Onrechtmatïg bezit KUNST EN WETENSCHAP LANDBOUW. SPORT. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937, No. 228. GEBOORTEN, STERFTE EN HUWELIJKEN. DOROTHEA GERAR& VERLAGING DER LEERLINGENSCHAAL. Ui'Ü Gedurende bijna honderd jaren Het centraal bureau voor de statis tiek heeft in zijn publicatie Bevolking en bevolkingsdichtheid der Nederland - sche gemeenten gegevens verstrekt om trent de geboorten, algemeene sterfte, zuigelingensterfte en huwelijken van 1840 tot heden. Het hierna volgende is aan bedoelde publicatie ontleend. Geboorten, De geboorten vóór 1863 schommelen van jaar tot jaar veel meer dan daarna. Van 1840 tot 1847 daalt het cijfer sterk van 35 tot 29 per 1000 inw., waarop een scherpe stijging intreedt tot 1852 met opnieuw 35 en daarna weer een daling tot 31,5 in 1855. Daarna gaat de lijn in de grafiek van jaar tot jaar vrij scherp op en neer tot 1863 met het cijfer 36, Na 1863 buigt de lijn zwakker tot in 1876 het hoogste punt gedurende de laatste eeuw wordt bereikt met 37 geboorten per 1000 in woners. Het gaat dan behoudens gerin ge schommelingen maar steeds naar beneden tot 1919. V,un laatstgenoemd jaar tot 1920 stijgt het geboortecijfer weer van 24,7 tot 28,5. Deze stijging is zeer waarschijnlijk te verklaren uit het groote aantal huwelijken van 1918 tot 1920 fzie hieronder onder huwelij ken). Van 1920 af gaat het weer berg afwaarts en van 1925 af brengt zoo goed als ieder jaar een nieuw laagterecord. In 1936 was het cijfer gedaald tot 20. Bezien we nu ook nog even de ge boorten van maand tot maand gedu rende de jaren 1930 tot Mei 1937. Op merkelijk is dan, dat v,an jaar tot jaar het hoogste punt merkbaar is in Fe bruari en Maart, waarna de lijn daalt tot Juni en Juli en weer oploopt naar Augustus en September. Daarna volgt weer een daling tot het diepste punt van het jaar in November en Decem ber, waarop het cijfer oploopt naar Fe bruari en Maart van het volgende jaar. Dat w'l natuurlijk niet zeggen, dat in de betreffende gr,afiek geen enkele af wijkingen zijn te bespeuren; zoo geeft de maand Mei van dit jaar (1937) een hooger cijfer dan de maanden Februari en Maart van genoemd jaar. De lijnen der eerst- en latergebore- nen loopen vrijwel evenwijdig met die der geborenen in totaal. Algemeene sterfte. De sterfte schommelt vóór 1870 van jaar tot jaar zeer sterk. In 1847 over treft het sterftecijfer zelfs het geboor- tecijfer (geboortecijfer 29, sterftecijfer 31 per 1000 inw.) In 1849 is het getal nog iets hooger en wordt het hoogste punt in de laatste eeuw bereikt. Na 1870 gaat het met kleine schommelingen steeds naar beneden tot in 1934 een laagterecord wordt genoteerd van 8,3. In 1935 en 1936 volgt dan nog een ge ringe stijging tot 8,7, Hieronder volgen enkele verklarin gen voor de sterftetoppen der betref fende grafiek. 1846 en 1847: schaarschte van le vensmiddelen (z'ekte aardappelgewas) en sterfte aan griep, mazelen, kinkhoest en roodvonk. 1848 en 1849: cholera asiatica. 1855: mazelen-epidemie, groote sterf te onder de ouderen aan ziekten der ademhalingsorganen tengevolge van den strengen winter en een wein'g ty phus. 1859: groote kindersterfte en onder de ouderen kwaadaardige koortsen, keelziekte en cholera; 1866: cholera asiatica; 1871: pokken; 1875: hoogere sterfte ten gevolge van de meeste doodsoorzaken, vooral ten gevolge van ziekten der ademhalingsorganen; 1880: zuigelingensterfte; 1884: kindersterfte door mazelen en roodvonk en een wei nig diphtherfo; 1892: ïnfluenza-epide- 77). door Maar, goede hemel, waren, dat wel bevrijders? Met vernieuwde ontzetting richtte zij haar oogen naar de gestalte V-aiï. ^en kapitein der gendarmerie, die zich daareven boog ever een der stuk ken op den schrijftafel. Zoo op den rug gezien in de bekende êcndarmerie-uni- Wm, leek hij voor hare angstig blikken de oogen in'het minst niet op den man, dien zij den vorigen nacht had zien zit ten aan het hoofd van die lang'e tafel. Zouden de autoriteiten misschien in werkelijkheid besloten hebben tot een nachtelijke transport en was dit een echt escorte in plaats van het pseudo-geleide? Zij gevoelde zich van angst verstijfd, terwijl zij staroogde naar den man in uniform voor haar. Het duurde een volle minuut eer hij haar kant uitkeek. Ge durende een deel van een seconde blik ten zijn kalme blauwe oogen in de hare, onbewogen, maar een waarschuwing lag in hun onbewogenheid opgesloten. Die was evenwel overbodig. Zij, die vertrouwen hadden uitgesproken in haar vrouwelijk vernuft, hadden zich niet vergist. Hoewel haar hart bonsde alsof het zou barsten, stond haar gelaat even kalm als een door geen windje gerim peld water. Maar zoo was het niet met aller ge zicht. mie (het aantal sterftegevallen aan ziek ten der ademhalingsorganen was dit jaar 5000 hooger dan een jaar tevoren); 1900: ziekten der ademhalingsorganen en mazelen-epidemie; 1908 en 1911: groote zuigelingensterfte in het bijzon der in Augustus 1911 ten gevolge van den heeten zomer; 1917: tuberculose- sterfte; 1918: Spaansche griep en tu berculose; 1922, 1927 en 1929: griep. Van 1930 tot Mei 1937 vertoont de grafieklijn van maand tot maand ieder j,aar een overeenkomstig beeld. Het hoogste punt valt in het eerste kwar taal van het jaar om dan te dalen tot het laagste punt in het derde kwartaal en daarn.a weer-te stijgen tot het eer ste kwartaal van het volgende jaar. De sterfte is dan ook in de zomermaanden het laagst en in de wintermaanden het hoogst. Zuigelingensterfte. Na de opmerk'ngen over de algemee ne sterfte, is omtrent de zuigelingen sterfte niet zoo heel veel te vermelden. Het is nml. opmerkelijk, d,at de lijn, die de zuigelingensterfte aangeeft, vrijwel evenwijd'g loopt met die der algemee ne sterfte. Dit geldt zoowel voor de statistiek van 1840 tot heden als de meer gespecificeerde grafiek van maand tot maand over het tijdvak 1930 tot Mei 1937. Hetzelfde kan ook gezegd worden v,an de sterfte aan longtubercu-j lose. De zuigelingensterfte is in 1936 gedaald tot 3,8 per 100 inwoners (laag terecord) en de sterfte aan longtubercu- lose tot 3,5 per 10,000 inw. Huwelijken, Het huwelijkscijfer onderging sedert 1840 weinig verandering, al schommel de het tusschen 6,3 en 9,6 per 1000 in woners. Deze minimum, en maximumcij- fers kunnen als abnormaal worden be schouwd, Het minimum valt in 1847 als gevolg v,an een ziekte van het aardap pelgewas, met een hoog cijfer (8,9) een paar jaar later als gevolg van een groot aantal in den voorbedoelden slechten tijd uitgestelde huwelijken. In 1920 werd het hoogste cijfer (9,6) waargeno men (voltrekking van wegens den oor logstijd uitgestelde huwelijken). Ieder jaar is !n de maand Mei het aantal hu welijken beduidend hooger dan in de andere maanden, terwijl de minste hu welijken worden gesloten in de eerste drie maanden van het jaar. VEREENIGING „HENDRICK DE KEYSER." In het 19de jaarverslag der vereeni- ging „Hendrick de Keyser" te Amster dam, welke vereeniging ook in Zeeland geen onbekende is, wordt o.a. gemeld, dat in tegenstelling met 1935, in 1936 althans aan de e'gendommen één be langrijk pand mocht worden toege voegd, namelijk te Delft aan de Oude Delft, een uit 1759 dateerend huis met een Lodewijk XV-gevel bestaande uit baksteen, In 1936 zijn geen groote restauraties uitgevoerd. Wel werd ten langen leste overeenstemming bereikt over het te volgen project met betrekking tot de restauratie van het Gotisch Huis te Goes. Thans is met deze restaura tie een aanvang gemaakt. De Vereeniging kan onmogelijk steun verleenen voor herstel van woningen, die haar niet toebehooren. Tot aankoop kon om verschillende redenen niet worden overgegaan. Onder de huizen, die hetzij dat ze der Vereenig'ng te koop werden aangeboden, hetzij, dat men voor hun herstel een subsidie ver zocht, kwamen voq.r het perceel Groote Markt C 88 te Hulst en het huis genaamd 'te-Gravensteen" te Z i e- r i k z e e. Men schrijft ons: (n.s,In het begin van Augustus werd door alle onderwijzersorganisaties in ons land een adres aan de Regering gezon den, waarin gevraagd wordt de leerlin- genschaal aanmerkelijk te verlagen. Daar is iets wonderlijks in, dat mensen van zo uiteenlopende levensrichting el kaar vinden. En toch behoeft dit niemand te verbazen. Immers hebben alle wer kers aan de verschillende scholen, van welke gezindte ze ook zijn, steeds meer in de laatste jaren het euvel van de te grote klassen ervaren als een belemme ring voor het geven van goed, vrucht dragend onderwijs, als een rem voor goede tucht en opvoeding. Er was een noodtoestand ontstaan en deze gemeen schappelijke nood heeft een brug gesla gen over alle mogelijke verschillen. Eigenlijk is er iets anders, dat ver wondering moet baren. En dat is, dat het alleen de onderwijzers zijn, die hier actief zijn geworden. Het had veeleer op de weg van de ouders gelegen, om ter wille van onderwijs en opvoeding van hun kinderen in het geweer te ko men. Ze moeten het toch wel bemerkt hebben, dat door de bezuiniging der laatste jaren de klassen steeds groter werden en er dus aan ieder leerling af zonderlijk minder aandacht kon worden besteed dan dat vroeger het geval was. Dat ook het vraagstuk van de tucht veel moeilijker geworden is, is de laat ste tijd ook wel tot ieder doorgedrongen. Men heeft dit alles echter aanvaard, zoals men zovele onaangename dingen in de jaren van economische neergang heeft aangenomen. Er moest immers scherp bezuinigd worden en begrijpelij kerwijze heeft ook het onderwijs ver scheidene veren moeten laten. Wat ech ter de gevolgen van de verhoging der leerlingenschaal in hun volle consequen tie zouden zijn, beginnen we in de laat ste maanden pas te merken en als de verbetering-zou uitblijven, zou de scha de steeds groter worden. Want die leerlingenschaal beslist over het aantal onderwijzers, dat aan een bepaalde school met een zeker aantal leerlingen kan worden toegestaan Laten we een enkel sprekend voorbeeld daar van nemen. Toen in 1920 minister de Visser de nieuwe onderwijswet maakte, kreeg een school van 230 leerlingen 8 onderwijzers. Door de verschillende be zuinigingen is het aantal onderwijzers gedaald tot 5, Een eenvoudige deling laat zien, dat ieder leerjaar dan onge veer 35 leerlingen heeft, de 7de klasse minder. Maar voor die Zeven klassen zijn nu geen zeven onderwijzers beschik baar. Er moet dus gecombineerd wor den. Maar zelfs het samenvoegen van de twee kleinste klassen geeft een groep van meer dan 50. Dat "dit tot onoverko melijke moeilijkheden aanleiding geeft, behoeft niet te worden gezegd. Het is zelfs wel te begrijpen, dat aan sommige scholen geregeld weer andere groepe ringen, andere knipperijen van klassen worden geprobeerd. Nu g'aat het met de rijksmiddelen be ter. Dat dit geen potverteren betekent, begrijpt ieder. Maar zelfs de meest ver stokte pessimist zal moeten toegeven, dat er meer ruimte komt en dat dus de schadelijkste bezuinigingen kunnen wor den teruggenomen. En daartoe behoort stellig de te hoge leerlingenschaal. Ver betering daarvan komt aan de kinderen van ons volk, dus aan de gehele volks kracht ten goede. Daarom vrage ieder met vrijmoedige beslistheid, dat de vol gende begroting voor deze verruiming' plaats geeft, De inkomsten van dc schat kist laten dit stellig toe, Onder het twaalftal, over wier lot be slist zou worden, stond nog een ander een der vijf ter dood veroordeelden die evenals Katya, het doen en laten van den pseudo-kapitein had gevolgd Enkele geruchten omtrent het plan tot bevrijding waren onlangs tot in zijn cel doorgedrongen, niet meer dan vage ge ruchten, heimelijk verspreid maar zon der bijzonderheden. Den datum wist hij niet, hij wist evenmin of men het plan als onuitvoerbaar had opgegeven, en hij kon zich dus enkel in gissingen verdie pen omtrent den toestand van het oogenblik, „Dat zou alles prachtig kloppen met het oorspronkelijke plan", overwoog de ongelukkige, terwijl hij angstvallig naar den kapitein blikte, in de hoop te kun nen uitmaken, of het een echte kapitein was, dan wel niet; en natuurlijk Zou hij dan zijn rol wel voortreffelijk spelen. Maar zoo goed als deze zou het zeker niet kunnen doen. Het moest wel een echte kapitein zijn en dus zijn we inder daad op weg naar de Citadel. En een oogenblik later: „Zou iemand zoo netjes de ascb van zijn sigaret in het bakje deponecen, als hij wist, hoeveel levens aan een zijden draad hingen? En toch heb ik vroeger wel van zooiets gehoord. Als zij nu toch eens socialisten waren.... maar neen, dat is ondenkbaar". Terwijl hij aldujs tu'cschen hoop en vrees dobberde, had het geen haar ge scheeld, of een der andere gevangenen had ze allen verraden. Toen hij een nieuwe sigaret aanstak bemerkte de Litauer, dat de oogen van dien man onafgebroken op hem geves- stigd waren. Ze herkenden elkaar on middellijk. Een dier mogelijkheden, welke, ondanks alle voorzorgsmaatre gelen, toch aan de aandacht der samen zweerders waren ontsnapt. Beiden her innerden zich nu, dat zij het vorig jaar te Kowno elkaar eenmaal, en dan slechts gedurende enkele minuten, hadden ont moet. Den gevangene zei die herkenning alles, daar ieder precies wist, tot welke partij de andere behoorde. In de ver dwaasde oogen van zijn partij genoot las de Litauer zulk een verrukking, en zulk een alles overstelpende dankbaarheid, dat hij weer naar zijn zakmes tastte, overtuigd, dat het oogenblik om de tele foon af te snijden was gekomen, Norsch keerde hij hem zijn breeden rug toe, en ging zoo staan, dat hij aan de oogen van den gevangenisdirecteur het gezicht van dat alles verradende gelaat onttrok, ter wijl hij tegelijkertijd een stroom van ver wijten deed hooren over de traagheid, waarmede de gevangenen werden afge boekt, „Ik ga even kijken, oT mijn mannen klaar staan", ;zei hij nijdig, „ik hoop, dat u dan eindelijk gereed belieft te zijn als ik terug ben". Buiten haalde de Litauer eenige ma len diep adem. Hij had niet gedacht, hoe heerlijk de lucht was, welke niet hing in de gruwelkamer, welke hij daareven had verlaten. De gevangenwagen stond klaar met den koetsier op den bok, doch nog Ontsmetting van pootaardappelen tegen Rhizoctonïa, Ter bestrijding van de Rhizoctonia- ziekte in aardappelen wordt ontsmet ting van dat pootgoed, waarop de brui ne of zwartacht ge korstjes van deze schimmel (zg. sclerotiën) in eenige mate voorkomen, ten zeerste .aangeraden. De aanwezigheid van de sclerotiën kan vastgesteld worden door een flink mon ster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart gekleurde scletoriën worden dan goed zichtbaar. Ontsmetting in het najaar verdient .aanbeveling boven die in het voorjaar. Laat in het voorjaar ontsmetten moet worden afgeraden. Raadzaam is het ook, de aardappe len eerst eenigen tijd na het rooien te behandelen, opdat de huid goed is .afgehard. Er bestaat anders eenige kans op beschadiging. Voordat tot ontsmetting wordt over gegaan, moeten de aardappelen ont daan worden van den aanhechtenden grond, door ze te wasschen in gewoon water. Wordt dit nagelaten, dan kan de ontsmettingstof niet voldoende tol de sclerotiën doordringen. Ook verf est zij bij de aanwezigheid van grond spoediger haar werking. De ontsmetting kan worden uitge voerd met in alphabetische volgorde genoemd, Aretan of sublimaat. Aretan wordt .aangewend in een op lossing van 1 Vz op duizend, dus 1 'A gram op 1 liter water, waar'n de aard appelen, na eerst te zijn afgewass.chen 20 tot 30 minuten worden ondergedom peld. Aretan k.an meerdere malen ach tereen, tot zesmaal toe, aangewend worden, Noodig is dan, dat telkens na iedere behandeling per 100 liter oplos sing 4 liter Aretan oplossing van dub bele sterkte, dus van 3 op du'zend, wordt toegevoegd. Wordt de oplossing slechts 3 maal gebruikt, d.an is dit niet noodzakelijk. Aretan voege men niet direct aan het water tóe, maar men make van de be noodigde hoeveelheid eerst een papje, dat daarna onder flink roeren in het w.ater wordt gebracht. Men kan, daar Aretan ijzer n et aan tast, hiervoor ook bakken van dit ma teriaal gebruiken. Zink wordt echter wel aangetast. Bij aanwending van sublimaat worden de aardappelen gedurende 1V* uur on dergedompeld in een oplossing ter sterkte van 1/10 pet. (dus 1 op dui zend dat is dus 1 gram per liter). Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublim.aat-pastilles a 1 gram Deze wegen plm. 1 lA gram maar bevat ten 1 gram sublimaat. Er zijn ook pas tilles in den handel, die slechts V? gram sublimaat bevatten. Bij den .aanschaf houde men hiermede reken'ng! Ter ontsmetting van 1 hl aardappe len (plm. 70 kg) is 50 liter oplossing voldoende. Dezelfde oplossing kan drie maal achtereen gebruikt worden. Zoo wel bij aanwending van sublimaat als van Aretan lette men er vooral op, dat het water niet te koud 's. Lager dan 5 gr. C. mag de temperatuur in ieder geval niet zijn. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting hiermede slechts uitgevoerd worden in houten of steenen vaatwerk. Na de behandeling dienen de ont smette aardappelen, voordat ze opge borgen worden, goed gedroogd te wor den. Daar, zoowel subl'maat als Aretan giftige stoffen (maaggiften) zijn, be trachte men de noodige voorzichtigheid Nadere inlichtingen worden ver schaft door den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen en door de bij; dezen Dienst werkzame ambtenaren zoomede door de heeren Rijksland- en T uinbouwconsulenten. enkele politieagenten zaten in een prachtig natuurlijke houding te domme len. Hen zoo ruw en barsch mogelijk te bevelen op te staan deed den overspan nen zenuwen van den kapitein werkelijk goed. „Geef acht!" Na de gebruikelijke bevelen gegeven te hebben en den koetsier eens goed te hebben opgenomen, terwijl hij oogen- schijnlijk het voertuig inspecteerde keerde de officier naar het kantoor te rug, waar hij alweer een ander gevaar onder de oogen had te zien. „Mijnheer de kapitein", met die woor den ontving hem de gevangenisdirec teur, „zou u mij willen veroorloven eenig'e leden van mijn personeel ter uwe beschikking te stellen? Zes man lijken mij wel wat weinig toe voor de behoor lijke bewaking van zooveel gevangenen onderweg. Ik zou u een bereden escorte kunnen meedgeven". De Litauer stond op het punt in zijn verbittering een nijdig antwoord te ge ven, doch hield zich bijtijds in. Op eenigszins teemerige wijze zei hij: „Heelemaal niet noodig. Mijn mannen zijn puik. Zij brengen het er best af. •Wil nu nog eens appèl houden over de gevangenen in mijn bijzijn, We hebben nu langzamerhand genoeg tijd verbeu zeld". De stemmen der gevangenen trilden hoorbaar als zij op hun namen antwoord gaven. Het gesprek over het bereden escorte had hun angst weer doen toene men, Zelfs zij die tot nog toe niet ver- VOETBAL. Wedstrijdprogramma Z.V.B. Zaterdagcompetitie Walcheren: Arne- muiden 1Serooskerke 1; Oostkapelle 1R.C.V. 2; R.C.S.S.erooslqerke 2; R.C.V. 1Souburg 2; S.M.Z. 1Vlissin- gen; Souburg 1Veere 1. Adspiranten. SerooskerkeR.C.S.-B; Zondag. Adspiranten. Eiland Boys Vlissingen; R.C.S.-ADe Zeeuwen; ZeelandiaMiddelburg le kl. A: Hansw. BoysGoes 3; Dom burgKruiningen;, Middelburg 3De Zeeuwen 2; R.C.S. 2Vlissingen 3; le kl, B: B.K.V.VHontenisse; Ter- neuzen 3Oranje; R.I.A.Tern. Boys; Corn. Boys 2Philippine 1. le kl. C: S.C.D.Schoondijke; Hoofd plaat 2Breskens 2; Oostburg 2Groe- de; IJzendijke 2Biervliet 2; Overgangski.; Vlissingen 4Walche ren; Middelburg 4De Noormannen; NieuwlandEiland Boys 2; 2e kl. A: CortgeneDe Zeeuwen 5; E.M.M 2Elljcwoujtsdijk 1; Gojes 4 De Zeeuwen 4; Zeelandia 4RC.S. 3, 2e kl. B.: Philippine 2Terneuzen 4; Axel 3Corn. Boys 3; Sluiskil 2Hon tenisse 2. 2e kl. C.: Groede 2Schoondijke 2. 3e kl. A,: R.C.S. 4Domburg 2; Vlis singen 5E.M.M. 3; Walcheren 2De Zeeuwen 6; Walcheren 3Zeelandia 5. ATHLETIEK. Tijdens athletiekwedstrijden te Parijs heeft de Belgische athleet Mostert het wereldrecord op de driekwart mijl ver beterd en gebracht op 3 min 4/10 sec. Het oude record stond op naam van La- doumiegue met 3 min 6/10 sec. SCHAKEN. DE SCHAAKLOOPBAAN VAN KERES Door zijn partij tegen Capablanca re mise te maken heeft, zooals reeds ge meld, de 21-jarige Esthlander Keres den sterk bezetten achtkamp in Oostenrijk gewonnen. Paul Keres is, als zoon van een kleer maker, in 1916 te Parnu in Esthland ge boren. Het lag in de bedoeling, dat Paul: ook het vak van de naald en de schaar zou kiezen, doch hoe geheel anders is het geloopen. Thans, 21 jaar oud, is hijj student in de wiskunde aan de universi teit te Reval en een gevierd grootmees ter. Op zeer jongen leeftijd heeft Keres het schaken geleerd. Zeer spoedig nam hij een vooraanstaande positie in het schaakleven van zijn land in. Hij is op het oogenblik vice-voorzitter van den Esthlandschen schaakbond (nauwelijks meerderjarig) en redigeert het officieel orgaan van deze organisatie. Toch is. Keres geen eenzijdig type. Hij houdt van voetbal, speelt tennis en pingpong, en is een verwoed.... postzegelverza melaar. Aljechin's stijl'.. Van alle jongere spelers imponeert de stijl van Keres het meest. De Esthlander is vol ondernemingslust, heeft een uit gesproken voorkeur voor gambieten, ontwikkelt vrijwel altijd een aanvallend spel. Geen wonder, dat zijn wijze van spelen vaak met die van Aljechin verge leken wordt. En ondanks zijn aanval lend spel, verwaarloosd Keres de verde diging niet, integendeel, hij is zeer taai en moeilijk te verslaan. Theoretisch is: hij uitstekend op de hoogte en hij heeft, een speciale studie gemaakt van ope ningsvarianten. Keres' sportiviteit wordt alom ge roemd. Hij neemt een verliespartij rustig en kalm op, maar wee.... den verlie zer. Immers, bij een volgende gelegen heid speelt Keres tegen zijn overwin naar altijd scherp op winst. Talrijke: oordeeld waren, begonnen te geloovenv dat zij in eens naar de galg zouden ge bracht worden. Met hun bundeltjes goed! aan hun voeten of onder hun arm dedem zij denken aan een troepje landverhui zers, die op een of andere onherbergzaam strand waren geworpen. Op een van de namen kwam geen antwoord; het was van die van den jon gen man met hoofd en hand in verband,, die, te ver weg om te antwoorden, zwij gend op zijn beenen stond te wankeleav, blijkbaar op het punt van ineen te zak ken. Een oogenblik liet de Litauer zijn oogen op hem rusten doch hij ging daar na haastig verder, alsof hij vreesde toe^ te geven aan een uiting van medelijden» welke te zeer zou afsteken bij de rol, die bij tot nog toe zoo onberispelijk bad vervuld Na de registratie der namen,, restte nog de onderteekening van het stuk, waarin verklaard werd, dat de gevan genen waren overgenomen, Het moei lijkste oogenblik moest nu komen. Met een goedgeveinsde verstoordheid wierp' de kapitein de pen op den grond, den' gevangenisdirecteur een flink standje: gevend, dat hij hem zulk een onbruik baar ding had durven geven. In zijn ver warring draaide deze veelgeplaagde ambtenaar zich om ten einde zijn assi stent daarvoor te berispen, maar deze haastte zich de schuld op een der aan wezige beambten le schuiven. Onder 'n storm van verwijten en berispingen be gon de uittocht der gevangenen uit het kantoor. (Wordt vervolgd);

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 9