GOISCHE COUBANT^ W.9dc goes. WEERBERICHT. NUMMER 226. DRIE BLADEN. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. PI8I3 De gulden een jaar los van het goud. BINNENLAND. Uitvoer-contröle op appelen en peren. ZEESJftO. WDELBURG. VLISSINGEN. Het motor-passagiers- en vrachtschip „Ruys" te water gelaten. ZUID-BEVELAND. N i e u w e Kwartaalabonnees i $rov mettle Esj MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes m agent schap Vbssiagen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg ea Goes 18 et. p. w. Advertentiën 3 0 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. sa tfitgeefster.; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels f 2.10, elke r. m. 30 <.t. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnonuners 5 cent. 53 Toen verleden jaar op 25 September de rransche regeering haar goedkeuring hechtte aan het wetsontwerp, waarme de de goudwaarde van den frank werd verlaagd, hetgeen dus beteekende, dat de Fransche munteenheid werd gede valueerd, en nadien Zwitserland den gouduitvoer stopzette, werd het duide lijk, dat ook Nederland den gouden standaard niet zou kunnen handhaven, en op 27 September maakte onze regee ring bekend, dat de uitvoer van goud was stopgezet, waarmede Nederland dus ook den gouden standaard vaarwel zegde. Ons land was het laatste, dat het pad van de „muntvervalschingging betre den en was daartoe slechts gedwongen, doordat hij als eenig overgebleven land, dat zijn munteenheid aan het goud had gekoppeld, niet mocht toelaten, dat een permanente druk op den Nederland- schen gulden tot gevolg zou hebben, dat de goudvoorraad van de Nederlandsche bank in korten tijd zou zijn geslonken tot de grens, waarop het dekkingsper centage van de bankbiljettenci!rculatie het noodzakelijk zou maken den uitvoer van goud toch te verbieden. Zooals verwacht kon worden, ge droeg de gulden zich in overeenstem ming met genoemde maatregelen en op 28 September steeg de dollarkoers te Amsterdam tot 1.83, hetgeen dus betee kende, dat de gulden met bijna 20 pet., of om het juist uit te drukken met 19.7 pet., deprecieerde. Nadat het Nederland sche devies eenige kleine teekenen gaf van nog verder te willen reageeren, en in Nov. 1936 het depreciatiepercen tage tot 21.2 pet. steeg, kon men spoedig bemerken, dat het Nederlandsche egali satiefonds, hetwelk in het leven was ge roepen om het depreciatiepercentage met te groot te doen worden, niet zou behoeven te intervenieeren tot steun van ons nationale ruilmiddel. Integen deel kwam weldra aan het licht, dat de gulden op zijn nieuwe peil laag genoeg gewaardeerd werd. Telkens en telkens weer legde ons betalingsmiddel een uit gesproken neiging tot oploopen aan den dag, hetgeen tot uitdrukking kwam in een daling van de koersen der buiten- Iandsche valuta's. Als beste maatstaf kon de dollar worden aangenomen, om dat dit betaalmiddel aan het goud was verbonden. Teneinde een zoo goed mogelijken evenwichtstoestand op de internationale wisselmarkt te voorschijn te roepen, werd, nadat de frank was gedevalueerd, door Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en Frankrijk overgegaan tot het sluiten van een overeenkomst, het z.g. drielanden-accoord, waaraan spoedig medegewerkt door Zwitserland, België en Nederland. Volgens dit drie- hoeksaccoord zouden de egalisatiefond sen van de aangesloten landen de de viezen, welke zij zouden moeten opne- men, kunnen omzetten in goud. Toen nu de Nederlandsche gulden gestadig naar boven wilde gaan, was het Nederland sche egalisatiefonds, teneinde te verhin deren, dat het depreciatie-percentage van den gulden te klein werd, bij voort during genoodzaakt, buitenlandsche de viezen, in het bijzonder dollars, te koo- Pen die dan weer werden omgezet in goud, welk metaal op zijn beurt werd bankCdragen aan de Nederlandsche resultaat hiervan was, dat de P° voorraad van onze centrale crediet- ïns e mg, die vóór het loslaten van den gou en s andaard 708 millioen bedroeg en daarna, mede in verband met he| overdragen van 100 miHioen aan het 1 .2 milliard, dient te worden genomen, dat de f 100 millioen weer werden gerestitueerd Wanneer men den gulden zijn eiéen gang had laten gaan, dan is het niet on mogelijk, dat hij was teruggekeerd tot dicht bij zijn oude pariteit. Ondertusschen dient te worden er kend, dat de muntdepreciatie aan ons land ten goede is gekomen, zij het mis schien dan ook niet in die mate, als men zich in sommige kringen had voorgesteld en aan den anderen kant zijn aan de waardevermindering van ons ruilmiddel ook nadeelen verbonden geweest. Wij willen hier niet in details treden omtrent de gevolgen van de depreciatie, doch in ieder geval kan worden geconstateerd, dat het Nederlandsche publiek van de Krachtens Kon. Besluit van 27 Aug. zal met ingang van 1 October a.s. het tuinbouwuitvoerbesluit in werking tre den voor appelen en peren, d.w.z., dat de uitvoer van deze producten van ge noemden datum af a 1 1 e e n mogelijk zal zijn, indien deze zijn vergezeld van een certificaat of bewijs. Een certificaat wordt afgegeven voor appelen en peren van Nederlandschen oorsprong, terwijl een bewijs wordt ver strekt voor die van buitenlandschen oor sprong. Met de afgifte der certificaten en be wijzen is belast het uitvoer-contróle- bureau voor groenten, fruit en aardappe len te 's-Gravenhage, welke instelling genoemde documenten door middel van de veilingen ter beschikking stelt van de exporteurs, indien de verlading voor rechtstreeksen uitvoer aan de veilingen plaats vindt. Bij overlading van de pro ducten op Nederlandsch grondgebied wordt een „verklaring" door de veiling verstrekt en het certificaat afgegeven op de plaats van de laatste inlading voor het buitenland. De kosten, aan de afgifte van ceriifi- caten en bewijzen verbonden, bedragen 6 ets per 100 kg netto of gedeelte daar van met een minimum van 0.10, ter wijl voor bewijzen een maximum-tarief van 1 per bewijs is vastgesteld. UITTOCHT UIT DE N.S.B. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft thans ook de gepensionneerde lui tenant-generaal H. A. Seyffardt be dankt als lid van de N.S.B. Ook de heer J. F. B. van Hasselt heeft aan de leiding der N.S.B. medegedeeld, dat hij zich uit de beweging terugtrekt en zijn zetel als lid van de Provinciale Staten van Utrecht ter beschikking stelt. Het „Volksdagblad" weet nog te mel den, dat de heer Koelen, perschef van de N.S.B. is ontzet. Hij zou evenwel nog niet als lid der N.S.B. zijn geroyeerd. DE WERKLOOSHEID. Eind Augustus 63-600 minder geregistreerde werkloozen dan een jaar geleden. Het centraal bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffen de het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemidde ling' als werkzoekenden ingeschreven. Het aantal geheel werkloozen bedroeg eind Augustus 317.812, tegen: 381.427 eind Augustus vorige jaar en 312.907 eind Juli van dit jaar. Uit bovenstaand overzicht biijkt dat er einde Augustus 1937 63.615 werkloo zen minder geregistreerd waren dan einde Augustus 1936. Einde Juli 1937 waren er 62.161 minder dan einde Juli 1936, Ten opzichte van Juli 1937 valt er een stijging waar te nemen van 4.905 werkloozen. Ook in 1936 steeg het aan tal werkloozen in Augustus, er waren toen 5,755 meer werkloozen ingeschre ven dan Juli 1936. MR. J. A.. H. COOPS OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is in den af- geloopen nacht op 44-jarigen leeftijd in het Juliana-ziekenhuis te ApeldooVn overleden mr. J. A. H. Coops, oud lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal. Mr. Coops werd in 1935 benoemd tot lid der Tweede Kamer voor de liberale staatspartij, den Vrijheidsbond, als op volger van mr. A. G. A. Ridder van Rappard. Bij de jongste Kamerverkiezin gen verkreeg hij geen zetel. De overledene was wethouder van fi nanciën en lid van den Raad der ge meente Apeldoorn sedert 1 September 1931. Hij was voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den Vrijheidsbond en te vens lid van het hoofdbestuur. waardevermindering van onze munteen heid niet zooveel nadeelen heeft onder vonden. Tenslotte kan worden vastge steld, dat het financieele beleid vaj^mze regeering de credietwaardigheid van ons land in alle opzichten heeft bevorderd; dit is helder weerspiegeld door de hou ding van den gulden na het loslaten van den gouden standaard. De zachtmoedige verzet zich zelfs niet in gedachte. Hij is hoven haat, dwaasheid en ijdelheid verheven. DUITSCH STOOMSCHIP OMHOOG GEVAREN NABIJ BATH. Het Duitsche stoomschip „Dresden", komende van Antwerpen, is vanmorgen, tijdens mist, ter hoogte van Bath, om hoog gevaren en blijven zitten. Sleep- booten zijn derwaarts gevaren voor het verleenen van assistentie, doch men :s er nog niet in geslaagd het schip in diep water te brengen. Vanmiddag tegen 5 uur zullen de pogingen worden voortge zet. Besmettelijke ziekten. In de week van 12 tot en met 18 Sep tember kwamen in onze provincie drie gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. één geval van roodvonk te Oudelan- de, één diphtherie geval te Westdorpe, terwijl te Wissekerke bij één persoon de ziekte van Weil is geconstateerd. Gistermiddag heeft in de Korte Delft een kleine aanrijding plaats gehad. Een 11-jarige jongen stak plots de straat over en botste tegen een daar fietsende juffrouw; de juffrouw viel met het ge volg, dat 'n flesch s aolie die zij droeg in stukken viel. Het sigarettenpapier. Naar wij vernemen is zekere B. van hier, te Woensdrecht aangehouden, ver dacht van het smokkelen van sigaretten papier. Ettelijke honderden boekjes wer den in zijn bezit gevonden. DOOR DE PUI. Gisteravond omstreeks half zeven had opnieuw een auto-ongeval plaats op de ikruking VoorstadPatijjnwegWilhel- minastraat. Toen de auto van den heer W. J. v. d. B. over den overweg kwam en de Wilhelminastraat insloeg, moest daarbij een auto, bestuurd door mevr. v. d. H, uit Middelburg te ver naar rechts uithalen en reed het trottoir van café „Nieuw Goes" op. Na een paar betonnen paaltjes om geworpen te hebben, ramde de auto den muur, welke geheel ontzet werd en waarin een groot gat ontstond. Hoewel de auto aan voor- en zijkant geheel ver nield werd, liet het ongeval zich voor de inzittende dames mevr. v. d. H., mevr. W, en mevr. B„ niet ernstig aanzien. Al leen mevr. W. had 'n vrij zware hoofd wonde, doch dr. J, J. v, d, Berg, die de eerste hulp verleende, had er geen be zwaar tegen dat zij naar Middelburg vervoerd werd, Alle dames zijn te Mid delburg woonachtig. De hr. v. d. B. was aanvankelijk door gereden en had niets van het ongeval bemerkt. De politie heeft een onderzoek inge steld. Regeling marktbezoek voor het Beurs gebouw en in«Ieeling Dinsdagmarkt. Om tegemoet te komen aan wenschen, welke geuit zijn, in verband met de ver keersregeling, welke Dinsdags in de om geving van het Beursgebouw is getrof fen, vernemen wij, dat op den marktdag voortaan een breede strook aan de West zijde van het plein zal worden vrijgehou den over de geheele lengte, dus ook te genover de Beurs. Aldus wordt aan hen, die vroeger op straat hunne besprekin gen voerden en hierdoor het behoorlijk verkeer bemoeilijkten, in zeer voldoende mate gelegenheid gegeven, om hunne za ken te behandelen in de onmiddellijke nabijheid van het Beursgebouw. De eenigen tijd ingevoerde verander de wijze van plaatsing van kramen, standwerkers enz., blijkt niet geheel aan de gestelde verwachtingen te voldoen, in verband waarmede van a.s. Dinsdag af wederom de oude regeling zal worden ingevoerd en de kramen in twee rijen zullen worden geplaatst en de stand werkers op het meest Noord-Westelijke gedeelte van het marktterrein. Nederlandsch stoomschip in beslag genomen. Op het Nederlandsche s.s. „Jeannet- te behoorende aan de reederij Soeter- meer en Fekkens, Rotterdam, uitgaande van Antwerpen, is hedenmorgen ter reede van Vlissingen beslag gelegd door douane-autoriteiten, wegens vroeger plaats gehad hebbende smokkelaffaires. f Het schip is inmiddels le Vlissingen binnengebracht en aan de ketting ge legd. In opdracht van de N.V. Kon. Paket- vaart Maatschappij heeft de N.V. Kon. Maatsch, „De Schelde" te Vl ssingen. het door 3 schroeven voort te stuwen motor-, passagiers- en vrachtschip „Ruys" hedenmiddag te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw J. R, KolffRuys. De „Ruys" een zusterschip van de onlangs te water gelaten schepen „Bois- sevain" en „Tegelberg", is ontworpen door de afdeeling scheepsbouw van de K.P.M. De hoofdafmet ngen zijn: tusschen de loodlijnen 161,54 m, grootste breedte op buitenkant spanten 21,95 m, holte tot bovendek 12,35 m, zomerdiepgang 9,18 m. Bij deze diepgang is het draag vermogen 11,800 ton. Een dubbele bodem, welke over Je geheele scheepslengte doorloopt, dient voor berging van zoet water, waterbal- last en stookolie. Het schip heeft 4 over de geheele lengte doorloopende dekken, waarbo ven dan nog gelegen zijn het promena dedek, het sloependek en het comman dobrugdek. Verder wordt het schip verdeeld door 10 water- of oliedichte dwars- schotten en versch llende langsschot- ten in een aantal compartimenten, waarvan er 6 bestemd zijn voor laad ruimen en 5 voor het transport voor palmolie en verder voor de berging van stookolie. De laadboomen worden be diend door 6 electrisch gedreven lieren van 3 ton en 2 van 5-ton's hefvermo gen. De 12 electrisch gedreven hijsch- kranen, die op de dekken zijn onge steld, hebben elk een hefvermogen van 2 ton. De passag ersverblijven zijn ingericht voor 78 passagiers le klasse en 82 Chi- neesche hutpassagiers, terwijl verder een groot aantal dekpassagiers kan worden ondergebracht op het achter- tusschendek. Voor de le klasse-pasagiers zijn 20 één en 29 tweepersoonshutten aanwe zig. Twee luxe appartementen, elk be staande uit een zitkamer, een slaapka mer, een toilet en een afzonderlijk zitje aan dek zijn ontworpen door de f'rma Eckhardt te Rotterdam en worden uit gevoerd door de Kon. Mij. „De Schel de". De rooksalon met bar en bibliotheek werden ontworpen en uitgevoerd door de firma Mutters te Den Haag, die con versatiezaal en trappenhuis le klasse door de firma Reens te Amsterdam en de eetsalon door de firma Pander te Den Haag. Voor de veiligheid van de passagiers zijn de modernste hulpmiddelen aanwe zig. De draadlooze :nstallatie is voor zien van een draadlooze richtingzoeker. Verder is nog aanwezig een rookmel- dingssysteem, waarmede ieder begin van brand in een der ruimen terstond op de brug kan worden geconstateerd. De voortstuw'ng van de „Ruys" vindt plaats door drie ^vlinder Schel de Sulzer diesel-motoren, die elk 3600 As. P.K. bij 113 omwentel'ngen per minuut ontwikkelen en die volgens het tweetact, enkelwerkende principe met drukverstuiving arbeiden. De koeling van deze motoren geschiedt geheel door roerwater, voor den aanvoer waarvan de benoodigde pompen en koelers in de mach nekamer zijn opgesteld. De electrische stroom voor licht en kracht wordt opgewekt door vier die selgeneratoren elk van 350 K.W., be staande uit een door Smit, Slikkerveer geleverde dynamo en een Sulzer 4- tact dieselmotor met 6 cylinders, even eens werkend met directe verstuiving van de brandstof. In de Palmolietank is een uitgebreid systeem van verwarmingsspiralen aange bracht, met het oog op de groote kwan- tums spijsoliën, die in dezen tank in vloeibaren toestand worden gehouden. Schietwedstrijd A.N.P.B. Donderdag hield de afdeeling N. en Z. Beveland van den Alg. Ned. Politie bond een schietwedstrijd op de Goesche schietbanen. Ook de commissaris der Koningin in deze provincie, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, vergezeld van den heer A. L. van Melle, wethouder Zij, die zich metjngang van'1 Oct. a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS m Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uisi W, richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken met aanvankelijk nog kans op regen in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen regen, later opklarend, iets kouder, UKKEL: Lichte tot matige wind uit Z.W. richtingen, over het algemeen be trokken hemel en nevelig, regen of mot regen bij tusschenpoozen, matige tem peratuur. Za, 25 Sept. Zon op: 6 h 52; onder 18 h 52. Lie htop: 19 h 22. Maan op; 21 h 30; onder: 13 h 13. Zo, 26 Sept. Zon op: 6 h 53; onder: 18 h 49. Licht op: 19 h 19. Maan op: 22 h 33; onder: 14 h 17. L.K. 27 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater. Za. 25 5.10 17.27 11.36 24.09 Zo. 26 5.57 18.17 12.26 24.58 Ma. 27 6.50 19.20 13.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Za. 25 7.08 19.23 12.42 Zo. 26 7.52 20.09 1.07 13.33 Ma. 27 8.41 21.03 2.00 14.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). van Goes bracht een bezoek aan deze wedstrijden. De commissaris stelde daar bij een extra rijs beschikbaar waar vin nig om gekampt werd. Tenslotte, nadat 5 politiemannen gelijk geeïndigd waren, viel hij ten deel aan veldwachter De Korte van Borssele. De andere extraprijzen werden als volgt behaald le agent van politie Louise te Goes; 2e hoofdagent De Gooyer, te Goes; 3e veldwachter Christi- aanse te Kapelle, 4e veldwachter Alm- kerk te Schore. Deze prijzen waren be schikbaar gesteld resp. door den inspec teur en oud-commissaris van politie te Goes en de burgemeesters van Kruinin- gen en Goes. HOEDEKENSKERKE. Bij den land bouwer H. J. alhier :'s een geval van mond- en klauwzeer onder het rundvee geconstateerd. IERSEKE Benoemd tot „vader" en „moeder" van het huis van ouden van dagen Vrederust alhier het echtpaar Fr. Meeuse, van Nieuw en St. Joos- land. De verzending van oesters, voor al van de uitgezaaide Fransche, gaat heel goed. Vooral naar de grootste sorten is veel vraag. Gisteren was hier een firma uit Zweden, om groote oes ters van goede kwaliteit op te koopen, die zijn behoeften slechts voor een deel kon dekken. De kwaliteit van de uit gezaaide Fransche oesters is heel goed tot best te noemen, die van de Zeeuw- sche is iets minder maar belooft ook veel voor de toekomst, vooral als de weersomstandigheden willen meewer ken. KAPELLE. De bloemententoonstel- Tng werd gisteravond geopend door den voorzitter van de commissie, den heer M. C. Wisse, in het Koor der Ned. Herv, Kerk, hetwelk hiertoe vrijwillig was afgestaan. Eerst deelde spr. mee dat de burge meester was verhinderd om op deze tentoonstelling tegenwoordig te zijn. Spr. heette als vertegenwoordiger der gemeente, weth. Zegers hartelijk wel kom, eveneens heeren kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk, ook de afgevaardigden van de zustervereeni- ging „Floralia". Spr, zette het doel uit een gelijk dit meermalen is geschied, om Tefde voor de bloemen en planten aan. te kweeken onder bet opkomend ge slacht, de kinderen vooral. Er is hard gewerkt om iets moois te verzamelen, een keur van kamer-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1