KRONIEK van den DAG. Onrechtmatig bezit BSNNEffLAND. Deel uw VERMOCjEN ^®TNationaIE l_EVENSVERZEkERINq-BANk- RottercJaivi ..owecoette'Pinso ZEELAND. middelburg. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURCSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937. No. 229. HONGAARSCHE MONUMENTEN DER DANKBAARHEID. In Nederland, België en Zwitserland, De regeering vraagt grooter bevoegdheden. De uitkomst geeft U het bedrag, waar van Uw gezin, na Uw overlijden, per maand zal moeten rondkomen, indien gij niet verzekerd zijt EEN ZUINIG WASMIDDEL VOOR UW WASMACHINE De politieke verwarring. Zou Nyon een keerpunt in de histo rie van den Spaanschen burgeroorlog, wat zijn internationale aspect betreft, kunnen worden? Er zijn de laatste da gen in een deel der buitenlandsche pers (diverse Fransche en Engelsche bladen) beschouwingen opgedoken, waaraan te dezen aanzien een rooskleurige ver wachting ten grondslag ligt. De schrij vers er van verbeelden zich, dat een toenadering bezig is te ontstaan, tus- schen Italië en Engeland, en dat daar uit de een of andere regeling van het Middellandsche zee-conflict te voor schijn zou kunnen komen. Dat is nogal wat. Doorfantaseerende kan men het tafereel nog veel aardiger maken; een quadruple alliantie wordt geboren; Frankrijk, Duitschland, Enge land, Italië. Dit verbond zoekt contact met de Ver. Staten van Amerika en met z'n vijven gaat men dan Japan zijn stre ken in China afleeren. Emil Ludwig, de "man, die met zoo veel fantasie biografieën weet te pro- duceeren, denkt er een beetje anders over. Volgens hem zal Duitschland, voordat de geschiedenis weinige maan den ouder is, Frankrijk aanvallen. Vol gens hem, staat er dus een nieuwe Euro- peesche oorlog voor de deur. Alleen de Ver. Staten zouden het ongeluk kunnen voorkomen. Maar de Amerikanen be grijpen dat niet. Ze zullen Europa in zijn politieke sop gaar laten koken. Gisteren seinde Havas uit Tokio een bericht, dat de Romeinsche correspon dent van het Japansche blad „Asahi" vernomen had, dat Hitler en Mussolini besloten zouden hebben, Japan moreel te steunen. Een ander Japansch blad wist daaraan toe te voegen, op grond van inlichtingen van zijn correspondent te Berlijn, dat deze moreele steun om te beginnen tot uiting zou komen in Ita- lië's toetreding tot het Duitsch-Japan- sche anti-communistische verdrag. Uit bovenstaande paradoxale openba ringen is maar één ding af te leiden: dat de internationale politieke toestand nog steeds verschrikkelijk verward is en heel weinig houvast biedt voor een oor deel over haar ontwikkeling in de naaste toekomst. De uitlating van Lud wig kan men zonder meer voor kennis geving aannemen. Deze Duitsche schrij ver haat het nationaal-socialisme en laat zich in zijn politieke beschouwingen door dien haat op sleeptouw nemen. Anders staat het met de berichten der Japansche bladen. Het is niet on denkbaar, dat Hitler en Mussolini zou den besluiten, Japan moreel te steunen. Hun buitenlandsche politiek is op z ch- zelf reeds een krachtige steun voor de Japanners, omdat ze Engeland den moed ontneemt, om op te gaan treden in het Verrê Oosten. Maar een nog verder gaande openlijke „moreele" hulp, heeft toch ook groote bezwaren voor de bei de dictatoren. In een groot deel dei- wereld is de openbare meening fel ver ontwaardigd over de Japansche moord partijen in China. Zouden de Führer en de Duce het aandurven deze veront waardiging te trotseeren? En daar komt dan nog iets bij. Hoe zeer de Japansche agressiviteit de po litiek van Duitschland en Italië op 't oogenblik op haar beurt in de kaart speelt, een overmachtig Japan zou op den duur ook de imperialistische belan gen van deze beide landen gaan bedrei gen. Voordat Mussolini zoo boos op En geland was voor zijn Abessijnsche avontuur dus sprak hij in 't openbaar zonder blikken of blozen over „het gele gevaar", dat geheel Europa toen te na kwam. Wij vermogen niet in te zien, dat daarna de omvang van dit „gele ge vaar" aanzienlijk inkromp. Het is dus denkbaar, dat Hitier en door DOROTHEA GERARD. 78). Maar de gevangenisdirecteur was toch n°g niet gerust. Hij kwam weer terug op zijn vroeger aanbod. "Zou de kapitein werkelijk nog niet eens overwegen of het niet wenschelijk was, dat een bereden escorte medeging? De mannen konden binnen enkele minu ten klaar staan". Ditmaal had hem zijn zoo goed volge houden kalmte bijna in den steek ge laten. „Ik heb u al gezegd, dat ik geen hulp noodig heb. Houd uw raad maar voor u. Ik ken mijn mannen". De gevangenisdirecteur sloop na dit standje terug naar zijn schrijftafel, som ber zijn broek ophalend onder het weg gaan. „Trekt de sabels!" beval de oudste, toen de eerste gevangene verscheen. Met militaire stiptheid werd dit be vel opgevolgd, Met den sabel in de hand stelden de vijf mannen zich op naast de geopende deur van den grooten gevan geniswagen, terwijl de oudste eiken ge vangene afzonderlijk medenam, en hem met de gebruikelijke voorzorgsmaatre Mussolini van meening zullen blijken, nog meer van hun Japansche troeven te jmoeten uitspelen; maar waarschijnlijk mag dit daarom nog niet heeten: ze zou den gevaarlijk voor de spelers zelf kun nen worden, die troeven. Aan den anderen kant vogt uit dit laatste echter evenmin, dat Duitschland en Italië dan dus wel genegen zouden zijn, om politieke offers te brengen op het altaar van de toenadering tot Frank rijk en Engeland. Al treden de laatste beide landen sinds Nyon iets zelfbe wuster op. Hitler en Mussolini zullen nog geenszins het gevoel hebben, dat ze b.v. ten aanzien van Spanje reeds te veel op het spel zetten en inbinden een zaak van wijs beleid moet zijn. De roos kleurige beschouwingen in den aanhef van dit artikeltje aangehaald, snijden daarom o.i. weinig meer hout dan de sombere voorspelling van Ludwig. De verwarring in de internationale politie ke arena zal nog wel geruimen tijd aan houden; dat is de eenige steekhoudende conclusie, waartoe men voorshand nog kan komen. PRINSES JULIANA NAAR RECKENWALDE. Prinses Juliana heeft zich gisteravond in gezelschap van haar hofdame, jonk- vrouwe A. M. de Brauw, per trein naar Duitschland begeven. Het doel van de reis welke niet is ondernomen dan na gepleegd overleg met de behandelende geneesheeren, is het brengen van een familiebezoek aan Reckenwalde. Prins Bernhard zal zich, uit Parijs komende, te Berlijn bij de Prinses voegen, EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. De zomertijd zal dit jaar eindigen in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 October. Zaterdagavond voor men naar bed gaat, dienen de klokken dus een uur teruggezet te worden. BIETENVAREN OP ZONDAG. Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft de volgende vragen gericht tot den minister van economische zaken: Is het den minister bekend, dat schip pers, die zich door Gods wet gebonden achten des Zondags niet te varen, uitge sloten zijn van het varen van bieten, niettegenstaande des ministers voorgan ger heeft toegezegd, dat met gewetens bezwaren rekening zal gehouden wor den? Is de minister bereid, alsnog met het oog op het reeds vergevorderd jaargetij de ten spoedigste maatregelen te treffen, opdat schippers om hun gehoorzaamheid aan Gods wet niet uitgesloten noch bij anderen achtergesteld worden? Naar de Hongaarsche bladen melden, heeft zich op initiatief van de kunste naarssociëteit te Budapest een monu mentcommissie gevormd, onder protec toraat van den aartshertog Albrecht, welke commissie zich ten doel stelt, in de landen, waar men na den oorlog de Hongaarsche kinderen gastvrij opnam, monumenten der dankbaarheid op te richten. Het eerste van die monumenten zal in 1938 in Nederland worden opgericht Daarna volgen in 1939 en 1940 monu menten in België en Zwitserland. Om Nederlandsche bedrijven te gen buitenlandsche concurrentie te beschermen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de tariefmachtigingswet 1934. Het wetsontwerp stelt enkele wijzigin. gen voor van de wettelijke bepalingen tot instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten ter mijn. Deze wijzigingen hebben in hoofd zaak ten doel de mogelijkheid te openen van een ruimere aanwending van de krachtens artikel 2, lid 1, van deze wet aan de kroon verleende bevoegdheid tot het nemen van maatregelen op tariefge- bied tot steun aan Nederlandsche be drijven. Onder de huidige regeling toch mag de regeering slechts van de haar ver leende bevoegdheid gebruik maken, in dien aan een tweetal criteria is voldaan. Ih de eerste plaats moet worden aange toond, dat Nederlandsche bedrijven ten gronde dreigen te gaan en voorts wordt als voorwaarde gesteld, dat deze nood toestand het g'evolg is van buitenland sche maatregelen. Het is duidelijk zegt de regeering in de memorie van toelich ting, dat gelet op deze zeer stringente voorwaarden, slechts in zeer uitzonder lijke gevallen, gebruikmaking van de be voegdheid krachtens artikel 2, lid 1 van de zg. tariefmachtigingswet zelfs maar kan worden overwogen, Doch ook in de enkele gevallen, waar het vermoeden gerechtvaardigd is, dat aan een bepaal den tak van bedrijf met behulp van deze bevoegdheid steun dient te worden ge boden, zal het vaak niet mogelijk zijn het bewijs te leveren, dat inderdaad aan de gestelde criteria is voldaan. De regeering is intusschen van oor deel, dat met een technische verbetering op dit punt niet kan worden volstaan, maar dat een aanmerkelijk uitgebreidere doelstelling dan de bestaande noodzake lijk is. Ja, dat is de nieuwe Rinso. Om te beginnen, behoeft Rinso niet te wor den aangemaakt. U strooit het direct in de wasmachine. Verder bezit Rinso, ondanks de lage prijs van 12j ets., een ongewoon hoog vetgehalte, waar door in een ommezien een overvloedig schuim te voorschijn komt! Dit verklaart de sterk reinigende werking van Rinso, zonder dat U zelfs behoeft voor te weken. Maar het toppunt van zuinigheid is wel, dat een Rinso-sop meerdere malen kan worden gebruikt. Na het witte goed kunt U ook nog het gekleurde, het flanel en het tricot goed in hetzelfde sop wassen. Zodoende wast U met één pakje Rinso van 12\ ets. de volledige gezinswas voor 5 personen. SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE R 10-0 (Ingez. Med.) gelen in het voertuig plaats deed nemen. En dat was werkelijk niet overbodig, daar het begrijpelijk was, dat een enkele der gevangenen, onbekend met het plan, een dier wanhoopspogingen om te ont vluchten deed, welke in het laatste jaar de taak der politie te Warschau bloedi ger had doen zijn dan gewoonlijk. De gevangeniswagen had twee afdee- lingen, door een houten wand van elkaar gescheiden. In de binnenste afdeeling werden overeenkomstig den raad van den gevangenisdirecteur, voor alle ze kerheid de vijf ter dood veroordeelde mannen geplaatst, Vier van hen zaten er reeds, doch men moest een oogenblik wachten op de verschijning van den vijfden man, den armen stakker met het zoo deerlijk verwonde gezicht, die door twee cipiers half uit het kantoor werd gedrag'en, daar zijn knieën den dienst weigerden. Toen hij het groote voertuig zag, zoo onheilspellend als een lijkkoets herkreeg hij de macht over zijn beenen. Ontzettende doodsangst schonk hem plotseling een kracht als hij nog nooit had bezeten. Met een ruk bevrijdde hij zich en een oogenblik bleef hij hijgend staan, terwijl hij naar links en rechts waanzinnige blikken wierp als een op gejaagd dier, dat ergens een uitweg zoekt om te ontkomen. Het was een ge vaarlijk oogenblik, maar nog' vóór de ci piers van hunne verbazing waren be komen, kwam de oudste in actie. „Satanskind!" brulde hij, terwijl hij den weerspannige heftig bij de kraag greep en van den anderen kant de jong ste en lenigste der agenten, die met de blonde snor, hem te hulp kwam. „Geen aardigheden! Er in ga je! En als het weer licht!" Ruw gaf hij hem een klap op zijn ver bonden hoofd en hij smeet hem bijna in den wagen. „Neen, de kapitein heeft gelijk, hij heeft g'een escorte noodig", was de con clusie van den gevangenisdirecteur, die op den achtergrond goedkeurend het beloop van het geval had gevolgd. „Die kerels kennen hun taak". Voor de geopende deur staande gaf de kapitein zijn laatste bevelen. Een po litieagent zou in den wagen bij de ge vangenen gaan zitten, twee moesten naast den koetsier op den bok plaats nemen, twee anderen moesten zich zet ten op de bank aan den achterkant. Hij zelf volgde met de droschke, waarmede hij was gekomen. Ten slotte keerde hij zich om ten ein de van den gevangenisdirecteur afscheid te nemen. „U zal zeker wel blij zijn, dat u uw bed weer zal kunnen opzoeken", was hij wel vriende'ijk op te merken, terwijl hij hem kalm de hand drukte. De zware poortdeur knarste in de De gewijzigde internationale verhou dingen op economisch terrein, waarvan aard en strekking bekend verondersteld mogen worden, hebben namelijk steeds meer de noodzakelijkheid naar voren doen komen, dat de regeering bij haar streven naar instandhouding en uitbrei ding van het Nederlandsche bedrijfsle ven over bevoegdheden moet beschik ken, waardoor zij op dit terrein regelend kan optreden. Naar de overtuiging van de ministers is terugkeer tot een vrij in ternationaal ruilverkeer binnen een pe riode, welke uit een oogpunt van econo mische overweging is te overzien, niet te verwachten. Uit deze overtuiging volgt, dat onder de gegeven omstandig heden, de overheid de bevoegdheid moet hebben, in die gevallen, waar het economisch landsbelang zulks vereischt, den afzet van de inheemsche productie van landbouw en industrie op de eigen markt welke afzet, het zij terloops opgemerkt, ook voor den expprt van groote beteekenis moet worden geacht te beschermen, indien de buitenland sche concurrentie zoodanige vormen aanneemt, dat deze een sterken achter uitgang van Nederlandsche bedrijven en van de daarin bestaande werkgelegen heid tengevolge kan hebben. De wijziging, welke wordt voorge steld komt nu hierop neer, dat de re geering twee middelen ten dienste zul len staan ter verwezenlijking van het gestelde doel: t.w. rechtstreek se h e beperking van den invoer, waar zulks noodzakelijk is, op grond van de crisisinvoerwet, dan wel het treffen van maat regelen op tariefgebied. Nog in ander opzicht meent zij ver der, dat een wijziging van artikel 2 ge- wenscht is. De huidige redactie toch be perkt den duur der maatregelen, welke op grond van dit artikel worden geno men, tot ten hoogste één jaar. Het wil haar voorkomen, dat er aanleiding be staat dit maximum te verruimen. Een maatregel, welke een bescheiden steun op tariefgebied geeft aan een bepaalden- bedrijfstak, zal zonder bezwaar voor den duur van enkele jaren kunnen wor den ingesteld. Voorgesteld wordt, daar toe te besluiten. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst dei- werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 6 tot en met 11 September 1937 bij ge subsidieerde vereenigingen met werk- looz'enkas waren aangesloten 466.300 personen (landarbeiders met 74 300 le den zijn hierin niet begrepen). Van deze 466.300 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 22 pet. (in de vorige verslagweek 23 tot en met 28 Augs. 1937, was dit percentage 22,4). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos wa ren, was in de eerste verslagweek van de maand Sept. in de laatste jaren a.v.: 1934: 24,5; 1935: 27,7; 1936: 28,7; 1937: 22,0. De daling van het aantal ingeschreven werkloozen doet zich naar verhouding het sterkst voor in de leeftijdsgroep 14 t/m 17 jaar, waarin het percentage daal- i hengsels en ging langzaam open. Met 'n luid geklepper van paardehoeven en een geratel van ijzer over steen, hobbelde het lompe voertuig de straat op. (Ingez, Med.) >de voor de mannen van 5,2 tot 2,5 en "voor de vrouwen van 2,2 tot 1,2. Volgens deze cijfers zou het totaal aantal werk- looze ingeschrevenen gedurende het eerste halfjaar 1937 met bijna een derde zijn verminderd, terwijl de vermindering onder de jeugdigen nagenoeg de helft bedroeg. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 Sept. 1937 in totaal 335,655 werkzoekenden inge schreven, onder wie 315,598 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 318.931 werkloos, onder wie 304 330 mannen. Blijkens een opgave van den direc teur-generaal van werkverschaffing en steunverleening waren einde Juli 1937, 39.241 arbeiders geplaatst bij een werk verschaffing. DRIE MIMUCO-DAGEN. Het permanent Mimuco-comité begrij pende, dat haar werk tot versterking van de kas van het Middelbargsch muziek korps niet mag verzwakken, heeft thans weder een drietal Mimuco-dagen in voorbereiding welke zullen plaats heb ben op Donderdag', Vrijdag, en Zaterdag 25, 26 en 27 November. Op de beide eerste avonden zal het Schuttershof den aanblik van een ker- messe d' hiver vertoonen en zullen de samenwerkende vereenigingen Achilles, Wilhelmina en de P.T.T. midden in de zaal een paar nummers geven. Op den derden dag zullen des middags de kinde ren in de eerste plaats welkom zijn en zal des avonds door genoemde vereeni gingen een uitvoering worden gegeven. Voor de vermakelijkheden op de eer ste avonden zullen prijsjes en artikelen voor grabbelton enz. noodig zijn en het comité, dat onlangs nog bewees den middenstand te willen steunen tijdens de winkelweek van Handelsbelang, doet een beroep op veler steun om, gedachtig aan vele kleintjes maken een groote, dat bijeen te krijgen wat noodig zal blij ken te zijn, VOLKSONDERWIJS. Gisterenavond vergaderde de afdee ling Middelburg van Volksonderwijs in een der zalen van de Eendracht onder \oorz'itterschap van mevrouw A. Koch-de Waard. Tot lid der financieele commissie in de plaats van den heer C. A. Minderhout, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer L. Minderhoud. Bij de bespre king' der agenda voor de algemeene ver gadering der vereeniging werd als de meening der vergadering vastgelegd, dat zooals het hoofdbestuur wil, weder een betaald secretaris-penning'meester zou moeten worden aangesteld; verder dat men meent, dat een verlaging van de af dracht aan het hoofdbestuur van 50 in plaats van 60 cent niet wel uitvoerbaar is. De vergadering vereenigde zich met 17 tegen 4 stemmen met het idee van Leeuwarden om te geraken tot Provin ciale organisaties. Verschillende andere onderdeelen der agenda werden besproken en daarna HOOFDSTUK XIII. De Komedie. Derde en laatste bedrijf. Wat nu nog te doen overbleef was 'n kleinigheid, vergeleken met wat reeds was bereikt, maar zoo heel gemakkelijk was het toch nog niet. Zoolang men den koetsier niet kwijt was, konden de ont vluchten zich nog niet in veiligheid be schouwen. Het „hoe" was wel tot in de kleinste kleinigheden geregeld, van het gunstige oogenblik moest men echter gebruik zien te maken. „Rechtsaf!" was het bevel, dat een der pseudo-politieagenten op den bok g'af. toen zij op straat waren gekomen. De koetsier gaf een ruk aan de leid sels om de paarden te doen zwenken, maar keek toch verbaasd. „Maar dat is niet de weg naar de Ci tadel". „We gaan ook niet direct naar de Ci tadel. Wij hebben ons eerst aan het po litiebureau van het tweede district te melden. Zet alsjeblieft je paarden wat aan. Zij zullen al niet begrijpen, waar wij blijven". De koetsier gehoorzaamde zonder verder iets te zeggen. Voor hem was het bevel van een „gorodowoi" een evange lie. En bovendien, daar hij geen verant woordelijkheid droeg, was het hem ten eenenmale onverschillig of hij naar links of naar rechts reed. Het was een groote, sloome kerel, haast even lomp in zijn doen en laten als het voertuig, dat hij bestuurde. Terwijl zij door de doods^he straten hobbelden hielden de b2'de sa menzweerders op den bok hem ter sluiks in het oog, doch schenen slechts matig ihgenomen te zijn. Zij vonden zijn dom gezicht best, maar zij hadden liever g'e- zien, dat hij wat minder herculisch was gebouwd. In den wagen heerschte de grootste ontroering. Als een loopend vuurtje was de waarheid omtrent den toestand van de eene afdeeling naar de andere over gebracht, Fluisterend, uit vrees, dat de koetsier iets zou hooren, waren instruc ties gegeven voor het geval zij op straat werden vervolgd of aangehouden en de revolvers, waarmede men zich zoo noo dig tot het uiterste moest verdedigen, waren uitgedeeld. De oudste droeg op het oogenbilk de verantwoordelijkheid voor den toestand. De kapitein was ver dwenen, zijn rol had hij afgespeeld. (Wordt vervoltfdV

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5