In het Finsche Roergebied. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. HET VERKEÉRSVRAAGSTUK. Sinds het verkeersvraagstuk door den inspecteur van politie, den heer M. A. Reneman in den Raad ter spra ke werd gebracht, ontvingen we van heel wat zijden opmerkingen over even tueel aan te brengen verbeteringen. In hoofdzaak worden de bezwaren, die we hoorden, wel ondervangen door ons „plan" dat we kort na dit onderhoud publiceerden. Een ons gemaakte op merking over de wenschelijkheid van eenrichtingsverkeer in het gedeelte Voorstad van Oostsingel tot Vogelen- zangschen weg onderschrijven we gaar ne, daar nog diverse andere straten (Zonnebloemstraat, Piccardstraat, Rim-, melandplein-Wlihelminastraat) .als ver binding tusschen genoemde punten kun nen dienen, Een andere opmerking: dat de plan nen wel weer den doofpot in zullen gaan, moeten we echter weerleggen. Het verkeersvraagstuk vormt bij de be voegde instanties nog steeds een punt van ernstige stud e en we vernamen, d.at daarbij ook de volle aandacht aan ons plan wordt besteed. Binnen niet al te langen tijd zal men er dus wel weer iets van hooren. AFSCHEID VAN DEN HEEP. C, M. KOK, Een zeer bijzondere huldiging. Het is Zaterdag voor de heer C. M. Kok, werkmeester in de machinefabriek der N.V, Kon. Maatsch. „de Schelde", een onvergetelijke dag geworden. De heer Kok heeft nl. op 67-jarigen leeftijd Jen dienst met pensioen verlaten en hoewel het de gewoonte is bij „de Schel de", dat een afscheid nooit onopgemerkt voorbijgaat, de wijze waarop van de hr. Kok afscheid is genomen was zeer bij zonder. Zoodra Zaterdagmiddag de stoomfluit het einde van het werk had verkondigd, verzamelden ingenieurs, bedrijfsleiders, bazen, ambtenaren en werklieden der afdeeling machinefabriek zich in de loods, waar een gedeelte voor de huldi ging was gereserveerd en op aardige wij ze versierd, Eenige fraaie bloemstukken tooiden de tafel, waaraan de heer Kok en zijn vrouw hadden plaatsgenomen. De heer J. van der Peijl, heeft als voorzitter van het huldigingscomité den scheidende toegesproken en daarbij ge schetst de groote verdienste van den hr. Kok, niet alleen als vakman, doch bo venal als mensch. Namens alle bood spr. een fraai dressoir en een salontafel aan. Namens de leerlingen van de school van de afdeeling machinefabriek sprak daarop Gerrit van Sluijs en bood een door hem zelf vervaardigde aschbak en cresse-papier aan, Ontroerd heeft de heer Kok dank ge zegd voor dat alles, „Ook ik", aldus spr., „had mijn fouten, doch nooit heb ik bewust iemand leed gedaan en mocht ik tegenover een der Uwen een fout hebben begaan, dan vraag ik daarvoor vergeving, opdat ik zonder wroeging van mijn rust kan gaan genieten". 's Middags vond een receptie plaats in het hotel Britannia, welke door eenige honderden was bezocht. De heer Kok w.as daar gezeten tusschen zijn zoons en de direceuren van „De Schel de", de heeren H. C. Wessel'ng en Arie Smit, den oud-directeur den hr. mr. Jan Smit en den directeur van de Rotter- aamsche Lloyd den heer Bernard Ruys. Fraaie bloemstukken waren van ver schillende zijden gezonden. De heer Wesseling bracht als eerste spreker dank ,aan den heer Kok voor het vele wat hij voor „De Schelde" heeft gedaan. Als blijvend aandenken bood hij een album aan met foto's van de vele werken, waaraan de heer Kok heeft gewerkt. De heer Bernard Ruys sprak d,an na mens de Rotterdamsche Lloyd woorden van dank en groote waardeering en vereerde den gouden medaille van de Rott. Lloyd. Bij verhindering van den directeur- generaal van de Arbeid, spr,ak daarna de hoofdinspecteur van de arbeidsin spectie te Breda, namens den minister van sociale zaken, woorden van groote waardeering. Het heeft H. M. de Ko- n ngin behaagd, aldus spr., U thans te schenken de gouden medaille verbon den aan de Oranje Nassau Orde, waar na hij den heer Kok de gouden medail le op de borst spelde. De h.r J. J. Schoo, van den keurings dienst Veritas bood namens collega's een fraai salonmeublement aan, ter wijl verder nog het woord voerden de heeren Weidenaar, oud-hoofd-inspec- teur van den Rott. Lloyd, J. M. Jan sen, expert Rott. Lloyd en C. Hove- stadt, hoofdingenieur van stoomwezen te Rotterdam, voorheen van Noord- Brabant, Limburg en Zeeland, waarna de heer Kok ontroerd dankte, na eerst verzocht te hebben een driewerf hoezee uit te brengen op H, M de Koningin, waaraan spontaan werd voldaan. VREEMDELINGEN-MISèRE, De twee Grieksche matrozen, die een dezer dagen waren gedeserteerd van het Engelsche stoomschip „Brod- wal", zijn met de mailboot naar Enge land gebracht. Daar bleek dat één hun ner de Engelsche nationaliteit bezat. Inderdaad 's deze zeeman in Engeland toegelaten, doch de andere is weer retour gezonden en weer in het bureau van politie opgesloten. Daar de man] geen identiteitspapieren bezit, weet men voorloopig geen raad met hem. Nog moest de politie zich ontfermen over twee nog jonge Duitsche vrouwen, waarvan één een baby van nauwelijks een jaar bij zich had. De vrouwen, die in Engeland waren geweigerd, heb ben één nacht op het bureau doorge bracht en zijn toen op transport naar Duitschland gesteld. VALSCH PASPOORT. De politie heeft gearresteerd een ze keren S.„ die dezen zomer als danser op de Pier is opgetreden. S. was in het bezit van een Tsjechisch paspoort, doch had daar volgens de Tiechische legatie geen recht op, zoodat zijn iden- diteit in twijfel wordt getrokken. Het is nu afwachten waar de man zal wor den heengezonden. MET HET GELD VAN ZIJN PATROON OP STAP. Zaterdag heeft de politie alhier ge arresteerd een 15-jarigen loopjongen uit Dordrecht, d e met f 17, die hij voor zijn patroon aldaar had geïnd, op stap was gegaan.. De jongen was nog in het bezit van f 2. de rest had hij opgemaakt Hij zal aan de politie te Dordrecht worden overgeleverd, DE BEDRIJVIGHEID IN DE HAVEN. Zaterdagmiddag hebben onder leiding van den burgemeester, wethouder An ker, vele raadsleden en verschillende notabelen, de nieuwste „havensnufjes" bezichtigd. De outillage heeft belangrijke uitbrei ding en verbeteringen ondergaan. Voor het laden en lossen van zeeschepen zijn enkele Jacobsladders aangeschaft, ter wijl voor de melasse-opslag" de beide groote en een kleine tank, benevens de noodig'e leidingen en pompinstallatie in gebruik zijn genomen. Deze installatie is ingericht voor levering in zeeschepen, per wagon en per vat. Juist dien middag was de eerste leverantie gereedgeko men, die in een recordtijd was gepas seerd. Er was nl. in een tanklichter in 3 uur tijd 350 ton van deze zoete stroop- achtige vloeistof afgeleverd. Het is duidelijk, dat de Vlissingsche haven van een gezonde ontwikkeling blijk geeft. Nog steeds maken vele zee schepen regelmatig een druk g'ebruik van de beide bunkerstations. DOMBURG. De collecte gehouden voor de blindeninrichting „Wolfheze" bracht alhier op ruim 43. DOMBURG. Gevonden voorwerpen: Badschoen en dames polshorloge bij den gemeente-veldwachter; vulpen „Swan" K. Boone B 134 „Duinvliet"; belasting plaatje met etui, mevrouw N. C. Mo lenaarGöppinger B 154a, IERSEKE. Dezer dagen had de heer Jac. Openneer wonende aan den Burge meester Sinkelaan het ongeluk bij het plukken van peren uit den boom te val len, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam dat hij een paar ribben brak en andere verwondingen opliep aan hoofd en armen. Dr. Polderman verleende heelkundige hulp. Na herhaald aandringen heeft het C.V.K. te Bergen op Zoom besloten, om voortaan 7 tarra en 5 voor ondeug delijke mosselen niet te rekenen. Dit is een verbetering, die voor alle kweekers voordeelig is en algemeene tevredenheid zal geven. Natuurlijk zal boven 7 tarra en boven de 50 pet. voor ondeugde lijke mosselen wel berekend worden. KATS. Alhier is het 2de geval onder het rundvee het mond- en klauwzeer geconstateerd bij den landbouwer Fr. Klaassen. Vrijdag bij het beslaan van eén jong paard had de smid C. Overbeke het ongeluk een klap tegen zijn hoofd te krijgen waardoor een diepe wonde naast het oog ontstond en enkele tanden los raakten. Na verbonden te zijn kon hij zijn werkzaamheden hervatten. KATS. Vrijdagavond werd in de con sistoriekamer een kleine tentoonstel ling gehouden, van gemaakte kleeren enz. die door de Meisjes-vereeniging on der leiding van mevrouw De Regt en mevrouw Hansen waren gemaakt. Alle goederen worden onder de behoeftige ingezetenen verdeeld. Donateurs en be gunstigers steunen het streven Ook worden er nog dekens enz. verstrekt. OOSTBURG. Ongeveer een jaar ge leden werd hier door het initiatief der heeren De Hullu en Reijnders, leeraren aan de ambachtsschool, een zweefvlieg- club opgericht met een klein getal le den, maar die uitstekend werk hebben verricht, getuige het te Knokke behaal de succes waar een legmedaille en een beker werden veroverd en te Vlissingen, waa. eenige prijzen in de wacht werden gesleept. In een Vrijdagavond gehouden bijeen komst in hotel „De Vuijst" waren vrij wat belangstellenden en vooral veel jongelui tegenwoordig. Na introductie door den heer Reijn ders werd een causerie gehouden over het glij- en zweefvliegen door den heer H. Chef d'Hotel, secretaris der Zeeuw- sche Vereeniging voor luchtvaart. Na de pauze voerde de heer Kruide-1 nier het woord, waarna een smalfilm i vertoond werd. Vrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg. Begrooting 1938. In deze vergadering zal o.a. de be grooting voor 1938 worden behandeld. Daaruit blijkt o.a., dat het stamkapitaal der Kamer bestaat uit 36.000 4 Ne derland 1934, 16.500 4 Nederland 1931, 5000 4 Nederland 1933 en 30.000 aandeelen N.V. Haven van Vlis singen, totaal dus 87.500. Aan rente is geraamd 2300. Voor lidmaatschappen is 467.50 uit getrokken en aan bijdragen 1380, ter wijl nog wordt voorgesteld 200 voor het vliegveld Haamstede ook in 1938 aan de gemeente uit te keeren; 300 te reserveeren voor winkelweken en dergelijke en 750 voor het Borgstel lingsfonds, wat alles te samen op rond 3100 komt De post algemeene onkosten is van 100 op 400 gebracht, omdat het in verband met de uitbreiding der werk zaamheden noodzakelijk gebleken is iemand aan te stellen voor bijhouden archief, opruimen stukken, boodschap pen enz. Er is iemand gevonden, die ge durende de middaguren werkzaamheden op het kantoor verricht en zoo noodig des ochtends boodschappen doet tegen een vergoeding van 6 per week. Vermindering crisislasten. Van de Vereeniging van Nederland- sche Exporteurs van Vleesch en Vleesch- producten kwam een verzoek in om steun te verleenen aan een adres aan de regeering. Uit dit adres blijkt volgens het bureau weer duidelijk dat de exporteurs van het bedoelde artikel door de regee- ringsmaatregelen ernstig worden bena deeld. Ook hierbij blijkt weer hoe nood zakelijk het is tot vermindering van de overheidsbemoeiingen te geraken. Zeer terecht wijzen adressanten hierbij op de woorden door dr. Colijn voor de Kamer te Rotterdam gesproken, n.l„ dat de overheidsbemoeiingen belangrijk zullen moeten worden ingekrompen. Alles bij een genomen, vindt het bureau alle aan leiding voor te stellen tot den Raad van Ministers een schrijven te richten met verzoek het adres van de Vereeniging wel alle aandacht te willen schen en er zooveel mogelijk aan te willen voldoen. Vermindering of opheffing omzetbelasting. Van de Kamer te Groningen kwam een verzoek in om adhaesie te betui gen aan een adres, gericht tot den minis ter van financiën om te geraken tot op heffing of vermindering van de omzet belasting. Het bureau kan zich zeer wel met den inhoud van dit adres vereeni gen. Het is ook van oordeel, dat het in het algemeen belang gewenscht is, dat de groote lasten, die op de bedrijven drukken, moeten worden verminderd, zooveel dit maar mogelijk is. Met de Ka mer van Groningen is het bureau zeker van meening dat het gewenscht zoude zijn dat de omzetbelasting zoo spoedig mogelijk geheel vervalt, doch waar het begrijpelijk is dat de fiscus deze belang rijke inkomsten nog niet terstond geheel kan missen, zou het al tevreden zijn in dien althans het percentage der heffing eenigszins werd verminderd. Aan het bedoelde adres der Kamer te Groningen ontleenen wij nog: De wet van 25 October 1933 tot in voering van een Omzetbelasting zal met ingang van 1 Januari 1939 vervallen. Het behoeft geen nader betoog, dat handel en nijverheid reikhalzend uitzien naar het tijdstip, dat deze regeling, die heel wat administratieve arbeid medebrengt en die ook geldelijke lasten voor ver schillende bedrijven tengevolge heeft, tot het verleden zal behooren Hoewel de wet uitgaat van het beginsel, dat in het algemeen de belasting door den fa brikant op den kooper behoort te wor den verhaald, heeft de ervaring geleerd, dat dit beginsel in de practijk lang niet altijd opgaat. Het gevolg is dan ook, dat deze belasting voor verschillende bedrij ven een verzwaring van lasten betee- kent. Deze belasting is een crisis-maat regel, die noodzakelijk g'eacht werd in verband met den toestand van 's lands financiën. Als zoodanig is het rationeel, dat zij na een zekeren tijd weer ver dwijnt. Die tijd is, gelijk vermeld, gesteld op 1 Jan. Hoewel de Kamer (te Gro ningen) gaarne zou zien, dat dit tijdstip werd vervroegd, begrijpt zij ten volle, dat de Regeering thans het volle bedrag, dat door deze heffing wordt verkregen, niet kan missen. Toch bestaat er naar de meening der Kamer aanleiding om reeds thans te komen tot vermindering van het percentage, desgewenscht geleidelijk, tot op 1 Januari 1939 de belasting ge heel vervalt. Sedert de invoering van deze belasting zijn de prijzen der grondstoffen niet on belangrijk gestegen, zoodat verlaging van het percentage niet gepaard behoeft te gaan met een belangrijke verminde ring van de oorspronkelijke opbrengst, die over het jaar 1934 bedroeg 54.416.000 en over 1936 steeg tot een bedrag van 62.274.000. Keuring van zaden. Op initiatief van de Kamer te Hoorn werd eenigen tijd geleden eene bijeen komst belegd van vertegenwoordigers van de zgn. zaadkamers om te conferee- ren over de plannen, die bij de regeering zouden bestaan om de N.A.K (Nederl. Alg. Keuringsdienst) aan te wijzen als eenige instantie voor de afgifte van cer tificaten voor den uitvoer van zaaiza- t -"ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 tt (Ingez. Med.) den naar Duitschland. Op deze bijeenkomst werd de Kamer vertegenwoordigd door de heeren Mas- see en Jeronimus, Als uitvloeisel van de gevoerde beraadslaging heeft de Kamer te Hoorn een adres tot den minister van landbouw en visscherij gericht,, met welks inhoud het bureau zich zeer wel kan vereenigen, en stelt het voor daar aan adhaesie te betuigen. Waar inmid dels het ministerie van landbouw en vis- scherij is opgeheven, zal het adres moe ten worden gericht tot den minister van economische zaken. In het bedoelde adres wordt gezegd, dat het inschake len van de N.A.K.zelfs indien een vol doende plaats aan de zaadexporteurs zou worden ingeruimd, de belangen van den handel in zaaizaden ernstig zouden worden geschaad. De Kamer te Hoorn is van oordeel, dat de organisatie en keuringswijze van het B.KZ,, onder welke benaming ook, in ieder geval behoort te worden ge handhaafd, te meer waar deze organisa tie uit het bedrijfsleven zelve gegroeid is en vrijwel het geheele betrokken be drijfsleven omvat, en dus de voorkeur verdient boven een van hoogerhand op gelegde ordening. Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Blijkens mededeeling van den mi nister van economische zaken zijn bij zijn departement reeds verschillende verzoe ken tot het stellen van vestigingseischen binnengekomen, waarvan enkele reeds in een vergevorderd stadium van behan deling verkeeren. Zoodra in deze door de regeering eene beslissing is genomen, zal het werk voor de Kamers van Koop handel voor zooveel de uitvoering van deze wet betreft, aanvangen Om een vlotte behandeling der ingekomen aan vragen te bevorderen, heeft de wet de mogelijkheid geopend de volgens deze wet door haar te verrichten werkzaam heden op te dragen aan een uit haar midden te benoemen commissie van ten minste vijf leden. Het bureau stelt voor van deze bevoegdheid gebruik te. ma ken en te besluiten tot het instellen van eene commissie ter zake. Het bureau meent dat deze commissie moet bestaan uit 7 leden. In de eerste plaats meent het dat de leden van het bureau daar van deel zullen moeten uitmaken, ter wijl met het oog op de uitgebreidheid van het district het wenschelijk voor komt vier leden uit de afdeeling Klein bedrijf aan te wijzen zooveel mogelijk uit de verschillende deelen van het ge bied der Kamer, waarom het de aan dacht meent te mogen vestigen op de heeren Hamming, Klok, Olthoff en Vee nis. Het Borgstellingsfonds. Het Bureau wil gaarne een voorstel doen om aan het verzoek van het be stuur van het Borgstellngsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden om fin.anciee- len steun te voldoen. Bij de voorberei ding om te geraken tot de stichting van dit fonds heeft de Kamer een zeer werkzaam aandeel genomen. Het is ze ker te betreuren dat zoovele gemeente besturen hebben gemeend zich van het fonds afzijdig te moeten houden, waar door het fonds over slechts ger'nge middelen beschikt. Uit het schrijven v,an het bestuur bleek, dat toen nog slechts voor een bedrag van rond f 3000 aan credieten kon worden ver leend. Het bureau heeft toen een on derzoek ingesteld naar de bijdragen, die andere kamers verleenen. Hieruit bleek, dat n het algemeen die bijdra gen nu niet zoo hoog zijn en behalve in de groote Kamers ver beneden f 1000 blijven. Het bureau stelt ten slotte voor voor 1937 f 750 aan het ronds toe te kennen. De meerderheid der Commissie voor de Financiën vereenigt zich met het voorstel. Zij is van oordeel, dat waai de Kamer krachtig heeft medegewerkt om het Borgstell ngsfonds tot stand te brengen, er voor haar ook alle aanlei ding is door het verleenen van een bij drage aan het fonds mogelijk te maken, dat dit kan werken. Alhoewel naar het oordeel dezer leden de voorgestelde bijdrage, gezien ook wat andere Ka mers hebben gedaan vrij groot moet worden genoemd, hebben zij er geen bezw.aar tegen voor het eerste jaar het door het Bureau voorgestelde be drag toe te staan. Het derde lid voelt er niets voor zijn stem te geven voor een bijdrage aan het Borgstellingsfonds, aangezien hij geen enkele aanwijzing heeft hoe even tueel te storten bedragen zullen wor den besteed. Intusschen is van den heer Menhee- re, die van dit voorstel onkundig was een voorstel ingekomen om over 1937 f 1000 te schenken. Het Bureau deelt mede, dat dit voor- stel-Menheere inkwam toen het voor stel om f 750 toe te kennen reeds was opgemaakt. Het bureau vindt geene aanleid ng in zijn oorspronkelijk voor stel wijziging te brengen en dit te meer niet waar uit het advies van de com missie van Financiën blijkt, dat ook de Commssie een bedrag van f 750 wel de uiterste grens acht. Het Bureau stelt voor het voorstel van den heer Menheere voor kennis geving aan te nemen. ^JLJit_het Hooge Noorden. De sensatie van de Sauna Europa's grootste waterval is drooggelegd De industrie streek, die niet op een indu striestreek lijktSparren geu ren rond de fabrieken, Finland is voor den reizenden vreem deling van een weldadige originaliteit. Hij kent den Keulschen Dom, de Alpen en de witte kerkjes van Bretagne, de diepe kloven van de Noorsche fjorden en de pyramiden met "kameelen van Cook op den voorgrond, zoo niet uit eigen aanschouwing dan toch van de „ansichten" van vrienden en verwan ten. Maar Finland biedt hem van het eerste oogenblik. dat de boot de bui tenste scheren nadert, een nauwelijks te verwerken massa nieuwe indrukken, n euwe beelden, nieuwe ervaringen. Alleen al zooiets als het feit, dat de portieren van de spoorwagons, naar binnen open gaan. zoodat hij tijdens de reis de deur voor de koelte open kan zetten, geeft hem de vreugde van een nieuwe ontdekking. En terwijl in ande re landen de eerste kennismaking met thee-met-koekjes of een borrel beklon ken wordt, sleepen de F nsche vrienden den gast uit den vreemde al heel spoe dig mee n,aar een donker, broeierig- heet hok, waar stoomwolken dicht on der de balken zoldering hangen en de temperatuur tot vijftig, zestig, zeventig gr. C. stijgt om er hem op zijn naakte lijf met kruiïg-geurende berkentwijgen af te rossen tot hij zoo rozig ziet als een pasgeboren zuigeling, zich mis schien wat duizelig, maar ook een ,an- der mensch voelt en in zijn eigen body iets beg'nt te bespeuren van dat oer gezonde en dat onoverwinnelijk-sterke dat al zoovelen Finnen de vooral ook geestelijke kracht en 't uithou dingsvermogen gegeven heeft om re cords aan hun naam te verbinden. Het is iets nieuws, zelfs voor den meest geblazeerden rondom-de-wereldreiz'ger en de, ontvangsten in jaquet meer dan beu geworden, studiecommissie-uit-het- buitenland, het is vreemd en verkwik kend en sensationeel, zoo'n gemeen schappelijk bad in de „sauna", of is het soms géén sensatie, je handen bij na aan je eigen haar te branden en het daar hoog in het Noorden warmer te hebben dan je 't waarschijnlijk ooit elders ter wereld, zelfs in de tropen niet, hebt gehad? En even anders-dan-anders is de ma nier, waarop de Finnen den vreemde ling hun verm.aardste bezienswaardig heid laten zien: de Imatra-waterval, de grootste van Europa! In andere lan den zorgen .autoriteiten en organisaties ervoor, brokken romantisch natuur schoon tegen aanslagen van den mo dernen tijd te bewaren in het belang van het vreemdelingenverkeer en van den fotohandel. De Imatra is niét be schermd, de enorme watermassa's van het een flink deel van Finland bedek kende Saima-merenstelsel kunnen niet meer in 't wilde weg kokend en don derend over de rotsen v,an de Imatra- kloof dansen. Ze worden opgevangen achter een breeden stuwdam, worden door machtige buizen naar de molen raderen van dezen tijd, de schoepen schijven v.an de monotoon zoemende turbines geleid, worden gebruikt opdat de kracht van het stroomende water ver weg de bosschen in, boven huis kamertafels de lamp zal doen br,inden en n fabriekén de machines zal doen werken tot gemak of tot nut v.an de menschheid. Elders is dat ook met wa tervallen gebeurd, maar terwijl de Zwe den ter eere van voorname gasten de schuiven in den stuwdam van Trollhat- tan een eindje plegen te openen om de watervallen zoo ongeveer als van ouds te doen bruisen, scheppen de Fin nen er behagen in de schuiven bij de Imatra ter gelegenheid v,an bijzonder bu'tenlandsch bezoek juist heelemaal dicht te draaien, zoodat nog minder wa ter zijn weg door 't oude stroombed zoeken kan dan anders en er van deze watervallen en stroom-versnellingen, die eens de grootste en wildste van ons werelddeel waren, slechts een breede, diepe kloof met gapende diep tes, grillig door elkaar gesmeten rots blokken en gladgeschuurde, zon-ge- stoofde wanden overblijft, waar enkel een paar kie ne stroompjes, die niet breeder en niet woester zijn dan dat jochies er, springend van steen op steen gemakkelijk over komen, nog een beet je schuimen en nog een beetje geruisch maken en aldus ook nog een beetje aan een waterval herinneren. En deze onsentimenteele manier van doen kenmerkt den Fin. Hij is nog pas twintig jaar baas in eigen huis en hij heeft wel eens last van minderwaar digheidsgevoel gehad. Maar hij is of hij wordt meer en meer de burger van een jongen, nieuwen staat, die een mensch v.an dezen tijd is, al is hij ook het kind van een vorige periode. En het zou vreemd zijn, wanneer hij niet trotsch was op hetgeen hij in zijn land zelf tot stand gebracht heeft, wanneer hij zich meer verheugen zou over een wilden waterval dan over den triom van mensch en machine over de natuur, waardoor hier midden tusschen de em- delooze naaldwouden van Zuid-Uost- Finland een industriegebied kon ont staan, dat men het Fransche Roergebied pleegt te noemen, Bij den naam van Roergebied du-ken

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6