ZEELAND. DE UITGEVERS EN DE NIEUWE SPELLING.. AUTOBUSDIENSTEN. Vlotgesleept. MIDDELBURG. HET LAATSTE MOLENWATER CONCERT, BEGROOTING 1937, CITY. BIOSCOPEN. MIDDELBURG. Oproer in San Antonio. GOES. GRAND THEATER. De man die zijn ziel verkocht. Beheerscher der Wereld. GOES. BLOEMENTENTOONSTELLING SCHOOL B. VLISSINGEN. PERSONEELE BELASTING MOTORRIJTUIGEN. HET ADRES VAN „CRESCENDO." RECLAME IN DE TROTTOIRS. Nieuwe mondharmonicavereeniging ie Mtdcfefb&rgsclie Cowanl vu vóór laar. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. i van de Tweede Kamer met betrekking tot de salaris-positie van het overheids personeel. In de gister te 's-Gravenhage gehou den jaarlijksche vergadering van den Nederlandschen Uitgeversbond heeft de voorzitter, de heer I. Noothoven van Goor, in zijn openingswoord gewezen op de spelling-misère, waarvan de uitge vers groot nadeel ondervinden. De uit gevers van kinder- en schoolboeken, als mede die van populaire uitgaven, waren genoodzaakt met groote opofferingen hun fonds te vernieuwen om te kunnen voldoen aan de vraag naar uitgaven in de nieuwe spelling. Het onderwijs vraagt steeds sterker naar uitgaven in de spel ling '34 en in aansluiting daarmee naar lectuur voor de jeugd. De scholen gin gen snel over tot invoering en weiger den uitgaven in de oude spelling; na het lager- en uitgebreid lager onderwijs volgden het middelbaar- en voorberei dend hooger onderwijs en binnenkort komen ook de universiteiten. Herdrukken in de oude spelling ko men niet meer voor, omdat daar geen vraag meer naar is. De uitgevers vragen geen financieele hulp van de overheid, maar wel zeker heid over de spelling. Elke terugkeer zoude voor vele uitgevers, in de eerste plaats voor kinder- en schoolboekuitge vers, en die van populaire uitgaven, ruïneus werken. De uitgevers vragen aan de regeering het algemeen voorschrijven van de nu eenmaal ingevoerde en onderwegen nieuwe schrijfwijze, welke nu reeds ge meengoed geworden is van een groot deel van het Nederlandsche volk. Vooral nu reeds voor de vierde maal de cursus sen zijn aangevangen met deze nieuwe spelling. Overvloedig aanbod van slachtvee op de markten. Het bestuur van de Ned. Ver. van veeweiders en. mesters heeft een tele- gram aan den minister van economische Zaken gezonden, waarin wordt gezegd, dat wegens het heerschende mond- en klauwzeer, slachtvee uit angst wordt op geruimd Bij overvloedig aanbod op de markten zijn de prijzen daardoor abnor maal gedaald. Het bestuur verzoekt den minister ter tegemoetkoming' onmiddel lijke stopzetting van den invoer van Deensch vleesch. Geen luchtpost meer naar Japan. Uit Den Haag wordt gemeld: De verzending van luchtpost naar J.apan is gestaakt, daar de doorzending via de Chineesche luchtlijnen niet meer verzekerd is. Door onderstaande houders van op 15 Februari 1937 van kracht zijnde ver gunningen tot het in werking brengen van autobusdiensten is een aanvrage ingediend om vergunning voor de uit oefening van de achter hun namen ver melde autobusdiensten, ingaande 1 Ja nuari 1941, waardoor deze vergunnin gen, ongeacht den tijd, voor welken zij zijn verleend, van kracht blijven tot en met 31 December 1940: Wed. J. de Muijnck, te Borsselen, van Borsselen naar Goes en van Borsselen naar Middelburg. A. Poppe, te Graauw, van Graauw naar Hulst. N.V. Automobiel- en Rijwiel handel v. h. MannaertGeers, te Ter- neuzen, van Terneuzen naar Sas van Gent. J. J. van Zweden, te Nieuwerkerk (Z.j, van Bruinisse naar Zierikzee. G. de Waal, te Zierikzee, van Zierikzee naar Bruinisse. L. M. Blom, te Haamstede, van Burgh naar Zierikzee. Jos Wauters, te Hulst, van Hulst naar St. Nicolaas (voor zoover op Nederlandsch grondge bied) en van Hulst naar Neuzen. Fl. du Puy, te Stoppeldijk, van Stoppeldijk naar Hulst en van Stoppeldijk naar Neu zen. N.V. Stoomtram Walcheren, te Koudekerke, van Middelburg over Kou- dekerke naar Domburg, van Vlissingen naar Koudekerke en van Middelburg over St. Laurens naar Domburg. N.V, Autobusdienst voorheen Ch. Willem- stein, te Wemeldinge, van Wemel- dinge naar Goes. J. van Fraas- sen, te Goes, van Goes naar Mid delburg en van Goes naar Hoedekens- kerke (steiger). P. Scheele, te Sluiskil, van Axel naar Hulst. C. H. van Oeve- ren, te Zierikzee, van Zierikzee naar Oudendijke. E. J. v. Dorsselaar, te Lamswaardjej, van Lamswaarde naar Kruispolderhaven, van Lamswaarde naar Hulst en van Lamswaarde naar St. Nicolaas. A. A. Dees, te Terneuzen, van Neuzen naar Axel, van Neuzen naar Hulst en van Neuzen naar Gent. L. Leend'ertse, te Hansweert, van Hans- weert naar KruiningenIerseke (sta tion) en van Hansweert naar Goes. C. van Strien, te Goes, van Goes naar Katscheveer. I. Picavet te Nieuw Na men, van Nieuw Namen naar Hulst. H. Castel, te Veere, van Veere naar Mid delburg.. N.V. Stoomtram HulstWal soorden, te Terneuzen, van St. Jan steen en Hulst naar Walsoorden, van Walsoorden naar Hulst en van Walsoor den naar de Rijksgrens. N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij, te Terneuzen, van Hulst naar de Rijks grens. Gebrs. M. en A. van Fraassen, te Vlissingen, van Vlissingen naar Wolphaartsdijkscheveer. C. v. d. Klun- dert, te Oud-Vossemeer, van St. Anna land naar Tholen. L. K. Kramer, te Yer seke, van Yerseke naar Waarde. J. Do minicus, te Nieuwdorp, van Nieuwdorp naar Goes en van Nieuwdorp naar Mid delburg. Wed. J. Leendertse, te Wemel dinge, en M. op 't Hoff, te Yerseke, van Wemeldinge naar station Kruiningen Yerseke. J. Maas, te St. Janssteen, van St. Janssteen naar Hulst en van Koe wacht naar Belgische grens. L. K Kra mer en E. J. v. d. Peil, van Yerseke naar Goes, Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 November a.s. be noemd tot adjunct commies ter Provin ciale Griffie, den heer H. P. N. de Kor te, thans klerk ter Griffie. Het Engelsche stoomschip ,,Clan Al pine" dat bij Terneuzen omhoog was gevaren is gistermiddag bij hoogwater met assistentie van tien sleepbooten vlot gebracht. Het schip heeft daarna de reis naar Antwterpen voortgezet, vermoedelijk heeft het geen bodemschade opgeloo- pen. Zeker mede dank zij het mooie Sep- temberavondweder waren velen giste renavond naar het Molenwater getrok ken om het laatste concert van het Middelburgsch Muziekkorps in dit sei zoen bij te wonen. Het w,as wel een bewijs, dat het korps ook door de vele openbare concerten in dit jaar de sym pathie onder de stadgenooten heeft be houden en wellicht nog versterkt. Zij, d:e waren gekomen om iets goeds te hooren, zijn zeker niet teleurgesteld, want was reeds voor de pauze veel moois gespeeld, als bijv. „Le réveil du Lion" van de Kontsky, n,a de pauze hebben honderden met groote aandacht geluisterd o.a. naar de ouverture van de operette „Orphée aux enfers" van Offenbach en naar de Groote fantasie over motieven van de opera „Faust" van Gounod. Meermalen klonk dank baar applaus als blijk van waardeering voor het gebodene. De vroolijke marschpotpourri „Op Marsch" van Ciere was een goed slot van de op hoog pe 1 staande uitvoering. B. en W. leggen aan den Raad een schrijven over v,an Ged. Staten houden de opmerkingen over de primitieve be grooting voor 1937. B. en W. deelen mede, dat een vrij groot aantal voor dat college aanbevolen wijzigingen Broadway Bill. Broadway Bill is een paard; een ren paard. En zijn eigenaar is de schoonzoon van een millionair. En die millionair is een „self-made man". Hij bezit van al les: een bank, een ijzerfabriek, een kar- tonnen-doozen-fabriek. En aan 't hoofd van elk dier bedrijven staat een schoon zoon. De man van het renpaard met een twijfelachtig verleden regeert de doozenfabriek. Twee jaar deed hij het goed; maar dan gaan de doozen hem de keel uit hangen en de fabriek gaat achteruit. Schoonpapa Higgins is zijn naam die als een absolute vorst over zijn schoon zoons heerscht, brengt hem dat onge zouten op een der familie-vergaderin- gen, waar hij pleegt te spreken en de rest ja en amen knikt, onder het oog. Maar ditmaal spreekt de opstandig ge worden schoonzoon Dan Brooks heet hij ook. En nog een beetje ongezoute- ner. En als hij uitgesproken is, zegt hij het gezelschap goeden avond.... Er is nog een opstandige: de jongste dochter, Alice; ongetrouwd en ook met een ambitie voor renpaarden. Zij is in de wolken over het revolutionnaire op treden van haar zwager. In vervolg van tijd zal blijken, dat die blijdschap niet louter van principieelen aard was. Dat vermoedt trouwens wie oogen heeft om te zien al voor den opstand. Dan Brooks gaat nu met Broadway Bill, maar overigens platzak, zijn geluk beproeven. Niets minder dan de hoofd prijs van de groote Derby-race zweeft hem voor zijn verlangende oogen. Het schijnt het onmogelijke begeerd. Broad way Bill is een totaal onbekend paard; deed nog nooit aan een wedstrijd mee; en dan platzak. Wij zouden het genot van de span ning voor den toeschouwer in-spé be derven, als we hier vertelden, hoe het afloopt. Men kan natuurlijk op grond van een zekere traditie met overtuiging' vermoeden, dat het toch op een happy ending uitdraait. Maar dan juist zal het vroolijke slot verrassing baren. Frank Capra, is nu eenmaal een te goed regisseur, om ver wachtingen, aan een fantasie-looze tra ditie ontleend, in vervulling te doen gaan. Alleen reeds de geestigheid van het slottafereel zou deze film boven het gemiddelde amusementspeil (kunnen verheffen. In haar geheel steekt ze daar echter ver boven uit. In geen tijden heb ben we zoo'n goede rolprent gezien. Warner Baxter en Myrna Loy spelen (voortreffelijk) de hoofdrollen. De dansgirls van Panama. Het verhaal voor de pauze bedoelt een zedenschildering te zijn. Het is van rasechte Amerikaansche origine: een beetje sentimenteel en tegelijkertijd on waarschijnlijk realistisch. Kennelijk spe culeert de film op datgene, wat met haar strekking" eenigszins in 'tegen spraak schijnt. En ten deze bewijst ze tevens en baars ondanks, dat men er nooit achter komt, wat voor maatstaven de Nederlandsche filmkeuring hanteert voor de bepaling der grenzen van het (vleeschelijke) toelaatbare. ELECRTO, Swing Time. Het leven n dezen, wat men pleegt te noemen modernen tijd, ademt snel heid, rhytme en gejaagdheid tot in het nerveuze toe. De uitingen des vermaaks hebben zich daarbij aangepast. In de plaats v,an de zoetvloeiende melodiën deed de hot-jazz haar intrede, de wals en de polka in haar verschillende va riaties maakten plaats voor tango,, rum ba, stepdansen of voor het ultra moder ne tap dansen. De jongere generatie voelt zich hiermede gelukkig. En een danspaar, dat een nummertje tapdansen ten beste geeft wordt als kunstenaars geëerd. Zonder twijfel zijn er die het daarin ver gebracht hebben en de lenigheid zoo ver opgevoerd hebben dat zij: met de beenen als het ware een trommel vuur kunnen doen losbranden. Hoevele malen reeds hebben Fred Astaire en de charmante Ginger Rogers in een film hun kunnen gedemonstreerd. Thans in „Swing Time" valt er op het terrein van den modernen dans voor den liefheb ber weer veel te gemeten. Fred en Ginger d.ansen er weer lustig op los en men verbaast zich telkenmale, dat men toch steeds weer iets nieuws heeft be dacht, een pakkender show, en weel deriger decors. Dit alles weet men al tijd buitengewoon aantrekkelijk te ma ken. Een verdienste van deze film is, A~ men n'et het eene d.ansnummer aan hei andere heeft gehecht, doch dat de hu mor een voorname plaats inneemt. Kos telijke tafereeltjes komen voor. De wij ze waarop de twee geliefden in het be sneeuwde park toenadering zoeken bv. is al heel amusant. En zoo zijn er tal van gebeurtenissen en voorvallen waar mede men zich zal vermaken. In vergelijking met vorige films van dit danspaar moet erkend worden, dat Swing Time de aantrekkelijkste is, de vroolijkste en gezelligste. Richard D'x in de hoofdrol beteekent natuurlijk dat er heldendaden te aan schouwen zijn. Veedieven, Indianen, scherpschutters, cowboys, zij vormen het milieu waarin het verhaal zich afspeelt. Richard Dix beleeft weer ang stige avonturen, :'s alle boeven te slim af en weet z'n mannetje te staan. Ook in de liefde gaat de c >wboy uiterst tactisch te werk. Het meisje-in- jongenskleeren kibbelt wel veel met hem, maar Richard heeft alles door en weet ook hier het goede e'ndè te be reiken. Zooals de meeste films van Boris Kar- loff, is ook deze er een van een geheim zinnige, ietwat griezelige geschiedenis. Een professor (Boris Karloff) heeft een ingewikkeld procédé uitgedacht, waar door het hem mogelijk is, de ziel van het eene wezen in het andere te doen over gaan. Hij neemt eerst proef met een paar apen, en zulks met volledig succes, doch als hij over zijn ontdekkingen een ver handeling houdt, wordt hij door de man nen der wetenschap uitgelachen en ver guisd. Reeds niet geheel normaal zijnde, brengt dit zijn hersens geheel van streek en hij herhaalt het experiment op een paar menschen. Daardoor komt hij weer tot een misdaad, die hij door een nog ernstiger misdrijf wil laten volgen, maar zijn vrouwelijke assistente weet zijn laatste waanzinnige daad nog juist op tijd ongedaan te maken. Tot opluchting van den toeschouwer en haar zelf, want ze behoudt daarmede ook den man van haar hart. Een wonderlijke geschiedenis met zeer goed spel. Ook het andere hoofdnummer is van sensationeelen aard. Een groot fabrieks directeur droomt er van een machinalen mensch te vervaardigen. Zulks ten bate der menschheid, opdat deze machinale mensch in het vervolg het gevaarlijkste werk van den levenden mensch over zal kunnen nemen. De geleerde, die met proefnemingen en uitvoeringen is belast, wordt echter gek en weet dan de leiding te nemen: hij zal den machinalen mensch alleen uit winzucht te werk stellen. Bo vendien vervaardigt hij een geweldige oorlogsmachine, een alles verbrandende en doodende Moloch, die zal vernietigen wat hem in den weg komt. Hoewel er slachtoffers vallen, loopt ook deze ge schiedenis goed af, maar niet dan nadat men tal van spannende gebeurtenissen heeft medegemaakt, en zich opnieuw verwonderd heeft oer de wonderen der (film)techniek. thans inderdaad kan worden aange bracht, nu reeds zóó vele maanden v,an het begrootingsjaar zijn verstreken, waardoor veel meer gegevens bekend zijn dan bij het gereedmaken der be- grooting in 1936 het geval was. Tegen wijziging van dien aard, welke nu, 8 maanden n,a het begin van het begrootingsjaar, intusschen meer het karakter dragen eener aanpassing van ramingcijfers aan thans bekende gege vens en omstandigheden dan dat van eene beoordeeling dier cijfers op hun juistheid, mogen B. en W, zich uiteraard niet verzetten. B:. en W. geven daarop toelichting tot de verschillende posten waarvoor wijziging wordt voorgesteld. In de nieuwe achterzaal van café „Ju liana" (J. C. Krijger), Beestenmarkt, houdt school B haar tweede bloementen toonstelling. De groote zaal is daartoe in een waren lusthof herschapen. Met 'n kleurigen rooden steen zijn perken af gebakend, in een groote „B" bevinden zich de door de kinderen gekweekte planten en ook een vijver met fontijn is opgebouwd. Naast de planten der kin deren hebben ook de kweekers H. S. Drijfhout en de wed. P. de Jongh fraaie bloemen en planten ter opluistering in gezonden. Voorts zijn aan deze tentoon stelling nog tal van attracties verbon den. Gisteravond acht uur werd de ten toonstelling voor het publiek geopend. Het hoofd van school B, de heer J. Ruisaard, sprak een woord van welkom in het bijzonder gericht tot burgemees ter en secretaris van Goes, den inspec teur van politie, den inspecteur L. O. en oud-notaris Joh. Pilaar. Spr. wees er op, dat doel dezer tentoonstellingen is den band tusschen school en huis te versterken en bij de kinderen liefde voor de natuur op te wekken. Spr, bracht voorts in 't bijzonder dank aan den heer J. H. Nonnekes die tezamen met een knecht de tentoonstelling weer aangelegd had. Burgemeester Van Dusseldorp verge leek in zijn openingswoord den arbeid van de kinderen aan de dooi hen ge kweekte planten met den arbeid der on derwijzers aan de kinderen. Spr, piees daarbij hoofd en personeel van school B voor het organiseeren van deze ten toonstelling en uitte de hoop, dat zij zou slagen en het gestelde doel bereikt zou worden. Tenslotte gaf de heer S. K. Phaff nog een uiteenzetting over het kweeken en onderhouden van planten. Daarna nut tigde men een kop thee, ging men de flora bezichtigen en trokken ook de at tracties dadelijk liefhebbers. B. en W. stellen den Raad voor de wet op de personevle belasting voor motorrijwielen zoodanig te wijzigen, ten einde de gemeentelijke verordening te doen aansluiten bij de gewijzigde wetsbepaling, dat voor motorrijtuigen, ter waarde van minder dan f 2000, een minimum bedrag van f 10 verschuldigd is. Tot op heden luidt de bepaling, dat voor een motorrijtuig ter waarde van minder dan f 2000 voor elke geheele som v,an f 100 een bedrag van f 2,50 verschuldigd is. Naar aanleiding van het adres van de Accordeonvereeniging „Crescendo" alhier, waarin wordt verzocht de Alge- meene Politieverordening voor deze ge meente aan te vullen met een bepaling betreffende het heen en weer loopen tijdens muziekuitvoeringen, antwoord den B. en W. dat de noodzakelijkheid daarvoor niet is gebleken, temeer daar juist in de laatste jaren is gebleken dat het gedrag van het publiek bij de mu ziekuitvoeringen veel is verbeterd, zoo dat het opnemen van een strafbepaling omtrent dit punt B. en W. overbodig voorkomt, waarom zij den Raad verzoe ken op dit adres afwijzend te beschik ken, Door de N.V. Quenasttegel- en Be- tonwarenfabriek te Amsterdam is ver zocht om in het tegeltrottoir van de gemeente tegels te mogen aanbrengen, waarin met koperen letters, eventueel monogram, en reclame is aangebracht. Naast bijzondere voorwaarden, zal daarvoor f 10 per tegel en per jaar aan de gemeente worden betaald, B. en Wi. stellen den Raad voor Tiaar goedkeuring aan deze verpachting te hechten. Hier terstede is opgericht een mond harmonicavereeniging, werlk de naam heeft gekregen van „Prins Bernhard". Begin van brand op haventerrein. Op het terrein aan de buitenhaven was men gistermiddag bezig om met steekvlammen een partij buizen van de waterleiding maatschappij „Midden Zeeland" te bewerken, toen plotseling de bekleeding van één der buizen vlam vatte. De vlammen verspreidden zich snel in dit zeer brandbare goedje. Ge lukkig was men onmiddellijk met en kele minimaxen aanwezig en verder 1 38e week. Ten gevolge van het geringe verkeer wordt de stoombootdienst per Tele graaf III tusschen Antwerpen en Vlis singen op 30 dezer gestaakt. Men hoopt in Mei 1888 weder te kunnen begin nen. Door stemgerechtigden in den polder de Vierbannen van Schouwen is heden tot ontvanger-griffier van dien polder benoemd de heer C. van der Vliet Dzn. met 37 stemmen. Op den heer jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeye waren 32 stemmen uitgebracht, terwijl 1 briefje blanco was. Benoemd tot voorzitter van het dage- lijksch bestuur van het waterschap- Schouwen mr. A. J. F. Fokker. Ds. C, L. Laan staat op het zestal te Leeuwarden. Te Wormerveer worden tegenwoor dig alle fabrieken electrisch verlicht. Slechte berichten uit den Congo. De' Arabieren die hun jacht op slaven voortzetten, weigeren de regeering van den Vrijen Staat te erkennen. Dr. MoreelMfackenfeie heeft zich naar Toblach begeven, waar hij den keel van den Duitschen kroonprins op nieuw zal onderzoeken. Tot burgemeester van 's Gravenhage' is benoemd de heer mr. A. J. Roest, te gen 21 September eervol ontslagen als officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, De le luitenant der mariniers E. Ber denis van Berlekom zal geplaatst wor den aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, ter vervanging van den len luitenant der mariniers L. de Jonge Oudraat. Door de provinciale Staten van Noord-Holland is tot lid der Eerste Ka mer vacature Pijnappel gekozen de heer C. Donker, notaris te Benning- broek, met 32 stemmen tegen 30 op den heer Luden. In den afgeloopen nacht is het ge bouw der faience-fabriek Roosenburg geheel afgebrand. De schade is groot. Door den minister van Waterstaat enz. is op 19 September o.a. de volgen de beschikking genomen: Met ingang van 1 November is de in genieur 3e klasse J. G. Ermerins thans te 's Bosch belast met den dienst in het 11e district ter standplaats Goes. Benoemd tot burgemeester van Krui ningen de heer C. der ^Veduwen en van Krabbendijke de heer C. C. Welleman, met behulp van een slang op de water leiding, was het vuur spoedig gebluscht. De spuit van de marine, die was uit gerukt, behoefde dan ook geen dienst meer te doen. KOUDEKERKE. Het muziekgezel schap „Voorwaarts" z.al Maandag te kwart voor 8 van het dorp af een mu zikale wandeling maken langs den Vlis- singschen weg tot de gems der ge meente. RILLAND-BATH. Donderdagavond werd door een paar woonwagenbewo ners, welke .alhier met hun wagen ston den, van een partij zakken aardappels welke op het land, van den landbouwer B. in den 2en weg achter het Klooster lagen opgestapeld, een z,ak weggehaald, en per rijwiel naar den wagen vervoerd. De politie heeft de zak aardappels uit het woonwagenkamp weggehaald, en tegen de verdachten, v.ader en zoon F. B. en J. J. B. proces verhaal opge maakt. OOSTBURG. Ten aanzien an de ten toonstelling van zaai- en pootgoed dien de nog vermeld, dat, behalve de gewone reeds bekende cursussen der vereeniging Ceres, nog een begin gemaakt zal wor den met een cursus in kantklossen. De tentoonstelling werd Donderdag avond door den voorzitter, den heer Joh. le Clercq, met eenige korte woorden gesloten; spreker was uitermate vol daan. Immers deze eerste tentoonstelling is een groot succes geworden: he*be~ zoek was buitengewoon groot, terwijl tai van personen, ook zakenmenschen, zeer gunstig over een en ander zich hebben uitgelaten. Gebleken is. dat de juiste weg is ingeslagen en al wilde spreker niet op de dingen vooruit loopen, toch geloofde hij, als de teekenen niet bedrie gen, doorgezet zal worden. Het slot woord was dank aan allen en een be roep op medewerking voor de toekomst. SCHOONDIJKE. Benoemd tot tech nisch opzichter bij de domeinen, de heer A. P. van Male alhier.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6