers heeft ge maakt. GERONSELD VOOR SPANJE, AgentL. Sandee Telefoon 24 Nieuwdorp (Ingez. Med.) en daarna aan de maatschappij te ver klaren dat deze gestolen waren. De zich noemende Strucker is gearresteerd.» Autodieven aangehouden. De politie te V e e n d a m 's er Zondag in geslaagd twee jongelieden: te arresteeren, die de auto van dr. Free s te Groningen hadden bemachtigd, en er mee van door waren gegaan. Bij de brug te Heiligerlee reden zij de auto echter in stukken. De jongens vluchtten toen het veld in .beschermd door het nachtelijk duister. Na een uitgebreide jacht, wist de politie hen echter te vinden. Het zijn de 18-jarige S, H. en de22-jarige J. H. S., beiden woonach tig te Groningen. Binnen één week tijds zijn in Gro ningen drie auto's gestolen en zwaar beschadigid. Men vermoedt, dat de beide aangehoudenen ook hieraan schuld hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Door stoommachine gegrepen en omgekomen. Gistermiddag is de machinist van de ol'eslagerij der firma W. T. v. d. Ley te Langweer (Fr.) levenloos tusschen een stoommachine gevonden. Door 'nog onopgehelderde oorzaak is de man, de 26-jarige G. Veurman, door de machine gegrepen. Niemand is bij T 1 het ongeluk tegenwoordig geweest. Het In het afgeloopen weekend is het een: het sfachtoffej; w|s vreeSelijk verminkt. De ongelukkige was gehuwd ronselaar te Alkmaar gelukt, een slacht offer te maken. Deze ronselaar, een be kend Alkmaarsche communist, werkte in een volkslogement, waar hij o.m. in aanraking kwam met den 32-jarigen werkloozen arbeider P. H. Deze had in liet logement meermalen te kennen ge en vader van drie kinderen. Enorme palingvangsten. De laatste dagen zijn in het IJssel- meer enorme palingvangsten gedaan. Du zenden pondep paling kwamen ter geven, dat hij voor den militairen dienstvischafslag te Hippolytushoef in Spanje, met welks wettige regeering hij uit politieke overwegingen sympathi seerde, wilde teekenen. Daarvan had de ronselaar lucht gekregen en deze heeft hem dagenlang bewerkt. Tenslotte gaf H. zich gewonnen en de maatregelen voor de verre reis werden genomen. H. kreeg een pas, terwijl hij voorgaf, te wil len monsteren voor een schip, dat in de Rotterdamsche haven zou liggen. De be doeling was, dat H. eerst naar Parijs zou reizen en zich daar zou aansluiten hij een groep vrijwilligers (Wieringen). Er was zelfs een dag, dat de aanvoer 45,000 pond bedroeg, GEVECHT TUSiSCHEN PAPOEA'S. 13 menschen vermoord. Inzake de vermoording van een aan tal Papoea's twee weken geleden in 'n kampong nabij Fakfak op Nieuw-Guinea kan nader worden gemeld, dat hier geen sprake was van amok, doch van een ruzie tusschen twee kampongs. De oor zaak hiervan wa? als volgt: Een blinde man verzocht den eenigen zoon van het hpofd van een anderen Zondagmiddag was alles voor de reis j kampong, in een vruchtboom te klim- gereed, zonder dat H. dat wist. Deze was naar een voetbalwedstrijd gaan kijken en toen de ronselaar in het logement verscheen, was H. niet aan wezig'. Hi] vond hem echter spoedig op het sportveld, en nam hem mee naar de stad. In het logement werd door beiden voorgegeven, dat ze gingen visschen en zoo vertrok H. die zich zelfs den tijd niet gegund had, om ondergoed mede te ne men. Vermoedelijk is hij reeds met den trein van 17.46 uur naar Amsterdam vertrokken. De ronselaar, die bij de Alk maarsche politie bekend is, schijnt nog meer slachtoffers te hebben willen ma ken. maar waarschijnlijk zal hij daartoe de kans niet meer'krijgen Meisje van de fiets gewaaid. Gistermiddag is de 16-jarige H. van men. De jongen viel er uit en werd ge dood. De vader, dit vernemende, ver zamelde ongever 200 bergpapoea's en zakte met deze de kust af n'aar den kampong, waar het ongeluk was voor gevallen. Zij vernielden alle huizen van dien kampong en vermoordden 13 per sonen. Het gelukte den blinden man in een prauw te ontvluchten. Vloeibaar traangas in het gelaat gekregen. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst te S o e r ,a b a j a, de com missaris van politie eerste klasse J. G. P. Hezemans, bevond zich Zondag avond op het terrein van de jaarmarkt in de gaskamer tot het geven van de monstraties voor het publiek, dat z'ch voorzien van gasmaskers, een oogen- haar fiets geworpen. Zij kwam met haar hoofd tegen een paal terecht en liep een schedelbasisfractuur op. Zij is in zeer ernstigen toestand naar het diaconessen- huis te Groningen overgebracht. Voetgangster door op hol geslagen paard omvergeloopen en omgekomen. Gisteriftiddag is het paard van den voerman Vulling's te Beringen, gemeente Helden (L.) dat voor een turfkar gespan nen was, te PanningenHeuvelhoek bij het ontladen van den wagen geschrok ken en op hol geslagen, Het paard wierp de 77-jarige wed. G., die langs den weg liep, omver. De vrouw was op slag dood. Vervolgens liep het paard nog een eind door, rukte zich toen uit het tuig en viel ongeveer 500 meter verder neer. Het werd daarbij deerlijk gewond. Oplichter van autoverzekeringen aangehouden. Bij een Brusselschen garagehouder vervoegde zich dezer dagen een Amster dammer, die zich Strucker noemde. Hij bood een Amerikaansche auto voor vijf duizend franken te koop aan. De garage houder vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Deze vond op den man een valsche identiteitskaart ten name van Trucker en een Duitsche pas ten name van Rogoch. De Nederlandsche politie werd van een en ander op de hoogte gesteld en deze stelde vast, dat er te 's Gravenha- g'e een garagehouder, Strucker genaamd bestaat, die eigenaar is van den te koop aangeboden wagen, en die een deelge noot heeft, die Rogosch heet Volgens de politie hield het tweetal zich bezig met het oplichten van verze keringsmaatschappijen door auto's te verkoopen, waarvan zij eigenaar waren,J Eerste no'.eermg is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% Amsterdam 1934-4 100%400% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 46%46 A Amsterd. Bank 151%150 A Pref. Jurgens A 132132 A Ned. Gist- en Spiritusf. 475 A De Schelde N.B. 43%42% C Am. Smelt en Ref. 5149% A Born. Sum. H.M, 194 A Houth. Alberts 104% C Union Pac. Rr. 3179% C Int. Nickel Cy. 38%36% Ned. 1000-4 101%—101 O. Indië 34 1000-4 100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Kolon ale Bnk. 138-136 A N.I. Hbk. 1000 148%—148% C Ned. H. M. 1000 172%—172 A v. Berkels Pat. 70%72-74% C Calvé-Delft S3%— 82% A Philips Gem. B. afg 362%354-48 C Unilever 157%—155%-54% C Am. Car en Foundry 23%22% C Anaconda Cop. 29%26%-27% C Bethlehem St. 50%47%-% C Kennec Copper 34%33-32% C U. States St. C. 59%—55%-% C North Am. Cy, 15%15% A Kon. Petr. Mpij. 389%382-88 C Contin. Oil Cy. 27%26%-% C Phillips Petr. Comp. 3635% C Shell Union O.C. 15%—14%-15 C Tide Water Ass. Oil 1312%-% A Ned. Scheepv. U. 135%130-32 A HV, Amtserdam 479%—473-69% A Java Cult. Mij. 180—176—73 A N.I. Suiker U. 138—133-31 A DeliBatavia 231%—225-23 C Deli Mij, 1000 303-292-93. A Senembah 303%291% BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Philips Markt Amerika Koninkl. i— Schepen Wettig. Rubber Unilever Tabak Suiker ObLMarkt— Gedeponeera C Baltimore en Ohio 1312% C Southern Pac. Cy. 23%22%-% I A Southern Rlw. 14%13% A Amst. Rubb. C 253—247-44 A Deli-Bat, Rubb. 183%—176-74 A Hessa Rubber 190181 J A Serbadjadi S.R. 134%—127%-31 Heden gister Londen 8.95% 8.96% Berlijn 72.70 72.65 Parijs 5.94% 5.97% Brussel 30.49 30.47 New-York 1,80% 1.80% Dagelijksche indexcijfers, medege deeld door het centraal bureau voor de statistiek, 4 October. Aandeelen- koersen: 103,2; goederen groothandels- prijzen: 87,9, v_» aö v\^j. miuuug ro vav *u ]i*ngv ula, wu V. te Hoogkerk, door een windvlaag van blik in de met traangas verontreinigde ruimte kon ophouden. Teneinde de gas kamer van traangas te voorzien, wilde de heer Hezemans in tegenwoordigheid van een assistent een ampulle openen, waarin zich vloeibaar traangas beyond. Wat toen precies geschied is, is nog niet bekend, doch de ampulle sprong of brak, waardoor de heer Hezemans het vloeibare gas in zijn gelaat en in de oogen kreeg. Krimpend van pijn werd de heer He zemans weggeleid naar de kliniek van een oogarts, waar bleek, dat één oog zwaar geleden had. Hoe het ongeluk voor den heer Hezemans zal afloopen, kan men thans nog niet zeggen. De behandelende geneesheer verklaarde de hoop te hebben, dat de heer Heze mans geen blijvende gevolgen van dit ongeluk zal ondervinden. „MIJN ZOON, DE MINISTER." Opvoering door gezelschap Saaiboni. Voor de opvoering van het blijspel „Mijn zoon, de Minister", door het ge zelschap SaalbornParser, gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes, be stond slechts een matige belangstelling Dit was ongetwijfeld te betreuren, want het spel, zoowel als stuk verdienen een volle zaal al kan de inhoud voor ons Nederlanders eenigsz ns overdreven zijn. Het stuk spot op geestige, vaak sarcastische wijze met politiek, verkie zingen, kamer- en ministerzetels. En ,al is er ook hier te lande veel, dat :n deze critiek wettigt, wij zijn toch nog verre van de toestanden die in dit too- neelspel gelaakt worden. Ministerbaan tjes duren hier gemeenlijk langer dan enkele dagen en de personen, d'e tot minister benoemd worden, bezitten in den regel ook heel wat meer capaci teiten, ook zedelijke, dan die welke in dit Fransche blijspel ten tooneele ge voerd worden. Maar in Frankrijk zijn de toestanden ten deze eenigsz'ns an ders en dies krijgt de inhoud wel meer waarde, als we bedenken, dat deze in de eerste plaats op het geboorteland van het stuk betrekking heeft. Deze critiek is echter en dat is wel weer een zwakke zijde nergens d epgaand, nergens vlijmend, zelden overtuigend, ook omdat de gevolgen nimmer gehekeld worden. De schrijver heeft zich een goede gelegenheid om wat beters te geven laten ontglippen. Het blijft alles luchtig, soms wel char mant, en vaak belachwekkend. Het gezelschap Saalborn tracht et meer uit te halen dan er in zit. Het treft den geest uitstekend. De verras singen komen steeds onverwacht en ongedwongen. Men leeft van begin tot einde mede, geamuseerd, en tel kens wordt een vroolijke lach gewekt. Een heel enkele maal wordt ook een gevoeliger snaar getroffen. Alle artisten zijn hun rol waard, ge ven een vlotte, aantrekkelijke creatie, al wordt het stuk toch gedragen, in de eerste plaats door Saalborn en op het tweede plan door Julia Cuypers, die zoo bijzonder "weten die scènes, die het moeten doen, ook treffend naar voren te brengen. Het zijn twee van onze grooten, Saalborn en Juli,a Cuypers. Ook in dit charmante blijspel bewijzen ze het weer, en vooral voor hen is het jammer, dat het publiek uit Goes en omstreken niet in grooter getale aan wezig was. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Sloten: 1 doode. Gistermiddag reed de motorrijder B. H. te Sloten (N.H.) langs de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Rechts van den weg stond een met een paard be spannen bakkerswagen, terwijl aan den anderen kant z'ch een stilstaande auto bevond. Met groote snelheid wilde H. deze voertuigen passeeren doch hierin slaagde hij niet. Met een hevigen slag vloog hij tegen den bakkerswagen op. De ongelukkige was op slag dood. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TlëN voor dit blad worden aangenomen door den Agent BURGERLIJKE STAND. Goes. Bevallen: A. Steketee-Deij z., W. J, Vermaire-Braber z., G. J. de Jonge-de Koning z. Ondertrouwd: B. D. B. Verbeem 27 j, te O. en W, Souburg en J. v. d. Veide 22 j, te Kattendijke, J. Traas 26 j. te Hein- kenszand en E. Traas 23 j. te Heinkens- zand, laatst te Goes, J. R. Viergever 22 j. te Zierikzee en A. F. van Oekel 20 j. Overleden: M. v. Sprong 54 j, jd. (D.Z.) Vlissingen, Van 30 Sept.4 Oct. Ondertrouwd: J. L Perwez 26 j. en J. J. B. Dierikx 23 j„ D. Boersma 30 j. en S. Hesselius 26 j. Getrouwd: F. B. Meijers 28 j. en M Lute 24 j. Bevallen: A M. van der Peijl, geb Fastenau d. Overleden: G. F. Bollen 81 j. wedn. van H. L. M. R. Janssens. (V.C.) SCHAKEN. DE REVANCHE MATCH OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De officieele opening. Euwe speelt de eerste partij met wit. 'In een der zalen van hotel Witte- brug in Den Haag vond gisteravond de officieele opening plaats van de re vanche-match om het wereldkampioen schap schaken tusschen Euwe en Al- jechin, den wedstrijd, welke weer, even als in 1935, gedurende meer dan twee maanden in het brandpunt der belang stelling zal staan, niet alleen in Neder land, maar ver buiten onze landsgren zen. Als eerste van de rij sprekers voerde de voorzitter van het Euwe-Aljechin- comité, mr. M. Levenbach het woord, die allen welkom heette, in het bijzonder den minister van onderwijs, als verte genwoordiger van de regeering. Prof. Slotemaker de Bruïne wees in zijn toespraak op de beteekenis van de zen kamp. Spr. meende, dat deze kamp zich zal kunnen ontplooien tot een strijd van groote waarde, welke niet alleen voor de beide kampioenen en voor de schakers, doch voor het geheele Neder landsche volk van groote beteekenis is. Prof. Slotemaker de Bruïne verklaarde de revanchematch tusschen Euwe en Al- jechin officieel voor geopend. De muziek bracht vervolgens de Mar seillaise en het Wilhelmus ten gehoore. Namens de F.I.D.E. sprak jhr. ir. H. Strick van Linschoten en namens den K.N.S.B. de voorzitter, de heer B. J. van Trotsenburg. Aan het slot van den avond hebben Euwe en Aljechin nog het woord ge voerd. Euwe sprak er zijn vreugde over uit, dat de belangstelling van officieele zijde van blijvenden aard was, getuige de aanwezigheid van den minister van on derwijs en vele andere autoriteiten. Euwe hoopte, dat hij zijn bewonderaars en vrienden niet zou teleurstellen. Bij de eerste match was er een titel te be halen, thans is er alleen maar wat te verliezen. Zich tot Aljechin wendend consta teerde Euwe, dat beider verwachtingen voor deze match niet dezelfde konden zijn. Toch hoopte Euwe, dat ook thans de goede vriendschap zou bestendigd blijven en vooral, dat er fraaie partijen zouden worden gespeeld. Aljechin verklaarde met genoegen voor deze match weer naar Nederland te zijn gekomen, ondanks het feit, dat hij in dit land zijn titel had verloren. Uw woorden, aldus Aljechin tot Euwe, hebben mij diep getroffen en ik zal deze nooit vergeten. Ik kan slechts herhalen wat ik twee jaar geleden gezegd heb: als het mij niet gelukt den titel te her overen, wensch ik de schaakwereld met dezen wereldkampioen geluk. Maar het zal de strijd van mijn leven worden en ik zal mijn laatste druppel schaakbloed geven om te overwinnen. Aan het slot van deze plechtigheid werd de loting verricht. Mr. Levenbach had een witten en zwarten pion in de handen. Aljechin koos als gast en bleek den zwarten pion te hebben genomen. Euwe speelt dus de eerste partij, wel ke hedenavond in den Dierentuin te 's- Gravenhage zal aanvangen, met wit. ZEILEN. Nederland wint den Holland-Belgie beker. Op het Hellegat nabij Antwerpen is de jaarlijksche zeilwedstrijd om den Holland-België-beker ten gunste van

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2