KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. Ou&iïoWanöscïie Pyptabak @1 Oub-fiollanösche ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937. No. 228. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Van Zeeland blijft. Op 't einde der vorige week is te Brus sel een kabinetscrisis opgelost, welke bijna uitgebroken zou zijn: een innerlijke crisis dus, waarvan naar buiten het nog al onbegrijpelijk gerucht doordrong Wat er precies aan de hand was, weten ver moedelijk alleen de ingewijden; maar de socialistische ministers en het bestuur der Belgische werkliedenpartij vonden het noodig onverwachts te beraadslagen, in het openbaar te verkondigen, dat Van Zeeland h.i. behoorde aan te blijven en bij den minister-president op dat aan blijven aan te dringen. De heer Spaak, de (socialistische) minister van buiten- landsche zaken, die de Volkenbondsver gadering bijwoonde, kwam zelfs voor de zaak uit Genève terug. Van Zeeland blijft aan. Het nationale coalitie-kabinet zal zijn arbeid ten bate van 's lands welvaart voortzetten, zoo vernam men tenslotte. De gevolgtrekking, welke men uit het voorgevallene moet maken, is dat Van Zeeland in den loop der vorige week als zijn voornemen te kennen had gegeven, het bijltje er bij ,neer te willen leggen. De eigenaardige activiteit der socialis tische hoofden laat geen andere onder stelling' toe. Maar waarom de minister president dan opeens wilde heengaan, daarover verkeert men in het ongewisse. Het heeft zeer zeker na de geruchtma kende affaire met de Nationale Bank niet aan voorspellingen over wijzigingen in het kabinet ontbroken. Van Zeeland leek echter betrekkelijk ongeschonden uit den strijd te voorschijn te zijn geko men. Heeft hij nu toch het gevoel ge had, dat zijn gezag een deuk opliep en dat het daarom maar beter voor hem zou zijn, van het politieke tooneel te verdwijnen? Inderdaad, heelemaal on gerept liet het schandaal zijn gezag niet, ook al nam de Kamer met zeer groote meerderheid een motie aan, waarin zijn onbaatzuchtigheid werd vastgesteld. De openbare meening in België heeft nadien er blijk van gegeven, dat ze een deel van haar vertrouwen in den minister president, die het crisisspook op de vlucht heet te hebben gedreven, ver loor. In het bijzonder het feit, dat hij na zijn aftreden als vice-president van dfe Nationale Bank, toch nog eenige hon derdduizenden franken uit het directie potje der instelling opstreek en ze gebruikende om enkele minister! eeie uitgaven te dekken er geen mededee- ling van deed aan den fiscus, ve~oor- zaakte een vlek op zijn blazoen van on kreukbaar mensch, al schijnt deze zaak formeel recht geredeneerd ie kunnen worden. Zoolang niet anders blijkt, moet men aannemen, dat Van Zeeland vooral om dit tanen van zijn prestige, heeft willen heengaan; en dat hij, dus, na van zijn voornemen kennis gegeven te hebben aan zijn socialistische medewerkers, zich door hen alsnog heeft laten bepra ten. Maar dan blijft toch nog onopgehel derd, waarom het juist de socialisten moesten zijn, die zoo warm liepen voor de voortzetting van zijn ministerieelen arbeid, en de liberale en katholieke coalitie-genooten zich schijnbaar niet veel om de zaak bekommerden. Welis waar werd van liberalen kant ook een soort motie van vertrouwen in Van Zeeland gepubliceerd, maar verder maakten ze het zich niet bijzonder druk. En de katholieken zwegen, in alle ta len: zoowel in 't Fransch als in 't Vlaamsch. Wij hebben onlangs op deze plaats uiteengezet, dat de coalitie in België ze kere politieke scheuren ging vertoonen; dat er onder de liberalen en de katho lieken verzet aan 't opkomen was tegen den nogal drastisch linkschen koers van de regeering. Met het oog' daarop zou de vraag gesteld kunnen worden, of de so cialisten vreesden, dat de coalitie uit el kaar zou zijn gevallen, indien Van Zee land was heengegaan; en er dus een nieuw kabinet gekomen zou zijn zonder socialistische ministers? En dan komt als tweede aan de orde de vraag, of de socialistische ministers dan soms toe zeggingen hebben gedaan voor een re geringsbeleid, meer ten genoege van de burgerlijke coalitie-genooten. Want zoo niet. dan blijft de kans, dat de regeering binnen zeer afzienbaren tijd toch uiteen spat, even groot als ze voor de gebeur tenissen der vorige week reeds was. Het aanblijven van Van Zeeland brengt wel allerminst mede, dat de strijd tusschen links en rechts in den boezem der na tionale coalitie als 't ware automatisch bezworen zou worden. Een tijdlang kan zijn gezag zoo groot geweest zijn, dat het latente tegenstellingen er gemakke lijk onder hield, zoo groot is het thans bij lange na niet meer. De politieke en economische omstandigheden spreken hier trouwens ook een woordje mee: Van Deg'relle ducht men geen gevaar meer en de opleving houdt de aandacht van de openbare meening lang niet zoo scherp als weleer de crisis op het beleid der regeering gespannen. Daardoor ver mogen de heeren zich weer wat meer vermaak op het slappe koord der partij politiek te gunnen. DE TOESTAND DER GEMEENTEFINANCIëN VOOR 1938. Ruim 72 pet. der gemeenten ver wacht voor 1938 nog niet de gunstige gevolgen van de eco nomische opleving. Waar schijnlijk nog grootere moeilijk heden dan in 1937, De vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft eenigen tijd geleden bij de verschillende gemeenten 'n enquê te ingesteld inzake den toestand der gemeente-financiën, waarbij in het bij zonder aandacht is geschonken aan de verwachtingen voor 1938. Volgens de resultaten van dit onderzoek zullen in 49,45 pet. van het aantal gemeenten de begrootingen *voor 1938 een onge veer gelijk beeld vertoonen dan die voor 1937, terwijl 27,78 pet. een gun stiger en 22,77 pet, een ongunstiger beeld geven in vergelijking met vorig jaar. Dat wil dus zeggen, dat ruim 72 pet, der gemeenten voor 1938 nog geen gunstige gevolgen verwachten van de economische opleving. Genoemde vereeniging heeft hierin aanleiding gevonden om een uitvoerig schrijven te zenden aan de Regeering, waarin een uiteenzetting is gegeven van den financieelen toestand der ge meenten, gelijk deze zich voor de naas te toekomst en vooreerst voor het jaar 1938 laat aanzien. In het laatste num mer van het weekblad voor gemeente belangen worden dienaangaande enke le mededeel'ngen gedaan. De conclusie, waartoe het schrijven der vereeniging komt, is, dat er ver schillende en belangrijke factoren zijn, welke, ook indien de economische op leving verder in het bestaande tempo voortgang heeft, zullen belemmeren, dat het binnen afzienbaren tijd, ook bij handhaving van den hoogen belasting druk, zal komen tot herstel van een toestand van evenwicht ten opzichte van de gemeente-financiën. Het bestuur kan, in het algemeen gesproken, voor de naaste toekomst, na 1938, niet an ders verwachten dan een zeer langza me en gedeeltelijke verlichting in de moeilijkheden, waarih de gemeenten nu sedert jaren bij het regelen van haar financiën verkeeren. En tenslotte, en kel ziende naar het jaar 1938, kan met redelijke zekerheid worden aangeno men, dat dit jaar voor de gemeenten als geheel genomen in financïeele moei lijkheden voor 1937 niet zal onderdoen en voor een aant,al, zoowel kleine als groote gemeenten, in moeilijkheden 1937 nog zal overtreffen. Op grond van een en ander wordt aan de Regeering verzocht maatregelen in overweging te willen nemen, welke het herstel der gemeente-financiën waarmede, indien het enkel aan de economische ontwikkeling werd over gelaten, naar gegronde verwachtingen, nog een groot aantal jaren gemoeid zou zijn zouden kunnen bespoedi gen. HET MOND- EN KLAUWZEER. Verruiming van kalverentoe- wijzing gevraagd. De besturen van den bond van kaas producenten den bond van coöperatieve zuivelfabrieken, en de coöperatieve ver eeniging' „de producent" te Gouda heb ben aan den minister van economische zaken te 's Gravenhage het volgende telegram gezonden: „Het mond- en klauwzeer eischt vele slachtoffers onder het vee van diversen leeftijd. Teeltbepevking maakte voor heen reeds het kwalitatief op peil hou- J'.n van den veestapel voor deze stre ken zeer moeilijk Bovengenoemde sterf te brengt de betrokkenen in een zeer moeilijke positie. Direct belang voor de weidestreek van Zuid-Holland en van dm Nederlandsche.i veestapel in he: al gemeen eischt thans verruiming van kal veren toewijzing. Bruikbare kalveren tot slachtbank verwijzen nu in den veesta pel groote tekorten ontstaan, is niet te verantwoorden, DE BEGROOTING VAN ROTTERDAM Een geraamd nadeelig saldo van f 1.400.000. Gisteren is verschenen het ontwerp- begrooting voor 1938 der gemeente Rot terdam. Het ontwerpt toont een nadeelig saldo van f 1.400.000, wat f 400.000 min der is dan voor het loopende dienstjaar kon geraamd worden. B. en W. wijzen er op, dat hieruit niet mag worden afgeleid, dat de budgetaire toestand verbetering van beteekenis neeft ondergaan. Van een eenigszins nor male begrooting zal geen sprake kun nen zijn, zoolang de gewone dienst reeds in eersten opzet wordt ontlast van wacht gelden, die tot een bedrag van rond f 2.000.000 naar den kapitaaldienst zijn overgebracht. Voorts wijzen B, en W. er op, dat zij wel meenen dat het keerpunt in de cri sis is gekomen, en dat zij bij het samen stellen van de begrooting hiermede ook wel rekening hebben gehouden, doch dat de gunstige invloed hiervan verminderd wordt door de inmiddels ingetreden prijsstijging, die de uitgaven doet ver meerderen en dan het feit, dat bij de be lastingen nog geheven worden over de verminderde inkomsten der crisisjaren, waardoor dus de ontvangsten niet veel stijgen. Uit dien hoofde werd dan ook de op brengst van de personeele en gemeente fondsbelasting op ongeveer hetzelfde bedrag geraamd als in de begrooting van 1937. Hoogere opbrengst verwach ten B. en W. van de belasting op open bare vermakelijkheden (f 40.000) en die op de zakelijke belasting op het bedrijf (f 50.000). Prof, Huizinga onder de geboden. Naar wij: vernemen zal prof. dr. J. Huizinga binnenkort in het huwelijk treden met mej. A. A. C, M. Schölvinck, dochter van den heer en mevrouw SchölvinckRomme te Amsterdam. Op 18 September hebben prof. Hui zinga en mej. Schölvinck aangeteekend ten stadhuize te Leiden. DE TREINENLOOP. Gelijk met den overgang van den zo- mertijd in den wintertijd in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 October a.s. gaat ook de winterdienst bij de Ne derlandsche spoorwegen in en geldt de ze dus van af Zondag a.s. Op de lijn VlissingenRoosendaal zijn slechts en kele wijzigingen waarvan de uren voor de mailtreinen de belangrijkste zijn. De ze komen thans te Vlissingen aan te 12.27 en 13.37 dit wordt 11.42 en 12.39; zij vertrekken thans daarvan te 18.16 en 18.33 dit wordt 17.15 en 17.38. Van de overige treinen ondergaat die welke thans te 10.43 van Roosendaal vertrekt, van Kruiningen te 11.23, van Goes te 11.37, van Middelburg te 11.56 aankomst te Vlissingen 12.04 de volgen de verandering: 10.54, 11.33, 11.47, 12.07 en 12.15. -i 'M Een mooi succes. Op het zangconcours te Scheveningen gehouden op 25 Sept. en uitgeschreven door de groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond, beeft de gemengde zang- vereeniging „Hosanna" te Ierse- k e, o.l. van haar dirigent J. P. Kou semaker uit Hansweert, zooals gemeld, een eersten prijs gehaald, zulks met 348 punten; het benoodigde aantal punten was 300, zoodat hieruit v,alt op te ma ken, hoe schitterend dit Zeeuwsche koor gezongen heeft. Als verplicht werk werd gezongen Musica, aldersoet- ste const., getoonzet door dr. Joh. Wa genaar. Als vrij nummer „Psalm 138" van J. P. Sweelinck. Als prijsrechters waren uitgenoodigd de heeren Willem Andriessen, Henk Badings, B. van den Sigtenhorst Meyer, dr. Johan Wagenaar en J. P. J. Wierts, waarvan 3 de punten uitschreven. DE GROND VOOR DE P.Z.E.M. Zooals men zich herinneren zal be sloot de Raad op voorstel van B. en W. in de vergadering van 21 Juli tot verkoop van 11285 m2 grond aan den Vlissingschen Singel aan de N.V. „P.Z.E.M." Thans heeft de P.Z.E.M. er de aan dacht op gevestigd, dat na de opsom ming der oppervlakten van het verkoch te, de woorden „zonder de aanwezige opstallen" ten onrechte voorkomen, aangezien harerzijds in de voorafgegane briefwisseling uitdrukkelijk overdracht ook van de opstallen was bedongen en B. en W. zich hadden bereid verklaard zulks te bevorderen. Een en ander is in derdaad juist en, waar de opstallen voor de gemeente als afbraak van zeer gering belang zijn stellen B. en W. voor be doelde woorden alsnog te schrappen. Tevens had de P.Z.E.M. den wensch uitgedrukt te bepalen, dat de lasten, op het verkochte rustende, niet van 1 Oc tober 1937 doch van 1 Januari 1938, voor haar rekening zullen komen; waartegen B. en W. evenmin bezwaren hebben, terwijl zij ten slotte nog voor stellen nader te bepalen, dat de gron den, voor zoover de perceelen vrij zijn van opstallen, niet op 1 October doch op 1 November zal geschieden. MOND- EN KLAUWZEER. Ook binnen de gemeente Middelburg is thans mond- en klauwzeer bij runde ren vastgesteld, terwijl proces-verbaal is opgemaakt tegen een persoon, die vee, verdacht van met genoemde ziekte be smet te zijn, vervoerde. Verkeersovertredingen, Niettegenstaande nu reeds geruimen tijd het éénrichtingsverkeer van kracht is, moet de politie nog telkens verbali- seerend optreden tegen inwoners, die straten in verkeerde richting bereiden en wij zelf staan er ook verbaasd over hoe dikwijls dit nog voorkomt. De bor den geven toch duidelijk aan waar men niet rijden mag. Een tweede overtreding van de nieu we verkeersverordening wordt ook tel kens overtreden, n.I. het vervoeren van een tweeden persoon op een rijwiel, waaraan niet behoorlijk steunen voor de voeten van dien persoon zijn aange bracht. Ook deswege vielen weer pro cessen-verbaal. Ten slotte is een per soon verbaliseerd, die geen bel op de fiets had. De rijwielmisère. Op het politiebureau staat weer een rijwiel, dat onbeheerd werd aangetrof fen en aangifte is gedaan van diefstal van een ander stalen ros. Overtreding Arbeidswet. De politie maakte proces-verbaal op tegen den uitvoerder van de werkzaam heden voor de verbouwing van het gast huis, die een aantal schilders te lang liet werken. Voor het Roode Kruis, De Zaterdag alhier gehouden speld jesdag ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft opgebracht 200. Gouden jubileum. Gister was het 50 jaar geleden dat de heer I. J. van Dis, werkzaam in de timmerfabriek der N.V. Kon. Mij. „De Schelde", bij deze maatschappij in dienst trad. Ten kantore werd de jubilaris door de directie gecomplimenteerd en ontving hij de gebruikelijke enveloppe. Ook van andere zijde mocht de heer Van Dis ve le blijken van belangstelling ondervin den. BEHANDELING GEMEENTE- BEGROOTING. De agenda voor de Vrijdag a.s. te hou den raadsvergadering bevat o.a. een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de begrootingen der gemeente en der bedrijven voor 1938, een voorstel heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. ARNEMUIDEN. Toen Maandagmorgen een personen-auto afkomstig uit België moest remmen voor een vrachtauto welke voor hem reed en die wilde stop pen, bleek dat de remmen van den wa gen niet direct functioneerden. Dit had tot gevolg dat de Belgische auto tegen de vrachtauto aanreed, waardoor de ra- diateur geheel ingedrukt werd en de motor zoodanig beschadigd werd, dat deze niet meer kon werken. De bescha digde wagen is door de aangereden vrachtauto op sleeptouw genomen en naar een g'arage vervoerd. ARNEMUIDEN. De buurtvereeniging Tuindorp en omstreken hield Zaterdag een algemeene vergadering, onder lei ding van J. van Belzen, Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het aantal betalende leden 90 bedraagt. Hiervan betalen 74 jaarlijksche en 16 leden maandelijksche bijdragen. Het aan tal bestuursleden werd uitgebreid tot 7 personen. Tot voorzitter werd benoemd J. van Belzen. tot secretaris J. Dekker en tot penningmeester P. de Nooijer. In beginsel werd besloten bij e.v. feestelijk heden deel te nemen. VEERE. De dezer dagen alhier ge houden speldjesdag ten bate van het Misdeelde Kind (stichting Hoenderloo) heeft 19 opgebracht. WEG IN EEN RICHTING GESLOTEN. Overeenkomstig het verzoek van het gemeentebestuur van Kapèlle hebben Ged. Staten van Zeeland den Hillewerf- weg onder Kapelle en den Eliwerveweg onder Kattendijke gesloten verklaard voor het verkeer met motorrijtuigen, ko mende van den Rijksweg GoesKapel le. ELLEWOUTSDIJK. Zaterdag zag men onder deze gemeente een groot aantal pakken geperst tarwestroo in de Schelde drijven. Het gelukte een honderdtal pakken te bergen, maar het grootste gedeelte is verder weggedreven. Zooals later bekend werd, behoorde het stroo tot de lading van het schip van schipper Van der Doe u t Zierik- zee. IERSEKE. De teraardebestelling van den Maandag zoo plotseling overleden ds. H. Engelsma, Ned. Herv. predikant alhier, zal Donderdag a.s. te Zwolle plaats hebben in het familiegraf van den overledene. De rouwdienst wordt gehouden in de Ned. Herv, kerk te Ierseke Woensdag middag 5 uur door ds. Peetersen van De Maarn. Een deputatie van kerkeraad en kerk voogdij van Ierseke (de heeren W. Hoonders en P. de Koeijer) zal naar Zwolle gaan. KLOETINGE. Donderdagavond ver gadert de Raad. 0.,i. wordt voorgesteld A. van de Velde wederom te belasten met de straatverlichtings-controle te gen f 3 per week en het onderwijzend personeel der o.l. school wederom aan te wijzen voor den cursus 1937-1938 van het openbaar, vervolgonderwijs, te gen f 1,50 per gegeven lesuur. Voorgesteld wordt een nieuwe school geldheffing voor het Openbaar Vervolg onderwijs volgens de belastbare huur waarde der Personeele Belasting en wel per leerling en per cursus, bij belastbare huurwaarde van f 125f 175 f 1; f 175 --f 225 f 2; f 225—f 275 f 3; f 275— f 325 f 4 en f 325en meer f 5. Verder wordt voorgesteld om deel te nemen aan de door de Ver. van Ned. Gemeenten op te richten onderl nge verzekeringsvereeniging, nu ingevolge de Gemeentewets-wijziging de gemeen te zich moet verzekeren tegen fraude, diefstal enz. De kosten hiervan worden geraamd op f 30 's jaars. Voorstel om aan de gewestelijke landstormcommissie Zeeland een jaar lijksche bijdrage van f 5 te verleenen. zooals Tromp en De Witt en De Ruyter ze rookten, geurig, mild en lang van sneê. Zulke lekkere, frissche tabak, met de uiterste zorg gemêleerd, ge kerfd en geroosterd, kunt U nog altijd krijgen. Douwe Egberts maakt ze zoo! ANNO Pijptabak SCHOUT 15cl. COOPVAERTIOct.p.'/aons If (Ingez. Med.) iTTa—ii-n>ri"n'vfi-wrir'Tir—r~Mn—rrmnr— De onlangs gehouden collecte voot de stichting Hoenderloo heeft in deze gemeente opgebracht ruim f 18. In verband met het heerschen van mond- en klauwzeer is door B. en W. het gedeelte van het Hoogepad, loopen de van den Damerschenweg tot den Stelleweg, afgesloten, RAAD VAN KRABBENDIJKE. KRABBENDIJKE. Maandagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heeren L. Th. Vogelaar en A. C. van Houdt. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van den heer J. C. P. Jansen Verplanke, hoofd der o. 1. school tevens tuinbouwleeraar te Kruiningen om gedurende de maanden October 1937Maart 1938 een verlicht en ver warmd leslokaal voor het houden van een tuinbouwcursus beschikbaar te wil len stellen. Het verzoek werd ingewil ligd. De gemeente-rekening 1936 werd voorloopig vastgesteld met een bedrag in ontvang van 87887 in uitgaaf van 84210 alzoo voor zooveel den gewon nen dienst betreft met een batig slot van 3677. De kapitaaldienst is vastge steld met een bedrag in ontvang van 39631 in uitgaaf van 43620 alzoo een nadeelig slot van 3989. Hierna werd z.h.st. goedgekeurd de rekening van het B. A. 1936 sluitende met een batig slot van 21. Vervolgens werd aangeboden de ge meente begrooting 1938 sluitende met een bedrag' in ontvang en uitgaaf van 79180 en een post onvoorzien van 809. Zonder hoofdelijke stemming werd op voorstel van B. en W. besloten tot buitengewone aflossing van de geldlee- ning, oorspronkelijk groot 80.000 aan gegaan ten laste van het voormalig gas bedrijf „Oosteinde". Aan de orde werd nu gesteld een voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot aanslui ting bij de fraude-onderlinge op te rich ten door de Ver. van Ned. gemeenten. De v o o r z. lichtte toe, dat de gemeen te-wet zoodanig is gewijzigd, dat de ge meenteontvangers geen borgtocht meer behoeven te stellen. Volgens wettelijke regeling moet de gemeente zich nu te gen fraude verzekeren, hetgeen het bes te kan gebeuren bij de Ver. van Ned. gemeenten, aangezien daar de fraude verzekering onderling geregeld wordt, wat natuurlijk veel goedkooper is, dan wanneer dit op een andere wijze ge beurd. De kosten kunnen maximum 40 bedragen. Wethouder Haverhoek verklaar de zich voor het voorstel van B. en W. en merkte op, dat, nu de gemeente-ont vangers ontheven worden van borg tocht, men voor allerlei dingen kan ko men te staan, die voor de gemeente schadelijk kunnen zijn. De geschiedenis bewijst, dat fraude wel eens is voorge komen, en voor verzekering daartegen, is de vereeniging het aangewezen li chaam. De heer Nagelkerke zeide niet zoozeer tegen het voorstel te zijn maar nu worden de kosten weer op de ge meente geschoven. Tenslotte werd het voorstel zonder h. st. aangenomen. Besloten werd tot het verleenen van medewerking aan een ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920 door de Hervormde Chr. schoolvereeniging inge-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5