BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. De Japanners bombardeeren door. DUITSCHLAND. ZWITSERLAND RUSLAND VER. STATEN Liefdesdrama. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG, ObLMarkt- Rubber - Koninkl. - H.V.A. - Tabak - Amerika - I— Suiker Markt Schepen - Philip» DE GROOTE KLASSEN EN HET ONDERWIJS. SPORT. tl H I Vl U Het voorstel v,an B. en W. wordt z. h.st, aangenomen. B. en Wi. stellen vervolgens voor, deel te nemen aan een „fraude-onderlin ge" voor de gemeenten. De V o o r z. wijst er op, dat deze verzekering ge- wenscht is geworden doordat, volgens rijksregeling, de gemeente-ontvangers geen borg meer behoeven te stellen. De „fraude-onderlinge" is 'n onder-Tichaam van de Ver. van Ned. Gemeenten. Aldus wordt besloten, Z.h.st. wordt eveneens besloten een schoollokaal be schikbaar te stellen voor een cursus in fruitteelt en een in bijenteelt. Bij de rondvraag wordt nog aanmer king gemaakt op een grindlossmg, waar bij personen van elders tewerkgesteld zijn. terwijl er werkkrachten uit de ge meente beschikbaar waren. De V o o r z. zegde toe, voortaan op een regel'ng aan te dringen w.aarbij dit voorkomen wordt. Spr. zegde den heer Fraanje verder toe, dat eerstdaags de toestand bij de weeg brug verbeterd zal worden. De Spaansche burgeroorlog. DEL VAYO BEPLEIT VERGEEFS OPHEFFING DER NIET-INMENGIN GSPOLITIEK. De politieke commissie van de Vol kenbondsvergadering heeft gistermid dag te Genève de besprekingen over de Spaansche kwestie voortgezet. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delbos, betoogde, d,at de niet-inmengingspolitiek ten opzichte van Spanje, in beg'nsel aan de streng ste interpretatie van het handvest be antwoordde, Dank zij deze politiek kon de Europeesche vrede tot dusverre ge handhaafd blijven. Delbos zeide, 't vol komen met den Spaanschen gedelegeer de Del Vayo eens te zijn, dat de niet- inmengingsverplicht'ngen in haar toe passing geschonden zijn: men heeft ge sproken van solidariteit, men heeft overwinningen in Spanje buiten dat land als nationale overwinningen ge vierd. Zoo ontstond een gevaarlijke toe stand. Hieraan moet een einde komen, de niet-inmengingspolitiek moet geen aanfluiting worden. De Fransche regee ring wil in overleg met de Britsche re geering alles doen om tot een werke lijke toepassing der accoordsbepalingen te komen. Het terugtrekken der in Spanje strijdende vreemdelingen is zeer noodig. Spr. vroeg daarvoor aller steun. De Britsche vertegenwoordiger, Elliott, steunde Delbos, Hij zeide, dat alles ge daan zal worden bij de regeering te Ro me om een ontspanning van den toe stand te verkrijgen. Nadat ook nog de Mexicaansche, Noorsche en Russische vertegenwoordi gers gesproken hadden, diende de Spaan sche gedelegeerde Del Vayo van re- -pliek. Hij zeide, dat de toestand in Span je en de gerechtigheid geen nieuw uit stel toestaan. Men vergist zich ,als men zegt, dat de Spaansche oorlog gelocali seerd is; het is een internationale qor- log geworden. Tijdens de debatten te Londen duur den de Italiaansche ontschep'ngen voort, In het offensief tegen Bilbao heb ben Duitsche vliegtuigen den tegenstand v,an het Baskische volk gebroken. In Asturië vecht men zonder brood te heb ben, want in de Middellandsche Zee w lde men het vervoer van graan voor Spanje verhinderen. Het geheele Spaan sche volk voelt dit internationale on recht. Het geheele Spaansche volk staat achter mij: het vraagt terugkeer tot het internationale recht. Tenslotte stelde de Engelsche gede legeerde een resolutie voor waarin de hoop werd uitgesproken, dat Engeland en Frankrijk er in zouden slagen een st pte naleving der niet-inmengingspo litiek te verzekeren. Del Vayo jjing hiermede niet accoord en drong er op aan, dat de resolutie zich voor de on middellijke opheffing der niet- nmen gingspolitiek zou uitspreken. Daar men het niet eens kon worden, verdaagde de commissie haar z'tting tot heden. De Duitsche en Italiaansche strijdkrachten. Voor radio Sevilla heeft de opstandc lingen-generaal Qiuepo de Llano ver klaard, dat zich werkelijk Duitsche techn:ci en vliegers in de rijen van de troepen van Franco bevinden, doch hun getal zou aanzienlijk geringer zijn dan dat der Russische, Fransche, Tsjechi sche en andere buitenlandsche vliegers in de rijen der regeering. Ook verklaar de hij, dat de afdeelingen „zwarte p len" niet enkel uit Italianen bestaan doch slechts vijftien procent Italianen tellen. Het aantal Italianen op het ge bied van Franco bedraagt geen 50.000 m,an, zooals van de zijde der regeering wordt beweerd, doch nauwelijks een vierde deel h'ervan. Eén deken per bed voldoende De minister van defensie te Valencia heeft in de Staatscourant een decreet gepubliceerd, waarbij ieder burger, die meer dan één matras en één deken per bed bezit, het overschot ter besch'kking van de militaire autoriteiten moet stel len. De strijd in het Verre Oosten. Vijftien J,apansche vliegtuigen heb ben gisteren de havenplaats Woehoe bij Nanking gebombardeerd. Twee ge weid ge branden zijn hierdoor ontstaan; iet aantal slachtoffers is niet bekend. Dit bombardement wekte verwondering iaangezien de Japansche autoriteiten Woehoe hadden geplaatst op de lijst van de veiligheidszones voor de bui tenlandsche officieele personen. Volgens verklaringen van vreemde- ingen te Woehoe hebben de Japansche vliegtuigen echter alleen het vliegveld dat op acht kilometer .afstand ligt, en niet de stad Woehoe zelf gebombar deerd. De Japansche luchtmacht heeft gis teren opnieuw Kanton gebombardeerd; tot drie keer toe werden gedurende een half uur bommen geworpen op het vliegveld in de voorstad Tsoengf,a. Ook iet fort Bocca Tigris bij Kanton werd lestookt. Groote verontwaardiging in Engeland, De bombardementen van de Japan sche aanvallers op de Ch'neesche bur gerbevolking hebben in Engeland groo te verontwaardiging veroorzaakt en reeds is van verscheidene particuliere zijden het initiatief genomen om Ja pansche waren te boycotten. De „News Chronicle" een groot libe raal dagblad publicert het ontwerp voor een biljet d,at in de groote maga zijnen moet worden aangeplakt. Het stelt voor een vliegtuigbom en het op schrift lu dt: „Wij verkoopen geen Ja pansche producten". Van Vrijdag af zal dit biljet alsmede insignes met het op schrift: „Ik zal geen Japansche pro ducten koopen" onder het publiek wor den verspreid. De opbrengst komt ten goede aan de hulpverleening in Ch'na. De bond van mijnwerkers van Zuid- Wales welke 120,000 leden telt, heeft in een resolutie voorgesteld een inter nationale boycot van Japansche goede ren in het leven te roepen. In de reso lutie wordt een diepe afschuw van de onmenschelijke slacht'ng van mannen en vrouwen en kinderen door de Ja pansche .aanvallers uitgesproken en voorgesteld wordt, dat het bestuur van iet congres der vakvereeniging als be middelaar zal optreden om de interna tionale vakbonden te doen weigeren scheepsladingen te Iaden of te lossen, welke bestemd zijn voor of afkomstig u t Japan, zoolang Japan zich niet uit China heeft teruggetrokken. Het vonnis van de Volken bondsvergadering. In het oog van de Engelsche pers vormt de veroordeeling v,an de Japan sche excesjen in China door dèWolken- oondsvergadering den eersten stap op den goeden weg hoewel Genève zich ïiermede niet van verdere pogingen aevrijd mag achten. Thans moet tot handelen worden overgegaan. In de Times steunt de bekende Engel sche economist Keynes 't denkbeeld dat de bedreiging van economische sanc ties tegen J.apan negen kansen op de tien heeft om doeltreffend te zijn. Het is de pl-cht van de Vereenigde Staten van het Britsche rijk, zoo schrijft hij, alsmede van de 23 landen, Japan te waarschuwen dat zij alle handelsbe trekkingen zullen verbreken, indien de Japansche houding ten aanzien van China niet gewijzigd wordt. De staten zouden z'ch daarbij moeten verplichten elkaar wederkeerig te steu nen tegen alle represailles welke To kio zou kunnen nemen. Russische ambassadeur van Nanking naar Moskou ver trokken. Bogomolof, de Sowjet-Russische am bassadeur te Nanking, is gistermorgen per vl'egtuig naar Moskou vertrokken, w.aar hij 7 October aan moet komen. De reden van zijn vertrek wordt niet opge geven, doch men hecht er buitengewoon veel belang aan, Luchtinfanterie. Havas meldt uit Berlijn: In het Duitsche leger zijn thans com pagnieën luchtinfanterie (valscherm springers) opgericht. Een dezer afdee lingen zal bij het oogstfeest op den Bückeberg aanwezig zijn. Vijf dooden bij ontploffing in een machinefabriek. In een machinefabriek te Bctzel is een luchtcompressor ontploft. Tot dusverre heeft men vijf lijken gevonden, terwij elf zwaar gewonden in een ziekenhuis zijn opgenomen. TWINTIG DOODVONNISSEN. De communistische partij der Ar meensche republiek heeft den voorzitter van den raad van Volkscommissarissen den volkscommissaris van landbouw den eersten secretaris van den raad der partij en zijn adjunct afgezet. Zij worden van medeplichtigheid met de Armeensche nationalisten beschu digd De „Leningradskaia Pravda" meldt dat te Staraiaroessa acht leden van een contrarevolutionaire groep ter doo veroordeeld zijn wegens het venvetigen van groote hoeveelheden graan, Volgens de „Krasnaia Karelia" zijn in Poedoje acht menschen weg'ens sabotage ter dooc veroordeeld, terwijl de „Molot" te Ros tof meldt,, dat vier personen wegens sa botage ter dood veroordeeld zijn. BIJNA ZES JAAR AAN EEN STUK GESLAPEN, Patricia Maguire overleden De 32-jarige Patricia Maguire, die be kendheid heeft verworven doordat zij tengevolge van slaapziekte bijna zes jaar in verdoofden toestand heeft gele gen, is vannacht te Chicago overleden. Zij zou juist geopereerd worden toen haar toestand tengevolge van een long ontsteking een ernstig karakter aannam, en ondanks bloedtransfusies slaagden de doktoren er niet in, het meisje in het leven te houden. Pas getrouwde kellner schiet zijn jonge vrouw neer. Gistermiddag is in een eenzaam ge legen gedeelte der gemeente Stouten- burg (nabij Amersfoort) een moordaan slag gepleegd op een jonge vrouw, die daardoor vrij ernstig werd gewond. Een 25-jarige kellner uit Stoutenburg, werkzaam in Amersfoort, kwam des middags naar huis en trof zijn jeugdige vrouw, waarmede hij nog maar kort ge luwd was, in gezelschap van een man, met wien zij blijkbaar reeds eenigen tijd een verhouding had. De echtgenoot wond zich zoo op, dat hij een revolver trok en a bout portant twee schoten op zijn vrouw loste, waardoor zij in de jorst werd getroffen en vrij ernstige verwondingen opliep. De dader heeft waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering ge- ïandeld. Hij is naar de inrichting „Zon en Schild" te Amersfoort overgebracht. De mede-minnaar, afkomstig uit Den daag, heeft de vlucht genomen. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Zij heeft de revolver, waarmede de aanslag is gepleegd gevonden. HET HOOFDHAAR AFGERUKT. Gisterochtend had de zeventienjarige fabrieksarbeidster M. W. uit Amster dam, werkzaam in de cacao- en choco ladefabriek van de erve H. de Jong te Wormerveer, het ongeluk met haar ïoofdhaar in aanraking te komen met de kamwielen van een chocolaterie-ma chine, waardoor het hoofdhaar en een groot gedeelte van hoofdhuid werden af gerukt. In zorgwekkenden toestand is iet meisje naar het gemeente zieken- ïuis te Zaandam overgebracht. Door gasverstikking om het leven gekomen. Het hoofd van de openbare lagere school te Bergen (N.H.) vond gistermid dag, in de stookgelegenheid der cen trale verwarming de 50-jarige schoon maker Hoogenboom levenloos op den grond. Een ontboden geneesheer consta teerde den dood door gasverstikking. Eerste noteermg is vorige koers(en)j daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 45%44% A Amsterd. Bank 148%149% A Pref. Jurgens A 132131% A Ned. Gist- en Spiritusf. 475475 A De Schelde N.B. 42%-^43% C Am, Smelt en Ref. 52%50% A Bom. Sum. H.M, 194—193 A Houth. Alberts 105104% C Union Pac. Rr. 79%81 C Int. Nickel Cy. 3937 Ned. 1000-4 100%—101 O. Indie 34 1000-4 100% Engeland 1960-90 4 81—81 A Koloniale Bnk, 142139 A NJ Hbk. 1000 147%—146 C Ned. H.M. 1000 168%—168 1 A v. Berkels Pat. 66%65% Calvé-Delft 83%—83 Philips Gem. B. afg. 363360-53 Unilever 157156%-54% Am. Car en Foundry 23%23-22% Anaconda Cop. 29%27%-% Bethlehem St, 52%—50-% Kennec Copper 34%>33%-% U. States St. C. 61%—59%-58% North Am, Cy. 15%16% Kon. Petr. Mpij. 392%—388%-84% Contin, Oil Cy, 27%27 Phillips Petr. Comp. 35%35% Shell Union O.C. 16il5-% C Tide Water Ass. Oil 13%13-12% A Ned. Scheepv. U. 140136%-34 A H.V. Amsterdam 483481-74 A Jav,a Cult. Mij. 184%179 A N.I. Suiker U. 137%—133 A Deli Batavia 238236% -25 C Deli Mij. 1000 301%—299-92 A Senembah 300299 -300 NEDERLANDSCHE VOLKSKARAKTERS. Ieder, die van Nederlandschen stam is, vindt hier zijn streek karakter geteekend. Naar ons wordt bericht, zal dit na jaar bij den Uitgever J. H. Kok N.V. te Kampen een prachtwerk verschijnen, dat voor iederen Nederlander en voor allen, die van den Nederlandschen stam zijn, bijzonder belangwekkend is, omdat men er het volkskarakter van zijn eigen streek of stad, en dus zichzelf er in ge teekend ziet. Het werk wordt verlucht met onge veer 60 prachtige foto's van Willem van Malsen, die heel Nederland en half Bel gië is doorgetrokken speciaal voor hei. maken van opnamen voor dit werk. El ke foto geeft een portret van een karak teristieken vertegenwoordiger van een streek. Het boek wordt samengesteld onder redactie van den bekenden schrijver Anne de Vries en den dialecten-kenner drs, P. J. Meertens, terwijl bijdragen worden geleverd door K. ter Laan (Gro ningen); J. P. Wiersma (Friesland); An ne de Vries (Drente); mr. G. J. ter Kuile Sr. (Twente en Oost-Salland); H. J Moerman (Noord-West-Overijsel); G. J Klokman (Geldersche Achterhoek); Jac Gazenbeek (Veluwe en Oost-Utrecht) K. Lantermans (Betuwe); Jo Ypma (Z. Holland en West-Utrecht); Jan Roze laar (N.-Holland); prof. dr. P. H. van Moerkerken ('t Gooi); P. J. Meertens (Zeeland); C. Slootmans (Westel. Noord' Brabant); Antoon Coolen (Ooste Noord-Brabant); dr. W. Roukens (Lim burg); dr. H. Polak (Amsterdam); B Stroman (Rotterdam); mevr. Emmy van Lokhorst (Den Haag); dr. P, H. Ritter (Utrecht); mevr, Ali van Wijhe-Smeding (Zuiderzeevisschers); A. Wapenaar (Noordzeevisschers); dr. J. Leijdesdorff (Joden); dr. W. Pee (Vlaanderen (Bel gië); dr. J. Lindeman (Vlaamsch-Brabant (België)); Lambert Swerts (Belgisch- Limburg); prof. dr. Paul de Keijser (Oost Vlaanderen); Emm. de Bom (Antwer pen); Cypriaan Verhavert (Brussel prof. dr. Paul de Keijser (Gent); dr. Th van Schelven (Nederland). Elke bijdrage is dus geschreven door een auteur, die de bevolking van de be schreven streek door en door kent. Voor dit door-en-door Nederlandsche boek zal zonder twijfel groote belang stelling zijn onder alle lagen van de Ne derlandsche bevolking en bij Nederlan ders van de meest uiteenloopende rich tingen. Het is dan ook inderdaad een nationaal werk bij uitnemendheid. Wettig. Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 13%12% C Southern Pac, Cy. 24 A Southern Rlw. 14%43% A Amst. Rubb. C. 257%—252%-46%- A Deli-Bat. Rubb. 189%—186%-83% A Hessa Dubber 190%188-84, A Serbadjadi S.R, 138%133%-30% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.95 8.95% Berlijn 72.67% 72.70 Parijs 6.19% 6.19% Brussel 30.48 30.48 New-York 1-81 1.81 Dagelijksch indexcijfer, medege deeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 28 September. Aandeelen' koersen: 104,5; goederen groothandels- prijzen: 88,6. (n.s.) Jaren lang is er reeds strijd ge voerd tussen de voorstanders van klas sikaal en die van individueel onderwijs. Vele factoren hebben nog de eersten iet terrein doen behouden. In de verde diging van hun standpunt hebben zij hun tegenstanders steeds voorgehouden, dat zij van het klassikale stelsel een cari- catuur tekenen. Het is in ons land niet zo, en het behoeft ook stellig niet zo te zijn, dat bij het onderwijs aan een klasse iet individu totaal te loor gaat. Een goed onderwijzer of onderwijzeres heeft nog altijd tijd en gelegenheid gevonden, om een zeer begaafden leerling een extra- taak te geven, en om de zwakke broe ders en zusters een speciale moeilijkheid nog eens apart duidelijk te maken. Men spreekt dan van mogelijke differentiatie en in de scholen van ons land is dit ge matigd klassikale systeem feitelijk over al doorgevoerd. Maar ook aan de mogelijkheden bij een goed onderwijzer of onderwijzeres komt een grens. Het aantal leerlingen van een klasse kan zover worden opge voerd, dat zelfs met de grootste inspan ning alleen aan de grote middelmoot het volle pond kan worden gegeven en er geen sprake meer is van extra tijd te be steden aan de uitersten. De begaafden moeten zichzelf dan maar remmen en de zwakkeren, nu ja, die kunnen niet mee en zullen het volgende jaar nog eens over moeten doen. Dat hierbij een groot deel van de ar beidsvreugde van de leerkrachten ver dwijnt, is begrijpelijk. Het gaat hun aan het hart, een deel van de klas aan hun lot te moeten overlaten. En dat geldt juist het meest de zwakkeren, die als van zelf om hun zorg en toewijding vra gen. Maar dat is niet het ergst. Hier wordt te kort gedaan aan een groep kinderen, die er mogelijk hun hele leven de nadelen van ondervinden. Hier wordt een algemeen beproefd schoolstelsel on mogelijk gemaakt en de vrucht van ja renlange ervaring wordt vernietigd. Het gehele schoolbeeld verandert hierdoor. Zelfs bij het veel mooiere klasse-aan tal, dat de oude wet van 1920 voor schreef, waren er vele gemeente- en schoolbesturen, die het ter wille van het onderwijs noodzakelijk vonden, nog meer onderwijzers, de z.g, boventalli gen, aan te stellen. Dat was geen luxu- euse bevlieging uit de hoogconjunctuur- tijd, maar men achtte dit noodzakelijk, om aan alle kinderen vruchtdragend on derwijs te kunnen geven, om aan elk de volle maat te kunnen toedelen. De be rooide toestand van de gemeentekassen heeft aan dit alles een eind gemaakt. En zo zijn in dubbele mate de scholen getroffen en zijn de klassen uitgegroeid, alsof ze van elastiek waren. Dat heeft zich al gewroken, en zal zich hoe lan ger hoe meer gaan wreken, wanneer niet spoedig verbetering intreedt. En heb ben we in de tijd der bezuiniging wel nadelige maatregelen noodgedwongen aanvaard, omdat nu eenmaal in crisistijd allerlei, hoe nuttig ook, eenvoudig niet kan; nu de toestand verbetert, moet op deze nood worden gewezen. Dat hebben de onderwijzersorganisaties gedaan en die plicht rust evenzeer op ieder, die het wel meent met de kinderen van ons volk, d.w.z. met de toekomst van ons volk. Een deel van de nu ruimer vloei ende staatsmiddelen moet worden be steed aan de verlaging van de leerlin- genschaal, opdat goede vrucht en gema tigd klassikaal systeem, met mogelijk' heid van differentiatie, kan worden ver wacht. en de VOETBAL K.N.V.B. te Het Zuiden Zooals men weet heeft d^ K.N.V.B. kennen gegeven, geen uitvoering te zullen geven aan de door Afd. IV en door de algemeene vergadering van den bond aangenomen motie en voorstel-Van Bel, tot uitbreiding van de eerste en de tweede klasse in het Zuiden. Slechts het Maastrichtsche M.V.V. werd bij keuze tot eersteklasser gepromoveerd. De uit voering van de zgn. motie-Van Bel, be- oogende binnen twee jaar te komen tot een aantal van 12 eersteklassers en 12 tweedeklassers heeft de K.N.V.B. dus ter zijde gelegd. Dit optreden van het bestuur van den K.N.V.B. heeft natuurlijk in het Zuiden groote ontstemming gewekt. De ver- eeniging ter behartiging van de belan gen van 2e, 3e en 4e klasse voetbalver- eenigingen in Nederland, in Afdeeling IV, heeft tegen Zaterdagmiddag a.s, te Breda een algemeene vergadering uit geroepen, met als eenig agendapunt het bespreken van den toestand, welke door het besluit van het K.N.V.B.-bestuur is geschapen en van de maatregelen, die thans genomen dienen te worden. Z. V. B. Het bestuur v,an den Z.V.B. heeft be sloten een verzoek van de vereeniging Schoondijke, om de eerste en de twee de klasse in West Zeeuwsch Vlaanderen samen te voegen, in te willigen, wan neer Groede en Breskens daartegen geen bezwaren hebben. Het bestuur van den Z. V. B. heeft een verzoek van de voetbalvereeni- ging De Zeeuwen te Vlissingen om het vierde elftal dezer vereeniging .alsnog in te deelen in de overgangsklasse, af gewezen. Het aantal elftallen uitkomen de in deze klasse zal dus onveranderd blijven. Ruw spel. Op advies van de straf- en scheids- rechterscommissie heeft het bestuur van den Z. V. B. besloten aan vereem- gingen en scheidsrechters een circulai re te doen toekomen, waarm wordt aangedrongen op maatregelen ter voor koming van ruw spel. Z, V. B.-bekerwedstrijiden. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Z. V'. B. besloten een nieuwe regeling he doen ontwerpen voor bekerwedstrijden, en dan opnieuw bekers te doen verspelen. ZWEMMEN, Wereldrecord van Jopie Waalberg erkend. Naar wij vernemen heeft de FJ-N.A. het wereldrecord van Jopie "aa„ 8 op de 200 meter schoolslag, dat zij op 27 Juni van dit jaar te Zaandijk geves- tijd de de tigd heeft met een tijd van 2 min. 58 sec. erkend. Dit wereldrecord geldt te- vens als Europeescn- landsch record. 1 nl lef nd v<l h. SC xrl til ir b: d(l nc re del Vc a«l ze V<1 zc st gc| vc °f| ml la tel hJ de dal U eej sc •rel ku hid le^ en als Neder

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2