#r<H> incisie GOESCHE COU2ANT£»ü BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. weebbermt. NUMMER 219. TWEE BLADEN. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Nieuwe Kwartaalabonnees SOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. MIDDELBURG $##vw0ch# Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg es Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS O DE „PIET HEIN" EN DE MANOEUVRES, Naar wij vernemen, is het Prinselij ke jacht „Piet Hein" g stermiddag den IJsel af komen varen op weg naar Zut- phen. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat het jacht gedurende de vol gende dagen in den IJsel of het Twente kanaal gestationneerd zal blijven. Zoo als men weet, is Prins Bernhard voor nemens, gedurende de volgende dagen de oefeningen van de l'chte brigade en daarna de legeroefeningen bij te wo nen. Het schijnt in het voornemen te liggen, dat het Prinselijke echtpaar ge durende deze oefeningen den. nacht aan boord van de „Piet Hein" zal door brengen. DE OEFENINGEN VAN DE LICHTE BRIGADE, De Koningin, de Prinses en Ptins Bernhard en Fjrins Aschwin op het oefenterrein. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto van het paleis „Het Loo" ver trokken om opnieuw een bezoek te brengen aan het terrein in den Gclder- schen Achterhoek waar heden en mor gen een onafgebroken oefening van de lichte brigade wordt gehouden. H. M. was vergezeld van haar eerste hofdame, jvr. Van Tets, haar adjudant, kolonel jhr. De Jonge van Ellemeet en haar ordonnans-officier jhr. Van La- wick van Pabst. De koninklijke auto werd met de pont te Brummen overge zet. Hier voegde Prinses Juliana zich bij de Koningin. De Prinses had den nacht doorgebracht aan boord van de „Piet Hein" welke nabij Brummen in den IJs- sel ligt. Gezamenlijk werd naar Zelhem gereden. Hier was gevestigd het bureau van den hoofdhulpleider, luit-kol. Tho- den van Velzen. De kolonel stelde H. M. op de hoogte van den toestand op het oorlogsterrein. Op het Marktplein van dit Geldersche plaatsje werden de Koningin en Prinses luide toegejuicht en de muziek speelde het „Wilhelmus". Er werd druk gevlagd. Ook Prins Bernhard was hedenoch tend vroeg bij de oefeningen present. Bij het kasteel de Slangenburg, tusschen Doetinchem en Varsseveld, verruilde de. Prins zijn kepi met witten band omwik keld (het teeken voor de niet ingedeelde officieren) voor den oorlogshelm om te paard de oefeningen van een patrouille huzaren der roode partij daadwerkelijk mede te maken. Naar de commandant van het veldleger, luit, generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst terecht opmerkte, zal dit „prachtige voorbeeld' zooals de generaal het uitdrukte, zonder twijfel grooten indruk op de deelnemers aan de oefeningen maken. En tenslotte toonde Prins Aschwin zijn belangstelling voor de manoeuvres vj'm ,een bezoek. Hij was vergezeld van H.M.'s ordonnansofficier le luit. Egter van Wissekerke. GEEN ALCOVEN MEER TE ROTTERDAM. Be gemeenteraad van Rotterdam ett een nieuwe bouwverordening aangenomen. In deze verordening wor den de alcoof-woningen verboden. en zg. tusschenkamer zal voortaan a een maar toegelaten zijn in wonin- fen'l,'bf °veB^ens vijf voor bewoning geschikte vertrekken bevatten en waar- m geen andere alcoof voorkomt. VEILIGHEIDS-POSTSTEMPEL. De directeur-generaal van het staats bedrijf der P.T.T. berichtte, dat van l tot en met 15 October a.s. het stemr.ol met inschrift: P „Allen, die den weg begaat of -rijdt, allen, zorgt voor ieders veiligheid", hetwelk indertijd met medewerking van de K.N.A.C. werd vervaardigd, in de j emPelmachine te Amsterdam, Rotter- am en 's-Gr- '-age zal worden ge bruikt. i K.N.A.C. heeft het vertrouwen I r'esPr°ken, dat t.z.t. ook bijzondere onderdeelen van het verkeer, zooals de voorrangsregeling en andere verkeers regels een onderwerp zullen kunnen uitmaken voor poststempels. DE DRIE MAAL WEEKSCHE INDIë- DIENST DER K.L.M. De aanstaande opening van den drie maal weekschen luchtdienst op Neder- landsch-Indië zal weer een mijlpaal zijn in de geschiedenis van de luchtverbin- ding van het Rijk in Europa met het Rijk in Azië, alsmede in de kronieken van de Nederlandsche burgerluchtvaart Ter gelegenheid van de eerste vlucht in dezen nieuwen dienst, welke op 2 October |zal worden uitgevoerd, geeft de K.L.M. weder bijzondere luchtpost enveloppen uit, waarvan de opbrengst ten bate van het nationaal luchtvaart fonds zal komen. In Nederlandsch-Indië zullen soortge lijke enveloppen worden uitgegeven, welke dan den 9den October naar Ne derland vliegen. Tienduizendste schip te Rotterdam. Vannacht is het tienduizendste schip van dit jaar in de Rotterdamsche ha ven aangekomen. Het was 't Engelsche schip „Bpston Trader". De ,aankomst van het tjienduizendst,e schip is veel vroeger dan het vorige jaar, daar toer, eerst op 7 November dit aantal werd bereikt. De 50,OCOste inwoner te Breda. Donderdagmiddag is te Breda de 50,000ste inwoner geboren. Zijn naam is M,arinus, zoon van Adrianus Aarts en van Johanna van Praet. De burgemeester heeft aan den ge lukkigen vader Vrijdagmorgen een door den Raad beschikbaar gesteld spaar bankboekje van 100,overhandigd, welk bedrag zal worden uitgekeerd bij het meerderjarig worden van den 5O,CÜ0ste. Talrijke Bredasche firma's hebben voor den 50,000ste geschenken beschik baar gesteld. Besmettelijke ziekten. In de week van 5 tot en met 11 Sep tember kwamen in onze prov ncie 6 ge vallen van roodvonk voor, nl. twee te Hoofdplaat en te IJzendijke en één in ieder der gemeenten Goes en Oost- en West-Souburg. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 42,73 opgebracht. VREEMDELINGEN BEZOEK. Hoewel thans het seizoen officieel is gesloten en ondanks de zeer ong'anstige weersomstandigheden die een verblijf in de badplaatsen tot geen onverdeeld ge noegen maken, schijnen er aan de Bel gische kust toch nog heel wat gasten te vertoeven, daar de provinciale boot van Breskens gister nog 1100 passagiers ver voerde voor een bezoek aan Walcheren. Er werden tevens 67 auto's overge zet. Het vorige jaar op dit tijdstip waren de cijfers resp. 1080 en 52. Maar toen was het veel langer zomer. ARNEMUIDEN. Gevonden: een speld je der E.H.B.O. Inlichtingen ter Gemeen te-secretarie. HET GRAF VAN BURGEMEESTER VAN VOORTHUYSEN. DOMBURG. Donderdagavond kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitterschap van den loco-burgemeester P. J. Elout. Besloten werd van gemeentewege een graf aan te bieden voor wijlen burgemeester L. J. van Voorthuysen, BIEZELINGE. Gisterenavond bracht het pijperskorps te Biezelinge, dir. de hr. P. Smallegange, een serenade aan den hr. Mare. de Jonge alhier met zijn 80sten geboortedag. Dat de hr. De Jon ge een geziene persoonlijkheid is en al gemeen bemind, bleek wel hieruit dat overal in de Nieuwe Kerkstraat waar de jubilaris woonachtig is de vlaggen wap perden. Ook was een aardige versiering door de buurtvereeniging aangebracht. De voorzitter van het pijperskorps de 4' van 't Veer wenschte den ju bilaris met zijn familie hartelijk geluk, Een en ander bracht veel volk op de been. Zal eene vrouw den rechten weg vinden, dan moet zij eene vereeniging zijn van zachtheid en fierheid; weten te buigen waar het voegt en het nooit te laat doen. Zij moet zoowel ontzag hebben als ontzag inboezemen. IERSEKE. Daar de aftrek van mos selen te Philippine altoos 10 meer bedraagt dan op andere plaatsen (bv. te Tholen, Yerseke of Bruinisse) hebben meer dan een mosselkweeker te dezer plaatse besloten geen bestellingen meer aan te nemen voor Philippine. Een dag langer werken en dan nog 10 meer tarra is hun te gortig. Deze klacht is niet van een persoon; maar van alle mosselkweekers. Nu is het moeilijk pre~ cies te zeggen, het ligt hier- of het ligt daaraan, meermalen is het gevoelen dat het komt omdat de macht aan de con troleurs ligt en in dit geval is te Philip- pine de macht aan een die zelf bij den handel is betrokken. De heer R. contro- leur der mosselen is nl. zelf kweeker- handelaar, lid van Phimós. Of nu even wel op zal gaan dat de kweekers zeg gen: wij doen niet meer aan Philippine, is een vraag die door het Centraal Ver koopkantoor te Bergen op Zoom uitge maakt zal moeten worden. IERSEKE. De werken aan den Haven en den Burenpolderingang zijn nu volop aan den gang. Tegelijkertijd wordt de nieuwe weegbrug gelegd op hetzelfde niveau. De weg naar den Burenpolder is nu voor rij. en voertuigen feitelijk ver sperd, waartoe de hevige regenbuien van Donderdag het hunne hebben bijge dragen. We zagen 'n auto zelfs den ge- heelen Burenpolder omrijden om de Van Randwijkstraat te bezoeken. Als de nieu- we toestand klaar is zal een geweldige verbetering zijn aangebracht. Tot heden was de ingang van den Burenpolder on geveer 2 meter breed, dus was veran dering wel vereischt. Naar wij vernemen zal dit seizoen geen Floraliatentoontselling worden ge houden. De schoolkinderen hebben hun bloemen meegenomen naar school, waar de jury (de heeren Van Slabbekoorn en Loggers) de prijzen uitdeelden. KRABBENDIJKE. Woensdagavond reed de slager A. Zuidweg Azn met zijn motor over den Boomdijk alhier, Ter hoogte van de hofstede Welgele gen was men bezig met het opladen van paarden op een vrachtauto. Een der paarden geraakte op dit moment los, de bestuurder kan het paard niet meer ontwijken en reed tegen het beest/aan, waardoor hij van zijn moter werd ge slingerd. Liet z'ch het ongeval eerst ernstig aanzien, later bleek dat Zuid- weg er tamelijk goed af was gekomen. Met enkele verwondingen aan zijn hand en ,arm moest hij zich onder behande ling van dr. Nieuwenhuijse stellen. Het paard bekwam hoegenaamd geen let sel. De motor werd zoodanig bescha digd, dat deze door garage Francke moest worden weggesleept. Verzeke ring dekt de schade. Dinsd.ag a.s. zal het personeel, een 90-tal personen, van de N.V. Groentenconserven fabriek alhier, een reisje maken per autobus naar Amster dam, waar o.a. Artis en Schipnol be zocht zullen worden. Dit wordt hun gra tis door de direct e .aangeboden. Van den landbouwer Smallegange geraakte een tractor van den weg in de sloot. Men is bijna den geheelen dag bezig geweest met een viertal paarden deze weer op den beganen grond te brengen. Persoonlijke ongelukken de- den zich niet voor. SCHORE. Onder het vee van een landbouwer uit deze gemeente is mond en klauwzeer uitgebroken. KAMPERLAND. Gevonden voor werpen: 1 rijwielbelastingplaatje en een zilveren halskettinkje, terug te beko men bij den veldwachter. De Spaansche burgeroorlog. KERK EN SCHOOL. In de vacature ontstaan wegens vertrek van den heer Jac, Zwemer, is tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Kleverskerke benoemd de heer C. Franse, voorheen kerkvoogd en tot kerkvoogd de heer J, Polderdijk. ITALIë EN HET ACCOORD VAN NYON, Er zijn noch v,an Italiaansche, noch van Britsche of Fransche zijde nadere stappen gedaan om een toetreding van Italië tot het accoord van Nyon voor te bereiden. Te Londen verklaart men dat de deur open blijft, doch It.alië heeft nog geen enkele aanwijzing gegeven, op welke voorwaarden het eventueel here d zou zijn tot het accoord toe te treden. Er is geen sprake van, dat En geland in dit verband de eerste stap zal doen. Het staat aan Italië, toenade ring te toonen, zoo verklaart men te Londen. Maar te Rome verluidt, dat Italië niet het init atief zal nemen tot een nieuw voorstel. Italië is van mee ning, d,at na zijn nota van 14 Septem ber, thans het in'tiatief aan de ande re mogendheden is. Ds strijd in het Noorden. Den geheelen dag heeft gisteren de opmarsch der troepen van Franco, wier doel is de berg Los Colleros, voortge duurd. Gistermiddag werden de eerste toppen ten Westen van de Sierra del Cueto Negro bereikt. H er werd vol gens mededeelingen vPan de opstande lingen echter zeer krachtige tegenstand ondervonden en na de inneming van den hoogsten top (1835 meter) hadden de rechtschen tegenaanvallen te ver duren van de regeeringstroepen, die versterking nadden ontvangen. De rechtsche artiller'e verdreef hen echter weer en de Asturiërs vluchtten in w.anorde, waarna de troepen van Franco den opmarsch naar de Los Col leros in het moeilijke 'terrein voortzet ten. Bombardementen. Het bombardement van Valencia heeft Woensdagavond twintig dooden en vijftig gewonden gekost. Het gebouw der Noorsche "legat e werd ernstig be schadigd. Gistermiddag hebben vijf rechtsche vliegtuigen het stadje Port- bou, nabij de Fransche grens gebom bardeerd. Het bombardement was uiterst hevig. Het aantal slachtofférs is nog niet bekend. Spaansche matrozen als deser teurs. In de haven van Falmouth (Zu d En geland) ligt reeds sinds verscheidene dagen de tot de Spaansche regeering behoorende torpedojager ,„Jose Lui;i D'az", welk oorlogsschip eenige her stellingen heeft ondergaan. Gisteren weigerden zestig matrozen, die in bur ger te Falmouth aan wal waren gegaan, aan boord terug te keeren, omdat een nieuwe commandant het bevel over het schip op zich had genomen. De matro zen verzochten den Br tschen autori teiten behandeld te worden als politie- .ke vluchtelingen. De manschappen zijn echter opgesloten in de gevangenis van Exeter, daar zij beschouwd worden als deserteurs. De torpedojager zal binnen enkele dagen uitvaren, daar de be manning talrijk genoeg is. Vluchtelingen. Het stoomschip „Gibei Zerjon" dat door de Britsche regeering gecharterd is voor het vervoer van in de Britsche ambassade te M,adrid geherbergde vluchtelingen, heeft gisteren op zijn eerste re's 400 vrouwen, kinderen en ouden van dagen van Valencia naar Marseille gebracht. De strijd in het Verre Oosten. JAPANSCHE OVERMACHT IN NOORD-CHINA. De Japanners hebben gister en eer gister een zware nederlaag aan de Chi- neesche legérs toegebracht ;aan het front ten Zuiden van Peking. Een be langrijke Chineesche verdedigingslinie werd hier verpletterd. De Chineesche hoofdmacht schijnt echter een ordelijke terugtocht volbracht te hebben. Dat deze strijd zoo snel en doeltref fend voor de Japanners verliep, danken zij aan hun veel betere bewapening. Te genover hun tanks, gevechtwagens, zwaar geschut en vliegtuigen, kunnen de Chineezen, die hier geen moderne wa pens bezitten, weinig uitrichten. Chineesch succes bij Sjanghai. Bij Sjanghai zijn de verhoudingen ech ter anders. Daar beschikken de Chinee zen wel over moderne wapens en ver loopt de strijd dan ook geheel anders. Gisteren zijn ze er zelf in geslaagd een strategisch vrij belangrijk punt, het dorp Lotjin op de Japanners te heroveren. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige Z.O, tot Z.W, wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, met kans op onweer, iets kouder.. UKKEL: matige tot vrij sterke wind, vooral uit Z. richtingen, afwisselend be wolkte en heldere hemel, plaatselijk re genbuien en zelfs onweer, matige tem peratuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 gr. Vr 17 Sept. Zon op: 6 h 38; onder 19 h 10. Licht op: 19 h 40. Maan op: 17 h 35; onder: 2 h 54. V.M.: 20 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 17 12.14 24.43 6.19 18.49 Za. 18 12.57 7.07 19.30 Zo. 19 1.23 13.32 7.43 20.09 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 17 1.28 13.58 7.23 19.47 Za. 18 2.23 14.45 8.13 20.28 Zo. 19 3.06 15.24 8.50 21.05 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). DE GROOTE PROBLEMEN EN DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft zich giste ren met een drietal belangrijke aangele genheden bezig gehouden, te weten: het conflict in het Verre Oosten, den Spaan- schen burgeroorlog en Palestina. Chineesch beroep naar de com missie van 23 verwezen. Wat het eerste punt betreft besloot men het beroep dat de Chineesche re geering op Genève heeft gedaan, te ver wijzen naar de z.g. commissie van 23, welke in 1933 werd ingesteld ter behan deling van alle vraagstukken van het Verre Oosten. Wellington Koo legde zich bij deze verwijzing neer met de me- dedeeling, dat hij verwacht, dat de zaak niet in deze commissie zal verdrinken, doch met haar oordeel in den Raad zal terugkeeren! Blijkbaar beseft de Chi neesche gedelegeerde, dat de Raad zal probeeren (zal moeten probeeren) op de een of andere manier van de klacht zij ner regeering af te komen, nademaal de Volkenbond toch niets kan doen. Negrin beschuldigt Italië. Wat het tweede punt betreft, heeft de Raad een philippica moeten aanhooren van den Spaanschen minister-president Negrin, die openlijk Italië er van be schuldigde, meer te weten van de aan vallen der onbekende duikbooten in de Middellandsche Zee. Het is bewezen, zoo zeide hij, door getuigenissen van verschillende opvarenden van Spaan sche schepen, welke aan aanvallen heb ben bloot gestaan, Negrin had verder het een en ander aan te merken op de overeenkomst van Nyon, Hij vond, dat die nog lang niet ver genoeg gaat. Delbos, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, antwoordde op deze laatste opmerking, dat men het re sultaat van Nyon niet mag onderschat ten. Verder voerde o.a. de gedelegeerde v,an Nieuw Zeeland het woord over de Spaansche kwestie. Hij gaf leukweg in overweging, of het niet hiogelijk zou zijn Spanje maar een tijdje onder curateele van den Volkenbond te stellen!! De Raad ging op dit denkbeeld niet in. De beraadslagingen over de affaire werden verdaagd, nadat Litwinof nog eens de beschuldiging van Negrin tegen Italië had onderstreept. Palestina. Over het derde punt: Palestina is maar weinig gesproken. De Raad be sloot nog geen beslissing te nemen ten aanzien van het Engelsche- voorstel tot verdeeling van Palestina, doch de Brit sche regeering te verzoeken de zaak na der te onderzoeken. Het heftige verzet, dat van Arabische zijde tegen het ver- deelingsplan is gerezen, zou wel eens tengevolge kunnen hebben, dat Londen zijn voorstel alsnog terugneemt. „STAKING" TE GENèVE. Gisteren kon de Volkenbondsverga dering (niet te verwarren met de zitting van den Volkenbonds raad) haar open bare zitting niet voortzetten, omdat.... er geen sprekers waren. Het is geble-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1