GOESCHE COURANT NOUVEAUTÉS MANTEL- JAP0NST0FFEN PI813 binnenland. zeeland! S.Wiener&Co weerbericht. NUMMER 231. TWEE BLADEN. VRIJDAG 1 OCTOBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. W9d€ MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZOO JUIST ONTVANGEN ZIE ETALAGES Middelburg tovincïuU MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandse!» Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou* rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De Nederlandsche divisie mijnenvegers. De divisie Nederlandsche mijnenve gers welke op 30 Aug. van Vlissingen naar Ned. Indië is vertrokken heeft op 29 September Alexandrië verlaten. DE NIEUWE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN IN DEN HAAG AANGEKOMEN. Gistermiddag te 12.47 uur heeft de nieuw benoemde Nederlandsche mi nister van buitenlandsche zaken en oud gezant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn, vergezeld van zijn echtgenoote, de Bel gische hoofdstad verlaten. Op het station te Brussel werden de 'heer en mevrouw Patijn uitgeleide ge daan door den Belgischen minister pre sident Van Zeeland en minister Hoste, vertegenwoordigers van het hof, burge meester Max en het diplomatieke korps. De Poolsche consul bood me vrouw Patijn bloemen aan. De gezant reisde tot Antwerpen per trein en vertrok vandaar in zijn auto, dien hij zelf bestuurde, naar Den Haag, waar hij voorloopig bij zijn zwager jhr. mr. A. K. C. de Brauw, zijn intrek heeft genomen. Mevrouw Patijn zal binnenkort even eens in Den Haag aankomen. Naar de heer Patijn ons mededeelde, ligt het in de bedoeling, dat hij de ambtswoning van den minister van bui tenlandsche zaken, Lange Voorhout 38, te zijner tijd zal betrekken. NEDERLAND EN VLAANDEREN. Wij lezen in „Neerlandia": „De afdeeling Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft van haar gunstige aardrijkskundige ligging, op ide grens van Noord- en Zuid-Nederland, gebruik gemaakt om een bijeenkomst in te rich ten, waar Rijks-Nederlanders en Vla mingen van gedachten zouden kunnen wisselen over vraagstukken, die met de algemeen Nederlandsche gedachte sa menhangen. Er was opzettelijk geen nauwkeurig omschreven dagorde vast gesteld, zoodat alle gelegenheid kon worden gevonden tot een vrije gedach» tenwisseling. Aanwezig waren leden uit Utrecht, Den Haag, Middelburg, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Lokeren, Antwerpen, Brussel en nog meer plaat sen, terwijl verscheidene telegrammen en brieven getuigden van de spijt van afwezigen, o.a. uit Leiden. Zeer op prijs werd gesteld de aanwezigheid van den voorzitter van Groep Nederland, den heer P a t t i s t, die er was namens het groepsbestuur en het hoofdbestuur, ter wijl Groep Vlaanderen zich ook had doen vertegenwoordigen. De besprekingen [er staat „discus sies", maar dat zal de schr. zoo kwaad niet bedoeld hebben. Red.] die zeer geestdriftig waren, werden volgens goe de Nederlandsch;e gewoonte samenge vat in een motie, luidende: „Afdeelin- gen en leden van het Algemeen Neder landsch Verbond, op 4 Sept. 1937 te Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen in ver gadering bijeen, van oordeel zijnde dat de onderlinge toenadering van de Dietsche bevolking, wonende aan beide zijden der Neder landsche rijksgrens, op de grondslag van het gemeenschappelijk volkswezen met kracht behoort te worden bevorderd in het belang van allen, daarbij uitdrukke lijk elke staatkundige doelomschrijving of richting uitsluitende, spreken als hun wensch uit: dat het Hoofdbestuur en beide Groepsbesturen alle pogingen zullen aanwenden om in die richting werkzaam te zijn; zooveel mogelijk alle verbonds- uitingen in Noord en Zuid een gemeen schappelijk karakter zullen dragen; dat een voortdurende wisselwerking verkregen worde door het over en weer optreden van sprekers die gemeen schappelijke volksbelangen behande len; dat onverpoosd getracht worde alle voorkomende wettelijke belemmeringen, die de cultureele toenadering van Noord en Zuid in den weg staan, uit den weg te ruimen; achten het voorts van uitnemend be lang, dat het Hoofdbetsuur en (of de be sturen van de groepen Nederland en Vlaanderen tijdig maatregelen neme(n) opdat telken jare om beurte in Noord-Nederland en Vlaanderen sa menkomsten van verbondsleden en geestverwanten, als thans in Hulst, tot besprekingen van dezen aard zullen j worden gehouden." Een gezellige maaltijd, gevolgd door een rondgang door de stad Hulst en een be zoek aan de voorstelling van het spel Reinaert de Vos, geschreven door Everaerd en Lockefeer, besloot den dag." BEURSKOERSEN PER TELEX- DIENST. De telexnetten van het A-N.P. vinden navolging. De vc-reeniging voor den Effectenhan del beeft, gezien de goede resultaten van de werking der netten van het A.NP., in overleg me', hei staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, besloten tot het inrichten van een dienst waardoor de beurskoersen onmiddellijk door het g'eheele land kunnen worden verspreid door middel van de zooge naamde telex-toestellen (verreschrvers). schrijvers). Ht t hoeft geen betoog, dat deze nieuw te openen dienst van groot nut zal kun ne-. zijn in de eerste plaats voor de bank. en effectenkantoren in Nederland, doch daarnaast ook voor personen en instellingen voor wier bedrijf het ver loop der effectenmarkt van belang is. Exemplaren eener circulaire, waarin alle bijzonderheden omitrjent den telex- koersendienst, zijn opgenomen en na dere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat der Vereeniging voor den Effectenhandel Beursplein 5 Amsterdam, en bij het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en telefonie, afdeeling Ha- vee, te 's-Gravenhage. Ui il il IMII—I iimi ■■IIWLLBU—J—I— II—UU Besmettelijke ziekten. In de week van 19 tot en met 25 Sopt. kwamen in onze provincie 8 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. één geval van roodvonk in ieder der ge meenten Middelburg en Clinge. Voorts werden 6 diphteriegevallen geconsta teerd, nl. 3 te Westdorpe, waarvan 2 ge vallen in één gezin en een tweede geval in één gezin, 2 gevallen te Neuzen en één te Hontenisse. De heer J. W. Groeneijk inspec teur van den dienst der P.T.T. chef van de tiende afdeeling van het hoofdbestuur voordien inspecteur te Middelburg, her denkt heden den dag, waarop hij voor 40 jaar bij den dienst in betrekking kwam. SOLI DEO GLORIA BESTAAT 40 JAAR. Maandag jl. mocht de Chr. Zangver- een'ging Soli Deo Gloria herdenken dat ze voor 40 jaren werd opgericht. Hoewel het bestuur besloten heeft dit feit in het komende seizon eenigs- zins feestelijk te herdenken o.,a. door het geven van een jubileum-uitvoering, waar in het oratorium Ruth uitgevoerd zal worden, wilde ze het feit ook thans niet geheel onopgemerkt laten voorbij gaan. Op den gewonen repetitieavond van Woensdag hield de heer Ornee, voorzitter der jubileerenué vereeniging een toespraak, waar:n hij wees op Gods trouw in de afgeloopen periode. Hij memoreerde o.a. de vorige direc teuren de heer Weeda, Van der Duyn Schouten, Breel en Van Noppen, en hun aandeel dat. zij gehad hebben in den opbouw van „Soli Deo Gloria". Daarn,a sprak hij den tegenwoordigen directeur, den heer J. C. F. v. Kamer toe, hem dankend voor z'n uitmunten de le'ding in de laatste jaren, terwijl spr. den wensch uitsprak, dat hij nog lang den dirigeerstaf mag voeren, Spr. wekte de leden .en ook vele oud-leden, die zich in verband met de jubileum uitvoering weer bij Soli hebben aan gesloten op, in den komenden tijd ijverig te studeeren, op dat binnen zeer afzien- baren tijd het doel kan worden verwe zenlijkt. De heer Ornee eindigde met den wensch, dat God die de vereeniging nu 40 jaren nabij geweest is, ook in de toekomst met de vereenig'ng moge zijn. Nadat de leden Ps. 75 vers 1 hadden gezongen en de voorzitter was voorge gaan in gebed, verkreeg de heer Van Kamer ihet woord om als eerste zijn gelukwensch uit te spreken. Hij sloot zich aan bij de woorden van den voor zitter. Hierna werd het gewone werk be gonnen, terwijl in de pauze den leden een kopje thee werd aangeboden. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden bracht deze week 40 op. Bovendien werd een extra gift van 50 ontvangen. Zelfvertrouwen is waardeloos, ten zij ge uzelf betrouwbaar gemaakt hebt. Bij eiken strijd tusschen het gewe ten en ons, is het recht aan zijn kant. Tegen den bakker L. G. werden eenige processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. BURGEMEESTER VAN WOELDEREN GEHULDIGD. Zooals bekend, is de heer C. A. van Woelderen, herbenoemd als burgemees ter van Vlissingen, met ingang van 1 October. Daarmede gaat de vierde ambtsperiode van burgemeester Van Woelderen in, hetgeen dus tevens zijn laatste zal zijn. Naar aanleiding daar van heeft de bevolking den burgemees ter gisteravond een grootsche huldiging gebracht. Een groote menigte trok van de Steenenbeer, begeleid door muziek corpsen naar het Wooldhuis, waar voor een der openstaande vensters de burge meester en mevr. Van Woelderen Sprenger, de hulde in ontvangst namen. Alle buurtvereenigingen, 24 in totaal, namen aan deze huldebetooging deel. De voorzitter van den bond van buurt vereenigingen, de heer F. G. Lemmers, heeft den burgemeester toegesproken Hij deelde o.a. mede, dat het voornemen bestaat, met de hulp van alle ingezete nen, volgend jaar in Vlissingen een Van Woelderenbank te plaatsen, welke ge tuigen zal van de waardeering der Vlis- singers voor burgemeester Van Woel deren. De burgemeester zeide zeer verrast te zijn door deze hulde en heeft daar voor zijn grooten dank uitgesproken. RAAD VAN DOMBURG. Burgemeester Van Vcorthuysen herdacht. DOMBURG. Donderdagavond verga derde de Raad onder voorzitterschap van den loco-buigemeester, den heer P. J. Elout, voltallig'. Nadat alle aanwezi gen waren opgestaan, sprak de voor zitter een rede uit, ter nagedachtenis van burgemeester Van Voorthuysen. Als we terugdenken aan de lange reeks van jaren, welke de heer Van Voorthuysen aan het hoofd van deze gemeente heeft gestaan, aldus spr., en als we dan nagaan welke gaven hij als burgemeester bezat, dan denken we wel in de eerste plaats ,aan zijn re presentatieve kwaliteiten, die voor Domburg van groote waarde waren. De overledene sprak de moderne ta len vloeiend, een e'genschap die hem tin de vooroorlogsjaren en gedurende de mobilisatie, toen Domburg door tal rijke buitenlanders bezocht werd, zeer te stade kwam. We denken ook aan de uitstekende en taktvolle wijze waarop hij steeds da vergaderingen van den Raad leidde, steeds wist hij moe'lijkheden die zoo licht kunnen ontstaan tusschen perso nen v,an zoo verschillende richting en inzicht te voorkomen en de debatten op zakelijken toon en op aangename wijze te doen houden. Voorts gaan onze gedachten terug naar zijn belangstelling 'n alles w,at be trof het vereenigingsleven ter plaatse; zelden werd hij gemist op vergaderin gen en uitvoeringen van de vele ver eenigingen waarvan hij eere-lid, be- stuursl'd of lid was. Gaarne hadden wij den heer Van Voorthuysen gegund zijn veertig-jarig feest als burgemeester van Domburg nog te vieren. Het heeft niet mogen zijn en mij rest slechts als zijn tijdelijk plaatsvervanger den wensch uit te spre ken dat de overledene de rust, de vre de en het geluk gevonden zal hebben, waarop hij in dit leven zoo ten vollg vertrouwde. De heer J. de Visscher sprak als oudste raadslid. Spr. zeide o.a. De heer Van Voorthuysen was een geboren voorzitter, die de spreuk „Uw bescheidenheid zij allen mensch be kend", steeds in toepassing heeft ge bracht. Nu hij gegaan is de weg van alle vleesch, verheugt het mij, dat zijn naam verbonden is, aan één van de mooiste gedeelten van Domburg. Ik twijfel niet, of de nagedachtenis van dezen vrien delijken burgervader zal blijven voort leven. De heer J. W. Schuurman, gemeente-secretar's sprak mede eenige woorden namens de ambtenaren in dienst der gemeente. Ons past een woord van dank voor de belangstelling in en (Ingez. Med.) die wij steeds, ook in ons privé leven, van burgemeester Van Voorthuysen mochten ondervinden. Bij droeve zoo wel als bij blijde gebeurtenissen was hij steeds vooraan om woorden v,an troost of gelukwensch te spreken. Ik persoonlijk had het voorrecht ruim 20 jaren bijna dagelijks met hem te mogen samenwerken en niettegenstaan de het versch 1 van opvattingen dat wij in zoovele opzichten hadden, meen ik wel te mogen zeggen, dat de goede verstandhouding tusschen ons nimmer werd verstoord. Wij zullen steeds'~een aangename herinnering aan hem be houden. De groote belangstelling zoo wel bij overlijden als begrafenis op zoo velerlei wijze tot u ting gebracht, moge mevrouw Van Voorthuysen tot troos zijn in het door haar geleden verlies," Van mevrouw C. A, M. v,an Voort huysenVon Stein Callenfels was een schrijven ingekomen met dankbetuiging voor de door de gemeente geschonken grafruimte voor wijlen haar echtgenoot alsmede voor den ontvangen brief van rouwbeklag en de toegezonden graf krans. Mevrouw Van Voorthuysen bood de gemeente een portret aan van den overleden burgemeester, hetwelk deze reeds bij zijn leven hiertoe had bestemd. De Raad besloot d t in dank te aan vaarden. De rekening der gemeente over 1936 werd vastgesteld alsmede die van het gemeentelijk waterleidingbedrijf tot de navolgende bedragen: gemeentereke ning gewone dienst: ontvangsten f 69299, uitgaven f 66785; goed slot f 2514. Kapitaaldienst: ontvangsten f 19668; uitgaven f 11168; goed slot f 8500, Waterle dingbedrijf: gewone dienst in ontvangst en uitgaaf f 14048. Kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf f 5181. Aan P, Kesteloo werd wegens af schaffing van zijn hond, voor één kwar taal afschrijving van hondenbelasting ver leend. De Koni. Ned. Automob:elclub had verlaging verzocht v,an personeele belasting voor motorrijtuigen. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Van de bewoners van de Weststraat was een verzoek ingekomenl, waarin zij er op wijzen, dat van genoemde straat de zijkanten nog niet zijn ver hard. Bij regenval en des winters geeft zulks veel ongemak, terwijl uitstekende steenen- en boomwortels eveneens veel last veroorzaken. Zij vroegen den Raad tot verharding der zijkanten als nog te w Hen besluiten. B. en W. stel den voor dit verzoek tot de behande ling der begrooting aan te houden, ter wijl zij mededeelen principieel tegen inwilliging geen bezwaar te hebben. De heer G e 1 d o f wees ook op de Noordstraat en Schu tvlotstraat. De heer Brand /(wethouder) zeide, dat voor alle straten tegelijk niet voldoende geld beschikbaar zal zijn. Ook Kerkstraat en Karregat vra gen voorziening. De V o o r z. zeide nog, dat ook de wegen in den zg. „hoek" in '3S zul len moeten worden nagezien. De heer De Pagter vroeg bij het opmaken der begroot'ng ook aan wat anders te willen denken. Hij wees op een naburige gemeente, alwaar ri oolbelasting zal worden ingevoerd, wat te Domburg niet is gebeurd. In verband met het besprokene denkt hij dan ook aan een straatbelasting. De heer G e 1 d o f acht een Verwachting tot morgenavond:, DE BILTs Zwakke tot matige wind uit O, richtingen, nevelig tot licht bewolkt, met weinig of geen regen in het Noor den, in het Zuiden nevelig tot zwaar be wolkt, met eenige kans op regen, wei nig verandering in temperatuur. UKKEL: Schoon tot bewolkt. Nacht en ochtendmist, Vr. 1 Oct. Zon op: 7 h 02; onder: 18 h 37. Licht op: 19 h 07. Maan op: 3 h 31; onder: 17 h 02. N.M. 4 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Vr. 1 12.09 24.43 Za. 2 12.58 Zo. 3 0.26 12.37 Hoog- en Laagwater te October. Hoogwater. Vr. 1 1.17 13.53 Za. 2 2.23 14.46 Zo. 3 2.10 14.28 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Laagwater. 6.10 18.44 7.00 19.29 6.42 19.11 Wemeldinge: Laagwater. 7.20 19.42 8.12 20.27 7.53 20.09 en Domburg 38 min. later straatbelasting eerst dan op zijn plaats ,als in dezen een werkelijk grootsch opgezet plan zou worden ten u tvoer gebracht. Tenslotte werd het voorstel tot aanhouding aangenomen. Een verzoek om steun, ingekomen van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie werd voor kennisgeving aangenomen daar in deze gemeente geen belangstelling daarvoor is geble ken. Waar met 1 Januari a.s. de bepa- l'ngen vervallen omtrent de borgstelling door ambtenaren, zoodat de gemeente zelf zich tegen eventueel verlies moet dekken, stelden B. en W. voor, aan te sluiten bij de op te richten fraude centrale van de Ver. van Ned. Gem, De kosten hiervan zouden ongeveer f 36 per jaar bedragen. De V o o r z. deeldde echter mede dat er n,a het vaststellen van dit voor stel, vermoedens zijn gerezen dat er bij dezen f 36 nog een bedrag zou ko men voor- het maken van verdere on kosten door genoemde centrale. De heer De Visser maakte bezwaar tegen het telkens zwaarder belasten van den gemeenten door maat regelen van de zijde der regeering. De heer Brand stelde voor dit punt aan te houden en eerst nadere in lichtingen te verzoeken. Aldus besloten nadat de heer De Pagter ge zegd had uit principieel standpunt te gen alle verzekering te zijn, - B. en W. stelden voor om aan een te benoemen volontair ter secretarie een tegemoetkoming in reiskosten ie verstrekken van ten hoogste f 100. De V o o r z. ze:de in zijn toelich ting dat een volontair naast secretaris en ambtenaar beslist noodzakelijk is, aangezien het werk steeds uitgebrei der wordt. Voorheen ontving de volon tair geen vergoed'ng, maar dit wordt niet juist geacht. De heer De Visser vroeg aanhouding, waarop hem geantwoord werd dat er reeds achterstand is, die noodzakelijk moet worden ingehaald. Het voorstel werd met alg. st. aange nomen. Een instructie voor den grafdelver kwam nu :'n behandeling en werd goed gekeurd. De reeds bestaande regeling dat voor het bezorgen van het rouw kleed buiten de kom der gemeente f '0.50 door den grafdelver mag worden in rekening gebracht aan de nabestaan den is hierin vastgelegd. Verder wordt aan den grafdelver opgedragen het on derhoud der begraafplaats. Tot op he den werd dit werk wel door hem ver richt maar niet u:t hoofde van zijn be trekking. Hij ontving daarvoor een ex tra belooning van f 100 per jaar. Thans wordt zijn salaris met dit bedrag ver hoogd en gebracht op f 160 per jaar. De heer G e 1 d o f vroeg in over weging te willen nemen aanschaff'ng van een begrafenistoestel. B. en W, zei den dit toe. Een ingekomen verzoek om onder stand werd afgewezen, de betrokkene is verwezen naar het Burg. Armbestur. Z.h.s. werd besloten tot het aanschaf fen van een automatisch pistool voor den gemeente-veldwachter. De aan koop ad f 24 geschiedt voor vervang'ng van het bestaande wapen dat onbruik baar is geworden. Bij de rondvraag vroeg de heer D e

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1