GOESCHE COURANT NAJAARSSTOFFEN W.9de PI 613 Wim kom terug. NIEUWE BINNENLAND. ZEELAND. I C MFPIf DE VLIJT WEERBERICHT. ^ri NUMMER 214. DRIE BLADEN. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Bewapening van loodsbooten met geschut. MIDDELBURG. GOES. VRAAGT DE STALEN VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT SjJagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per ,;wartaai Week-abonn. in Middelbuig en Ooes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per .•egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. rii) oontr voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—8 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek .■Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels. 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cous cant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5. cenl. Wij vernomen, dat in verband met de •noodzakelijkheid, voor den Nieuwen Waterweg rij Hoek van Holland over een g machtsmiddel te beschikken, de looasDOOieu, die voor den waterweg den loodt,dienst doen, van kanonnen .zullen worden voorzien. Door middel van dr,aadlooze telefo nie zal de buitengaats zijnde boot dan worden gewaarschuwd, wanneer daad werkelijk ingrijpen tegen een schip, dat zich aan eenig misdrijf heeft schuldig gemaakt, noodig is, DE NIEUWE SECRETARIS GENERAAL VAN DEFENSIE. Naar wij uit goede bron vernemen is dezer dagen een Koninklijk besluit te verwachten, waarbij benoerftd wordt tot secretaris-generaal van het depar tement van defensie, de heer C. Rn- geling, administrateur, hoofd van de af- deeling comptabiliteit van dat departe ment. De nieuw te benoemen secretaris generaal werd geboren 8 Mei 1875, doorliep de HBS te Hoorn en werd op 1 October 1892 toegelaten tot den toen- maligen artilleriecursus te Delft, en op 4 October 1895 tot tweede luitenant bij het 2e regiment vesting artillerie be noemd. Na van 1900 tot 1905 gedetacheerd te zijn geweest bij het wapen der ,artille- r^e in Nederlandsch Oost Indië, werd hij in 1906 werkzaam gesteld bij de munitiefabriek aan de Hembrug, waar hij ook na zijn bevordering op 1 No vember 1912 tot kapite'n, werkzaam bleef tot 1 November 1913, toen hij tot 't verrichten van tcjïrpendienst bij 't 3e regiment vest'ng artillerie werd over geplaatst. Op 1 Mei 1914 werd hij tot kapitein van speciale diensten bij dat regiment benoemd, om op 1 Januari 1916 bij het in den .mobilisatietijd op gerichte munitiebureau te worden ge plaatst. Daar bleef hij werkzaam tot Juli 1919, toen hij belast werd met de afwikkeling van het spaarfonds der vreemde geïnterneerde militairen. Juli 1921 werd hij na liquidatie van dit spaarfonds weder als kapitein v,an spe ciale d ensten bij zijn regiment terug geplaatst. In de in dien tijd door den minister van oorlog benoemde commis sie tot reorganisatie van de afdeelin- gen VIII (m litaire administratie) en IX i(comptabiliteit) werd hij als lid opge nomen. Het door deze commissie ingediende rapport gaf in overweging beide afdee- lingen samen te voegen, met welk voorstel de minister van oorlog zich vereenigde. Op 1 Februari 1923 werd de kapitein R ngefjng benoemd als Wiaarnemend-hoofd der gecombineerde afdeeling, waarna hij op 1 Mei, na zijn ontslag als kapitein en benoeming tot reserve-kapitein, benoemd werd tot re ferendaris, hoofd der afdeeling. 1 Mei 1924 werd bij benoemd tot reserve-ma joor, 1 October 1926 tot reserve-luite- n,ant-kolonel en als zoodanig met ingang van 8 Mei 1930' eervol ontslagen. Na samenvoeging van de afdeelingen comptabiliteit van de toenmalige de partementen van oorlog en nvir'ne werd hij op 1 Januari 1930 tot administra teur bevorderd. DISTRIBUTIE VAN GEROOKTE ZEEVISCH, Het hoofd van den rijksdienst der le vensmiddelendistributie heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat se dert enkele maanden in een beperkt aantal gemeenten, naast de verstrek king van versche zeevisch aan werk- loozen en armlastigen, een proef is ge nomen met de distributie van gerookte zeevisch, bij welke distributie thans ook de overige gemeenten kunnen worden betrokken. Evenals bij de distributie van versche zeevisch, is ook de verstrekking van gerookte zeevisch facultatief, met name afhankelijk van den aanvoer en het prijsniveau aan den afslag, zoodat niet kan worden gegarandeerd of en voor welk kwantum in eenige week levering op de ingediende aanvraag zal kunnen plaats vinden. De minimum aan te vragen hoeveel heid bedraagt echter voor gerookte zee visch 10 kg per week. Voorloopig ko men voor distribitie in aanmerking ha ring, wijting, schelvisch en makreel [de distributie van poon wordt stopgezet). De inkoopsprijs voor de gemeente is per kg voor gerookte haring 14^ cent, Zilveren burgemeestersjubileum. Vrijdagmiddag is burgemeester L. J. Lucasse te Reeuwijk (Z.H.) in verband met zijn zilveren jubileum gehuldigd. De jubilaris zelf opende in de keurig versierde raadszaal de bijeenkomst, herinnerde aan het feit, dat hij thans 25 jaar geleden tot burgemeester van Ril- land-Bath wer<j benoemd. De heer Lu casse eindigde zijn rede, waarin hij de geschiedenis van zijn loopbaan vertelde met te zeggen, dat Rilland-Bath een mooie gemeente is, doch dat Reeuwijk ook mooi is met zijn schitterende plas sen, landerijen en kweekerijen. Reeu wijk heeft mij zoo gebonden, aldus spr„ dat ik het niet gtaag wil verlaten. Het monument op den Dam, De grootste drukte bij het monument voor H. M. de Koningin-Moeder is thans wel voorbij; maar den geheelen dag door staan toch menschen monument en bloemen te bewonderen. Een groote nieuwsgierigheid gaat dan uit naai de linten en de kaartjes van kransen en bloemstukken en dit maakt dat men 't maar niet kan laten op den grasrand rond het monument te gaan staan. Laat men daarmee nu toch eens ophouden, opdat het gras zoo spoedig mogelijk zich herstellen kan. Want juist die groe ne rand verhoogd het aanzien van het geheel zoo bijzonder. De bloemen hou den het over het algemeen nog vrij goed. De verwelkte exemplaren worden door deskundige hand verwijderd. Lan- zamerhand zullen de bloemen vergaan; doch de linten en kaartjes kunnen wor den bewaard, als een herinnering aan 6 September. Deze dag zal trouwens in onverwoestbare herinnering voortleven aan ieder die haar bijwoonde en als een bewijs van de eenheid „Zeeland en Oranje". DE MEELFABRIEK WEER STOPGEZET, Nadat de meelfabriek te Middelburg verleden jaar October en November en dat jaar vanaf Februari weder gedraaid had, is thans namens de directie te Rot terdam aan het grootste gedeelte van het personeel tegen Maandag a.s. we der ontslag aangezegd. Bloemententoonstelling O.L.S.A, Openbare Lagere School A houdt in Schuttershof weer haar jaarlijksche bloe mententoonstelling. Daar elke tentoon stelling zich kenmerkte door een ver andering, die steeds een verbetering bleek te zijn, die in elk geval de attrac tie van een bezoek telkens grooter maakte, waren we benieuwd, of deze zesde tentoonstelling iets nieuws bren gen zou. En slechts een enkele aanblik toonde ons, dat er inderdaad weer iets bijzonders aan deze zesde bloementen toonstelling was. Langs de wanden van de verbonden bal- en restauratiezaal, waren weer, in sierlijke lijnen, smaak volle bloemenperken aangelegd; er was een groot middenstuk, ingenomen door de planten en bloemen van de kinderen, maar temidden daarvan was een echte vijver uitgespaard, waarin goudvisschen zwommen, en over die vijver leidde een mooie, werkelijk be gaanbare brug van de eene naar de an dere zijde van de zaal. Een bijzonder aantrekkelijk en kunst zinnig geheel moet deze tentoonstelling zoo genoemd worden. Gelijk we reeds meldden, vulden de bloemen en planten der kinderen bet groote middenstuk. De perken langs de wanden zijn welwillend verzorgd door de fa's B, Reyerse en de wed, P. de Jonge. Het is een weelde van vor men en kleuren, waaraan elke liefheb ber van bloem en plant zich zal verlus tigen. Te ruim kwart over acht, gisteravond, werd de tentoonstelling door het hoofd van school A, den heer A'. W. v. d. Hammen, geopend met een woord van welkom, in 't bijzonder gericht tot bur gemeester en wethouders van Góes. Spr. wees er voorts op, dat deze ten- toonstell'ngen mede dienen om den band tuschen school en huis te ver sterken, en tevens een propagandistisch gerookte wijting 18% cent, gerookte schelvisch 19 cent en gerookte makreel 19 cent, terwijl de prijs voor werkloozen en armlastigen bedraagt voor gerookte haring 16 cent, gerookte wijting 20 cent, gerookte schelvisch 21 cent en gerook te makreel 21 cent. Beleefdheid is welwillendheid in kleinigheden. karakter hebben, omdat ze laten zien hoe in school A met de kinderen omge gaan wordt. Burgemeester Van Dusseldorp, hiern.a het woord verkrijgende, gewaagde met waardeering over de aan school A ver bonden krachten, die niet alleen doen wat hun taak is, maar nog meer, en spr, drukte de hoop uit, dat de tentoon stelling in alle opzichten zou slagen. Nadat de genoodigden nu een kop thee gedronken hadden, ging men het tentoongestelde bezichtigen, en ook de attracties [schieten, sjoelen, ballenwer- pen, enz.), trokken dadelijk 1 efhebbers. Hieronder de uitslag van den wed strijd: Geranium grampel; le prijs Johs. Gunst; 2e Jannie Visser; 3e Adri Sc'hrij- ver; 4e Cor Baljé; 5e Louw de Hond. Fuchsia la perle: le prijs Mientje Dansen; 2e Leni Barentsen; 3e Annie Jansen; 4e Jack Tr mpe Burger; 5e Jan Vermeulen, Begonia radio: le prijs Huib de Leeuw; 2e Adri de Butter; 3e WiïT/ van Krieken; 4e Ineke Rosier; 5e Idans le Coq. Coleus la bien venu: le prijs Rn Heintzbergen; 2e Corrie Schrijver; 3e P et Wëststrate; 4e Jaap van Heel; 5e Pauw Nonnekes, Calcelaria rugosa: le prijs Dientje Reyerse, Overige planten: le prijs Adri v. d. Ende; le pr. Ru Heintzbergen; 2e pr. Jopie Bazen; 3e pr. Adri Jopse; 3e pr. Dientje Geense. Bloemstukken: le pr. Teun Reynhout; le pr. Adri den Butter; 2e pr, Dientje Reyerse; 2e pr. Anne Hollmans; 3e pr. Ineke Rosier; 3e pr. Nelly de Wil de; 4e pr. Boy Nobels; 4e pr. Henk v, d. Broek. AllesUs vergeven en vergeten. We wa ren toch óók zoo gelukkig met die mooie verlovingsringen en die aardige cadeau tjes, die we kochten in Witkam's Ge schenkenhuis, L. Kerkstraat, Goes. (Ingez. Med.) De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week 42.44 opgebracht. GRAND THEATER. 't Jochie, Een geestige, pittige en toch aandoen lijke film waarvan vrijwel niets dan goeds te zeggen is. Een juist aangestelde leeraar aan een meisjeskostschool vindt op den vooravond van zijn vertrek een vondelingetje waarvan hij zich natuur lijk zal moeten ontdoen om zijn betrek king te kunnen aanvaarden. Het kind trekt hem echter direct zoo aan, dat hij allerlei middelen verzint om het kind in zijn nabijheid te kunnen houden. Aller- vermakelijkst is meermalen de manier, waarop hij tracht het kind het huilen te beletten. Op den duur wordt hij echter door omstandigheden genoodzaakt het kind zelfs bij hem op zijn kamérs te ne men op het meisjesinternaat. Een van zijn leerlingen ontdekt zijn geheim en van dien tijd af is het gedaan met zijn prestige op school, totdat het hem door een meisjes, wanneer hij haar strafwerk opdraagt, naar het hoofd wordt gesme ten dat hij heimelijk een kind verbergt op zijn kamers. Teneinde raad vertelt hij de meisjes alles en tevens dat 't kind hem meer waard is, dan zijn leeraars ambt en hij dus verplicht zal zijn te ver trekken, als de directrice zijn geheim te weten komt. Hierna weten de leerlingen niet wat zij zullen doen, om haar leeraar bij, de verdere opvoeding behulpzaam te zijn en tevens om alles geheim te hou den. Natuurlijk komt de directrice het toch te weten en stuurt ze leeraai en kind onverbiddelijk uit het internaat; doch hiertegen komen alle kostschool meisjes in opstand en er ontstaat een ware revolutie. Lessen worden gewei gerd en besluiten worden genomen om zich op de kamers op te sluiten, tot dat de leeraar met zijn kind zal mogen blijven. De rest zij beter niet verteld. Dat zou de spanning wegnemen. Maar natuurlijk komt er een prettig einde. Een alleraardigste film. Arme rijke o. In deze film kunnen we het fijne en begaafde spel bewonderen van de or.- IEI\!\. LangevieleM'brg (Ingez. Med.) langs overleden artiste Adèle Saiidrock. Alleen reeds het meespelen van deze kunstenares garandeert een eerste klas filmwerk. En inderdaad is „Arme Kij ken" een film met tempo vlotte tafe- reelen en een goeden inhoud. Op wel zeer duidelijke wijze wordt hier geloond tot welke droevige gevolgen het kan leiden wanneer een door buitengewone sportprestaties populair geworden man zich zelf en zijn huiselijk geluk gaat ver geten. Een arme taxi-chauffeur die een der meest beroemdste autorenners wordt, kan zich niet meer wennen in zijn eigen woning. Hij wil steeds onder het publiek zijn om geëerd te worden en het mid delpunt der belangstelling te vormen. Hoe zijn vrouw, die uit een rijke familie komt en hem indertijd uit ware liefde heeft getrouwd, daaronder lijdt, wordt door hem niet opgemerkt tot, ja tot het natuurlijk b ij n a te laat is. ONGEVAL BIJ MILITAIRE OEFENINGEN, Tijdens de zoeklichtoefeningen, ge houden door de kustartillerie zijn twee soldaten, vermoedelijk door de duister nis misleid, nabij de Marinedam van den 5 m hoogen zeemuur gevallen. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse, waarna de beide soldaten, die verschil lende verwondingen hadden opgeloo- pen, naar het ziekenhuis „Bethesda" zijn overgebracht en aldaar ter verple ging opgenomen. Naar wij vernemen zijn hun verwon dingen niet van ernstigen aard. Ernstige aanrijding Vrijdagmiddag heeft op ,den West Souburgschen weg een vrij ernstig onge val plaats gehad. Te ca. kwart voor drie reden daar een auto van de Shell en een particuliere wagen waarmede een dame naar het station werd gebracht. Beide wagens kwamen uit Souburg en reden in de richting Vlissingen. Op een gege ven oogenblik wilde de personen-auto den Shell-wagen passeeren. Door de gladheid van den weg slipte hij echter, raakte de Shell-auto even die licht werd beschadigd en botste vervolgens tegen een lichtmast van de P.Z.E.M. De inge zetenen der personenauto kwamen er goed af; de dame bleef geheel onge deerd en kon met een andere auto haar reis voortzetten; de bestuurder bekwam slechts een onbeteekenende hoofdwond. De personenauto zelf werd echter on herstelbaar vernield, zoodat de mate- rieele schade van dit ongeval zeer ern stig dient te worden genoemd. De politie stelt een onderzoek in. (VI. Crt.) SOUBURG. Gisteravond vergaderde in de zaal van den heer Noels alhier de winkeliersvereeniging „Nemidso", onder voorzitterschap van den heer J. M Deurwaarder, die mededeelde dat de eere-voorz,jhr. Van Doorn verhinderd was tegenwoordig te zijn. Vervolgens gaf spreker een kort overzicht van wat zich in de laatste 5 jaar in de Vereeni ging heeft voorgedaan. Hier uit blijkt dat „Nemidso" vooruitgaat al kon het aan tal leden grooter zijn. Met het 5 jarig bestaan, heben we nu thans de 5e win kelweek. Spr. twijfelde er niet aan of deze zal slagen, gezien het succes van voorgaande jaren. Vervolgens bracht de voorzitter dank aan jhr. H. A. van Doorn, die met pensioen de gemeente gaat verlaten, voor den steun en de me dewerking, die de vereeniging steeds van hem heeft ondervonden. Aan den besteller bij den P.T, ei\ T.-dienst, J. J, Hoogvliet van het post station te Baarland is met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag ver leend. WEMELDINGE. Vrijdag herdacht het echtpaar H. van OostenJ. van Oosten- Lindenbergh zijn 40-jarige echtverbinte nis. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige, meest N. wind, ge deeltelijk bewolkt, nog kans op enkele regenbuien, weinig verandering in temi peratuur, UKKEL: Matige lot vrij sterke wind, meest uil Noordelijke richtingen, afwis- selend heldere en zwaar bewolkte he mel, regenbuien, koele temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 5 graden. Za II 19 h 25 13 h 51; Zo 12 19 h 14 h 22. 45; Vr. Za. Zo. Hoog- Vr. Za. Zo. Sept. Zon op: 6 Licht op: 19 h onder: 21 h 53. Sept. Zon op: 6 Licht op: 19 h onder: 22 h 39. September. Hoogwater. 10 5.17 17.32 11 5.54 18.09 12 6.33 18.57 en Laagwater te September. Hoogwater. 10 7.08 19.20 11 7.41 19.53 12 8.16 20.32 h 19; onder 55. Maan op: h 30; onder 52. Maan op: E.K.: 12 Sept. Laagwater. 11.32 24.02 12.08 24.38 12.49 Wemeldinge: Laagwater. 12.42 1.03 13.16 1.40 13.55 Vrijdag herdacht het echtpaar Joh. de Mul—J. de MulBouterse eveneens zijn 40-jarig huwelijksfeest. Door de beide muziekgezelschappen „Concordia" en „O.K.K." werd een serenade ge bracht, waarvoor ook van de zijde der bevolking veel belangstelling bestond. Jammer dat het weer zoo ongunstig was. Vrijdag is alhier opgericht een vereeniging van Producenten en Slijters van Consumptiemelk. Als bestuursleden werden gekozen de heeren: Jacs Wa- beke, voorzitter; J. Burger Fzn, secre taris; Joh. Hamelink, penningmeester; M. Mieras en Janus Ruissen, commis sarissen. Het doel der vereeniging is de winning van en den handel in consump tiemelk op een zoo hoog mogelijk hy giënisch en economisch peil te brengen. SLUIS. Aan den kantoorhouder bij den P., T. en T. dienst A. I. Luteijn van 't hulppost, T. en T.-kantoor alhier is op zijn verzoek met ingang van 16 Oct. a.s. eervol ontslag verleend. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het examen bevol kingsboekhouding §an het Instituut Lau- rillard, de heer J, M. Meijler, ambt. ter secretarie te Goes. CONTINGENTEERING VAN PAPIER. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarbij wettelijke re geling wordt gegeven aan het kon. be sluit van 26 Juni 1937, waarbij de con- tingenteering van papier en papierwa ren met ingang van 1 Juli 1937 voor het tijdvak van een jaar is verlengd. 's Ministers ambtsvoorganger heeft in de memorie van antwoord van 14 Mei 1937 uitvoerig uiteengezet hoe de ont wikkeling van de Nederlandsche papier industrie in het afgeloopen jaar is ge weest. Ofschoon de daarin uitgespro ken verwachting, als zou binnen afzien- baren tijd in de destijds bestaande zeer groote vraag naar papier een kentering optreden, door de feiten is bevestigd, kan evenwel worden geconstateerd, dat de toestand der papierindustrie over het algemeen bevredigend is. Dat de minister van meening is, dat het aanbeveling verdient dezen invoer beperkenden maatregel opnieuw voor den duur van een jaar te verlengen, vindt dan ook niet in de eerste plaats zijn oorzaak in een bij opheffing te ver wachten overmatigen invoer, doch in de aan een voortzetting verbonden han delspolitieke belangen. De artikelen, vallende onder deze contingenteering, behooren tot die, voor welke op grond van de Oslo-conventie voor bepaalde landen alle gevraagde invoervergunnin gen worden verleend. Daar tot'deze lan den enkele behooren, welke tot de voor naamste leveranciers van papier op de Nederlandsche markt zijn te rekenen, bestaat er een ruime gelegenheid tot in voer. Derhalve zal de importhandel van de voortzetting dezer contingenteenng jveirdg belemmering ondervinden.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1