££SS»~< f GEMENGD NIEUWS. Aspirin FRANKRIJK. ENGELAND. RELLETJES TE LONDEN. DUITSCHLAND. Dankfeest voor den oogst. PALESTINA. VER. STATEN. BEURS VAD AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG. Unilever - Akn Tabak - Koninkl. - H.V-A. - Industrie Schepen Suiker - Markt - Robber ObLMarkt KERK EN SCHOOL. Vijfjarig meisje bij ongeluk doodgeschoten. Ir m -*© t' t %-i "®J3S» t „Meyer is ziek. Hij ligt met jicht te bed" v „Dan neemt U zijn werk over en U laat hem zeggen, dat hij meermalen daags een of twee Aspirin-tabletten neemt,danzal hij wel weer gauw in orde zijn I" is een »8a#et« - pro du ct. 0ranjebander)»3a#e*«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid (Ingez. Med.) sche grens tusschen de provincie Huelva en Portugal op last van het rechtsche opperbevel gesloten. Hiervoor wordt geen enkele reden opgegeven, doch er doen hardnekkige geruchten de ronde, dat het sedert eenigen tijd in het ge- heele gedeelte der provincie Badajoz ten Noorden van Huelva, dat door de rechtschen is bezet, onrustig is. De strijd in het Verre Oosten. KLEINE SUCCESSEN VOOR DE JAPANNERS BIJ SJANGHAI. De laatste dagen is ontzettend hard gevochten aan de fronten ten O. en N.O. van Sjanghai. Naar gemeld wordt slaag den de Japanners er Zaterdag in op en kele plaatsen eenige honderden meters vooruit te kom'en. Het schijnt, dat de 'Chineezen hier 'n oroelijken terugtocht volbrachten naar achterwaarts gelegen verdedigingswerken, aangezien de aan gevallen stellingen vrijwel geheel in puin geschoten waren. Aan beide kan ten moeten groote verliezen geleden zijn. De gevechten in Noord-China. Naar verluidt is men intusschen te Nanking optimistischer gestemd tenge volge van betere berichten, welke van de verschillende fronten in het Noorden binnenkomen. Naar vernomen wordt zijn de Chineesche verdedigingswerken langs den spoorweg Tientsin-Poekow thans geheel gereed. In het gebied van Noord-Sjansi is de Japansche opmarsch tot staan gekomen en de Chineezen houden daar thans een rechte lijn be zet langs een bergketen. De vroegere Chineesche communistische troepen matten de Japansche verbindingen af. Gezien de dagelijksche Japansche luchtaanvallen op Chineesche militaire basses is men op verschillende plaatsen begonnen met versterking der Chinee sche luchtverdediging, waarmede men bijna gereed is. Een groot aantal lucht- afweer-kanonnen zijn op de punten van groot belang verzameld, terwijl zeer veel gevechtsvliegtuigen naar de stra tegische centra zijn gezonden. Vorst Teh Wang in actie. Gemeld wordt, dat het leger uit Bin- npn-Mongolië, dat onder bevel staat van vorst Teh Wang en dat voor de Japan- neezen strijdt, Pailinghau heelt ingeno men, een belangrijke karavaanstad op 65 mijl ten Noorden van Kweihoea, de hoofdstad van Soeijoean. Na zijn snel len opmarsch uit Tsjahar zou dit leger zijn opmarsch naar Kweihoea voortzet ten. Kanton weer gebombardeerd Japansche vliegtuigen hebben Zondag tot drie keer toe Kanton gebombar deerd en ernstige schade toegebracht aan de Chineesche stellingen. In een luchtgevecht zouden ongeveer twaalf Chineesche vliegtuigen omlaag zijn geschoten. Bij Tsjang Sjen en Nan Sjang werden twaalf spoorwegwagons met munitie vernield door vliegtuigen van de Japan sche marine. De Japansche blokkade der Chineesche kust. Uit Sjanghai wordt gemeld: De Ja pansche militaire en vlootaultoriteiten in China toonen zich zeer verontrust over de zeer talrijke wapenzendingen, die China binnenkomen, vooral in de zuidelijke havens. Zooals bekend laat de Japansche vloot, die de blokkade aan ae Chineesche kust uitoefent, buiten- 'Siidsche schepen vrij varen, van welken aard hun lading ook is. Volgens zekere gezaghebbende Japansche kringen zou het nu niet onmogelijk zijn, datin deze houding ver andering zou komen. DE REGEERING ZAL GEEN BEZETTING VAN FABRIEKEN MEER DULDEN. Zaterdag vergaderde de ministerraad. Na uitvoerige besprekingen werden eenige resoluties aangenomen, o.a. de volgende: De regeering herinert alle burgers aars noodzakelijkheid v,an openbare en so ciale orde. Zij doet een beroep po de werkgevers en de arbe'ders, opdat deze zich niet meer schuldig maken aan on wettigheden, zooals schending van col lectieve contracten of bezetting van fa brieken, die niet meer geduld zullen worden, Zondag hebben te Londen ongeregeld heden plaats gehad in verband met een fascistischen optocht. Nadat de fascis tische leider, sir Oswald Mosley onder het gejoel eener menigte, die met moeite in bedwang werd gehouden door de po litie, zijn aanhangers aan zich had doen voorbij trekken, werd een stoet van on geveer tweeduizend zwarthemden ge vormd, die zich in de richting van den Theemsoever begaf. Een door tegenstanders van het fas cisme langs den te volgen weg georga niseerde deonstrafie nam echter een zoodanigen omvang aan, dat de politie zich genoodzaakt zag een wijziging in de route te bevelen. Bij het passeeren van den stoet werden zoowel de .Inter nationale'' als ,,RuIe Britannia" gehoord. Er werd een groot aantal arrestaties verricht en tijdens een charge in Jamai- castreet werden twee agenten gewond Aldaar had zich een stoet van anti-fas cisten gevormd, die zich in rijen van zes voortbewoog, naast den stoet der aan hangers van Mosley, daarvan gescheiden door een dikke haag van politie-agen- ten, den wapenstok in de hand. Bij Southwardpark Road verbrak een stoet van anti-fascisten de afzetting en trachtte uit een zijstraat komend, met de roode vlag aan het hoofd, door te dringen tot den fascistischen stoet. Be reden politie joeg hen echter uiteen. Volgens nadere berichten zijn 30 per sonen gewond, onder wie een paar vrij ernstig, en werden in totaal 111 arresta ties verricht. Met geronk van bommenwer pers, ontploffende granaten en kanon-gebulder Zondag is op den Büeckeberg bij Gos- lar het jaarlijksche dankfeest voor den oogst weer gehouden. Nadat Hitier de afdeelingen van leger en partij had ge ïnspecteerd, werd begonnen met.... demonstraties van het leger, waaraan werd deelgenomen door alle wapens, in het bijzonder door de luchtmacht, ter wijl voor het eerst een afdeeling para chute-springers opereerde. Tijdens de spiegelgevechten toonde de luchtmacht hoe een brug wordt vernield en tenslot te werd een dorp, dat met dit doel was gemaakt, door de artillerie in brand geschoten. Na dit militair gedoe, een wel heel merkwaardige inzet voor een „dank feest" nam de rijksboerenleider, minis ter Darré, het woord. Hij zeide o.a., dat ae moeilijkheden om het Duitsche volk op zijn beperkt grondgebied voldoende voedingsstoffen te verschaffen zeer groot zijn. Vooral wordt een gebrek aan landarbeiders gevoeld en men poogt hierin te voorzien door vrijwillige hulp bij het oogsten. Dit pogen heeft succes, in 1932 moest het Duitsche volk nog 25 procent van zijn levensmiddelen invoe ren, in 1936 nog slechts 17 procent, In verband met het weer in het ar beidsproces inschakelen van meer dan zes millioen werkloozen is het gebruik aan levensmiddelen aanmerkelijk geste gen. De bevolking, welke thans even groot is als in 1914, moet gevoed wor den, terwijl de voor landbouw gebruik te oppervlakte van het land door het verdiag van Versailles met vijf millioen hectare is verminderd. Ook hierdoor is het moeilijk het volk te voeden met al leen den opbrengst van Duitschen bo dem. Spr. deed in verband hiermede een beroep op de Duitsche huisvrouwen, zooveel mogelijk Duitsche waren te koopen, doch tegelijk zoo weinig moge lijk verloren te doen gaan. Men hoopt dit jaar op 'n goeden aardappelenoogst. De aanplant van aardappelen is sterk aangemoedigd, aangezien dit meer op brengt dan graan. Het is noodig, dat de verbruiker hiermede rekening houdt en 't gebruik van brood beperkt ten gun ste van den aardappel. Tenslotte dankte spreker den aller hoogste en bad hij hem ook verder den oogst te zegenen. Hitier aan het woord. Na de toespraak van Darré, nam de Führer het woord. Hij begon met te ver klaren, dat in tegenstelling met vroe ger thans de stelregel geldt, „ieder moet doen, wat het algemeen ten goede komt". Alleen met dezen stelregel is de sa menleving mogelijk. De omringende vol ken begrijpen Duitschland niet. Wan neer men in Duitschland zegt, dat het land te klein is en dat men koloniën noodig heeft, dan zegt ergens in de we reld een verstandig man: waarvoor heb ben zij koloniën noodig, die zouden hen niet helpen, zij kunnen toch koopen. Doch zoo vervolgde Adolf Hitler, dan had men ons 15 jaar geleden niet moe ten plunderen. Rijke lieden ondervinden soms hun rijkdom als een last, doch zij willen toch hiervan niets afgeven. Zoo gaat het ook met volken, die koloniën hebben. Zij willen de koloniën, welke zij Duitsch land hebben afgenomen, niet terugge ven, niettegenstaande de eerlijkheids- idealen van den Volkenbond. Vervolgens herinnerde de Führer er aan, dat men hem bij het aanvaarden van de macht slechts een korte regee ring had voorspeld. Niet zonder reden liet hij daarom bij het dankfeest voor den oogst het leger demonstreeren. Men moet er aan denken, dat schild en zwaard gereed staan! HITLER KRIJGT DEN BÜECKEBERG IN EIGENDOM. Dr. Goebbels heeft den Führer op den Büeckeberg ter gelegenheid van het oogstdankfeest 1937 een oorkonde over handigd van den volgenden inhoud: De feestplek van het Duitsche boeren volk moet voor altijd op waardige wijze worden bewaard. Het Pruisische staats- ministerie heeft besloten den Büecke berg, voor zoover hij als Pruisisch staats bezit tot het domein Ohsen behoort, den Führer en Rijkskanselier in bezit te ge ven, die hierover naar vrijen wil mag be schikken. HITLER PAS HET VOLGEND JAAR NAAR ROME. In welingelichte kringen te Rome wordt verklaard, dat het bezoek van Hitier aan Italië niet in October of No vember te verwachten is. De Duitsche rijkskanselier zou eerst in het volgende voorjaar naar Rome ko men. GROOTE SPANNING EN ONRUST. De arrestaties van verscheidene hoog geplaatste Arabieren en de ontbinding van het Arabische Comité hebben in geheel Palestina groote spanning te weeggebracht. Zondagnacht dwongen groepen jeugdi ge arabieren te Jeruzalem de Arabische- bazars te sluiten. De politie verjoeg de posters en beschermde de kooplieden. Ook te Jaffa is een groot aantal Ara bische winkels gesloten. Te Safad is geweervuur gericht op de Joodsche wijk, doch er vielen geen slachtoffers. De Groote-Moefti tracht olie op de golven uit te gieten. De Groot-Mcfófti te Jeruzalem, die zich in de Omar-Moskee bevindt, heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin hij de Arabieren verzoekt onmiddellijk den arbeid te hervatten. GEHEIMZINNIGE MISDAAD OP KLAARLICHTEN DAG. Op klaarlichten dag is een geheimzin nige misdaad gepleegd op den Boule vard Springfield, een der drukste ver keersaders van Long Island (New-York). Men vond hier n.l. in een langs den weg staande auto de lijken van een jongen man en een meisje, wier hoofden door kogels waren doorboord. De dader heeft zijn misdaad ,gesignedrd", hij heeft zijn slachtoffers n.l. een zeer klein rood cir keltje op het voorhoofd geteekend. Men vraagt zich af of men hier staat voor het werk van een waanzinnige. Mislukte ontsnappingspoging van gevangenen. Gisteravond hebben gevangenen op groote schaal een poging tot ontvluchten uit de gevangenis van Easthem (Texas) ondernomen. De bewakers openden het vuur op hen en doodden twee gevange nen, terwijl zij één verwondden. Twee gevangenen waren er in ge slaagd met een eigen gemaakten sleutel hun celdeur te openen, waarna zij de wacht overmeesterden, een revolver buit maakten en vervolgens 127 gevangenen uit den specialen cel voor de als gevaar lijk beschouwde misdadigers bevrijdden. Voordat zij evenwel buiten de gevan genis aangekomen waren, opende de op den toren aanwezige wacht het vuur op hen, met het gemelde gevolg, zoodat geen der misdadigers er in slaagde te ontsnappen. AFLOOP AANBESTEDING. Het bestuur van het Waterschap Uitwatering door de Sluis aan den Oos- terlandpolder" teW olphaarts- d ij k heeft Zaterdag aanbesteed: het maken van een beschoeiing langs het c ostelijk gedeelte van de haven aan het Wolphaartsdijkscheveer. Inschrijvers waren: A. Warrens, Ossenisse f 21600; C. Bot, Sliedrecht 21100; M. Goede- mondt, Goes 21000; C. v. d. Klippe, Vlissingen 20850; B. M. v. Noordenne, Giesendam 20435; P. Parel, Sliedrecht 20.000; L. P. Korstanje, Wemeldinge 19720; Germens, Nieuwendijk 19522; G. Germens, Nieuwendijk 19521; J. Blijlevens, Geertruidenberg f 19500; N.V. C. Kasteleijn, Ridderkerk 18975; N.V. v. Splunders aannemersmaatschap pij Ridderkerk 18920; N.V. v. h. Vis ser en Smit, Papendrecht 18820; J- Verijke, Ellewoutsdijk 18760; J. Priem en zoon, Ovezande 18550. H. Vereijke, Ellewoutsdijk 18500; G. M. Breas, Goes 18.500; A. M. Kuiper, Middel burg 18390.. J. de Oude, Zienkzee 18375, L,. F. Groosman, Middelburg 18350; L. van Boven, Ellewoutsdijk 18220; W. v. d. Linde, Kattendijke 18130; M. Hoogesteger, Wemeldinge 17900; N. v. d. Linde Scharendijke 17620; L. Zoetemeijer, Brielle 17130; A. v. d. Straaten jrs aannemersbedrijf, Hansweert 17075; P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge 16960; A. A. de Wilde, Middelburg 16840; M. H. J. Kievit, Colijnsplaat 16520, en W. Koops, Dordrecht 15948. Eerste noteering is vorige koers(en){ daarachter offieieele noteering van he den; - beteekent geen noteering ontvangen, Denemarken Oblig. 1926-5 102% Amsterdam 1934-4 100%—100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P, 1958 5 46%—46% A Amsterd. Bank 151%151% Pref. Jurgens A 132 Ned, Gist- en Spiritusf. 471475 De Schelde N.B. 43% Am, Smelt en Ref. 5151 Born. Sum. HM. 194%—494 Houth Alberts 104% Union Pac. Rr, 80%81 Int. Nickel Cy. 38%38% Ned. 1000-4 101—101% Indie 34 1000-4 100%: Engeland 1960-90 4 80%— 81% A Koloniale Bnk. 138138 A N.l. Hbk. 1000 148%—148% C Ned. H.M. 1000 172%—172% A v. Berkels Pat. 6870% C Calvé-Delft 84%—83% A Philips Gem. B. afg. 363-364-61 C Unilever 157%—156%-57% C Am, Car en Foundry 22%23% C Anaconda Cop. 29%29%-29 C Bethlehem St. 5150%-50 C Kennec Copper 34%—34%-% C U. States St. C. 59%—59%-% C North Akn. Cy. 1615% A Kon. Petr. Mpij. 392%—391-88 C Contin. Oil Cy. 27%27%-% C Phillips Petr. Comp. 36%36 C Shell Un'on O.C. 15%—45%-% C Tide Water Ass. Oil 12%13-% A Ned. Scheepv, U. 136136%-34% A H.V, Amsterdam 485%.481-78 A Java Cult. Mijl, 180 A N.l, Suiker U, 138436-140 A Deli Batavia 235—233%-30 Philips Wettig. Amerika C> Gedeponeerd* C Deli Mij. 1000 303%—302-04 A Senembah 304 304-03 C Baltimore en Ohio 12%13 C Southern Pac, Cy. 23%23%-% A Southern Rlw. 14%(14 A Amst. Rubb. C. 255%—253%-52% A Deli-Bat. Dubb, 189%—183% A Hessa Rubber 193%190 A Serbadjadi S.R. 134—134% WISSELKOERSEN. Heden gisteren Londen 8.96% 8.96% Berlijn 72.65 72.60 Parijs 5.97% 6.00 Brussel 30.47% 30.49 New-York 1.80% 1.80% Dagelijksch indexcijfer. (Medege- deeld door het centraal bureau voor de- siatistiek). Aandeelenkoersen: 103.8. Bevestiging en intrede ds. Borgman. Zondag heeft de Vereeniging v,an Vrijz. Hervormden te Middelburg ha ren nieuwen voorganger, ds. E. P. Borgman, voordien Ned. Herv. predi kant te Wirdum (Fr.) in haar midden opgenomen. In den kerkdienst des vm. te 10 uur werd hij in zijn ambt bevestigd door ds, J, N, Seulijn te Boxum (Fr.) die als uitgangspunt voor zijn prediking gekozen had I Kor. 4 vers 20 de woor den: „Want het Koninkrijk Gods is niet gelegen in woorden, maar in kracht." Na het zingen van het le en 5e vers van Gezang 237 ging ds. Seu lijn over tot de bevestiging van ds. Borgman, wien na een bevestigend ant woord op de hem gestelde vraag te hebben gegeven, door de gemeente staande werd toegezongen Gezang 274 vers 5 (Wij reizen met elkander). Ds. Seulijn vestigde daarna er nog in het bijzonder de aandacht op, dat een Vereeniging als die waaraan ds, Borg man zich zoo ju:st als voorganger ver bonden had, niet is een vereeniging die strijd voert om machtsuitbreiding, maar die wil zijn een vrijzinnige ge meente in de groote Middelburgsche gemeente, de Nederd Herv. Kerk, en wier uiteindelijk verlangen er steeds op gericht wil blijven, in die kerk de haat toekomende plaats in te nemen. Na het zingen van Gez, 96 ging de gemeente uiteen. In den avonddienst welke te 7,30 uur aanving sprak ds. Borgman naar aan leiding van Jeremia 10 vers 23: „Ik weet o God! dat het lot van een mensch niet in zijn macht staat." Na de tus- schenzang bracht hij dank aan de vertegenwoordigers van Luthersche, Doopsgezinde en Waalsche gemeenten, den Ned. Prot. Bond, de Vereen, tot Steun en de zustervereenigingen te Vlis singen en Goes voor haar aanwezigheid en beval zich ten zeerste voor onderlin ge waardeering en samenwerking aan. In zijn beroep op samenwerking met ouderen en jongeren vond ds. Borgman aanleiding te herinneren aan de vriend schap die hij bij zijn komst als hulp prediker in de gemeenten Renesse en Noordwelle jaren geleden van den Mid delburger Dormaar, destijds Hoofd der School te Renesse, had ondervonden. Nadat het jeugdkoor nog een lied had toegezongen en de pred'kant den ze gen had uitgesproken, werd hem staan de door de gemeente toegezongen Psalm 134 vers 3, Bevestiging en intrede ds. Van Woerden, Gistermorgen heeft ds. L. Boer van Scheveningen Hen nieuwen predikant van de Ned. Herv. kerk te Middelburg ds, J, van Woerden, gekomen van Zwammerdam in zijn ambt bevestigd. Ds. Boer sprak naar aanleiding van 1 Colossenz'en 3 laatste gedeelte: „Altijd voor U biddende". Des avonds deed ds. Van Woerden wederom in de Nieuwe Kerk intrede. Nadat de gemeente den nieuwen herder had toegezongen Gezang 216: 1 en 2, sprak hij naar aanleiding van Mattheus 7 >13 eerste gedeelte: „Gaat in door de enge Poort". Beide malen was het ruime kerkge bouw geheel met belangstellenden uit Middelburg en omgeving bezet. Benoemd tot onderwijzeres (kw. m. akte) aan de christelijke school te Axel mej. P. Flipse te St. Laurens. Voor het Esperanto-examen te Goes afgenomen door de Alg. Ned. Es peranto examen-commissie slaagden voor diploma A mevrouw W. E. Polder man en de heer A. Passenier, te M i d- d e 1 b u r g. D I J p A I Bieten rooien 'V La tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med j Ds. H. K. Wolfensberger, predi kant der Ned. Herv, Gemeente te Th o- 1 e n hoopt Zondag 10 October a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken. In de namiddag-godsdienstoefening zal de jubilaris dan een gedachteniswoord spreken. Bij het te Goes gehouden Esperan to-examen slaagde voor diploma A o.a, de heer L. C. Versprille te Oostburg. Voor het vakexamen van surnu merair der registratie en domeinen te 's Gravenhage is geslaagd de heer P, D. Sanderse te Grijpskerke. Gistermorgen heeft zich ten huize van den landbouwer P. te Bemelen bij Maastricht een tragisch onge val voorgedaan, dat aan het jongste kind van P., een vijf-jar'g meisje, het leven heeft gekost. Een vijftienjarige zoon h,ad op de slaapkamer van zijn ouders een revol ver op een kast gevonden. Terwijl hij daarmede speelde, kwam zijn zusje binnen. Toen zij vlak voor hem stond ging de revolver, die slechts met één kogel geladen was, af. Het kind kreeg den kogel boven in het hoofd en is kort daarna aan de gevolgen overleden, BRANDSTICHTNG, Twee lichtekooien gearresteerd. De Haagsche politie heeft een ernstig geval van brandstichting geconstateerd, waarvoor twee vrouwen van verdachte zeden als vermoedelijke daderessen zijn gearresteerd, meld De Crt, In de Chrispijnstraat te Den Haag werd omstreeks halfdrie Zaterdagnacht door voorbijgangers brand ontdekt. Rook en vlammen sloegen reeds naar buiten. De brandweer werd gealar meerd en forceerde de deur van het perceel. Het bleek, dat op de trap een begin van brand was ontstaan, welke ecnier nog geen groote afmetingen had aangenomen. Met een motorspuit slaag de men er spoedig in, het vuur te blus- schen. Het viel den brandweerlieden op, dat in het geheele perceel taal noch teeken van bewoners werd gegeven. Men stelde daarop een onderzoek in de woning in en vond de achterkamer geheel afgesloten. Ook deze deur werd opengebroken, maar evenmin een spoor van de bewoners ontdekt. Wel consta teerde de brandweer, dat de gordijnen met petroleum begoten waren, evenals een gedeelte van den vloer. Hier bleek dus zonneklaar, dat men met een ernstig geval van brandstichting te doen had. De politie werd gewaarschuwd en zij vernam, dat in het perceel twee vrou wen van verdachte zeden verblijf hiel den, die evenweT de straat waren op gegaan. De recherche vond na een u:t- gebreiden speurtocht uit, dat de twee dames op een nachtfeest waren in een café in de binnenstad. Midden onder de feestvreugde verschenen de rechercheurs en zij hadden weldra de twee vrouwen gevonden. Het verzoek om mede te gaan naar het hoofdbureau van politie werd, zooals te begrijpen is, niet erg vriende lijk ontvangen, doch er zat weinig an-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2