BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPORT. Een patrouillestelsel in de Middellandsche zee. DUITSCHLAND. BALKAN. BEURS VAK AMSTERDAM. De Spaansche burgeroorlog Reeds principieele overeen stemming op de conferentie te Nyon. De Middellandsche zeeconferentie, welke gisteren onder voorzitterschap van den Franschen minister van buiten- landsche zaken Delbos te Nyon is aan gevangen, heeft reeds op dezen eersten dag in groote trekken tot overeenstem ming geleid. Men weet, dat de conferen tie op initiatief van Frankrijk en Enge land belegd was om maatregelen te ne men tegen de actie der onbekende duikbooten in de Middellandsche zee, die reeds verschillende vrachtschepen getorpedeerd hebben, zonder onder scheid van lading en plaats van bestem ming. De vertegenwoordigers van Frankrijk, Rusland, Joego Slavië, Tur- s kije, Egypte en Griekenland (Italië en Duitschland weigerden aan de bespre kingen deel te nemen) konden zich ver eenigen met het voorstel der Britsche regeering een patrouilledienst in te stel len. Daarvoor zou de Middellandsche zee in twee zones verdeeld moeten worden: een ten Westen van Malta en een ten Oosten van Malta. De Westelijke zone zou dan bewaakt worden door de Fransche en Engelsche vloten en de Oostelijke zone door de vloten der andere vertegenwoordigde mogendheden. Deelneming van Duitsch land en Italië aan dit stelsel is daarbij niet uitgesloten. In de technische com missie is practisch reeds overeenstem ming bereikt om een zone aan Italië aan te bieden en een beroep te doen op de medewerking van Rome. Daar uit de besprekingen bleek, dat op zekere punten een aanvullende be studeering noodig is, zijn de verschillen de bijeenkomsten tot vanmiddag ver daagd. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat men heeft afgezien van het instellen van convooidienst, waartegen Engeland vooral vele bezwaren had ingebracht. Een opmerkelijk feit is voorts, dat aan de patrouillediensten deelgenomen zal worden door Russische oorlogsschepen, voornamelijk dan in het Oostelijk deel van de Middellandsche zee. Men herin nert zich nog wel, dat destijds de Sov- jet-regeering weigerde deel te nemen aan de controle op de niet-inmenging aan de Spaansche kust, doch gisteren verklaarde Litwinof dat zijn land bereid was thans aan de collectieve actie mee te doen. Scherpe aanval van Litwinof op Italië. In de eerste zitting der conferentie heeft na het openingswoord van den Franschen min ster Delbos, de Russi sche volkscommissaris van buitenland- sche zaken, Litwinof, een verklaring afgelegd. Hij kon niet nalaten daarbij scherpe woorden aan het adres van Italië te richten. „Een'ge staten, aldus Litwinof, weigeren aan onzen arbeid deel te nemen. Het zijn die, welke, hoewel zij koopvaardijvloten bezitten, de zeerooverij niet vreezen, .hetzij om dat zij die zelf organ'seeren, hetzij om dat zij met de zeeroovers betrekkingen onderhouden, die intiem genoeg zijn voor een goede verstandhouding, On miskenbare daden van zeerooverij zijn gepleegd. En wel door duikbooten, die haar naam en vlag verborgen houden. Het zijn typische gevallen van regee- r ngs-zeerooverij. Ieder van ons hier kent het doel dezer zeerooverij en den staat, die er voor verantwoorde lijk is, doch de naam van dezen staat mag hier niet worden uitgesproken, behalve door de mogendheden, die het slachtoffer van den zeeroof zijn gewor den. Humoristen beweren, dat zekere staten hun eigen schepen getorpedeerd hebben om zich te kunnen beklagen, maar deze bewering 's onlogisch en belachelijk." Na dezen scherpen aanval tegen Italië sprak Litwinof als zijn meening uit, dat bet republikeinsche Spanje als nog tot deelneming aan de conferentie u:tgenoodigd zou behooren te worden. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken Eden beperkte zich er toe zijn leedwezen te uiten over de afwezigheid van zekere staten, maar de conferentie, aldus zeide hij, zal hen zeker op de hoogte van den arbeid w 1- len houden. Intusschen heeft de verklaring van Litwinof te Rome en Berlijn weder groote ontstemming gewekt, Vooral de Duitsche pers trekt van leer tegen het feit, „dat de vertegenwoordiger van het bolsjewisme in het bijzijn van Eden en Delbos op de meest ongehoorde wijze een groote Europeesche mogendheid als Italië kon aanvallen." Een verklaring van Engelsche scheepsmachinist over geca moufleerde kenteekenen op duikbooten. De derde machinist van het stoom schip „Campden Hill", J. J. Morgan, heeft tegenover een der medewerkers van de „Daily Herald" de volgende ver- klar ngen afgelegd: „Wij zijn op 19 Juli in de haven van Huelva aangekomen. Eenige dagen la ter zagen wij vier duikbooten arrivee- ren. Zij droegen de kenteekenen U 23, U 24, U 35 en U 36. Ik heb de duik booten weer zien vertrekken. Hun ken teekenen waren toen overdekt met grijze verf. De op den gevechtstoren geschilderde letters waren vervangen door letters van zwarte stof, welke gemakkelijk konden worden weggeno men." (Wij vermelden deze sensat oneele verklaring, waarvoor de verantwoorde lijkheid uiteraard voor de Daily Herald en haar zegsman blijft. Aangezien de zegsman spreekt over de tweede'helft van Juli, komt zijn onthulling overi gens wel rijkelijk laat. Red.) De strijd in het Verre Oosten, CHOLERA ONDER DE JAPANSCHE TROEPEN. De woordvoerder der Japansche ma rine heeft medegedeeld, dat onder de Japansche troepen te Pausjan (nabij Sjanghai) cholera in aüerhevigsten vorm is uitgebroken. 'In drie dagen heeft men 80 gevallen geconstateerd, waarvan 20 met doodelijken afloop De gezondheids dienst heelt alle vereischte iüaatregelen genomen, Japan verwacht geen spoedig einde van den oorlog, In een verklaring voor de peis heeft de Japansche minister-president Konoje gezegd. „Men verwacht niet, dat de vij andelijkheden dit jaar zullen eindigen. In elk geval doet niets vermoeden, dat de voorzieningen van de begrooting 1938 -1939 aanzienlijke wijzigingen zullen moeten ondergaan". De Japanners zouden heden groot offensief bij Sjanghai in zetten. Volgens een exclusieve verklaring van den Australischen raadsman van Tsjang Kai-Sjek, Donald, aan de Syd ney Morning Her,aid, zou Japan heden een groot offensief bij Sjanghai ontkete nen, teneinde de Chineezen uit hun loopgraven te verdrijven. Indien de Ja- panneezen h erin slagen, zoo wordt er aan toegevoegd, zullen de Chineezen van stelling tot stelling blijven strijden, tot aan de Westelijke grenzen van Chi na toe. Japansche successen in het Noorden, Een groote aanval, die de Japannee- zen gister aan het front van Tientsin hebben ingezet, heeft ondanks de ter- re nmoeilijkheden als gevolg van de overstroomingen van het geheele ge bied van M,asjang tot Tsinanfoe reeds tot successen geleid. Naar gemeld wordt hebben de Japanneezen het plaatsje Ljoehotsjen bezet, dat nog slechts drie km van Masjang verwijderd is. De Japanneezen, die van Tsjahar uit oprukken, langs den spoorweg Peiping- Soejoean, zijn tacht'g kilometer de pro- vinoie Sjansi binnengedrongen, waar een sterke Chineesche troepenmacht geconcentreerd zou worden om te trachten, den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. Langs de spoorlijn Peiping-Hangkau, waar de voornaamste Chineesche strijd krachten geconcentreerd zijn, is de Ja pansche opmarsch tot staan gekomen. Opgesloten. De New York Herald meldt, dat de Ch neezen achttien oude stoomschepen en jonken, geladen met zand, hebben doen zinken in de Jangtse-rivier. Het is hun bedoeling de rivier zoodanig af te sluiten dat de Japanners geen troe pen naar de bovenloop van de rivier kunnen verschepen. Deze afsluiting is aangebracht een paar mijl boven de samenvloeiing van de Jangtse en de Wangpoe, Het gevolg van deze afsluiting is, dat verscheidene Amerikaansche kanon- neerbooten en oorlogsschepen van an dere landen n de Jangtse opgesloten zijn. Dit feit zal naar verwacht wordt de evacuatie der Amerikanen moeilij ker maken dan men aanvankelijk meen de. DE ARABIEREN EN DE VERDEELING VAN PALESTINA. De Arabische conferentie te Beyroet welke haar werkzaamheden gister be ëindigd heeft, heeft besloten, den strijd voor de onafhankelijkheid van het Ara bische Palestina voort te zetten. Voorts wordt de opheffing verlangd van de Bal- fourverklaring (waarin den Joden een nationaal tehuis is toegezegd) en van het mandaat over Palestina, en de vor ming geëischt van een onafhankelijken arabischen staat, welke, evenals Irak, met Engeland verbonden is. Indien de verdeeling van Palestina toch mocht worden doorgezet, zal de geheele Ara bische wereld den Engelschen handel gaan boycotten. HITLER ONTVANGT DE BUITEN- EANDSCHE DIPLOMATEN. De Führer heeft de te Neurenberg vertoevenden chefs der buitenlandsche missies gistermiddag een thee aangebo den. In een toespraak wees hij erop, dat de rijkspartijdag geen politieke partij betooging is, doch een nationaal feest van het geheele Duitsche volk. Namens het diplomatieke korps dankte de Fran sche ambassadeur, Francois Poncet, voor de gastvrijheid. Britsch zaakgelastigde bij auto-ongeluk omgekomen. De Brjtsche zaakgelastigde, Roberts, is gistermiddag bij een ongeluk met een door hemze1? bertr.urden auto iri de ere- Deensche journalisten te Harlingen onthaald op kloppartij. De stad Harlingen kreeg dezer dagen bezoek van een zeilbootje, in welks mast de hakenkruisvlag woei. Toen het bootje aan den wal lag, zag men, dat ook de kajuit met een hakenkruis ver sierd was. Het bootje was bemand met twee per deze manier een reis om de wereld wil- sonen, Deensche journalisten, die op len maken en ook Harlingen kwamen aandoen. Bij hun bezoek aan Duitsch land waren de Deensche globetrotters blijkbaar zeer onder den indruk van het Duitsche nationaal-socialisme gekomen. De Harlinger jongelingen, die spoedig aan de kade kwamen kijken naar het opgetakelde bootje, konden het maar moeilijk verdragen, dat men met zulke emblemen naar hun haven kwam. Zij scholden het tweetal uit en daagden de verre gasten uit tot een vechtpartij. Een der Denen, die ook niet mak was, nam de uitnoodiging aan en in minder dan geen tijd was er op de kade een vecht partijtje aan den gang, waaraan de po litie te pas moest komen. Spoedig daarna Rebben de Denen hun zeiltjes geheschen en zijn naar andere oorden vertrokken. Tegen de lamp gevlogen. Twee agenten van de Amsterdamsche motorbrigade, die in de omgev ng van de Nieuwe Heerengracht surveilleer den hielden een ,auto aan, teneinde een onderzoek in te stellen naar de papie ren van den bestuurder. Deze gaf te kennen, dat hij deze niet bij z ch had, doch hij verzocht ze even te mogen halen, daar hij dicht in de buurt woon de. Hij zou dan den wagen zoo lang onder de hoede v,an de agenten laten. Dit werd hem toegestaan, doch toen de man na eenigen tijd niet terugge keerd was, kreeg de politie achter docht en diefstal van den auto vermoe dende, namen zij den wagen mede naar het hoofdbureau. Bij onderzoek bleek, dat zich dr e radiotoestellen in den wa gen bevonden en nu wilde het toeval dat juist even te voren bij het bureau aan het Jonas Daniël Meijerplein aan gifte van diefstjal van radiotoestellen uit een winkel gevest'gd aan de Nieu we Heerengracht was gedaan. De politie toog er weer op uit en het mocht haar gelukken in den loop van den avond twee bewoners van den Jordaan aan te houden, waaronder de bestuurder van de auto. De aangehou denen beweerden evenwel niets van dezen diefstal af te weten. In afwach ting van het verder onderzoek zijn bei de mannen n bewaring gesteld. Een „druk-beklante" kapperszaak.. Een Hilversummer, die een kappers zaak wilde beginnen, is de dupe gewor den van een handig staaltje van oplich ting, meldt de Gooi- en Eemlander. De gedupeerde N., wonende aan de Bosboom Toussaintlaan te Hilversum kwam bij de politie met het verhaal, dat toen hij een kapperszaak wilde begin nen, hij een aanbod kreeg van den 34- jarigen G. Z. en van den 42-jarigen F. van E. Dit tweetal had een zeer druk beklante kapperszaak ter overneming welke een bedrag van ruim 25 per week aan verdiensten opleverde. N. voelde wel iets voor dat zaakje en zou een paar dagen op proef komen wer ken om eens een onderzoek in te stellen of de zaak inderdaad goed beklant was. Het was die paar dagen zéér druk in de zaak en vele mannen kwamen om zich te laten knippen en scheren. Maar nauwelijks, was de 800 voldaan, of er kwam bijna niemand meer. Bij het onderzoek, door de politie in gesteld, kwam vast te staan, dat Z. en v. E. verschillende mannen geld hadden gegeven om zich in de bedoelde zaak te laten knippen en scheren. Behalve dat zij het geld kregen om den adspi- rant-eigenaar van de kapperszaak te betalen, verdienden zij ook nog wel wat extra! Het tweetal is daarop door de poli tie gearresteerd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt wegens oplichting zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Door electrischen stroom getroffen en omgekomen. Een 50-jarige vrouw, die in haar wo ning aan den Adm. de Ruijterweg te Amsterdam met een schroeven draaier een stofzuiger trachtte te re- pareeren werd door den electrischen stroom getroffen en gedood. Diefstallen bij het opruimen van de spoorlijn te Alphen a. d. Rijn. Het door de politie te Alphen a, d. Rijn ingestelde onderzoek naar de onregel matigheden, welke bij het opruimen van de voormalige Haarlemmermeerspoorlijn aan het licht gekomen zijn, heeft geleid tot de arrestatie van den expediteur K. te Aarlanderveen, die bekend heeft zich aan verschillende diefstallen^te hebben schuldig gemaakt. Voorloopig is komen vast te staan dat ongeveer duizend dwarsliggers, alsmede groote partijen steenen, zand en ijzer, afkomstig van de langs de lijn gelegen perrons, zijn ontvreemd. Alles schijnt in- Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 103102% Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 50 A Amsterd. Bank 154%153% A Pref. Jurgens A 135135% A Ned. Gist- Spiritusf. 483% A De Schelde N.B. 48%48 C Am. Smelt en Ref. 6157% A Born. Sum. H.M. 199%—-195% A Houth. Alberts J10 C Union Pac. Rr. 8580. C Int. Nickel Cy. 42%—41% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Ned. 1000-4 101—101 Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bank 155 A N.I. Hbk. 1000 160—157 C. Ned. H. M. 1000 185—181% A v. Berkels Pat. 5956 C Calvé-Delft 89% A Philips G. B. afg. 370%—365-60 C Unilever 162%—161 60% C Am. Car Foundry 28%25-% C Anaconda Cop. 3835%-36 C Bethlehem St. 64%—59%-61 C Kennec Copper 42%—40%-% C U. States St. C. 73%—70%-69% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 404%402-398% C Contin Oil Cy. 29%—28%-% C Phillips Petr. Comp. 38%37% C Shell Union O.C. 18—17%-17 C Tide Water Ass. Oil 14-13-12% A Ned. Scheepv. U. 144%141%-43% A H.V. Amsterdam 513%508-01 A Java Cult. Mij. 215%—213 A N.I. Suiker U. 156%155 A Deli BBatavia 245—242%-38 C Deli Mij. 1000 311—311%-06 BEURSTHERMOMETER ZATERDAG ObLMarkt Philips Markt Amerika H.V.A. Schepen Tabak Wettig. Rubber Unilever Suiker Gedeponee5 A Senembah 313%307-06 C Baltimore Ohio 1614% C Southern Pac. Cy. 26%24%-% A Southern Rlw. 16%14% A Amst. Rubb. C. 284 —,280 -76 A Deli-Bat. Rubb. 228%—221%-18 A Hessa Rubber 239234-30 A Serbadjadi S.R. 165160 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.99% 8.99% Berlijn 72 97 73.00 Parijs 6,48 6.47 Brussel 30.61 30.62% New-York 1.81% 1.81% Dagelijksche indexcijfers, medege deeld door het centraal bureau voor de statistiek 10 September. Aar.deelen- koersen: 109,7, goederen groothandels- prijzen: 93.9. g'eving van Athene, (Griekenland) om het leven gekomen. Ook de Britsche vice-consul te Gabdad, Trapman, cie zich in hetzelfde voertuig bevond, kwam cm Diens vr;;uvr vrerd licht tfewond. middels echter reeds te zijn verkocht. Aangezien waarschijnlijk nog meer personen bij de zaak betrokken zijn, zet de politie het onderzoek voort. Van een paar honderd gulden beroofd. Gistermiddag heeft iemand, die een bezoek had gebracht aan een vrouw van verdachte zeden in een perceel aan de Houtmarkt te Den Haag, bij de politie aangifte gedaan, dat hij daar van een paar honderd gulden was beroofd. De politie heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld, dat leidde tot de aan houding van een daar inwonende vrouw, die na verhoor in verzekerde bewaring is gesteld. SCHRANDERE RIJKSVELDWACHTER. Een goed werk van een politie hond. Dezer dagen werd van het erf van den landbouwer B. ter Wal te Bussel- te ,(H.avelte) een korf met bijen, waar in een hoeveelheid honing zat, ont vreemd. De politie riep de hulp in van den rijksveldwachter brigadier titulair D. W. v. d. Berg te Uffelte, die met zijn politiehond „Sonja" een onderzoek instelde. V. d. Berg vond op het erf van ter Wal een stuk van een courant d,at den dief noodlottig zou worden, en tevens voet'ndrukken. Hij liet „Son ja" lucht nemen aan een der voetin drukken, waarop de hond direct zoe kende verder ging. Na een spoor over verschillende akkers bouwland over een afstand van 250 m te hebben ge volgd, bleef het dier staan in een eiken bosch, gelegen aan den weg. Nogmaals liet de politieman op het erf den hond lucht nemen, waarop het dier weer hetzelfde spoor volgde. Vermoedelijk had de dief per rijwiel van het eiken bosch af zijn weg over een verhard rij wielpad vervolgd in de richting van den Havelterberg, w,aardoor het voor „Son ja" niet mogelijk was verder een spoor te volgen. De politie zette niettemin haar onder zoek voort en belandde in een huis van een arbeider op den Havelterberg, waar in het achterhuis boven den geitenstal een bijenkorf werd gevonden, waarin zich het andere gedeelte van de courant bevond, 'In een kast in de woonkamer vonden de politiemannen een emmer met honing'. Zij vermoedden, dat de zoon van den bewoner den diefstal had gepleegd. Aanvankelijk ontkende deze, De politie zette haar onderzoek voort en toen vond zij op den zolder een op- zetsel van een bijenkorf, dat door den eigenaar werd herkend. Eerst toen be kende de verdachte. De korf had hij stuk gesneden, na eerst er den honing uitgehaald te hebben, en vervolgens bij zijn woning in den grond begraven. Bo vendien deelde hij mede, dat „Sonja" het spoor had gevolgd dat door den ver dachte was geloopen en hij wees de plaats aan, vanwaar hij per fiets was weggereden. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Den Haag: 1 doode. Hedenmorgen is op den Rijswijk- schenweg te 's Gravenhage een auto te gen een motorv/agen van lijn 10 gebotst. De autobestuurder, de 42-jarige G. C. B., uit Voorburg, werd daarbij zwaar gewond terwijl zijn broer L, B., die naast hem zat, gedood werd. De oorzaak van net ongeval is vermoedelijk te wij •ten aan het slippen van de auto, toen deze de tram inhaalde. Het Nederlandsch Olympisch comité bestaat 25 jaar. Het was op 11 September 1912, dat het huidige Nederlandsch Olympisch Comité in een der zalen van „Krasna- polsky" te Amsterdam werd opgericht onder leiding van wijlen F. W. C. baron van Tuyll van Serooskerken in samen werking met den Nederlandschen Voet bal Bond, de Kon. Militaire Sportver., de Kon. Ned. Jachtver. „Nimrod", den Ned. Amateur Schermbond, het Ned. gymnastiek verbond, de Ned. athletiek unie en den Ned. korfbal bond. Daarmede was het eerste verband ge legd tusschen de verschillende sport bonden, een verband, dat zou uitgroeien tot een machtige organisatie, waarin el ke nationale sportbond van eenige be- teekenis zijn plaats heeft gevonden. Doch het was niet alleen de bedoeling geweest eenheid in de - Nederlandsche sportbeweging te verkrijgen, in de aller eerste plaats streefde het N.O.C. naar de bevordering van de lichamelijke ont wikkeling in ons land en daarnevens wilde men de uitzendingen naar Olym pische spelen verzorgen. Het N.O.C. heeft van den beginne af aan een federatief karakter gedragen. Nimmer heeft het in de bedoeling gele gen de leiding der sporten aan de be staande organisaties te onttrekken. An derzijds werd er naar gestreefd door zelfstandige bemoeiing de :zaak dei- lichamelijke ontwikkeling te bevorde ren. De beste voorbeelden hiervan zijn de vaardigheidsproeven en de militaire, thans nationale vijfkamp, welke instel lingen sinds geruimen tijd algemeene be kendheid hebben verworven. Indien men de geschiedenis der 25 ja ren nagaat trekt het de aandacht, dat vrijwel alles bereikt is dank zij pai ti- culier initatief. Het meest sprekende voorbeeld was de organisatie der Olym pische Spelen in 1928 te Amsterdam. Toen wijlen minister De Visser met en ergie en geestdrift het subsidie van 1.000.000 voor de organisatie der spe len bepleitte, weigerde de Tweede Ka mer dit bedrag ter beschikking te stel len. En in nog geen maand tijds had het particulier initiatief 1.500.000 aan gif ten en garantie bijeengebracht. Die spe len van 1928 vormden het hoogtepunt van het zilveren bestaan van hel N.O.C. Ook na de Amsterdamsche Spelen is er zeer veel door het N.O.C. gedaan. Wij denken aan de uitzendingen van ploegen naar de spelen te Los Angeles, naar die van Garmisch en Berlijn. Nimmer werd daarbij uit het oog ver loren, dat de lichamelijke opvoeding en de sport elkander niet missen kunnen, dat ook van de zijde der sportwereld al les dient te worden gedaan om de zaak der lichamelijke opvoeding naar vermo gen te steunen. Het jubileum van het N.O.C. zal he den op bescheiden wijze worden her dacht. ZWEMMEN. Twee nieuwe wereldrecords. Tijdens de Amerikaansche zwemkam- pioenschappen te Chicago heeft de Ame rikaansche wereldrecordhouder^ op de 800 yards borstcrawi, Ralph Flanagan, twee nieuwe wereldrecords gevestigd, n.L op de 1500 m en den mijl (1609 m) borstcrawi. Flanagan legde 1500 meter af in 18 min. 18,2 sec., waarmede hij het wereld-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2