And now boys, smoke a Buffalo INGEZONDEN STUKKEN. postduiven. leger en vloot. uitbreiding van den marine-luchtvaartdienst. PERSKRONIEK. het cijferstuk. Laten we er een Buffalo bij opsteken! De beste Amerikaansche sigaret die je vandaag dén dag kunt rooken voor dien prijs. Uitgezochte Amerikaansche tabak, speciaal voor rookers die niet gemakkelijk zijn in hun eischen en die de beste waar wil len voor hun geld. Daar hoort U toch ook bij? Rook dan Buffalo! DE NIEUWSTE AMERIKAANSCHE SIGARET BUFFALO BLUE BUFFALO RED BUFFALO YELLOW de toestand der werkloozen en tewerkgestelden. w. p, Vergouwe, Te houden Aanbestedingen. voorbeelden van deze stelling zijn te ge ven. Euwe heeft hij nog niet kunnen slaan. Te Zandvoort verloor Keres van den wereldkampioen, te Stockholm in het landentornooi speelde de Esthlander scherp op winst. Maar Euwe verdedigde zich traai en ook de Stockholmsche par tij gin£ voor Keres verloren. Velen zien in de toekomst, na een reeks van jaren, in Keres een toekom- stigen wereldkampioen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat een prognose op dat punt op dit oogenblik weinig ter zake dienende is. Maar wel staat dit feit vast: de groep der twintigers bestaande uit Flohr (29 jaar), Reshevsky (26 jaar), Botvinnik (25 jaar), Fine (23 jaar), naar leeftijd ge- rangschik^, is f)ha!ns aanzienlijk ver sterkt met den 21-jarigen Keres. En af gaande op zijn resultaten der laatste maanden is hij van dit vijftal niet de minste, waar het zijn capaciteiten be treft. Wedvlucht ;,,Zeielandia" te Middel burg met oude en jonge duiven van Quiévrain (B.) 121 km. De duiven wer den te 8 uur in vrijheid gesteld; de eer ste duif bereikte haar hok te 9 u. 33 min. De prijzen werden als volgt be haald: le en 12e pr. J. Geene; 2e, 8e en 9e pr. J. J. Snoep; 3e en 5e pr. C. de Nooyer; 4e en 10e pr, J. de Bree; 6e en lie pr. A. W. Willems; 7e pr. F. Nor- tier, Van bevoegde zijde meldt men ons: In verband met de uitbreiding van het materieel van den marine-lucht vaartdienst is ook versterking van het personeel noodig. Op het oogenblik doen hierbij ongeveer 40 officieren (vliegers) en ongeveer 55 onder-offic e- ren (vliegers) dienst. Dit aantal zal worden uitgebreid, tot 60 officieren en 85 onder-officieren, H'ertoe is een op leiding vereischt van ongeveer 2 jaar voor de officieren en van ruim 1 jaar voor de onderofficieren. Vandaar dat dezer dagen in de staatscourant een oproep ng zal ver schijnen van candidaten voor leerling- officiervlieger en leerling-onder-offi ciervlieger bij de marine. Het betoog van de millioenennota ein digt daar, waar het zou zijn begonnen hout te snijden, schrijft mr. H. P Mar- chant in Ons Noorden (r.-k.) „Over de vraag, of wij het verstoorde evenwicht moeten herstellen, loopt het geschil niet Het geschil loopt hierover, hoe wij daarin zullen slag'en. Op dit punt van het betoog nemen wij afscheid van de cijferende heeren, onder dankbetui ging voor hun correcte werk, en wij gaan over economische, sociaal-politieke vraagstukken spreken. Wie als feit con stateert: er is een tekort en dat tekort moeten wij ,zoo spoedig mogelijk kun nen wegcijferen en daarmee is het ge schil beslecht, hij kent het geschil niet. Want het is mogelijk, dat men aldus de fameuse kip, die de gouden eieren weer moet k'aan leggen, met "de toepassing van zijn methode uitteert, zoodat het ar me beest in het geheel geen eieren meer zal kunnen leggen. Men moet de kip in het leven houden niet alleen, maar weer gezond en krachtig maken, zoodat het beest weer kan gaan leggen. En als wij, om krachtvoer te koopen, onzen spaar pot moeten aanspreken door het maken van schuld, dan moeten wij dat doen. Zonder aarzeling. Om weer gouden eie ren te krijgen. Dit proces is misschien niet eens zeker van langer duur dan het veel meer gewaagde uitteringsproces, doch het is het eenig'e doelmatige. (Men staat hier in het geheel niet voor een ander vraagstuk dan dït of de Zui derzee verder moet worden droogge maakt, Die droogmaking kost ook schuld. Die vertraagt ook het sluiten van de cij fers. Maar er wordt minder geëischt van ons voorstellingsvermogen, omdat wij ons gemakkelijker het gewonnen land kunnen verbeelden met de bloeiende boerderijen, dan het alternatief van het kwijnende of bloeiende volk zelf. In 1933 wist geen sterveling, hoe lang de neergang' zou duren. Daarom waren wij tot knijpen gedwongen. Thans is het met de neergang gedaan, dank zij aller eerst het kleine Zwitserland, dat ons, onbewust', uit den brand heeft geholpen door zijn muntcorrectie. Wij moeten thans ons zelf de gelegenheid niet gaan benemen om adem te scheppen door te blijven knijpen, want dan knijpen wij ons dood. Dat is het gewichtige vraagstuk. De millioenennota zwijgt er van. Het is 'n technisch financieel stuk alle hulde! maar de minister van Financiën heeft zich tot rekenen bepaald, en regeeren is nog iets anders dan rekenen. Deze mi nister is bescheidenlijk opgetreden als „vak-minister", en het eert hem, dat hij niet heeft gegrepen naar een polsstok, die hem t'e lang was. Maar de politiek- economisch-sociale vraag, waarvan de beantwoording beslissend is voor het re- geeringsbeleid, moet nog worden behan deld. De algemeene beschouwingen zul len daartoe de gelegenheid bieden. WHWMZI88iro%«.W American Mild American Standard American Extra Mild CUMBERLAND TOBACCO CO INC.. CLARKSVIllE U.S.A. Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van 25 Sept. j.l. als antwoord op het door mij ingezondene, zou ik ook nog gaarne het een en ander willen zeggen. Allereerst vraag ik mij af: Hoe komt „Een werklooze in de werkverschaffing" er bij, te beweren: dat iedere werklooze in de werkver schaffing op Maandag, 6 Sept. vrij kon nemen als hij wilde enz. terwijl toch vast staat dat de tewerkgestelden bij het „Hulster en Axeler-Ambacht", on gevraagd een vrije dag is gegeven en hun pas later bleek dat zij hierdoor schade leden? Verder meen ik uit zijn schrijven te mogen opmaken dat inzen der, door het feit dat hij méér dan één kind heeft, tot de bevoorrechten be hoort welke geen wachtweek behoeven te maken, (waarmede ik allerminst wil zeggen dat deze categorie geen armoe de heeft). Ware dit echter niet het ge val, dan zou hij wellicht niet tot de verklaring gekomen zijn (welke met groo- te verontwaardiging door bijna iedereen is gelezen) „dat de werkl. in de werk- versch, er nog zoo kwaad niet aan toe ff zijn Een opinie die dan ook door geen enkel weldenkend mensch gedeeld zal worden, dus ook niet door Weth. On- derdijk en den hr. Staal. Temeer niet omdat het mij bekend is dat weth. On- derdijk persoonlijk naar Den Haag ge weest is teneinde, namens het gemeen tebestuur, te trachten van den minister van sociale zaken gedaan te krijgen, wat bij overleg met den rijksinspecteur niet gelukte, n.l, dat het onbillijke wachtwekenstelsel ingetrokken werd, welke poging, helaas, zonder succes is gebleven. Intusschen had ik gaarne ge zien dat inzender voor zijn bovenge noemde verklaring de noodige bewijzen geleverd had. Nog moet ik opmerken dat de maatregel ten aanzien van den 6en Sept., door den rijksinspecteur is ge nomen, en niet door den minister en dat vergoeding voor verlet bij bevalling of sterfgeval op weer andere wijze bere kend wordt. Ten overvloede nog dit: Waarom is de vrije dag, gegeven ter gelegenheid van de verloving van het Prinselijk Paar, wel volledig uitbetaald, zij het dan dat dit op een Zaterdag viel? Dat er over de werkloozen zelf ook heel wat geschreven zou kunnen worden, be schouw ik als een laffe insinuatie tegen over des inzenders lotgenooten, waar ik niet nader op zal ingaan. Wat minder zelfverzekerdheid zou: „Een werklooze in de werkverschaffing" zeker wel pas sen. Een Werklooze, Met verbazing heb ik het ingezonden stuk van Zaterdag j.l. gelezen en verno men, dat de tewerkgestelde werkloozen het nog zoo kwaad niet hebben in de werkverschaffing. Maar waarom wordt er dan een crisescomité opgericht om de werkloozen aan kleeding en schoeisel te helpen en waarom worden er dan schoollokalen afgestaan voor het zoo genaamde „brokkenhuis"? Is dat omdat de oprichters van dat comité weten dat er nood is, of is dat soms voor de op richters zelf? Als de werloozen en te werkgestelden het zoo kwaad niet heb ben dan zouden ze deze instellingen wei kunnen opdoeken. Gelukkig, dat er in Nederland nog menschen zijn met een gezond verstand en wel weten, dat het maar net afgepast is met den steun en het loon in de werkverschaffing. Als het veel regent net als de laatste weken, met loon komt een tewerkgestelde dan thuis? Misschien dat er zijn, die andere inkomsten hebben of een stukje land, waar zij hun aardappelen en groenten uit kunnen halen maar als een huis vrouw alles moet koopen van dat loon dan hoeft men niet te vragen aan wet houder Onderdijk of aan den heer Staal hoe het staat. Want deze heeren weten dat net zoo goed als de vrouwen der werkloozen. Middelburg, 27 Sept. W, de Veij. Naar aanleiding van de ingezonden stukken over den toestand der werk loozen en tewerkgestelden, zou ik gaar ne nog het een en ander opmerken. De inzender no, 2 betwist als zou de toestand niet dermate somber zijn als door inzender no. 1 aangegeven. In hoe ver dit waar is laat ik aan 't gezond ver stand van Uw lezers over. Bij informatie is mij gebleken, dat bij de mededeeling over den vrijen dag ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken op den Dam n i e t is me degedeeld, dat men zelf een deel der kosten moest dragen. Wat betreft de bewering: de werkloozen in de werk verschaffing zijn er nog niet zoo kwaad aan toe, dat vind ik een slag in het aan gezicht van die duizenden die rechte loos tegenover deze regeering staan. Is het inzender niet bekend dat reeds van 10 Mei af 218 arbeiders staken in de werkverschaffing aan het Twente- Rijnkanaal? Omdat deze menschen voor hun zwaren arbeid het minimum loon eischten dat daarvoor staat en daar voor door Romme uitgesloten zijn van eiken steun, ook die in natura? Wat het gezin van den ergsten misdadiger niet behoeft te ondergaan moeten deze huis gezinnen doormaken. Maar om dichter bij huis te blijven. Zou er voor degenen die 's morgens vroeg om 5 uur naar Axel vertrekken en 's avonds om 7.30 thuis komen geen arbeid hier in den om trek te vinden zijn? Hoeveel kost het voor eiken werklooze om hem heen en weer te brengen per dag en per week? Afgezien nog van de kosten voor den ambtenaar? Zou het niet aan te bevelen zijn, om deze reiskosten te voegen bij het loon en deze menschen een behoor lijk weekloon te verzekeren? Zijn er in Axel geen werkloozen die met leede oogen zien dat zij aan den kant blijven staan? Heeft de inzender er nog nimmer iets van bemerkt, dat sedert de devaluatie de prijzen volgens de officieele statistiek met circa 7 zijn gestegen en nog steeds stijgen en desondanks steunver- hooging door de regeering geweigerd is? Wanneer men den waren toestand der werkloozen wenscht te kennen be hoeft men niet naar de heeren Staal of Onderdijk te gaan. Ga met mij mee en ik zal brengen bij degenen die een zenuwcrisis nabij zijn van de zorgen. Of vraag het hun eens die wel voor de wet doch niet voor den steun gehuwd zijn, dat betëekent dat zij geen steun ontvangen voor hun wettige echtgenoo- te. Is dat de opvatting van het z.g. po sitieve christendom. Zooals in de troon rede is aangegeven? En dan degenen, die wel eens parti culier werk hebben. Met welk recht legt men beslag op hun zuurverdiend loon en stelt vast welk bedrag zij daarvan mogen uitgeven. Waarom moet een werklooze (meer bijdragen ter bestrij ding van de werkloosheid dan ieder an der? Wanneer de regeering meent met het uitgeven van 10-tallen millioenen gul dens den oorlog buiten te kunnen hou den en de werkloozen „bij gebrek aan geld" in hun ellende laat, zou zij zich wel eens kunnen vergissen. De beste waarborg voor de vrede is: Nederland, onafhankelijk, welvarend, vrij, Met dank voor de plaatsing. Pluimstraat. ZA 2 Oct. bestuur Waterschap „Uitwa tering door de sluis aan den Oosterlandpolder" te Wolphaarts- dijk; 't maken beschoeiing langs O. gedeelte haven aan 't Wol- phaartsdijksche Veer, Zie Middelb. Crt 8 Sept. 1937. ZA 2 Oct. 14.30 h. Hoogesteger's Lunchroom te Middelburg: 't bou wen woonhuis aan den Noordweg Middelburg. Zie Middelb. Crt. 25 Sept. 1937, Dl 5 Oct, 14.00 h. in 't Polderhuis namens watersch. best, „De Breede Wate ring Bewesten Ierseke" te Goes; 't uitvoeren verschillende herstel lingswerken 't Polderhuis te Goes en uitvoeren verfwerken zelfde gebouw. Zie Middelb. Crt. 27 Sept. 1937, Ëlec, Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 10