MAGGI'JUS ZEELAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND' Lange vielesingel D 197 - Tel. 637 MIDDELBURG. GOES. KOSTEN NOCH MOEITE VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. Heerlijke jus bij gehakt RAAD VAN VUSSINGEN. BEURS VAN AMSTERDAM. Ml JN HARPT *S laxeer- tabletten SPORT. voetbal. z.v.b. v.v.v.v.v. korfbal. Middelburg Tarief per kilo en per stuk, (Inger. Med.) Een jubileum. Heden herdacht de heer J. Kroon, ma gazijn-chef bij de firma D, de Jager Jz„ Ijzerhandel alhier den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de firma in dienst trad. Hedenmorgen voor den aanvang der dagelijksche werkzaamheden is dit feit in tegenwoordigheid van het personeel herdacht. De oudste firmant, de heer H. J. Kruij. der heeft den jubilaris toegesproken en getuigd van de waardeering over diens toewijding aan de belangen der zaak. zulks onder aanbieding van een enve loppe met inhoud. De heer R. H. H. Siegers, boekhouder sprak namens het personeel onder aan bieding van een leuningstoel, de heer E, E. Klüppelberg, procuratiehouder deec dit ook en bood 'n schemerlamp aan. De heer Kroon heeft de sprekers dank gebracht voor woorden en geschenken Eenheid door Democratie. Vrijdagavond werd in de Nieuwe Doe len een vergadering gehouden van de te Middelburg wonende leden van de beweging „Eenheid door Democratie". De heer P. van Stam uit Laren heeft een inleiding gehouden, waarin hij er o.,a. op wees, dat ook al gaat het de N.S.B. niet naar den vleeze. het ge vaar voor verspreid'ng van fascisme en nationaal so.cialisme niet denkbeel dig is. De Duitsche propaganda houdt zich in tegenstelling met de van d e zijde gedane toezeggingen niet binnen de rijksgrenzen en spr. toonde dit na der aan door citaten uit in Nederland verspreide nummers van de „Holland- sche Post">(!) d e pleit voor een nieuwe Dietsch rijk, daarmede doelende op Ne derland en Vlaanderen, dat zoo met Duitschland vermoedelijk wel een zou moeten worden. Spr. wekte ,aan het slot van zijn rede op pal te blijven staan voor de democratie en vroeg of hij de afdeeling Middelburg als op gericht mocht beschouwen. Alle aanwezigen gaven blijk van in stemming daarmede. Enkele aanwezigen w.aren beYeid z'tting te nemen in het voorloopig co mité, en aan anderen zal het nog wor den gevraagd, daarna zullen de namen worden gepubliceerd en een vergade ring met later definitieve bestuursver kiezing worden voorbereid. Rekening Burgerlijk Armbestuur, De commiss'e van financiën vereenigt zich met het voorstel tot goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur doch vraagt waarom het B. A. nog steeds geen rekening heeft geopend bij den Postchèque- en giro dienst. Ware dit wel het ge.val, dan zouden tijd en kosten bij stortingen kunnen worden gespaard en andere in stellingen zouden niet genoodzaakt zijn bedragen voor het B. A. bestemd te gi- reeren op de privé-giro-rekening van een der functionarissen. Brutale dief. Dezer dagen kwam de Garagehouder C. van S,tot de ontdekking, dat van een motor, staande in zijn garage aan het Valckeplein, door onbevoegden de carburator verwijderd was. Daar dit overdag gebeurd moet zijn, en het werk je ettelijke minuten in beslag moet heb ben genomen, durfde de dief wel heel wat risico op zich te nemen. Met ingang van 1 Get. 1937 is de surnumerair der registratie en domeinen enz. D. P. Sanderse werkzaam gesteld bij de inspectie der directe belastingen alhier. worden gespaard, om de moeilijke taak: „een cadeautje koopen", tot een genoe gen te maken in Witkam's Geschenken huis. Immers, binnen enkele maanden, aanzienlijke vergrooting der zaak, terwijl het geheele interieur in een toonzaal wordt herschapen, waar 1001 aardige cadeautjes buitengewoon aantrekkelijk worden geëxposeerd. (Ingez. Med.) Jubileum. Gister herdacht de heer C. Andriesse conducteur der Posterijen alhier, zijn 25-jarig dienstjubileum bij het Staatsbe drijf der P.T. en T AAGTEKERKE. De collecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis bracht alhier ruim f 10 op. Begrafenis ds, Engelsma. Onder groote belangstell'ng heeft Donderdag te Zwolle de begrafenis van ds. K. Engelsma, in leven predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te I e r- s e k e, plaats gehad. Olnder de aanwezigen werden o.ffll* opgemerkt de burgemeester v,aii Zwart sluis, de heer De Koning en een der wethouders, de vroegere burgemeester, de heer Oprei, thans te Ambt-Harden- berg, de burgemeester van Ierseke, de heer Gunning, ds. Raabe, Ned. ITerv. pred. te Zwartsluis. In 't gebouw voor Chr. Belangen werd een rouwdienst gehouden onder leid ng van ds. D. J. Peterse te De Meern, die sprak naar aanleiding van 1 Petrus 3 vers 1, Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door ds. J. A. Raabe, namens de gemeente te Zwartsluis, waar het gezegende werk van den overledene nog niet vergeten is, den heer W, Honders namens den kerke- raad en de gemeente Ierseke, den heer E. de Koeijer namens de kerkvoogdij, den heer C. de Jonge namens de afd. Ierseke van het Nederl. Bijbelgenoot schap, en ds. P. Bootsma namens het college van Legerpredikanten, Nadat ds. Peterse de Apostolische Geloofsbelijden s had gelezen, dankte een neef van den overledene voor de betoonde belangstelling. De plechtigheid werd door ds. Pe terse met het bidden van het „Onze Vader" gesloten. (De Z.) MOND- EN klauwzeer. SCHORE, Onder het vee van den kleinlandbouwer G. is mond- en klauw zeer geconstateerd, WEMELDINGE. In aansluiting op het raadsverslag van gisteren volgen hieronder nog enkele rekenings- en begrootingscijfers. De gemeente-rekening, dienst 1936, werd voorloopig vastgesteld op een totaal in ontvang van f 70180 en in uit gaaf van f 64060, batig saldo f 6120; op den gewonen dienst en op een totaal in ontvang van f 1301 en in u'tgaaf van f 2951, nadeelig saldo f 1650 op den kapitaaldienst. De gemeente-begrooting voor den dienst 1938 werd vastgesteld op een totaal in ontvang en uitgaaf van f 68194 met een post voor onvoorziene uitga ven van f 732 op den gewonen dienst, en op een totaal bedrag in ontvang en uitgaaf van f 11800 op den kapitaal- dienst. KORTGENE. Vrijdag herdacht mej. L, J. Poerstamper den dag, dat ze 25 jaar als onderwijzeres aan de O. L. schdbl alhier werkzaam is geweest. Het college van B. en W., alsmede de heer A. A, Schu't, gemeente-secre taris, hebben haar in de klas geluk ge- wenscht. Ze ontving een prachtig bou quet bloemen. Ook van de kinderen ontving mej. Poerstamper een soortge lijk geschenk. Tot slot werden de kin deren door mej. Poerstamper getrac- teerd. De Spaansche burgeroorlog. BARCELONA GEBOMBARDEERD. Gistermiddag is Barcelona door vl'eg- tuigen der opstandelingen gebombar deerd. Het bombardement werd uitge^ voerd door drie escadrilles, die na bommen te hebben uitgeworpen, de voetgangers met machinegeweren be schoten. Hiervan waren o.a. schoolkin deren het slachtoffer, alsmede wande laars in de stad. Tot dusver heeft men 45 dooden en 87 gewonden geteld, terwijl 34 woonhuizen zijn vernield of beschadigd. Victor Emmanuel, Mussolini en Hitler onderscheiden. In een rede, welke hij te Burgos heeft gehouden ter gelegenheid van den eer sten verjaardag van zijn verheffing tot staatshoofd heeft generaal Franco de orde der Roode Pijlen ingesteld, welke zal worden verleend als hoogste onder scheiding voor diensten aan het natio nale Spanje bewezen. Vervolgens heeft Franco drie decre ten voorgelezen, waarbij V'ctor Em manuel, Mussolini en Hitler worden benoemd tot groot ridder in de groote imperiale orde der Roode Pijlen, De strijd in het Verre Oosten, KRACHTIGEN TEGENSTAND DER CHINEEZEN BIJ SJANGHAI. De Japanneezen stuiten nog steeds op uiterst krachtigen tegenstand aan het front van Sjanghai. Nu de tank- en infanterie-aanvallen geen succes heb ben gehad, en aan den Japanners voorts zware verliezen hebben toegebracht, boren de Japanneezen lange mijngan gen, om de met beton versterkte stel lingen op te blazen. De Chineesche stellingen bij Tsjapei zijn gisteren den geheelen dag door de art'llerie en de luchtmacht hevig gebombardeerd, In het Chineesche hoofdkwartier ver klaart men, dat de Chineesche strijd krachten, die in den sector Kiangwan tot den aanval overgingen, tot haar ver bazing bemerkten, dat het terre'n door de Japanners ontruimd was. De Ja- pansche troepen schijnen zich terug te trekken op Woesoeng en Jangtsepoe, zonder dat men daarvoor een reden kan aangeven. De Chineesche troepen vorderen langzaam, daar zij de groot ste omzichtigheid in acht nemen met het oog op het gevaar voor mijnen. Daar hebt U zeker ook wel eens moeite mee. Maar maakt dan jus van een MAGGIS Jus- tablet - dat is nu juist wat U hebben moet: een smakelijke, bruine jus, die niet alleen goed past bij ge hakt, maar ook het genot van de overige gerechten op bijzondere wijze verhoogt. MAGGIS Jus is een uitkomst! Lef op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster (Ingez. Med.) De begrooting 1938 goedgekeurd. De Raad der gemeente Vilssingen kwam Vrijdagm ddag in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Woelderen. Af wezig de heeren De Ruijter en Paap. Als oudste raadslid in jaren, wensch- te de heer EDELMAN namens den Raad den burgemeester geluk met zijn herbenoeming, Spr. schetste de groote verdiensten van de burgemeester, het vele wat hij in de afgeloopen 18 jaren reeds voor de gemeente heeft gedaan. Speciaal wees spr. op de groote verbe tering van de haven, de toenemende bloei van de badplaats en den aanleg van het Nollebosch, het troetelk ndje v,an den burgemeester. Spr, hoopte dat de burgemeester ook de laatste perio de van zijn burgemeesterambt met volle energie en onder gunstiger omstandig heden zal kunnen werken in het waar achtig belang van de gemeente Vlis- singen. Namens den Raad bood spr. een fraai bloemstuk aan met linten in de Vlissingsche kleuren. Ook bood spr, mevr. Van Woelderen de gelukwen- schen van den Raad aan. De BURGEMEESTER dankte voor de hartelijke woorden, die volgens hem overdreven waren, doc.h stelde het zeer op prijs, dat ook zijn echtgenoote in deze huldiging was betrokken. Bij het begin van zijn laatste ambts per ode deed spr. vervolgens eenige grepen uit het voornaamste wat in de afgeloopen 18 jaren tot stand is geko men. Het voorstel van B. en W, om aan het bestuur der vereeniging voor Chr. U.L.O. de benoodigde gelden toe te staan voor het aanschaffen van leer middelen, zulks wegens de reorgani satie van deze school, werd door den heer VAN ORSCHOT (sdap) bestreden, omdat volgens hem deze reorganisatie niet noodig is en dus deze school be voorrecht zou worden, Spr. zegt dat er geen sprake kin zijn van 'n omzetting van 'n 3-jarigen in een 4-jarigen cursus, daar de school en 4-jarige U.L.O. is en ook als zoodanig betaald is gewor den. Spr. had de zaak grondig onder zocht en daarom vroeg hij een nader ondrezoek. Na re- en dupliek werd dit voorstel verworpen met 9 tegen 8 stem men, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 11 tegen 6 st. (de sdap, behalve de heer Rorije). Het voorstel om afwijzend te be schikken op het verzoek van Crescen do om ordebepalingen tijdens muziek uitvoeringen, werd aangenomen, nadat zoowel de heeren CASTEL als WOL TERING hadden verzocht een beter politietoezicht te houden bij muziek uitvoeringen. De begrootingen voor 1938 van: a. het gasthuis; b. het Burger Weeshuis en c. Maatschappelijk Hulpbetoon, wer den z.h.s. goedgekeurd, waarna te half vier de gemeente-begrooting voor 1938 in behandeilng kwam. Er werden een paar lang algemeene beschouwingen gehouden. Bij hoofdstuk 3 (openbare veiligheid) stelde de heer HILDERNISSE voor de subsidie van den burgerwacht over te hevelen naar de Vlissingsche Reddings Brigade. De VOORZITTER ontried dit en zei- de dat B. en W. hopen de laatste instel ling te kunnen helpen. Het voorstel om 275 subsidie te geven aan den Vlis- singschen Burgerwacht werd in stem ming gebracht en aangenomen met 11 tegen 8 stemmen (tegen: s.d.a.p. en Hil- dernisse.) Bij hoofdstuk 8 (onderwijs), vroeg de heer KONING, aandacht te schenken aan het rapport van de schoolarts, dat vermeld dat nog 17 kinderen ondervoed zijn. Weth. EDELMAN zeide toe, dat zal getracht worden een oplossing te vin den. De heer KöNIG deed een voorstel om de post tegemoetkoming in de tram- of autobuskosten aan leerlingen die uit deze gemeente het onderwijs te Middel burg volgen te bepalen op 100. Dit Eerste no'.eering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemraken Oblig. 1926-5 102102% Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws, Hyp. B-4 100 C ties Service Cy. P, 1958 5 45%46% A Amsterd. Bank 150%151% A Pref, Jurgens A 131%132 A Ned. Gist- en Spiritusf. 474%471 A De Schelde N,B. 43%43% C Am. Smelt en Ref. 51%51 A Born. Sum. H.M. 194%—194% A Houth, Alberts 104% C Union Pac. Rr. 8080% C Int. Nickel Cy. 38%38% Ned. 1000-4 101—101 O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%— 80% A Koloniale Bnk. 138%—138 A N.I. Hbk. 1000 149%—148% C Ned. H. M. 1000 171—172% A v. Berkels Pat, 67%68 C Calvé-Delft 8484% A Philips G. B. afg. 364%—366-60 C Unilever 157%—158-56% C Am. Car Foundry 2322%-23% C Anaconda Cop. 28%29%-28% C Bethlehem St. 50%—51%-50% C Kennec Copper 33%34%-% C U. States St. C. 59%—60%-59%' C North Am. Cy. 16%16 A Kon. Petr. Mpij. 394%—393%-91% C Contin. Oil Cy. 27%—27% C Philips Petr. Comp. 36%36% C Shell Union O.C. 15%15%-% C Tide Water Ass. Oil 12%12%-% A Ned. Scheepv. U. 137%137-35 A H.V. Amsterdam 487%488-83 A Java Cult. Mij. 180 A N.I. Suiker U. 138 A Deli Batavia 231233-27 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. Unileve? Philips Markt Amerika Wettig. ,i—i Rubber i H.V.A. -< KouinkL Suiker a— n— Schepen ObLMarkt I— Tabak - 1 Gedeponee; d C Deli Mij. 1000 304—304%-03 A Senembah 302304% C Baltimore Ohio 12%12% C Southern Pac. Cy. 23%23-%-% A Southern Rlw. 14% A Amst. Rubb. C. 256257-54 A Deli-Bat. Rubb. 182%—191%-88 A Hessa Rubber 188193% A Serbadjadi S.R. .132%134 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden 8.96% 72.60 6.00 30.49 1.80% gister 8.95% 72.57 6.19% 30.45% 1.80% voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens was dit het geval met een voorstel om de harmonie „St, Ceaci- 1 a" een gelijke subsidie te verstrekken als aan „Ons Genoegen", zijnde 54 per concert. De verdere hoofdstukken werden zonder noemenswaardige discussies goedgekeurd, waarna de begrooting met algemeene stemmen aangenomen werd. Jeugdige autodieven gearresteerd. Eenigen tijd geleden deed een dame uit Zaandam bij de Amsterdamsche politie aangifte, dat de auto welke zij op den N.Z, Voorburgwal geparkeerd had, ver dwenen was. Toen nu gisteravond twee recher cheurs op surveillance waren, ontdek ten zij op het Bickersplein de als ont vreemd gesignaleerden auto, terwijl twee jeugdige personen zich bij dit voer tuig ophielden. De rechercheurs, ver moedende dat de jongens pogingen in het werk stelden om den wagen te ver- koopen, dienden zich als gegadigden aan en begonnen een gesprek met de jongens, waaruit hen al spoedig bleek, dat zij met de dieven van den auto te doen hadden. Derhalve ging de koop niet door, maar kregen de jongens de uitnoodiging om maar zelf in den wagen plaats te nemen en naar het bureau Raampoort te rijden, alwaar hun een verhoor werd afgenomen, dat tot een bekentenis leidde. Het bleken te zijn een 19-jarige machinebankwerker en een 22-jarige fietsjongen, beide Amster dammers. Zij zijn voorloopig in bewa ring gesteld. Rangeerder door trein gegrepen en omgekomen. Hedennacht werd de arbeider^ J. S., uit Schiedam, door den trein, die naar Hoek van Holland ging, op de spoorbrug aan den Overschiescheweg te Schiedam, gegrepen en gedood. De man, die rangeerder is, begaf zich met zijn fiets aan de hand over deze spoorbrug en kwam van het seinhuisje om zich na afloop van zijn dienst naar huis te be geven. Hij heeft zich vermoedelijk van het rechter op het linker spoor bege ven en is daarbij geklemd geraakt of gestruikeld, waardoor hij zich niet tijdig van de lijn kon begeven met het gevolg, dat de trein den man greep en hem een eind meesleurde. Eenige minuten later kwam van tegenovergestelde richting de sneltrein RotterdamAmsterdam, die over het lichaam heenging, zoodat de man totaal is verbrijzeld. Het slacht offer was 44 jaar oud, gehuwd en vader van 5 kinderen. Met het hoofd in een haak gevallen. In een slachthuis te Bleiswijk gleed Donderdag de 28-jarige slagerszoon J. B., toen hij een groot stuk vleesch aan een haak wilde hangen, uit. Hij kwam met het hoofd in een haak terecht. Gis ternacht is de ongelukkige in het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Vriezenveen: 1 doode. Gistermiddag naderde op den vier sprong van Vriezenveen uit de richting Oosteinde een kleine personenauto, bestuurd door den 46-jarigen nngehuw- den handelsreiziger A. B. uit Deventer. Op hetzelfde oogenblik kwam u t de Wiin zacht én zeken •ooatOe» (Ingez. Med.) richting Almelo een groote zeswielige vrachtauto, bestuurd door den heer De R. uit Oldenzaal. De vrachtauto, die signalen heeft gegeven, moet op het kruispunt niet bijzonder hard hebben gereden, doch doordat het voertuig zeer zwaar met basaltblokken was ge laden, kon het niet dadelijk stoppen voor de personenauto welke den voor rang had. De vrachtauto greep den wagen in de flank aan, sleurde dezen een eind mede en wierp hem tenslotte om. De in elkaar gereden auto ver loor alle benzine, die onm'ddellijk in brand vloog zoodat de geheele straat een vuurzee werd. De heer B, is zeer waarschijnlijk direct bij de botsing door de voorruit geslingerd en dood op den weg blijven liggen, want toen de vlam men na enkele minuten een we nig ge luwd waren, vond men voor de voor wielen van de auto zijn verkoolde lijk. De vrachtwagen vernielde na de bot sing nog een lantaarn en kantelde ten slotte. De fel brandende benzine tast te ook de vrachtuato aan, waarvan de truck geheel is uitgebrand. De. twee inzittenden w'sten zich echter uit de cabine te werken, zoodat zij ongedeerd bleven. Vlijmen: 1 doode. Gisteravond reed te Vlijmen de heer G. J. V. met zijn auto de 28-jar:ge mej. B. aan. De vrouw werd zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is zij overleden. Naar wij vernemen overweegt het be stuur van den Z.V, B, een nadere regeling vast te stellen voor de werkzaamheden van de consuls. De bedoeling is deze consuls meer in het actieve bondswerk in te schakelen. Dit zou dan geschieden onder leiding van en in samenwerking met de verschillende bestuursleden in de onderscheidene districten, Naar wij vernemen heeft de Vlotte Vlissingsche Veteranen Voetbal Ver eeniging (V.V.V.V.V.) den Zeeuwschen Voetbalbond verzocht toegelaten te worden tot de Zaterdagcompetitie van den Z.V.B. Aan dit verzoek om toelating zal, naar wij vernemen, wel gevolg worden gegeven, Waarschijnlijk zal de eerste wedstrijd reeds gespeeld worden op Za terdag 9 October a.s. De V.V.V.V.V. speelt haar wedstrijden op het terrein aan den Boschweg. (Vliegveld). Ook het tweede elftal van de voet- balvereeniging R.I.A. te Westdorpe is. naar wij vernemen, toegelaten tot den Z.V.B, Heden wordt gespeeld v°°L Zo mercompetitie van den L. K. B. te Yerseke: VolhardingRapide. Gsp. gew. gel. vrl. p, doelp. Seolto 7 5 1 1 11 30-9 Volharding 7 3 1 3 7 10-14 TOGO 7 2 4 1 6 16-13 Rapide 6 3 - 3 4*) 13-14 SSS 7 2 5 2 5-24 2 verl espunten in mindering.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2