BINNENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 215» TWEE BLADEN. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. ZEELAND. MIDDELBURG. WALCHEREN. Burgemeester Van Voorthuysen overleden. I WIT BAND EXTRA LICHTc ZUID-BEVELAND. twltwial* ELBURG5CHE COURANT StagbUci Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per «wartaal Week-abonn in Middelburg en ces 18 ct. p w. Advertentiën 30 ct. per 'gel. Ingea, mededeelingen 60 et. p. r. hj cnutr visor .bftde veel lager; tar. op aanvr sas GOESCHECOUCANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pubüciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpen. Familieberichten en dankbetuigingen l—fi rspb 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel*, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. m*f „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cow rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 can(. DE KONINGIN TE SOESTDIJK, H.M. de Koningin is Zaterdag te kwart voor zeven voor het brengen van een kort bezoek aan het prinselijk echtpaar ■uit Het Loo ten paleize Soestdijk aan gekomen. H.M. DE KONINGIN MET DE „PIET HEIN" OP HET IJSSELMEER. Zondagmiddag om half één is het jacht „Piet Hein" met aan boord Prinses Juli ana en Prins Bernhard, van Muiden uit gevaren voor een korten tocht over het IJsselmeer. Omstreeks half drie keerde het jacht naar de haven van Muiden terug. Enkele minuten later begaf H.M. de Koningin, die om één uur van Het Loo naar Mui den was vertrokken, zich aan boord, waarna de „Piet Hein" tegen drie uur ten tweeden male uitvoer naar het IJs selmeer. Om kwart voor acht is de „Piet Hein" te Muiden teruggekeerd, waarna de Koninklijke familie zich een kwartier later van boord begaf. De vorstelijke personen zijn per auto naar Soestdijk vertrokken. Wij vernamen nog, dat de Prins tijdens den tocht is overgestapt in de raceboot, waarmede hij een tocht rondom Marken heeft gemaakt. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS IN HET PRINSELIJK GEZIN. Een sympathiek plan. In verband met de aanstaande blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin heeft zich te 's-Gravenhage een comité ge vormd, dat bestaat uit de dames, die indertijd voor het comité tot luisterrijke viering van het prinselijk huwelijk de collecte van dit comité hebben geregeld en uit de echtgenooten van de wethou ders. Het heeft dezer dagen zijn eerste ver gadering gehouden en besloten pogingen in het werk te stellen om aan zooveel mogelijk hulpbehoevende gezinnen, die in hetzelfde tijdvak, waarin er een Prins of Prinses geboren wordt, door geboorte worden vermeerderd, een lui- ermanduitzet uit te reiken. Het comité heeft gemeend, dat dit in den geest van het prinselijke paar zou zijn, dat, naar men heeft gelezen, ver zocht heeft van persoonlijke geschenken verschoond te blijven. Het zal van de geldmiddelen van het comité afhangen hoeveel gezinnen met een babyuitzet kunnen worden begiftigd. Het voorne men is niet een collecte te houden, maar wèl zal er eerlang op andere wijze een beroep op de burgerij gedaan wor den. Prins Bernhard op de Jaarbeurs. Nadat Prins Bernhard Zaterdag in de morgenuren de agrarische afdeeling van de Jaarbeurs had bezocht, bracht Z.K.H. in de middaguren een langdurig bezoek aan het algemeene Jaarbeursgedeelte. Alle verdiepingen werden bezocht. In de Oostenrijksche afdeeling was toeval lig de Oostenrijksche gezant, dr. Ale- xich, aanwezig. Namens het Landesver- band gewerblicher Erwerbs- und Wirt- schaftsg'enossenschaften Niederösterreich, werd den Prins een fraaie kristallen bo kaal en voor H.K.H. Prinses Juliana een gehandwerkt taschje aangeboden. Tenslotte bracht Z.K.H. nogmaals een bezoek aan de agrarische afdeeling en eindigde zijn rondgang met het bezichti gen van het handwerk van de smeden patroons. Tegen kwart voor vier keerde Z.K.H. naar Soestdijk terug. Minister Colijn naar Genève. Minister-president, dr. H. Colijn is Zaterdag naar Genève vertrokken ter hijwoning van de najaarsvergadering van den Volkenbond, welke heden aan vangt. Ned. Herv. Radio Omroep. Zaterdag j.I. kwam het bestuur van de Vereeniging tot Oprichting van een Ned. Herv. Radio-Omroep in vergadering bij- een. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental gestadig stijgt. In Augustus (vacantietijd) werd één propa- gandavergadering gehouden en wel te Leiden. De opkomst was goed. Deze maand zullen dergelijke vergaderingen worden belegd te Amsterdam, Gouda, Rotterdam en het Westland. Voor al deze vergaderingen treedt de secretaris, ds. G. van Yperen te Waterlandkerkje! als inleider op. Het bestuur is voornemens een alge mene ledenvergadering :e houden te Utrecht, waarvan als voorloopige datum Uct- werd vastgesteld. Hier zal hot reglement ter tafel komen en de actie landelijk worden georganiseerd. (Com missie van propaganda-organisatie-re- dactie van het orgaan.) OPROER IN DE ZUIDER- EN OOSTER AFDEELING VAN BORNEO, Drie agenten gedood; een dis trictshoofd en een comman dant der veldpolitie zwaar gewond. In een kampong in de onderafdeeling Amonetai, gelegen in de Zuider- en Oos- ter afdeeling van Borneo, had zich een honderdtal lieden verzameld met de be doeling om verzet te plegen. Zij raakten hier slaags met den controleur van Tand jong (onderafdeeling Amoentai), den commandant van de veldpolitie, een dis trictshoofd, acht man van de veldpolitie en twee rechercheurs. Bij het verzet werden drie agenten van de veldpolitie gedood, het districts hoofd zwaar gewond, de commandant van de veldpolitie zwaar gewond en de controleur licht gewond. Een karabijn en patronen vielen in handen der verzets lieden. De assistent-resident van Kandangan (Z. en O. afdeeling van Borneo), de ge westelijk militair commandant en een commissaris van politie zijn vertrokken naar de plaats van het verzet. Van Amoentai uit is veldpolitie gezonden, van Kandangan één brigade en van Band- jermasin drie brigades militairen, welke het verzetsgebied afzetten. EEN CONFLICT TUSSCHEN DEN GOUVERNEUR EN DÊ STATEN VAN SURINAME. Uit Paramaribo wordt gemeld: De gouverneur van Suriname heeft op eigen gezag en verantwoordelijkheid de ver ordening tot instelling van dorpsgemeen ten afgekondigd. De Staten van Suri name, die het recht daartoe aan den gou verneur betwisten, zullen zich tot de Kroon richten. Wij teekenen bij dit bericht aan, dat anders dan in Nederlandsch-Indië tot nu toe geen algemeene regeling in Suriname bestond voor de bestuursor ganisatie ten plattelande. Onder de dis trictscommissarissen is er eigenlijk niets geregeld en zoo ontbraken bijv. locale en communale organisaties. De tegenwoor dige gouverneur wil hierin verandering brengen. Hij ontwierp een verordening, waarin een regeling werd neergelegd, die op verschillende punten echter bezwaren ontmoet heeft in den boezem van de Sta ten. Of de verordening afgestemd werd en dringende omstandigheden een onver wijlde voorziening eischten, dan wel het ontwerp niet binnen den door den gou verneur gestelden termijn afgehandeld werd, blijkt niet, doch in elk geval heeft de landvoogd thans gebruik gemaakt van de hem in art. 101 der nieuwe Surinaam- sche staatsregeling gegeven bevoegdheid, om de verordening op eigen gezag vast te stellen. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 23 t/m 28 Augs, 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werklooz'enkas waren aangesloten 466.100 personen; (landar beidersbonden met 74.300 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 466.100 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 22,4 pet. (in de vorige verslagweek 9 t/m 14 Augs. 1937, was dit percentage 22,6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos wa ren, was in de tweede verslagweek van de maand Augs. in de laatste jaren a.v.: 1934. 24,1, 1935, 27.7, 1936, 28.8. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 Augs, 1937 in totaal 333.657 werkzoekenden inge schreven, onder wie 314.142 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 317.137 werkloos, onder wie 303.046 mannen. Faillissementen, De arr, rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard: A. Brugge, lood gieter en fietsenhandelaar te S o u b u r g. Rechter-commissaris mr. J. A. P. Bloe- mers. Curator mr. A. v. d. Beke Callen- fels te Middelburg; W. J. Groote, molenaar te G o e d e. Rc?hter-commissaris mr. A. v. d. ,'iop. C- lor mr. J. Erasmus te Oostburg. De kinderen moeten niet kunnen be merken, dat men hen wantrouwt en hen in 't oog houdt: ze worden dan moedeloos en morren; zij vatten een afkeer op tegen hen, die zij moesten beminnen; zij beginnen dan achter docht te krijgen op het kwaad, hetgeen tevoren niet in hunne gedachten op kwam. TER BEHOORLIJKE ONTSPANNING VAN DE JANTJES. Ds. v, d. Giesen wil een kapi taal van 200.000 bijeen bren gen. In sommige havenplaatsen zijn voor de matrozen van onze vloot tehuizen inge richt, alwaar zij gedurende de ligdagen van hun schip ontspanning kunnen vin den. In vele andere havenplaatsen ont breken deze tehuizen echter en oprich ting moet vaak mede om financieele re denen uitgesloten worden geacht. Dit gemis is ook gevoeld door den vlootpre- dikant, ds. J. van der Giesen te Vlissin- gen. Voor die matrozen die zich aan zijn leiding toe wilden vertrouwen, organi seerde hij tot dusver zelf excursies en ontspanning in die havenplaatsen waar geen tehuizen waren, en bekostigde dit soms uit enkele ontvangen giften, maar meestentijds met eigen middelen. Gezien de noodzakelijkheid om voor dit werk een stevige financieele basis te hebben heeft hij thans een stichting in het leven geroepen welke zich ten doel stelt om een kapitaal van 200.000 bij een te brengen, teneinde met de interest hiervan de onkosten te bestrijden. Voor dit doel houdt hij thans in zoo veel mogelijk gemeenten spreekbeurten en het behoeft geen betoog dat bijna overal voor dit sympathieke doel veel wordt gevoeld, gezien de soms mooie giften die hem worden geschonken. Natuurlijk is een commissie gevormd waarin financieele deskundigen zitting hebben, gevormd, voor het beheeren van het kapitaal. DE GEDUPEERDE MOSSEL KWEEKERS. Weer een actie-vergadering te Bruinisse. Men schrijft ons uit Bruinisse: Zaterdagavond vergaderden in het Veerhuis alhier weder de mosselkwee kers onder voorzitterschap van den heer E. Sterk uit Yerseke. Een deputa tie van gedupeerde mosselkweekers uit Zierikzee was mede ter vergadering aan wezig. De heer Sterk deelde mede dat na de vorige vergadering te Bruinisse ook te Yerseke de gedupeerde kweekers had den vergaderd. Hierbij bleek dat men wel met de voornaamste punten zooals die te Brui nisse naar voren waren gebracht kon meegaan, doch van een meng-vergun- ning om mossels van verschillend visch- gewicht een andere kwaliteit te geven absoluut niet wilde weten. Wel voelde men voor vrijen handel en afschaffing van de bepaling dat mos selen waairn zich tien procent afwij kende kwaliteit bevindt worden afge keurd. Men wilde daar ook de geheele bepaling betreffende de tarra van de baan doen, terwijl men controleurs die tevens belanghebbenden zijn of bij den handel zijn betrokken hun congé wilde geven. Voor het varen naar Philippine wenschte men vrachtvergoeding. Het onderhoud dat de heer Sterk had gehad met den directeur van het C.V.K. te Bergen op Zoom was voor Bruinisse niet erg bemoedigend. Alleen mosselen van eerste kwaliteit kunnen momenteel wor den geleverd, terwijl men beslist afwij zend staat tegenover het plan, om kweekers die niet leveren kunnen finan cieel te steunen, uit het door henzelf gevormde fonds. Men achtte het C.V.K. in geen geval een philanthropische instel ling. Spreker meende verder te weten, dat opheffing van het combinatiestelsel waartegen al zooveel geageerd is aan staande is, de daarin betrokken belang hebbenden zullen echter probeeren het te vervangen door iets wat voor hen nog voordeeliger baten kan afwerpen. Hier tegen dient onverwijld stelling te wor den genomen. De heer Bleijenberg uit Zierikzee ging nog eens na, welke oorzaken tot den huidigen toestand hebben geleid. Hij, wilde alle belanghebbenden uit de besturen weren, terwijl de vracht vaart naar Antwerpen en andere plaat sen moest worden toegewezen iian kweekers die hun e'gen product niet kunnen verkoopen. Door den gemonopoliseerden tus- schenhandel worden zeer groote win sten gemaakt waardoor de mosselen voor de consumenten te duur worden. Bijna alle gelegenheden tot het eten van patates-frites en mosselen zijn uit België verdwenen. Een belangrijk con- sumptiegebied is daarmede verloren ge gaan. De heer W. Otte protesteerde tegen den willekeurigen aftrek voor de zgn. tas- r,a die thans voornamelijk te Ph lippine wordt toegepast. Krachtig zal worden aangedrongen om gedaan te krijgen dat mosselen van verschillend viscbgewicht mogen wor den gemengd, waardoor men het pro duct krijgt dat thans het meest wordt gevraagd. Thans komt het voor dat mos selen worden afgekeurd omdat 't visch- gewicht te hoog is. Eveneens zal weder worden gepleit voor het verlagen van de min mum maat. voor B-mosselen en het bepalen van het vischgewicht vol gens een inhoudsmaat. De heeren Th, Kik en P. de Waal werden aangewezen om tezamen met den heer Sterk een en ander nog eens met den directeur van het Centraai Verkoopkantoor te Bergen op Zoom te gaan bespreken terwijl bij den minister van economische zaken audiënt e zal worden aangevraagd. Waterschappen, Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ge zworene van den Angelinapolder, A. Dieleman, te Biervliet tot ge zworene van den Adriaanpolder, J. A. van Oeveren, te K o r t g' e n e. Te vroeg gaan bakken. De politie heeft hedenmorgen proces verbaal opgemaakt tegen een bakker, die de arbeidswet overtrad, door te vroeg zijn personeel te laten beginnen. Te Brieg in Zwitserland. DOMBURG. Zaterdagmiddag om streeks 4 uur werd alhier telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van den burgemeester, den heer L. J. van Voorthuysen, Het telegram was in Lausanne aangeboden te ruim 14 uur Zwitsersche tijd en vermeldde als plaats van afkomst Brieg. Aldaar is de heer Van Voorthuysen des morgens gestor ven na een ziekbed van twee dagen De burgemeester was begin Sept. afge reisd. Hij deelde onzen correspondent mede, dat 't reisdoel was: Zwitserland, daarna een tentoonstelling bezoeken te Florence, vervolgens Rome en over München terug. Op de ontstelde vraag, of de burgemeester zijn krachten niet overschatte met zoo'n reis te willen maken, ontkende hij lachend. Toch wist elkeen in Domburg, dat het hoofd der gemeente in een gevaarlijken toe stand verkeerde en zichtbaar was ver ouderd en verzwakt. Leonardus Johannes - (eigenlijk Johan nes Leonardus) van Voorthuysen werd 25 Februari 1876 te 's-Gravenhage ge boren. Reeds op jeugd'gen leeftijd maakte hij groote reizen o.a. naar Spitsbergen en Turkije, welke hij in een boekje beschreef. Op 18 December 1901 werd hij burgemeester van Domburg en in 1907 gekozen tot lid van de Provin ciale Staten van Zeeland voor de anti- rev, partij. Bij de periodieke verk ezing in 1913 werd zijn mandaat niet her nieuwd. Voorts was de overledene lid 'van het moderamen van „Vrederust" en diende die instelling als penn'ngmees- ter; vanaf de oprichting, nu ruim 30 jaar geleden voorzitter van „Nehalen- nia"; bestuurslid van de Chr, school al hier; voorzitter van de anti-rev. kies- vereeniging en tot voor kort voorzitter van de vereeniging voor Chr, Mtujkver- pleg'ng Walcheren Noordwestelijk deel bestuurslid van het Groene Kruis en van het „Herstellingsoord Westhove", De heer Van Voorthuysen was voorts beschermheer van de muziekvereeni^irig „Apollo" en van de zangvereenigin^ „Volharding leidt tot het Doel". Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau en gerechtigd tot het dragen van het Ridderkruis met kroon der orde van den Griffioen van Mecklenburg Schwerin en van het Ridderkruis der Hertogelijke SaksenErnestinische huisorde. BLAUW BAND=VOL AROMA (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILTZwakke tot matige Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt tot betrok ken met waarschijnlijk regen, weinig ver andering in temperatuur, UKKEL: Matige tot vrij sterke wind, vooral uit Z.W. richtingen, bewolkte tot betrokken hemel, bij tusschenpoozen re gen, vooral West-België, matige tempe ratuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 7 graden. Ma. 13 Sept. Zon op: 6 h 32; onder: 19 h 20. Licht op: J.9 h 50. Maan op: 15 h 32; onder: 23 h 34. V.M. 20 Sept. September. Hoogwater. Laagwater. Ma. 13 7.27 20.02 1.18 13.43 Di. 14 8.38 21.26 2.21 14.58 Wo. 15 10.01 22.46 3.42 16.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; September. Hoogwater. Laagwater. Ma. 13 9.02 21.29 2.22 14.47 Di. 14 10.07 22.49 3.26 15.58 Wo. 15 11.31 24.14 4.44 17.22 De naam van den gestorvene zal verbonden blijven aan het hem bij zijn 25-jarig jubileum aangeboden plantsoen, dat sindsdien Van Voorthuysenplant- soen heet. De burgemeester was in gemeente politiek vooru'tstrevend; hij verdedig de steeds de voorstellen, die den bloei van Domburg beoogden, zelfs al werden ze door zijn partijgenooten bestreden. Ten opzichte van het plaatselijk onder wijs w.as hij zeer onpartijdig en vaak bezocht hij belangstellend de openbare school en de ouderavonden in die school. In 1934 heeft de overledene behoort tot de Nederlanders, die voorzitter van een stembureau waren bij de 'n hcc Saargebisd gehouden volksstemming. De begrafenis zal te Domburg plaats hebben. EEN RECORD. Domburg had dit jaar meer bad gasten dan ooit. DOMBURG. „Domburgsch Badnieuws" is wederom voor dit jaar voor het laatst verschenen. In dit laatste nummer kunnen we lezen dat 1937 wat het vreemdelin gen bezoek betreft uitsteekt boven al haar voorgangsters. Het aantal bezoe kers toch was 4433 (v.j. 3683). In het afgeloopen seizoen werden 21817 baden gebruikt (waarvan 9046 op het Westerstrand) tegen 18736 in 1936. BAARLAND. Aan den besteller bij den P.T.T.-dienst J. J, Hoogvliet alhier is met ingang van 1 Oct. 1937 eervol ontslag verleend, zulks wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is. HEINKENSZAND. De door de bloe- menvereeniging „Vergeet mij niet", al hier gehouden tentoonstelling mag in alle opzichten geslaag'd heeten. Een schat van bloemen en planten en een druk bezoek. Het bestuur der vereeni ging heeft de vele inzendingen goed be loond. want niet minder dan 54 prijzen waren gesteld. Door de kinderen der verschillende scholen waren vele pot planten ingezonden. Alle waren dit voorjaar door het bestuur der vereeni ging gratis aan de kinderen beschikbaar gesteld. De eesrte prijswinners der schoolkinderen waren P. v. Iwaarden, P. Nijsse J. de Wilde, K. van den Dries en J, Nijsse. Voor de overige groepen verkregen prijzen: Afd, dahlia's le pr mej, Joz. Lokerse, 2e A. Karelse, 3e J A. v. Liere, groep 3; dahlias le pr. J,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1