GOiSCHE COUKANT- mum. PI813 WEERBERICHT. NUMMER 230. TWEE BLADEN. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. W.9dc Nog Noodig BiNNEmjïïro. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. «f I rov incisie MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Toen wij dit jaar de verkiezingen in gingen, zal er wel geen enkele goede democratische Nederlander geweest zijn, die twijlelde aan het nut en de noodzakelijkheid van de beweging Een heid door Democratie, die toen van een gezonde werkdadigheid blijk heeft ge geven. En die, dunkt ons, aidus o.m. het hare heeft bijgedragen tot de bijkans verpletterende nederlaag der N.S.B., welke de fascistische „stormloop" op het parlement in slechts een aanloopje zonder evenredig resultaat deed om slaan. Dat is, dunkt ons, goed werk geweest toen. Want het heeft de van communis me en fascisme beide afkeerige Neder landers een oogenblik de noodzakelijk heid van het „sluit de gelederen" doen gevoelen ze doen beseffen, dat de verdediging van de burgerrechten, waaraan de vrije Nederlander zoo hecht, boven het engere partijpolitieke belang uitging. Misschien was, in ideëel opzicht, dit doorbréken van de partij- wanden voor de gezamenlijke en een drachtige verdediging der democratie, wel het mooiste moment in de beweging van toen. Maar hoe dit ook zij: nuttig en noodig is het optreden van E.D.D. in elk geval geweest. Daaraan twijfelt geen goeoe democraat, geen anti-communist of anti fascist, dunkt ons. De vraag is echter: hoe staan we nu, eenig'e maanden later, tegenover E.D.D. Er zijn twee zaken, die hier in oogen- schouw genomen dienen te worden. De eerste is: het mislukken van 's heeren Musserts zeteljacht dd. 26 Juni De tweede: het dreigende verval in de N.S.B. Om te beginnen, worde nu opge merkt, dat dit weliswaar zaken zijn die van practischen invloed op den aanhang en het succes van E.D.D.'s optreden in het openbaar kunnen, en mischien ook zullen wezen, maar dat het niettemin geen van beide principieele veranderingen in den algemeenen toe stand zijn. Het actueele gevaar is er minder groot door misschien. Maar het ver andert niets aan de principieele doelstel lingen. Van E.D.D. niet en van fascis me en communisme óók niet! Nu verlieze men toch op de eerste plaats nimmer, en dus ook nu niet, uit het oog, dat de fascistische, nationaal- socialistische en communistische ge- dachtenstroomingen geen particuliere heibeltjes van de heeren Kruyt, Mussert, Meyer, Wijnkoop, Louis de Visser en nog een stuk of wat mijnheeren zijn, maar dat het hier, ook naar 't getal hun ner aanhangers, wereld beschouwin gen betreft. Ook als Mussert «n Lou de Visser elk met honderd hunner meest vooraanstaande Nederlandsche trawan ten vandaag aan den dag aan de Noord pool of op Nieuw Guinee geïnterneerd werden, dan nog zouden communisme en fascisme als geestesstrooming in ons land, zoogoed als elders, blijven bestaan en ze zouden spoedig hun her-organi satie vinden. Wat in de lucht zit, om 't maar eens huiselijk te zeggen, dat roei je niet uit door enkele menschen te ver wijderen, noch ook door een eerste ver kiezingsnederlaag. Men vergete vervolgens ook niet, dat in de ontwikkeling der politieke dingen eveneens een zekere noodwendigheid en oorzakelijkheid plegen samen te gaan Dat socialisme, communisme en fascis me opkwamen, was geen wonder, (dui- velsch noch hemelsch) doch het iaat zich, voor wie poogt de dingen onpar tijdig en breed te overzien, altijd groo- tendeels uit de heerschende sociale en politieke omstandigheden verklaren. Welnu: die sociale en politieke om standigheden, waaruit ook in Nederland het communisme en later het fascisme geboren zijn, ontstaan moesten, zijn thans zeker nog niet dermate veranderd, dat de gevaren voor de democratie ge weken zouden zijn. Daarom dunkt het ons zoo gevaarlijk, nu te gaan meenen dat de democratie! niets meer te duchten heeft. Dat „het communisme niets voor Ne derland^ is, en dat het fascisme wel ge bleken is hier ook niet te gedijen". Want, zoo is het, dunkt ons, niet. Het is eerder zoo, dat deze beide, maar met name de tweede, zullen b 1 ij - ven bestaan. Het interesseert ons maar matig, hoe en wat. Dat is hun zaak. Maar: dat er met deze stroomin- gen, met deze gevaren voor de demo cratie, voor de toekomst niet meer te rekenen zou zijn, lijkt ons een foutieve en een gevaarlijke Opvatting. Hieruit volgt, dat E.D.D., naar ons ge voelen, na haar prachtigen aanloop en haar bij de verkiezingen van '37 bereikt succes, nu meer dan ooit reden van voortbestaan heeft. •Juist nu, nu weer verslapping dreigt doordat de breede massa des volks ge neigd is te denken, met de anti-demo cratische stroomingen in Nederland voorgoed afgerekend te hebben, juist nu moet er een positief-opbouwende ver eeniging zijn, die met hand en tand vast houdt aan haar beginsel: geen partijpo litiek in onze beweging die be- drijve men elk in z'n eigen kiesor- ganisatie maar: gezamenlijke verdie ping en verdediging van het beginsel der democratie, in zijn besten zin, zoo als wij dat allen, elk op onze wijze en elk op eigen beginselen gegrondvest, niette min gezamenlijk en op dit punt een drachtig, voorstaan. De vraag, of de beweging voor de Eenheid Der Democratie nog noodig is, beantwoorden wij voor ons volstrekt bevestigend. Zij is niet nog noodig: zij blijft zelfs dringend noodig. Be opbrengst der zomerpo-stzegels. Het comité voor de zomerpostzegels 1937 deelt mede, dat de vermoedelijke netto-opbrengst der verkochte zomer postzegels d t jaar f 80,938 bedraagt, In 1936 was de netto-opbrengst f 67,760. BEGIN VAN OPLEVING IN HET HOTELBEDRIJF. De Nederlandsche bond van werkge vers in hotel-, restaurant-, café- aanver wante bedrijven „Horecaf" heeit gisteren te Nijmegen zijn elfden bondsdag gehou den. De heer Th. N. van Stigl uit Utrecht zeide in zijn openingsrede, voor het eerst sedert tal van jaren ëen opgewekten toon te mogen uitspieken nu het zomersei zoen weer achter den rug is en een voor- loopige balans kan worden opgemaakt, kon hij met voldoening constateeren, dat de tot heden in dit jaar bereikte resul taten in het overgroote deel der bedrij ven zeer gunstig afsteken bij die van de laatste jaren. Er valt sedert het najaar 1936 een be langrijke kentering waar te nemen en geconstateerd mag worden dat de neer gaande lijn welke einde 1936 reeds in een horizontale overging, thans vrijwel over de geheele linie in een opgaande lijn is omgebogen. HET MOND- EN KLAUWZEER WORDT KWAADAARDIGER. In de omgeving van Lunteern begint het mond- en klauwzeer thans een err.- stigen omvang aan te nemen. Niet alleen is het aantal gevallen schrikbarend ge stegen, maar ook zijn reeds 3 dieren aan de gevreesde ziekte gestorven. In de gemeente Ede zijn niet minder dan 62 veestapels aangetast, welk aan tal vorig'e week nog slechts 30 bedroeg. In zeven dagen dus een verdubbeling terwijl bovendien drie dieren aan het mond- en klauwzeer zijn gestorven. Telde de gemeente Renswoude een week geleden nog maar twee gevallen, gisteren bedroeg dit aantal reeds zes, In de gemeente Barneveld is de toename in dezelfde periode nog grooter. Daar war den in de afgeloopen zeven dagen twin tig nieuwe gevallen aangegeven, waar mede het aantal besmette veestapels is gestegen tot 26. De drie gemeenten vertoonen in één week dus een stijging van 38 tot 94, waarmede het aantal gevallen dus bijna verdrievoudigd is Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October 1937, benoemd tot referen daris der P. T. en T„ A. B. Kelder, thans referendaris 2e klasse der P t', en T., vroeger te Middelburg, STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden). 100,000 15918 1000: 7777 7808 11548 12572 15067 15656 22636 400: 3657 200: 658 8851 11393 20110 20551 100: 3641 6655 8791 8900 9473 13152 14491 13312 14921 15194 19368 21934 16032 De zwakken in de wereld doen meer kwaad dan de boozen. WERKVERSCHAFFINGS- VOORWAARDEN TE AXEL. Te Axel is dezer dagen een confer en tie over de werkverschaffingsvoorwaar den voor de Axelsche arbeiders gehou den, waarbij behalve het college van B. en W. ook tegenwoordig waren de rijks inspecteur voor werkverschaffing in Zeeland, ir. Van Markvoort en het soc. dem. raads- en statenlid C. Hamelink. Inspecteur Van Markvoort betoogde, dat de slechte belooning der Axelsche arbeiders uitsluitend te wijten was aan hun geringe prestaties. Zij waren te lui. De heer Hamelink en weth. Oggel verwonderden zich hierover ten zeerste, aangezien de Axelsche arbeiders in het particuliere bedrijf overal goed staan aangeschreven. Op een vraag waarom dezen zomer des Zaterdags niet gewerkt mocht wor den, antwoordde de inspecteur, dat dit gedaan was, omdat de arbeiders anaers te dicht het particuliere (landarbeiders-) loon zouden naderen. De heer Hamelink antwoordde hierop, dit zeer eigenaardig te vinden, omdal alleen de Axelsche arbeiders door de zen maatregel werden getroffen en niet hun collega's uit andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bovendien is het landarbeidersloon des zomers hier ge middeld 25 cent per uur, zoodat deze maatregel van 's Zaterdags niet werken alleen ellende, maar geen practisch nut heeft gebracht. Immers, zulk een ver schil tusschen particulier- en werkver- schaffingsloon (13 a £14 en 8) behoeft er niet te bestaan, want alie arbeiders gevcii verre de voorkeur aan het par ticuliere bedrijf. Verder werd het feit gecritiseerd, dat fabrieks- en bouwvakarbeiders te Axel uit hun loonklasse van 26 cent naar de Iconklasse der landarbeiders (22 cent waren verdrongen. Aan pogingen om het basis-uurloon voor land-arbeiders op 24 cent te brengen, bleek de inspec teur niet genegen mede te werken. Vermoedelijk zal de gemeenteraad van Axel zich tot den minister wenden zoo meldt het Volksblad. DE ZEDELIJKE GEVAREN BIJ DE Z. VL. GRENS. Twee café's te Hulst tfesioten In den afgeloopen nacht werden uit voerige politie-rapporten ingeaiena bij de burgemeesters van Hulst en elders, naar aanleiding van een onderzoek om trent de zedelijke gevaren nabij de Z. Vlaamsche grens, welk onderzoek inge steld werd op last van den procureur- generaal van het departement van Jus titie Laatsgenoemde zond afschriften aan de rijkspolitie van een request, dag enlangs door deken Rops e.a. werd toe gezonden aan den minister van justitie en gaf daarbij opdracht de in het re quest vermelde klachten omtrent Ze denbederf in de Zeeuwsch Vlaamsche grensstreek te onderzoeken. Naar het Dagblad van Zeeland ver neemt werden omtrent een tweetal ca fés te Hulst in deze rapporten bezwa rende verklajringen afgelegd, voorts wordt gemeld, dat de vergunninghouder van beide café's gisteren d. m v. een advocaat zijn vervangers in beide ca fés heeft doen ontslaan. De verkoop van alcoholische dranken in beide café's werd stopgezet. VEERTIG JAAR BIJ P.T.T. Morgen, 1 October zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer S. W. Weisfeit, inspecteur der P.T.T. alhier, als surnu merair te Breskens in dienst trad. Na als zoodanig te Rotterdam (spoorwegpostkantoor), Bergen op Zoom, Rotterdam (telegraafkantoor), Vlissingen (telegraafkantoor) en Am sterdam (telegraafkantoor) werkzaam te zijn geweest, volgde 16 December 1900 zijn benoeming tot commies 4de klasse (den tegenwoordigen rang van adjunct referendaris). De heer Weisfeit doorliep de ver schillende rangen achtereenvolgens te Oss, Enschede, Tilburg (postkantoor), Leiden (postkantoor), Amsterdam (tele graafkantoor) en 's-Hertogenbosch (bu reel-inspecteur) en werd 1 Februari 1919 belast met de functie van adjunct inspecteur te 's-Hertogenbosch. Na op 1 Juni 1920 tot hoofdcommies (thans referendaris) te zijn bevorderd, vólgde in hetzelfde jaar zijn benoeming tot directeur van het P.T.T. kantoor te Leerdam. Daarna steeg de jubilaris zeer snel op de ambtelijke ladder. In 1925 volgde n.l. zijn benoeming tot directeur van het belangrijke P.T.T.-kantoor te Enschede, welke functie de heer Weis feit op 1 Mei 1930 verwisselde voor die van inspecteur der P.T.T. te Middel burg. Deze laatste benoeming zal den jubija^ ris niet alleen uit een ambtelijk oogpunt voldoening hebben geschonken. Het feit, dat de heer Weisfeit, die een geboren Zeeuw is, naar het schoone Zeeuwsche land kon terugkeeren, zal hem onge twijfeld veel vreugde hebben bereid. In verband met huiselijke omstandig heden moest de uitvoering van de voor den dag van het jubileum bestaande plannen tot een lateren datum worden uitgesteld. Twee verbalen te gelijk. De politie heeft tegen een wielrijdster twee processenverbaal te gelijk opge maakt, ten eerste omdat zij reed op een rijwiel met vrijwiel doch zonder rem en ten tweede omdat zij op den hoek van de Krommeweele, Molenberg en Pen- ninghoeksingel aan een motorrijder, die van rechts kwam geen voorrang liet. Een aanrijding was daarvan het gevolg. Herdenking onthuliingsplechtigheid op den Dam. Voor de tweede samenkomst in de Luthersche kerk alhier georganiseerd door het Luthersch Genootschap voor In. en Uitwendige zending, afdeeling Middelburg, waarin het koor en orkest onder, leiding van den heer A. Bosdijk de liederen ten gehoore bracht bij de onthulling van het monument op 6 Sep tember op den Dam gezongen, en de daarbij aansluitende onthullingsfilm werd vertoond, bestond gisteren weer overgroote belangstelling. De avond is tenvolle geslaagd, doch ook nu moesten helaas velen, die zich gaarne van een toegangskaart hadden voorzien, tenge volge van den grooten toeloop en de beperkte ruimte worden teleurgesteld. Op een vraag of een zelfde avond niet nog eens voor de derde keer kon plaats vinden, moest het bestuur tot zijn leed wezen antwoorden, dat zulks voorloopig niet mogelijk is. Wellicht dat in Nov. een herhaling kan worden overwogen. RAAD VAN WESTKAPELLE. WESTKAPELLE. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. De Casem- broot, voltallig. Ingekomen was de goedkeuring van het door den Raad genomen ebslu't tot het .aangaan van een geldleening voor de rioleering. Op een verzoek van de afdeeling Z. L, M. „Westkapelle' tot beschikbaar stelling van een leslokaal met vuur en licht in de openbare school voor het houden van een landbouwcursus in de wintermaanden van '37'38 en '38 '39 werd gunstig beschikt. N,a toelichting door den V o o r z. werd de verordening, regelende het be- roepsrecht. ingevolge het reglement auto-vervoer van personen, goedge keurd. Op advies van de commissie werd de gemeenterekening dienstjaar 1936 voorloopig vastgesteld. Gewone dienst: ontvangsten f 79736; uitgaven f 78662, batig slot f 1074. Kap'taaldienst: inkom sten f 8853; uitgaven f 8792, goed slot f 61, Daarop had een breedvoerige bespre king plaats naar aanleiding van een verzoek van de bewoners in de Boek houtstraat om bestrating en verlichting dezer straat. Ofschoon de Raad alge meen welwillend tegenover het ver zoek stond, vreesde men niettemin voor consequenties. Deze zoogenaamde straat is nl. geen openbare weg, maar particulier terrein Besloten werd het verzoek alsnog aan te houden. Nadat nog eenige wij zigingen aangebracht waren in de be grooting van het Burg. Armbestuur '37 en die van de gemeente-begrooting '37, volgde na de rondvraag sluiting. 's-HEER ARENDSKERKE. Op initi atief van eenige jongelui werd Dinsdag avond alhier een vergadering gehou den tot oprichting van een wandel club. Met 14 leden (dames en heeren) merd een club opgericht onder den naam van „De Trekkers". Lefaer is de heer J. Brouwer, pl, verv. leider de Verwachting tot morgenavond:, DE BILT: Zwakke tot matige wind nit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempe ratuur. UKKEL: Schoon en zacht weer, lich te tot matige wind uit Z.O. richtingen, nachtelijk temperatuursminimum onge veer 6 gr., plaatselijk mist of nevelvor- mïng tegen den ochtend. Do. 30 Sept. Zon op: 7 h 00; onder: 18 h 39. Licht op: 19 h 09. Maan op: 2 h 16; onder: 16 h 40. N.M.: 4 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; September. Hoogwater. Laagwater. Do. 30 11.07 23.48 5.04 17.46 October. Vr. 1 12.09 24.43 6.10 18.44 Za. 2 12.58 7.00 19.29 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Do. 30 12.41 6.05 18.44 October. Vr. 1 1.17 13.53 7.20 19.42 Za. 2 2.23 14.46 8.12 20.27 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). heer J, N. Elenbaas, terwijl als voor zitter van ds vereeniging zal fungeeren de heer J. v. d. Male Dz. Jr. en als secretaris-penningmeester de heer G. v, d. W,aa. A.s. Zaterdag wordt de eer ste wandeltocht ondernomen. HANSWEERT. Het vierjarig zoontje van den heer B. welke hier logeerde is Dinsdagavond bij het spelen in de bui tenhaven te water geraakt. De parlevin ker P, V. zag het ongeluk gebeuren en wist den kleine met zeer veel moeite te redden. ROUWDIENST VOOR WIJLEN BS. ENGELSMA. IERSEKE. Woensdagnamiddag- is. een rouwdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk ter nagedachtenis van wijlen ds. K, Engelsma, Onder het z,achte spel van het kerk orgel, werd de kist met het stoffelijk overschot van den overledene de kerk binnengedragen en onder den kansel neergezet. Direct na het binnenkomen van familie en genoodigden opende ds. Petersen van De Meern den dienst met het laten zingen van Ps. 103 vers 7 en 8, waarna hij las Jesaja 40: „Troost, troost mijn volk". Tot tekst nam hij 1 Petrus 1 vers 24 en 25. De grondtoon van zijn predikatie was: „Alle vleesch is als gras en alle heerlijkheid des menschen is verdord. Wie had gedacht, dat ds. Engelsm,a. die Zondag 11, nog 2 maal had gepreekt, reeds Woensdag in dit kerkgebouw zou worden herdacht. Niet wat wij denken geschiedt. Gods gedachten g,aan vier kant in tegen de onze, Hoe lang nog had ds. Engelsma niet kunnen dienen de gemeente, die hij liefhad, het werk kunnen doen, dat zijn roeping en be geerte was, de boodschap kunnen bren gen, die hij zoo gaarne bracht. Dit plot seling overlijden is ontroerend. In ds. Engelsm,a herdenken wij zijn scherp verstand, zijn onkreukbare trouw en zijn heerlijke oprechtheidj. God heeft hem plotseling weggenomen, hem be waard voor een lang ziekbed. Ds, Engelsma heeft onder U, gemeen te, niet anders gepredikt dan Jezus Christus en dien gekruisigd. En nu ;s deze boodschapper van U weggenomen, maar God zet zijn werk voort. Hij z,al aan de gemeente van Ierseke ook een nieuwen dienstknecht zenden, een an deren gezant, maar met dezelfde bood schap. Daarna liet ds. Petersen door de ge meente het lievelingslied van den ont slapene zingen: Gez. 54 vers 5: „O, Gij, De onze schuld woudt boeteq." Na dit zingen sprak dr. Schmidt van Ka- pelle als praetor van het classicaal be stuur en den Ring Kruiningen. Daarna ds. Postma van Schore namens zijn ge meente, waar de overledene werd be mind en herdacht als consulent. Ds, Van Egmond, Ger. pred. alhier, sprak n,amens de Vereeniging van Chr. Wijk verpleging, de Vereeniging voor Chr1. Verzorging van Krankzinnigen in Zee land en het Ned. Bijbelgenootschap en waardeerde het vele werk, dat ds. En gelsma als voorzitter had gedaan. Nog pas waren :zij overeengekomen, dé. werkzaamheden dezen winter eens goed aan te pakken. En nu dit plotselinge

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1