VOOR DE JEUGD. UIT 'N OUD KOOKBOEK. DAMMEN EN SCHAKEN. TRUUK EN KUUK. EEN SERVETTEN-STANDAARDJE. deur mekare. Een licht blaeuw I ZEEUWSCHE KRONIEK. ziede lint der rond mie lange en- nrTnRFP den op der rik. Van voren eenl 11 •JLIUBliK 1361. bos roze rozen mie groene blaeren I Middelburg door Albrecht en di* lagge dan nog dauwdruppels I van Beieren ingenomen, op. Ze kreeg den 'öed en Tinei 't Was in den tijd der Hoeksche zei: „zet 'n mè' rechtuut op, zö ku' I en Kabeljauwsche twisten. De je 'n 't makkelikste meedraege, I jonge graaf Willem V van Beieren den ouwen kan wè' in de kurf". I had zich eindelijk met zijn moeder Merie was zó-vee' blie-e mie dien I Margaretha van Henegouwen ver prachtegen 'óed, en toen a ze wee' zoend. Maar hiermede waren de vadder gienge, pakten ze, uut der I twisten tusschen de beide partijen eigen, de korf wee' vast. Ze dacht:l niet geëindigd. Zij hebben nog bij „noe kun' me mienentwege wè' I na anderhalve eeuw geduurd, nir uus toe gae". De are boo'-l Toen Willem V in 1357 krank schappen dee-e ze achteran meka- j zinnig was geworden, werd zijn re klaer, en di' gebeurden niks bi-1 broer Albrecht ruwaard of regent zonders bie. 't Leste 'aelden ze de I over Holland, Zeeland en Hene boeken, omdh' die zó zwaer bin. I gouwen. Bij zijn pogingen om bei ,,A' 'k die mer is weet je", zei-1 de partijen tot elkaar te brengen den Tine, „wan' dat is eigeluk de I ondervond hij vele moeilijkheden reden van m'n reize". En 't lokten I vooral van Kabeljauwsche zijde net. Tine betaelden 't leesgeld voe I Dit was ook in Zeeland het geva vier weken en zou ze mie de I waar de edelman Floris van Bors vrachtrie-er mee vrom geve. Toenlsele, heer van Veere, met de stac gienge ze een komme koffie köo- Middelburg Kabeljauwsch gezinc pe en der bróód opete. Twint rust-1 was. De heeren van Veere achtten ten z' uut. En toen op stap nir I zich bijna den gelijke van den uus. Merie was blie-e' oor. Ze was I graaf, zeker van den ruwaard Al 't allange beu. I brecht. Middelburg, dat zich niet 't Ruukt overoal zö areg, bie die I wilde schikken naar den wil van ménsen. En buten ku' je giad nie I Albrecht, stelde zich in staat van vortkomme, ze Jöope ielken keer verdediging en had hierbij de hulp voe je voeten. En gin een zeit r goeien dag. Nee-e 'oor; 'oe êe'-aer tuus, 'oe liever. Ze gienge wee, de zelfde pad, Eêst een 'êel ende straete, dan je een padje ni' den ingeroepen van de Vlamingen, met wie Albrecht overhoop lag over de grensscheiding tusschen Vlaande ren en Henegouwen. Middelburg was toen veel kleiner in omvang Boomdiek, en je op de zeediekldan thans. Toen de stad eenigen kwam, kust je de uzen op de kaaie I tijd belegerd was door Albrecht ginter varre zie stae. „Noe 's 't I zag zij, dat zij het niet lang zou' mer een klein 'olf uurtje mi'," zei I vol kunnen houden. Daarom acht- Tine, „noe gae me 'ier een stuitje I te zij het beter met Albrecht tot zitte ruste." Ze zatte nog mer even I een vergelijk te komen, ook we an de zeediek, of Tine 'aelden oal I tende, hoe de stad Delft, die zich de boeken uut de kurf en gieng ze I ook tegen hem had verzet, hevig êert voer êen bekieke. Ze dee' der I was getuchtigd. Op 11 October êen open, ze zei: „kiek, dat mö' je 11361 gaf Middelburg zich daarom is leze, ik bin nieuwsgiereg wat a I op vrij gunstige voorwaarden over. di' noe staet. Lees dat is 'ardop I Zoo kregen b.v. al de Vlamingen vóór, van 'ier toet 'ier". Uut oal de I een goed vrij geleide naar hun boeken most Merie een bladje le-1 land. In de volgende jaren hadden ze, zömè' te midden in. Tine die de graven geen last meer van de zei: „vanaevend begunne me a te lezen, wan' ze motte uut weze, a' Kees wee' vrom komt". Dat leste j ende, over den diek, kwam Merie achteran. Zö noe en dan langden ze der 'oed is van der 'óod, om 'n nog is goed te bekieken. Net a ze di' awee' mie bezeg was, keek Ti- stad. 20 OCTOBER 1858 De gemeenteraad van Middelburg besluit het arendshuisje naast het stadhuis af te breken.. Het wapen van Middelburg, een burgt, wordt gedragen door een I f I O I O VVll ne om, ze zei: „lop me veruut arend) die nu eens met een en- Merie, en doe de schure open, dan zu' je is zie-e, 'oe a Bello vliege kelen, dan met een dubbelen kop wordt afgebeeld. Vóór de zestien- za. Wat zit je noe wee oalmè ^n|de eeuw werd van stadswege in dien nieuwen óed? Alle, geef die een houten kooif die op den hoek 'S *Cr t- j i Ivan stadhuis bij de vleeschhal Merie liep ard toet tuus, ze stond( een of meer arenden gehou. draaiden de wurfel van de schuur- den Herhaaldelijk komen in de deure, en Bedo sprong n open. Ie I stadsrekeningen posten voor van vloog tegen der op, en blaffe en het aankoopen van arenden en rond der sprienge, en wee tegen het voeren der dieren In de 19de der op. Ze sloeg der ermen rond zen en ze zei: „m'n lieven 'ond, bin jie zó blie-e?" Toen 'óorden ze dè' Tine riep: „Merie, je jurk; dien 'ond z'n scherpe naegels! Gesmolten boter. eeuw waren de slagers, die van de 'leeschhal gebruik maakten, ver plicht de dieren met vleesch te voeren. Dit liet ten laatste wel wa' te wenschen over, zoodat de die ren, die door de enge ruimte toch reeds een kwijnend leven hadden het doorgaans niet lang uithielden. Toen ongeveer in 't midden der vorige eeuw de laatste arend was Gesmolten boter is meerder I gestorven, bleef het huisje n. ig kunst aan als men denkt, en veele keuken meiden laten die met schuimen tot oly te zamen lopen. Doet een lepeltje koud water in eenige jaren leeg staan, totdat de gemeenteraad in 1858 het beslui' nam het arendshuisje, dat het stadhuis ontsierde en bovendien in de pan, doet daar boter by, en I een vervallen staat was gekomen, roert 't op het vuur staande zo I af te breken. lang tot dat ze gesmolten is, dan Ook te Zierikzee werden vroe- zal ze gebonden zijn als een eyer- ger arenden in een kooi voor het kus. stadhuis gehouden. 22 OCTOBER 1613. Te Middelburg wordt een fonds gevormd voor stu deerende en onvermogen de studenten in de theo logie. De Hervormde kerk had bij haar begin zeer te worstelen tegen het gebrek aan behoorlijk opgeleide predikanten. Hun salaris was dan ook niet schitterend. Op het plat teland bedroeg het slechts 200 en in de stad 300 plus de huis huur. Spoedig verbeterde dit wel maar bleef lang onvoldoende. Aanzienlijken weigerden hun kinderen voor den predikdienst op te leiden en burgers ontbrak het aan de noodige middelen om hen aan de academie te onderhouden De Prins van Oranje stichtte in 1575 te Leiden wel een hooge- school, maar er waren geen o weinig studenten. Daarom ver zocht hij aan de steden, die reeds van de Spanjaarden bevrijd wa ren om beurzen te stichten voor studeerenden in de theologie. Niet tegenstaande den benarden toe stand der geldmiddelen besloot /Ie vroedschap van Middelburg op 13 April 1576 de opleiding te be kostigen van twee studenten. Eerst kwamen in aanmerking twee „in boorlingen", vervolgens personen van andere Zeeuwsche plaatsen Zij werden alumnus of kweekeling genoemd, later bursaris. Zoo is de bekende Antonius Walaeus bursa ris van Middelburg geweest. Van af 1596 studeerde hij te Leiden later te Genéve en te Heidelberg Van 16021604 was hij predikant te Koudekerke, daarna te Middel burg. Ook gaven de Staten van Zee land, evenals de staten van de an dere gewesten een beurs. De toe stand aan de Hoogenschool te Lei den verbeterde, toen aldaar het Staten-college werd gesticht. Dit zorgde voor de studenten, die door de verschillende staten werden in gezonden en dus kosteloos weiden gekleed, gevoed en onderwezen. De bijbedoeling was, dat Je af gestudeerde student, toen piopo- nent genoemd, zich beschikbaar stelde voor de vacatures in het ge west, dat zijn opleiding had bekos tigd. Sommigen werden in Zeeland eerst praeceptor of leeraar aan de Latijnsche school te Middel burg. Voor de opleiding van predikan ten van uit Middelburg heeft ook veel gedaan het fonds, dat in 1613 werd gevormd. Dit fonds, dat nog bestaat, wordt naar den stichter iet fonds S e u genoemd. Johannes Seu, de vierde predi kant der Hervormde gemeente te Middelburg diende haar van 1576 tot 1613. Hij en zijn vrouw Catha- rina van der Beke hadden elkaar wederkeerig erfgenaam gemaakt onder bepaling, dat na den dood van de langstlevende hun bezit tingen, na aftrek van eenige le gaten, een fonds zouden worden gevormd, waarvan de intrest moest dienen tot opleiding var. studenten, die „niet naar gunst maar naar bekwaamheid moesten gekozen worden". Het beheer van het fonds is op gedragen aan curatoren van het gymnasium, met toevoeging van twee predikanten, door die cura toren te kiezen. Toen ds. J. Seu en zijn vrouw in 1613 kort achter elkaar stierven, kon het fonds spoedig zijn nuttig werk verrichten Later schonken onderscheidene personen belangrijke legaten aan het fonds, zooals b.v. ds. I. Scho- rer f 1750 1200 en ds. Jac. Wil- lemsen f 1781 3000. De tierceering in 1810 bracht ook aan dit fonds veel nadeel, waarvan het zich in latere jaren heeft hersteld. R. B. J. d. M. [Nadruk verboden) No. 120. W. LENTE, Middelburg. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Probleem no. 118. J. C. L EBLEU. Zwart sch.: op 10, 13, 14, 17, 20, 23, 24, 36, 40. Wit sch: op 16, 25, 27, 35, 42/44, 47, 50. Wit wint door: 4238; (40X49); 46—41; (36X47); 50—44! (47X50); 35—30! (49X21); 30X28; (50X22); 16X9; (14X3); 25X5. Prachtig. W. POLMAN. Zwart sch.: op 3, 7, 9, 15, 16, 19, 21. Wit sch: op 28/31, 37, 38, 47. Wit wint in dit mooi dwang- niniatuurtje door: 2924! (913); 31—26; (21—27); 28—22, (27X18); 26—21; (16X27); 37—31 (27X36); 47—41; (36X47); 30—25, (47X20); 25X1. No. 121. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 In bovenstaande stelling die wij uit „Het Damspel" ontleenen lijkt een damzet voor Wit haast onmo gelijk vanwege de massale zwarte ilompschijven. Toch won dr. Mi- imard op schitterende wijze met den volgende keurigen en diepen damzet. 28—22; 26X17. 33—29, 39—33; 50—44, 42—38, 48X30, 36—31 en 41X1 gewonnen! Buitengewoon diep en verras send is het openwerken van wit 12 jij zwart. 1 BH door Maja van Heymen. Ze heetten Kuuk en Truuk en ze waren twee alleraardigste konijn tjes Truuk was wjt en had alleen een klein zwart vlekje op haar neusje. Kuuk was zwart en met een wit neusje. Ze maakten vandaag voor het eerst een grote reis, zo groot als de meeste konijntjes nooit van hun leven maken. Hun nieuwe mees teresje, Tineke, had ze gekregen van haar oom en tante, die op een boerderij woonden en waar ze ge logeerd had in de vacantie. Wat was Tineke blij geweest met de diertjes Nu zou ze altijd iets le vends hebben om mee te spelen, in plaats van die saaie, altijd gelijke poppen. Hier moest ze echt goed voor zorgen, oom had het nog eens gezegd, toen ze al bij de trein ston den. Terwijl ze in de trein zat, dacht Tineke nog eens over alle raadgevingen, die ze had mee ge kregen voor de verzorging van haar lievelingen. Ze zouden het goed bij haar hebben, ze wist nu best hoe ze er mee doen moest Het kleine mandje, waar gaas overheen gespannen was, zou wel erg nauw wezen voor die kleine diertjes, vooral voor Truuk, die nogal een brutaaltje was en altijd de bewegelijkste van de twee Daarom had ze ook een extra groot hok gehad. De vreemde om geving, het geratel van de wielen en zelfs het gefluit van de locomo tief scheen niet de minste indruk op Truuk te maken. Met opgerich te oren en met haar bewegelijke neusje door het gaas heen gesto ken, at ze van de koolblaadjes, die Tineke haar toestak. Maar Kuuk was niet zo rustig. Die zat hele maal tegen haar zusje aan gedrukt en draaide voortdurend met het kopje en de oortjes lagen plat in de nek. Dat doen konijntjes altijd als ze verdrietig of bang zijn. Waarom zat Kuuk toch zoo zie lig te kijken, dacht Tineke. Zou ze zo bang wezen Ze hield mis schien niet van reizen in de trein Tineke zag dat Kuuk nog geen koolblaadje had aangeraakt. Truuk, die zon bijdehandje was, had ze allemaal naar zich toe ge haald en zat ze lekker op te eten, die kon altijd wel een dubbele portie op. Zou Kuuk misschien dorst hebben zat Tineke te be denken. Dat zou toch best kunnen. Het was een echt warme dag en in de trein was het bepaald heet. Maar ze kon wel een glas melk nemen en Kuuk laten drinken. Er liepen immers jongens genoeg op de stations, met die karretjes en bakjes. Als ze nu ook maar een schoteltje kon krijgen Bij het volgende station stapte Tineke uit en even later kwam ze werkelijk terug, beladen met een beker melk, een schoteltje van een koffiekop en een rietje. Want ze kon er zelf ook wel wat van drin ken, zo'n glas was toch te veel voor zulke kleine diertjes. Geluk kig wist ze dat de trein hier wel een kwartier moest blijven staan, ze had dus alle tijd om voor haar lievelingen te zorgen. Als de trein reed zou ze zo makkelijk morsen met de melk. Voorzichtig opende Tinke het mandje en schoof het schoteltje met melk er in. Dadelijk begonnen Truuk en Kuuk te likken, gulzig met hun snoetje helemaal in de melk. Kuuk leefde werkelijk op, je kon het zien Het schoteltje was zo maar leeg en Tineke wilde het gauw nog een keer vullen toen ineens de trein een schok kreeg. Pats, daar lag het schotel tje en de melk spatte in het rond. Beteuterd zat het kleine meisje er naar te kijken, en er begonnen dikke tranen over haar ronde wan getjes te lopen, terwijl een meneer aan de overkant zich bukte en de scherven opraapte. Maar opeens sprong ze ver schrikt overeind, bukte zich naar het mandje en staarde met grote ogen er in. Wat was dat Daar zat Kuuk rustig te knagen aan het rietje, maar van Truuk was geen spoor te bekennen.... „Truuk, Truuk gilde Tineke angstig. „Truuk is weg Ze keek de hele coupé rond, onder de banken, in het bagagenet zelfs, alsof een konijn daar zo gauw in kan klim men, en toen stormde ze de gang langs de coupé's door. „Mijn ko nijntje riep ze maar. „Waar is mijn konijntje Daar wat ging daar Iets wits flitste langs haar voet door het openstaande deurtje. Tineke er achter aan gevolgd door enkele medereizigers, die moesten lachen om de buitenge wone passagier, die er van door ging. Maar Tineke lachte helemaal niet, die huilde maar en nep: „Houd het tegen, houd het vast Mijn konijntje is weggelopen, vang het toch op Maar Truuk, blij dat ze eindelijk uit dat nauwe mandje was ont snapt, dacht er geen ogenblik aan om zich te laten vangen. Ze rende over het perron met de roepende en schreiende Tineke achter zich aan. De reizigers bileven staan, sommigen namen deel aan de jacht, maar door alle lawaai werd Truuk nog veel meer opgejaagd. Opeens zag ze een grote mand met groeten, die een boerenvrouw naar de markt ging brengen. En met een grote sprong zat Truuk midden tussen de sla en wortel tjes en daar bleef ze rustig zitten. Een paar tellen later had Tineke het stoute konijntje weer in haar armen en drukte het lachend door haar tranen heen, aan haar hart. ïruuk werd weer opgesloten en voor straf kreeg ze geen melk meer. De trein ging verder en het meisje leunde in haar hoekje, nog trillend van de schrik en het harde lopen. Toen moest ze er in eens weer aan denken, dat zij als ze wandelde met juf of moeder, ook wel eens wegliep en dat was toch ook niet prettig voor de grote men sen, dat begreep ze nu best. Dat zou ze nu in het vervolg vast niet weer doen. Toen vader en moeder thuis al de avonturen van haar reis hoor den, zei vader: „Nou, dan moeten we maar een flink groot hok maken voor die pleegkinderen van je". De volgende dag was het nieuwe huis al klaar en konden Truuk en Kuuk hun woning betrekken. Nu daarmee konden ze tevreden zijn. Het was blauw geverfd en er zaten twee echte ramen in. Tineke be dacht er ook een naam voor: „Vil la Flapoor" kwam in grote letters op de gevel te staan. Truuk en Kuuk bleken zeer ingenomen met het huis, ze leefden zo vroolijk en gezellig. Als er iemand bij het hok kwam, dan namen ze hem nieuwsgierig op, snuffelden door de tralies met hun zwarte en wit te neusjes en draaiden zich dan minachtend om; alleen als Tineke door de tuin kwam aanlopen, dan werd het levendig in „Villa Flap oor", dan wipten ze tegen de tra lies op met de voorpootjes in de hoogte. Op een morgen, toen Tineke haair beide pleegkinderen voer kwam brengen, zag een hoekje van het hok er zoo raar uit. Het hooi lag helemaal hoog opgewoeld en er lagen allemaal witte haartjes tussen. Én 's middags toen ze een stoof meegenomen had om beter te kunnen zien, zag ze dat er iets bewoog, daar in dat hoekje. Wat zou dat nou wezen „Moeder, kom eens kijken Ja, moeder kwam al en toen ze ook in het hok had gekeken, begon ze te lachen. „Is dan niet erg, moe der vroeg Tineke een beetje angstig. „Erg Wel nee, kindje, Truuk heeft kindertjes gekregen, kleine konijntjes. Laat ze eens zien, moeder vroeg het meisje dadelijk, maar moeder zei dat het niet goed was om ernaar te kijken. Eerst moesten de diertjes wat gro ter worden. Toen voerde Tineke in de tuin een soort Indianendans uit en Kuuk keek er naar met een ern stig gezicht, maar Truuk had van wege de „kinderen" helemaal geen tijd. Een paar dagen later telde moeder de jonge konijntjes, zeven waren het, vier zwarte en drie witte, die op een hoopje lagen in het nestje, dat hun moeder voor hen had gemaakt. „We mqeten uitbreiden zei vader 's avonds lachend. „Kuuk moet maar verhuizen, daar zal ik een nieuw hok voor timmeren. Maar Tineke zat stil op een hoekje van de divan. „Waar denk je zo over vroeg moeder. „Al zo'n tijd achter el kaar. Is het iets belangrijks „Ja", knikte Tineke Z\e,er na drukkelijk. „Ja, ik verzin namen voor die zeven konijnenkinderen. Dat valt zo ineens niet mee Hier geven wij een voorbeeld, hoe je een servetten-standaard kunt maken van raffia. Je hebt er voor nodig: twee dunne plankjes van 14 cm lengte en 6 cm hoogte en voor de bodem een dikker plankje van 14 cm lengte en 3.5 cm breedte. De drie plankjes worden eerst geheel met raffia omwikkeld; daarna worden de twee zijwan den met drie kleine spijkertjes aan de bodem vastgetimmerd, maar zo, dat de raffia over de spijkerkopjes heen komt te zit ten. Nu gaan wij het patroontje er in vlechten met twee andere kleuren, bijvoorbeeld de erste kleur raffia voor het omwikkelen groen, en voor de strepen licht en donker bruin. Je kunt natuur lijk kiezen, welke kleur je het mooist vindt. Op de onderste te kening kun je duidelijk zien, hoe de raffiadraden horizontaal door de vertikale heen getrokken worden, waardoor je een patroon krijgt. Begin en eind van de raffiadra den moeten steeds naar achteren wo;rden weggestoken, niet af knippen, want dan gaat alles los. Nu, ik hoop, dat jullie er iets goeds van terecht brengt.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 8