BLONDONA' BRUNETTA KRONIEK van den DAG. Onrechtmatig bezit BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937. No. 230. DOROTHEA GERARD. MET DE DIVISIE MIJNENVEGERS NAAR NED, INDIë. MIDDELBURG. BRANDWEER-OEFENING. VLISSINGEN. ACHTERGEBLEVEN ZEELIEDEN. MOND- EN KLAUWZEER. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. VERKEERSONGEVAL. (Wordt vervolgd) Fascistische rhetoriek. De beide groote dictatoren (ze wijzen dezen titel van de hand, maar dat ge beurt ten onrechte, dunkt ons) hebben "gesproken; de een na den ander ten aan- hoore van honderdduizenden, van het zelfde spreekgestoelte af. Dit was het pièce de résistance van Mussolini's be zoek aan Berlijn. Niet zonder vrees en beven werd voor den tijd hier en daar in het buitenland de vraag gesteld wat voor verrassingen der wereld meege deeld zouden worden. Voor deze vrees- achtigen kan de eenige verrassing ge weest zijn: volkomen afwezigheid van verrassingen. De beide redevoeringen stemden te dezen aanzien overeen; op haar feitelijken inhoud getoetst, moeten ze hol heeten. Maar er is een opvallend verschil in pathos: Hitier heeft wat hij meende te moeten zeggen, in voor zijn doen merkwaardig sobere bewoordingen ge zegd; de stijl van Mussolini's rede was wederom die der brallende rhetoriek. Misschien wilde de Führer als voorko mend gastheer den Duce den eerepalm der omvangrijkste oratorische prestatie gunnen. Maar dan nog loopt de betrek kelijke soberheid zijner toespraak tegen over de opgeblazenheid van Mussolini's geschetter in het oog. „Europa van mor gen zal fascistisch zijn", profeteerde de laatste loslippig. Het maakte den in druk van een dreigement. En daarvoor had men al vernomen, dat, wanneer het fascisme niet genoeg heeft aan het woord ter bestrijding van het bolsjewis me, het wel naar de wapens moet grij pen. „Italië heeft dat in Spanje reeds ge daan, zoo riep de Duce uit, waar duizen den Italiaansche fascisten vrijwillig zijn gevallen voor de redding van de Euro- peesche cultuur". Eigenlijk is een herhaalde openlijke erkenning als deze van Italië's interven tie op het Iberisch schiereiland een on gehoorde brutaliteit. In Engeland had zich zooals we gisteren op deze plaats schreven eenige hoop op een toena- nering tot Italië genesteld. Voorwaarde daarvoor zou o.a. moeten zijn, dat de Duce zijn beschermende handen van Spanje aftrok. Naar alle waarschijnlijk heid is aan deze hoop thans radicaal den bodem ingeslagen. Vlak voor het vertrek van den Itali- aanschen dictator naar Duitschland werd door de gezanten van Engeland en Frankrijk te Rome een démarche on dernomen, houdende een voorloopige uitnoodiging aan de regeering aldaar voor een bespreking over de Spaansche affaire. Men heeft daaruit de gevolg trekking gemaakt, dat Parijs en Londen het tijdstip rijp achten voor een liquida tie der internationale perikelen, door die affaire in het aanzijn geroepen. Na Mus solini's rede te Berlijn kan men rustig aannemen, dat het rijpingsproces nog eenigen voortgang zal moeten maken. De Duce denkt er niet aan, de fascisti sche vrijwilligers, die nog niet vielen voor de Europeesche cultuur, terug te roepen uit de Spaansche bergen en hun aldus de gelegenheid, alsnog te vallen, te ontnemen. Hitier repte met geen woord van de Spaansche affaire. Sinds geruimen tijd reeds heeft hij van zijn belangstelling er voor slechts in platonische vormen blijk gegeven. Dat moet den Duce, naar „ingewijden" wisten te verzekeren, nogal verdroten hebben. En zij wisten ook te verzekeren, dat hij bij zijn bezoek aan Duitschland zou probeeren, 's Führers belangstelling weer wat aan te wakke- ren.Kan het verschil in pathos tusschen de beide redevoeringen ten deze het een en ander openbaren? Dit n.I., dat Hitier toch maar liever niet Franco opnieuw stoffelijke vormen van vriendschap deel achtig laat worden? Wie zal het weten. Op de keper be schouwd openbaren de beide redevoe ringen vrijwel niets. Al haar rhetoriek over de innige samenwerking tusschen Duitschland en Italië heeft geen betee- 79), door Verademing' en hoop uitten zich in verschillende vorm Op sommiger gelaat kon men nog steeds ongeloof lezen. Een paar twijfelen feitelijk wel niet meer, doch zij zaten wezenloos en zonder blijd schap voor zich uit te kijken, als ver stomd en niet in staat om zoo onmiddel lijk de verrassing te verwerken. Bij an deren was het effect onrustbarend, met name bij den jongen met het verbonden hoofd, die in zulk een schel en haast waanzinnig lachen uitbarstte, dat men hem met geweld het zwijgen'moest op- bijna zoo hardhandig als men hem in het voertuig had geworpen. Met een revolver op haar schoot zat Katya zwijgend en roerloos te kijken naar den wand, waarachter Tadeusz met zijn vier metgezellen zat, met spanning wachtend op de volgende beslissende gebeurtenis, die, naar zij wist, niet lang op zich zou laten wachten. Zij kon z'ich op het oogenblik nog niet verheugen. Op eiken hoek stond een agent, Eén uitroep van den man op den bok en de Men schrijft aan de N.R.C. uit Ale- xandrië: In dezen tijd van snelheid en gejaagd heid is het een verademing, wanneer men in de gelegenheid is de reis naar Ned. Oost-Indië niet te doen in zes da gen door de lucht, niet in drie of vier weken met een onzer mailbooten, neen, maar in ruim twee en een halve maand met een schip, waarvan de grootte nu niet bepaald zoodanig is, dat men hier mee bij voorkeur de wereldzeeën zou willen bevaren. Toch zijn ze alleszins zeewaardig, de vier mijnenvegers „Jan van Amstel", „Pieter de Bitter", „Abraham Crynssen" en „Eland Dubois", tezamen vormende de divisie, die op 30 Augustus uit Vlis- singen naar Indië is vertrokken. Onge looflijk, zooals Vlissingen ons uitgelei de deed; het deed ons Nieuwediep ver geten. Vlissingen, gij toondet uw mede leven met de marine op een onvergete lijke wijze! Dat de schepen volkomen in staat zijn een onstuimige zee te weerstaan, dat hebben zij bewezen, toen de Middel landsche Zee tusschen Gibraltar en Na pels haar golven, op gelijke hoogte met de brug van het schip, op ons afstuurde. Er zit iets genoegelijks in dat varen op zoo een klein schip met totaal 45 man aan boord. Het duurt niet lang of men kent hen allemaal, door hun werk en hun grappen onder elkaar. En de vroolijkheid en goede stemming namen toe, naarmate bleek, dat deze mijnenve gers toch heusch niet zoo erg slingerden en stampten, als sommige „nurksen" wel hadden beweerd. Zeker, ook nu eischte de golf van Biscaje zijn aantal zeezie ken, maar dit was toch alleen onder het minder bevaren gedeelte van de beman ning. En dat dit aantal grooter werd gedurende de paar dagen, dat wij de Middellandsche zee in een kwade bui troffen, dat spreekt vanzelf; daarvoor waren de bewegingen tenslotte te onbe reikbaar en te abrupt. Zij brachten er dan ook een van ons toe, zich met ste vige banden in zijn „kooi" vast te bin den. Tot zijn verontschuldiging zij ge zegd, dat deze pessimist in een z.g. „bo venkooi" sliep, en als men er dan eens uitgeslingerd wordt, is de val wel wat groot. Wij waren te Gibraltar zonder ons een oogenblik verveelt te hebben. Het aanloopen van deze haven had de be doeling om eenige dagen de convooi- diensten in de Straat van Gibraltar door de divisie mijnenvegers te laten verrichten, een werkje, dat voor ons een „verzetje" was en voor het schip, dat dezen dienst nu al zoolang waar neemt Hr. Ms. „Johan van Nassau" een welkome aflossing. Daar deze convooidiensten telkens door twee mijnenvegers gezamenlijk ge schiedden, en de andere twee dan in de haven van Gibraltar lagen, was er toch nog gelegenheid om deze onneembare rotsvesting nader te bezien. Al is de omgeving dan grootendeels verboden terrein. Het slechte weer na het vertrek uit Gibraltar zette practisch alle werk zaamheden stop. Iemand bij ons aan boord, die blijk baar, de uitdrukking kende: „Eerst Na pels zien en dan sterven", verzekerde mij, dat hij een oogenblik dacht, dat we het eerste deel van dat gezegde zouden overslaan', maar dat was overdreven, want inogmaals, glansrijk doorstonden kenis, zoolang men in het ongewisse blijft ten aanzien van het resultaat der besprekingen welke de beide dictatoren binnenskamers hebben gehouden. Het komt er maar op aan, of daarbij belang rijke politieke afspraken zijn gemaakt, ja dan nee. •revolvers zouden knallen. O, waarom zat hij nog altijd op den bok? Waar wachtte men toch op? Toch niet op de ochtendschemering, die niet zoo heel lang meer zou uitblijven, daar de nacht, hun beste bescherming, bijna voorbij moest zijn. Waarom die kostbare oogen- blikken van duisternis ongebruikt ge laten? En tusschen had de Oudste zijn oogen oveial, keek naar rechts en links, naar voren en naar achteren, zocht naar het gunstigste oogenblik op het meest ge schikte punt. Het politiebureau was bijna reeds in hef gezicht, toen een stem van achteren luide riep: .Stop! Het wiel!" Het voertuig hielcl met een verbazen- den schok stil en de koetsier keek vra gend op. Voor en achter hen was de straat volkomen verlaten. Mocht er al een politieagent in de buurt zijn, dan was Hij vermoedelijk ergens in een hoek van een deur in slaap gevallen. „Er is hier iets niet in orde", klonk de stem van den Oudste, „Ga eens kijken wat het is, ik zal zoo lang de teugels wel vast houden", zei de man die rechts van den koetsier zat, dienstvaardig. De man aan zijn linkerzijde stapte even de schepen deze overigens ongewilde proefneming. Te Napels hebben de Nederlandsche matrozen op twee achtereenvolgende dagen hun braniekragen in het oude Pompei vertoond en hun bewondering kunnen uiten voor de groote materieele en geestelijke beschaving, die hier reeds vèr voor het begin onzer jaartelling aan wezig was. Ook de in bet Nationale Museum,te Napels verzamelde beelden en voorwerpen uit de bedolven steden en het bekende aquarium werden door de bemanning bezocht. Toen wij 's Zaterdagsmiddags de ha ven van Napels verlieten, waren er slechts weinigen onder de opvarenden die wisten, dat wij hiermee Europa nog niet vaarwel gezegd hadden: het lag n.I. in de bedoeling van den divisiecomman dant om 's avonds ten anker te gaan voor het eiland Capri en den volgenden dag Zondag de bemanning in de gelegenheid te stellen dit wondermooie eiland te gaan bezichtigen. Echter, de Italianen drongen er bij den divisiecom mandant op aan niet vóór het eiland ten anker te gaan, maar de haven van Ca pri binnen te loopen. En zoo deed zich de door niemand verwachte en ook nog nooit vertoonde gebeurtenis voor, dat Capri's haventje op Zaterdagavond gevuld werd met een divisie Nederlandsche mijnenvegers. On noodig te zeggen, dat dit ongewone feit talloozen naar den havenkant lokte. Echter conform zijn oorspronkelijk plan, stond de divisiecommandant niet toe, dat er dien avond gepassagierd werd en moesten wij dus tot den volgen den dag wachten, aleer wij het land van San Michele konden betreden. Na het bezoek aan het wonder-schoo ne eiland werd de reis naar Alexandrië voortgezet. Gisteravond heeft de brandweer met de beide autospuiten en den ladderwa^ gen een denkbeeldige brand gebluscht in het gebouw der Chr. Kweekschool, waarbij verondersteld werd, dat ook een deel van het oude mannen, en vrouwen huis was aangetast. Op de gracht stond de magirusspuit, die met twee stralen water gaf, nadat de proef om bij den huidigen stand van het water, de gracht als bron gebruikt kan worden, slaagde. Op het Bolwerk stond de burgerijspuit. Hier was het wat moeilijker om water uit de vest te krij gen, doch toen de zuigslang' over een ladder was gelegd kon dit ook en ging het door Klein Vlaanderen naar de ach' terzijde van de gebouwen. Op de gracht werkte men ook nog met een slang op de waterleiding. Daar was het personeel van den lad der aan het oefenen met den glijkoker Uit een raam ging het ook nu goed, doch er was iets nieuws te probeeren nml. het bevestigen van den koker aan het bo venste deel van den ladder, waardoor men van het dak af of uit een raam zoo er in kan stappen zonder den koker te moeten vast maken aan het brandende gebouw. Deze nieuwe wijze van gebruik van den koker had een g'oed resultaat Alles bijeen een goed geslaagde oefe ning, die ook weer bewees hoe nuttig geregeld oefenen is. Vervoer van een kind naar school. B. en W. hebben aan den Raad ge adviseerd inzake het verzoek van A. van den Bosse, wonende Westelijk deel Oude Havendijk 8, dus bij de gemeente Nieuw- en St. Joosland, om steurt in gevolge art. 13 der L. O.-wet 1920, met het oog op het vervoer van zijn zoon Cornelis naar de L. O. school der Ver, tot het verstrekken van L. O. op Ger Grondslag aan de Verwerijstraat. Zij deelen mede, dat dit verzoek aan alle dienstvaardig met den dommen jongen Hercules van den bok. De Oudste stond diep voorover gebo gen over een der achterwielen en be keek iets van zeer dichtbij. De koetsier volgde zijn voorbeeld, doch werd on middellijk aan beide kanten door een paar sterke armen vastgegrepen en met zulk een bliksemsnelheid op den grond geworpen, dat nog vóór er een geluid over zijn verbaasde lippen was gekomen een opgerolde zakdoek stevig in z'ijn mond was geduwd. Ongeboeid daar de tijd tekostbaar was werd hij als een blok opgetild en hals over kop op den vloer van den gevangeniswagen ge worpen, waar hij lang uit bleef liggen aan de voeten van de bevrijde gevan genen. „Wij zullen je niet doodschieten, als je lawaai maakt, omdat dat te veel leven zou geven", verklaarde hem de Oudste, „maar wij beschikken over heel wat sa bels en ook messen om je af te maken". Zelfs zonder den prop in den mond zou de jonge kerel vermoedelijk toch geen kik hebben gegeven, wijl hij te zeer verlamd was van verbazing en schrik om zijn stem te gebruiken. De nieuwe koetsier kende blijkbaar zijn zaken goed. Want zij reden nu met een heel andere snelheid weg. Hier en' wettelijke vere schten voldoet. De af stand van de woning van v. d. Bosse tot de school is1, gemeten langs den kortsten voor kinderen voldoend be- gaanbaren en veiligen weg 4966 meter. Het door v. d. Bosse gevraagde be drag der vergoeding ad f 36.40 per jaar betreft een abonnement op de autobus van den heer Van Fraassen voor den tijd van 11 maanden (de vacantiemaand niet medegerekend). Naar de meening v,an B. en W. kan, gezien den leeftijd van het betreffen de k'nd (6 j.aar) en gelet op de finan- cieele omstandigheden van v. d. Bosse niet met een lager bedrag worden vol staan, daar men bezwaarlijk ,ils eisch kan stellen, dat de afstand per rijwiel moet worden afgelegd. B. en W. stel len, gezien ook een rapport van den Commissaris v,an Politie vermeldende de f nancieele omstandigheden c.a. van v. d. Bosse voor, hem, gerekend te zijn ingegaan 2 September jl. een vergoe ding van f 36,40 per jaar toe te ken nen tot weder.opzeggings. Conversie geldleening. Na de verschillende reeds plaats ge had hebbende conversie's van geldlee- ningen loopt nog een 4 pet, geldleening 1904, oorspronkelijk groot f 131,000, n,a de aflossing per 31 December a.s. nog groot f 44.000, aangegaan met het Al gemeen Burgerlijk Pens'oenfonds, die voor conversie in .aanmerking kan wor den gebracht. B. en W. zijn er inge- slaagd. ook voor deze leening per 31 December a.s. een bod te krijgen tegen een rente van 3% pct„ waarbij de provisie V\ pet. zal bedragen. B. en' W. stellen voor tot deze conversie te be sluiten. Toen het Engelsche stoomschip „Brod- wal", dat alhier had gebunkerd, naar zee wilde vertrekken, werden twee le den der bemanning vermist. Daarvan werd kennis gegeven aan de politie, ter wijl het schip nog geruimen tijd op de deserteurs bleef wachten. Toen deze echter niet kwamen opdagen is het schip vertrokken. De politie heeft later de deserteurs twee Grieksche matrozen, gearresteerd en in bewaring gesteld. Het waarheen-met-dez'e-vreemdelin- gen is nu een puzzle. fiets links reed, met dezen in botsing gekomen en gevallen. De man lag be wusteloos onder de motorfiets. De dok ter constateerde een hersenschudding. Het slachtoffer is bij zijn zuster gebracht, die te Koudekerke woont. De jongen kwam met den schrik vrij. Het rijwiel was zeer gehavend. Aan den motor was bijna niets. De politie heeft de zaak in onderzoek, O. EN W. SOUBURG. Het fanfare corps „Oefening na den Arbeid" te Rit- them heeft Woensdagavond den burge meester dezer gemeente als afscheid een serenade gebracht. Hiervoor bestond ook van de zijde der bevolking groote belangstelling. RITTHEM. Onder het vee van J, L, «n wed. J. de P. alhier is het mond- en klauwzeer uitgebroken. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag ver gaderde onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer D. P, Goetheer. Een schrijven van de Esperanto-ver- eeniging, om medewerking tot bevor dering van het Esperanto werd voor kennisgeving aangenomen. De gemeenterekening 1936 werd voor- loopig vastgesteld in ontvang op f 71468; in uitgaaf op f 65096; voordee- lig saldo f 6564. De rekening 1936 B, A. in ontvangst op f 6559 en in uitgaaf op f 4344, voordeelig slot f 2210. De gemeentebegrooting 1938 werd aangeboden tot een eindcijfer van f 66767; de begrooting 1938 B. A. tot een bedrag van f 5490. Op voorstel van B. en W. werd besloten de vergoeding volgens art. 13 L.O.-wet 1920 aan Joh. Driediik in te trekken daar m.g.n. Drie- dijk behoort tot de beter gesitueerden. De vergoeding over 1935 voor de bij zondere school ,aan den Papeweg werd vastgesteld op f 856; voor de bijzonde re school aan den Prinses Juliana weg op f 435. Vastgesteld werd een verordening beroep op het reglement auto-vervoer personen. Een legesverordening-inlich tingen bevolkingsregister werd aange- AAGTEKERKE. Dinsdagavond her dacht de meisjesvereeniging der Ned. Herv. Gem. haar 10-jarig bestaan. Door j1 verschillende begunstigers en genoodig- j 1 den was aan den oproep tot het bijwo- 1 nen van dezen eenvoudigen feestavond gehoor gegeven. De secretaressebracht het verslag over de afgeloopen 10 jaren uit. Verschillende vereenigingen waren vertegenwoordigd om felicitaties uit te brengen, o.a. de kerkeraad der Ned. Herv. Gem., die als blijvend aandenken twee boeken overhandigde, en de Jonge- mannenvereeniging „Excelsior", welke een theeservies aanbood. Onder het ge not van een kopje thee werd de avond afgewisseld met zang, bijbelinleiding, voordrachten, samenspraken en orgel- soli doorgebracht. Dinsdagavond vergaderde de Aag- tekerksche Damvereeniging. De aftre dende bestuursleden, de heeren S. Blaas en P. de Visser werden herkozen en in de plaats van den heer L. Maljers, die bedankte, werd gekozen de heer D. Hu- gense. Hoewel wegens bedanken en ver trek vier leden de club hebben verla ten, zal toch getracht worden het ko mende winterseizoen met twee tiental len aan de competitiewedstrijden deel te nemen. KOUDEKERKE. Woensdagmiddag toen de school uitging, is op den hoek van de Biggekerksche straat een motor rijder, zekere Meijer uit Serooskerke, doordat een schooljongen, Wisse, per daar keek een patrouilleerende agent lui naar den gevangenwagen, en begreep misschien niet, waarom er zoo'n haast werd gemaakt, maar verder dacht hij niet aan den wagen, die voor hem een dagelijksche vei schijning wa.s De streek, waarheen de wagen reed, was die der moestuinen, welk Warschau van groenten voorzien, in den zomer een weelde van groen, nu echter bedekt met een smetteloos sneeuwkleed. Daar wachtte in een verlaten hoeve de re serve op hen, doch hij had hen op dit oogenblik reeds als verloren opgegeven. Reeds reden zij door een doolhof van paden, waarin de wielen, moeilijk zich door de pas gevallen sneeuw bewegend, slechts langzaam voortrolde, Men was bijna in veiligheid, maar de inzittenden in den wagen dorsten nauwelijks adem halen, hielden hun revolvers omklemd, en zagen in eiken boom die in de bleeke ochtendschemering voor hun oogen op doemde, een vervolger. „Is het hier? Is het dan hier?" Bij elke kromming werd, die vraag gedaan, op steeds dringender toon. Nog niet. En weer gingen enkele minuten voorbij met stijgend ongeduld, waarbij men zich met alle kracht tegen onrede- lijken angst moest verzetten, tot einde lijk de bevrijdende woorden weerklon Zorg, dat Uw vriendinnen U niet be klagen, omdat Uw haar zo dol en glansloos is en zulk een onaantrekkelijke indruk maakt. Het geval is heus niet zo hopeloos als U denkt. Was Uw haar met Blondona, als U blond is, ot met Brunetta. als U donker haar heeft. Beide hfearwasmid- delen zijn geheel alkalivrij, zodat het lastige naspoelbad overbodig wordt en zich geen witte neerslag op het haar meer vormt. Blondona is verder het enige haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, het 70-voudige extract der bergkamil- len, waardoor blond haar de oorspron kelijke, lichte tint terug krijgt, terwijl alleen Brunetta Hequil bevat, dat donker haar een prachtige, diepe glans geeft. WAARBORGEN VOLMAAKTE HAAR VER ZORG ING V H 6 9-0101 H (Ingez. Med.) ken: „Hier is het!" Nog een schok, en het voertuig stond stil voor een grooten houten poort, die, als door een tooverwoord zich openend, een kring van angstige gezichten deed zien, terwijl de handen naar de gered den werden uitgestrekt of tot eer. dank gebed werden gevouwen. Nog een paar schokken en de samen zweerder op den bok liet de teugels val len en sprong op den grond. Reeds hadden eenige handen den ge vangeniskoetsier bij de beenen gegre pen. In een oogwenk werd hij uit den wagen getrokken en op den grond ge- iegd. Een zijden koord om hem handen en voeten te binden lag gereed en hij kreeg een geschikter prop in den mond. Verbolgens boog zich een lid van de troep over hem hien met een zakdoek in de eene hand, in de andere het apothekersfleschje, dat Katya op de ver gadering op de tafel had zien staan en dat chloroform bevatte. Intusschen stapten allen rumoerig uit den wagen. Er was g'een tijd te verliezen daar allen van kleeren moesten veran deren en die welke zij nu droegen nog vóór het goed dag was moesten verstopt worden.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5