MAGGI AROMA ZEELAND. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIAL ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937. No. 217. De divisie mijnenvegers te Napels. HET N.V..V. OVER ORDENING IN HET BEDRIJFSLEVEN. Een adres aan den minister president. Mr. J. A. N. Patijn benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. 20 MILLIOEN MEER VOOR HET WERKLOOSHEIDS3UBSIBIEFONDS. MIDDELBURG. EEN AANRIJDING. DE ARMENRAAD. Ze horen bij elkaar. (Ingez. Med.) VLISSINGEN. UITREIKING DIPLOMA'S VAN DE ft&hecfsti&vcute&c en met hem de schoonmaak (Ingez. Med.) £gfi§j wm Drogredenen en de imperialistische praktijk Het Congres te Neurenberg is in overeenstemming met de verwachtingen zonder opzienbarende gebeurtenissen aan zijn eind gekomen. De tegenwoor digheid der officieele buitenlandsche gasten heeft een matigende uitwerking op dit nationaal-socialistische schouw spel uitgeoefend. Al wil zulks dan al lerminst zeggen, dat de redevoeringen en de vertooningen uitermate tam wa ren. Hitler zelf trok tweemaal van leer tegen de bolsjewisten en het bolsjewis tische rijk: Sovjet-Rusland. Alfred Ro senberg, de politieke wijsgeer van het Derde Rijk, wien de voor de eerste maal uitgereikte nationale prijs voor kunst en wetenschap (ter vervanging van den No belprijs) ten deel viel, nam de christe lijke kerken onder schot. Maar het was met elkaar toch heel wat minder uit dagend dan vorige jaren, zoodat de aan wezige ambassadeurs en gezanten (de Sovjet-Russische negeerde Neurenberg) weinig aanleiding vonden om van er gernis blijk te geven. In een interview met buitenlandsche journalisten heeft de Führer o.a. na drukkelijk verklaard, dat Duitschland in vrede met al zijn naburen wil leven. Het koestert geen enkel boosaardig plan jegens deze buurstaten, hetgeen trou wens volkomen in tegenstrijd met zijn nationalistische opvattingen zou zijn. Vreemde overheersching' is den nazi's een gruwel, niet alleen als het om het eigen volk gaat, maar ook, als het an dere volken betreft. Elk volk baas in eigen huis, dat is een nationaal-socialis- tisch axioma. Het spreekt vanzelf, dat men hierbij een beetje met het begrip volk moet transigeeren. Onontwikkelde gekleurde rassen vallen buiten het axioma. Maar daarover zijn de Europeesche staten het allemaal eens. (Hoe anders nog langer het bezit van koloniën te verdedigen? En Duitschland's eisch van teruggave der in den oorlog verloren gegane kolo niën valt dan ook uit dezen hoofde geenszins (sofistisch) te bestrijden.) Het axioma lijkt ons echter wel in de knel te geraken, als men ziet, wat er in het afgeloopen jaar in Spanje is ge beurd. De inmenging van Duitschland en Italië in den Spaanschen burgeroor log is met het ..elk volk baas in eigen huis" ten |e.enen)aial(e in strijd. Hitier zelf beseft dat natuu'rlijk drommels goed. En hij heeft in zijn slotrede dan ook die inmenging nog eens meenen te moeten motiveeren. Men dient, aldus ongeveer zijn redeneering, hierbij het Spaansche volk als zoodanig, buiten beschouwing te laten. Duitschland en Italië beschrijden op het Iberisch schier eiland louter en alleen het bolsjewisme. Zij kunnen niet toestaan dat Spanje een filiaal van Moskou zou worden. Alles wat men er meer van wil denken, is fan tasie. Zou Hitier' zich inderdaad verbeelden, dat deze redeneering in het buitenland eenigen ingang zal vinden? Denkt hij werkelijk, dat de ware bedoelingen van Duitschland en Italië ten aanzien van Spanje met dergelijke drogredenen kun nen worden bemanteld? Hij en Mussoli ni verkondigen om de haverklap, dat men buiten de fascistische staten niet realistisch genoeg denkt, dat men zich afgeeft met bespottelijke ideologieën Daar kan iets van waar zijn. Maar op het onderhavige stuk van zaken, onder scheidt het buitenlandsche realistisch ge noeg, waarom het de fascistische mo gendheden begonnen is. Spanje moet een bondgenoot van Duitschland en Ita lië worden, een bondgenoot die een be langrijke troefkaart zou beteekenen in hun politieke spel tegen Frankrijk en door GERAS& 66). Bijzondere omstandigheden kunnen dat ingewikelde en paradoxale karakter tot ongewone energie pBkkelen en dan is hij tot alles in staat. Want de Pool is niet iemand voor 't gewone dagelijksche le ven, hij leeft eerst recht wanneer 't on verwachte gebeurt. Doch vooral 't onver stoorbare gelaat van den blondharigen Litauer bezemde haar ten slotte ver- trou in. Op een afgesproken plek buiten de stad zou een reserve de vluchtelingen opwachten en hen daar voorzien van de reeds gereedgemaakte valsche pas poorten alsmede voor enkele onont beerlijke artikelen. Evenzoo izou; zij zorgen voor de revolvers, waarmede elke persoon zou worden gewapend voor het geval van een handgemeen. ,,Er ligt een vermomming klaar voor ieder van hen, een scheermes, een zak- spiegeltje en vijf roebels in ieders zak; en natuurlijk ook sigaretten blijkbaar haast even onmisbaar voor het leven als de paspoorten, „Nu zullen er elf noodig" zijn," zei een der meisjes met kort geknipt haar, blijkbaar een praktische geest. „Welken maat heeft uw vriend?" Er was reeds bepaald, dat dit meisje Engeland, en dan verder tegen alle niet- fascistische landen. De bestrijding van het communisme is maar bijzaak. Impe rialisme en niets dan imperialisme slaat de klok. Duitschland en Italië willen Europa althans een groot deel van Euro pa beheerschen. Hun politiek verschilt alleen maar, wat het gewaad, dat schijn baar zoo idealistische anti-communis tische gewaad betreft, van de befaamde imperialistische uit de tweede helft der vorige en het begin dezer eeuw. Het verwijt van gebrek aan realisme, dat zij anderen landen in de schoenen schui ven, moet daarom beantwoord worden met het verwijt van huichelarij, telkens wanneer de leuze van de bestrijding van het bolsjewisme te Rome of Berlijn wordt aangeheven. In die bestrijding zou een land als Engeland minstens een zoo belangrijk bolwerk moeten heeten als de beide fascistische mogendheden tezamen. Maar dat belet Duitschland en Italië niet, om juist de macht van Enge land voortdurend aan te tasten. Het imperialisme voor den oorlog had cynische kanten. Maar het kan sympa thiek schijnen in vergelijking tot het huidige, dat der fascistische mogendhe den, omdat het lang zoo schijnheilig niet was. De vier Nederlandsche mijnenvegers, die op weg zijn (van Vlissingen) naar Nederlandsch-Indië, zijn de haven van Napels binnengeloopen en zullen daar vijf dagen blijven. Het Nederlandsch Verbond van Vak' vereenigingen heeft een uitvoerig toege licht adres gezonden aan den voorzitter van den raad van ministers, dr. H. Co- lijn, waarin het, nu een nieuwe vier-ja- rige parlementaire periode is aangevan gen, de aandacht vestigt op de noodza kelijkheid van economische ordening. Het N.V.V. wil de instelling van be- drijfsraden in alle mogelijke bedrijfstak ken dwingend voorschrijven en de be voegdheden dezer lichamen aanzienlijk uitbreiden. Het wil de vestigingswet voor mid- denstandsbedrijven zoodanig wijzigen, dat ook het behoefte-element wordt in geschakeld; en dat de uitvoering in han den der bedrijfsraden wordt gelegd. Het wil aan den bestaanden economi- schen raad o.a. verordenende bevoegd heid geven, met dien verstande, dat zijn verordeningen de goedkeuring van de Kroon behoeven. Het N.V.V.-bestuur is van meening, dat tot de indiening van wetsvoorstellen te dezer zaken thans onverwijld kan wor den overgegaan. Dit beteekent echter niet, dat het van meening is, dat daar na de ordening zelve in korten tijd tot stand zal kunnen worden gebracht. De vraag is, of daarom intusschen geen maatregelen genomen moeten en kun nen worden, die althans een meer „glo bale" beheersching van den conjunctuur mogelijk maken. Adressanten beant woorden deze vraag bevestigend en zien o.a. in de volgende maatregelen mogelijkheden om een gelijkmatiger verloop van de conjunctuur te bevorde ren: stichting van een conjunctuurbureau; het onder gemeenschapsbeheer bren gen van de Nederlandsche Bank; controle op de credietverleening der particuliere banken; een openbare werken-, een belasting en een financieele politiek, die gericht Katya zou meenemen naar de plaats van samenkomst, waar zij als het plan ge lukte, Tadeusz zou ontmoeten, zij het ook slechts voor een oogenblik. Dat deze ontmoeting iets anders zou zijn als een afscheid, geloofde zij niet, maar zelfs dit vooruitzicht was met de gedachte aan zijn redding voldoende om haar in een opwinding te brengen, welke echter te geforceerd was om van langen duur te zijn. En die gemoedstoestand verdween ook al in de eerste minuten van den langdurigen rit terug naar het hotel.. Zij gevoelde zich terneergedrukt hetzij door het gezicht van de politie patrouilles m oe verlaten wintersche straten, hetzij door Karei Dembowski's buitengewoon vertrouwen in de zaak Hoe meer hij trachtte haar te overtui gen van de zekerheid dat alles goed zou loopen, des te duidelijker voelde zij de waarschijnlijkheid eener misulkking. „Zijt ge zeker, dat ge weet, waarvoor ge ons dank zegt?" die woorden van den leider kwamen telkens weer in haar ge dachten en gaven haar een rilling alsof haar een straal koud water over den rug liep. Want wat was het in werke lijkheid? De kans, dat Tadeusz, in plaats van opgehangen te worden, als een hond zou worden neergeschoten bij het ge vecht, dat maar al te waarschijnlijk uit de gebeurtenissen zou voortvloeien en dan een paar uur eerder. Zeker een minder smadelijke dood misschien, maar een vluggere. Lang vóór het hotel was bereikt, had is op tempering van de conjunctuur schommelingen. Met nadruk wordt er op gewezen dat de bedrijfsgewijlze ordening gecomple teerd dient te worden door maatregelen, welke op uitbreiding van de werkgele genheid in ons land zijn gericht. De regeeringspersdienst deelt mede: Tot minister van buitenlandsche zaken is met ingang van 1 October a.s. be noemd mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel, De heer Patijn werd op 9 Februari 1873 te Rotterdam geboren. Na het gymna sium te 's-Gravenhage te hebben be zocht, studeerde hij in de rechten aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1895. promoveerde met een dissertatie: j,Zondagswetgeving", Voorts studeerde de heer Patijn te Parijs aan de „Ecole libre des sciences politiques". Na zijn promotie trad mr. Patijn in diplomatieken dienst en was van 1898 tot 1902 gezantschapsattaché en „assistent legal adviser" van het koninkrijk Siam, terwijl hij reizen deed naar Oost-Indië, Japan en Amerika. Bij zijn terugkeer in ons land trad mr. Patijn in dienst der ge meente 's-Gravenhage en werd hij be noemd tot chef der afdeeling gemeente bedrijven ter gemeentesecretarie, als hoedanig hij tot 1908 werkzaam was. In dat jaar verwisselde de heer Patijn de gemeentelijke voor een rijksbetrekking en wel als referendaris aan de afdeeling arbeid van het departement van land bouw, nijverheid en handel. Als chef van de afdeeling gemeente bedrijven ter gemeentesecretarie van 's-Gravenhage heeft de heer Patijn een werkzaam aandeel gehad in de oprichting van de gemeentelijke arbeidsbeurs. In 1911 werd mr. Patijn benoemd tot burgemeester van Leeuwarden, terwijl hij in 1918 aan het hoofd werd gesteld van de gemeente 's-Gravenhage als op volger van den tot minister van buiten landsche zaken benoemden burgemeester der residentie jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De heer Patijn bekleedde het burge meesterschap van 's-Gravenhage tot 1930, toen hem op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig werd verleend. Het volgend jaar in Februari werd hij be noemd tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Rome, In Juli 1936 verliet hij dezen gezant schapspost voor dien te Brussel als op volger van jhr, mr. Tjarda van Starken borgh Stachouwer, die tot gouverneur generaal van Ned.-Indië werd benoemd. Mr. Patijn is tevens geaccrediteerd bij het hof te Luxemburg. Mr. Patijn is ridder iin de orde van den Nederlandschen Leeuw, grootofficier der Huisorde van Oranje, grootofficier in de orde van de kroon van Roemenië, ridder 2e klasse der orde van Civiele verdien sten van Spanje, en commandeur 2de klasse in de orde van St. Olaf van Noor wegen. Hoewel niet aangesloten bij een poli tieke partij, is mr, Patijn van liberalen huize. Bij de Tweede Kamer is 'ngediend een wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het werkloos- heidssubsidiefonds voor het dienstjaar 1936. In de toel'chting wordt o.m. het vol gende opgemerkt: In de nota betreffende den toestand van 's rijks financiën, behoorende bij de ontwerpen van wet tot vaststelling van de rijksbegrooting voor t dienst zij met wanhoop te kampen. De nachtportier was op zijn post en blijkbaar op den uitkijk. „Er zit een hr. hier tewachten, die de genadige dame wil spreken", deelde hij haar mede, zoo dra zij, na van haar metgezellen afscheid te hebben genomen, de deur binnen kwam, terwijl hij haar met een nieuws gierigen blik, dien zij nog nooit van hem had opgemerkt, aankeek. „Op dit uur? Wel, het is bijna twee uur! Heeft hij zijn naam g'enoemd?" „Neen, maar hij is hier al eenige uren". „Toch niet in mijn apartementen?" „In het restaurant; het zijn dringende zaken, zegt hij." „De advocaat!" dacht Katya ineens met een plotselinge herleving van haar hoop en haar geestkracht. „Wie anders zou het kunnen zijn? Misschien is er toch nog een kans buiten dat dolzinnige plan!" „Ja, ik ga naar hem toe", zeide zij op gewekt, en zonder verder iets te vra gen volgde zij den portier naar de eet zaal, waar men een der electrische lam pen had laten branden ten dienste van den laten gast. Vlak daaronder zat hij met een glas en een aantal flesschen voor zich, het gelaat naar de deur ge keerd, de ellebogen op tafel en de wan gen steunend met zijn gebalde vuisten. Katya ging zoo snel op hem af en haar oog'en waren nog zoo zeer aan 't duister van buiten gewend, dat zij reeds in het midden van de zaal was, toen zij zag, dat hij in uniform was, en vlak bij hem jaar 1937,, werd reeds medegedeeld, dat ondanks de verhooging van de rijks bijdrage aan 't fonds van f 46.000.000 tot f 53,000,000, het zich liet aanzien, dat het fonds voor 1936 een tekort zou ge ven van circa f 20 a f 25 millioen. Vol gens de thans bekende gegevens moet gerekend worden op een verhooging der uitgaven met f 20,690,000. Deze verhooging 's toe te schrijven, eener- zijds aan de omstandigheid, dat de ge meentelijke uitgaven voor steun en werkverschaffing in 1936 tot hoogere bedragen zijn gestegen dan aanvanke lijk verwacht werd, als gevolg waarvan het ger.aamde bedrag wegens gewone bijdragen aan gemeenten onvoldoende is gebleken, anderzijds aan een stijgen de behoefte aan bijzondere bijdragen (extra- en belastingbedragen) bij on derscheidene gemeenten. Bovengenoemd bedrag wordt thans dus ,aangevraagd. Ged. Staten hebben aan den heer G. E, Boshuizen, op zijn verzoek, met in gang van 1 Oct. a.s. eervol ontslag ver leend als adjunct-commies ter Provin ciale Griffie, zulks wegens zijne benoe ming tot hoofdcommies ter secretarie van de gemeente Naaldwijk. Gisteravond reed het dochtertje van C, wonende aan den Kanaalweg per rij wiel uit de Segeerstraat de Houtkade op, toen een auto, bestuurd door een Haagsch ingenieur langs de kade reed. Het meisje reed tegen het linkerachter spatbord van den auto op en kwam te vallen, waarbij zij enkele vleeschwonden opliep en het rijwiel deerlijk gehavend werd. De automobilist, die niet hard, doch wel te veel naar de linkerzijde van den weg reed, mede omdat hij even te voren twee andere auto's achterop was gereden, verklaarde zich bereid alle schade aan het rijwiel en ook medische behandeling van het meisje voor zijn rekening te nemen. De gewaarschuwde agenten van politie maakten proces ver baal op. Volgens het verslag van den Armen raad over 1936 waren dat jaar 25 instel lingen van Weldadigheid aangesloten, waarvan 9 kerkelijke, 15 bijzondere in stellingen en bovendien het Burgerlijk Armbestuur. Het aantal rapporten be droeg 732 tegen 629 in 1935. Diverse in stellingen, zoowel ter plaatse als van elders, deden hare onderzoekingen re gelmatig via het Bureau van den Ar menraad. Er zijn nog plaatselijke instel lingen, die meenen zelf hare onderzoe kingen te moeten doen en slechts in bij zondere gevallen van den dienst van den Armenraad gebruik maken. De vraag rijst of deze instellingen wel ge heel verantwoord zijn, indien later mocht blijken, dat zij werden misleid en hare beslissingen inzake al of niet steun- verleening baseerden op onjuiste inlich tingen. Het verdient daarom aanbeve ling, elk onderzoek naar de omstandig heden van hulpzoekenden op te dragen aan het bureau van den Armenraad, dat daarop is ingesteld en wiens rapporten betrouwbaar kunnen worden geacht. Op 31 December bedroeg het aantal in schrijvingen in het algemeen register 10174 (9451), het aantal aanwezige dos siers 1302 (1250). Het aantal ingekomen stukken was 533 (596) en dat der uit gaande 422 (421). In 2 gevallen kon de opneming van misleidende advertenties worden voorko men. Herinnerd wordt aan de oprichting van het Brokkenhuis, dat bewezen heeft in een dringende behoefte te voor vóór zij hem herkende. „Gij?" zeide zij stilstaande, en met onverholen teleurstelling. HOOFDSTUK VIII In het restaurant. Het was de eerste maal sinds hun laatste onderhoud op Lubynia, dat Klo- binski weer tegenover Katya stond. Toen hij haar had weergezien, zonder zelf op gemerkt te worden, had de vrees voor baar toorn, de angst om alles op één kaart te zetten en dan te verliezen, hem weer met lamheid geslagen. Onvermijde lijk leek het hem terug te keeren tot Zijn oude tactiek om af te wachten, rus tig op den loer te blijven liggen wach ten op de gunstige gelegenheid, die naar zijn overtuiging niet kon uitblijven. Het was een saaie tijd voor hem geweest, welke zijn zenuwen en zijn humeur op een zware proef had gesteld. In het bij zonder had hij natuurlijk met aandacht haar campagne ten gunste van Tadeusz gevolgd Hij vreesde vooral, dat zij zou slagen, in welk geval dankbaarheid zou leiden tot verzoening, wat voor hem 'n ernstige tegenvaller Zou zijn. Een ano- nyme brief had hem het meest afdoende middel toegeschenen om dit gevaar af te wnden, in ieder geval verre te verkiezen boven een officieel optreden, waarvoor bewijzen zouden zijn aan te voeren, en deze miste hij ten eenenmale, In die da gen van voosheid van het openbare le ven, werd druk gebruik gemaakt van naamlooze beschuldigingen en de betee- dê soeplepë! en hef flesje MAGGI* Aroma, Daf zult U óók ervaren, walmeer U soep wilt trekken. U kunt met minder vlees volstaan door een weinig MAGGI* Aroma aan Uw soep toe te voegen. U verkrijgt dan een écht-smakelijke soep, dié in alle opzichten „af" is. U bespaart dan tevens op Uw uitgaven! Flgcon N°, 0 kost nagevuld 16 cent n n t 30 zien. Aan B. en W. werden 41 adviezen uitgebracht betreffende verzoeken tot het houden van openbare geldinzamelin gen, 34 werden gunstig en 7 ongunstig beoordeeld. De bruto opbrengst der ge houden collecten was in totaal 9186 tegen 10688 in 1935. De opbrengst der zomerpostzegels was f 655 1191) en van de weldadigheidspostzegels f 1714 (f 1699). GEMEENTELIJKE CURSUSSEN VOOR WERKLÖOZEN. Dinsdagavond werden in de trouw zaal v,an het stadhuis de diploma's van de gemeentelijke cursussen voor werk- loozen u tgereikt. Bij deze uitreiking waren aanwezig de wethouder van on derwijs, de heer W, P. Edelman, alle leeraren, de commissieleden van de Algemeene, R.K., Chr. en Syndikalisti- sche met.aalbewerkersorganisaties, be nevens een groot aantal leerlingen, zoodat de trouwzaal geheel gevuld was. De heer Edelman wees er in zijn openingswoord op, dat het thans het eerste lustrum van deze cursussen is. Hoewel spr. dankbaar is, dat in dien tijd zooveel jonge mannen heel wat hebben geleerd, nog dankbaarder is spr., dat er thans, vooral in de me taalindustrie meer werk is en dat het aantal werkloozen is gedaald van 140Ü tot 500 van welke 500 verwacht mag worden dat velen binnenkort eveneens aan het werk zullen gaan. Dank zij de niet genoeg te waardeeren medewer- nis van een verdenking zelfs op de meest losse gronden was hem welbe kend. En ook ditmaal had hij zich niet vergist. Toch was hij eenigszins ge schrokken, toen hij het doodvonnis ver nam, niet omdat hij eenig medeoogen ge voelde voor den gehaten mededinger, maar enkel omdat zijn zenuwen niet sterk g'enoeg waren om derdelijke hevige ontroeringen te verdragen. Bovendien maakte hij zich ongerust over haar mo gelijken toorn. Indien zij ooit mocht ontdekken, dat hij de hand in de zaak had gehad, dan behoefde hij niet op ver giffenis te hopen! Maar op het oogenblik was hij enkel en alleen vervuld met nieuwsgierig heid, brandende nieuwsgierigheid hoe zij den slag had opgenomen, of die slag werkelijk even groot voor haar was als hij enkele maanden geleden zou geweest zijn, met andere woorden, of haar dwa ze verliefdheid nog leerde. Hij moest haar zien, misschien wel haar spreken, als hij er den moed toe had, moest in ieder g'eval haar gezicht en gehcele hou ding zien. Maar. hoe dat aan .e leggen? Direct naar haar hotel gaan en er zijn kaartje af geven, vond hij wel wat al te veel op den man af en bovendien te ge waagd natuurlijk. Maar nu herinnerde hij zich het bal, dat dien avond plaats zou hebben en waarvoor een uitnoodiging reeds een week lang op zijn tafel lag. Allicht vond hij daar de gewenschte ge legenheid. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5