GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. De luchtbescherming. Rijtoer van de Koningin door Den Haag. LEGER EN VLOOT. --f - *yn r*» n Op de begrooting van binnen- iandsche zaken f 325,000 uit getrokken. Aan de memorie van toelichting op de begrooting van binnenlandsche za ken voor 1938 ontleenen wij het vol gende: Op de begrooting voor het dienstjaar 1937 werd ten behoeve van de uitvoe ring van de wet op de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen een bedrag v,an f 50,000 uitgetrokken. Het is duidelijk, dat dit bedrag voor een doelmat ge uitvoering van genoemde wet niet toereikend is. Behalve toch voor bestrijding van de uitgaven voor de inspectie zullen meer bedragen noo- dig zijn voor aanschaffing v,an materia len, het inrichten van schuilplaatsen, toekenning van subsidiën aan vereeni- gingen op het gebied van luchtbescher ming, en andere uitgaven, dit doel be treffende. Het ligt dan ook :n het voor nemen van den minister, bij ,aanvul- lingsbegrooting voor 1937 meer gelden aan te vragen. Voor 1938 zal dan ook niet met een bedrag van f 50,000 kunnen worden volstaan. Voor dit jaar zal, naar naming vermoedelijk noodig zijn een bedrag van f 325,000. Het is de bedoeling ook in de eerstvolgende jaren een ongeveer gelijk bedrag aan te vragen. Naar ver wacht wordt, zal hiermede binnen een begrensd aantal jaren een voorziening tot stand zijn gebracht, die aan redelij ke eischen voldoet. Coloradokever gesignaleerd bij Bakel. Op de aardappelvelden van een land bouwer, wonende op het gehucht 't Zand onder de gemeente Bakel (N.B.) is een exemplaar van de gevreesde colorado kever gevangen. Van het vinden van den kever is terstond kennis gegeven aan den plantenziektekunidgen dienst te Wa- geningen, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Twee Nederlanders in Frankrijk aangehouden. Eenige dagen geleden zijn in Zuid- Frankrijk twee Nederlanders gear resteerd, die zich in een gestolen auto bevonden. De Fransche politie meende te weten, dat beide personen het een en ander wisten van de terroristische aanslagen in Frankrijk, In verband hier mede kan worden gemeld, dat één der aangehoudenen door de politie te En schede en Hengelo wordt gezocht. De betrokkene, E. de B. uit Hengelo heeft een veertiental dagen geleden zoowel bij een garagehouder te Enschede als te Hengelo een auto gehuurd, welke hij on middellijk daarop in Enschede heeft verkocht. De B. heeft medegedeeld, dat hij voornemens was via Frankrijk naar Spanje te gaan om daar dienst te ne men in het leger van Franco. De Ne- derlandsche autoriteiten zullen de uit levering van De B. vragen, nadat deze zijn straf in Frankrijk heeft ondergaan. Vrouw bij brand ernstig gewond. Een felle brand heeft gisteren gewoed in 'n woonhuis boven den kunstwinkel „De Zilverkerk" in da Schoutenstraat te Utrecht. Een 57-jarige be woonster, die alleen thuis was, had het ongeluk, een pan met vleesch, die op het vuur stond, om te werpen. In kor ten tijd was de keuken een vuurzee. De bewoonster trachtte met een deken het vuur te dooven maar slaagde daar niet in en bekwam zelf vrij ernstige brandwonden, zoodat zij; het huis moest ontvluchten. Het perceel br.andde gedeeltelijk uit en kreeg vrij ernstige waterschade. De vrouw is per ziekenauto naar het stads-'en academisch ziekenhus over gebracht, waar zij ter verpleging is op genomen. Hoewel zij vrij ernstige ver wondingen aan het bovenlijf heeft op- geloopen is haar toestand niet levens gevaarlijk. Gevaarlijk speelgoed.. Gistermiddag trachtte de 14-jarige scholier J. W. K. in de ouderlijke wo ning aan de 3de Van de Boschstraat te Den Haag een geweer-patroon te con- strueeren. Hij bezigde daartoe een pa troon-huls, welke hij gevuld had met een mengsel van houtskool en kalium. Als lont gebruikte hij een katoenen fdraad, welke m petroleum gedrenkt was. Nadat hij de lont aangestoken had, sprong de namaak-patroon uit elkaar, waardoor de jongen verwondingen kreeg aan duim en wijsvinger van zijn linkerhand. De geneeskundige dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar bleek, dat de top van den linkerwijsvinger was afgerukt. 50.000 boekjes sigarettenpapier in beslag genomen. Gistermiddag zijn door de rijksambte naren aan het douanekantoor Nispen bij Roosendaal, in beslag genomen circa vijftig duizend boekjes sigarettenpapier, welke verborgen waren in een gehei men bergplaats van een vrachtauto. Dit is de grootste partij, die ooit in deze streek is aangehouden. De plechtige opening der Staten Generaal door H. M. de Koningin heeft Dinsdag wederom plaats gehad met al het ceremonieel, aan deze traditie verbonden. Het oogenblik, waarop de vorstin de troonrede voorleest Voor den rijtoer, welken H.M. de Koningin gistermiddag door 'n gedeelte van Den Haag maakte, alvorens naar Het Loo te vertrekken, hadden zich overal langs de aangekondigde route drommen belangstellenden geschaard. Een paar minuten voor vier uur trad de Koningin gekleed in paarsen mantel met paarsen hoed, uit het paleis Noord einde naar buiten, om plaats te nemen in de a la deaumont bespannen calèche, waarin een hofdame haar vergezelde. In de drie begeleidende hofrijtuigen namen de leden van het gevolg plaats. Onder hartelijke toejuichingen van het publiek zette de stoet zich tegen vier uur in beweging. Het aanvankelijke stap- tempo werd reeds spoedig in een zach- ten draf verwisseld en zoo reed de stoet langs een grooten omweg naar het Staatsspoorstation, waar men te 4.40 aankwam. Onderweg brachten verschil lende afdeelingen van de vereeniging „De Princevlag" onze vorstin een vaan- delgroet. Bij het station boden twee ver pleegsters namens haar collega's, werk zaam aan het gemeentelijk ziekenhuis, een ruiker bloemen aan de Koningin aan. Door de gereserveerde wachtkamer begaf de Koningin zich naar den gereed- staanden koninklijken trein, die een tiental minuten daarna en wel precies te vijf uur, het station verliet. Het publiek wuifde onze vorstin hartelijk na en H.M. beantwoordde deze afscheidsgroeten op minzame wijze. De groote taptoe op Plein 1813. Als waardig slot van den Prinsjesdag in Den Haag werd in de Sophialaan vóór Plein 1813 een groote militaire taptoe door de koninklijke militaire kapel met de tamboers van de jagers en de hoorn blazers van de grenadiers onder leiding van kapitein C. L. Walther Boer gebla zen. Mede dank zij het goede weer in den voor-avond, was de belangstelling voor de taptoe zeer groot. Toen de militaire kapel onder fakkellicht en onder trom- melgeroffel kwam opmarcheeren, was het plein reeds geheel met kijk- en hoor- lustigen gevuld. Onder het fantastisch schijnsel van de fakkels, die op hun beurt weer door de opkomende maan met een helder wit licht werden overgoten, werd het aan gekondigde programma ten gehoore ge- hoore gebracht. Als slot werd het Wil helmus gespeeld. De Oranjegarde defileert voor den minister-president. De leden van de Oranjegarde een aantal van circa 1000 die ter gelegen heid van de plechtige opening der Sta- ten-Generaal uit verschillende deelen van ons land naar de residentie waren gekomen, hebben den minister-presi dent, dr. H. Colijn, een even hartelijke als spontane hulde gebracht. Omstreeks 6 uur gisteravond mar cheerden zij naar het huis van dr. Co- ijn aan de Stadhouderslaan. Vele vlag den en vaandels gaven aan den optocht een kleurig aanzien. Ook enkele muziek corpsen ontbraken niet. Terwijl deze zich voor de woning van den minister-presi dent opstelden en vroolijke marschen ten gehoore brachten, defileerden de le den van de oranjegarde tweemaal voor dr. Colijn, die de hulde in den voortuin in ontvangst nam. Na afloop van het dé filé sprak de minister-president de leden van de garde in hartelijke bewoordingen toe. Bij Kon. besluit is benoemd tot tij delijk leeraar aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom K. Nauta, wonende te Bols- ward. ATHLETïEK. Helen Stephens professional. De Olympische kampioene op de 100 meter,-Helen Stephens, is professional geworden. Zij heeft een contract ge- teekend voor een film, waarin zij het hard copen demonstreert. Betty Robinson, die in 1932 op de Olympische Spelen te Los Angeles de 100 meter won en te Berlijn nog doei i! tmaakte v.an de Amerikaansche 4 x 100 meter estafetteploeg, is eveneens tot het professionalisme overgegaan. SCHAKEN, DE ACHTKAMP IN OOSTENRIJK. FineReshevsky remise. De afgebroken partij tusschen Fine en Reshevsky is gistermiddag beëindigd. Reshevsky verdedigde zich buitenge woon goed en na 84 zetten moest nine met remise genoegen nemen, ondanks het feit, dat hij twee pionnen voor was. De stand bij het slot was: Wit Fine: Kf7, Pf5, pionnen op g4 en h3. Zwart Reshevsky: Kg5, Lb2. Gisteravond werd de afgebroken par tij tusschen Petrov en Reshevsky voort gezet. Na 73 zetten werd de partij op nieuw afgebroken in de volende stel ling: Wit Petrov: Kd3, Dh5, Le3, pionnen op a4, c4, d5, e4, en f5. Zwart Reshevsky: Kdó, Dg8, Pd7, pi onnen op a5, bó, c5, e5, g5 en g7. Deze partij zal zeer waarschijnlijk re mise worden. De stand van den achtkamp is thans: 1. Keres 7 punten; 2. Fine 5lA p.; 3. Reshevsky 5 p. plus 1 afgebr. partij; 4. Capablanca 5 p.; 5. Flohr 4% p.; 6. Ra- gozin 3h> p.; 7. Eliskases 214 p.; 8. Pe trov 2 p. plus 1 afgebr. partij. Een beschouwing na de 9e ronde. Dr. M. Euwe schrijft: In de laatste dagen heeft het tournooi een verrassende wending genomen. De jongste deelnemer van het tournooi, P. Keres, die eigenlijk door niemand als een ernstig candidaat voor den eersten prijs werd beschouwd, heeft zich met zoo'n vaart naar boven gewerkt, dat hij practisch bijna niet meer in te halen is. Hoogstens kan Fine nog gevaarlijk voor hem worden, maar dan alleen als deze Keres in de eerstvolgende ronde weet te verslaan. Over het algemeen wordt dit niet waarschijnlijk geacht, omdat Keres in puike conditie is en zeer ori gineel en frisch speelt, terwijl het bij Fine in dezen wedstrijd veel stroever gaat. Toch mag men de mogelijkheid van een overwinning voor Fine niet buiten sluiten. Als Keres na zijn geweldige overwinningsreeks uit de laatste zes partijen behaalde hij 5H punt het ge voel krijgt dat hij op zijn lauweren mag rusten, kan het wel eens verkeerd gaan. In ieder geval wacht ons een interes sante strijd. Het is merkwaardig, te zien, hoe ge luk en ongeluk elkaar in dezen wed strijd vrijwel gecompenseerd hebben. Terwijl het Reshevsky in de eerste ron den zeer meeliep, moest de Amerikaan sche kampioen de laatste dagen heel wat tegenvallers incasseeren. Dit in te genstelling met Capablanca, die in het begin wat pech had, maar nu reeds tweemaal door fortuna geholpen werd. Eerst tegen Flohr, die een zeer elemen taire fout maakte en toen tegen Keres, die verschillende malen een voor de hand liggende winstgelegenheid onge bruikt liet. De strijd tusschen de extra-klassers en de anderen vertoont nog steeds het zelfde beeld. De extra-klassers leiden met 1008 (10 gewonnen, geen ver loren en acht remises). Juist het feit, dat de extra-klassers tegen de anderen nog geen enkeie partij verloren, laat duidelijk zien, dat er wel degelijk een aanwijsbaar krachtsverschil bestaat. Wat te zeggen van Flohr, die zoo de gelijk en rustig begon en nu zoowel te gen Capablanca als tegen Keres fouten maakte? Moet men dan toch de critici gelijk geven, die beweren, dat Flohr alleen tegen zwakkere tegenstanders een partij kan winnen en derhalve in een elite-tournooi persé een slecht fi guur moet slaan? Ik voor mij ben deze meening niet toegedaan en geloof eer der, dat we met een toevallige inzinking te doen hebben. Het weldoordachte spel van Flohr, dat vol finesses zit. zal ook voor de sterkste spelers ter wereld ge vaarlijk blijven. We mogen n et uitslui tend onder den indruk van de laatste gegevens oordeelen. Zoowel te Stock holm als te Kemeri heeft Flohr zeer verdienstelijke prestaties geleverd. Hieronder een levendige partij uit een der laatste ronden: Wit: Ragozin; Zwart: Eliskases. Orthodoxe verdediging van het damegambiet, i q'2d4 Pg8fó 2 c2c4 e7eó 3 Pgi—f3 d7d5 4 Lel—g5 Pb8—d7 5 Pblc3 Lf8e7 6 e2e3 00 7 Talcl clcó 8 Lfld3 h7h6 9 Lg5h4' d5Xc4 10 Ld3Xc4 b7—b5 de vleugelopmarsch is in deze variant zeer kansrijk en heeft reeds vaak tot goede resultaten geleid. 11 Lc4d3 a7aó 12 00 cóc5 13 a2a4 c§c4 14 Ld3bl Pf6d5 15 Ddl—c2 g7—gó 16Lh4Xe7Dd8Xe7 17 e3—e4 Pd5Xc3 18 Dc2Xc3 Lc8—b7 19 Dc3a5 door aanval op zwart's geavanceerde pionnen hoopt wit op den damevleugel in het voordeel te komen. Dit gelukt wel, maar zwart verschaft zich intus- schen tegenkansen op den anderen vleu gel. 19 Tf8c8 20 b2b3 consequent, zwart kan nu niet op b3 slaan wegens Tc7! 20 Pd7fó! het begin van den tegenaanval. 21 b3Xc4 Pf6Xe4 22 a4Xb5Pe4—dó! de fraaie pointe: thans dreigt ver overing van den pion zoowel met 23 Ab5: als met 23 Pc4: en ten slotte dreigt zwart ook nog het openbreken van den witten koningsvleu gel door middel van Lf3:. 23 b5Xaó Ta8Xaó 24 Da5—d2Pd6Xc4 25 Dd2Xh6? te materialistisch gespeeld, met 25. Tc4:! Tc4: 26. Ld3 kon wit nog wel remise maken. 25 Lb7Xf3 26 g2Xf3 De7—fó 27 Lble4? met 27. Tc4:! Tc4: 28. Ld3, Ta5 29 Lc4; Tg5f 30. Dg5:i Dg5:f kon wit in een eindspel komen, dat nog zeer goede remisekansen bood. 27 Taóa5 28 Telc2Ta5g5f nu leidt de witte aanval tot een zeer snelle beslissing. 29 Kglhl Tg5h5 30Dhócl Dfóh4 Wit geeft het op, want het mat is niet te pareeren. (Nadruk verboden). Keres en Reshevsky naar Nederland. Naar wij vernemen zal Paul Keres, de 21-jarige Esthlandsche schaakmees ter, die momenteel op fraaie wijze de leiding heeft in den achtkamp in Oos tenrijk, eind September naar ons land komen voor het geven van enkele si multaanseances in verschillende plaat sen. Ook Reshevsky, de Amerikaansche kampioen, zal naar Nederland komen en hoogstwaarschijnlijk het eerste gedeel te van de match EuvreAljechin bijwo nen. Hooger beroep. Ch. V., 54 jaren, werkman te IJzen- dijke heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waar bij hij wegens het niet verantwoorden van alle b,aten in zijn faillissement aan zijn curator, is veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf. 108 SMOKKELAARS VOOR DEN RREBASCHEN POLITIERECHTER. Maandag heeft de Bredasche politie rechter, mr. F. Bielders niet minder dan 108 smokkelaars berecht, die er van be schuldigd werden talrijke artikelen te hebben gesmokkeld of aan deze smok- kelaffaires te hebben deelgenomen. Niet minder dan 56000 boekjes siga rettenpapier, ruim 1000 kg' suiker, 500 gloeilampen, 49 koffiemolens en ver schillende andere artikelen, werden bij deze smokkelaars in beslag genomen en verbeurd verklaard, Detrig personen werden vervolgd we gens weigering van visitatie, terwijl eveneens een dergelijk getal personen, die als „voorloopers" dienst hadden ge daan, werden gestraft. Een der getuigen (zelf een berucht smokkelaar) die terug kwam op een vroeger door hem bij de politie afgelegde verklaring', werd als verdacht van meineed gearresteerd. De zHt'ng duurde van des morgens 10 uur, tot met een korte onderbreking middernacht, Er werden boetes tot een totaal be drag van bijna f 1500 opgelegd bene vens bijna 1500 dagen gevangenisstraf en 58 dagen voorwaardelijke gevangenis straf. Talrijke auto's motorrijwielen, rijwie len, koffers enz. waarmede de goederen weiden vervoerd, werden mede ver beurd verklaard. Zeven verdachten werden, vrijgespro ken. BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHT ZONDER WERKVERGUNNING. Tegen werkgever hechtenis gevorderd. „We hebben hier in Nederland al te veel vreemde arbeidskrachten in dezen tijd van werkloosheid. Dat moet nu maar eens uit zijn. Ik eisch tegen dezen ver dachte, die een Poolsche vrouw zonder arbeidsvergunning in zijn confectiebe drijf heeft laten werken, drie dagen hech tenis", aldus de officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank in zijn re quisitoir. De man, die drie dagen principale hechtenis tegen zich hoorde vorderen, was door den kantonrechter tot dezelf de straf veroordeeld, van welk vonnis hij echter in hooger beroep was geko men. De jeugdige Poolsche vrouw, die reeds zeven jaar in Nederland verblijft, was werkzaam in het atelier van ver dachte, een klein zaakje, waar hij eenige meisjes tewerk heeft gesteld. Toen de arbeidsinspectie verscheen'verstopte de vrouw zich, doch zij werd gevonden en de ambtenaar maakte proces-verbaal op. Een arbeidsvergunning was reeds aange vraagd, doch nog niet afgekomen. Verdachte gaf toe, dat hij een overtre ding had begaan,* doch hij verzocht de rechtbank hem geen hechtenis op te leg gen. De verdediger bepleitte een geringe geldboete. Het Poolsche meisje is reeds zeven jaar in Nederland, spreekt de taal perfect en voelt zich geheel Nederland- sche. Een arbeidsvergunning was reeds aangevraagd. De rechtbank zal 5 Oc tober vonnis wijzen. Een gevangenbewaarder die voorwerpen uit de gevangenis ontvreemdde. Voor de Haagsche rechtbank moest gistermorgen terecht staan de 50-jarige J. G. P. P., die in zijn functie van ge vangenbewaarder in de strafgevangenis te Scheveningen in den loop van zijn diensttijd tal v,an voorwerpen uit de gevangenis ontvreemd heeft. De diefstal werd ontdekt, doordat het opviel, dat de gevangenen zulke groote hoeveelheden soldeertin gebruik ten. De verdenking viel op P, en toen deze op zekeren dag de gevangenis wilde verlaten, werd hij door een in specteur van politie aangehouden en gefouilleerd. Het bleek, d,at hij ongeveer vijf kilo gram soldeertin tusschen zijn kleeren verborgen had. Bij een huiszoeking kwam nog veel meer aan het licht. Er werden in zijn woning een groote hoeveelheid gloei lampen, stukken zeep, handdoeken en tal van andere voorwerpen gevonden, welke hij ten nadeele v,an den staat uit de gevangenis had meegenomen. Verdachte bekende alle diefstallen te hebben gepleegd. Hoewel hij een goed salaris had, was hij door ziekte en werkloosheid van zijn zoon in fi- n,ancieele moeilijkheden geraakt en tot deze daden gekomen. De officier van justitie kon in deze omstandigheden geen verontschuldiging vinden voor het zeer ernstige feit, dat verdachte als ambtenaar misbruik van het in hem gestelde vertrouwen heeft gemaakt. En wat des te erger is, voor den diefstal van het soldeertin moet hij de medewerking van de gevangenen heb ben gehad en dat maakt de zaak voor. hem nog veel zwaarder. In verband met de ernst van de zaak vorderde de officier een gevangenis straf van een jaar en zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis^ Uitspraak 5 October.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7