'eze dame deed ons Dobbelmcmn lebber... man! BUITENLAND. Deze dame zei: „Ik heb 't land aan veel rookwolken in huis; ik houd niet van pijpen- lucht en tabaksgeuren, maar wanneer mijn man IBIS SHAG rookt, zit ik er van méé te genieten, zóó fijn en zóó geurig is IBIS." Wij hebben gebloosd over zóóveel lof uit zóó'n lieven mond NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCK-VLAANDEREN W.D. De Japansche gruwelen. BEURS VAR AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG - Philip* - H.V.A, - Amerika FRANKRIJK. BALKAN. (Ingez. Med.) ke namens verschillende mosselkwee kers te Ierseke en Bruinisse de volgen de vragen gesteld aan den directeur .van het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom. 1. Is het U bekend en 's het juist dat verschillende kweekers orders voor Philippine niet wenschen uit te voeren omdat men in Philippine zooveel tarra aftrekt? 2. Is ten aanzien van bovenstaande kweekers het bepaalde in Uw circu laire van 7 Juli „In verband hiermede bericht ik U, dat van 15 Juli a.s. af ook de niet-geaccepteerde of niet-uitge- voerde orders zullen medetellen voor de bepaling van het leveringspercen tage", m.a.w. dat deze orders zullen worden beschouwd als wel uitgevoerd, v,an kracht? 3. Indien de vorige vraag ontkennend mocht worden beantwoord is de direc teur dan ook bereid mee te deelen, waarom de betreffende bepal ng niet wordt gehandhaafd? 4. Is het U ook bekend wat de oor zaak is dat bv. een kweeker in Tholen 1 pet. tarra heeft en in Philippine 10 pet. niettegenstaande het dezelfde mos selen zijn? 5. Is U niet van meening dat het ge- wenscht is den controleur van Ph lip- pine, die zelf belanghebbende is, naar een andere gemeente over te plaatsen? Woensdag vierde het echtpaar Jac. RidderhofHoutman zijn 50-jarige echt- vereeniging. Van alle huizen n de Zanddwarsstraat was de vlag uitgesto ken, terwijl de woning v,an binnen en buiten prachtig was versierd en de voorgevel was geïllumineerd. Des avonds bracht het muz'ekgezelschaj^ „Mozart" het jubileerende echtpaar een serenade waarbij de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot was. Door het hoofdstembureau is be noemd tot lid van den gemeenteraad de heer G. Schouwenburg (chr. hist.), zulks in de vacature J. Ossewaarde (wild), die van zijn raadslidmaatschap vervallen verklaard is. BOTSING TÜSSCHEN VRACHT AUTO'S. SCHORE. Woensdagavond kwamen in de Dorpsstraat twee vrachtauto's met elkaar in botsing. Een uit de richting Kapelle komende vrachtauto van Bak ker uit Kapelle, reed bij het nemen van een bocht te veel naar links, met als gevolg aanrijding met een met zand ge laden auto van Bauer uit Kruiningen, komende uit de richting Hansweert. De chauffeur van de zandauto, tracht te de situatie nog te redden door naar links uit te wijken, doch kwam daarbij terecht tegen een woonhuis, waarvan de muur werd gehavend. Hoewel de bot sing nog al aankwam, hadden g'een per soonlijke ongelukken plaats. WISSENKERKE. Dinsdag vergader de de afdeeling W'ssenkerke van de vereeniging voor ziekenhuisverpTeging op Zuid- en Noord-Beveland. Wegens afwezigheid van den voorzitter werd diens funct e waargenomen door het bestuurslid, den heer C. van Halst. Deze zette de reden uiteen waarom deze vergadering was belegd, zijnde in hoofdzaak het vertrek van den heer Verhoeks, secretaris der afdeeling. Spr. memoreerde wat de heer Verhoeks als secretaris, van de oprichting af, voor de afdeeling is geweest. Hij heeft haar zien groeien onder zijn werkzaamhe den; 80 pet. der bevolking is lid. Spr. bracht dank namens het bestuur en wenschte de heer Verhoeks veel ge luk in zijn nieuwe standplaats en bood hem namens de vereeniging een boe kenkast aan. De heer Van der Heijde sprak na mens de leden zijn dank uit voor het vele sociale werk door den heer Ver hoeks gedaan in het belang der ver eeniging. De heer Verhoeks zeide zeer erken telijk te zijn voor de gesproken woor den en het cadeau. Hij heeft nooit meer gedaan dan hetgeen hij als bestuurslid vermeende dat zijn plicht was. Spr. wenschte de vereeniging zoo mogelijk een ong grooteren bloei toe Na eenige besprek'ng omtrent de opengevallen functie van secretaris werd besloten om de leden te verzoe ken voor een nadere bekend te maken vergadering candidaten op te geven. COLIJNSPLAAT, Woensdagavond gaf het harmoniegezelschap „Excelsior" uit Kats een concert op de tent in de Voor straat. Het was de eerste keer, dat dit gezelschap een bezoek aan deze ge meente bracht, zoodat er zeer veel pu bliek aanwezig was. COLIJNSPLAAT. Woensdagmiddag hield de afdeeling Noord-Beveland van den Nederlandschen bond van boerin nen en andere plattelandsvrouwen een algemeene najaarsvergadering in hotel „De Patrijs", onder leiding van me vrouw Van HeeHaringman. Besloten werd op 14 October a.s, een Droste- film te laten vertoonen. Verder zal de voordrachtkunstenares mevrouw Van VeenWJson uit Alkmaar, die het vo rige jaar met groot succes voor de af deeling is opgetreden, weder uitgenoo- digd worden, terwijl een der leden zich bovendien nog bereid heeft verklaard, een filmavond te geven. Ook dit jaar z,al weer gelegenheid be staan om telkens voor veertien dagen een boek ter lezing te ontvangen. Ieder lid, dat hieraan mee wil doen, moet er zelf een beschikbaar stellen en krijgt dat na de circulatie onder de leden terug, OOSTBURG, Woensdag, werd de 4e tentoonstelling en markt van vetvee', fokvee, handelsvee, varkens, geiten en schapen alhier geopend door den burge meester, voorzitter van het eerecomité, den heer P. Erasmus. Spreker drukte in de eerste plaats zijn genoegen, uit, dat deze tentoonstelling wederom zoo goed is geslaagd, aangezien in de meeste ru brieken het aantal inzendingen weder is toegenomen, immers niet minder dan 73 stuks vetvee, 47 stuks handelsvee, 97 stuks fokvee, 8 schapen, 59 geiten en 10 varkens zijn ingeschreven; een en ander wijst op een stijgend succes. Gezien de marktprijzen kan veilig aangenomen worden, dat dit jaar de vorige jaren in belangrijkheid zal overtreffen, Dit is een prikkel om met steeds beter mate riaal in te schrijven en daardoor het peil dezer tentoonstellingen steeds op te voeren en alom meer bekendheid te doen verwerven. Ook voor het kleinvee wordt van deze markt geprofiteerd en de vanouds bekende Cadzandsche big gen zullen wellicht een nog beter afzet gebied verkrijgen; het is van groot be lang de noodige aandacht te schenken aan dit kleine vee. Dat deze tentoon stelling in ruimen kring belangstelling geniet blijkt uit de medewerking, die organisatoren van alle zijden ten deel valt. Allen medewerkers en juryleden, zoo vervolgde spreker verder, verdie nen dan ook een woord van dank. Spre ker kon tot zijn genoegen herinneren aan de Dinsdag geopende tentoonstel ling van landbouwgewassen en zuivel producten enz. de eerste van dien aard in deze streek. Waar ook deze is ge slaagd hoopte spr. dat de commissie op den ingeslagen weg zal voortgaan en met steeds toenemend succes. Ook de winkeliersvereeniging heeft haar belang begrepen door een winkelweek te orga- niseeren; zijn de gewone markten reeds van groot belang voor den winkelstand, zoo is het juist gezien bij gelegenheid van deze tentoonstellingen weer eens extra voor den dag te komen. Met een van harte welkom tot allen, die hun me dewerking reeds hebben verleend of nog zullen verleenen verklaarde de hr. Erasmus deze tentoonstelling geopend. Het bezoek aan de markt was buiten gewoon groot terwijl ook de tentoon stelling in het Beursgebouw veel bezoe kers trok. Men deelde ons mede, dat een bedui dend aantal stuks vee is verhandeld Bij de uitreiking der prijzen, hetgeen geschiedde door den voorzitter der com missie den heer M. A. Aalbregtse met nu en dan een kwinkslag er tusschen, was veel belangstelling en een der jury leden, de heer De Pagter, hield daarbij een lofrede op het in deze streek ge teelde vee, dat op geen enkele markt in Zeeland, noch over den Moerdijk, noch zelfs in geheel ons land, kan wor den overtroffen. TUSSCHEN VRACHTAUTO EN MUUR BEKNELD GERAAKT. SLUIS. Bij het afbreken van zijn oven overkwam bakker V. alhier een ernstig ongeval, waarbij hij een viertal ribben brak en een zijner oóren ten' déele afgescheurd werd. Het ongeval zou zich op de volgende wijze hebben voorgedaan: Men was bezig de materi alen welke tot den oven behoorden naar buiten te brengen, waar een vrachtwagen van de gebrs. Lannoye vrachtrijders alhier, gereed stond om te laden. Door onbekende oorzaak, doch vermoedelijk door het omslaan van den disselboom kwam de wagen in beweging, waardoor V. tusschen dit voertuig en den muur werd gedrukt met het noodlottige gevolg. Daar de plaatselijke geneesheer dr. P. Staal af wezig was, werd de hulp ingeroepen van dr. Buskop u t Oostburg op wiens advies de patiënt naar het ziekenhuis te Oostburg werd vervoerd. Naar we vernemen maakt V. het naar omstandigheden goed. Overgeplaatst van de brigade der marechaussées te Breda naar de bri gade te Sluis de marechaussée C. Ver- tregt aldaar. STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden), f 400: 1443 4259 8380 8874 14793 21678 f 200: 13008 18792 21209 21441 f 100: 1162 2177 5882 7953 10329 11345 12134 14864 17927 19186 19762 23166 De Spaansche burgeroorlog. EEN REPRESAILLE-MAATREGEL VAN FRANCO. De Fransche consul te Malaga Des martin, is gisteren door de rechtsche autoriteiten in het Fransche consulaat opgesloten en hem is verboden, het ge bouw te verlaten. Deze gevangenhou ding is bedoeld als represaille tegen de arrestatie van den opstandelingen com mandant Troncoso in Frankrijk, Tron- coso is namelijk in Zuid-Frankrijk in hechtenis genomen, omdat hij tot de personen behoort, die getracht hebben de in de haven van Brest liggende duik boot der Spaansche regeering, de C 2, met geweld in bezit te nemen en aan het Franco bewind uit te leveren. Deze aan val op de C 2 is, z'ooals reeds gemeld, mislukt, en de daders zijn op hun vlucht naar het rechtsche Spanje door de Fran sche politie aangehouden. Intusschen wordt gemeld, dat de Spaansche auto riteiten sinds Dinsdagmiddag de grens voor alle Franschen gesloten hebben. Uruguay erkent het bewind van Franco. De regeering van Uruguay heeft So riano, den vertegenwoordiger van het bewind te Burgos, er van op de hoogte gesteld, dat zij besloten heeft de con sulaire documenten, afkomstig van het bestuur van Franco en van deszelfs con sulaire vertegenwoordigers in de landen, welke de rechtsche regeering hebben erkend, te erkennen. Britsch vrachtschip vastgehou- houden, Het Britsche stoomschip „Burlington" is te Algiers aangekomen, nadat het twintig dagen te Palma was vastgehou den, waar de lading werd ontscheept en de bemanning gevangen gehouden. De kapitein van de „Burlington" ver klaarde aan een vertegenwoordiger van Reuter: „Den 29en Augustus werden wij nabij Straat Messina door een oorlogs schip van onbekende nationaliteit aan gehouden en ondervraagd. Den volgen den dag gaf een bewapend koopvaardij schip ons bevel te stoppen op 22 mijl afstand van Palermo, naar welke plaats wij onderweg waren voor het aan boord nemen van een controleur der noninter ventie commissie. Toen ik opdracht gaf per radio hulp te vragen, werd een waarschuwingsschot gelost, terwijl ge wapende officieren z ch aan boord van ons schip begaven. De radio werd ge demonteerd en ik ontving bevel het ge wapende koopvaardijschip naar Palma te volgen en de lichten te dooven. De bemanning werd als gevangenen behan deld". De strijd in het Verre Oosten. De Japanners hebben gister in totaal driemaal de Chineesche hoofdstad Nan king gebombardeerd. Over het aantal slachtoffers en de aangerichte schade loopen de mededeelingen nogal uiteen. Vermoedelijk valt dat eenigszins mee, al moeten er in elk geval een 30-tal bur gers om 't leven gekomen zijn. Verwacht wordt, dat in de komende dagen Nan king aan nog veel gruwelijker aanvallen uit de lucht zal worden onderworpen. Nu het de Japanners aan de oorlogsfron ten minder goed gaat, dan zij hadden verwacht, probeeren ze met deze bom bardementen van open steden ver bui ten de oorlogszone de Chineesche be volking murw te maken. Er is hun blijk baar heel veel aan een snelle „overwin ning" gelegen. Voor dit allerverfoeilijk- ste middel deinzen ze niet meer terug. Overal ter wereld hebben de afgrijse lijke aanvallen op de Nankingsche bur gerbevolking een schok van verontwaar diging te weeg gebracht. De Japanners zijn er echter zoozeer van overtuigd, dat geen enkele mogendheid hen te na zal komen, dat ze zich hiervan niets aan trekken. Eerste noteering is vorige koers(en)j daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen, Denemarken Oblig. 1926-5 102%—102 Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws. Hyp, B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 44%46 A Amste^d. Bank 149150. A Pref. Jurgens A 131%—132% A Ned Gist- en Spiritusf. 479%475 A De Schelde N.B. 42%45 C Am. Smelt en Ref. 54%54 A Born. Sum. H.M. 201198 A Houth. Alberts 110105 C Uion Pac. Rr. 81%80% C Int. Nickel Cy. 4039% Ned. 1000-4 100%—100% O, Indie 34 1000-4 100%100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniael Bnk. 144%444 A N.I. Hbk, 1000 151—152 C Ned. H.M. 1000 171—173% A v. Berkels Pat. 66%67 C Calvé-Delft 84%—85 A Philips Gem. B. afg. 351%—359-54 C Unilever 156%157-58% C Am, Car en Foundry 2424-% C Anaconda Cop. 31%—31%-30% C Bethlehem St. 55%—55-54% C Kennec Copper 36%—36%-35% C U. States Ct. C. 66%—J65%-64 C North Am, Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 390390%-95 C ConLn. Oil Cy. 28%28% C Phillips Petr. Comp. 35%35% C Shell Union O.C. 16%16%-% C Tide Water Ass, Oil 13%43%-13 A Ned. Scheepv, U. 140%145-42 A H.V, Amsterdam 487%491-83 A Jeva Cult,» Mij. 198 A N.I, Suiker U. 115 A Deli Bat.avia 228%236-44 C Deli Mij. 1000 300%—306-09 A Senembah 294302-05 Rubber Markt Suiker Wettig Koninld. Schepen Unilever Tabak ObLMarkt- Gedeponeer d C Baltimore en Ohio 14%14% C Southern Pac. Cy. 24%24%-% A Southern Rlw. 15%15% A Amst. Rubb. C. 261%—265-61 A Del:-Bat. Rubb. 190%—192-90 A Hessa Rubber 190194-98 A Serbadjadi S.R. 141%147%-47 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.96% 72.67 6.19 30.48% 1.81% Gister. 8.97% 72.67 6.20 30.49 1.81% D,agelijksche indexcijfers, mede gedeeld door het Centraal Bureau voor de statistiek, 22 September. Aandee- lenkoersen: 104,6; goederen groothan- delsprijzen: 90,7. Amerikaansch protest. Intusschen heeft de Amerikaansche regeering opnieuw een protest te Tokio laten overhandigen. Daarin wordt o.m. gezegd, dat elk algemeen bombardement boven uitgestrekt gebied, waar een groote bevolking zich met vreedzamen arbeid bezig houdt, niet te rechtvaardi gen en in strijd met de beginselen van recht en menschelijkheid is. Bovendien, aldus de nota, was het respijt, dat in dit geval voor de ontruiming was toege staan, te kort en, gezien de groote uit gestrektheid van het terrein, dat door de Japanners gebombardeerd is, bestaat er geen zekerheid, dat Amerikaansche burgers en de noncombattanten op de plaatsen, waarheen zij zich zouden kun nen terugtrekken, veilig zouden zijn. De Amerikaansche regeering kan niet gelooven, dat de waarschuwing, volgens welke de geheele zóne van Nanking aan bombardementen kan worden onderwor pen, de weldoordachte bedoeling der Japansche regeering weergeeft. De Amerikaansche regeering geeft derhal ve, terwijl zij haar rechten en die der Amerikaansche burgers voorbehoudt, ten aanzien van mogelijke door de Ja pansche krijgsverrichtingen veroorzaak te schade, uiting aan de oprechte hoop, dat nieuwe bombardementen van Nan king en omstreken zullen worden ver meden. De communistische groepen achter de centrale Chinee sche regeering. De Chineesche communistische leiders hebben bekend gemaakt, dat de roode Chineesche regeering ontbonden is en de communistische groepen gereorgani seerd worden, zoodat het als een deel van het nationale Chineesche leger aan den strijd tegen Japan zal deelnemen. De leider der communisten, Tsjoeteh, die in Duitschland opgevoed is, en als een der knapste koppen van China wordt beschouwd, zal het bevel voeren over de gereorganiseerde krachten met den rang van generaal. In de betreffende proclamatie wordt gezegd, dat de nieu we politiek ten doel heeft, op dit oogen- blik van nationale crisis, de eenheid van het Chineesche volk te verstevigen. CHINEESCHE REGEERING VERPLAATST NAAR TSJENGTOE? Naar uit Japansche bron verluidt wor den onderhandelingen gevoerd tusschen de militaire autoriteiten van de provin cie Sjetsjoean en de regeering van Nan king inzake de verplaatsing van de Chi neesche hoofdstad naar Tsjengtoe. Maar schalk Tsjang Kai-sjek zou reeds Sjoeng Kau Woe, een intiemen vriend van wij len Soen Jat-sen, en eenige oudere staatslieden naar Tsjengtoe hebben ge zonden om de noodige schikkingen te treffen. Hoewel zij aanvankelijk beslo ten waren tot het laatste oogenblik in Nanking te blijven heeft de reeks Japan sche bomaanvallen Tsjang Kai-sjek en de leiders van Nanking thans de nood zakelijkheid doen inzien den zetel der regeering zoo spoedig mogelijk te ver plaatsen. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN VOORAANSTAANDEN RUS, Een tweede affaire-Koetje pol? De vrienden van generaal Miller, den opvolger van generaal Koetjepof (die in Januari 1931 op geheimzinnige wijze ver dween) als president van ed vereeniging van Russische oud-strijders, die woon achtig was in Rue Jean Baptiste Cle ment te Boulogne, hebben het commis sariaat van politie aan de Porte Dauphi- ne te Parijs medegedeeld, dat generaal Miller sinds gistermiddag uit zijn woning is verdwenen. De generaal heeft zich gisterochtend naar zijn kantoor begeven, vanwaar hij om half één 's middags vertrok. Hij had medegedeeld voornemens te zijn er des middags terug te komen en daarbij nog gezegd, dat hij eenige boodschappen te doen had. Sindsdien heeft men hem niet teruggezien en de generaal is ook niet verschenen in een bijeenkomst, welke hij gisteravond zou bijwonen. Nader wordt gemeld, dat generaal Mil ler een brief heeft achtergelaten, waar in hij mededeelde een afspraak te heb ben met generaal Skobline, die hem in verbinding zou brengen met een Duit- schen officier, den militairen attaché bij een der grenslanden. De generaal ver klaarde, dat hij dezen brief achter liet, omdat hij voor een hinderlaag vreesde. Skobline, die gisteravond pndervraagd werd, heeft verklaard, dat hij niet wist, wat dat wilde zeggen. Havas verneemt thans, dat generaal Skobline op zijn beurt verdwenen is. Zes dooden bij trambotsing. Door onbekende oorzaak heeft zich nabij Cloeij (Roemenië) een treinbotsing voorgedaan waarbij zes personen ge dood en ongeveer dertig gewond wer den. VOETBAL. EEN SUCCES VOOR DEN Z-V-B. Twee weken geleden hield de Z.V.B. een bespreking te Hulst met de vaardigden van enkele tot dien tijd bij de R.K.F. afdeeling aangesloten ver- eenigingen in Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren. Enkele vereenigingen traden toe en wel de voornaamste, uitkomende in de eerste klasse van den R.K. voetbal bond aldaar. Het bleek, toen, dat de tweede klassers in R.K. verband wilden blijven spelen en nog geen toetreding tot den Z.V.B, wenschten. Een bericht in de plaatselijke bladen, als reactie op de a'angekondigde Z.V.B.-bijeenkomst, had namelijk bekend g'emaakt, dat de R.K, bond niet was opgeheven en dat een competitie van de tweede klassers bleef bestaan. Thans echter is in een jl. Dinsdag ge houden vergadering van het Bestuur van den R.K. bond en alle geestelijke advi seurs, besloten, wegens te geringe deel name, den R.K. voetbalbond in Ooste lijk Zeeuwsch .Vlaanderen op te heffen. Dit besluit zal zeker stimuleerend wer ken op de uitbreiding van den Z V.B. in het betreffende district. Als eerste symp toom daarvan kan gewezen worden op het inschrijven met een tweede elftal door de vereeniging Hontenisse voor de Z.V.B,-competitie, nadat deze vereeni ging vorige week met één elftal was toe getreden. j Het Bestuur van den Z.V.B. ziet door dezen g'ang van zaken in vervulling gaan zijn verwachting, dat na een paar jaar alle van de R.K.-beweging verloren ver eenigingen weer terugkeeren. De door het Z.V.B. bestuur aangenomen houding van lijdelijkheid tegenover de R.K.- actie in Zeeuwsch Vlaanderen, blijkt thans de juiste te zijn geweest. Toetreding tot den Z-V.B. De Vereeniging Corn. Boys te Sas van Gent verzocht het bestuur van den

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2