ZEELAND. 4.: óoeAefi** MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. TH0LEN. ZEE Geen druktemaker, ook geen betweter, maar een mensch - met een practjschen kijk op) het leven, een man die zich) eigen ervaring ten nutte weet te maken, i Hij doet zich voorzooals hij is! en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij 2al tot U sprekenj Let dus op de volgende Goe- I deraad-advertenties, diei jBAYERj steeds op deze plaats zullen) verschijnen. (Ingez. Med.) DE WINTERDIENST VAN DE K.L.M. Ook op de Zeeland-lijn wordt doorgevlogen. De K.L.M, zal in haar binnenlandsch luchtnet in den komenden winter 3 lij nen in exploitatie houden, te weten de Zeeland-lijn (AmsterdamRotterdam HaamstedeVlissingen), Amsterdam Texel en Amsterdam-Eindhoven, welke laatste verbinding over Rotterdam ge legd wordt, daar op het vliegveld Waal haven vele internationale doorverbin dingen tot stand kunnen worden ge bracht. Alle diensten worden twee maal daags uitgevoerd, terwijl naar Eindhoven en naar Vlissingen, Douglas- materieel van het type DC 2 wordt in gezet. De Texellijn zal met Fokkers van het type F 8 gevlogen worden. BACTERIOLOGISCH LABORATORIUM VOOR DE ZEEUWSCHE STROOMEN. Nieuw gebouw in gebruik ge nomen. Gister heeft de N.V. Zuid-Nederland- sche spiritusfabriek te Bergen op Zoom het ingevolge haar opdracht gebouwde bacteriologisch laboratorium voor het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen overgedragen aan 't rijk, waar na de minister van financiën liet nieuwe laboratorium heeft geopend Omtrent de wijze, waarop dit nieu we gebouw tot stand is gekomen, is het volgende te vermelden: Het oude laboratorium is omstreeks 1885 gebouwd als magazijn voor den vaar- tuigendienst van het bestuur der vis scherijen. Omstreeks 1906 werden in dit magazijn eenige kamertjes afgeschoten voor het bacteriologisch onderzoek. Ten gevolge van typhusgevallen, die zich in Engeland hadden voorgedaan door het eten van oesters, begon nl. de afzet van Zeeuwsche oesters aanzienlijk te ver minderen. De minister van financiën maakte zich toen ongerust over de in komsten der domeingronden, want de staat verpachtte, deze gronden aan de oester- en mosselenkweekers, en zag zich door de vermindering van den oes- terafzet haar inkomsten, uit de pacht voortvloeiende, ontgaan. Geleid door zuiver handelsbelang is toen door het rijk een commissie in het leven geroe pen, om toezicht op de oesterkweeke rijen te houden en zoo namen de werk zaamheden van het bacteriologisch la boratorium een aanvang. Aan het hoofd van het laboratorium hebben achter eenvolgens gestaan dr. Heymann en dr, Folmers, terwijl thans dr. Grijns de lei ding heeft. Het oude laboratorium stond oor spronkelijk geheel vrij, doch had als naaste buurt 3e N.V. Zuid-Ncderland- sche spiritusfabriek. Deze fabriek be hoort thans aan de Nederlandsche Sui kerindustrie. Opgericht in 1899 werd zij in 1919 intern gereorganiseerd en onder de leiding van een nieuwe directie breidde zij zich in den loop der jaren enorm uit. De fabricage van verschil lende bijproducten werd ter hand ge nomen, en, daar steeds nieuwe fabrieks gebouwen om het laboratorium heen ge bouwd werden, werd dit laatste uitein delijk geheel en al door de spiritusfa briek ingesloten. De zich nog steeds uit breidende Bergen op Zoomsche spiri- tus-industrie had reeds lang haar begee- rige blikken gericht op het bacteriolo gisch laboratorium en haar directie wendde voortdurend pogingen aan, om den grond, waarop het laboratorium ge bouwd stond, tot eigendom van de fa briek te maken. De toestand was dan ook vrijwel onhoudbaar, daar de fabriek belemmerd werd in haar bewegingsvrij heid door dit laboratorium, dat daar leelijk in den weg stond, terwijl ook voor de bewoners van bet laboratorium de toestand verre van ideaal was daar zij uit den aard der zaak voortdurend hinder ondervonden van htet lawaai, dat de fabriek voortbracht. Na zeer langdurige onderhandelingen is men eindelijk met het rijk tot een op lossing gekomen, waarbij de spiritusfa briek den grond, waarop het laborato- ruim gelegen was, heeft gekocht, het oude laboratorium thans mag afbreken en in ruil daarvoor op een door het rijk aangewezen terrein een nieuw naar alle j eischen des tijds ingericht laboratorium i heeft gebouwd. Het is wel duidelijk, dat j de spiritusfabriek zich deze groote op-> offering heeft getroost, omdat zij thans in het bezit komt van een strook grond, welke zij bij haar uitbreidingen dringend noodig heeft. Bond van Gerei Meisjesvereenigingen. Woensdag werd te Terneuzen in de Geref. Kerk de prov, vergadering ge houden van den Bond van Meisjesver eenigingen op Gereformeerden grond slag. Uit verschillende deelen der provincie arriveerden een groot aantal meisjes. In de morgenvergadering, die hoofd zakelijk gewijd was aan de behandeling van huishoudelijke zaken, werd door mej. Jans Slegt het onderwerp behan deld: „Luctor et Emergo", terwijl mej. Sohl reciteerde. Een Ter Neuzensch zangkoortje zong. In de middagvergadering hield ds. W. H. v. d. Vegt van Goes, een rede over „Ons gebedsleven", terwijl mej. Sohl reciteerde en het koortje zong. Het slotwoord werd gesproken door ds. G. W. van Houte, van Ter Neuzen. LANDBOUWCURSUSSEN. Aanzienlijke verbetering in de subsidie-voorwaarden en uit breiding aantal cursussen voor volwassenen. De Rijkslandbouwconsulent, ir. C. J. Droogendijk, te Goes heeft ,aan de land- bouwonderwijzers in Zeeland het vol gende medegedeeld: Hoewel voor den a.s. winter geen aan merkelijk hooger bedrag voor de sub- sidieering van landbouwcursussen kon worden verkregen, kan toch over iets ruimere geldmiddelen worden beschikt. In verband hiermede zal met het aan vangen v,an nieuwe en zgn. derdejaars cursussen niet meer, zooals vorige ja ren, behoeven te worden gewacht, tot dat daartoe dezerzijds toestemming zal zijin gegeven. Wel blijft natuurlijk de voorwaarde van kracht, dit over de oprichting van dergelijke cursussen steeds vooraf met mij oferleg zal die nen te worden gepleegd. Geschiedt niet, dan zou zulks tot gevolg kunnen hebben, dat zij van subsid eering wor den uitgesloten. Voorts is besloten, te beginnen met het a.s. cursusjaar, het minimum-aantal leerlingen, vereischt voor de subsidiee- ring van een algemeenen landbouw- cursus, voor de eerste klasse weder terug te brengen van 15 tot 12 en voor de zg. derdejaarscursussen van 10 tot 8. Door dezen maatregel zal, n,aar k vertrouw de oprichting van dergelijke cursussen ook op plaatsen, waar het te bezwaarlijk bleek het verhoogde aantal leerlingen bijeen te brengen, worden bevorderd. Men vrage echter .alleen subsidie aan voor die cursussen, welke ernstig zijn voorbereid en waarvan verwacht kan worden, dat het aantal leerlingen ver moedelijk ongeveer constant zal blie ven. Hqt minimum-aantal leerlingen voor tweedejaars-cursussen blijft onveranderd Ook het minimum aantal deelnemers voor landbouwcursussen voor volwasse nen waaraan uitsluitend theoretisch on derwijs wordt gegeven, wordt terugge bracht van 20 tot 15, terwijl, behalve voor cursussen in bedrijfscontrole en electriciteitsleer, ook weder subsidie zal kunnen worden verleend voor cur sussen voor volwassenen i(personen boven de 21 jaar), die niet in het be zit zijn van een diploma van een al gemeenen cursus, 'n bemestingsleer, veevoeding etc, DE MOSSELVISSCHERLL Teleurstelling. Men schrijft ons uit Bruinisse: Dinsdag 14 September had weder de gewone jaarlijksche openstelling van de mosselzaadbanken in de Zeeuwsche Stroomen plaats. Dit gaf vroeger altijd veel drukte en verschafte aan vele men- schen een geheelen winter werk en brood. Ook dit is de laatste jaren veranderd, daar zaadval nu niet meer zooals toen geregeld voorkomt. IJverig is ook thans weer op de daarvoor in aanmerking ko mende plaatsen gevischt en gezocht, doch zoover thans valt na te gaan is ner gens in Zeeland zaad in voldoende mate gevallen. Vooral dit jaar is dit zeer te betreuren, daar zooals bekend, ook de zaadvisscherij in de Waddenzee tegen liep. De toestand in het mosselkwee- kersbedrijf is allesbehalve rooskleung, daar de meesten niet aan de door het C.V.K. gestelde eischen kunnen voldoen en dus niet kunnen leveren. Het mosselzaad dat thans van de Bel gische kust moet komen, zal waarschijn lijk nu wel zoo duur worden, dat zij die daaraan het meeste behoefte hebben, het niet kunnen betalen. VAN EEN LADDER GEVALLEN Hedenmorgen is de 37-jarige opper man J. de V., die werkzaam was aan de achterzijde van de woning van dr. Koch aan de Heerengracht van een ladder, die brak, gevallen, terwijl hij met een bak cement de ladder opging. De mar. is met een schouderfractuur naar het gasthuis overgebracht en daar te- er- pleging opgenomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP DEN NIEUWEN VLISSINGSCHEN WEG. Drie gewonden. Gisterenavond omstreeks half tien reed de heer R. Gulden, vertegenwoor diger der N.V. v.h. Goudsmit te Rotter dam, die alhier in de „Nieuwe Doelen" logeert, met den zoon van den hotelier den heer Van Dixhoorn jr. en een En- gelsche gast, een jonge dame, die mor gen 18 jaar wordt, met zijn auto naar Vlissingen. Ter hoogte van café „Lom merrijk" kwam een auto, bestuurd door den heer Smit, uit Middelburg, van de andere richting. Beide auto's kwamen door een nog niet vaststaande oorzaak,1 met elkaar in botsing. De auto, bestuurd door den heer Gulden, maakte een draai zoodat hij weer in de richting van Mid delburg kwam, doch vloog eerst tus- schen twee boomen door en twee maal over den kop, totdat hij weer op de wielen kwam te staan, ten deele op de rails van de tram, doch aan de zijde van den watergang. Bij de buitelingen was de kap van den wagen vernield en daar door zijn de Engelsche jongedame en de heer Van Dixhoorn uit den auto gewor pen, zij kwamen resp. in het gras en in den watergang terecht, de heer Gulden zat nog achter het stuur van de vrijwel geheel vernielde auto. De tweede auto was ook flink geraakt en was naar de linkerzijde van den weg geduwd, doch het er in zittende echt paar was ongedeerd al was het wel erg geschrokken. Van verschillende zijden kwam hulp toesnellen. Zoowel passeerende perso nen als omwonenden vingen aan om de slachtoffers te helpen. De heer Van Dix hoorn was spoedig op 't droge gebracht en bij een der omwonenden van droge deren voorzien. De jongedame klaagde ïevig over pijn in beide beenen en moest blijven liggen, terwijl de heer Gul den wonden aan gelaat enz. door het Drekend glas had bekomen. Naar Mid delburg werd om medische hulp en een ziekenauto getelefoneerd. Met deze wer den de dame en de heer v. D. naar het gasthuis vervoerd, terwijl de heer G. er met een gewonen auto werd gebracht. In het gasthuis bleek, dat de Engel sche beide beenen, op niet minder dan plaatsen had gebroken. Het geleek aanvankelijk of de heer v. D. er goed was afgekomen. Hij werd naar huis ge bracht. Kort daarop vertoonde hij ech ter de symptomen van hersenschudding en werd opname in het gasthuis toch wenschelijk geacht, waarheen hij is ver voerd. Ook de heer G. bleef voorloopig in het gasthuis. Hedenmorgen was de toestand der patiënten naar omstandig heden goed. De politie heeft gisterenavond direct een onderzoek aangevangen naar de vraag of hier al of niet van schuld spra ke is. Het sloopen van het hotel café restaurant „Suisse", aan de Markt al hier is onderhands opgedragen aan F. C. A. Hoornick Zonen, sloopers te Goes. DE BUITENMARKT. Adres aan den Raad. De heer C. Verdonk te 's Heerenhoek, en 47 anderen hebben een adres aan den Goeschen Raad gericht, waarin ge protesteerd wordt tegen de verplaatsing van de z.g. buitenmarkt van het straat gedeelte voor de Beurs naar het eigen lijke marktplein. Den Raad wordt ver zocht er aandrang op uit te oefenen, dat deze maatregel wordt ingetrokken. AAGTEKERKE. De alhier gehouden collecte ten bate van de stichting „Zon negloren" bracht ruim f 10 op. RITTHEMl Het burgerlijk Armbestuur heeft vier perceelen weiland, samen groot 2,5255 ha (6 gemeten 130 roeden) g'elegen in Welzinge, voor den tijd van 5 jaar, na inschrijving gegund aan den heer J, Louwerse te Oost- en West- Souburg, Abeele, voor f 207 per jaar. RAAD VAN YERSEKE. De gemeentebegrooting 1938 sluit zonder belastingverhoo- ging. YERSEKE. De Raad vergaderde Woensdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Gunning. Aanwezig waren 10 leden. 1 vacature: J. Osse- waarde. Medegedeeld werd o.m. dat B. en W. op schriftelijke vragen van den heer Cor- nelisse in verband met het schoonmaken van grafsteenen op de begraafplaats door C. D. Klos, hebben geantwoord, dat zulks inderdaad uitsluitend door den grafdelver dient te geschieden en dat er een nieuwe verordening voor de be graafplaats c.a. in den maak is. Op vragen van hetzelfde raadslid, dat in 10 nieuwe woningen aan den Steeweg geen behoorlijke privaten en slaapplaat sen zouden zijn aangebracht, antwoord den B. en W„ dat er wel in behoorlijke privaten en slaapplaatsen is voorien, zoo dat van „schromelijke overtreding der bouwverordening" geen sprake kan zijn. Ingeko-jtfx. een verzoek tot het gratis J..bruik van een schoollokaal (met vuur en verlichtingj oor het organisee- ren van een espera aio-cursus. Geren- voyeerd aan B. en Vi Een verzoek van de bewoners der 18 g meente-woningen, om huurverlaging kor de sympathie van B. en W. niet hebbt Ze stelden voor Eerste noteering is vorige koers(en)j daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Obiig 1926-5 102%103% Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 4847% A Amsterd. Bank 154%154% A Pref. Jurgens A 135%—135 A Ned. Gist- en Spiritusf. 479% A De Schelde N.B. 45%45% C Am. Smelt en Ref. 59%—58% A Born. Sum. H, M. 203—202% A Houth. Alberts 110 C Union Pac. Rr. 80%81% C Int. Nickel Cy. 4241% Ned. 1000-4 100%—100% OO. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk. 153%—150 A N.I. Hbk. 1000 156—153 C Ned. HM. 1000 177—175 A v. Berkels Pat. 57%58% C Calvé-Delft 8987 A Philips Gem. B. afg.. 360%—350 56% C Unilever 160%—159%-58% C Am. Car en Foundry 2626 C Anaconda Cop. 36%36%-% C Bethlehem St. 60%60%-61 C Kennec Copper 41%41%-% C U. States St.'-C. 69%—70%-% C North Am. Cy. 1717% A Kon. Petr. Mpij. 400%—394% -98 C Contin. Oil Cy. 28—<28%-% C Phillips Petr. Comp. 38%—38% C Shell Union O.C. 16%—16%-17 C Tide Water Ass. Oil 13%13%-% A Ned. Scheepv. U. 144140-42% A H.V, Aknsterdam 499497-93% A Java Cult. Mij. 201il98 A N.I. Suker U. 149—149% A Deli Batavia 238%—237-35% C' Deli Mij. 1000 305—302%-300% A Senembah 301 298-94 BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Amerika H.V.A. i— Rubber Philips Schepen mm Markt - Unilever IKoninkL Tabak ObLMarkt—i Wettig. Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 14%14 C Southern P,ac. Cy. 23%24%-% A Southern Rlw. 15—15 A Amst. Rubb. C. 277-275-70 A Deli-Bat. Rubb. 213-209-06 A Hessa Rubber 229%216% A Serbadjadi S.R. 155%153-50% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 9.00% 8.99% Berlijn 72.91 72.91 Parijs 6.15 6.25 Brussel 30.60 30.59 New-York 1.81% 1.81% Dagelijksch indexcijfer, medege deeld door het centraal bureau voor de statistiek 15 Sept Aandeelenkoersen: 107,3, goederen groothandelsprijzen 92,6. afwijzend te beschikken. Er is geen en kele reden om tot huurverlaging over te gaan. Bovendien mag niet worden ver geten dat de gemeente ieder jaar toch reeds 1000 op deze woningen toelegt. Verschillende raadsleden wilden iets verlagen, anderen wilden weer de ge- heele zaak verkoopen. Dan is men er in eens van af. Ook werd geklaagd over slecht onderhoud der woningen. Beslo ten werd de huur niet te verlagen. De rekening 1936 B. A. sluit met een goed slot van 537, het gasbedrijf over 1936 met een nadeelig slot van 1470. Aangeboden werd de begrooting 1938 B. A. met een sluitpost van 16.141, waarvan 6000 subsidie van de ge meente, iets minder dan 1937. Aangeboden werd voorts de gemeen tebegrooting 1938 tot een eindbedrag van 168.894 gewonen dienst, 21.470 kapitaaldienst. De begrooting is sluitend gekregen zonder belastingverhooging. De vrees dat daartoe moest worden overgegaan, is niet bewaarheid. Geteerd is op oude reserves en laten we hopen dat, als die oude reserves zijn opgeteerd, de oestercultuur mag zijn herleefd. De post van onvoorzien is geraamd op slechts 2048. De biljartbelasting werd op voorstel van B. en W. tot op de helft terugge bracht. De heer J. H. Kole kreeg vergunning om een winkelhuis te bouwen van 6 me ter hoog. De salarieering der vroedvrouw werd van 900 op 850 gebracht. De heer Cornelisse betreurde dit, reeds vo rig jaar is dit salaris 100 verminderd. Hij kon niet begrijpen dat Ged. Staten zulks eischen. Alleen dit salaris wordt verlaagd. De v o o r z. meende dat er wel re kening mee gehouden mag worden, dat de vroedvrouw een alleenstaand per soon is en ook buitendien nog verdien sten heeft. De heer Cornelisse bleef het onbillijk vinden. Dit vond de heer M o 1 ook. Een voorgaande maal heeft Mol voorgesteld om alle salarissen te verminderen, dit is toen verworpen. Nu kon hij met dit individueele geval niet meegaan. Ook de heer G. de Jager was het hiermee eens. De heer Ver boom wilde den strijd met Ged. Staten over dit punt wel eens uitvechten. Over het voorstel staakten vervolgens de stemmen. Tegen de heeren Mol, De Ja ger, Cornelisse, Verboom en Hirdes. Aangehouden tot de volgende vergade ring. B. en W. vroegen machtiging om een gasleiding aan te leggen in het bouwter rein De Koeijer, mits ieder aansluitbaar perceel minstens 10 m3 gas per maand zal gebruiken. De heer Hirdes achtte het niet gewenscht, dat deze verplichting gehandhaafd blijft, vrijheid blijheid. De heer Cornelisse vond zulks wel ge wenscht, anders komt er een uitzonde ringsgeval tegenover den Molenpolder. De machtiging werd verleend zonder de voorwaarde. De rioleering zal worden verbreed aan de Paardenmarkt met het oog op den nieuwen bouwgrond plan De Koeij er. Hiervoor zal niets worden gerekend, daar er grond voor in de plaats zal wor den gegeven. De. prijs van den bouw grond bedraagt 2.50 per m2. Het is wel gewenscht dat deze prijs eens bekend gemaakt wordt, daar sommige menschen bij onteigening van een tuintje voor ver- breeding veel te veel geld vragen. Van den heer J. Stevense zal grond worden gekocht voor 188. De Chr. school Kakeldans zal 30 nieu we schoolbanken krijgen voor de 4e, 5e en 6e klasse. Vastgesteld werd de besmettelijke ziektegeld-verordening. Onkosten die de gemeente heeft, zal ze terughalen bij personen die dat betalen kunnen. Per sonen zonder vast inkomen van 1000 a 1200 zijn vrijgesteld en dan begint men pl.m. 10 pet. te betalen. De heer P h. Bom kon zulks niet billijk vinden, maar achtte een en ander onvermijdelijk. Vele vragen werden gesteld en inlichtin gen gegeven. Met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag werd het grintweg- onderhoud besproken. De heer G. D a a- n e becritiseerde in niet malsche be woordingen dit werk, dat de gemeente zelf uitgevoerd heeft. Hij achtte een zuiniger methode gewenscht. Met een en ander zal later rekening worden gehou- den. De heer J. C. Cornelisse infor meerde naar de brug van- J, Zoeteweij, die verleden week door een vrachtauto is meegesleurd. In geheime zitting zal daar verder over worden gesproken. De heer Verboom wilde dat het gemeentebestuur de aanvrage om aan geslagen oesterpannen in een binnenput te mogen plaatsen, bij het Visscherijbe- stuur zal ondersteunen. De heer B o m is destijds voorstander geweest om bij de vereeniging van Ned. Gemeenten aan te sluiten. Nu evenwel zou hij willen bedanken daar z.i. deze vereeniging door zijn inkoopbureaux enz. haar taak ver te buiten gaat. Volgende vergadering zal hij een voorstel daartoe indienen. YERSEKE. De visscherij op de „wil de" zaadbanken is niet bevredigend ge bleken. Er is slechts onder Vlissingen eenig mosselzaad gevonden en dat was door de groote hoeveelheid schepen die aan 't visschen waren, direct op. Bo vendien is tegen verscheidene mossel- visschers proces-verbaal opgemaakt daar ze te dicht onder de duinen aan 't visschen waren. In 't geheel hebben een 70-tal schepen aan de „race" deelgeno men, over het algemeen met weinig suc ces. Die het meeste had kon 100 ton meebrengen van minder goede kwali- telOok van de Waddenzee worden nog geregeld partijen mosselzaad aangevoerd heel mooi fijn zaad dat van 1.502 per 100 kg wordt verkocht. Bij den oesterkweeker Van S. aan de Julianastraat zijn gisterennacht de peren van 3 boomen gestolen. De poli tie onderzoekt de zaak. NISSE. Onze dorpsgenoot L. van der Hiele Jz„ marechaussee te Apeldoorn, is met ingang van 17 dezer geplaatst bij de brigade der Kon. Marechaussee te Terneuzen. Een ministerieele „noodlanding". Gisteren heeft de minister van finan ciën z. exc. mr. J. A. de Wilde, net nieuwe laboratorium van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen te Berg'en op Zoom geopend. Z. Exc, had van deze gelegenheid gebruik gemaakt om van Middelburg met het vaartuig „De Gier" van het bestuur der vissche rijen, met een referendaris van het mi nisterie en vergezeld van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen, een bezoek te brengen aan de oester- perceelen op de Iersche bank, om van daar naar Bergen op Zoom te varen. Was het lang wer I die I binn wer I in al zoocl kum terlol te b<| Berg si Tï de 1 Mul Ternl mou I te hil bied*

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2