BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. du1tschland» p italië. rusland. ver. staten. polder walchêrëil Een Chineesche overwinning in het Noorden. De werken aan de Zuid- watering. BEURS VAN AMSTERDAM. planten, pracht exemplaren dahlia's, diverse snijbloemen, drijfschalen en bloemenmanden vormden het zeld zaam geheel. Met noesten vlijt en vol harding w,as gewerkt om iets goeds te geven. Voor de jury was het dan ook geen gemakkelijke taak om de prijzen te stellen. Deze bestond uit de heeren S. K. Phaff, A. Provoost en M. Steen hard. De prijzen werden als volgt vastge steld voor de kinderen: Afr'kaantjes: le pr. D. W. Schrier, nog een eerste pr. H. Nijssen; 2e pr. J, v.an Willegen Pz.j 2e pr. idem M. Baijens, Zaaibegonia's: le pr. M. de Beer; 2e pr. Nel van Maris. Fuchsia's: le pr. Jan van Willegen JLz.; 2e pr. P. Gysel Petunia's: le pr. Cor, Hermus, 2e pr Chr. Korst,anje. Geranium: le pr, Jo Schrier; 2e pr Dien Paardekooper, Oost Ind. Kers: le pr. Jan Bliek; id. Maatje Ossewaarde; 2e pr. Jopie de Dreu; idem Riek Zuidweg. Lill put asters: le pr. J. van Wille gen Gz.; 2e pr. M. van Dalen. Verbena's: le pr. Marie Hermes; 2e pr. Jo Dek. Asters: le pr. G. Bakker; 2e pr. M. Hoogesteger. Leeuwebekken: le pr, Hannie van Willegen; 2e pr. Koos van Liere. Phloxen: le pr. Hannes de Jonge; 2e pr, Henk Nieuwenhuize. Zinnia's: le pr. Koos Klap. Zonnebloemen: 2e pr. R'nus Hage. Diverse snijbloemen: le pr. J, van WillegenKorst,anje; 2e pr. J. Hermes. Bloemenmanden: le pr. Nelli Sandee; 2e pr. Jaap Ganseman. Asters: le pr. M. Willemstein; 2e pr. Dries de Dreu. Drijfschalen: le pr. M. Nieuwenhuize; 2e pr. J, Wondergem. Dahlia's: le pr. P, v. d. Vrie; 2e pr. Koos de Puit. Potplanten: le pr. J'. Hermes; 2e pr. M. van Baren. I De Spaansche burgeroorlog. MERKWAARDIG OPTIMISME.. Uit nadere gegevens die bekend wor den over het deze week te Genève plaats gehad hebbende onderhoud tus schen den Franschen minister van bui- tenlandsche zaken Delbos en de Italiaan- sche zaakgelastigde Bova Scoppa, blijkt, dat de Italiaan namens zijn regeering aan Delbos de volgende drie verzeke ringen heeft gegeven: 1) Italië stelt zich niet voor nieuwe troepen naar Spanje te zenden; 2) Italië zal geen controle op de Ba learen uitoefenen; 3) De Italiaansche soldaten zullen niet voor onbepaalden tijd in Spanje blijven. Nu door de deelneming van Italië aan de overeenkomst van Nyon het voor naamste maritieme vraagstuk is opge lost, meent men te Londen dat Italië ook wel zou willen onderhandelen over terugtrekking van de Italiaansche troe pen uit Spanje. Dat lijkt ons voorshands echter wel een wat heel optimistische onderstelling. Fascistische organisatie te Ma drid ontdekt. Naar uit Madrid wordt medegedeeld hebben de speciale diensten van het ministerie van oorlog te Madrid 160 per sonen gearresteerd, die behoorden tot een buitengewoon belangrijke fascisti sche organisatie, die verscheidene dien sten omvatte die zich bezighielden met spionnage en de vorming van gemilitari seerde colonnes; deze zouden in actie komen zoodra de rechtsche troepen Ma drid zouden zijn binnengerukt. Een de zer organisaties „Witte Phalanx" ge naamd, stond onder leiding van twee personen, die in de ambassades waren gevlucht, met name in de Chileensche ambassade, waar volgens verklaringen der beschuldigden de generalen staf ze telde. Tot de gearresteerden behoort o. a. een persoon van Chileensche nationa liteit, die een der belangrijkste leiders was, terwijl ook twee leden van de Ar- gentijnsche ambassade bij de zaak be trokken zijn. De strijd in Aragon. Het ministerie van landsverdediging te Valencia deelde hedenmorgen mede, dat in Aragon de regeeringstroepen Vrijdag het station van Orna, den molen van Barangua, Casa de Barangua, eeni- ge stellingen der opstandelingen op den weg van Sabinanico naar Ribera del Fis cal hebben bezet. De regeeringstroepen zouden meer dan 300 krijgsgevangenen hebben gemaakt. Een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal is hen in handen gevallen. De strijd in het Verre Oosten. De Chineesche strijdkrachten melden voor het eerst een belangrijke over winning in Noord-China, en wel in de provincie Sjans'. Volgens berichten uit Nanking hebben de Chineesche troe pen, die voor de verdediging van deze provincie zorg dragen (dit zijn de „com- munist'sche" troepen) het Japansche leger, dat daar opereerde, groote ver liezen toegebracht. Het betreft hier ongetwijfeld het Japansche leger dat na de bezetting van Kalgan in Zuid oostelijke richting getrokken is om een parallele beweging uit te voeren aan die van de troepen, welke uit Peking Zuid waarts getrokken zijn en gisteren Pao- ting genomen hebben. Telegrammen, die het hoofdkwartier van maarschalk Tsjiang Kai-sjek be- re kt hebben spreken v,an Japansche verliezen van 5000 man en van 2000 Ja pansche krijgsgevangenen. Volgens de Chineesche bladen hebben de Chineesche troepen, die in dit ge bied opereeren ook Tatoeng weer ge nomen, Dit bericht is vermoedelijk ech ter voorbarig. Hankou gebombardeerd. Een verschrikkelijk bloedbad. Gisteren heeft een eskader Japansche bombardementsvliegtuigen een raid on dernomen op de groote stad Hankou, enkele honderden kilometers ten W. van Sjanghai gelegen. De gevolgen daarvan moeten verschrikkelijk ge weest zijn. Vooral in het stadsdeel Woetsjingmiau v elen tientallen slacht offers, waaronderveel kin deren. Een Reuter-correspondent was getui ge van .afgrijselijke tooneelen. Hij zag leden van de reddingsbrigade met brandcards, waarop vier of vijf doode of zieltogende kinderen naast elkaar lagen uitgestrekt. Daar de electric'teits- voorziening niet meer functioneert, moest het reddingswerk in het donker geschieden. Volgens een voorloopige opgave zou het .aantal dooden en gewonden om en bij de 800 bedragen. Krachtig Britsch protest tegen bombardement van Kanton. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opdracht gekregen in krachtige bewoordingen bij de Japansche regee ring te protesteeren tegen 't bombar- deeren van niet-mil'taire objecten en uiting te geven aan den afschuw, die in Engeland gevoeld wordt in verband met het groote aant.al slachtoffers on der de burgerbevolking, vooral tenge volge van het bombardement van Kan ton. WAARVOOR HET ANTI SEMITISME TIJDELIJK MOET WIJKEN, Terwille van winstgevende relaties is men in Duitschland zoo nu en dan bereid, anti-Joodsche methoden zij het dan ook tijdelijk achterwege te laten. De Manchester Guardian van 20 Sept. jl; deelt hieromtrent een frap pant staaltje mede. V,an 15 tot 18 Aug. jl. werd te Königsberg de „Jaarbeurs van het Oosten" gehouden, waar vele Joodsche zaken lieden uit Zweden, Polen en ander landen werden verwacht. Om dat men vreesde, dat zij pijnlijk zouden worden getroffen door de anti-Jood sche manifestaties, hetgeen ongetwij feld nadeelig voor den handel zou zijn, werden geheime instructies naar alle plaatselijke autoriteiten der N.S.D.A.P. verzonden, teneinde openlijk anti-se- mitisme tijdens de jaarbeurs te verhinde ren, Diic instructie» werden per ver trouwelijk schrijven door de gouwlei- ding der N.S.D.A.P. te Oost-Pruisen op 9 Aug. 1937 verzonden, en ondertee kend door den propaganda-chef van dit d'strict, J. Poltno. Den hotel- en caféhouders werd „aanbevolen", me- dedeelingen, die het bezoek van Joden ongewenscht verklaren, van hun gebou wen te verwijderen. Ook het hotelper soneel was verplicht, Joodsche bezoe kers beleefd te behandelen. De bad plaatsen in de omgeving van Königs berg hadden dezelfde instructies ont vangen. HET BEZOEK VAN MUSSOLINI. Zeer scherpe bewaking van de spoorlijn MiinchenBerlijn. Een schildwacht met geladen geweer is op post gezet op elke vijftig meter van de spoorlijn, welke de trein van Mussolini moest volgen tusschen Miin chen en Berlijn. Leden van den arbeids dienst en van den S.S. droegen zorg voor de verbinding tusschen de schild wachten. De kleinste brug werd door tientallen manschappen bewaakt en bij den ingang van den tunnel nabij Erlan gen was een geheel bataljon gemobili seerd. DE REIS VAN DEN DUCE NAAR DUITSCHLAND. Formidabele veiligheidsmaat regelen. De trein, waarmee de Duce met zijn gevolg was gezeten, is gistermiddag om half vijf te Florence aangekomen zonder dat aan een van de talrijke stations langs het traject halt werd gehouden. Overal had zich echter een menigte opgesteld, die den trein met toejuichingen begroet te. In Florence duurde het oponthoud niet langer dan twee minuten, gedurende welke de prefect aan een der leden van het gevolg verscheidene telegrammen, die uit Rome waren gekomen, overhanj- digde. Mussolini, die tijdens de geheelé reis in zijn werksalon was gebleven, ver scheen een oogenblik aan het portier en beantwoordde de hartelijke toejuichin gen, welke tot hem gericht werden door een groep van Florentijnsche zwarthem- den. De trein werd getrokken door twee krachtige electrische locomotieven en bestond verder uit vijf salonwagens, een restauratiewagen, een bagagewagen en een dienstrijtuig. Een telefonische instal latie verbond alle rijtuigen en bovendien stond de trein in voortdurende radio verbinding met Rome. Ook op het traject FlorenceBologna herhaalde zich het tafereel van menig ten bij de stations. Tegen zes uur arri veerde men te Bologna. Hier onderhield de Duce zich met zijn echtgenoote en zijn beide, kinderen Romano en Annema- rie. Wederom bracht het verzamelde volk hem hier een indrukwekkende ma nifestatie, welke met een Romeinschen groet beantwoord werd. Hitier is intusschen van de manoeu vres te München aangekomen, teneinde zijn gast te kunnen verwelkomen. Te Berlijn zal Mussolini vergezeld zijn van een gevolg van 56 personen. Nader wordt nog gemeld, dat de ge- heele lijn van Rome tot den Brennerpas bewaakt was door 20.000 soldaten, de- tectieven en zwarthemden en een losse locomotief met tender reed het heele traject drie km vooruit. De Oostenrijksche regeering had de politie te Innsbrück met 2000 man ver sterkt, die ieder huis langs de spoorlijn hadden doorzocht en eenige tientallen bewoners in arrest hadden genomen tot de trein gepasseerd zou zijn. Het was bovendien verboden de spoorlijn tot op 200 m te naderen. Langs de lijn stonden op Oostenrijksch gebied, op iedere 100 meter nog bovendien een soldaat met geweer in aanslag. HET POLITIEKE SLACHTHUIS. Een te Khabarovsk verschijnend blad heeft medegedeeld, dat te Wladiwostok twintig terroristische spionnen, die tot „Trotzkistische" organisaties behoorden ter dood zijn veroordeeld en terecht ge steld. Zij hadden op de spoorwegen in het Verre Oosten sabotagedaden bedre ven en ook aanslagen voorbereid tegen Sovjet-Russische leiders. 2200 valschermspringers. Bij manoeuvres in Wit-Rusland zijn 2200 man van de „Oostelijke" partij met hun valschermen uit vliegtuigen gespron gen en achter de stellingen der „Weste lijke" partij gedaald, zonder dat zich een enkel ongeluk voordeed, TWEEDUIZEND MARINE-VLIEG TUIGEN. Schout bij nacht Cook, de leider van het luchtvaartbureau te San Pedro, heeft medegedeeld, dat de luchtstrijdkrachten van de marine der Vereenigde Staten in 1939 een sterkte van 2.000 vliegtuigen zullen hebben bereikt. Hedenmorgen vergaderde het Polder bestuur van Walcheren in het polderhuis in de Abdij te Middelburg onder voor zitterschap van mr, H. F. Lantsheer. Aanwezig waren alle raden en de commissarissen met uitzondering van den heer Goethals, Na onderzoek der geloofsbieven van de herkozen commissarissen J. L, van der Harst en J. J, Krijger en den geko zen commissaris W, Verhage Czn., werd tot toelating van laatsgenoemde be sloten en werd hij door den voorzitter beëedig'd en gelukgewenscht met het in hem gestelde vertrouwen. De rekeningen 1936 werden overeen komstig het ontwerp, door ons reeds vermeld, vastgesteld. Dijkgeschot. Ook zonder discussie of hoofdelijke stemming vereenigde de vergadering zich met 't voorstel tot vaststelling van het dijkgeschot op f 1,30 per f 100 be lastbare opbrengst voor het gebouwd en f 20 voor schotbaar land en f 11.80 voor vrijland voor de ongebouwde eigen dommen. Salariskorting. Het voorstel, om de tijdelijke korting van 3 pet. op de salarissen ook voor het tijdvak 1 Nov. 1937 tot 31 Oct. 1938 van kracht te doen zijn werd z.h.s. aangeno men. I Vervolgens kwam aan de orde het voorstel om een crediet te verleenen van f 137,000 voor het uitvoeren van werken aan den onderzeeschen oever bij de Zuidwatering. De heer PORTHEINE noemde dit een zeer ernstig punt en wel het voor naamste voorstel der agenda. Spr. wees er op, dat in de toelichting van het voorstel door het dag. bestuur wordt gezegd, dat de toestand minder zorge lijk zou zijn, indien eenige waarborg kon worden gegeven voor de afdoend- heid der u t te voeren werken. Daarom wil spr. gaarne met kracht steun ver leenen aan de pogingen om via Ged. Staten bij de regeering op een onder zoek naar de oorzaken van de calami teiten aan te dringen. Waar het hier zal gaan om een extra uitgave voor den polder gedurende 20 jaar van f 10,000 per jaar en dan nog yoor een werk, dat niet met zekerheid afdoende zal blijken te zijn, wilde spr. nog eens met nadruk wijzen op de ernst van den toestand, Spr. stelde d,aarom voor, ge zien het algemeen belang deze kwes tie betrokken, het dag. bestuur op te dragen de regeering rechtstreek op het ernstige van den toestand te wijzen. De heer JERONIMUS wilde zich gaarne bij' de woorden van den heer Portheine aanslu'ten en het dag. bestuur d,ank brengen voor het feit, dat het reeds stappen deed. De toestand ter plaatse is een novum voor de water staatsdeskundigen en het is toch zeker voor den goeden naam van den Neder- landschen waterstaat gewenscht, dat Eerste noteering is vorige koers(enfc daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102—102 Amsterdam 1934-4 100%—10014 Zeeuws, Hyp. B-4 100 Cities Service Cy, P. 1958 5 45—43% A Amsterd. Bank 149%147 A Pref. Jurgens A 131%—131% A Ned. Gist- en Spir'tusf, 480481% A De Schelde N.B, 42%40% C Am. Smelt en Ref, 51%—49% A Born. Sum. H.M. 197%194 A Houth. Alberts 105 C Union Pac, Rr. 79%78 C Int. Nickel Cy. 3836 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—— Engeland 1960-90 4 81%—81 A Koloniale Bnk. 144%142 A N.I. Hbk. 1000 149—145 C Ned. H. M. 1000 170—167 A v. Berkels Pat. 6561 C C,alvé-Delft 84 A Philips G. B. afg. 342%—333-38 C Unilever 154%—150-52% C Am. Car Foundry 21%20%-21% C Anaconda Cop. 28%26%-27% C Bethlehem St. 50%—48%-49% C Kennec Copper 33%—31%-32% C U. States St, C. 64%58-59% C North Am. Cy. 15%—15 A Kon. Petr. Mpij. 386378-82 C Contin. Oil Cy. 26%—26-% C Phillips Petr, Comp. 34%32% C Shell Union O.C. 15%13%14% C Tide Water Ass. Oil 12%11%-% A Ned. Scheepv. U. 134%130-33 A H.V. Amsterdam 472%461-69 A Java Cult. .Mij. 177 A N.I. Suiker U. 136%—130%-33 A Deli Batavia 225%223%-20 C Deli Mij. 1000 298%—292-87 A Senembah 296280%-84 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG* H.V.A. Rubber Koninkl. Tabak Olie Wettig. Amerika Unilever - Markt - Philips Schepen -Obl,Markt—i Gedeponeerd C Baltimore Ohio 13%12% C Southern Pac. Cy. 23%22%- j! A Southern Rlw, 14%13% A Amst. Rubb. C. 252-241-47% A Deli-Bat. Rubb. 183—179%-80% A Hessa Rubber 188%181-79 A Serbadjadi S.R. 140%132-34 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister, 8.95% 72.60 6.20 30.43 1.80% 8.95% 72.65 6.19 30.43% 1.80% Dagelijksche indexcijfers, medege deeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 24 September, Aandee- lenkoersen: 101,8; goederen groothan- delprijzen: 98.6. hij tracht ook deze calamiteit verder te stuiten. De heer HOEGEN VAN HOOGE- LANDE merkte op, dat uit de woorden van de beide vorige sprekers bleek, dat de belangen van de gebouwde eigendommen toch parallel gaan met die van de ongebouwde (Gelach), De VOORZ. zeide, dat reeds onder handeld is met Ged. Staten, doch dat het dag. bestuur gaarne een opdracht van de algemeene vergadering zal hebben, omdat het zelf ook reeds zich heeft af gevraagd of men zich direct tot de re geering zou wenden. De. heer JERONIMUS zeide, dat men niet praat over de belangen van ge bouwd of ongebouwd, maar over de pol- derbelangen, alleen als het gaat om de verdeeling der kosten komt het verschil tusschen beide groepen ter sprake. De heer OSTé vroeg of bij steun van de regeering geen calamiteus-verklaring dreigt. De VOORZ. ziet daarvoor geen ge vaar. De heer HOEGEN VAN HOOGELAN- DE vroeg of de 137.000 toch direct besteed moet worden, ook al zullen later andere voorzieningen noodig blijken te zijn. En zoo ja, of de regeering dan deze uitgaven ook niet zal steunen of wel de Polder dan het te voteeren bedrag als steun bij grooter werk kan geven. De VOORZ. zeide, dat dit werk ge daan moet worden afgezien van later werken. Spr. deelt mede, dat van hoo- gerhand reeds een onderzoek is gelast, maar men kan zoo iets nimmer forcee- ren. Het rijk zal deze f 137.000 zeker niet terugbetalen. Het voorstel van het dag. bestuur en dat van den heer Portheine werden z. h. s. aangenomen. Overige voorstellen. Nog werden z. h. st. aangenomen de voorstellen tot aangaan van een geldlee- ning van 75.000; tot verleenen van een bijdrage voor de verharding van een deel van Zoekweg III en van den Huismans- weg te Serooskerke; tot verkoop van grond te Zoutelande aan de N.V. Bouw bureau J. Korteweg Azn. te Breda; tot uitgifte van gronden te Oost- en West- Souburg in erfpacht aan L. Wisse te Goes en J. de Plaa te Souburg; tot aan koop van een deel van den Trekdijk on der Ritthem en een nog pas gedaan voorstel om 25 subsidie te geven aan de vereeniging Rijwielpad Walcheren voor onderhoud van het rijwielpad van de Buitenhaven te Vlissingen naar de Schoone Waardin. Het stembureau werd voor 1938 vast gesteld als voor 1937 en in plaats van den heer Gastel tot lid der financieele commissie benoemd de heer Wisse. Bij de rondvraag wees de heer HOE- GEN VAN HOOGELANDE op het vele gras dat tusschen de steenen op de pol derwegen uitkomt, hij vreest daarvan eenigszins slipgevaar. De VOORZ. zeide, dat de oorzaak wel zou kunnen zijn het gebruik van ander dan duinzand. De heer OSTé meende, dat de weinige zonneschijn oorzaak is, omdat de zon het gras verschroeit. AMSTERDAM Telefoon 26600 Kamers met ontbijt vanaf f4. Eigen Garage in het Hotel. Voor Hotelgasten gratis autostalling. (Ingez, MecLJ Nederlandsche opvarende van Britsch stoomschip verdronken. Bij de Minster Steamship Company te Londen is bericht binnengekomen, dat de vierde machinist van het aan deze maatschappij behoorende Britsche s.s. „Orminsters", de Nederlander Beer, overboord is geslagen. Hoewel nog twee uur naar den drenkeling is gezocht, heeft dit geen resultaat opgeleverd. De „Orminster" was op weg van Rot terdam naar Istanboel (Turkije). Beer was een paar dagen geleden te Rotter dam aangemonsterd. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Noordwijk Binnen: i doode. Zooals gemeld heeft Woensdagavond te Noordwijk Binnen een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een vader met zijn twee zoons, die op den weg liepen. De vader en de oudste zoon waren bijna op slag dood, terwijl de jongste zoon zwaar gewond werd. In het ziekenhuis te Leiden is gis teren ook de jongste zoon aan zijn ver wondingen overleden. Dit vreeselijke ongeluk heeft dus drie dooden veroor- Rozenburg: 1 doode. Het zesjarig zoontje van de weduwe Q, te Rozenburg is gisteravond van een rijdenden vrachtauto gevallen. Het kind is vannacht aan de bekomen ver wondingen overleden. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit zijn bij het Kon. Ned. Indisch leger benoemd tot generaal -majo^P? a. bij het wapen der artillerie de kolonel, inspecteur van het wapen, H. ter Poorten; b. bij het wapen der genie de kolonel, inspecteur van dat wapen G. J. F. Sta- tius Muller. KERK EN SCHOOL. In de vergadering van het Provin ciaal college van toezicht op de kerke lijk goederen en fondsen in Zeeland werd tot lid benoemd in plaats van wij len den heer M. A. Bleiker te Schoon- dijke, de heer C. M. van den Broecke te Aardenburg. Herkozen werden mr. H. F. Lantsheer te Oostkapelle en mr. H. van der Beke Callenfels te Vlissingen. Rijkslandbouwwinterschool Goes, Toegelaten werden tot de eerste klasse: C. A. Bakker, Wissenkerke; A, C. Blok, Wolf aartsdijk; Cl iW. Brak man, N'euw- en St. Joosland; K. de Buck, Grijpskerke; A. D. J. Dees en D. J. A. Dees te Waarde; P. J. Diele- man, Ellewoutsdijk; M. de Feijter, Axel; Mi. C. Friderichs, Oud-Vossemeer; C. M, Geluk, Nieuwvliet; M. de Groene, Wemeldinge; J. I. de Hullu, Groede; B. W. van Keulen, Bergen op Zoom; J. P. Klompe, Wissenkerke; E. L. de Koeyer, Yerseke; J. Leendertse, Hoe- dekenskerke; D. van Liere, Ovezand; J A. Lindenbergh, Wolphaartsdijk; L. A. Nieuwenhuijse, Kruinngen; J. van Overbeeke, Kapelle; H. C. Poleij, Krui- ningen; A. J. Remijnse, Kamperland; J. W. Romeijm, Ouwerkerk; J. Sinke, Ril land; C. Steendijk, Nieuwerkerk; D. Vis, Zonnemaire en J. A. Wiskerke, Kortgene. Afgewezen: drie.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2