NationaIe Gevaarlijk spel. ZEELAND. KRONIEK van in DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 4 OCTOBER 1937. No. 233. EEN GROOT AANTAL CONTINGENTEERINGEN VERLENGD BOTER EN MARGARINE. Een onbillijke maatregel. r qjiiiL Voor periodieke uitkeringen na Uw Cj Fff 60e jaar heeft de Nationale zeer aan- W trekkelijke vormen van verzekering. UZEll ffii Vraagt inlichtingen ^pENSiOEN^ l_EVENSVERZEkERINq-BANk' RottercJam (Ingez. Med.) MELKGEBRUIK EN MOND- EN KLAUWZEER. MIDDELBURG. Engelschactie voor een economisch boycot tegen Japan. De openbare meening in Engeland, welke zoo verbeten op Japan is ge- raakt door de bombardementen van open steden in China, schijnt de Britsche regeering te willen pressen tot het ne men van economische maatregelen, om Japan schade te berokkenen. Uit alle lagen der bevolking duiken dagelijks in gezonden stukken in de bladen op. De Arbeiderspartij heelt een manifest uit gegeven, waarin zij zich met het denk beeld van economische maatregelen ac- coord verklaart; en men verwacht, dat de liberale partij insgelijks zal doen. De Engelsche regeering zal te minder al deze actie kunnen negeeren, nu ook bekende economen als de heer J. M. Keynes zich er mee solidair betoond hebben. Keynes is een zeer gezaghebbend man. Het feit, dat hij een economisch boycot tegen Japan practisch uitvoerbaar schijnt te achten, zet de actie meer kracht bij dan honderd ingezonden stukken van brave verontwaardigde burgers, die zich uiter aard onmogelijk kunnen voorstellen, wat er allemaal komt kijken bij een onder neming, als zij van de Engelsche regee ring verlangen. Blijkbaar zijn ze reeds vergeten, dat de ervaringen, opgedaan met de economische maatregelen tegen Italië tijdens den oorlog in Abessynie nu niet bepaald bemoedigend kunnen hee- ten voor een herhaling van een derge lijk experiment. Maar ja, daarop kunnen ze nu antwoorden, dat een deskundig en bekwaam man als Keynes er dan toch maar heil inziet. Het is natuurlijk uitgesloten, dat En geland op eigen houtje veel tegen Japan zou vermogen te ondernemen. Economi sche maatregelen zouden alleen zin kun nen hebben, indien als destijds tegen Italië, maar dan doeltreffender een collectieve actie werd georganiseerd De verontwaardigde Engelschen eischen van hun regeering dan ook, dat zij daar toe het initiatief zal nemen. Als er niet zooveel haken en oogen aan 't geval za' ten, zou ze maar 't beste aan den aan drang kunnen toegeven: om de open' bare meening te bewijzen, dat het denk beeld naar alle waarschijnlijkheid niet voor verwezenlijking vatbaar is. Men kan er nauwelijks aan twijfelen, dat tal van landen groote bezwaren zouden op werpen Ook indien wat het handigst zou zijn de Engelsche regeering haar initiatief via Genève lanceerde. Want al zouden de leden van den Volkenbond principieel tot overeenstemming kunnen komen, dan nog stuitte men in de prac- tijk op de omstandigheid, dat enkele groote mogendheden, die niet lid van den Volkenbond zijn, zich afzijdig zou den houden. Misschien is Japan kwets baarder dan destijds Italië. Maar de er varing heeft geleerd, dat het economisch uithoudingsvermogen van een land ge meenlijk heel erg onderschat pleegt te worden. Alleen in een wereld, welke eensgezind een aanvaller in den ban zou willen doen, zou een economisch boy cot het begeerde resultaat afwerpen. Zoo'n wereld echter beschikte zonder eenigen twijfel ook wel over middelen, om een aanvaller op sneller wijze tot in keer te brengen. Het manifest, dat de Engelsche Arbei derspartij het licht deed zien, legt meer getuigenis van werkelijkheidszin af, dan de meeste ingezonden stukken van par ticulieren. Blijkbaar omdat het beseft, dat het verlangde economische boycot heel moeilijk te verwezenlijken zal zijn, komt het met een maatregel voor den dag, welke Engeland eenzijdig zou kun nen nemen: een verbod van uitvoer van wapenen naar Japan en een verbod, om Japan leeningen te verstrekken. Deze eenzijdige maatregelen zouden natuur i). Uit het Engelsch van PAUL TRENT. HOOFDSTUK I. „Hallam, ga je aan wal?" De vraag werd gedaan door Mark burber, die juist verscheen in den in gang van de longroom van H.M. „Drie tand' Het was Zondagmiddag en de eenigste andere officier, die aan boord was, de scheepsdokter, lag rustig te sla pen in een gemakkelijke stoel. „Neen, ik krijg een paar gasten aan boord", antwoordde Guy Hallam kalm. Hij was een jonge luitenant met een scherp besneden gezicht, die aangewe zen was voor den torpedodienst en enthousiast in zijn werk opging. Tot zijn verbazing ging Furber zitten en hield hem zijn open sigarettenkoker voor. „Hallam, ik g'eloof niet, dat je veel met me op hebt", zei Furber met schijn bare oprechtheid „Ik ken je niet erg goed", zei Hal lam. "Hat is je eigen schuld. Ik wil graag )e vriend zijn". „Ik maak niet zoo gemakkelijk vrien den Hallam gevoelde zich beslist onbeha gelijk. In den grond van zijn hart had hij het land aan Furber, ofschoon hij lijk van betrekkelijk geringe practische waarde zijn. Het manifest beveelt ze dan ook aan op moreele motieven. Het wil, dat Engeland op deze wijze officieel zijn verontwaardiging over het Japan- sche optreden in China zou luchten. Niet een middel om de Japanners directe economische schade toe te brengen zou dit dus zijn, doch een demonstratie met de beteekenis van een zedelijke ver oordeeling. Ook daarvoor zal de Engelsche regee ring zich vermoedelijk wachten. In de politiek kan men zich met moreele aan gelegenheden nu eenmaal niet al te veel ophouden. De politieke praktijk is meestal volkomen gespeend van moree le sentimenten (of ze worden opportu nistisch voorgewend). In dit geval heeft men er in Londen dan toch wel degelijk rekening mee te houden, dat het onver standig zou zijn, den Japanschen toorn, die thans over velen tamelijk gelijkmatig verdeeld is, eenzijdig op Engeland te la den. De groote Engelsche belangen in het Verre Oosten laten dat eenvoudig niet toe Bij de Tweede Kamer zijn ingediend een aantal wetsontwerpen tot bekrach tiging van koninklijke besluiten, waarbij de contingenteering van den invoer van de volgende artikelen met ingang van 1 September jl. is verlengd: Manufacturen, stoffen en weefsels van kunstzijde en van kunstzijde met andere stoffen dan echte zijde; pluche, fluweel en trijp, alsmede voorwerpen daarvan; tapijten, tapijtgoed, karpetten, loopers, kleedjes, en matten; kousen en sokken; manufacturen, stoffen en weef sels van geverfde, bedrukte, bontgewe ven, gebleekte en ongebleekte katoen; meubelen van bamboe, rotting, riet teen of twijgen, al of niet bekleed, en onderdeelen van deze meubelen; onder kleeding; manufacturen, stoffen en weef sels van echte zijde en van echte zijde met kunstzijde; tafel- en servetgoec handdoeken en ander huishoudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, bedde- lakens en sloopen; manufacturen, stof fen en weefsels van vlas, he.xnep en halflinnen; manufacturen, s(toffen en weefsels van wol en halfwol. De Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft een adres aan den minister van econo mische zaken gericht, waarin naast er kentelijkheid over de verlaging van de crisisheffing op boter met 10 cent per kg wordt betreurd, dat door de gelijk tijdige verlaging van de heffing op mar garine met slechts 5 cents per kg welke verlaging inmiddels tot 4 cent per kg is teruggebracht de margarinever bruikster, vergeleken bij de boterver- bruikster, in een nadeelige positie is geplaatst. Terwijl immers op 25 April 1.1. de heffing op boter reeds met 6 cent per kg was verlaagd, werd op dien datum de heffing op margarine met 4 cent per kg verhoogd, zoodat thans door de ver laging der margarineheffing met 4 cent per kg de margarinegebruikster denzelf den prijs betaalt als vóór 25 April, ter wijl voor de botergebruikster de prijs sindsdien met 16 cent per kg is gedaald Bovendien is het product, dat de mar- garineverbruikster thans ontvangt, niet meer gelijk te stellen met de margarine, die zij vóór 25 April voor denzelfden prijs verkreeg, omdat thans door ophef fing van het menggebod het vereischte. dat de margarine 10 boter moet be vatten, is komen te vervallen. De vereeniging acht den genomen geen grondige reden voor dit gevoel kon opgeven. Het was zuiver instiinctief. Mark Furber, de luitenant die de ka nonnen bediende op de „Drietand", was een knappe kerel en zijn manieren wa ren altijd beleefd; toch had hij geen in- tiemen onder de officieren. „Mag ik vragen, wie je verwacht?" vroeg' Furber vriendelijk. „Mevrouw Cameron, haar dochter en een vriendin". „,Ik heb vandaag niets doen, Zou je het g'oed vinden als ik me aansloot? Ik vermoed, dat je hun het schip wilt laten zien. Ze zullen zeker de kanonnen ook willen zien en dan is het goed als ik er bij ben". sPijt me Furber, maar. „Ik ken mevrouw Cameron vrij doed en haar dochter ook. Wie is de derde?" „Een zeker juffrouw Valda Glyn". Hallam keek niet Furber's kant uit, anders zou hij gezien hebben dat deze de lippen samen kneep bij het hooren van dezen naam. „Je doet beter met mee aan dek te gaan, de piketboot zal dadelijk langszij komen". ..Ik kan nog niet. De commandant heeft me zijn hut afgestaan en ik wil eerst even gaan kijken of alles in orde is", zei Hallam en haastte zich de gang door. Hij had geen behoefte aan het verdere gezelschap van Furber en zag toch geen maatregel niet gerechtvaardigd, omdat immers vaststaat, dat er in elk geval zekere lagen der bevolking over blijven, die in verband met hunne inkomsten geen boter kunnen bekostigen, dus tot margarinegebruik genoodzaakt zijn en het toch niet redelijk is, de minst draag- krachtigen ten behoeve van de zuivelin dustrie het zwaarst te belasten, door hen een relatief te hoogen prijs voor een in kwaliteit verminderd product te laten betalen. Op grond van het bovenstaand dringt de vereeniging dan ook aan op her ziening van de voor de margarinever- bruiksters onbillijke maatregelen. DE HEER H. P. J. BLOEMERS VOORZITTER VAN DEN A.N.W.B. In de Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van het algemeen be stuur van den kon Ned, toeristenbond A.N.W.B. is, als opvolger van den heer Bergsma, die als voorzitter aftrad, be noemd de heer H. P. J. Bloemers, bur gemeester van Arnhem, thans vice- voorzitter. De heer Bergsma werd bij acclamatie benoemd tot lid van verdien ste van den bond en tot eerelid van het bestuur. HET N.V.V. VRAAGT OPNIEUW OM EEN DUURTETOESLAG. Voor de werkloozen en de te- werkgestelden.. Het Ned. Verbond van vakvereeni- gingen heeft tot den minister van soci ale zaken een adres gericht, waarin het den minister nogmaals verzoekt, op zijn afwijzend standpunt terug te komen ten aanzien van het verzoek een duurtetoe- slag te geven op de uitkeeringen aan de werkloozen, die krachtens de steunre geling uitkeering ontvangen, en aan de werkloozen, die in de werkverschaffing zijn tewerkgesteld. Ter motiveering van dit verzoek vestigt het N.V.V. er de aandacht op, dat de sedert 1 Juli 1934 vastgestelde uitkeeringen te laag moe ten worden geacht om gedurende lange- ren tijd van te leven, zonder tot steeds verder verval te geraken. Voorts wijst het adres op de urgentie van een herziening der steunregeling, en betuigt het zijn instemming met de be slissing van den minister om een extra uitkeering ,'aan inwonende gezinsleden van 21 jaar en ouder te verstrekken. Het N.V.V. heeft verder met belangstel ling kennis genomen van de circulaire inzake de vrijwillige spaarregeling, die naast den bestaande b-steun in 't leven zal worden geroepen, waarvoor het in de plaats 'n verhooging van den b-steun had gezien. „Kerk en Vrede" en de Japansch-Chineesche oorlog. Het dagelijksch bestuur van „Kerk en Vrede" heeft het. volgende adres gezonden aan de Regeering v.an Japan en den Japansche gezant te 's-Graven- hage: Excellenties, Ondergeteekenden, leden van het dagelijksch bestuur van de Christen- Aintimilitairisticche vereen'ging „Kerk en Vrede" met een ledental van 7400 waaronder 380 voorgangers van ver schillende christelijke kerken en rich tingen; van overtu ging, dat oorlog en oor logstoerustingen onvereenigbaar zijn met het evangelie van Jezus Christus en in strijd met de beginselen van het recht; met groote droefheid en verontwaar diging kennis genomen hebbende van den oorlog die dooi Uwe regeer ng op niets ontziende wijze tegen de bevol king van China wordt gevoerd; protesteeren tegen de wreede uit moording van weerlooze burgers en den lafhartigen aanslag op het leven van duizenden vrouwen en kinderen door het bombardeeren van onbe schermde steden. Zij protesteeren verder tegen de ver woesting van eeuwenoude besch,av:ngs- werken en de centra van internationaal handelsverkeer van een volk, dat door zijn hooge beschaving vooraan staat in de rij der volken. Zij doen een krachtig beroep op Uwe regeering en het volk van Japan om dezen oorlog, die Japan te gronde zal richten en een ernstig gevaar voor den wereldvrede oplevert, te staken, en met het volk van China tot een vreed zame s.amenwerk'ng te komen. Zij dringen er bij: Uwe regeering op aan eventueele grieven tegen de re geering van China te brengen voor het Permanente Hof van Arbitrage of het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gr,avenhage, welke instel lingen ook met medewerk'ng van Uwe regeering tot stand zijn gekomen om het internationale recht dienstbaar te zijn. Men schrijft ons: Het mond- en klauwzeer breidt zich in verschillende deelen van ons land dagelijks uit. Hier en daar kijgt deze schadelijke veez'ekte zelfs een epide misch karakter. In Zeeland is het aantal gevallen nog betrekkelijk gering en op Walcheren zijn nog geen 10 gevallen op bijna 1200 veehoudersbedrijven. Het mond- en klauwzeer is een vee ziekte die door de landbouwers zeer gevreesd wordt, omdat de schade in velerlei vorm, meest,al zeer groot is. Deze vrees van de veehouders1'gevoegd bij de vele mededeelingen omtrent uit- bre ding dezer ziekte in de pers, zijn wellicht mede oorzaak dat vele melk- drinkers de schrik om het hart slaat. Toch is daar geen reden voor, Wanneer men rauwe melk gebruikt van koeien die aan de ziekte lijden is infectie mogelijk en kan bij den mensch een onwelzijn met koortsvarschijnselen en blaren op de slijmvliezen in den mond optreden. De voor den mensch weinig gevaar lijke smetstof van het mond- en klauw zeer is echter zeer gevoelig voor ver hitting. Bij verhitting op 80'gr. C, oi hooger wordt ze absoluut zeker ge dood en dus onwerkzaam. Wie gekook te melk of goed gepasteuriseerde melk gebruikt loopt dus geen enkel r'sico. Wat de schoolmelk betreft, die thans door een 800 kinderen in Middelburg geregeld gebruikt wordt, daarvoor be hoeft men niet de minste zorg te heb ben. Dit is versche rnorgenmelk, van denzelfden dag, van bedrijven, waar geen mond. en klauwzeer heerscht die verh't is op 80 a 90 gr. C. De tegenwoordige wetenschap staat op het standpunt dat varsche melk, binnen enkele uren na het winnen ver hit op 80 a 90 gr. C„ niet alleen vol komen vrij is van ziektekiemen, maar uit een voedingsoogpunt (vitam'nen kans zijn collega duidelijk te maken, dat hij te veel was. Wanneer het een vriend van hem was geweest, z'ou hij hem hebben kunnen uitleggen, dat hij verlangde naar een gelegenheid om al leen met Stella Cameron te spreken. De „Drietand" had bijna een maand te Weyport gelegen, en in dien tijd had Hallam ontdekt, dat er nog andere be langrijke dingen .in het leven waren be halve de dienst, die hij lief had. Hij was juist 25 jaar oud en bijna de helft van dien tijd was besteed om zijn beroep te Ieeren. Men zegt, dat de zee lieden van de Engelsche vloot de uit- muntendste van onze mannen zijn en hij was daar een van de besten van. Oogen, die spraken van een meer dan gewone intelligentie, een mond, die flink en toch niet hard was. Met zijn regelmatige trek ken en de bruine huid van den zeeman was hij een toonbeeld van sterke, be kwame mannelijkheid. Juist vier korte weken geleden had hij voor het eerst Stella Cameron ontmoet. Zonder bedenken was hij tot over zijn ooren op haar verliefd geworden, be wonderde haar schoonheid en lieftallig heid, de reinheid van haar geest en haar edelmoedig' karakter. Nu wist hij, dat zijn leven zonder haar ledig z'ou zijn. Tot nu toe was er geen woord van lief de over zijn lippen gekomen; niet dat hem den moed ontbrak om te spreken, maar hij had weinig meer dan zijn trak tement en dat was niet genoeg om een vrouw te onderhouden. Hij was besloten vandaag zijn liefde te verklaren; ze wa ren beide jong en bovendien zou hij mis schien zijn vader kunnen bewegen zijn toelage te verhoogen. De thee stond in de hut klaar. De ta fel was bedekt met allerlei soorten ge bak en eetwaren en hij liep vlug naar bo ven naar de valreep. Naast den adelborst aan. het stuur stond een meisje en zijn hart begon luid te kloppen, toen hij Stella herkende. Een echte zeemansvrouw was ze, zooals ze daar stond, onbewogen en rustig, of schoon er vrij veel zee stond en de boot nogal slingerde. De adelborst stuurde handig' langszij en stopte een paar centimeter van de loopbank af. Mevrouw Cameron kwam ook te voorschijn, veigezeld van een meisje, dat Hallam nog nooit had ge zien, Met een vluchtigen blik merkte hij haar groote schoonheid op, maar hij had alleen oogen voor Stella, toen ze hem op het dek volgden. Daar stond Furber, die mevrouw Ca meron groette en de hand gaf. Hij was een oude kennis en had vroeger gediend op het vlaggeschip van haar overleden echtgenoot, admiraal Cameron. Zij wan delden over het dek en kwamen bij een toren, met zijn twee groote kanonnen, waarbij Valda stil bleef staan om ze te bekijken, „Ik zou er wel eens in willen gaan", zei ze tegen Furber. enz.) het beste is wat men k,in wen- schen. Mond- en klauwzeer en de bramenplukkers. Nu het mond- en klauwzeer zich op Walcheren en Zuid-Beveland uit breidt, is het de vele bramenpluk kers en pluksters aangeraden voorzich tig te zijn. Zij dienen zich eerst te verge wissen of de bezochte weiden geen be smet terrein zijn. Ged. Staten hebben benoemd tot adjunct-commies ter provinciale griffie, den heer L. A H.. Jansen, thans klerk ter provinciale griffie van Noord-Bra bant te 's Hertogenbosch. Jubileum. Heden herdacht Paulina Huijbregtse den dag dat zij 30 jaren onafgebroken als huishoudster den heer Koole op 't Zand heeft gediend. Door haar eerlijke en nauwgezette plichtsbetrachting heeft zij zich op het 't Zand vele vrienden verworven. De Walchersche zakgids. Nog juist voor den aanvang van den Winterdienst op de verschillende ver voermiddelen verscheen de nu reeds jaren bekende Walchersche Zakgids van de firma R. M. Smits. Als altijd komen daarin voor de regelingen van treinen, trammen, booten en ook van autobus diensten, die dagelijks varen of rijden maar nu troffen wij bovendien aan den dienst MiddelburgNieuwdorpBors- seien, die alleen op Donderdag en Za terdag rijdt. HET VOORSTEL TOT DEN BOUW VAN EEN POORT OP DE HARINGPLAATS. Wordt aangehouden. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een cre- diet van 2250 voor den bouw van een poortgebouw op de Haringplaats voer den ingang van de Bleek, merkt de Commissie van Financiën op, dat de kosten van de poort haar als zoodanig niet te hoog voorkomen. Of de poort als afsluiting beslist noodig is, is een ande re vraag. Indien het eenigszins moge lijk is, zou de Commissie het aspect vin de Haringplaats eens willen afwachten tot de pakhuizen op den achtergrond ge heel of bijna geheel gereed zijn. Dan zou de bouw van de poort vermoedelijk zonder vermeerdering van kosten door het uitstel altijd nog kunnen plaats hebben, als het stedeschoon daar ter plaatste dit eischt. Nu de verbeteringswerken aan de Bleek nog niet gereed zijn en bovendien het door B. en W. aan de Provinciale Schoonheidscommissie verzochte advies nopens den bouw van het poortgebouw tje nog niet is ontvangen, hebben B. en W. geen bezwaar gevolg te geven aan den wensch der Commissie tot aanhou ding van het voorstel hetwelk mitsdien op 6 October a.s. niet voor behandeling aan de orde zal worden gesteld. „Het 2'al mij een waar genoegen zijn u alles te laten zien. Ik ben kanonnier"( antwoordde hij hoffelijk. „Mag ik eerst een kop thee hebben1?" vroeg mevrouw Cameron een beetje kla gend. „Furber, ga je mee?" vroeg Hallam be leefd, maar koel. Hij slaagde er in de plaats naast Stella in te nemen. Furber praatte met mevrouw Cameron en Val da, en Guy bedacht, dat achteraf be schouwd zijn gezelschap nog wel eens een zegen kon blijken te zijn. „Mijnheer Hallam, vergeet niet, dat u •vanavond bij ons dineert", zei mevrouw Cameron plotseling. „Ik zal het niet vergeten", antwoord de hij zoo ernstig, dat ze glimlachte. „Heeft u lust om ook te komen?" vroeg ze aan Furber. „Heel graag. Het doet me genoegen de kennismakign te hernieuwen, juffrouw Cameron en ik waren groote vrienden. Ik herinner me u nog vóór u uw haar had opgestoken. Laat eens kijken vier jaar geleden?" vroeg hij glimlachend aan Stel'a. „We hebben elkander sinds dien tijd nog eens ontmoet!", zei Stella kalm, maar met een eigenaardigen nadruk, die Hallam verbaasde. Hadden die twee elkaar z'óó goed ge kend? (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5