l AlCfCEfgfJES nnsm BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. 6EMEN6D NIEUWS. WEERBERICHT* en niet in de gelegenheid naai den landarts le gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den weldoenden rust geven, waarnaar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te heb ben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuw pijnen, 'n Kou, Kiespijn, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. MIDDELBURG. Italië zal aan den patrouilledienst deelnemen. Japansche vliegtuigen bombardeeren Nanking. BEURS VAK AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG, Philips - Markt -< KoninkL c Olie - i- H.V.A. - Amerika - ObLMarkt Suiker Unilever Aku Jlederlandsch Product Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) PROF. AALBERSE BENOEMD TOT VOORZITTER DER TWEEDE KAMER Bij koninklijk besluit van 22 Septem ber 1937 is tot voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting be- ■oemd: mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid van die Kamer. OP DE P.T.T.-BEGROOTING OPNIEUW EEN WINST VAN 8% MILLIOEN GERAAMD. Aan de toelichting op de begrooting 1938 voor P.T.T. ontleqnen wij het vol gende: Het zal misschien eenige verwonde ring wekken, dat, niettegenstaande het feit, dat te vorigen jare de raming van een winstcijfer in de bedrijfsbegrooting voor het jaar 1937 van ongeveer 8.500.000 als een uitzondering werd gekenmerkt, niettemin thans weder tot raming van een bedrijfswinst tot 8.500.000 is overgegaan. De ambts voorganger van den minister deelde in de memorie van toelichting op de be grooting van 1937 mede, dat hij tot de raming van dit winstbedrag was geko men, omdat hij meende, dat het bedrijf in de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin de schatkist toen verkeerde, moest doen wat maar eenigszins moge lijk was om de nooden daarvan te hel pen verlichten en dat, wat de belangen van gebruikers en het bedrijf zelve be trof, het gemotiveerd was in dat geval bet belang van de schatkist bij deze te doen voorgaan. Het opnieuw ramen van een winst van 8.500.000 mag niet tot de slotsom lei den, dat ook thans het belang van de schatkist onbeperkt aan de andere hier aanwezige belangen is voorgegaan. On danks de zeer hooge bijdrage aan de algemeene middelen is het ditmaal on mogelijk gebleken in de begrooting be langrijke tariefsverlagingen te voorzien en gelden uit te trekken voor verkeers- verbeteringen en daarnaast de jaarlijk- sche afschrijvingen op de bezittingen van het bedrijf te verhoogen tot een-.peil dat in verband met een goede beheers- voering noodzakelijk wordt geacht. Uiteraard zijn de mogelijkheden dezer begrooting hiermede niet uitgeput. Ver dere maatregelen echter, welke de be drijfsleiding op hun invloed op de gelde lijke uitkomsten van het bedrijf heeft te toetsen, zullen eerst als deze zich zul len afteekenen, aan de orde kunnen worden gesteld, onderworpen als deze uitkomsten zijn aan het algemeen con junctuurverloop. Een en ander is zon der twijfel een verheugend feit". UIT DE N.S.B. Het uittreden van mr. D. F. Pont. De N.R.C. meldt: In een kort onderhoud, dat wij gister avond met mr. D. F. Pont hadden, naar aanleiding van zijn uittreden uit de N.S. B., herhaalde deze, er niet aan te den ken, nader in het openbaar te motivee- ren waarom hij zijn vertrouwen aan de leiding heeft moeten opzeggen. Hij acht het in strijd met het fatsoen om dit te doen zoolang hij er niet toe genood zaakt wordt door publicatie van de een of andere zijde. Uitdrukkelijk verzekerde hij ons ech ter, dat zijn grieven alleen gaan tegen de leiding, niet tegen het beginselpro gramma van de N.S.B., hetwelk zijn vol ledige en overtuigde instemming be houdt. KOSTEN VOOR SPANJE. Franco zal ze teruggeven, In de memorie van toelichting op de begrooting 1938 voor buitenlandsche zaken wordt het volgende meegedeeld: „Ten gevolge van de gebeurtenissen, welke sedert den zomer van 1936 in Spanje en met name te Madrid plaats vonden, werd door de gezantschappen i an een groot aantal der aldaar verte genwoordigende mogendheden bescher ming verleend aan Spanjaarden, wier le ven in onmiddellijk dreigend gevaar ver keerde. Ook Harer Majesteits gezant schap is uit humanitaire overwegingen daartoe overgegaan. De vluchtelingen voorzagen aanvan kelijk zooveel mogelijk in hun eigen on derhoud. Na verloop van tijd bleken de meesten 'hunner echter niet >neer in staat bij te dragen in de kosten van hun verblijf, terwijl ten gevolge van het toenemende gebrek aan levensmiddelen te Madrid het voor hun onderhoud be- noodigde ten deele uit Nederland moest worden aangevoerd. Van den aanvang af trachtte de Ne- derlandsche regeering te bereiken, dat de vluchtelingen Spanje zouden kunnen verlaten. In Maart 1937 verklaarde de regeering der Spaansche republiek, zich bereid haar medewerking tot evacu atie te verleerien, indien de NederlanJ- sche regeering zich verplichtte, de mannen van weerbaren leeftijd tot het einde van de troebelen in Nederland te interneeren. De Nederlandsche regeering aan vaardde deze begrijpelijke voorwaarde. Tevens overtuigde de regeering zich van de bereidheid der nationalistische autoriteiten (Franco) om de kosten van transport en huisvesting in Nederland te restitueeren. De vluchtelingen, afkomstig uit Ha rer Majesteits gezantschap werden, te zamen met die uit de gezantschappen van België en Polen, in Maart 1937 via Valencia naar Marseille (Frankrijk) ver voerd, waar zij hun vrijheid terugkregen, behalve de mannen van weerbaren leef tijd, die, met de vrouwen en kinderen welke hen wenschten te vergezellen, naar Nederland zijn overgebracht. Door de zorgen van het katholieke comité voor vluchtelingen werden zij gehuisvest in de provincie Noord-Brabant. De kosten, voortspruitende uit het transport en het onderhoud van bedoel de Spanjaarden zullen aanvankelijk ten laste van de begrooting van het depar tement van buitenlandsche zaken moe ten worden gebracht. In afwachting van de door de nationalistische autoriteiten toegezegde terugbetaling zal een sup- pletoire begrooting voor het dienstjaar 1937 worden ingediend. Aangezien het bedrag der kosten van het verdere ver blijf van bedoelde Spanjaarden hier te lande afhankelijk is van den duur van de woelingen in Spanje, waaromtrent uiteraard geen zekerheid bestaat, moet thans met een memoriepost worden vol staan." Mond- en klauwzeer. Op de hoeve van den heer Brooijmans te T h o 1 e n is onder het hoornvee het mond. en klauwzeer geconstateerd. Waar er dagelijks nieuwe gevallen bij komen, kan* er niet genoeg de nadruk op worden geleg'd, dat het noodzakelijk is de melk flink te laten doorkoken. Onder het vee van den landbouwer A. Geelhoed te St. Philipsland, komt ook mond- en klauwzeer voor, Dit is het tweede geval in enkele da gen tijd. Successen in Parijs. De Nederlandsche Banketbakkersver- eeniging zond per vliegtuig der K.L.M. een collectieve inzending van werk van leden der vereeniging en van haar vak school te Amsterdam naar Parijs. Onder hen, die op de wereldtentoon stelling met deze inzending medailles verwierven, komen twee Middelbujrg- sc.he banketbakkers voor. De heer E. J. van der Mijle behaalde in de af deeling „Art et Technique", waaraan door bijna alle landen van Europa werd deelgenomen, drie medail les nl. voor cacao-schilderwerk voor fantasiekoekjes en voor marsepein-boet seerwerk. De heer R. A. Bastiaanse be haalde een medaille voor cacao-schil derwerk. De oprichting van een kappersschool in voorbereiding. In het café de „Eendracht", had gis teravond een bijeenkomst plaats van kapperspatroons en- bedienden, tenein de besprekingen te houden over een hier op te richten kappersschool voor Zeeland. De vergadering stond onder leiding' van den heer A. Goormachtig uit Vlissingen, voorzitter der commissie, waarvan de heer M. Schoenmaker te Vlissingen secretaris en de heer J. O Julianus te Middelburg penningmeester is. Uiteen werd gezet het groote nut van het volgen van de cursussen, die staan onder de hoofdleiding van het Vak schoolbestuur van den Nederlandschen Kappersbond. Is grondige vakkennis altijd ge- wenscht, zeker is dit het geval nu er groote kans bestaat dat de vestigings wet ook voor het kappersbedrijf zal g'aan gelden en men zich dan alleen als kapper kan vestigen dan wel zijn zaak naar een andere gemeente verplaatsen, als men voldoet aan bepaalde eischen, waaronder die van vakbekwaamheid, dus een diploma van een vakschool of- cursus. Een en "ander werd van verschillende zijden bekeken en tenslotte werd beslo ten de oprichting van een cursus of school met kracht te bevorderen. STAATSLOTERIJ. i(Trekking van heden), f 1000: 949 6884 23185 'f 400': 15 1032 17306 f 200: 14754 18051 f 100: 3851 3869 6591 6680 7044 11567 13895 15036 17536 18933 21187 23447 De Spaansche burgeroorlog. De deelneming van Italië aan den pa trouilledienst in de Middellandsche Zee schijnt thans geregeld te zullen worden, althans te Rome wordt verklaard, dat de Italiaansche deelneming aan het toe zicht practisch vaststaat. Deze gunstige wending is het gevolg van een onderhoud welke de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, gisteren te Rome, had met de zaakgelastigden van Frankrijk en En geland over den inhoud van het dezer dagen gepubliceerde Italiaansche com muniqué. Ciano verzekerde den zaakge lastigden, dat Italië oprecht aan het stel sel van vlootpatrouille wenschte deel te nemen. De zaakgelastigden van Frank rijk en Engeland kwamen daarop, na mens hun regeeringen, met het voorstel voor den dag, dat de vlootdeskundigen der drie regeeringen in de naaste toe komst te Parijs bijeenkomen om practi- sche wijzigingen vast te stellen, zoodat Italië aan den patrouilledienst kan deel nemen. De voorwaarden voor de Itali aansche deelneming aan het toezicht zul len dan worden vastgesteld. Ciano heeft van deze verklaringen kennis genomen en den zaakgelastigden medegedeeld, dat de Italiaansche regee ring met het voorstel tot het houden van een bijeenkomst accoord gaat. Fransch stoomschip door vlieg tuig aangevallen. De Fransche mailboot „Koutoubia" van de „Compagnie Paquet", die met 700 passagiers aan boord, van Corsica op weg was naar Casablanca, heeft mede gedeeld ten Zuiden van de Balearen door een vliegtuig te zijn aangevallen. Het schip werd niet getroffen. Engelsche oorlogsschepen, die zich op ongeveer 8 mijl afstand bevonden, kwamen 't schip te hulp en hebben het op zijn reis ver gezeld. De rechtsche opmarsch in het Noorden. Naar van de zijde der opstandelingen uit Santander wordt gemeld zijn de rechtsche colonnes, die in den Oostelij ken sector van het front van Asturië opereeren, tot op tien kilometer van Covadonga genaderd. De strijd in het Verre Oosten. Loeiende sirenes kondigden om 10 uur 10 vanochtend het begin van den Japan- schen luchtaanval te Nanking aan. De bevolking snelde overhaast naar de schuilplaatsen. Zij maakte daarbij nog gebruik van alle beschikbare vervoermiddelen. De stra ten waren overvol, zoodat het verkeer geheel in de war was. Na het eerste sig naal werd een tweede alarmsein gege ven om 10 uur 35, toen dertien Chinee- sche gevechtsvliegtuigen boven de stad verschenen en er den Japanschen toe stellen slag leverden, 30 a 40 Japansche vliegtuigen hebben een regen van bom men neergelaten boven het Zuidelijk deel van de binnenstad, terwijl een tweede Japansche escadrille Poekau heeft gebombardeerd, dat op den ande ren oever van de Yangtse is gelegen. De Chineezen beweren vier Japan sche vliegtuigen te hebben omlaagge- schoten. Eerst tegen het middaguur ein digde het bombardement. Evenwel ver schenen eenige uren later voor de twee de maal Japansche bommenwerpers op groote hoogte boven de stad. Twintig minuten lang verrichtten zij hun vernie tigingswerk. De aangerichte schade moet groot zijn. De Japansche bommenwerpers nader den van verre. Aan den hemel stond een stralende zon. Na eenige minuten van ontzettenden angst zag de bevolking, dat het vliegtuig van den escadrille-comman dant een rookwolk uitliet. Dit was voor alle vliegers een teeken hun bommen te laten vallen op het Zuidelijk deel van de stad. De afweerbatterijen waren onafge broken in actie. Een groot aantal dezer Japansche vliegtuigen was 's ochtends van de basis te Sjanghai vertrokken. Chineesche jachttoestellen hadden het hun den ge- heelen weg tot Nanking moeilijk ge maakt. Er zijn veel bommen neergeko men op de bewoonde gebieden. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Ook Kanton gebombardeerd. Ook Kanton werd vandaag opnieuw twee maal uit de lucht aangevallen en wel tusschen 3 uur en 7.10 uur vanoch tend. Tal van Chineesche burgers zijn gedood. Des middags heeft de stad opnieuw twee Japansche luchtaanvallen moeten doorstaan, welke met een uur tusschen- ruimte werden ten uitvoer gelegd. De correspondent van Reuter heeft negen groote Japansche bommenwerpers ge teld. Het schijnt, dat de Japanneezen bij hun pogingen het moreel der Chineezen te ondermijnen, het verkeer langs den spoorweg KantonHankau zouden wil len onmogelijk maken. Ernstige verliezen voor Chi neesche luchtmacht? Volgens een mededeeling van de pers- afdeeling van het derde Japansche es kader, welke te Tokio uit Sjanghai is ontvangen, heeft de Japansche lucht macht gisteren tijdens een aanval op Nanking 19 Chineesche vliegtuigen om- Eerste noteering is vorige koersfenfe daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Obüg. 1926-5 102%— Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 4444% A Amsterd. Bank 149%—149 A Pref. Jurgens A 131%—131% A Ned. Gist- en Spiritu^ 479%— A De Schelde N, B. 3942% C Am. Smelt en Ref. 53—54% A Born. Sum. H.M. 205%—201 A Honth, Alberts 110 C Union Pac. Rr. 80%81% C Int. Nickel Cy. 39%40 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%81% A Ko'oniale Bnk. 142144% A N,I. Hbk. 1000 144—151 C Ned. H.M. 1000 168—171 A v. Berkels Pat. 6466% C Calvé-Delft 83%84% A Phil'ps Gem. B. afg. 337%—355-48 C Unilever 154%—156-57% C Am. Car en Foundry 22%24 C Anaconda Cop, 31%31%-% C Bethlehem St. 55%'55-% C Kennec Copper 35%35%-36% C U. States St. C. 6666%-% C North Am, Cy. 16%16% A Kon. Petr. Mpij, 383%—387-93 C Contin. Oil Cy, 27%—28%-% C Phillips Petr, Comp, 35%35% C Shell Union O.C. 15%16%-% C Tide Water Ass. Oil 12%13-% A Ned. Scheepv. U. 135%139-42 A H.V. Amsterdam 484-490-84% A Jaca Cult. Mij. 198 A N.I. Suiker U. 115 A Deli Batav'a 223%—227-30 C Deli Mij. 1000 287—295%-305 A Senembah 281%290-98 Tabak i Wettig, Schepen Rubber Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 14%14% C Southern Pac. Cy. 24%24%-25 A Southern Rlw. 15%15% A Amst. Rubb. C. 256-260-63 A Deli-B,at. Rubb. 184—189%-91 A Hessa Rubber 188192-88 A Serbadjadi S.R. 135140%-43 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.97% 7267% 6.20 30.49 1.81% Gister, 8.98% 72.70 6,16 30.50 1.81% Dagelijksche indexcijfers, mede gedeeld door het Centraal Bureau voor de stat stiek, 21 Septemeber. Aandee- l'enkoersen: 101,4; goederen groothan- delsprijzen: 89,9. laag geschoten. Op het vliegveld van Nanking werden elf toestellen vernield. Er zijn drie vliegtuigloodsen in brand geschoten. Engeland en de Ver. Staten protesteeren. Kort nadat de Japansche regeering de buitenlanders gewaarschuwd had, Nan king te verlaten, omdat de stad gebom bardeerd zou worden, hebben de ambas sadeurs van Engeland en de Ver. Staten te Tokio protestnota's overhandigd. Hierin wordt voornamelijk geprotesteerd tegen het bombardeeren van non-com battanten, dat in strijd is met het inter nationale en humanitaire recht. De Japansche minister van buiten landsche zaken heeft hierop geantwoord, dat de politiek der regeering niet ge wijzigd is, d.w.z. dat de Japansche strijd krachten niet den niet-strijdenden aan vallen en niet voornemens zijn te raken aan de rechten der onderdanen van een derde mogendheid. EEN GELUKWENSCH VAN PRINS BERNHARD De groote dag in het leven van den haringventer Gait, Men schrijft aan de N. R. Crt: De manoeuvres in Overijsel hebben tengevolge dat Prins Bernhard en Prin ses Juliana zich in de buurt van Zwolle nogal eens laten zien, waarbij dan steeds de Piet Hein het uitgangspunt van bei der tochten is, of wel het eindpunt, zoo als Zaterdag. Maandag is Prins Bernhard weer vrij onverwacht in Zwollerkerspel aangeko men om zich daar vandaan naar het terrein van de legeroefeningen te bege ven. Van 's Prinsen aankomst heeft maar één persoon geweten. althans maar één buiten het gevolg van Z.K.H. Die eene was een haringventer, die bij de Katerveersluizen zijn beroep uitoe fent en daar met zijn negotie tot het beeld van het landschap behoort, 's Mans voornaam is Gerrit, populair Gait, en hij is behalve een goede haringleverancier een pienter man, die uit zijn oogen kijkt, hetgeen het hierna volgende avontuur moge staven. Voor Gait was het ten minste een avontuur, waar hij den heelen dag niet over uitgepraat raakte, en waarschijnlijk nog niet spoedig over uit gepraat zal raken. Om half acht des morgens had hij de Prinselijke Maybach met het kroontje reeds bij het Katerveerhuis ontdekt, welke ontdekking hij geheim hield Zoo goed bewaarde hij het monopolie van zijn kennis, dat toen even later de mo torboot van de Piet Hein in zicht kwam, Gait de eenige was, die er getuige van was En dat was luist zijn bedoeling De Prins naderde met eenige leden van zijn gevolg uit de richting Kampen en voer de havenkom in. Daar is evenwel sedert den aanleg van de grocli. brug geen ideale aanlegplaats meer, hetgeen Gait bekend was. Hij beijverde zich dus in zijn typisch dialect den bemanning den weg te wijzen, naar een plaatsje waar de boot vhet beste zou kunnen aanleggen. ..'ier-'een 'oog'eid, rep Gerrit en op zijn aanwijzing stuurde schipper Otte Blom de boot naar den kant, waar Gait intusschen reeds met een roeiboot, die hij van den kant had losgemaakt, ter assistentie kwam. Daar de motorboot slechts tot op eenige meters van den wal kon naderen en daar vastliep in de modder kwam Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige Z, tot O, wind, in het Noorden licht tot hall bewolkt met weinig of geen regen, in het Zuiden toenemende bewolking met mogelijk eenige regen, iets warmer over dag. UKKEL: Lichte tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, vrij schoon en zacht weer, na tijdelijke bewolking, och tendnevel, nachtelijk temperatuursmini- mum ongeveer 7 gr. Wo, 22 Sept. Zon op: 6 h 47; onder: 18 h 58. Licht op: 19 h 29. Maan op: 19 h 27; onder: 9 h 23. L.K. 27 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; September. Hoogwater. Laagwater. Wo. 22 S 3.07 15.17 9.26 22.01 Do. 23 3.45 15.56 10.05 22.40 Vr. 24 4.26 16.41 10.50 23.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinget September. Hoogwater. Laagwater. Wo. 22 5.06 17.23 10.29 22.51 Do, 23 S 5.46 18.01 11.08 23.33 Vr. 24 6.27 18.41 11.54 24.21 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Gait's hulp goed van pas. De prins en zijn adjudant konden door deze hulp vaardigheid via de roeiboot zonder stag natie langs den correct salueerenden Gerrit den wal bereiken. Over het gras veld ging Gait de hooge gasten voor naar het hek, opende het met gepaste zwier, waarvoor de Prins hem vriende lijk dankte. Gait had echter nog een vraag die hem op de lippen brandde, en die mede reden was van zijn vreugde over het feit dat hij den prins thans persoonlijk trof, „Oog'eid. ebt U destijds mijn brief niet ontvangen als het niet teveel gevraagd is?", aldus Gait. „Uw brief?, was de verbaasde weder vraag van den Prins. „Ja, dien ik U op Uw verjaardag 'eb gestuurd, 'oog-'eid", verduidelijkte Gait „ik ben nj. op denzelfden dag jarig als U" Ik weet het waarlijk niet meer zei- de de Prins, „maar in elk geval nog wel gefeliciteerd". Gait salueerde weer, de Prins groette en stapte in zijn auto, achterlatend een man, die den gelukkigsten dag van zijn leven had gehad en dit thans niet op houdt te vertellen. EEN VREESELIJK DRAMA VAN TWEE JONGE MENSCHEN. Tijdens het verrichten van werkzaam heden hebben landbouwers gistermor gen nabij het gehucht Hasselt (Limburg) achter een hooimijt de lijken van een jongeman en van een meisje gevonden. De lijken lagen naast elkaar op den grond, terwijl in hun onmiddellijke na bijheid een geladen automatisch pistool op den grond lag. Onmiddellijk werden gemeente- en rijkspolitie gewaarschuwd, waarop on der leiding van de marechaussee uit Venlo een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Al spoedig bleek, dat er geen derde persoon bij dit drama betrokken w^s' zoodat het vermoeden gewettigd is, dat het moord en zelfmoord betreft. In een

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2