BINNENLAND. NUMMER 218. TWEE BLADEN. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Extra steun voor werkloozen. J. M. POLDERMAN, toirweiate Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ELBURGSCHE COURANT 6OKCM<i0UBAMT£S£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HET PROGRAMMA VOOR DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Het programma voor de opening v.an de zitting der Staten-Generaal op Dins dag 21 September luidt als volgt: Des namiddags te half een zullen de leden der Staten-Generaal in vereenig- de vergadering 'n de Ridderzaal- op het Binnenhof te zamen komen, onder leiding van den voorzitter van de Eerste Kamer. De ministers-hoofden van ministerieele departementen en de leden van den Raad van State zul len zich, te een uur, mede 'n die zaal vereenigen. Teneinde de zitting te openen, z,al H. M. de Koningin te een uur met den volgenden stoet van het Koninklijk pa leis afrijden: een commando cavalerie tot opening van den stoet; een rijknecht majoor en twee rijknechts te paard; de eerste kamerheer-ceremon'emeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier; acht kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier; de groot-officieren, volgens rang van benoeming gezeten 'n twee of drie rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; de grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, gezeten in een rijtuig met twee paarden be spannen, gaande twee lakeien naast elk portier; de opper-ceremon'emeester, gezeten in een rijtuig met twee paar den bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; Hare Majes teit de Koningin, geze ten in een staatsiekoets met acht paarden be spannen, gaande een koetsier naast elkpaard en vier lakeien aan el ke zijde van de koets. De chef van het militaire huis en de gouverneur der Koninklijke residentie, te paard, rijden resp. ter rechter- en ter linkerzijde van de staatsiekoets, een weinig achter het port er; de offi cieren der landmacht van het militai re huis, te paard, rijden naast en ach ter de staatsiekoets, volgens een door den chef van het mil taire huis aan te geven regeling. Een commando cavale rie sluit den stoet. Te kwart voor een uur zullen aan den ingang van de Ridderzaal aanwe zig zijn de officieren der zeemacht van het milita're huis. Bij aankomst van den stoet aan de Ridderzaal, zal de Koningin aan den ingang ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den eersten kamerheer-ceremon emees- ter, de acht kamerheeren, de groot-of ficieren en den opperceremoniemeester, H. M. geleidt naar den Koninklijken zetel. Deze commissie gaat voor H, M. uit. Zoodra de Koningin op den troon is gezeten, plaatsen de grootmeesteres en de d'enstdoende dame du palais zich ter zijde achter Hare Majesteit. De groot-officieren en de gouverneur der Koninklijke residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De eer ste kamerheer-ceremoniemeester en de acht kamerheeren plaatsen zich rechts, de offic'eren van het militaire huis en de eerste stalmeester links van den troon. Nadat de zitting door H. M. de Ko ningin is geopend, wordt H. M. door dezelfde commissie weer uitgele'de ge daan. Van het oogenblik af, waarop H. M, het Koninklijk paleis verlaat, tot dat waarop zij in het paleis is teruggekeerd, worden minuutschoten gelost. DE LICHTSEINEN BIJ DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ STEENWIJK. In verband met de mededeeling van de directie der Nederlandsche Spoor wegen, dat bij gehouden tellingen op den onbewaakten overweg bij Steen- wijk, is gebleken^ dat 7 motorrijtuigen niet stopten voor het roode flikkerlicht van het .automatische bewak'ngssein aldaar, deelt de A.N.W.B. ons nog het volgende mede: Niet genoeg kan de aandacht van de weggebruikers er op worden gevestigd, dat het karakter van het nieuwe licht sein, zooals dat te Steenwijk wordt toegepast, principieel geheel verschil lend is van dat van de oorspronkelijke flikkerlichten, welke voor de invoering van het nieuwe automatische sein, bij een aantal overwegen in gebru:k wa ren. Door deze oude waarschuwings- seinen werd voortdurend een regelma tig onderbroken oranje-rood flikkerlicht uitgestraald, onafhankelijk ervan of eon trein in aantocht was of niet. Het licht waarschuwde dus u tsluitend voor de aanwezigheid van een onbewaakten overweg. De automatische beveiliging zooals deze te Steenwijk wordt toegepast r-n thans ook bij Kethel en bij Brummen zal worden geplaatst evenwel vertoont continu een wit flikkerlicht met 45 wissel ngen per minuut. Alleen wanneer een trein nadert wordt" dit witte licht vervangen door een rood flikkerlicht met 90 wisselingen per minuut. Bij de nieuwe nstallaties beteekent het roo de licht dus positief: er is een trein in aantocht. Het is mogelijk dat eenige dergenen, die blijkens de tellingen van de spoor wegen door d t roode sein heenreden, nog niet voldoende van het hierboven vermelde doordrongen waren. Want het behoeft geen betoog, aldus de A. N. W. B., dat onder de huidige omstandig heden doorrijden bij rood licht in elk opzicht onverantwoordelijk is. Een bijslag zal worden toe gekend aan werklooze „kin deren" van 21 jaar en ouder, Verhooging van dan B- steun. De drie vakcentralen, de roomsch- katholieke, de moderne en de christe lijke hebben reeds kort n,a het optre den van het nieuwe kabinet een aan tal wenschen terzake van de werkloo- zenzorg ter kennis van de regeering ge bracht. De regeer ngspersdienst deelt thans hieromtrent het volgende mede: Alle drie vakcentr.alen betoogden in hun brieven in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud sedert September 1936 de wenschelijk- heid van een algemeene verhooging van de steunnormen en werkverschaf- fingsloonen, met dien verstande, dat 't N.V.V. bepleitte deze verhooging' in den vorm van een duurtetoeslag toe te ken nen. Aan dit verlangen heeft de minister van sociale zaken prof. Romme, niet kunnen voldoen, al reeds hierom niet, omdat van een zoodanige verhooging der steunnormen in het algemeen al leen d e gezinnen -ouden profiteeren, die daaraan, althans relatief genomen, het minst behoefte hebben, daar zij, die het het hardst noodig hebben, t.w. de groote gezinnen, reeds veelal het door het loon begrensde maximum uitkeering ontvangen. Deze personen, die het relatief juist het meest noodig hebben, zouden dus van een algemeene verhooging van den steun toch geen of slechts gering profijt hebben. Wat de stijging van de kosten van het levensonderhoud betreft, is voorts op te merken, aan de hand der dienaangaande gepubliceerde cijfers, dat het kostenpeil iets ligt beneden Juli 1934, den datum, waarop de geldende steunnormen (onge acht de daarna in de regeling successie velijk aangebrachte verbeteringen) zijn ingevoerd. Ook een algemeene verhooging van de werkverschaffingsloonen acht de mi nister niet mogelijk, al reeds omdat de marge tusschen het loon van de werk verschaffing en dat van het vrije bedrijf hetwelk in het algemeen zonder in achtneming van verschil in zwaarte van gezinslasten tot stand komt alsdan in vele gevallen te klein zou worden en zelfs in verschillende gevallen geheel zou verdwijnen. De noodzakelijke prik kel om werk in het vrije bedrijf te zoe ken, zou dan in vele gevallen geheel worden weggenomen. Het R. K. verbond, beseffende, dat een algemeene verhooging van de steun normen alleen dan tot haar recht zou kunnen komen, indien de maximum uit- keeringen konden worden verhoogd, verzocht den minister tevens om den maximum steun niet meer te doen bere kenen naar het loon van het gezinshoofd alleen, doch naar dat van alle gezinsle den tezamen. Hiertegen heeft de minister echter dit bezwaar, dat, bij toepassing van een dergelijk systeem, het kan voorkomen, dat het gezinshoofd nagenoeg evenveel, zelfs soms nog meer aan steun ontvangt dan hij met werken zou kunnen verdie nen. De minister heeft de desbetreffende verzoeken derhalve moeten afwijzen, i doch Z. E. vond bij de overweging er- van reden te meer tot voortzetting van het reeds eerder door hem ter hand ge- Het is een veel moeilijker kunst het jonge kind zichzelf te laten worden, dan het te vroeg te dresseeren. nomen onderzoek naar de vraag, in wel ke gevallen er de grootste behoefte aan wat meer hulp bestaat en in hoeverre het mogelijk zou zijn, daaraan tegemoet te komen, zonder dat daaruit de boven bedoelde nadfcelige gevolgen met be trekking tot het zoeken van arbeid zou den ontstaan. Dit heeft er toe geleid, dat de m - nister thans heeft besloten om een extra b ij slag toe te kennen aan de bij ondersteunden inwonende werkloos geworden kinderen v.an 21 jaar en ouder, die voorheen zelf reeds zooveel loon verdiend hebben, dat hun .inkomsten van eenigsz'tns behoorlijke heteekenis voor het gezin zijn geweest. De kosten van levensonderhoud toch van deze grootere kinderen drukken vanzelfsprekend relatief het zwaarst, terwijl die gezinnen, die voorheen leef den van gezamenlijk gezinsloon, bij werkloosheid, doord.at zij dan op den steun van het gezinshoofd alleen zijn aangewezen, den grootsten terugval hebben. Voorts heeft de regeering, in de over weg ng, dat door den langen duur der werkloosheid de behoefte aan kleeding, dekking en schoeisel zich sterker doet gevoelen, besloten zulks in aan sluiting aan een der kenbaar gemaakte wenschen om, althans voor zooveel de grootere gezinnen betreft, den zgn. B-steun te verhoogen. Dit betreft de extra hulp, welke wordt verleend in den vorm van verstrekking van klee ding, dekking en schoeisel. Tot dus verre geschiedde deze verstrekking ge heel zonder eenige financieele opoffe ring van de zijde der betrokkenen. De ze regeling blijft bestaan, doch daar naast wordt nu de gelegenheid ge opend voor een extra B-steun. Deze is als een spaarregeling opgezet, in dien zin, dat, als de betrokkenen 25 cent per week reserveeren, de overheid dat bedrag suppleert met 25 cent voor gezinnen van 2, 3 en 4 kinderen en met 40 cent voor gezinnen van 5 en meer kinderen. Het aldus gespaarde bedrag mag uitsluitend voor de verkrijging van kleeding, schoeisel en dekking worden aangewend. Waar de betrokkenen uiteraard eeni- g'en tijd zullen moeten sparen, alvorens zij op grond van deze spaarregeling ex tra hulp zullen bekomen, zal de regeling voor hen eerst in het begin van het vol gende jaar practisch nut kunnen afwer pen, indien de samenwerking ten deze wordt beperkt tusschen hen en de overheid. Wil echter ook. in de eerste winter maanden de regeling effectief zijn, dan is nog noodig de medewerking van een derde, met name van het geheele Ne derlandsche volk. Wanneer ook van die zijde wordt bijgedragen, zal door samen werking van de overheid, volk en werk looze met een gezin van twee of meer kinderen tijdig het noodige beddegoed, schoeisel en kleeding worden ontvan- gen. De minister van sociale zaken is voor nemens zeer binnenkort een beroep ten deze op het Nederlandsche volk te doen. DE MILLïOENEN-NOTA. Radio-uitzending. Aanstaanden Dinsdagavond van 10,15 tot 10,45 zal de heer D. Hans voor den microfoon van de A.V.R.O. een over zicht geven v,an den inhoud der dien middag bij de Staten-Generaal inge diende milloenen-nota. DE OEFENINGEN VAN DE LICHTE BRIGADE. Koningin en Prins Bernhard op het oorlogsterrein. De oefeningen van de lichte brigade die aan de groote manoeuvres vooraf gaan, zijn vandaag begonnen. Reeds op den eersten dag van den oorlogstoe stand, toonden H. M. de Koningin en Prins Bernhard van hun belangstelling door een bezoek. Precies kwart voor 9 kwam H. M. in een cadillac-landaulette, waarvan de kap was neergelaten ondanks het vochtige druilige weer, bij de brug over den IJssel bij Westervoort aan. In H. M, s auto bevonden zich de eer ste hofdame, jvr. 'Van Tets en haar adjudant kol. jhr. De Jonge van Elle- meet. Een tweede hofauto bood plaats aan den chef van het militaire huis van de Koningin, vice adm'raal Bau- eleetro-technicus Goes. Erkende Philips' Service (Ingez. Med.) duin, H.M.'s adjudant luit. ter zee le klasse jhr. Van Holthe en ordonnans officier jhr. Van Lawick van Pabst. Kort na den rit over de brug hielden de auto's stil en onderh eld H. M., die in haar auto bleef zitten, zich enkele oogenblikken met den leider der oefe ningen, kolonel baron Van Voorst tot Voorst. Na een minuut of vijf reed de Konin gin verder nadat de kapite n van den generalen staf, P. Forbes Wels in H M'.'s auto was gestegen. Deze officier zal H. M. gedurende haar bezoek, dat zich zal uitstrekken over de voornaam ste deelen van het oefenterrein van de roode partij, van voorlichting dienen. De Kon'ngin reed eerst naar de plaats waar het He regiment huzaren heden ochtend den Neder-Rijn was overgetrok ken en begaf t zich vervolgens in de richting Zevenaar om he,t lie bataljon wielrijders in actie te zien. Naar ver luidt lag het in de bedoel ng dat II. M. in Didam het noenmaal zou gebruiken. Een uur vóór de komst van de Ko ningin was Prins Bernhard, per auto, op het terrein van de blauwe partij aangekomen en wei bij het bure.au van de bevelsuitgifte dezer partij, welk bureau onder le ding staat van luit, kolonel Van der Mandele. Dit bureau bevindt zich in de naaste omgeving van Doesburg, gelegen op een afstand van ongeveer 15 km van de brug bij Westervcort, de plaats waar H. M. de Koningin het oefenterrein (der roode partij) opreed. De Prins was vergezeld van majoor Phaff, adjudant van de Koningin en van zijn e'gen adjudant jhr. ir. W. G. Röell, kolonel baron Van Voorst tot Voorst begroette den Prins. Het ligt in de bedoeling van Z. K. II. om zoo mogelijk eiken dag zoowel tijdens de oefeningen der lichte briga de, als tijdens de oefeningen onder lei ding van den commandant van het veldleger, op het oorlogsterrein aanwe- z'g te zijn. Prins Aschwin zal morgen een gedeelte van de oefeningen bijwo nen. DE VARKENSLEVERANTIE AAN ZWITSERLAND EN DR DETERDING. Nieuwe vragen over de „affai re" De heer Pont wil de Veehouderij-centrale opheffen. Het Eerste Kamerlid de heer Pont, heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den minister van economi sche zaken: le. Indien, gelijk de minister in zijn antwoord op de 26 Augusus 1.1. ingezon den vragen van het lid der Tweede Ka mer, den heer Van der Weijden, beiref- fende levering van varkens door de vee houderijcentrale, verklaart, niet aan eer bepaalde firma werd geleverd, doch wel eenige verkooptransacties werden afge sloten met „een" Zwitsersch importcon sortium, waarbij een prijsverschil van ongeveer 22 overigens wordt erkend hoe is dan de naam van dit consor tium, daar de minister in zijn verder be toog namelijk wel spreekt van het „ge noemde" consortium, doch nalaat den naam te noemen? 2. Indien aan het nader te noemen Zwitsersch consortium werd verkocht, waarbij de Nederlandsche N.V. Zilver smit en Pinto's Handelmaatschappij te Rotterdam zich slechts met het toezicht op dezen export belastte, waarom wer den dan de facturen door de veehoude rijcentrale ten name van genoemde Ne derlandsche vennootschap uitgeschre ven? 3e. Indien het juist is, dat verwach tingen omtrent toekomstig gunstiger transacties met Zwitserland den bedon gen prijs aannemelijk deden zijn, hoe vallen deze verwachtingen dan te rij men met de door de regeering gevoerde politiek van productiebeperking, waar door een blijvende verovering van nieu we markten wegens een alsdan nood? wendig te voorzien tekort aan varkens tot de onmogelijkheden behoort, en der halve het verkoopen van de beGeTende Verwachting tot morgenavond; DE BILT: Matige tot krachtige meest Z. wind, beirokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, kouder. UKKEL: Vrij sterke tot sterke wind, vooral uit Z.W, richtingen, stormgevaar, bewolkte tot betrokken hemel, bij tus- schenpoozen regen, vooral in den avond en den nacht, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 graden. Do. 16 Sept. Zon op: 6 h 36; onder: 19 h 12. Licht op: 19 h 52. Maan op: 17 h 11; onder: 1 h 42. V.M. 20 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Do. Vr. Za. 16 17 18 September. Hoogwater. 11.19 23.52 12.14 24.43 12.57 Laagwater. 5.11 17.50 6.19 18.49 7.07 19.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Do. Vr. Za. 16 17 18 Westkapelle is 23 min. vroeger; (S springtij). September. Hoogwater. 12.56 13.58 14.45 28 min. Veere 1.28 2.23 Laagwater. 6.12 18.47 7.23 19.47 8.13 20.28 en Domburg 38 min. later partijen tegen prijzen, welke belangrijk lager beneden die, welke elders konden worden gtmaakt, weinig zakelijk schijnt? 4e. Acht de minister het niet veeleer aangewezen om voor onzen afzei steeds de hoogste markten te benutlen, wan neer het er niet om gaat een markt blij vend te veroveren? 5e. Was dr. Deterding op het oogen blik, dat hij genoegen nam met een prijsreductie van 0.03 per kg (do helft van het verschil tusschen 0.40 cn 0.34) er mede bekend, dat, gelijk uit het antwoord van den minister blijkt door de veehouderijcentrale ook voor 0.32 en 0.30 was verkocht? Zoo neen, is hier dan wel sprake van een correcte halveering van het prijs verschil en is de minister n.et van oor deel, dat, waar hij in het midden laat of dr. Deterding recht had op dit prijs verschil hetgeen er op zou wijzen, dat de voorwaarden van een dergelijke belangrijke transactie niet werden vast gelegd doch verzekert, dat zijn ambtsvoorganger, met het oog op het zeer hooge bedrag der reeds aange kochte landbouwproducten, de|rhalve uit waardeering voor dr. Deterding s in grijpen om te geraken tot hoogere land bouw-, tuinbouw- en veeteeltprijzen, op de reductie van 0.03 was ingegaan, een dergelijke handelwijze in het alge meen afkeuring verdient, en in het bij zonder wanneer personen die, als dr. Deterding, zich voor hun vaderland zeer verdienstelijk hebben gemaakt, daarvan het slachtoffer worden? 6e. Is de minister verder niet van oor deel, dat bijaldien dr. Deterding geen recht kon doen gelden op een bereke ning der varkens tegen den laagsten prijs, waarop ze aan welken „buiten- landschen" afnemer dan ook zouden worden verkocht, de alsdan onverplicht toegestane reductie van 0.03 feitelijk het karakter draagt van een geschenk ten koste der landbouwcrisiscentrale derhalve van de boeren-leveranciers tot wier steun dr. Deterding's aankoo- pen juist zouden strekken? Indien daarentegen dr. Deterding krachtens gemaakte overeenkomst wel aanspraak kon doen gelden op dezen laagsten prijs, is dan deze maatstaf niet slechts op de varkens zij het ook ach teraf en slechts ten deele toegepast, doch ook op de overige door of namens hem aangekochte producten? 7e. Is de regeering niet van oordeel, dat, waar uit het antwoord van den mi nister wel is gebleken, hoezeer de vee houderijcentrale op belangrijke punten gefaald heeft, hetgeen er eenerzijds niet toe kan hebben bijgedragen om den eer bied voor de overheid te versterken en anderzijds tot de overtuiging moet heb ben geleid, dat de economische nadee- len dezer centrale voor de boeren groo- ter zijn dan de beweerde voordeelen, het in 't welbeg'"^°n landsbelang moet wor rier. oeacht ten Migste tot liquidatie der Veehouderijcentrtle te besluiten?

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1