expansie LANDBOUW. CONCERTO GAAT DEZE PUNTEN NA! genaamd: TT*EN fabelachtige bijzonderheid van den Philips' Concerto: de „Contrast-Expan sie"! Wanneer de zender uit technische nood zaak bepaalde muzikale passages extra ver sterkt en andere afzwakt, dan gaat daar bin nen in den Philips' Concerto iets aan het werk! Alsof een dirigent de afgezwakte passages weer opzwiept en de sterke dempt! Zóó krijgt de „afgevlakte" muziek weer haar oorspronkelijk' reliëf, haar oude levendigheid Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. AGENDA. i.^imeagsaxtmm^ fW^ type 890 A PRIJS F. 249 - „Denkende" monoknop automatische afstemming automatische toonbalans contrast expansie drie-dioden-schakeling klankver- strooier geperfeclionneerde opklapschaal economische lampen van groote capaciteit uiterlijke en acoustische harmonie Tallooze andere verfijningen, als regelbare selectiviteit, stations- corrector, speciale vergrendeling, ingebouwde antenne, spannings carrousel, aansluiting voor extra luidspreker, Veiligheidscontact, enz. Niettegenstaande de gestegen kostprijzen- door de verliooging der materiaalkosten, is het door de sterk opgevoerde proauc tie mogelijk geweest, de prijzen aanzienlijk te reduceeren. KRING WALCHEREN DER Z.L.M. Gisterm ddag hield de Kring Walche ren der Z.L.M. een vrij druk bezochte vergadering ui de Eendracht onder voorzitterschap van mr, M. C. van der Minne, die er op wees, dat hel een ex- tra-ordina re vergadering was zulks in verband met de reorganisatie in de sa menstelling van hethoofdbestuur. Hei mooie weder, dat gelegenhed biedt voor het mennen van boontjes en hel uitdoen van aardappelen, had volgens spr. zeker invloed op het bezoek. Speciaal heette de voorzitter welkom den heer P. Ste- houwer, inspecteur van den venetrai- ren dienst te Breda, die steeds een gaar ne geziene gast op de vergaderingen der Z.L.M. is. Spr. uitte hierna zijn blijd schap dat op den belangrijken 6en Sep tember, den dag der onthulling van het monument voor de Koningin-Moeder de Z.L.M.ers ook in zoo'n groote getale en dat ook de ouderen onder hen op trokken om te défileeren. Dit te meer nu Prinses Juliana beschermvrouwe der Z..M. is geworden en daarmede het voorbeeld van wijlen Prins Hendrik heeft gevolgd. De wijziging van de Z.L.M. bestuursin richting, het aantrekken van een nieuw pak, heeft tot doel de vleugels beter te kunnen uitslaan. Daarbij komt de op richting van een jeugdorganisatie als een nieuw fundament voor het maat schappijgebouw. De ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot opmerkingen en kon de voorzitter alvorens met de verkiezing van vier hoofdbestuursleden en vie»r plaatsvervangers aain te vangen, juist welkom heette den algemeenen voor zitter der Z.L.M. mr. P. Dieleman, later kon hij dit ook den secretaris den heer J. D Dorst doen. Tot leden van het hoofdbestuur wer den uit de door de afdeelingen opgege ven personen, met overgroote meerder heid gekozen de heeren mr. M. C. v. d. Minne, C. Franse, A. Maljers en P. Ge- schiere, en tot hun plaatsvervangers resp. de heeren A. P. van Nieuwenhuij- ze, J. J. Mesu, A. W. Cevaal en A. de Lange. Allen waren aftredend. Op een vraag van den vice-voorzitter den heer Franse, verklaarde mr. v. d. Minne de functie weder aan te nemen en vond de heer Franse gelegenheid er op te wijzen, hoe mr. v. d. Minne ge heel met het werk der Z.L.M. en de be langen der landbouwers mede leeft. De andere heeren, voor zoover aan wezig, namen de functie ook weder op zich. Hierna verkreeg de heer Stehouwer het woord om een inleiding te houden over de wenschelijkheid van Bestrijding der t.b.c. onder het rundvee. Spr. wees op de oprichting eener vereeniging, die de bestrijding tot doel heeft. Zeker zal men zich afvragen of het nu tijd is om over de t.b.c. bestrij ding te spreken nu men in een mond- en klauwzeerepidemie zit. Maar ook de t. b. c. richt groote schade aan, terwijl mond- en klauwzeer veel meer aan den weg timmert Het mond- en klauwzeer is meer van periodieken aard, de t.b.c. woedt steeds en moet dan ook niet min der met kracht worden bestreden. Door de vieeschkeuring heeft men een goed overzicht van het percentage van de dieren, die aan t.b.c. lijdende zijn, en door de thans toegepaste bestrijding wordt dat overzicht nog beter. Spr. be handelde dan het verschil tusschen open- en gesloten t.b.c. De eerste is het besmettelijkste en daardoor gevaar lijk. En spr. wees op de verschillende soorten van t.b.c. en stond wat langer stil bij de long t.b.c., de uier-t.b.c. en de baarmoeder t.b.c. Men kan door inspui tingen in het oog of onder de huid de dieren op It.b.c. - onderzoeken en dan moet de dierenarts uitmaken of zij al of niet gevaarlijk zijn voor de omgeving. Als men vraagt of de bestrijding wel noodzakelijk is, dan wijst spr er op, dat velen dieren moet opruimen wegens open t.b.c. en dan heeft men niet alleen de directe schade van het afslachten doch ook is men de opbrengst van de melk kwijt. Vooral ook voor Nederland als exporteerend land is een t.b.c. vrije runderstapel van groot belang. De be strijding is ook nooaig omdat anders het aantal zieke dieren steeds grooter wordt. Men moet de gezonden dieren en de reactiedieren afzonderlijk houden als het kan in twee verschillende stallen en anders zoo, dat de drinkgoot eindigt bij de reactiedieren. Alles moet worden aangewend om de kalveren vrij te houden van besmetting. De hygiène in de stallen moet zoo groot mogelijk zijn en zoo is een goede huid- verpleging ook van groot belang en xoont deze volkomen de moeite. Het nieuwe aangekochte vee moet men ze ker goed laten onderzoeken. Oorspron kelijk werd 25 voor een gedood aan open t.b.c. lijdend dier vergoed later 20, in 1934 werd de uitkeering geheel stop gezet; doch toen is men op eigen krachten in verschillende provincies zelf begonnen en overal bestaan nu ver- eenigingen behalve in Zeeland, waar ™e.n„nu m(>et waken niet de „vuilnis belt van de andere provincies te wor- tu 'S ^aarom £oed, dat de Z.L.M. thans de zaak provinciaal wil organi- seeren daarbij komen de afdeelingen en ook verzekeringen, zuivelfabrieken e.d. medewerken en zelfs een groep van bijv. 10 personen. Gelukkig is op de ontwerp staatsbegrooting 1938 weder 100.000 voor de bestrijding uitgetrok ken, zoodat dan weer waarschijnlijk een deel der kosten zal worden vergoed, iJe dierenartsen hebben besloten" voor 75 cent per dier te controleeren. Run deren met open t.b.c. moeten worden opgeruimd. Spr. begrijpt, dat dit niet altijd prettig is, maar men moet goed controleeren en bedenken, dat een eer ste klap een daalder waard is. Spr. ein digde met de hoop, dat enkele krachtige afdeelingen in Zeeland zullen ontstaan- De voorzitter bracht dank voor deze belangrijke inleiding van een onderwerp, waarmede bijna ieder te ma ken heeft, ook niet-veehouders. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd vrij druk gebruik gemaakt. Dit gaf den heer Stehouwer gelegenheid nog nader op de zaak in te gaan en o.a. er op te wijzen, dat is uitgemaakt, dat de run- der-t.b.c. ook voor menschen besmette lijk is, wat de heer L. W. de Waardt, di recteur van den keuringsdienst nader onderschreef. Verder kon de inleider o.a. mededee- len, dat dieren met gesloten t.b.c. ge woon kunnen blijven behouden, omdat de kans groot is dat de bacillen dan ver kazen, Noodig is een goede samenwer king tusschen dierenarts en boer, wat spr. met voorbeelden uit zijn praktijk nader aantoonde. Vooral bij kalveren moet men de ziekte bestrijden en reac tie dieren moet men afzonderen of het eerst naar de vetweide brengen. De jon ge dieren krijgen geen oormerken, maar 'n ander teekentje. Het onderzoek moet permanent doorgaan. De kosten bedra gen 75 cent en bij tuberculeeren alleen iets meer. Men moet niet alleen gekocht vee controleeren, doch alle dieren op de ."tallen. Daar de C.B.T.B. niet wilde me dewerken omdat hij geen secretaris inocht aanwijzen, is spr. de Z.L.M. dank baar, dat zij het op zich nam, want er is zeer veel werk aan. Er ligt een groot voordeel in een goeden veestapel en het is niet onmogelijk, dat de zuivelfabriek le bewegen zou zijn voor t.b.c. vrije rnelk iets meer te betalen. Spr. achtte het ook niet onmogelijk, dat de provin cie iets zou bijdragen voor het vernie tigen van dieren, die lijden aan open t. b. c. Men moet flink aanpakken en er mogen niet te veel kat uit den boom kijkers zijn. De heer Drost was van meening, dat ten deze eerst de kwestie in de afdee lingen kan worden besproken, maar dan moet men trachten te komen tot een groot en groep voor Walcheren en zich niet tot de Z.L.M. beperken. De heer Stehouwer ging hier mede ac- cocid maar meende, dat dan bijv. de le den van de Zuivelfabriek een afzonder lijke groep zouden kunnen vormen. De voorzitter bracht den heer Ste houwer nogmaals dank, waarna deze de vergadering verliet. Mond- en klauwzeer. De heer Jongepier zeide bij de rond vraag, dat het hem speet, dat de hee ren Stehouwer en De Waard reeds weg waren, omdat hij eens wilde informee- ren naar aanleiding van het bericht in de Midd. Crt. over een middel, dat iemand uit Oostburg in den handel brengt en dan volgens den ver.etiairen adviseur van den Belgischen boerenbond uitstekend zou helpen tegen het mond en klauwzeer. De heer S. J. Hoogstra, dierenarts te Middelburg, die nog wel in de verga dering aanwezig was, zeide, dat reeds in 1920 hetzelfde middel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant werd bespro ken, het zou toen komen van zekeren Van den Berg, die een fabriek in Ma drid had. De regeering heeft toen een onderzoek doen instellen onder leiding van den heer Frenkel. Deze vond te Madrid in een gebouw met vele kantoren heel hoog het kan toor van den fabrikant, waar alleen een typiste aan de schrijfmachine zat en bui ten de stad op een oude vuile hofstede de zgn. fabriek. Nu is hetzelfde praepa- raat weer opgekomen, maar als het nu werkelijk zoo goed was, dan zou de ver vaardiger reeds een wereldnaam hebben en groote winsten moeten maken. Een Duitsche dierenarts, die het artikel aan prees is van zijn functie ontheven en de venetiaire adviseur in België be hoeft nog geen dierenarts te zijn. Sjfcr. begrijpt niet dat de pers het bericht heeft opgenomen. Rondvraag. Mr. Dieleman informeerde naar den stand van zaken op Walcheren ten op zichte van de destructie van cadavers, hij meent, dat het vervoer er van voor Walcheren en Zuid-Beveland geen be zwaar heeft omdat de veeauto's tot bij de weiden om de dieren komen. De afdeelings-secretaris, de heer M. Kleinepier zeide dat er weinig belang stelling voor bestaat op Walcheren, waarop mr. Dieleman zeide, dat in 1939 de destructie verplichtend zal zijn. De heer Hoogstra wees er nog op, dat waar men algemeen wil vast houden aan het gewoon onder den grond stop pen van de cadavers, dit bij dieren die miltvuur hebben niet mag, die cadavers worden verbrand. De heer Dorst deelde naar aanleiding van de verdere discussies mede, dat voor de afgeslachte melkkoeien nu toch in October of November de afrekening is te wachten en wel 45 per koe en 2 cent per 1 melk. cam DCLAMA» (Adv.) De heer Kleinepier deelde mede, dat niet tegenstaande tegenwerking van Christelijke broeders, doch dank zij het werk van vele besturen op Walcheren drie twee jarige landbouwcursussen wor den gehouden en wel een te Westkapel- le, tevens voor Zoutelande; een te Nieuwland mede voor Arnemuiden en een te Grijpskerke en verder een cur sus in hoefbeslag en een in paardenken nis. De heer Drost zeide nog in verband met de teeltregeling voor het rundvee, dat men voorzichtiger moet zijn met plannen omdat men nog overweegt bij de regeering. De rundveeprijzen zijn niet te hoog en nog belangrijk lager dan voor den oorlog. Men moet als boeren goed één zijn want de prijzen voor de landbouwproducten zijn steeds aan den lagen kant en er is niets onredelijks in als men vraagt deze om hoog te bren gen. Bij het opheffen van de teeltregeling van aardappelen zouden de prijzen di rect dalen en men moet dus ook daar mede voorzichtig zijn. Spr. raadde aan den verbouw van Zeeuwsche Blauwe en bonten te verminderen, doch niet geheel stop te zetten omdat er toch nog een afzet gebied voor is. De vermindering is o.a. te wijten aan het denatureeren. j Men moet blijven verbouwen voor eigen i afzetgebied. Niet alle aanwezigen waren het zon- I der meer met den heer Dorst eens, en wilde bijv. dan maar liever de bonte en blauwe geheel door witte soorten ver vangen. De voorzitter sloot nadat nog enkele vragen waren gesteld de geanimeerde vergadering, die ruim 3 uur had ge duurd. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 1 Oct. Groentenvei- ling. Snijboonen 423 c,Roem van Holland 10—14 c., Spinazie 2—10 c., Postelein 613 c., Suikerboonen 712 c., Renteg'evers 1322 c., Witlof 16 c., Dubbele Princessen 8—17 c., Uien 2 3,5 c., Savoye kool 2,56 c., Roode kool 24 c., Prei 46 c., alles per kg. Peen 2,54 c., Rapen 14 c,Kroten 14 c. Selderie 15 c., Rammenas 12 c., al les per bos, Bloemkool 216 c., Andij vie 0,61 c., Kropsla 0.62 c., Kom kommers 1,52,5 c., alles per stuk. BURGERLIJKEN STAND Goes. Ondertrouwd: J'. v. Sprang 25 j. jm. en A. J. Boot 22 j, d.. J. M Hollebrandse 31 j. jm. en J. de Kok 26 j. jd. Bevallen: J. Koster, gek de Witte d. en z. (DZ.) ZA 2 Oct. bestuur Waterschap „Uitwa tering door de sluis aan den Oosterlandpolder" te Wolphaarts- dijk; 't maken beschoeiing langs O. gedeelte haven aan 't Wol- phaartsdijksche Veer, Zie Middelb. Crt 8 Sept. 1937. ZA 2 Oct. 14.30 h. Hoogesteger's Lunchroom te Middelburg: 't bou wen woonhuis aan den Noordweg Middelburg. Zie Middelb Crt. 25 Sept. 1937, Dl 5 Oct, 14,00 h. in 't Polderhuis namens watersch. best. ,.De Breede Wate ring Bewesten Ierseke" te GoeS; 't uitvoeren verschillende herstel lingswerken 't Polderhuis te Goes en uitvoeren verfwerken zelfde gebouw. Zie Middelb. Crt. 27 Sept. 1937. DO 7 Oct, 14.30 h. café Millenaar te West-Souburg, namens den hr. M. de Wolf: 'n nieuw aan te leggen straat volgens 't uitbreidingsplan van O. en W. Souburg, Zie Middelb. Crt. 28 Sept. 1937. ZA 9 Oct. 17.00 h Café Veiling te Ka- peile; 't bouwen 6 woningen Dijk- welsche straat te Kapelle. Zie Middelb. Crt. 1 Oct, 1937. Oct. -5 Serooskerke, land, Van der Harst. 6 Ovezande, Weiland, Hamelynck. 7 Middelburg, Afbraak, Batten. 7 Middelburg, Huizen, Van der Harst. 8 Aagtekerke, Inspan, Loeff. 13 Domburg, Inspan, Terpstra 13 Souburg, land, Paap. 13 Ellewoutsdijk, Huis en Inb. Kram. 20 Middelburg, Inspan, Terpstra. 20 Wemeldinge, Huis, land en Inb. Kram. 27 Heinkenszand, Huis en land, Kram. 27 N. en St. Joosland, Hofstede, Van Hoogerstraten en Blaupot ten Cate. 27 Middelburg, Sleepschip, Arr, Rechtb. Wolphaartsdijk, woonhuis, v. Dissel. Wolphaartsdijk, Inboedel, v. Dissel. MIDDELBURG ZA 2 Oct. Open, Soirée Danssch Faste- nau „De Vergenoeging". ZO 3 Oct. Soirée Dansclub T.O.P., „De Eendracht" 20.00 h. MA 4 Oct Dl 5 Oct. Jaarl, Alg. Verg. Natuurk. Ge zelschap, St. Joris 16.30 h. GOES ZA 2 Oct ZO 3 Oct MA 4 Oct. Gezelschap Saalborn: „Mijn zoon de minister", Prins van Oranje 20.00 h. BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 1—DO 7 Oct.: „Pygmalionv, 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. CITY, Midd. VR 1—DO 7 Oct-: „Onder het asphalt van 'n We reldstad" en ,.De Laatste Vrijbui ters", 20.00 h. ZO 15 h. matinée GRAND THEATER, Goes VR i-Dl 5 Oct.: „Het geheim van Stamboul en „Huwelijksnacht", 20.00 h. Zl) 15.00 h. matinée,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 11