Deze Courant DE TELEX ZEELAND. „Crackfree" vlekt niet, kaalt de kleuren weer op. Strijkt gemakkelijk en is zuinig in gebruik. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. MOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRIEVEN UIT PAIUJS. Uit de Goesche Courant van een halve eeuw geleden. 17 se gues. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de „Coöperatieve Ver eeniging voor den Qesterhandel", is tot secretaris benoemd de heer Van ümbden te Oosterbeek en werd de fir ma Fransen van de Putte en Zoon, al hier, als kassier aangewezen dal lg bepaald In „Crackfree" gestevón. FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS", DE RRIM (O.) Maakt alia stoffen als nieuw (Ingez. Med.) gewone inkomsten kunnen worden ge dekt. Deze beg'rooting voor 1938 ver toont derhalve een beeld, dat f 7,7 mil- lioen gunstiger is, dan dat van 1937, al moet hieraan onmiddellijk worden toe gevoegd, dat voor het nadeelig saldo van een afgesloten dienstjaar, hetwelk in 1938 voor het eerst op de begrooting moet worden gebracht, daarop nog geen fViimte aanwezig is, Met het oog op het groote tekort, dat het rijksbudget voor 1938 nog vertoont, zou de vraag ernstige beschouwing' ver dienen, of de vermindering van de werk loosheid niet voor een gedeelte aan het rijk ten goede moet komen door verla ging van de op het rijksbudget al te zwaar drukkende bijdrage aan het fonds van f 53 millioen. Dat niet tot verlaging van dezen last het voorstel wordt gedaan, vindt zijn motiveering in de ook thans nog pre caire positie van het fonds. Nu de curve der werkloosheid zich naar omlaag buigt verwacht de regeering, dat de positie van het fonds verstevigd zal worden, in dien de inkomsten van het fonds voors hands gehandhaafd blijven. Indien bij 't voortschrijden van de vermindering der werkloosheid aan de uitgaafz'ijde van de fondsbegrooting eenige ruimte ontstaat, zal, naar de meening der regeering, deze allereerst benut moeten worden om te rug te komen op den maatregel, welke vorig jaar werd genomen, strekkende om een deel der bijzondere bijdragen uit het fonds aan de gemeenten door voor schotten te vervangen. Eerst wanneer de besparing op de uit gaven, welke op de onderhavige begroo ting zijn geraamd, grooter is dan noodig om op bedoelden maatregel terug te ko men, zal dit meerdere worden aange wend voor de dekking van het nadeelig saldo van den dienst 1935 ad ca. f 14,7 millioen, hetwelk ingevolge de wette lijke voorschriften op deze begrooting is overgebracht. Voorts heeft de regeering aanleiding gevonden de voorschotten aan de ge meenten, welke in de plaats treden voor de bijzondere bijdragen uit het fonds, renteloos te verstrekken. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat door den minister in samenwerking met zijn ambtgenooten van binnenlandsche zaken en van spciale zaken, het oordeel van de commissie, als bedoeld in art. 9 bis van de wet van 11 Sept. 1936, is gevraagd over de wenschelijkheid van wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur, welke de verleening van de bijdragen uit het fonds aan de ge meenten nader regelt. De bedoeling zat daarbij voor, de vraag in overweging te nemen, of de wijziging in het verloop der werkloosheidscurve verandering van de regelen, betreffende de verlee ning van bijdragen aan de gemeenten, wenschelijk maakt. In het bijzonder is hierbij voorts gedacht aan de wensche lijkheid van opheffing van het bezwaar, dat vele gemeenten als gevolg van het systeem van berekening der bijdragen weinig financieel belang hebben bij de stijging of daling van het totaalbedrag der uitgaven voor werkloosheidsvoor ziening. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Faillissementen. Het faillissement van E. C, Cappon, koopman te Middelburg, cu- r,atrice mej. mr. A. Bolle, advocaat en procureur te Middelburg is geëindigd met een uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 4,1592 pet. Herdenking van de onthulling van het Koningin Emma-monument, Uitgaande van de Commissie voor de uit- en inwendige zending der Luther- sche gemeente alhier, had in het kerk gebouw dier gemeente gisterenavond een zeer druk bezochte bijeenkomst plaats, die in het teeken stond van de plechtigheid op den Dam op 6 Sept. jl Eerst heeft Hennings filmcentrale een tweetal natuurfilms vertoond, namelijk over het Saksische Oosterland en over het Wesergebergte. Daarna heeft ds. C, F, Nolte, die de talrijke aanwezigen reeds begroet had na de opening, een rede gehouden,waar in hij sprak over H.M de Koningin Em ma en over Haar godsdienstig gevoel, dat richtsnoer was voor al Haar daden. Spr. kwam dan tot het monument, hij zag ook dat in het rosarium :n Den Haag en durft gerust verklaren, dat het mo nument te Middelburg het daar beslist van wint. Een koor, bestaande zoowel muzikaal als vocaal uit een deel van hen. die op 6 Sept. medewerkten aan de cantate enz'., bracht nu onder leiding van den heer A. Bosdijk van de galerij weder deze cantate ten gehoore, waarna de film opgenomen op 6 Sept werd ver toond en evenals verleden week met groot succes. Het koor gaf nog Ons Zee land en het Zeeuwsch Volkslied. Ds. Nolte heeft in zijn slotwoord dank ge bracht aan koor en leider, aan den or ganist, aan de heeren Henning en aan allen, die op een of andere wijze aan het zoo ten volle slagen van dezen avond medewerkten en ten slotte de collecte aan den uitgang voor de zen ding aanbevolen. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeidsbemiddeling stonden deze week als werkzoekenden ingeschreven 531 personen? Vorige week 528 personen. Alzoo een vermeerdering van 3 perso nen. In de werkverschaffing werden geplaatst 105 werkzoekenden. KOUDEKERKE. Er is opgericht een eere. en damescomité voor het organi- seeren van een bazaar ten behoeve van het muziekgezelschap „Voorwaarts", om deze vereeniging' in staat te stellen haar instrumenten te vernieuwen. Voor zitter, van het eere-comité is de heer J. L. Dregmans, secretaris de heer H. A. Mosselman. Voorzitster van het da mes-comité is mevr. Bakker-Lakenman, secretaresse mevr. Smit-Labap Gezien de algemeene medewerking welke reeds nu is toegezegd lijdt het geen twijfel of de bazaar zal uitnemend slagen. EEN GIFT VAN DE PRINSES. OUDELANDE. H.K.H. Prinses Juliana heeft een gift gezonden voor het nieuw te stichten Vereenigingsg'ebouw. Het totaal bedrag dat thans voor dat doel aan giften is ontvangen bedraagt f 975. KORTGENE. De collecte voor het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers" heeft f 24 opgebracht. KAMPERLAND. De collecte ten bate van het Blindeninstituut „Bartimeüs" bracht alhier op ruim 10. LIJK VAN EEN ZWERVER GEVONDEN. HULST. Achter een hoop steenen, bestemd voor een nieuw wegdek, aan den Kinderdijk te Zuiddorpe, is gister middag het lijk gevonden van een 40- jarigen zwerver, afkomstig uit St. Jan steen. Een geneesheer was van meening, d,at het lijk, waarop geen spoor van geweld te vinden was, reeds drie we ken op den weg moest hebben gelegen. De officier van justitie gaf toestem ming om het lijk te begraven. RAAD VAN BRESKENS. BRESKENS, Dinsdagnamiddag kwam de Raad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. J'. P, Drost. Af wezig met kennisgeving de heer P. No- tebaart. Na de opening der vergadering nam burgemeester Drost het woord en zeide ongeveer: „Met vreugde heb ik dit oogenblik tegemoet gezien, waar op ik het eerst met U zou vergaderen. Van nu ,af aan begint onze daadwerke lijke samenwerking in het belang der gemeente. Wij zijn elkander niet vreemd; ik heb reeds de gelegenheid gehad U nader te leeren kennen. Dit sterkt mij in het vertouwen om met U te mogen samenwerken in het be lang van de gemeente die U steeds lief had en die mij reeds lief werd." Een aders van de bewoners van Vo- j gelenzang was pas ingekomen, zoodat I het eerst in de volgende vergadering behandeld kan worden. In d't adres wordt gevr,aagd de sloot te rioleeren De rekening 1936 werd voorloopig vastgesteld. Een nieuwe schoolgeldregeling werd voorgesteld, daar Ged. Staten met de bestaande niet accoord konden gaan. De nieuwe regeling komt hierop neer, dat tegemoet gekomen wordt aan de lagere inkomens. Aangenomen, De heer Van Zuyen vroeg eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand, wat hem onder dankzegging verleend werd. Mr. J. P, Drost werd als zijn opvolger benoemd. Tene nde de regeeringssubsidie deel achtig te worden, stelden B. en W. voor dit jaar f 2 per werklooze be schikbaar te stellen. Dit als verlenging van het vroegere crisiscomUté. Aildifs besloten. Op een verzoek van den heer P. J. Bril tot verlaging hondenbelasting werd gunst'g beschikt; een soortgelijk ver zoek van C. v. d. Sande werd afgewe zen. Ter uitvoering van een motie welke in Juni ingediend werd door den heer Tazelaar, hadden B. en W. met den op zichter geconfereerd en gecorrespon deerd. De v o o r z. zeide dat de be sprekingen tot een heel goed resultaat geleid hebben. Hij vertrouwt er op, dat moeilijkheden zooals reeds zijn gerezen, in het vervolg in de praktijk niet meer zullen voorkomen. B. en W. stellen voor deze zaak als geëindigd te beschouwen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor de nieuwe zij straat der Dorpsstraat „Van Zuy en- straat" te noemen. Aldus besloten. Rondvraag. Naar aanleiding van een gesprek met den Commissaris der Koningin, waarin over gebrek aan bouw grond in de gemeente Breskens gespro ken werd, meende de heer V a s s e u r te moeten opmerken, dat z.i. nog wel voldoende mogelijkheid bestaat goede woonstraten aan te leggen. Men zie het bouwplan, waar vele mogelijkheden in zitten. Bijv.: doorbraak der Dorpsstraat naar het Oranjeplein. Verder: de straat die evenwijdig aan de Dorpsstraat van 't einde der Vogelenzang naar de haven is geprojecteerd en den grooten boule vard aan 't einde der Dorpsstraat naar de duinen. De heer C a m b i e r merkte hierbij op, dat deze laatste alleen ge projecteerd is voor open bebouwing, dus voor dure woningen. Volgens den wet houder is deze zaak niet zoo dringend. De heer De Kruijter deed eenige vragen betreffende de steunregeling. Op een vraag wanneer deze in werking treedt, kon de voorzitter niets positiefs meedeelen, daar de minister dit tijdstip nog bepalen moet. De heer Brand vroeg of het mogelijk is na te gaan in hoeverre de puffabriek de z.g. „leiding" vervuilt, opdat aan den ongewenschten toestand op den steen oven een eind kan worden gemaakt. De v o o r z. zeide, dat B. en W. dit vraag stuk reeds behandeld hebben, maar daar nog niets positiefs bekend is, kan hij den heer Brand niet verder inlichten. De heer C a r e 1 s zou in de begroo ting 1938 gaarne een post uitgetrokken zien om de zwemvereeniging „Schelde- stroom" aan een beter zwemwater te helpen. Daar het water in het bestaande bassin niet ververscht kan worden, zal dit als zwemgelegenheid hoogstwaar schijnlijk worden afgekeurd. Het belang dat deze vereeniging, die in haar korte bestaan reeds 500 gediplomeerde zwem mers afleverde, voor Breskens heeft, is te groot om de vereeniging aan haar lot over te laten. Spr. zou b.v. in werkver schaffing een inrichting willen laten aan brengen, waardoor het water in het bas sin met zeewater ververscht zou kun nen worden. De V o o r z. zeide, dat het zijn volle belangstelling heeft. Hij zal er alle aandacht aan schenken. De heer C a r e 1 s vroeg, of de bur gemeester ook eens in de Wilhelmina- straat wil kijken, waar menschen, die reeds 3 jaar hun aanlegbelasting beta len, nog in de modder moeten rondplas- sen, daar de straat, waar zij recht op hebben, nog steeds niet is aangelegd. Ook dit werd toegezegd. IJZENDIJKE. De marechaussee W. Speyer alhier wordt overgeplaatst naar Westkapelle. KERK EN SCHOOL. Aan de chr. H. B. S. te Stadskanaal is benoemd als tijdelijk leeraar dr. J. Koksma te Oostburg. B. Dagevos cand. te Kloetinge, hulppred. te Terneuzen heeft het be roep naar Baarland aangenomen. Zondagmorgen is ds. P. J. Mietes, gekomen van N i e u w v 1 i e t, door ds. J. van Petegem te Hilversum, bevestigd als predikant der Vrije Evangelische ge meente te Apeldoorn. Des avonds deed ds. Mietes onder groote belangstelling intrede. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. A. Swart te Nieuwe Schans is beroepen te Schoondijke. Gerei. Gem. Tweetal te Borssele ds. M, Heikoop te Utrecht en ds. H. Ligtenberg te Lisse. Tweetal te Giessendam ds. A. Ver hagen te Middelburg en ds. M. Heikoop te Utrecht. Bommen in kantoorgebouwen Oorzaken van onzekerheid Het bedrijfsleven en de beurs Prijsstijging nog niet tot staan gekomen. Parijs, 20 September, Parijs heeft een paar bewogen weken achter den rug. De bomaanslagen in de rue Bois- sière en in de rue de Presbourg heb ben de gemoederen in beroering ge bracht. Er is een minutieus onderzoek gaande, 't welk overigens nog we'nig positiva heeft opgeleverd. De minister president, Camille Chautemps, heeft zich door middel van de pers en gisteren nogmaals in zijn rede te Blo s tot de bevolking gericht en haar tot kalmte aangemaand. De concierges van huizen en kantonen te Parijs rijn be reids gewaarschuwd voor brengers van pakketten van onbekende herkomst En er zal waar de daders van den aan slag op de gebouwen der twee Fran- sche werkgeversorganisaties in het buitenland schijnen te moeten worden gezocht binnenkort een wet verschij nen, waarbij naar alle waarschijnlijkheid zal worden bepaald, dat elke vreemde ling in Frankrijk in het bezit moet zijn van een geviseerd paspoort, terwijl, op de identiteitskaarten, welke dienen als verblijfsvergunning, behalve een foto een duimafdruk van den houder moet voorkomen. Dat is een lastige, doch blijkbaar noodzakelijke maatregel, die de kans op knoeierijen vermindert. Dat er met deze bewijzen wordt geknoeid is bij de razzia's, welke de Parijsche politie kort geleden op Montmartre, Montparnasse en in het Bois de Bou logne heeft gehouden, maar al te dui delijk gebleken. De bona-fide vreem deling zal, dunkt ons, de meerdere moeite voor lief nemen en de komen de regeling kunnen billijken. Met dat al wil het ons voorkomen, dat deze bomaanslagen velen onwille keurig hebben gediend tot het afrea- geeren van gïoeiende nervositeit. Als men zijn oor te luisteren legt, verneemt men wat er leeft onder de menschen. Men maakt zich ongerust Over de duurte, de dalende handelsbalans, den vlottenden franc en deszelfs rare spron gen. De fluctuaties van den frank ge ven dan ook weinig reden tot plezieri ge overpeinzingen. Toen een jaar geleden de franc de valueerde verwachtte men een krach tige stimuleering van het bedrijfsleven en een daling der groothandelsprijzen, welke daling zich na korten tijd even eens in de kleinhandelsprijzen zou moe ten afteekenen. Zoowel het een als het ander is, zij het tengevolge van ande re remmende factoren, een misrekening geweest. Een paar cijfers, ontleend aan het bulletin de la statistique gé nérale de la France" mogen dit nader aantoonen. In September 1936 kon men voor de groothandelsprijzen een cijfer stellen van 407. Na de devaluatie zijn ze ononderbroken gestegen. Ze w,aren in December van het vorige jaar 499, en op het eind van de maand Juni van dit jaar waren de prijzen opgeloopen tot 537. Dat is een stijging van ruim dertig procent binnen den tijd van een j.aar. Op het oogenblik is men aange land op 600. Maar dit cijfer is niet of ficieel. Met de Fransche handelsbalans staat het er al niet beter voor. In totaal is er de afgeloopen maand voor 3,158,249,000 francs ingevoerd. Uitge voerd werd echter sléchts voor een bedrag van 1,861,358,000 francs. Het geen een verschil is van 1,296,891,000 francs alleen voor Augustus. Het de ficit was een j,aar geleden over dezelf de periode 595,254,000 francs, wat nog niet de helft is. Van een terugkeer van gevlucht ka pitaal, dat stellig gunstig op het be drijfsleven zou inwerken, is niets ge bleken. Integendeel, veeleer moet van een verdere onttrekking v,an gelden worden gesproken. Opmerkelijk is, dat het „kasboek" der Banque de France eenzelfde beeld vertoont. De goudvoor raad bedroeg twee jaar geleden 5059 ton, was in Juni 1936 gedaald tot 363f ton en liep dit jaar terug tot 2504 ton in Juni; een vermindering met de helft in drie jaren. De beurs is voor het bedrijfsleven wat de barometer is voor den burger man, die met vacantie gaat. Het lijkt dan momenteel niet te best met de weersgesteldheid. Al eenige malen is de franc op de beurs met sprongen ge daald. En er valt geen enkel teeken van beterschap te bespeuren, Ten op zichte van de franc is het pond, en de andere waarden zijn navenant, geste gen van 75 een jaar geleden tot 105 in Maart 1937, 128 in Juli, 147 in midden September. Men is uitgegaan van de stelling, dat een vlottende munt haar eigen niveau moet vinden. Thans gaan er evenwel stemmen op om den farrie coüte que coüte te stabiüseeren. Zij het ook op 150 of 160, een heel wat lager peil dan waarop men aanvanke lijk had gedacht, dat het betaalmiddel zou belanden. In ons geld omgerekend zou de noteering dan omstreeks 1,650 zijn, wat neerkomt op een prijs van zes cent per franc. Het is echter zeer de vraag of toepassing v,an dit middel thans nog mogelijk is en deugdelijk zou zijn. Tenslotte de duurte. Is het leven in Frankrijk nu inderdaad zooveel duur der geworden? Voor den toerist, die De leden van den geheel-onthou- dersbond, alhier, dat wil zeggen, de per sonen die zich onthouden van sterken drank, wijn, bier, tabak, enz., hebben besloten ais insigne te dragen: de vrou wen een blauwe strik en de mannelijke een dito knoop op de borst. GEMENGDE BERICHTEN. Een boer in de gemeente Denekamp, meende een colorador-kever gevonden te hebben en spoedde er zich mede naar de autori teiten, er van overtuigd, een pluimpje te krijgen. De autoriteiten verklaarden echter met algemeene stemmen, dat het een vleermuis was, 20 Sept- KATS, Was deze gemeente tot nog toe de eenige op Noord Beveland, waar per dag nog maar één post aankwam en vertrok, binnenkort zal men hier twee maal per dag brieven enz', kunnen ont vangen en verzenden. Er wordt althans een bode gevraagd, op een jaarwedde van f 300, om 's morgens de brieven voor Kats te Kolijnsplaat af te halen en te bestellen, om 12 uur de brieven van Kats naar Kolijnsplaat te brengen, en 's avonds de brieven voor Kats weder te Kolijnsplaat te halen en om 10 uur 's avonds moet hij andermaal naar Ko lijnsplaat om daar de brieven van Kats te brengen. GEMENGDE BERICHTEN. Als een bewijs van de snelle ontwikkeling der fabricatie van velocipedes wordt uit Berlijn gemeld, dat er drie jaar geleden in Duitschland slechts 6 valocipede- fabrikanten waren tezamen met nog geen 100 werklieden en thans zijn er 64 tezamen met 1150 werklieden. 22 Sept. 's HEER ABTSKERKE. Als een be wijs, dat ook hier, als in geheel Zee land, de aardappelen bij uitstek schot- tig zijn, mag dienen, dat een landbou wer circa 600 hl oogst van 1 ha grondsi GEMENGDE BERICHTEN. In Bremen is een bond voor 8 jaren van belasting vrijgesteld, omdat hij een oude vrouw uit het water heeft gehaald. heel wat meer franken voor zijn pond dollar of gulden ontvangt dan een jaar geleden niet, of althans maar weinig. Voor den Franschman wel en in bedui dende mate. De stijging der loonen en salarissen van arbeiders en ambtena ren is er volkomen door teniet gedaan. Die verhoogingen vielen trouwens groo- tendeels in de laatste maanden van het vorige jaar. Gevoegelijk mag men aan nemen, dat er d.aarna geen verandering van eenige beteekenis in de loonen (wel in de werktijden) is gekomen. En nu zie men de prijzen. Het brood kost in Januari 2,20 per kilogram, in Juli 2.35 en in September 2,60. De boter in Ja nuari 21,75, Juli 20,40 en in Septem ber 24,90 per kilo. Hier spreekt het seizoen een woordje mee, evenals bij de eieren: Janu,ari 12,95, Juli 8,55 en September 10,25 per dozijn. Melk ner liter steeds dezelfde maanden 1,50, 1,60, en 1,80. Kalfsvleesch per ki logram: 23,75; 28,55, en 28,20; schaap- vleesch 23,35; 25,10 en 25,30; varkens- vleesch 12,10; 11,45 en 12,55. Ze zijn een beetje dor deze cijfers, doch ze toonen met juistheid aan hoe de feite lijke toestand is. Nog een paar. Suiker per kilogram 3,95; 4,45 en 4,80; koffie 19,60; 20,65 en 22,35; rijst 3,35; 3,60 en 3,65; patés (dit is meel, d,at hier veel wordt genuttigd, het best te vergelijken met macaroni) 6,50; 6,85 en 7,10. Deze getallen, ook al weer ontleend aan meergenoemde statistiek, spreken duidelijke' taal. De kosten van het le vensonderhoud zijn in snel tempo en bedenkelijk gestegen. Voor een stad ,als Parijs komt daar het onvermijdelijke vervoer nog bij, Men weet, dat de prij- zen der ticets voor de ondergrond- sche spoor met een vierde zijn opge slagen; die van de bussen zelfs met een derde. Om van de taxi's maar heele- maal te zwijgen. Niets wijst nog op een stilstand in deze stijging over de geheele linie. De winter staat voor de deur de prijzen v,an brandstoffen en g'as. en van studieboeken zijn omhoog gegaan. En reeds heeft het gemeente bestuur den Parijzenaars doen weten, dat de opcenten op de belastingen voor het volgend jaar met de helft zullen worden verhoogd. Dat zijn geen aange name dingen. En, ,als gezegd, het staat allerminst vast, dat men aan het eina is der beproevingen. Als men, na statistiek te hebben laten spreken, eens praat met den man uit het volk begint men iets te begrijpen van de zorgen, die het werkende Frankrijk kwellen en wordt de spanning voel baar die bij politieke betoog.ngen, soms in stakingen, als laatst weer in de Hallen, en thans in een algemeene over de bomaansia- verontwaardiging over gen een uitweg zoekt. T, O.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6