GOESCHECOWAMT^ÜU 182 9 BIHNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 227. TWEE BLADEN. MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De crisis in de N.S.B. De omroepvereenigingen moeten werelduitzendingen verzorgen. ZEEIA Zeeuwsche Agrarische Bond. ÖND. BRANDWAARBORGMIJ. Dagblad Voor Middelburg, Goes *a agent schap VUasiDgea 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. ia Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertenties 30 et. per regel, Ingez. mededeelingen 60 et. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ELBUBGSCHE COURANT Gitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. TelefoonRedactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. F amiliebe richten ea dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extTa Bewijsnommers 5 cent. DE KONINGIN OP HET PALEIS SOESTDIJK. H.M. de Koningin is Zondagnamiddag kwart over vijf op het paleis Soestdijk aangekomen. PRINS BERNHARD, EERE VOORZITTER VAN DEN A.N.W.B. Het bestuur van den A.N.W.B. heeft de mededeeling ontvangen, dat Z.K.H. Prins Bernhard het eere-voorzitterschap van den Koninklijken Nederlandschen Toeristenbond „A.N.W.B." heeft aan vaard. Uit de N.S.B. zijn alsnog getreden: de gepens. luitenant-kolonel van het Kon. Ned. Indisch leger, J. Hogewind, en mr. W. A. Ubbens, rechter in de rechtbank te Alkmaar. De heer Hogewind was een der oud ste medewerkers van den heer Mussert en nam langen tijd een zeer vooraan staande plaats in de rijen der N.S.B. in. Zijn uittreden motiveert hij met: „ver lies van vertrouwen in den leider en diens naaste medewerkers". In een onderhoud met een verslagge ver van de Tel. heeft de heer Mussert gezegd, dat de N.S.B. voor de verkie zing 51.000 en thans nog 49,000 leden telt. De regeering heeft een commis sie in het leven geroepen, wel ke er voor zal zorgen, dat de Nederlandsche wereldomroep er komt, In het gebouw van den Radio-raad te Den Haag had Zaterdag de installatie vergadering van de „contact-commissie voor de werelduitzendingen" plaats. De voorzitter, prof. mr. P. S. Ger- brandy, hield bij ontstentenis wegens ziekte van minister Van Boeyen, een re de, waaraan wij het volgende ontleenen: Het moet hier gezegd worden, dat de Nederlandsche omroepvereenigingen met uitzondering van den K.R.O. met hoeveel ijver en toewijding zij haar taak ten aanzien van de Nederlandsche (bin nenlandsche) uitzendingen ook verzor gen, op het gebied van de uitzendingen naar de overzeesche gebiedsdeelen en van de werelduitzendingen een zeker manco aan den dag hebben gelegd. En het is te betreuren dat bij gebreke van initiatief op dit terrein van de zijde der Nederlandsche omroeporganisaties, thans van overheidswege moet ingegrepen worden om tot stand te brengen, het geen reeds s:nds jaren als taak van deze omroeporganisaties beschouwd moet worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft het in de bespreking, welke aan de instelling van deze commissie vooraf ging, zoo kras mogelijk gez'egd: De re geering kan niet langer dulden, dat Ne derland welkloos blijft terwijl het buiten land ten deze groote activiteit aan den dag legt en zich daarbij somtijds be dient van onze taal. De kogel moet door de kerk, de wereldomroep moet er ko men. De omroepvereenigingen moeten daar om goed doordrongen zijn van den ernst en ook van het verhevene van de taak, welke ook op het gebied der werelduit zendingen de overheid in hare handen wil leggen, Immers zij zijn het aan wie zal worden opgedragen de verzorging' en de uitzending van programma's, die over de geheele wereld de aandacht vestig den op hetgeen Nederland op cultureel en economisch gebied beteekent. De instelling van deze commissie be teekent ook, dat hetgeen de organisaties en instanties, die in deze commissie vertegenwoordigd zijn, aan denkbeelden en suggesties op dit gebied naar voren zouden willen brengen, niet zelfstandig' en eigenmachtig in de pr,actijk ten uit voer wordt gelegd, doch dat al hetgeen bij de vertegenwoordigers leeft in den boezem dezer commissie uitgedragen zal worden, opdat in gemeen over- legtoteen besluit gekomen kan worden, die alle par tijen b ev re digt envoorhet uiteind el ij k resultaat d e *e 's e achten. Bij een goede samenwerking twijfel ik er niet aan, dat als vrucht van het ge meen overleg binnen afzienbaren tijd een hoog'staande Nederlandsche wereld- otnroep tegenover het buitenland zal ge- tuigen van hetgeen ons land in cultureel en economisch opzicht beteekent. A Spr. verklaarde tenslotte namens den minister van binnenlandsche zaken de contact-commissie voor de werelduitzen dingen voor geïnstalleerd. PHILIPS KEERT 18 K pCt. UIT. Op de gewone aandeelen. In de Zaterdag gehouden vergadering van commissarissen der N.V. Philips Gloeilampen-fabrieken te Eindhoven, werd besloten aan de jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1936/'37 te bepalen op 18}^ pet. voor de gewone aandeelen en 8% pet. voor de preferente aandeelen. VERDEELING OPBRENGST POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. De nieuwe serie verschijnt 1 December a.s. Na verkregen goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken wordt dezer dagen aan pl.m. 350 vereeni- gingen van kinderbescherming het haar toekomende aandeel uitbetaald. Te zamen wordt uitgekeerd 163.456 (v.j. 139.775). De kosten van propaganda en admini stratie bedroegen ongeveer 6% pet, van de ontvangsten. Beslist is dat de eerstvolgende serie postzegels „Voor het Kind" zal bestaan uit 5 zegels (tot dusver 4), welke aan sluiten aan de laatste tariefsverlaging. RICHTPRIJS VOOR TARWE IN 1938. Men meldt ons uit Den Haag: Door de wijze van berekening van den tarweprijs voor de oogsten 1936 en 1937 dreigt eenig misverstand te ont staan onder de landbouwers, bij de ver gelijking dezer prijzen met die van vo rige oogsten. Ten einde nu te voorko men, dat dit misverstand ook ten aan zien van den oogst 1938 zou bestaan, heeft de minister van economische za ken besloten, den tarweprijs weer vast te stellen op ongeveer dezelfde wijze als dit geschiedde in de jaren 1931 t/m 1935 De tarweprijs voor gemiddelde kwali teit tarwe, geleverd ter plaatse va:i nor male aflevering op omstreeks 1 Febru ari is door den minister voor den oogst 1938 vastgesteld op 10 per 100 kg. De prijs der tarwe was in 1931 12.50, in 1932 en 1033 12, in 1934 11, en 1935 10, in 1936 9 en in 1937 9.25. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de richtprijzen voor 1936 en 1937 practisch 0.60 a 0,65 hooger waren door een voor bewaarloon over de periode 1 September1 Februari toegevoegde vergoeding. De richtprijzen 1936 en 1937 bedragen dus practisch 9.60 a 9.65, resp. 9.85 a 9.90 in dien de tarwe ingeleverd is omstreeks 1 Februari. Door een afronding tot 10 is voor het jaar 1938 weder het systeem her steld om den richtprijs betrekking te doen hebben op een gemiddelden inle veringsdatum van omstreeks 1 Februari. MOORD OP OUDE VROUW OPGEHELDERD. Naar wij vernemen hebben de beide mannen, die er van werden verdacht nu bijna een jaar geleden een oude vrouw te hebben vermoord in haar woning in de Groote Bickerstraat te Amsterdam, een volledige bekentenis afgelegd tegen over den subst. officier van justitie mr. H. A. Wassenbergh. Zij hebben uitvoerig medegedeeld hoe zij hun misdrijf hebben gepleegd en welk aandeel ieder er in gehad heeft. Het is nu bijna een jaar geleden, dat buren de politie er van in kennis stel den, dat de bejaarde mej. Teeseling in dagen niet gezien was. Toen men 'n on derzoek in de woning instelde, vond men het lijk van de oude vrouw op een bed in de achterkamer liggende, bedolven onder huisraad en beddegoed. Het bleek dat de vrouw vermoord was en dat roof de bedoeling der daders was geweest. Reeds spoedig werden twee jonge mannen gearresteerd, die ondanks het vele bewijsmateriaal bleven ontkennen. Thans hebben zij dus na maanden een bekentenis afgelegd. Zij hadden relatie gezocht met de vrouw omdat zij meen den dat er veel geld in huis was. Tijdens het laatste bezoek hadden zij de vrouw neergeslagen, waarna het huis werd doorzocht. Tal van gouden sieraden werd buit gemaakt en op de markt ver kocht. Vóór zij het huis verlieten, heb ben de jongemannen het lijk van de vrouw op het bed gesmeten en het met huisraad en beddegoed bedekt. De waarheid wordt zelden kalm ge- zegd; nog zeldzamer wordt zij echter kalm aangehoord. L. en M. en de cultuur, De „Zeeuwsche Agrarische Bond" hield Zaterdagmiddag een algemeene vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. De voorz. de heer J a c. W e 1 1 e - m a n te Krabbendijke, opende de ver gadering met een woord van welkom tot de vele aanwezigen en speciaal tot de beide sprekers, enkele aanwezige pre dikanten, de vrouwen, die achter den strijd der mannen dienen te staan, en de jeugdclub te Borsselen. Spr. vestigde voorts de aandacht op het verschil tus schen de meer technische organisaties en „Landbouw en Maatschappij", van welken nationalen bond de Z.A.B. een afdeeling is. Spr. schetste den boeren stand als het fundament van de natie en de landbouw als het fundament van de maatschappij. Hierna sprak ds. W. E. M. Eggink Ned. Herv, predikant te Zuiderwoude, over „Landbouw en Maatschappij en de cultuur". Spr. wees er op dat z.i. „Landbouw en Maatschappij" allereerst zal moeten werken aan een nieuwe plattelands-cultuur. Deze cultuur maakt een crisis door, is losgeslagen. Spr. zette uiteen, dat cultuur bereikt wordt, door doelbewusten arbeid, die daarbij gericht is op het nut van het al gemeen. Om zulks volkomen te kunnen beoordeelen is echter een allesomvat tend begrip noodig en dit wordt alleen bij God gevonden. Wat heeft God voor met de wereld? We zullen moeten vra gen naar zijn wil. En om zulks te kunnen beantwoorden is geloof noodig, gods dienst, de grondslag der zedelijkheid. Spr. wees dan op de ontkerstening der achterliggende 3040 jaren. In het be gin dezer eeuw ging men zijn weg zon der te vragen: mag dat? En men dient daarnaast ook te vragen: kan dat? Daartoe dienen we levenswijsheid te be zitten. We verkrijgen die echter niet al leen door studie, maar vooral ook door levenservaringen. Helaas ontbreekt zoo vaak, naast godskennis, inzicht in het volkskarakter, de volkscultuur. Voor de vragen: wat kan en wat mag is de toe stand op het platteland echter bijzonder gunstig. De boer is in wezen godsdien stig en heeft in het algemeen een goe den blik op de praktische mogelijkhe den. De brutale stadscultuur heeft de plattelandscultuur echter verdrongen, door de snellere communicatie. Spr. noemt de stadscultuur „brutaal" omdat zij niet zoo als het platteland rekening behoeft te houden met vragen: wat kan en mag. En hierin schuilt het gevaar van onevenwichtigheid. Het platteland is er door overstroomd. De rationaliseering deed haar intrede. Er kwam overpro ductie, werkloosheid. Het platteland heeft er geen rekening mede gehouden, dat wat kan en mag voor den één, niet altijd kan en mag voor den ander. Spr. schetste hoe, door dat men dit over het hoofd zag wantoestanden ontstonden op het gebied van kleeding, meubilair, huishouding. L. en M. dient het platte land weder bewust te maken van zijn eigen cultuur, zijn eigen waarden. Daar toe dient de plattelander zich te ontwik kelen en in deze kunnen ook de jeugd clubs nuttig werk doen. Die moeten er meer komen. Spr. wil niet terug naar de oude plattelandscultuur. Dat gaat nooit. Men moet voorwaarts, naar een eigen, nieuwe plattelandscultuur. In de ze heeft L. en M. een groote taak, en L. en M. roept allen op, aan die taak mede te werken. Ons politiek-economisch stand punt. Vervolgens was het woord aan den heer G. J. de Ruiter, te Knijpe, over „Ons politiek economisch standpunt". Spr. wees er op, dat in velerlei opzicht de toestand van den plattelander pre cair is. Talloozen moeten naar B. A. of stempellokaal en zelfs de toestand van middenstander en boer op het platte land is armoedig. Spr. haalde in deze voorbeelden en uitspraken aan en be toogde, dat L, en M. ten deze verbetering, tot doel heeft. Ook in vele andere lan den is de toestand der plattelanders zeer moeilijk en zien zij toch ten achter ge steld bij de stedelijke bevolking. De oorzaak dezer miskenning ligt aan het feit, dat men de beteekenis en waarde van het pletteland niet erkende. De stedeling de industrie-arbeider, wist door middel van zijn organisatie een be paald loonpeil te bedingen. Spr. wees er hier op, hoe een hooger loonpeil van den landarbeider ook in het belang is van den industriearbeider daar de eer ste de productie van den laatste af moet kunnen nemen. Een welvarende bcje- renstand is van het grootste belang voor het geheel. De taak van L, en M. is dit te doen begrijpen. De werkzaamheid van de overheid dient gelijk gericht te zijn op landbouw, handel en industrie, en dient daarbij in het oog te houden, dat de landbouw het fundament is van de maatschappij. Spr. wees op de groote moeilijkheid in verband met de natuurlijke om standigheden en de internationale pro ductie om bepaalde prijzen voor de landbouwproducten en in verband daar mede behoorlijke loonen vast te stellen. Spr. noemde enkele der laatste jaren getroffen maatregelen en de moeilijkhe den die daarbij reeds werden ondervon den van de zijde der industrieelen, der steden. L. en M. wien in deze een beter inzicht scheppen, omdat die tegenstand veelal is een gevolg, niet van onwil, maar van onkunde. En door opvoeding van eigen leden, vooral van de jeugd, dient L. en M. den plattelander van eigen cultureele waarde te overtuigen. Hoe krachtiger L. en M. is, hoe krachti ger de invloed in deze, en ook die op de politieke partijen en de regeering kan zijn. Spr. zette dan uiteen, dat deze taak niet verricht kan worden door de ande re landbouworganisaties, mede omdat zij dan verdeeld zouden worden door po litieke strijdvragen, terwijl zij ook geen beduidende cultureelen arbeid kunnen verrichten. De Boerenstand heeft tal van organisaties die zijn producten, ook in het buitenland, een goeden naam ge ven, maar hij miste er één, en wel die, welke den boerenstand zou doen profi- teeren van het werken der andere orga nisaties. Deze organisatie wil L. en M. zijn. L. en M. wil geen dure ambtenarij, maar zoo vrij mogelijk zijn en daarbij maatregelen aan de grens die den boer een behoorlijken prijs voor zijn produc ten waarborgen. L. en M. jaagt daarme de geen hersenschim na, want wat L. en M. wil wordt in diverse andere landen reeds met succes toegepast. Er is een kleine kans, dat men ook in Nederland dezen kant op zal gaan. Men staat niet meer tegenover het standpunt van L. en M„ maar gaat geleidelijk over naar wat L. en M. steeds voorstaat, gelijk spr. met eenige voorbeelden aantoonde. Spr. besloot met een betoog, om L. en M. steeds krachtiger te maken en voor al de jeugd er aan te verbinden. Nadat de voorzitter beide sprekers dank gebracht had voor hun belangwek kende rede en een korte pauze gehou den was, werd door de jeugdclub uit Borsselen het tooneelspel „De Droom ster" opgevoerd. Dit tooneelspel, dat een blik werpt op heden en verleden van den boerenstand, doet in zijn zins bouw, en ook wat de wijze betreft waarop de stof verwerkt is, aan de too- neelspelen van Multatuli denken. De stof is op pittige en aantrekkelijke wijze behandeld en er komen treffende ta- freelen in voor. Het werd geschreven door den heer Jac. Welleman en opge dragen aan den voorz. van L. en M. in houd zoowel als spel verwierven een welverdienden bijval. Met een slotwoord van den voorz. werd deze welgeslaagde bijeenkomst ge sloten. DE GEDUPEERDE MOSSEL KWEEKERS. Men schrijft ons uit Bruinisse: Zaterdagavond vergaderden in het Veerhuis alhier weder de gedupeerde mosselkweekers onder voorzitterschap van den heer Sterk uit Yerseke. Na een welkomstwoord aan de heeren Van Vessem en van Oeveren leden van den Gemeenteraad deelde de heer Sterk mede dat Woensdag 29 September een conferentie zal plaats hebben met den directeur van het C.V.K. De minister van Economische zaken is tot 15 Octo ber afwezig, doch daarna zal audiëntie worden verleend. Daarna werden nogmaals een 7 tal punten voorgelezen en aan de goedkeu ring van de leden onderworpen, waar voor de actie gevoerd wordt en die reeds meermalen zijn medegedeeld. Een dezer punten was het vragen van VOOR DE PROVINCIE ZEELAND VAN (Ingez. Med.) MIDDELBURG Verwachting tot morgenavond; DE BILT: Zwakke tot matige Z.O. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig veran dering in temperatuur. UKKEL: Lichte of matige wind uit Z.O. richtingen, schoon en zacht weer, nachtelijk temperatuursminimum onge veer 8 gr. Ma. 27 Sept. Zon op: 6 h 55; onder: 18 h 47. Licht op: 19 h 17. Maan op: 23 h 42; onder: 15 h 06, L.K. 27 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater, Ma. 27 6.50 19.20 13.22 Di. 28 7.59 20.50 1.58 14.37 Wo. 29 9.36 22.26 3.22 16.16 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Ma. 27 8.41 21.03 2.00 14.28 Di. 28 9.42 22.24 3.01 15.38 Wo. 29 11.11 23.54 4.25 17.14 Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). vrachtvergoeding voor het varen naar Philippine. Besloten werd 40 cent per ton te vragen. Wat betreft het punt steunverleening aan de ergst gedupeer den meende de heer Sterk dat hiervoor volgens de opvattingen der betrokken instanties in Den Haag, een stichting van een apart fonds noodzakelijk zou zijn. De 7 punten, waarin de actie is vast gelegd, zullen aan den Gemeenteraad en aan B. en W. worden overgelegd met het verzoek daaraan adhaesie te betui gen. Voorgelezen werd daarop een artikel in de Middelburgsche Courant van 24 September, geschreven uit Yerseke over de thans hier gevoerde actie. - Naar aanleiding daarvan werd op eenige tegenstrijdigheden gewezen, ter wijl werd opgemerkt dat duidelijk blijkt hoe bang men elders is voor de concur rentie van Bruinisse. Vroeger waren 80 pet. der naar Parijs verzonden mosselen afkomstig van de Grevelingen. Door combinatie en trustvorming onder be scherming van het C.V.K., is dat ver anderd. De heer Vijverberg meende met zekerheid te kunnen zeggen, dat bij vrij en handel dit weer zoo zou zijn. Thans wordt echter op sommige andere vis- schersplaatsen ronduit uitgesproken, dat men het er op aan legt Bruinisse kapot te maken; men heeft dan een con current minder. Voorgesteld werd de beide bestaande visscherijvereenigingen Algemeen Schippers- en Visschersbe- lang en de afdeeling Bruinisse van den Bond van Mosselkweekers te doen sa mensmelten tot één vereeniging. Men staat dan eendrachtiger en uit de bezit tingen der beide vereenigingen kunnen dan de te maken onkosten worden be streden. Een lijst om de afdeeling Brui nisse daartoe te laten vergaderen, werd daarop ter teekening gelegd en door alle aanwezige leden geteekend. Men zal nog later overwegen of men een advocaat zal nemen om de actie mede te helpen voeren. De heeren Th. Kik en M. de Koning werden aangewezen om Woensdag a.s. met den heer Sterk, met den heer di recteur van het C.V.K. te gaan confe- reeren. DE SMOKKELARIJ. Sedert een week is langs de Belgische grens een smokkelhandel ontstaan van boter uit ons land naar België, waar de boterprijzen thans van 5 tot 10 procent hooger zijn, dan hier te lande. Eveneens is zulks het geval met kaas en koffie. Alle genoemde producten mogen aan Nederlandsche zijde vrij worden opge slagen. Het zijn nu veelal de Belgen, die de waren in ons land komen halen en ze dan tersluiks naar eigen land pogen te

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1