BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Luchtaanvallen op Nanking. DUITSCHLAND. ENGELAND. BEURS VAR AMSTERDAB. Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom. Deze vergadering die op verzoek van de leden, gedupeerde mosselkweekers, was bijeengeroepen, droeg het karakter van een protestvergadering en was niet toegankelijk voor de pers. Na de opening bracht de heer P. de Waal verslag uit over de reis naar Ber gen op Zoom in opdracht van de vorige vergadering door hem en eenige andere leden gedaan. De voorgestelde verandering tot het invoeren van een mengvergunning om mossels van verschillend vischgerecht dooreen te mengen werd absoluut van de hand gewezen. Voor hét veranderen van de bepaling van het vischgewicht, om dit in het vervolge volgens een in houdsmaat te berekenen voelde men neer men den tijd daartoe gekomen acht. neer men de tijd daartoe gekomen acht. Vervolgens werden de verschillende grieven en wenschen besproken die ook op de vergadering met den heer Sterk telkens naar voren komen: Afschaffing van het percentage betreffende de mos sels van mindere kwaliteit en verlaging van de minimum maat. Er zijn 35 kwee kers te Bruinisse, wier mosselen niet aan de door het C.V.K. gestelde eischen voldoen en voor dezen moet in elk ge val wat gebeuren. Wanneer het C.V.K. meent dat de eischen betreffende maat en vischgewicht niet kunnen worden verlaagd, laat men dan indien men ook geen financieelen steun wil verleenen om het bedrijf gaande te houden, de gedu peerde kweekers geheel vrijlaten. Zelf zien deze leden wel kans hun mosselen te verkoopen. Vervolgens kwam in bespreking het voorstel van den heer S, Kik om aan den heer Sterk, die zich thans voor de gedupeerde kweekers interesseert, een crediet uit de afdeelingskas toe te staan voor reis- en andere onkosten van maximum 500. De voorzitter meende dit voorstel sterk te moeten ontraden. De heer Sterk is dezelfde persoon die het vo rige jaar door de rechtbank is veroor deeld wegens smaadschrift tegen den voorzitter van het hoofdbestuur mr. A. J. van der Hoeven te Tholen. Door nu aan dezen heer een crediet te ver strekken geeft men, aldus de voorzitter, mr. v. d. Hoeven een klap in het ge zicht. Niettegenstaande deze uiteenzet ting werd het voorstel van den heer Kik bij zitten en opstaan met bijna al- gemeene stemmen aangenomen. De heer P. de Wa,al vroeg nog, waar om nog steeds de toegezegde algemee- ne ledenvergadering, die begin Augus tus gehouden had moeten worden, niet heeft plaats gehad. Door familieomstan digheden van den voorzitter heeft men deze moeten uitstellen. Tenslotte werd nog de mogelijkheid besproken om van de andere nog uit de afdeelingskas be schikbare' gelden van vereen gingswege een advocaat aan te stellen, die den le den dan gratis rechtskundigen bijstand kan verleenen. Het is voorgekomen dat een kweeker die absoluut zeker wist goede mosselen te hebben afgeleverd, deze niet uitbetaald kreeg en gesom meerd werd de mosselen te Philipp ne te komen terughalen. Op al zijn uit eenzettingen d,at hier een vergissing in het spel moest zijn, kreeg hij een nega tief antwoord. Toen ten einde raad een advocaat i>n den arm werd genomen kreeg hij n et alleen zijn mosselen uit betaald maar bood het C. V. K. boven dien nog zijn excuses aan. Nadat nog maals op de noodzakelijkheid van on middellijk ingrijpen was gewezen werd de vergadering gesloten. LANDBOUWSCHUUR VERBRAND. Aan de grens te Retranchement op de wijk Hazegras even op Belgisch gebied woedde een zware brand op de groote landbouwhoeve van J. Deschepper. De gevulde hangars met vruchten van dezen oogst benevens de stallingen en berg plaatsen werden geheel door het vuur vernield. Ook de voertuigen, een nieuwe dorschmachine, en de landbouwgereed schappen werden een vlammenprooi. De schade is zeer groot, doch wordt door verzekering gedekt. De paarden en koeien alleen konden gered worden RETRANCHEMENT. Alhier werd door den visscher A. Ie Bleu in het Nieuwe Uitwateringskanaal dat te Cad- zand in zee uitstroomt, in een zijner fui ken een groote wolhandkrab gevangen In een weide, dicht bij de Wacht- sluis, werd een inwoner dezer gemeente, de visscher P. 's morgens vroeg gevon den in bewusteloozen toestand. Hij werd naar het ziekenhuis te Oostburg over gebracht, daar men ook nog bloedsporen ontdekte. Omtrent de oorzaak van dit gebeuren tast men in het duister. SLUIS. De inwoners dezer gemeente zullen aangenaam verrast zijn geweest, toen zij Zondag door de radio om 12 uur een voor hen bekend geluid hoorden n.l, de uurslag van „Jantje" van Sluis (den oudsten klokkenist van Vlaande ren). Voor degenen die het nog niet we ten, kan hieraan toegevoegd worden, dat Jantje geen klokkenist is van vleesch en bloed, maar een beeld, dat in 1424 werd vervaardigd, doch pas in het j^r 1606 zijn'tot nu toe bewaarden naam kreeg. De levende Jantje van Sluis was een tamboer, die door listig tromgeroffel een aanslag op de stad heeft verijdeld, welke de Spanjaarden hadden beraamd De beiaard, die Jantje bespeelt, telt 4 klokken, waarvan de oudste klok da teert van 1394. Naar thans is gebleken, is de repor tagewagen van de A.V.R.O. op Dinsdag 7 September in Sluis geweest om deze opname mogelijk te maken. Deze uurslag werd gevoigd door het bespelen van het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Aardenburg door den or ganist G. J. Evers. De Spaansche burgeroorlog. GEVECHT OP SPAANSCHE DUIKBOOT IN FRANSCHE HAVEN. Een duikboot der Spaansche regee ring, de C 2, die sedert drie weken in de koopvaardijhaven van Brest (Fr.) gemeerd ligt in afwachting van her- stellingsarbeid aan den motor, is Zater dagavond het tooneel v.an een merk waardig gevecht geweest. Twaalf in bur ger gekleede personen, waaronder de commandant van de duikboot C" 4, welke te Leverdon in Engeland op reparatie wacht, hebben getracht zich van de C 2 meester te maken. Na den Franschen schildwacht van het Arse naal omvergeloopen te hebben, klom men de mannen aan boord v,an de C 2. Zij gaven de bemanning last in een compartiment van het schip bijeen te blijven, terwijl de commandant van de C 4 besprekingen zou voeren met den commandant van de C 2. De nieuw aangekomen commandant stelde voor de C 2 voor dr'e millioen te koopen. Toen de commandant van de C 2 wei gerde werd een automatisch schietwa pen op de bemanning gericht en werd zij gebonden. Een matroos, die de wijk had genomen in den gevechtstoren wei gerde te gehoorzamen en doodde een der bezoekers, die hem wilde dwingen het voorbeeld van zijn kameraden te volgen. De aanvallers w'lden vervol gens, dreigend met hun revolvers, de bemanning dwingen in zee te steken onder de vlag van Franco. De Fr,ansche schildwacht had inmiddels den wacht post van het Arsenaal gealarmeerd. De aanvallers vluchtten toen, waarbij zij den gezagvoerder van de C 2 en den officier-mecanicien als gijzelaars mee namen. De mannen, d e den aanval hebben gedaan zijn Zondag gearresteerd te Be- lin in de Gironde, toen zij trachtten per auto te ontwijken naar het in han den der rechtschen zijnde Spaansche gebied. Onder deze gearresteerden be vindt zich de commandant van de duikboot C 4 en de beide gijzelaars. Een der gearresteerde personen, is in het bez't gevonden van een briei van den kolonel Troncoso, die het be vel voert over de rechtsche troepen in Guipuzcoa, waarin de commandant van de C 2 uitgenoodigd wordt de duik boot tegen een belooning van 2 milli oen pesetas u t te leveren. Onder de gearresteerden bevinden zich eenige bekende Spaansche en Fransche terro risten. De overeenkomst van Nyon. De zaakgelastigden van Frankrijk en Engeland te Rome hebben gistermor gen den Italiaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Ciano, 'n kennis ge- steld van de aanvullende overeenkomst van Nyon. Minister Ciano heeft daarbii den zaakgelastigden nog eens medege deeld, dat de Italiaansche regeering onder rechtsgelijkheid met onverschil lig welke andere mogendheid van de Middellandsche zee verstaat, dat een positie, gelijk aan d e van de Britsche en Fransche vloten zal moeten worden gereserveerd voor de Italiaansche vloot, wil Italië deelnemen aan deze vloot- maatregelen. Weer een duikbootverhaal. Het Turksche blad „Koeroin' ver neemt van een particulieren berichtge ver uit Smyrna, dat de kustbatterijën op Tenedos, toen zij de per scoop van een duikboot van niet bekende natio naliteit ontdekten, het vuur geopend hebben. De perioscoop werd vernield, zoodat de duikboot aan de oppervlak te moest komen en door kanonneer- booten werd buitgemaakt, met de be manning van 22 koppen. Het blad ver klaart van dit ber'cht geen bevestiging te hebben. De strijd in het Verre Oosten. De Chineesche hoofdstad Nanking, de zetel van de centrale regeering, is gis teren tweemaal het doelwit van Japan- sche luchtaanvallen geweest. In den ochtend en in den namiddag kwam een eskader Japansche bommenwerpers, telkens ongeveer ten gevale van 25, bommen strooien, Volgens de Chinee sche berichten zouden beide aanvallen vrijwel mislukt zijn: weinig slachtoffers en weinig «-chade. Zulks dan dank zij het afweergeschut en den moed van 26 Chi neesche vliegers, die in hun jachtvlieg tuigen den strijd met de aanvallers aan bonden. Zes (Japansche) bomnenwer pers zouden zijn neergehaald. Volgens Japansche berichten zou ech ter wel veel schade zijn aangericht, ter wijl bovendien al de Chineesche vlieg tuigen, die de bommenwerpers tracht ten té verjagen neergeschoten zouden zijn! Niet mindei dan 26 dus. Het lijkt ons waarschijnlijk, dat de beide lezingen op een eenigszins gespan nen voet met de waarheid staan. Japansche omsingelingspoging mislukt. De Japansche legers, die ten Z.W. van Peiping opereerden hadden zich er de laatste dagen van de vorige week op toegelegd, een Chineesche troepenmacht van ongeveer 50.000 man te omsingelen en radicaal te vernietigen. Zaterdag heette het, dat er geen ontkomen meer aan was. Toen de Japanners Zondag het net sloten, bleek er echter geen enkele Chinees in te zittenAl de tiendui zenden hadden kans gezien zich zonder letsel terug te trekken op stellingen ten O. van het gevechtsterrein. Te To kio moet deze ervaring heel veel te leurstelling hebben gewekt, nademaal men zich daar van de vernietiging van het bedreigde Chineesche legercorps gouden bergen gedroomd had Chineesche troepen achter de Japansche linies. Het Japansche persagentschap Domei meldt, dat de Japansche legers in Noord- China sinds eenige dagen te kampen hebben met een guerilla van Chineesche troepen achter hun linies. De snelle en niet al te secure opmarsch moet het duizenden Chineeschen soldaten mogelijk g'emaakt hebben tusschen de Japansche colonnes door te glippen. In benden ver- eenigd schijnen ze nu de verbindingslij nen der Japansche oprukkende legers met hun bases te bestoken. DE KERKSTRIJD. Dominee Fuellkrug, die optreedt als plaatsvervanger van ds. Niemöller in de St. Annakerk in Dahlem, heeft be kend gemaakt, dat wederom oppositio- neele predikanten in Brandenburg ge arresteerd zijn. In het geheel zijn thans berichten over 142 arrestaties. JOL DOOR EEN HAAI OP SLEEPTOUW GENOMEN. Een etmaal lang rondgesleurd aan de Schotsche kust. Vier en twintig uur heeft de beman ning van een jol, die Zaterdagmorgen in de Carradale Bay aan de kust van Ar gyllshire (Schotland) een haai geharpoe neerd had, in angst en vreeze geleefd. Zóó lang heeft namelijk het dier het wan kele vaartuig heen en weer gezwiept door de baai, waarbij de haai met zijn sleep een afstand van circa 160 km heeft afgelegd. De jol behoorde tot een expeditie, die jacht maakte op de haaien, die in den laatsten tijd de Westkust van Schotland onveilig maakten. Zaterdagmorgen werd de bewuste haai, die ongeveer tien me ter lang was en naar raming tien ton woog, geharpoeneerd in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats, waar en kele dagen geleden een haai een boot deed kantelen, ten gevolge waarvan drie menschen om het leven kwamen. Zoodra het dier den harpoen in zijn lichaam voelde, zwom het met razende snelheid weg, de jol achter zich aan sleepend. Het moederschip, een voormalig admira- liteitsjacht, volgde op eenigen afstand. De visch zette met zijn sleep koers naar het eiland Arran. Den geheelen dag ruk te en sleepte de haai de jol door het water tusschen Arron en Kintyre. Be grijpelijkerwijze was dit voor de man nen in de jol geen pleiziertochtje en van tijd tot tijd werden ze dan ook afgelost door hun collega's van het moederschip. Juist toen er weer een aflossing zou plaats vinden, brak echter aan boord van het moederschip brand uit, zoodat de bemanning al haar krachten moest inspannen om het vuur meester te wor den. Hiermede ging geruimen tijd ge paard en toen de brand eindelijk ge- bluscht was, kwam men tot de ontstel lende ontdekking, dat de jol in dien tus- schentijd verdwenen was. Verscheidene uren zocht men tevergeefs naar de jol. Ten einde raad keerde men naar Cam- peltown terug. De kapitein liet via een in de nabijheid gelegen radiostation allen schepen, die zich in de omgeving be vonden, verzoeken naar de vermiste jol uit te kijken. Voorts werden drie vlieg tuigen uitgezonden om eveneens aan het opsporingswerk deel te nemen. Nadat geruimen tijd verloopen was, slaagde een reddingboot er in de jol te vinden, waarna de uitgeputte bemanning van het bootje veilig en wel aan land werd ge bracht. Uit het relaas van een der inzittenden van de jol bleek, dat, toen men de vlam men op het moederschip gewaar werd, hij en zijn kameraden voornemens wa ren geweest om de harpoenlijn door te snijden ten einde hulp te kunnen bie den. Maar toen hun door het moeder schip geseind werd, dat men het daar alleen wel afkon, besloten zij hun buit te behouden en den visch dus niet prijs te geven. „De haai sleepte ons van Carradale naar de Muil en wij dachten beslist, dat wij in den Atlantischen Oceaan terecht zouden komen. Gelukkig is het zoover niet gekomen, dank zij de vermoeidheid van den visch. Het dier keerde terug en zigzagde met ons naar Campeltown Daar gekomen draaide het zich echter weer om en sleepte ons vervolgens weer acht kilometer in Zuidelijke richting, Twee uur later bereikte de reddingboot ons." Toen was de haai vrijwel uitgeput. Er was nagenoeg geen beweging meer in het dier. Maar noch de reddingboot noch de jol was in staat den visch op sleep touw te nemen, zoodat men het dier ten slotte toch nog moest laten schieten (De Crt.) Eerste noteering is vorige koers(en)j daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen, Denemarken Oblig. 1926-5 103—103 Amsterdam 1934-4 100100% Zeeuws. Hyp, B-4 100 Cities Serlice Cy. P. 1958 5 47—42 A Amsterd. Bank 152%146 A Pref, Jurgens A 135%133% A Ned, Gist- en Spiritusf. 479% A De Schelde N.B. 43%— 39 C Am. Smelt en Ref. 55%—51 A Born. Sum. H.M. 198195 A Houth. Alberts 110 C Union Pac, Rr, 8075% C Int. Nickel Cy, 40%38 Ned. 1000-4 101%—,100% O, Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%81 A Koloniale Bnk, 150 A N.I. Hbk. 1000 148i C Ned. H. M. 1000 170—165 A v. Berkels Pat. 5755 C Calvé-Delft 87 A Philips Gem. B. afg. 331 326-15 C Unilever 156151%-46 C Am. Car en Foundry 24%22%-21 C Anaconda Cop. 33%30%-28% C Bethlehem St. 57% e.d.—53%-52 C Kennec Copper 38%34-35 C U. States St. C. 69—64%-62% C North Am, Cy. 16%15% A Kon. Petr. Mij. 381%—375-64 C Contin. Oil Cy. 28%—26%-% C Phillips Petr. Comp. 37%35% C Shell Union O.C. 16%—15-14 C Tide Water Ass. Uil 12%—12%-11% A Ned. Scheepv. U. 134128-20, A H,V. Amsterdam 480%472-52 A Java Cult. Mij. 198 A N.I. Suiker U. 137115 A Deli Batavia 230%220-22 C Deli Mij. 1000 295%—285-79 A Senembah 285%279-71 BEURSTHERMOMETER MAANDAG. H.V.A. - Robber - Philips - Knnhtld. - Amerika - Markt Olie - Wettig. ObLMarkt Suiker Unilever Ako Gedeponeerd) C Baltimore en Ohio 14%12% C Southern Pac. Cy. 24%21%-22% A Southern R'lw. 15%13%-% A Amst. Rubb. 'C. 259-248-36 A Deli-Bat. Rubb, 180%—180-73 A Hessa Rubber 203189-75 A Serbadjadi S.R. 140133%-25 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Zaterdag. 8,98% 8.99% 72.75 7280 6.13 6.14% 30.52 30.52% 1.81% 1.81% TWEE MENSCHEN TROKKEN AAN één STUUR. Zeven kinderen gewond. Zaterdagavond reed op den Heere- weg te Heemstede in de richting Haarlem een auto', met als 'leerling- chauffeuse mevrouw R. de V„ geb. ten K„ onder toezicht van den heer A. A, van M„ beiden wonende te VI,aardin gen. Even voorbij de buitenplaats „Groe- nendaal" wilde de bestuurster een au to passeeren. Daar evenwel uit de rich ting Haarlem eenige auto's naderden, trachtte mevrouw De V, haar voorrij der rechts te passeeren. Tegelijkertijd kwam uit de Van Merlenlaan een auto. Uit vrees voor een botsing wilde me vrouw De V. de Van Merlenlaan inrij den, De heer Van M. greep echter het stuur om te trachten het erf van huize „Zu'iderhoek" op te rijden. Dit bleef echter bij een poging. De auto botste tegen een paal van het hek van de vil la. Juist was uit de Van Merlenlaan een groep van negentien kinderen van het doopsgezinde kinderhuis te Haar lem met een leidster het Kek voorbij- geloopen. Na de botsing met den paal schoof de auto nog een eind door, waarbij de wagen achter op de groep kinderen inreed. Een zevental werd; hierbij gewond. Van deze moesten er drie met beenbreuken en andere ver wondingen naar het diaconessenhuis te Haarlem worden vervoerd. De vier lich ter gewonde kinderen zijn naar het doopsgezinde kinderhuis teruggegaan. Door trein gegrepen en omgekomen. Gisterenmorgen is op den overweg teW armondde 45-jarige R. uit Oegstgeest door een trein uit Fle rich ting Amsterdam gegrepen en gedood. De trein, die op weg was naar Leiden, kwam daar 17 minuten te Iaat aan. BRUTALE DIEFSTAL. De 26-jarige chauffeur R. A. uit Schiedam, moest voor de chocoladefa briek „De Baronie" te Schiedam geld halen bij de Twentsche Bank op de Noordblaak te Rotterdam, Hij ontving 2 zakken, een met 200 rijksdaalders en een met 500 guldens. Deze zakken zet te hij onder de bank in de stuurcabine. Bij het wegrijden bemerkte hij, dat zijn linkerachterband leeg was en hij ging dus aan het werk om het reservewiel te monteeren. Toen hij even later een stuk gereed schap haalde uit de cabine bemerkte hi) dat de beide zakken met geld verdwe nen waren. Dadelijk waarschuwde hij de politie, maar het onderzoek leverde tot nu toe geen resultaat op. Ongeveer een half jaar geleden heeft een soortgelijke diefstal plaats gehad voor de Incassobank op de Leuvehaven. De politie waarschuwt daarom chauf feurs, die geld moeten halen en dan plotseling merken dat hun band lek ge worden is, goed op te letten. Het ligt nl. voor de hand dat de dieven opzet telijk een band laten leegloopen om de gelegenheid voor hun misdaad te schep pen. MET 500 GULDEN OP STAP. Zaterdagmorgen werd een 19-jarig jongmensch te B u s s u m door zijn patroon uitgestuurd om bij het bijkan toor van de Amsterdamsche Bank al daar twintig biljetten van 25 gulden te incasseeren. Het geld werd inderdaad geïnd, doch de jongeman keerde niet naar zijn patroon terug. Men vermoedt dat het jongmensch, dat te Hilversum woonachtig is, er met het geld vandoor is gegaan. Hij had een fiets in zijn be zit. De politie heeft zijn signalement verspreid. RECHTBANK TE MIDDELBURG. (Zitting van 20 September) Vonnissen. De volgende vonnissen werden uitge sproken: Ontucht: J. H. J. M S„ 59 jaar. ma- nufacturier, Goes gedetineerd: één jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Valschheid in geschrifte: J. v. d. H„ 63 jaar, veldarbeider Nisse, een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd en 15.gulden boete subs. 10 dagen hechtenis; P. de K.t 50 jaar, commissionair Domburg, 14 dagen gevangenisstraf; C. A. A, (§5 jaar, veld arbeider Nisse, vrijspraak. Oplichting: C. de G, 22 jaar, land bouwersknecht, Aagtekerke, één maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en 20.boete subs, 10 dagen hechtenis. DE KWESTIE MET DE ,,THOR- PEHALL" Uitstel. Op de rol van het Hsagsche gerechts hof kwam heden weer voor de kwestie van het Britsche stoomschip „Thorpe- hall", dat, zooals men weet, met een kostbare lading uit Spanje de haven van Vlissingen was binnengeloopen, waar namens eenige banken en particulieren uit Bilbao en Salamanca beslag werd gelegd op een gedeelte der lading In kort geding is daarna, aangezien de kapitein van het schip na de inbe slagneming de beslagen goederen niet in bewaring wenschte te geven, door de' eischers sequestratie (in bewaring ge ving) der goederen gevraagd. Nadat Mr. Dieleman uit Middelburg zich als tusschenkomende partij namens de Spaansche en Baskische regeeringen, welke beweerden eigenaressen der in beslag genomen goederen te zijn, teg'en de gevraagde sequestratie had verzet, werd de ingestelde eisch echter door den president van de Middelburgsche recht bank toegewezen. Als gevolg van deze uitspraak zijn de inbeslag genomen goederen vervolgens in bewaring gegeven bij de Nederland- sche Handel Maatschappij. Mr. Dieleman is daarna in hooger be roep bij het Haagsche gerechtshof, voor welk college namens de gedaagde par tijen mr, C. H. Telders thans heeft ge concludeerd, waarop aan de appellee- rende partijen opnieuw een uitstel werd toegestaan tot 18 Oct. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Overleden: C. J. M. de Klerk 67 j. geh. met M'. P. Blaas, A. P. Bodbijl 64 j geh. met B. C. Minnaar, P. Heuseveldt 58 j. geh. met C. J. van Wezel. Bevallen: H. M. Boutens geb. Kaaiste- ker z Oostkapelle. Van U—18 Sept. Bevallen: W. de Kam, geb. Krijger d„ J, L. Lampers, g'eb, Hönn d. Vrouwenpolder, Van 12—18 Sept. Bevallen: A. Brasser, geb, van Soelea dochter.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2