<i BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. ZEELAND, MIDDELBURG. 2EEUWSCH-VLAANDEREN O.D. 0. EN vr. öGüöJSG. Italië weigert aan het accoord van Nyon deel te nemen. BEURS VAN AMSTERDAM. Het Chineesche verzet bij Sjanghai. FRANKRIJK DUITSCHLAND. ENGELAND. RUSLAND. VER. STATEN. Geen druktemaker,ook geen betweter, maar een mensch met een practischen kijk op het leven, een man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voorzooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij 2al tot U spreken Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die steeds op deze plaats zullen, verschijnen. (Ingez. Med.) Oranjeliefde en moederschap op deze wijze ten eigen bate tracht te exploitee- ren, brandmerkt zichzelf en verdient on ze hartgrondige verachting." Een ander geval van smakelooze reclame-makerij heeft zich te Utrecht voorgedaan. Op de jaarbeurs aldaar stelde een Naardensche firma, de fa. Polak en Co. een „blijde gebeurtenis speldje" ten toon. Daarover brak het „Utrechtsch Nieuwsblad" den staf, met het gevolg, dat het de jaarbeurs bezoe kende publiek de firma Polak ondubbel zinnig liet blijken, dat zij beter haar speldje kon wegnemen, hetgeen dan ook is geschied. Intusschen make de lezer zich vooral niet de illusie, schrijft het Utrechtsch Nieuwsblad, dat de firma Polak en Co het smakelooze en onwelvoeglijke van haar optreden zou inzien en erkennen. Integendeel! Gistermorgen ontving de hoofdredactie van ons blad een brief van de rechtskundige raadslieden der firma Polak en Co., waarin wordt mee gedeeld, dat de firma onzen hoofdre dacteur in rechten zal aanspreken voor de schade, die zij leed, lijdt en nog zal lijden en die aan de publicaties van het Utrechtsch Nieuwsblad toeschrijft. DE BLOEMEN BIJ HET MONUMENT OP DEN DAM, Na ruim een week zijn een deel der bloemen en kransen, die op 6 Septem ber bij het toen onthulde monument op den Dam zijn neergelegd, nog niet ver welkt, doch een groot deel, waaronder die neergelegd door H.M. de Koningin, moesten weggenomen worden. Wat er overbleef, en dat is tenslotte nog heel wat, is thans opnieuw gerangschikt en dit geeft aan het geheel een goed aan zien, mede (Jank zij de vaardige hand, die met dit werk belast was. Een kleine doch interessante tentoonstelling. Gisteren namen wij een kijkje in het café Huissoon, hoek Varkensmarkt Hoogstraat, waar de groote mammouth- tand, die enkele weken geleden door een visscher is opgevischt en te Veere aan wal gebracht, thans in de achter zaal wordt tentoongesteld. De ruim 70 kg wegende tand, die duizenden ja ren oud moet zijn, is een bezichtiging overwaard. JONGE VROUW AANGEREDEN EN OMGEKOMEN. TERNEUZEN. Op den drukken ver keersweg lang's het kanaal van Terneu- zen heeft jl. Dinsdagavond een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Ter hoogte van de zg. „Zeven Huis jes", nabij het nieuwe dok fietste een 29-jarige ongehuwde schippersvrouw, die in gezelschap van haar broer was. Vermoedelijk doordat zij in botsing dreigde te geraken met haar broer, week zij naar links uit met het nood lottig gevolg, dat zij geraakt werd door een passeerende auto toebehoorende aan de Fa, Visser-Koole uit Axel. Het meisje werd tegen den grond geslingerd en bekwam zware verwondingen aan 't hoofd. Kort daarop overleed zij. De chauffeur remde uit alle macht, waar door de auto dwars op den weg kwkm te staan. De marechaussee die gewaar schuwd werd, was spoedig ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. Het stoffelijk overschot is met de zie kenauto van Terneuzen naar 't zieken huis te Sluiskil overgebracht. Abonnem nten en Advertentiën voor dit blad /orden aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg EEN NIEUWE GRANAAT DIE IJZER EN STAAL DOET SMELTEN. De Duitsche schrijver en vroegere leider van de Duitsche katholieke par tij, prins Hubertus Loewenstein, heeft naar de Daily Telegraph meldt, in een verklaring over een bezoek dat hij on langs aan het republiekeinsche Spanje heeft gebracht, medegedeeld, dat de troepen van Franco gebruik maken van een nieuw wapen van Duitsch fabrikaat. Het is een soort granaat met een lading termiet van speciale samenstelling, wel ke door het normale antitankgeschut wordt afgeschoten. Deze granaten, die in het inwendige van den tank ontplof fen, ontwikkelen een hitte van 4.000 graden celsius, waardoor ijzer en staal smelten als sneeuw. POLEN EN DANTZIG. Weer een conflict. Een anti-Poolsche maatregel der po litieke politie te Dantzig heeft een nieuw protest uitgelokt van de Poolsche regeering bij den Senaat van de vrije stad. De politie te Dantzig heeft nl. drie Poolsche postboden gearresteerd en den inhoud van hun brieventasschen gecon troleerd en verscheidene bladen in be slag genomen. Poolsche kringen wijzen er op, dat de ze maatregel in strijd is met de in 1921 te Warschau gesloten overeenkomst, waarbij bepaald werd, dat de Poolsche post niet onderworpen kan worden aan controle vanwege de autoriteiten van Dantzig. De Spaansche burgeroorlog. Tenzij het een even groot aan deel in den patrouilledienst krijgt als Frankrijk en Enge land, Het antwoord van de Italiaansche regeering op de u'tnoodiging tot deel neming aan de maatregelen tegen de zeerooverij in de Middellandsche zee, zooals die zijn vastgesteld in de confe rentie te Nyon, is gisteravond aan de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland te Rome overhandigd. Men weet, d,at de conferentie te Ny on aan Italië, wanneer het aan de overeenkomst zou deelnemen, slechts de bewaking van zijn territoriale wa teren en de Thyrrheensche zee ver zocht en dat Frankrijk en Engeland de patrouillediensten :'n de geheele Mid- dellandsche zee en op de groote scheep vaartroutes zouden uitvoeren. Italië nu heeft geweigerd zich bij de over eenkomst van Nyon aan te sluiten, wanneer ook hij niet een taak in de zen patrouilledienst, op voet van vol- led ge gelijkheid, toegewezen krijgt. In het Italiaansche antwoord wordt gezegd, dat zijn vitale belangen in de Middellandsche zee en het feit, dat langs zijn verbindingslijnen het meeste verkeer vaart, den eisch bepalen, dat Italië voorwaarden van absolute pari teit krijgt met onverschillig welke an dere mogendheid in onverschillig wel ke zone der Middellandsche zee. Oorlogsschepen naar de Mid dellandsche zee, Intusschen nemen de Britsche en Fr,ansche autoriteiten, in overleg met elkaar, alle maatregelen, nood'g voor de tenuitvoerlegging van de overeen komst van Nyon. Men verwacht dan ook dat de controle onverwijld in wer king gesteld zal worden. De beide vlo ten zullen nauw samenwerken zonder dat tevoren afzonderlijk zones zullen worden vastgesteld. De vlootbewegin- gen zullen irt overleg worden bepaald en men zal wederzijds gebruik kunnen maken van vloot- en luchtbases. Radiorede van Eden. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken Eden, heeft gisteren voor de radio een rede uitgesproken over 't accoord van Nyon. Eden kwa lificeerde het optreden der duikboo- ten als een soort van terrorisme van I gangsters der zee. Wanneer duikboo- ten, welke ook, wederom trachten zich op den verkeerden weg te begeven, hoop en geloof ik, aldus de minister, dat zij de kastijding zullen krijgen, die zij verdienen. Het bericht omtrent een ge praaide duikboot niet beves tigd. Te Athene verklaart men niets te weten over een praaien en in beslag nemen door een Engelsch oorlogsschip van een onderzeeër, die nabij Volos een Russisch olieschip zou hebben ge torpedeerd. Ook de Britsche admirali teit heeft verklaard geen enkele me dedeeling d'enaangaande te hebben ontvangen. Het bericht over de aanhou ding van een duikboot kan men dan ook wel gevoeglijk als een canard be schouwen. De strijd in het Noorden De regeeringstroepen hebben giste ren over het geheele front van Leon feilen tegenstand geboden aan de aan vallen der troepen van Franco. Deze aanvallen, welke gericht waren op de vercshillende hoogten, gelegen aan den weg van Polagordon naar San Pedro de los Burros, zijn eergisteren begon nen en duurden heden voort. De op marsch van Franco's troepen werd ge il nderd door geschut in den flank afkomstig van op de naburige hoogten gelegen tegenstanders. Indien de pas van Pajares voor de regeeringstroepen verloren ging, zou den de troepen van Franco nog slechts de pas van Los Fierros moeten door trekken, welke aanzienlijk gemakkelij ker toegang geeft en terstond voor hen de vlakte zou vrijmaken welke zich uitstrekt voor Oviedo en Gijon, Extremistische leiders gevan- j gen genomen. Volgens een te Bayonne ontvangen telegram uit Oviedo is een schip, aan boord waarvan zich een aantal extre- j mistische leiders bevond, door een j rechtsch eskader genomen, toen het j uit de haven van Gijon vertrok. Terreur te Gijon. Vluchtelingen uit Gijon, die deze stad j 12 September hebben verlaten, verkla- j ren, dat de anarchisten meester van de stad schijnen te zijn, en dat de moord partijen weer waren begonnen. De ex tremisten, zeggen zij, hebben het vooral gemunt op de republikeinen en de Rus- sen. De Sowjet-Russische consul en ver-1 scheidene Russische officieren hebben naar de bergen moeten vluchten. De strijd in het Verre Oosten. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig, 1926-5 102% Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws. Hyp, B-4 100— Cities Service Cy. P. 1958 5 48 A Amsterd, Bank 155%154% A Pref. Jurgens A 137%135% i BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. De vorderingen, welke de Japanners bij Sjanghai hebben gemaakt, zijn min der groot dan men ons gisteren uit To kio wilde laten gelooven. De Chineesche troepen hebben zich teruggetrokken op een tweede linie, welke niet zoo heel ver van de vorige ligt verwijderd en daarachter bevindt zich dan nog een derde, zeer sterke, waarheen zij zich .tenslotte zullen begeven. Deze „Hin- denburglinie" moet heel sterk zijn. Bui- tenlandsche militaire waarnemers ver klaren, dat het geenszins uitgesloten is, dat de Chineezen zich in deze laatste versterking maanden en maanden zul len kunnen handhaven. Voor de Japan ners bestaat er dan ook geenszins re den, reeds een overwinnigsfeest te vie ren. Temeer niet, omdat ze nu reeds een verlies van verscheidene duizenden manschappen hebben geleden. In het Noorden. De gevechten in Noord-China verloo- pen nog steeds gunstig voor de Japan ners. Overal maken ze vorderingen; vooral de laatste dagen in de provincie Sjansi. Waar hier de Chineezen zullen trachten een sterk afweerfront te vor men is niet bekend. Het ziet er voors hands naar uit, dat de Japanners er in zullen slagen, een groot deel der Noor delijke provincies onder den voet te loopen. AGENT VAN FRANCO GEARRESTEERD. De veiligheidspolitie te Lyon heeft een zekeren Sanchez Juan, bijgenaamd Ramon Dimoro, gearresteerd, die door het parket van Castres werd gezocht wegens oplichting. Sanchez was op het oogenblik van zijn arrestatie in het bezit van tal van papieren betreffende zijn werkzaam heid ten behoeve van de Spaansche op standelingen. Hij verklaarde als agent van Franco belast te zijn met het toezicht op de geldinzamelingen ten bate der recht- schen. In afwachting van zijn overbren ging is hij ingesloten. HET AANSTAAND BEZOEK VAN MUSSOLINI. Havas meldt uit Berlijn: De aanwezig heid van Mussolini te Berlijn zal aan leiding zijn tot enorme demonstraties. Naar men verzekert, zullen Mussolini en Hitier het woord voeren in het Olym pisch stadion voor een menigte van hon derdduizend personen. De redevoeringen zullen per radio over de geheele we reld worden uitgezonden. Mussolini zal het woord voeren in het Duitsch. Men treft voorbereidingen voor een triomf tocht der beide dictatoren van het Olym pisch stadion naar het voormalig keizer lijk paleis. Mussolini zal worden vergezeld door den Italiaanschen minister van buitenl. zaken graaf Ciano, door Starace den se cretaris-generaal der fascistische partij en door drie secretarissen voor leger, vloot en luchtmacht. Maarschalk Bado- glio is eeregast van maarschalk Von Blomberg bij de groote manoeuvres van het Duitsche leger. Alles wordt in het werk gesteld om het bezoek van Mus solini aan Duitschland „voor zich zelf te doen spreken", zooals Hitier het uit drukt. GELE BANKEN VOOR DE JODEN. Het gemeentebestuur voor de wijk Wilmersdorf in het Westen van Berlijn, waar talrijke Joden wonen, heeft besloten geel geschilderde bank ente re serveeren voor de Joden op de pleinen. De eerste gele banken zijn reeds opge steld op een plein in de onmiddellijke nabijheid van den Kurfürstendam en in het Preussenpark. STAATSSCHOLEN VERPLICHT GESTELD VOOR KINDEREN VAN RIJKSAMBTENAREN. De minister van binnenlandsche 'za ken heeft den rijksambtenaren gelast hun kinderen onderwijs te laten volgen aan de staatsscholen. Een uitzondering wordt o.m. gemaakt voor de diplomaten, wier kinderen onderwijs zullen kunnen volgen aan particuliere scholen. A Ned. Gist- en Spiritusf. 483479% A De Schelde N.B. 47%—45% C Am. Smelt en Ref. 57%59% A Born. Sum. H.M. 200203 A Houth. Alberts 110 C Union Pac. Rr. 8280% C Int Nickel Cy. 42%42 Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk. 153% A N.I. Hbk. 1000 155—156 C Ned. H.M. 1000 180—177. A v. Berkels Pat. 55%57% C Calvé-Delft 89 A Philips Gem, B. afg. 359%—/365-56% C Unilever 160%162-59% C Am. .Car en Foundry 24%26% 25% C Anaconda Cop. 36%—37-35% C Bethlehem St, 6060%-59% C Kennec Copper 40%42-40% C U. States St. C. 70%—70%-69% C North Am. Cy. 16%—17 A Kon. Petr. Mpij. 401-403-397% C Cont'n. Oil Cy. 27%—28-% C Phillips Petr. Comp. 36%—38% C Shell Union O.C. 16%—17%-16% C Tide Water Ass. Oil 13%13%-% A Ned. Scheepv. U. 142%145-43 A HiV. -Amsterdam 504%'502% 495% A Java Cult. Mij. 210201 A N.I, Suiker U. 147—149 At Deli B,atavia 238—239%:-37 C Deli Mij. 1000 307%—308-02 A Senembah 306%301-02 H.V.A. Amerika Koninkl. Industrie Wettig. Philips Markt Schepen Tabak ObLMarki Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 1414%-% C Southern Pac. Cy. 2424%-22% A Southern Rlw. 1515 A Amst. Rubb. C. 278%—279-75 A Del.-Bat. Rubb. 216%—215-11 A Hessa Rubber 235%—234-25 A Sarbadjadi S.R. 157%—157%-54 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.99% 8.99% Berlijn 72.91 72,85 P.arijs 6.25 6.49 Brussel 30.59 30.58 New-York 1.81%1.81% Dagelijksch indexcijfer. Medege deeld door het centraal bureau voor de statistiek, 14 September, Aandee- lenkoersen 107,3; goederen groothan- delsprijzen 92,7. Vliegtuig in de Noordzee gestort. Verscheidene visschers beweren gis termorgen waargenomen te hebben, dat een vliegtuig in de nabijheid van den Robin Hood bocht in de Noordzee is ge stort en gezonken is. Den geheelen dag hebben reddingbooten en vischers na sporingen verricht. Zij hebben echter niets gevonden. Ook kon nog niet wor den vastgesteld, of een Engelsch toestel vermist werd. EEN EENZAAM OORD. Na een week lang van de buitenwe reld afgesloten te zijn geweest, zijn de bewoners van het rotsachtige eiland Roan, gelegen op 20 mijl ten Oosten van kaap Wrath, naar het vasteland over gestoken, aldus meldt een bericht in de Daily Telegraph. Het eilandje is vaak de speelbal van ware storteeën en stormen, waardoor het den bewoners onmogelijk gemaakt wordt, met hun motorboot naar het vas teland over te steken om de post te vervoeren en de voorraden aan te vul len. Er wonen op het eiland 22 men- schen, behoorende tot zeven families, die, indien de voorraden op raken, af hankelijk zijn van de opbrengst van hun landerijen. Een paar maanden geleden hebben de eilandbewoners zich tot den minister voor Schotland, Walter Elliott, gewend, met het verzoek, in verband met de ont beringen die zij, vooral in den winter, lijden, naar het vasteland te worden overgebracht. Tot nu toe zijn echter nog steeds geen maatregelen genomen. De nasporingen naar Lewaneiski. De Amerikaansche vlieger M,attern heeft er van afgezien verdere pogin gen naar den verdwenen Sovjet-Russi- schen vlieger Lewanefski te doen. Naar men weet is Lewanefski met zijn vier metgezellen tijdens een vlucht van Mos kou via den Noordpool naar Amerika in het Noordpoolgebied spoorloos ver dwenen. Alle nasporingen zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. REGEERING WENSCHT VRACHT SCHIP, OP WEG NAAR CHINA, TEGEN TE HOUDEN. President Roosevelt heeft gisteren ge confereerd met Cordell Huil, den staats secretaris voor buitenlandsche zaken, en met Kennedy, den voorzitter de£r maritieme commissie, teneinde middelen te beramen om het vrachtschip „Wit- chita", dat ich met een lading van ne gentien vliegtuigen op weg naar China al begeven, tegen te houden. De Amerikaansche regeering vreest n.l., dat de „Wichita" bij het bereiken van de Chineesche wateren door de Japanneezen in beslag zal worden ge nomen, hetgeen een internationaal in cident zou veroorzaken. DE KINDERVERLAMMING De vele gevallen van kinderverlam ming, welke zich den laatsten tijd in de Vereenigde Staten hebben geopenbaard, houden de medische kringen sterk be zig. De bekende Amerikaansche arts, dr. Irving Shelwood Wright, uit New York, heeft in verband hiermede in een vakkundige bespreking verklaard, dat naar zijn inzichten het weerstandsver mogen tegen de kinderverlamming is verwakt als gevolg van te weinig ge bruik van fruit bij de maaltijden en te veel blootstellen aan de felle zonne stralen. Een gevleugelde dief. Een bewoonster van den Middenweg in Tuindorp Watergraafs meer had op een tafel in de achter kamer twee rijksdaalders en twee gul dens neergelegd. Toen zij eenigen tijd later weer in de kamer kwam lag er nog slechts een gulden. Men stond voor een raadsel, w,ant de bewoonster had haar huis niet verlaten, noch waren met haar medeweten anderen in huis geweest. De buren werden met het zonderlin ge geval in kennis gesteld maar nie mand had iets verdachts geconstateerd. Juist toen de „beroofde" vrouw op het punt stond de politie te waarschuwen, streek een ekster op de veranda neer. De vogel hield een zilverachtig voor werp in den bek. Hij liet het vallen: een gulden was terecht. Op twee rijksdaalders na was het raadsel dus opgelost. Nu herinnerde zich de vrouw, dat zij wel eens gelezen had, dat een ekster steelt wat los en vast is Er volgde een onderzoek in het nest van den ekster in een der naburige tuinen. De eigenaar, die zich eenige maanden geleden over den jongen vo gel dien hij hulpeloos op de Nieuwe Oosterbegraafplaats vond ontfermde, zat in een moeilijk parket. De rijksdaal ders waren echter nergens in de om geving van het nest te vinden en „Ger- rit" de ekster trok het onnoozelste „ge zicht" van de wereld. De rijksdaalders werden echter in den loop van den ochtend teruggevon den: één in een bloempot op de veran da van de benadeelde en één onder het kleed in de kamer, waaruit het geld „ontvreemd" was. „Gerrit", d e in de omgeving steeds een geziene gast is geweest, is thans eensklaps in een kwaden reuk komen te staan. Vermoedelijk wordt hij weer naar de Nieuwe Oosterbegr,aafplaats teruggebracht. Of het helpen zal? ERGERLIJKE TOESTANDEN BIJ EEN CONSERVENFABRIEK. Afgekeurde en onbruikbare vleeschsoorten tot gehakt In blik en soep verwerkt. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Bij een conservenfabriek in het West- land zijn ernstige knoeierijen aan het licht gekomen, die niet van den laatsten tijd dateeren, doch reeds meer dan een jaar geleden voorkwamen. Bedoelde fabriek legde zich destijds behalve op de exportslachterij, toe op het maken van worst en vleeschwaren, hoofdzakelijk gehakt in blik. Het gehakt dat aanvankelijk van prima kwaliteit was, vond in den beginne grooten af trek, totdat men zijn toevlucht ging ne men tot praktijken, die hun invloed op de kwaliteit van het geleverde niet mis ten. Op een plaatselijk slachthuisbedrijf waarmede de fabriek annex was, ston den nl. tonnen van het destructiebedrijf te Overschie, waarbij het slachthuis is aangesloten en uit deze tonnen werden aanvankelijk alleen longen, later ook andere, voor consumptie ongeschikte producten gehaald. Weliswaar behoor den de tonnen met creoline te zijn over goten, doch dit geschiedde vrijwel nooit. Als de keurmeester, die van dit alles niets wist, tusschen den middag naar huis ging om te eten, gaf de directeur aan leden van het personeel opdracht schielijk groote hoeveelheden vleesch- afval uit de onbeheerde tonnen te ha-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2