Hi' PI8I3 W.odc MENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 217» TWEE BLADEN» WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937» EERSTE BLAD» 180e JAARGANG. De Nieuwe Belgische Gezant. ehte. Izeer ge- |hool ïker op leeft |ng<e- het on- dat stuk Mr. J zijn lijge- was |em. 7, twinrittfe Seevwgcht elöurgsche courant Id&gbiad Voor Middelburg, Goes en egent- ichap Vli^singen 2-3 9, elders 2.50 per ^wartaal Week-abonn. in Middelburg en -5-ts IS ct. p w. Advertentiën 30 ct. pet ie el, ingez. mededeeüngen 60 ct. p. r. - cu*ni< "oot beide veei lager; tar. op aanvT. Uitgeefster; Naxralooze Vennootsckap „De MidJelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Tarfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau Toor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscke Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 mgola f 2.10, elke r. m. 30 ct, Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mag „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou» rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cong. De uitdrukking dat, wie A gezegd heeft, nu ook B moet zeggen, wordt wel eens ten onrechte gebruikt om in een dolle onderneming door te zetten, waar terugkeer nog zeor wel mogelijk ware, zij 't misschien met een beetje waar of vermeend prestige-verlies voor den A- B-C zegger. Maar er kunnen zich ook andere gevallen voordoen, waarin het werkelijk volstrekt noodzakelijk is, eens A gezegd hebbende, nu ook de B daar op te doen volgen ook al zijn de om standigheden sindsdien zoo geheel ver anderd, dat A noch B meer leuk zijn. Eenigen tijd geleden, toen de benoeming van een nieuwen Belgischen gezant in Den Haag nog hangende was, hebben wij over deze ietwat delicate zaak deli caat vanwege het verband dat zij houdt met de Nederlandsch-Belgische cultu- reele betrekkingen met de, naar wij meenen, hier vereischte omzichtigheid en hoffelijkheid, onze meening ten beste gegeven; een meening die mede steun de op wat ons van welingelichte Belgi sche zijde hieromtrent ter oore was ge komen. Sindsdien zijn er twee nieuwe facto ren in het spel gekomen, waarvan de eerste den oorspronkelijken knoop in middels heeft doorgehakt, de tweede echter een wel héél ander licht op de aangelegenheid werpt. En deze laatste factor, n.l. de veronderstelde houding van Nederland, maakt het nu n o o- d i g ook „B te zeggen" De eerste en belangrijkste factor is •natuurlijk het thans vaststaande feit van de reeds eenigen tijd geleden afgekomen benoeming van baron Herry tot Bel gisch gezant in Den Haag. De Neder landsche regeering heeft, naar interna tionaal gebruik, desgevraagd, de Belgi sche tevoren doen weten, dat zij zich met deze benoeming vereenigen kon, en dit alleen al legt ons den plicht op, dezen vertegenwoordiger van een goed be vriend buurvolk vriendelijk en met den besten wil te bejegenen. Dat zulks ook omgekeerd van baron Herry te ver wachten valt, is onzen lezers bekend: wij hebben reeds geruimen tijd geleden, toen de geruchten omtrent zijn benoeming vasten vorm in de buitenlandsche pers aannamen, in onze kolommen gewag ge maakt van de buitengewoon goede pers die baron Herry in Luxemburg waar hij voor dezen Belgisch gezant was had, en hoe zoowel de r.k. rechtsche pers als de liberale en socialistische pers de beminnelijkheid en de bekwaamheid van dezen diplomaat gelijkelijk prezen, Dit laatste is ons thans ter plaatse nog van meer dan één zijde bevestigd en we mogen er dus zeker van zijn dat, wat den persoon van den nieuwen gezant be treft, er bij niemand voor eenige ont stemming reden mag zijn. Integendeel zelfs: de verhouding tusschen Nederland en België, die het laatste dozijn jaren zoo zeer verbeterd is, dient ook in de toekomst, dunkt ons, nog steeds beter, hartelijker en inniger te worden, en daartoe dienen wij, met volkomen be houd van eigen oordeel en eigen vrijheid, de gezanten van dat buurland als vriend schapsboden ook onzerzijds met goeden wil tegemoet te treden. Dat is niet en kel onze gastheersplicht, maar 't is ook plicht tegenover het nabuurland en zelfs tegenover diegenen in dat land, waar aan wij door een taal- en cultuurgemeen schap ons enger verbonden gevoelen dan aan de anderen. Zoo ergens, dan past hier dikkoppigheid", zooals een wel willende en scherpzinnige neutrale bui tenlander ons Nederlanders en de Vla mingen eens, misschien niet op alle punten ten onrechte, voor de voeten wierp. Daarmede kan dus, dunkt ons, dit punt a s afgedaan beschouwd worden. Maar ook deze vrucht heeft een bit tere nasmaak voor ons Nederlanders. Men zal zich herinneren, dat wij des tijds, op grond van inlichtingen uit goede bron, den strijd om de benoeming van den nieuwen gezant schilderden als op Belgisch terrein liggende, namentlijk als een strijd tusschen de „carrière" en de „buitenstaanders", waarbij laatstgenoem den een g'ezienen en hooggeplaatsten Vlaamschen bestuursambtenaar tot can- didaat voor den post hadden. Sindsdien echter is zoo een en ander doorgelekt, dat een heel ander licht op de zaak werpt, In de Brusselsche pers hebben wij n.l ronduit kunnen lezen, dat de Nederlandsche regeering zich in Brussel verzet had tegen de benoe ming van een gezant buiten de carrière hij mocht dan Vlaming wezen of niet. En de „Maasbode" moet, naar luid der berichten, hieromtrent gemeld hebben dat zulks, volgens haar goede inlichtin gen, inderdaad het geval geweest was: Nederland zou een beroepsdiplomaat ge- eischt hebben. Daarméé wordt de zaak anders. Héél anders. Daarmee komt zij binnen het ter rein der geoorloofde politieke discussie. Want zoolang het een aangelegenheid der Belgische regeering betrof, moesten wij ons, uit een oogpunt van hoffelijkheid, van internationale zeden en gebruiken, onthouden van elke openlijke oordeelsvorming omtrent wat wij, over eenkomstig onzen vasten en bekenden stelregel in dezen, niet anders dan als tenslotte een aangelegenheid van Belgi sche binnenlandsche politiek wenschen te beschouwen. Maar wanneer het een daad van de Nederlandsche re geering betreft, en nog wel een daad waarmede zij zelve zijdelings zij 't dan misschien ongewild, maar desalniettemin invloed in een brandende Belgisch- binnenlandsche politieke enculturee- 1 e aangelegenheid zou hebben uitge oefend, dan is het ons stellig niet alleen geoorloofd, doch zelfs plicht, ons hier omtrent een oordeel te vormen en dit uit te spreken ook. En zou dan blijken, dat de Brusselsche pers de waarheid verklapt had, de „Maasbode" goed ingelicht was, n.l. dat de benoeming van een Vlaming op den Haagschen post inderdaad afgestuit is op een onzerzijds gestelde voorwaarde, dan zou het oordeel hierover toch moeilijk anders dan afkeurend kunnen uitvallen, nademaal Nederland daardoor, dunkt ons, tekort geschoten zou zijn in zijn plicht cultureel aan de zijde der stam broeders te staan. Juist waar wij ons als Nederlanders van elke politieke be moeienis met Belgisch-politieke zaken, ten strengste dienen te onthouden, rust op ons daarnevens de verplichting overal waar wij zulks, zonder met dezen re gel in strijd te geraken, kunnen doen, in taal- en cultureele vraagstukken onver saagd aan de zijde der Vlamingen te staan, voor onze gezamenlijke taalrech ten op te komen, en ons ervoor te hoe den dat wij van onzen kant in Neder land hun of hunne zaak schade toebren gen. Zooals tegenwoordig nog herhaalde lijk geschiedt. Evenwel: dit is tot dusverre nog slechts onderstelling, zij het dan op goede gron den berustende, onderstelling. In elk ge val dient onze regeering echter hierom trent volle klaarheid te verschaffen; als het niet waar is, dan moet dat duide lijk gezegd worden, als het w e 1 waar is, dan dient zij zich in elk geval te rechtvaardigen, op welke gronden zij dit zoo op 't eerste gezicht onverklaarbare standpunt innam. Maar hier moet geen plek voor oud- zeer onuitgesneden blijven. KERK EN SCHOOL. Naar gemeld wordt, hoopt ds. J. van Woerden, Ned. Herv. pred. te Zwammerdam, 26 Sept. afscheid te ne men van zijn gemeente. Op 3 Oct. hoopt hij te Middelburg intrede te doen na bevestigd te zijn door ds. L. Boer van Scheveningen. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Oldenzaal; 1 doode. Op den Losserschestraatweg,1 'tus schen Oldenzaal en Losser, stond een tractor met aanhangwagen, welke gela den was met zakken suiker. De chauf feur de 27-jarige ongehuwde F. W. uit Boxtel stond op den wagen om het dek zeil over de zakken te leggen. Van uit de richting Losser naderde een vracht auto, beladen met dennen. De dennen staken aan beide zijden ver uit den wa gen. Bij het passeeren werd de op den vrachtwagen staande chauffeur van de auto geworpen, waardoor hij terecht kwam tusschen den tractor en den aan hangwagen. Het slachtoffer werd naar het r k. ziekenhuis te Oldenzaal ver voerd, waar hij in den loop van den middag is overleden. De auto, welke het ongeluk veroor zaakte is doorgereden. Uit het onder zoek van de marechaussee is gebleken^, dat de auto toebehoort aan de firma Weijtenkamp te Zaandam, bestuurd door den chauffeur B. uit Westzaan. Arbeid is de trouwste vriend en de beste trooster voor den naderenden ouderdom. DE „MAASBODE" IN DUITSCHLAND VERBODEN. In overleg met liet ministerie van bui tenlandsche zaken heeft Himmler, de chef der Duitsche politie, de „Maasbo de" in Duitschland verboden. DE SLUITING VAN DE KAMERS. Bij; Kon. besluit van 10 September 1937 is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal wor den gesloten op Zaterdag 18 Septem ber des m dd.ags om 3 uur. De minister van binnenlandsche za ken is in dit besluit gemachtigd deze zitting in naam der Koningin te slui ten, terwijl voorts is bepaald, dat bij ontstentenis van minister Van Boeijen de machtiging overgaat op den minis ter v,an algemeene zaken, dr. H, Co- lijn. Generaal C, J, Snijders 85 jaar. Naar wij vernemen wenscht de ge- pensionneerde generaal C. J. Snijders zijn a.s. 85sten verjaardag (29 Septem ber a.s.) liefst onopgemerkt te laten voorbijgaan en z,al hij zich n verband hiermede op 15 dezer naar het buiten land begeven en aldaar enkele weken vertoeven. WERKGROEP „DE LIBERALE VERGADERING". Op uitnoodiging van het bestuur van de werkgroep „De Liberale Vergade ring", die in vergadering bijeen komt op Zaterdag 18 dezer te Utrecht, zal dr. B D, Eerdmans, hoogleeraar te Delft, stel lingen verdedigen over het onderwerp: „De liberale beginselen en het politieke vertrouwen". DE VRIJHEIDSBOND. Het Hoofdbestuur stelt zijn ze tels niet ter beschikking. Naar gemeld wordt, heeft het hoofd bestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" een buitengewoon par tij-congres uitgeschreven tegen 16 en 17 Oct, a.s. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. Aan de orde zullen daar komen een rapport van het hoofdbestuur alsmede voorstellen, welke het resultaat zijn van langdurige besprekingen van den voor de liberalen zoo teleurstellenden uitslag der jongste Kamerverkiezingen. Hoewel een oppositioneele groep, welke zich onlangs in de partij ge vormd heeft, het aftreden van 't huidi ge hoofdbestuur eischt, moet het niet in de bedoeling van dit college liggen, om op dit congres zijn zetels ter be schikking te stellen. De reorganisatie der partij en de ver andering' van het program zullen voor namelijk op dit buitengewone partij congres behandeld worden, GASMASKERS. Het Handelsblad i(lib.) is r'etwat ver wonderd over het dezer dagen versche nen Koninklijk Besluit, bevattende voorschriften over den verkoop en de inrichting van gasmaskers. Het blad wijst er op, dat zoowel in Engeland als in Duitschland m'llioenen gasmas kers door de overheid aan de bevol king zijn uitgereikt of voor deze ter beschikking worden gehouden. „Beide landen weten zonneklaar, dat zij opeens aan gasaanvallen kunnen blootstaan. En met groot ongeduld heeft de lezer zich afgevraagd, wanneer in Nederland, dat m dden tusschen die twee landen ligt, nu ook eens iets der gelijks gedaan zou worden, Hij zag wel eens in de courant eenige foto's van oefeningen met gasmaskers door de Burgerwachten etc. M,aar nergens ver nam hij, waar hij deze levenreddende maskers kon betrekken, laat staan als burger kon gaan afhalen. Het bedoelde Koninklijk Besluit geeft geen inlichting omtrent het laatste, maar vertelt zeer nauwkeur'g welke gasmaskers verboden zijn, wien het verboden is gasmaskers,, welke dan ook, in voorraad te hebben stelt straffen vast op overtreding, enz. Het is dan ook uitgevaardigd via het de partement van Sociale Zaken. Natuurlijk is zulk een omschrijving nutt'g en noodig, omdat toch eerlang de dag komt, dat de burgerij begrijpen zal, dat men maar niet altijd den zoe ten droom kan doordroomen, dat Ne derland „toch wel buiten den oorlog zal blijven." Komt dat bewustzijn, dan weet de burgerij ook, dat ons sterkste wapen tegen gasaanvallen, een krach tige luchtvloot, ons ontbreekt, terwijl de luchtartillerie nog zeer onvolledig is. Het is begrijpelijk, dat dan het ter rein rijp is voor zwendelaars met on deugdelijke gasmaskers Wat zeil doek, een paar watten of een pijpje met stukjes kool, gesneden en genaa'd in een of anderen opvallenden vorm, worden dan aan de lichtgeloovige, on rustige bevolking gesleten met tiendui zenden. Waardelooze prullen, te ge vaarlijker, omdat zij tijdelijk de voor zichtigheid bannen, üp zich zelf is het dus juist, dat ons ijverig departement van Sociale Zaken zoo iets wil voorkomen het verdient dus allen lof. Maar een mededeeling van de overheid, waar de juiste gasmas kers in groote hoeveelheden gratis of zeer goedkoop ter beschikking staan, ontbreekt. Heel langzaam beginnen de gemeenten, aan wie de luchtbescher ming is opgedragen, hier en daar wat te doen, doch van ingrijpende, dwin gende maatregelen hoort men nog niets. Daarom doet dit Koninklijk Besluit wel wat denken aan strenge voorschriften tegen kwakzalverij in een belegerde stad, waar .alle geoorloofde geneesmid delen ontbreken, of aan een verbod om consistentvet op het brood te sme ren, terwijl nergens boter of margarine te krijgen is. Wij hopen inmiddels, dat dit Konin klijk Besluit zoo duidelijk aan de be voegde autoriteiten zal zeggen hoe de maskers moeten samengesteld zijn en wie ze mag invoeren of vervaardigen, dat deze autoriteiten onverwijld zullen zorgdragen, dat de bevolking ze ook krijgt. Want het staat vast, dat deze in het algemeen nog volkomen onbe kend is met dit thans onmisbare be- schermmiddel." HET ONDERBRENGEN VAN DIENSTWEIGERAARS. In een kamp op hst eiland Ro zenburg. Op schriftelijke vragen van den heer Albarda in verband met het voornemen der regeering, dienstweigeraars onder te brengen in een kamp op het eiland Rozenburg en betreffende den aard van den door hen aldaar te verrichten ar beid heeft de minister van defensie ge antwoord: Het ligt 'n het voornemen de dienst weigeraars, wier gewetensbezwaren overeenkomstig de wet van 13 Juli 1923, zijn erkend, te werk te stellen in een speciaal voor hen iin te richten werkkamp op het eiland Rozenburg. Hun arbeid aldaar zal bestaan in het vastleggen van sterk in verstuiving verkeerende duingroepen, in. bebos- sching, in vei-betering van den Zomer- polder enz. Werk van milita'ren aard zal, gelijk wel vanzelf spreekt, van hen niet worden gevQrderd. Het noo- dige toezicht in het kamp zal niet door militairen worden uitgeoefend. De d - rectie van het kamp zal berusten bij den rentmeester der domeinen te Klundert. Krachtens artikel 3 van het Kon. be sluit van 3 Mei 1924, houdende maat regelen ter uitvoering van de wet van 13 Jul: 1923, betreffende dienstweige ring, geschiedt de nadere regeling van de in die wet bedoelde tewerkstelling door den minister van defensie. De noo- dige wettelijke grondslag voor de hier boven geschetste tewerkstell'ng, waar omtrent voor zooveel noodig overleg wordt gepleegd met den minister van financiën, onder wien het werkkamp zal ressorteeren, is derhalve aanwezig en eenige wijziging of aanvull ng van de dienstweigeringswet is niet noodig. De voor de tewerkstelling noodige kred eten zullen, zooals steeds, in de ontwerp-rijksbegrooting worden aan- 'gevraagd. Ongeregeldheden aan boord van een schip te Soerabaia. De Chineesche bemanning van de „Tjileboet", van de JavaChinaJa pan-lijn, heeft geweigerd met dit schip naar Japan te gaan. Onder politiegelei- de is de bemanning te Soerabaia van boord gehaald en geïnterneerd in de ge vangenis, daar op het politiebureau geen ruimte is. De directie van de K. P. M. bood hulp aan de J. C. J. L., waardoor de „Tjile boet" met een Javaansche bemanning kon vertrekken, hetgeen vermoedelijk hedenmiddag is geschied. De JavaChinaJapan-lijn deelde Aneta mede, dat slechts een gedeelte der Chineesche bemanning weigerde met dit schip mee te gaan. De gemelde - maakt wat smaakt (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT. Zwakke tot hatige Z. W. tot W.. wind, zwaar bewolkt met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk regen buien, iets zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur, UKKEL: vrij sterke wind uit Z. tot Z.W., aanvankelijk betrokken hemel en regen, des nachts afwisselend heldere en bewolkte hemel met plaatselijk re gen, matige temperatuur met een nach telijk minimum van ongeveer 8 graden. Wo, 15 Sept. Zon op: 6 h 35; onder: 19 h 15. Licht op: 19 h 45. Maan op: 16 h 44. V.M.: 20 September, Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater, Wo, 15 10.01 22.46 3.42 16.25 Do. 16 11.19 23.52 5.11 17.50 Vr. 17 12.14 24.43 6.19 18.49 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Wo. 15 11.31 24.14 4.44 17.22 Do. 16 12.56 6.12 18.47 Vr. 17 1.28 13.58 7.23 19.47 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). interneering geschiedde in verband met het feit, dat bedoelde personen niet in het bezit waren van toelatingskaarten. SMAKELOOS GEDOE, Als de winzucht de Oranje liefde tracht uit te buiten. Wij lezen in de Haagsche Post: „Denzelfden dag, waarop de Staats courant het eerste officieele bericht der Prinses vermeldde, verschenen ook de eerste teekenen van commercieele va derlandsliefde op straat en in de win kels: een cartonnen insigne met toe passelijke emblemen en een aantal prentbriefkaarten. Op een hiervan staan twee ooievaars, elk met een net verpakten rozigen baby, respectievelijk gemerkt „Hij" en „Zij", en vragen el kander: ,,'t Is tijd om te beslissen hier: Wie onzer wordt Hof-lev'rancier?" Op een andere klepperen zes ooie vaars in koor om één zuigeling, in na tionale linten verpakt: „Wij zijn, met zes van zessen klaar; Wie onzer wordt DE ooievaar?" Een volgende langsnavel zegt het nog duidelijker: „Van waar dit mooi Oranje-lint? 't Past bij dit lief Oranje-kind". Dat de dichter van deze stuntelige rij melarij, de nationale bard Clinge Doo- renbos, rijmpjes fabriekt, ter aanbeve ling van Amstel Bier of Dalmeyer's cur sussen, zij hem van harte gegund. Maar wanneer' hij de majesteit van het moe derschap befrunnikt met geestlooze rij men bij wansmakelijke plaatjes, dan past een woord van protest. De blijde verwachting van het Nederlandsche volk is waarlijk te hoog gestemd om te worden gestoord door dergelijke uitin gen, waarachter meer gore winzucht dan oprechte vreugde schuil gaat. Wie

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1